Ubytování na Maledivách

Maledivy: Ubytování na ostrovech aneb v mém malém tropickém ráji 

Ubytování na Maledivách není žádnou levnou záležitostí, a to ať se jedná o levné ubytování v obyčejných penzionech a hotelech, tak v lepších ubytovacích kapacitách na obydlených lokálních ostrovech nebo ve starších a levnějších resortech anebo v luxusních resortech. 

Maledivy nejsou Thajsko, Srí Lanka, Indie, Bali nebo jiné asijské destinace. Maledivy patří k TOP 10 nejluxusnějším destinacím na světě a několik posledních let se drží na prvním, druhém nebo třetím místě. Soutěží s ostrovy jako jsou Seychely, Francouzská Polynésie, Mauricius a dalšími exotickými ostrovy, a to znamená, že ani dovolená mezi místními nebude stát stejně peníze, jako v jiných asijských zemích, ale bude o dost dražší. V listopadu 2020 Maledivy získaly 1. místo v celosvětově známé a prestižní soutěži World Travel Awards a staly se tak nejlepší destinací na světě pro rok 2020! 

Ubytování na pláži, Maledivy

Ceny ubytování na obydlených lokálních ostrovech

Dalším důvodem, proč jsou ceny na Maledivách i na obydlených ostrovech vyšší než všude jinde v Asii je ten, že se na ostrovy a do země vše dováží z jiných zemí, a to znamená, že se do cen promítne poněkud drahá doprava. Tabulka s cenami.

Maledivy jsou unikátní a mají svůj řád a pravidla. Chcete-li zde strávit dovolenou "levně", musíte se přizpůsobit. Ať jízdním řádům, tak životnímu stylu. "other way holiday" si tyto pravidla nevymýšlí, jsou daná Maledivskou republikou, politickou a náboženskou kulturou. Chcete pařit v baru? Tak buď musíte na resort a řádně za dovolenou zacálovat anebo do jiné destinace, třeba právě na Srí Lanku, Thajska nebo na Bali.

Jednoduchá matematika, kterou zvládnu i já, a to matematika není mou silnou stránkou. Tato čísla jsou pouze orientační, na uvědomění si toho, za kolik a co můžete mít. Nejedná se o nabídky dovolené. 

 

Příklad 1: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 20 000 Kč včetně letenky pro jednu osobu.

Rozbor: Zpáteční letenka se dá pořídit od 14 000 Kč do 24 000 Kč a více. Když vezmu, že jste ji koupili za nejnižší cenu 14 000 Kč, zbude nám 6 000 Kč na 7 nocí atd. 6 000 Kč vynásobím 2, protože jste 2 osoby, to máme 12 000 Kč pro dvě osoby na ubytováni atd. na  7 nocí. 12 000 Kč vydělím 22,50 (orientační kurz Kč/USD), a to máme 533,33 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí) a vyjde mi 76,20 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Za tuto částku chcete ubytování, 3 jídla denně, dopravu a ještě exkurze? Ano? Tak to jste asi spadli z Marsu. Za 76,20 USD dostanete ubytování se snídaní, ve 2* penzionu se šváby nebo v max. 3* penzionu, a to ještě v nízké sezóně, kdy prší. V TOP sezóně s tímto rozpočtem nepochodíte ani náhodou. Možná tak u někoho doma na gauči, což je ilegální. 

Cenové extrémy, kdy se dovolená na Maledivách dala koupit za 20 000 až 25 000 Kč, jsou již dávno pryč. Snížení ceny letenek a ubytování bylo zapříčiněno tím, že se rapidně pohnul kurz USD, kdy se něco nedobrého dělo ve světě a v Rusku byla krize. Letenky se občas dají pořídit kolem 12 500 Kč, ale je to pouze v případě, když nějaké letecké společnosti teče do bot a udělá akci. Často se to již nestává. Nízká cena letenky může znamenat spoustu komplikací. Nejčastější bývá zrušení letu. 

 

Nákup letenek na Gan (Addu) nedoporučujeme. Tedy pokud nejste fanda golfu a nemáte namířeno do luxusního golfového resortu Shangri-La Villingili nebo nejste opravdu zarytý fanda potápění. V tomto případě ale musíte vědět kdy se sem vyplatí letět. Tato lokalita je vhodná pouze pro golfisty a potápěče. Okolí je plné mořské trávy a většinu roku tu panuje velmi špatné počasí. Sezóna je tu pouze 4 měsíce v roce.

Nejlevněji se dá ubytování pořídit v nízké sezóně, období dešťů, a to od 50 USD, včetně daní. Jsou to ale 2* penziony se šváby, mnohdy na ostrovech, které jsou přeplněny jak místními, tak turisty a ty my nenabízíme. Nemáme potřebu se nechat honit po úřadech a soudech. Máme 100% pozitivní recenze a nemáme sebemenší důvod si je nechat kazit. 

