top of page
Ubytování na Maledivách
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Ubytování na Maledivách není žádnou levnou záležitostí, nikdy nebylo, není a nebude, a to ať se jedná o "levné ubytování" v obyčejných penzionech a hotelech, tak v lepších ubytovacích kapacitách na obydlených lokálních ostrovech nebo ve starších a levnějších resortech anebo v luxusních resortech. Dnes není levné nic, tak to prostě a jednoduše nemůžete požadovat, ani v jedné z nejluxusnějších destinací na světě!

Maledivy jednoduše nejsou Thajsko, Srí Lanka, Indie, Bali nebo jiné asijské destinace. Jak už bylo zmíněno, Maledivy patří k TOP 10 nejluxusnějším destinacím na světě a několik posledních let se drží na prvním, druhém nebo třetím místě. Soutěží s ostrovy jako jsou Seychely, Francouzská Polynésie, Mauricius a dalšími exotickými ostrovy, a to znamená, že ani dovolená mezi místními nebude stát stejné peníze, jako v jiných asijských zemích, ale bude o dost dražší. V listopadu 2020 Maledivy získaly 1. místo v celosvětově známé a prestižní soutěži World Travel Awards, a staly se tak nejlepší destinací na světě pro rok 2020. Své prvenství obhájily znovu v roce 2021, 2022 a 2023. V roce 2022 obhájily prvenství celkem ve 4 kategoriích, a to jako nejlepší destinace na světě, nejlepší plážová destinace na světě, nejlepší potápěčská destinace na světě a nejlepší turistický board na světě. I pro rok 2023 Maledivy obhájily několik prvenství, a to nejlepší destinace na světě, nejlepší turistický board na světě a další. Prvenství drží i několik resortů a dalších společností. V roce 2024 Maledivy získaly prvenství ve 4 kategoriích, a to jako nejlepší destinace v Indickém oceánu, nejlepší líbánková destinace, nejlepší zelená destinace a nejlepší potápěčská destinace.

Dalším důvodem, proč Maledivy nejsou levné, je také to, že se sem veškeré zboží včetně potravin dováží z různých konců světa. A to světe div se, i mořské plody.

Maledivy: Ubytování na ostrovech aneb Ubytování v mém malém tropickém ráji 

Ubytování na pláži, Maledivy

Moje osobní letité zkušenosti s ubytováním na Maledivách

Osobně jsem za mlada na ubytování zase tak moc náročná nebyla a ráda spala i pod stanem, ale po uplynutí mých 35. narozenin, což už je nějaký ten pátek, se ve mně něco hodně změnilo, a na ubytování jsem začala být náročnější. Po uplynutí mých 40. narozenin je to ještě horší. Nejraději bych spala už jenom ve 4* a 5* hotelech a resortech. :-D Vždy samozřejmě ale nejprve preferuji lokalitu, ostrov a až poté ubytování. Rozhodně ale nejsem typ člověka, který se rád vyspí všude a za každou cenu. I když na Maledivách už jsem vyzkoušela snad úplně všechno. Když jsem s cestovkou začínala, tak nebylo moc na výběr a navíc bylo, je a bude důležité mít vlastní zkušenosti. Kdysi dávno jsem 3 noci spala na neobydleném ostrově bez sladké vody a elektřiny, na obydleném ostrově v místnosti s dalšími 5 místními na matraci na zemi pokryté starým a děravým linoleem. Místnost měla pouze plechovou střechu odkud na mě při dešti kapala voda. Pokoj byl tmavý, měl pouze jedno malé okénko kudy dovnitř lezli brouci a komáři. Nebyla tu ani klimatizace a ani teplá voda. Spala jsem v obyčejných starých domech, ve 2* a 3* ubytování, ve 4* penzionech, hotelech či resortech, ale také v mnoha luxusních 5* hotelech a resortech, kde jedna noc stojí od 50 000 Kč do 100 000 Kč a více, a vybrané vily či soukromé ostrovy i miliony korun. Jelikož jsem na Maledivách vyzkoušela všechny možné typy ubytování, včetně kajuty na staré 2* lodi, 3* i 4* kajuty v podpalubí i s výhledem na moře, a také kajutu / prezidentské apartmá na ocelové luxusní 5* jachtě Azalea, které na 1 noc stojí 5 000 USD, dovolím si tvrdit, že pro jakéhokoliv klienta dokážu najít to správné ubytování, penzion, hotel, resort anebo loď.

Typy ubytování na obydlených lokálních ostrovech

Od konce roku 2010, kdy bylo znovu povolené cestování na obydlené lokální ostrovy, do konce roku 2014, na těchto ostrovech neexistovaly žádné penziony a ani hotely u pláží. Ubytovat se bylo možné pouze v penzionech situovaných ve vesnicích. První "plážové" penziony a hotely se na obydlených ostrovech objevily až v roce 2015. Nejednalo se ale o typické domky, vilky či bungalovy, které jsou vystavěny na resortech, nýbrž o několika patrové penziony a hotely jako je třeba Dhiguveli Maldives nebo Plumeria Maldives, anebo řadu pokojů přilepených k sobě, něco jako řadovky, co známe od nás. Plážové domečky a plážové vilky či plážové bungalovy nebo chcete-li domečky na pláži se nyní, zhruba od roku 2016, ale pozor, pouze výjimečně, a pouze na vybraných obydlených ostrovech, např. Sabba Beach Villas & Spa, najít dají. Ceny těchto vilek či bungalovů na pláži na obydlených lokálních ostrovech jsou skoro srovnatelné s bungalovy na starých resortech před rekonstrukcí. Od roku 2016 se také na obydlených ostrovech začínají objevovat objekty rádoby připomínající resorty, takové hotely resortního typu aneb "Resorty na lokálech", jejichž cena je ale většinou srovnatelná s cenami starších resortů nebo resortů v lokalitě hlavního města Male. Domečky na vodě anebo vodní vily se na obydlených lokálních ostrovech nevyskytují a ani vyskytovat nebudou. Tedy doufejme. To by vládě muselo už opravdu hodně přeskočit. Obydlený ostrov je obydlený ostrov a resort je resort.

Cenové extrémy dovolené na obydlených ostrovech na Maledivách

Cenové extrémy, kdy se dovolená na Maledivách v roce 2014 a 2015 dala koupit za 20 000 až 25 000 Kč, jsou již dávno pryč. Snížení ceny letenek a ubytování bylo zapříčiněno ekonomickou krizí v Rusku, a tím že se rapidně pohnul kurz USD. 

 

Poměrně cenově dostupně se dala dovolená na Maledivách pořídit i v počátcích doby Covidí v druhé polovině roku 2020 a první polovině roku 2021. V druhé polovině roku 2021 a v sezóně roku 2022 se ceny opět vrátily tam, kde byly před Covidem a krizí. V sezóně roku 2022 a 2023 byly ceny ubytování vyšší než v předchozích letech. Nová sezóna 2023 a 2024 je opět dražší, a to nejenom proto, že se zvedly ceny ubytování, ale tak proto, že se na Maledivách od 1. 1. 2023 o 4 % zvedly také daně. Zdražuje se vše, tedy i dovolená! Maledivy opravdu nejsou levné!

Nejlevněji se dá ubytování pořídit v nízké sezóně, období dešťů, a to od 50 USD, včetně daní. Jsou to ale 2* penziony se šváby, mnohdy na ostrovech, které jsou přeplněny jak místními, tak turisty. Takové ubytování u nás nezakoupíte! My chceme, abyste si dovolenou užili, dali nám dobrou recenzi, znovu s námi cestovali a doporučili nás dál a ne, abyste na nás házeli špínu, kam jsme vás to poslali. Budu se opakovat, ale my se nesnažíme prodat za každou cenu cokoliv, a proto máme klienty, kteří s námi jak na lokální ostrovy, tak na resorty cestují již po několikáté a doporučují nás dál.