 

My chceme, aby jste si dovolenou užili, dali nám dobrou recenzi, znovu s námi cestovali a doporučili nás dál a ne, abyste na nás házeli špínu, kam jsme vás to poslali. Budu se opakovat, ale my se nesnažíme prodat za každou cenu cokoliv, a proto máme klienty, kteří s námi jak na lokální ostrovy, tak na resorty cestují již po několikáté a doporučují nás dál.

Příklad 2: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 10 000 Kč, rozpočet bez letenek pro jednu osobu. 

Rozbor: 10 000 Kč vynásobím 2 (dvě osoby), vyjde nám 20 000 Kč. Vydělím je 22,50 (orientační kurz Kč/USD) a vyjde mě částka 888,88 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí), vyjde mě 127 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Máte rozpočet na obyčejný 3* penzion na nic moc obydleném ostrově (Huraa, Himmafushi, Thulusdhoo, Gulhi, Maafushi, Guraidhoo atd.) s polopenzí a možná vám ještě zbude na trajekt v nízké, dešťové až prostřední sezóně. 

Příklad 3: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 15 000 Kč, rozpočet bez letenek pro jednu osobu.

Rozbor: 15 000 Kč vynásobím 2 (dvě osoby), vyjde nám 30 000 Kč. Vydělím je 22,50 (orientační kurz Kč/USD) a vyjde mě částka 1 333,33 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí), vyjde mě 190,50 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Máte rozpočet na 3* penzion, třeba Scuba Inn na Omadhoo, s plnou penzí, transfery a možná jednou nebo dvěma exkurzemi v TOP sezóně anebo na kombinaci ostrovů, doprava trajekt, anebo 4* hotel v prostřední sezóně anebo na skvělý ostrov Fodhdhoo a plážové vilky a bungalovy Sabba Hotels s plnou penzí v sezóně.

Příklad 4: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 20 000 Kč, rozpočet bez letenek pro jednu osobu.

Rozbor: 20 000 Kč vynásobím 2 (dvě osoby), vyjde nám 40 000 Kč. Vydělím je 22,50 (orientační kurz Kč/USD) a vyjde mě částka 1 777,77 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí), vyjde mě  254 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Křičím WOW. Máte rozpočet na parádní "luxusní" dovolenou s plnou penzí, transfery a exkurzemi na luxusním hotelu Plumeria Maldives 4* na ostrově Thinadhoo, a to dokonce v té nejvyšší TOP sezóně nebo na nový hotel Dhiguveli Maldives na ostrově Dhigurah nebo na kombinaci ostrovů atd. Za tyto peníze se dá v dešťové sezóně pořídit i last minute na resorty, ale...tzv. auto bez volantu.

V roce 2015 se objevily první penziony a hotely u pláží. Nejsou to ale typické domky / vilky / bungalovy, které jsou na resortech. Buď se jedná o několika poschoďový hotel jako je třeba Plumeria Maldives nebo Dhiguveli anebo řadu pokojů přilepených k sobě, něco jako řadovky, co známe od nás. Plážové ubytování se na lokálních ostrovech stále vyskytuje zřídka a jejich ceny jsou skoro srovnatelné s domky na resortu. Aktuálně se na obydlených ostrovech začínají objevovat objekty rádoby připomínající resorty. POZOR! Je hezké mít ubytko kousek od pláže, to jo, ale důležité je, jak pláž a její okolí a ostrov vypadá. Ono mít super ubytování a u toho ne fakt super pláž, je dovolená dost o ničem. 

Plážové domečky, vilky či bungalovy nebo chcete-li domečky na pláži anebo dokonce vilky na vodě, jsou pouze na resortech. 

Na obydlených lokálních ostrovech se domečky na vodě nevyskytují a ani vyskytovat nebudou. To by vládě muselo už opravdu hodně přeskočit. Obydlený ostrov je obydlený ostrov a resort je resort.

Chcete zažít ten luxus, že ráno z vilky vylezete přímo na pláž a do moře? Tak to hold musíte "přitlačit" a vyrazit na resort nebo na nějaký hotel resortního typu na obydleném ostrově. Anebo zvolit naši oblíbenou kombinaci cenově dostupného pobytu na obydleném ostrově a nakonec si naordinovat pár nocí na resortu. Tuto kombinaci volí i ti, kteří mají na resorty dostatek finančních prostředků, ale chtějí zažít i něco jiného než jen resort, ti, kteří chtějí poznávat a poté relaxovat. 