 

Zpáteční letenky z Prahy na Maledivy se v ekonomické třídě, nemluvím o nízkonákladových aeroliniích, nyní pohybují od 19 000 Kč do 26 000 Kč a výše. Pokud nejste vášnivý potápěč či fanda golfu, nákup letenek na Gan (Addu) nedoporučujeme. Tato lokalita je vhodná pouze pro golfisty a potápěče. Okolí je plné mořské trávy a většinu roku tu panuje velmi špatné počasí. Sezóna tu bývá pouze 4 měsíce v roce. Levněji, než z Prahy se nyní dají pořídit letenky z Vídně, Mnichova, Frankfurtu nebo Berlína.

Orientační ceny ubytování na obydlených lokálních ostrovech v roce 2023 a 2024

Již zmíněným důvodem, proč jsou ceny na Maledivách i na obydlených ostrovech vyšší, než všude jinde v Asii je ten, že se na ostrovy a do země vše dováží z jiných zemí, a to znamená, že se do cen promítne poněkud drahá doprava. Veškeré zboží se doveze do přístavu v Male a odtud se zboží loděmi dále distribuuje na různé atoly. Tabulka s cenami.

Maledivy jsou unikátní a mají svůj řád a pravidla. Chcete-li zde strávit dovolenou "levně", musíte se hold přizpůsobit. Ať jízdním řádům, tak životnímu stylu. "other way holiday" si tyto pravidla nevymýšlí, jsou daná Maledivskou republikou, politickou a náboženskou kulturou. Chcete pařit v baru? Tak buď musíte na resort, který tyto služby nabízí, a řádně za dovolenou zaplatit, anebo do jiné destinace, třeba právě na Srí Lanku, do Thajska nebo na Bali.

Níže uvedená čísla jsou pouze orientační, na uvědomění si toho, za kolik a co orientačně můžete mít. Nejedná se o nabídky dovolené!!!

Příklad 1: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 20 000 Kč včetně letenky pro 1 os.

Rozbor: Zpáteční letenka se dá pořídit od 16 000 Kč do 24 000 Kč a více. Když vezmu, že jste ji koupili za nejnižší cenu 16 000 Kč, což bude tak trošku haluz od nízkonákladové letecké společnosti, zbude nám 4 000 Kč na 7 nocí atd. 4 000 Kč vynásobím 2, protože jste 2 osoby, to máme 8 000 Kč pro dvě osoby na ubytováni atd. na 7 nocí. 8 000 Kč vydělím 23 Kč (orientační kurz Kč/USD), a to máme 533,33 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí) a vyjde mi 76,20 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Za tuto částku byste chtěli ubytování, 3 jídla denně, dopravu a ještě exkurze? Ano? Tak to se s námi na Maledivy nepodíváte! Za 76,20 USD dostanete ubytování se snídaní, ve 2* penzionu se šváby nebo v max. 3* penzionu, a to ještě v nízké sezóně, kdy prší. V TOP sezóně s tímto rozpočtem nepochodíte ani náhodou. Možná tak u někoho doma na gauči, což je ilegální. POZOR! Takové ubytování nenabízíme!

​Příklad 2: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 10 000 Kč, rozpočet bez letenek pro 1 os.

Rozbor: 10 000 Kč vynásobím 2 (dvě osoby), vyjde nám 20 000 Kč. Vydělím je 23 Kč (orientační kurz Kč/USD) a vyjde mi částka cca 870 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí), vyjde mi cca 125 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Máte rozpočet na obyčejný 3* penzion na nic moc obydleném ostrově (Huraa, Himmafushi, Thulusdhoo, Gulhi, Maafushi, Guraidhoo atd.) s polopenzí a možná vám ještě zbude na trajekt v nízké, dešťové až prostřední sezóně. Tyto zastavěné a turistické ostrovy již mnoho let nenabízíme!

​Příklad 3: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 15 000 Kč, rozpočet bez letenek pro 1 os.