Jste-li větší rodina do 5 osob, nikde vás kromě drahých resortů a hotelu Plumeria, nelze ubytovat v jednom pokoji. O cestování s dětmi. Plumeria je jediný hotel na Maledivách, který je pouze pro klienty "other way holiday" ochoten v jednom pokoji ubytovat až 5 osob, z nichž budou maximálně 3 dospělí, z toho jedno z nich dítě ve věku 12+ a 2 děti (0 až 12 let).

V ostatních hotelech a penzionech jinak musíte mít dva pokoje za plnou cenu.

Pláže na Maledivách

Ceny ubytování na resortech na Maledivách

​Na resorty musíte mít samozřejmě rozpočet vyšší, a to zhruba od 40 000 Kč, All Inclusive, plážová vilka nebo bungalov, bez letenek na 7 nocí v dešťové sezóně. Na resorty takové, aby opravdu za něco stály a byly postavena na pěkných ostrovech. 

Některé starší resorty anebo resorty na ne zrovna pěkných ostrovech mají v nízké sezóně stejné ceny jako některé nové hotely na obydlených ostrovech. Když oželíte alkohol, je to na pováženou.

Vodní vily, které se nachází pouze na resortech, za 30 000 Kč na 7 nocí opravdu neseženete, a to ani vy a ani my, byť často dokážeme i nemožné. Nejlevnější vodní vila stojí od 10 000 Kč za jednu noc. To znamená, že za 30 000 Kč budete mít vodní vilu na 3 noci, pomalu bez jídla a dopravy, a to ještě v dešťové sezóně. 

Někteří jedinci mi píší, že když mám na Maledivách firmu, tak že musím mít lepší ceny a všechno za pár šupů. Omyl. To, že mám na Maledivách firmu, mám své zdroje a kontakty, neznamená, že vám resort, který se standardně na internetu prodává za 50 000 Kč, nabídnu za 25 000 Kč. Na resorty máme všechny cestovky stejné ceny, pokud se nejedná o exkluzivitu na určitý trh. Resorty mají velmi striktní politiku. Obydlené lokální ostrovy jsou něco jiného a je to velký rozdíl!

Osobně nejsem zase tak moc náročný člověk na ubytování, luxus samozřejmě také miluji, kdo ne, ale rozhodně nejsem typ člověka, který se rád vyspí všude a za každou cenu. 

 

Na Maledivách už jsem vyzkoušela snad úplně všechno. Několik nocí jsem spala v místnosti s dalšími 5ti místními na matraci, na zemi pokryté starým a děravým linoleem. Místnost měla pouze plechovou střechu odkud na mě při dešti kapala voda. Pokoj byl tmavý, měl pouze jedno malé okénko kudy dovnitř lezli brouci a komáři. Nebyla zde ani klimatizace a ani teplá voda. Ale také jsem spala v 5* luxusních resortech, kde jedna noc stojí od 50 000 Kč do 100 000 Kč nebo výše.

 

Jelikož jsem na Maledivách vyzkoušela všechny možné typy ubytování, včetně kajuty na staré 2* lodi a také kajuty / prezidentského apartmá na 5* luxusní lodi Azalea, které na 1 noc stojí 5 000 USD, dovolím si tvrdit, že pro jakéhokoliv klienta dokáži najít to správné ubytování, penzion, hotel, resort anebo loď.

Výše zmíněné se vztahuje ke dvoulůžkovému pokoji obsazenému 2 osobami. Singles, ale nijak moc zvýhodněné nejsou.

Ubytování na Maledivách, obydené ostrovy, resorty

Kategorie penzionů, hotelů a resortů – známkování by OWH

Známkování ubytování není jednoduché. Oficiálně má i svá pravidla. Ubytování se známkuje především dle vybavení, počtu a velikosti pokojů. Z mého pohledu je ale důležitý také další faktor, a to stáří ubytování. Penzion, hotel nebo resort může mít oficiálně 5*, mít excelentní servis a stravu, ale pokud je 20 let starý, nebude to to samé jako fungl nová 5*. Vytvořila jsem vlastní známkování, které vám při výběru ubytování napoví.

2,5* - Velmi dobrá, nová 2* anebo starší 3*

3* - Regulérní 3*

3,5* - Velmi dobrá, nová 3* anebo starší 4*

4* - Regulérní 4*

4,5* - 4,9* - Velmi dobrá, nová 4* anebo starší 5*

5* - Regulérní 5*

5,5* - Velmi dobrá, nová 5* 

Poslední aktualizace: 24. 8. 2020

 

© Informace a fotografie použité na této stránce 

Informace použité na této stránce vychází z vlastních zkušeností, z fakt a politiky resortů. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, tedy o mé vlastní zážitky.

Vše, co potřebujete vědět o ubytování na Maledivách

Věnujte pozornost stránce "Obydlený ostrovy vs. resort vs. loď", kde najdete vysvětlený rozdíl mezi těmito ostrovy a pobyty a také orientační ceny na maledivských ostrovech.