Rozbor: 15 000 Kč vynásobím 2 (dvě osoby), vyjde nám 30 000 Kč. Vydělím je 23 Kč (orientační kurz Kč/USD) a vyjde mi částka cca 1 304 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí), vyjde mě 186 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Máte rozpočet na 3* penzion, třeba Scuba Inn na Omadhoo s polopenzí a transfery v TOP sezóně anebo na kombinaci ostrovů, doprava veřejným trajektem (nezajišťujeme), anebo 4* hotel v prostřední sezóně anebo na skvělý ostrov Fodhdhoo a Sabba Beach Suite od Sabba Hotels s polopenzí v TOP sezóně nebo na dalších několik ostrovů. Byť jsme byli první, kdo dovolenou na obydlených ostrovech na Maledivách představil v Česku a na Slovensku, dnes již nabízíme pouze pár nejkrásnějších a méně turistických obydlených ostrovů.

​Příklad 4: Na celý pobyt, 7 nocí / 8 dní, máte 20 000 Kč, rozpočet bez letenek pro 1 os.

Rozbor: 20 000 Kč vynásobím 2 (dvě osoby), vyjde nám 40 000 Kč. Vydělím je 23 Kč (orientační kurz Kč/USD) a vyjde mi částka cca 1 740 USD. Tuto částku vydělím 7 (počet nocí), vyjde mi 249 USD pro dvě osoby na den a 1 noc. Máte rozpočet na parádní dovolenou s plnou penzí, transfery a exkurzemi v úžasných plážových vilkách Sabba Beach Villas & Spa na obydleném ostrově Fodhdhoo zmíněném výše, ve skvělém hotelu kousek od bikini pláže, v hotelu Dhiguveli Maldives na nádherném obydleném ostrově Dhigurah, a to dokonce v té nejvyšší TOP sezóně. Nabízíme to nejlepší na těch nejkrásnějších a méně turistických obydlených ostrovech. Za tyto peníze se dá v dešťové sezóně pořídit i last minute na resorty, ale...tzv. "auto bez volantu", tedy resorty pouze se snídaní, kolikrát i bez dopravy a podobně.

Větší rodina, více osob, singles či luxusní dovolená?

Jste-li větší rodina do 5 osob, nikde vás, kromě drahých resortů, a pár našich vybraných partnerských penzionů a hotelů, kde to umíme ukecat, pokud je pokoj dostatečně velký, neubytují v jednom pokoji s jednou ložnicí. Ve většině penzionů a hotelů i resortů musíte mít 2 pokoje za plnou cenu!!! O cestování s dětmi.

Výše zmíněné ceny se vždy vztahují ke dvoulůžkovému pokoji obsazenému 2 osobami. Singles na Maledivách zvýhodněné nejsou. Platí za dvoulůžkový pokoj mínus strava a doprava za druhou osobu.

Chcete zažít ten luxus, že ráno z vilky vylezete přímo na pláž a rovnou skočíte do moře? Tak to hold musíte "přitlačit" a vyrazit na resort nebo na nějaký hotel resortního typu na obydleném ostrově. Anebo zvolit naši oblíbenou kombinaci cenově dostupného pobytu na obydleném ostrově, a nakonec si naordinovat pár nocí na resortu. Tuto kombinaci volí i ti, kteří mají na resorty dostatek finančních prostředků, ale chtějí zažít i něco jiného než jen resort, ti, kteří chtějí poznávat a poté relaxovat. Kombinace obydlených ostrovů a resortů rozhodně nejsou levnou záležitostí!!! Ani kombinace s těmi nejlevnějšími resorty!

 

Nemáte na resort dostatečný rozpočet? Pak dovolenou doporučujeme strávit na některém z vybraných obydlených ostrovů, odkud se dá ostrov, na kterém je vybudovaný jenom resort, na celý den navštívit

Pláže na Maledivách

Orientační ceny ubytování na resortech na Maledivách v roce 2023 a 2024

​Na resorty samozřejmě musíte mít rozpočet vyšší než na obydlené ostrovy, a to zhruba od 50 000 Kč výše, bráno bez letenky, v případě, že byste rádi All Inclusive na 7 nocí na resortu takovém, aby opravdu za něco stál, a byl postaven na pěkném ostrově a v pěkné lokalitě. 

Starší 3* resort se v sezóně pro 1 osobu ve dvoulůžkovém pokoji / bungalovu či vilce na pláži na 7 nocí s All Inclusive, vč. dopravy na Maledivách a zpáteční letenky z Prahy na Maledivy, cenově pohybuje od 65 000 Kč výše. Lepší 4* resort je možné zakoupit od 95 000 Kč, 4,5* resorty od 150 000 Kč do 200 000 Kč a 5* resorty od 200 000 Kč a výše. Vodní vily, které se nachází pouze na resortech, za 30 000 Kč na 7 nocí opravdu neseženete, a to ani vy a ani my, byť často dokážeme i nemožné. Nejlevnější vodní vila se cenově pohybuje od 10 000 Kč za jednu noc za vilu, a to znamená, že za 30 000 Kč budete mít vodní vilu na 3 noci, pomalu bez jídla a dopravy, a to ještě v dešťové sezóně. Pozor, u zmíněných cen mám na mysli TOP sezónu.

 

V nízké sezóně jsou ceny nižší. Záleží také na stáří resortu, letecké společnosti a odletovém letišti. Některé starší resorty anebo resorty na ne zrovna pěkných ostrovech mají v nízké sezóně stejné ceny jako některé nové hotely na obydlených ostrovech. Když oželíte alkohol, je to na pováženou. Výše zmíněné ceny se vždy vztahují ke dvoulůžkovému pokoji obsazenému 2 osobami. Singles na Maledivách zvýhodněné nejsou. Platí za dvoulůžkový pokoj mínus strava a doprava za druhou osobu.

Na resorty máme všechny cestovky stejné ceny, pokud se nejedná o exkluzivitu na určitý trh! Resorty mají velmi striktní politiku! Obydlené lokální ostrovy jsou něco jiného, a je to velký rozdíl! 

Speciální zaváděcí ceny mají většinou resorty v tzv. zkušebním operačním režimu aneb Pre-opening, který bych nedoporučila ani nepříteli, natož našemu klientovi. Pozor, opět se ale nejedná o poloviční ceny. 

Ubytování na Maledivách, obydené ostrovy, resorty

Kategorie penzionů, hotelů a resortů – Známkování by OWH

Známkování ubytování není jednoduché. Oficiálně má i svá pravidla. Ubytování se známkuje především dle vybavení, počtu a velikosti pokojů. Z mého pohledu je ale důležitý také další faktor, a to stáří ubytování či kvalita a krása ostrova, a to jak lokality, tak ostrova samotného, pláží, lagun či korálových útesů. Penzion, hotel nebo resort může mít oficiálně 5*, mít excelentní servis a stravu, ale pokud je 20 let starý, nebude to to samé jako fungl nová 5*. Vytvořila jsem vlastní známkování, které vám při výběru ubytování napoví.

2,5* - Velmi dobrá, nová 2* anebo starší 3*

3* - Regulérní 3*

3,5* - Velmi dobrá, nová 3* anebo starší 4*

4* - Regulérní 4*

4,5* - Velmi dobrá, nová 4* anebo starší 5*

5* - Regulérní 5*

5,5* - Velmi dobrá, nová 5*

© Informace a fotografie použité na stránce o ubytování na Maledivách

Informace použité na této stránce vychází z dlouholetých vlastních zkušeností, z fakt a cenové politiky ubytovacích kapacit. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, z mého života na Maledivách a pravidelných cesto do ráje.

Vše, co potřebujete vědět o ubytování na Maledivách

Věnujte pozornost stránce "Obydlený ostrovy vs. resort vs. loď", kde najdete vysvětlený rozdíl mezi těmito ostrovy a pobyty a také orientační ceny na maledivských ostrovech.

bottom of page