top of page
Maledivská měna, maledivské rufie.jpg

Maledivy: Měna, daně, platby, poplatky a dýška

Maledivská měna aneb maledivské rufie, daně na Maledivách, T-GST - Tourism Goods & Service Tax, Service Charge aneb dýško, Bed Tax aneb Městská daň, platby a poplatky, výběr z bankomatů a bankovní terminály a smlouvání. 

Maledivská měna - Maledivské rufie

Oficiální maledivskou měnou jsou maledivské rufie, které se značí zkratkou MVR, MRF nebo RF. Jedná se o rufie, nikoliv o rupie. Další měna se tu oficiálně nepoužívá. Neoficiálně se na Maledivách používají americké dolary (USD). Eura (EUR) nebo jinou měnu nechte doma. Zbytečně byste prodělali kalhoty.

 

Pevný kurz státní maledivské banky Bank of Maldives: 1 USD = 15,42 MVR. Na tomto kurzu při směně trvejte. Pokud budou obchodníci neoblomní, při směně z USD na MVR povolte kurz maximálně 16 MVR a při směně z MVR na USD 15 MVR. 

Maledivské_mince.jpg

Maledivské mince

Maledivské mince mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 25 a 50 Laari a 1 a 2 rufie. 1 Rufiyaa / rufíja má 100 laari / lárí.

Některé maledivské mince mají různý design ve stejných nominálních hodnotách. Platné jsou obě varianty, pokud byly vydány od roku 1960 dále, jsou stále platné.

 

Některé mince, jako například 1 Laari, čtvercové 2 Laari nebo kytičkové 5 a 10 Laari už je možné najít velmi zřídka, a to buď v obchodech se suvenýry nebo mezi sběrateli. Osobně mám doma 1 Laari a kytičkované 5 a 10 Laari. 

Nové maledivské bankovky

Nové bankovky jsou platné od 26. 1. 2016 a jedná se o třetí sérii bankovek v historii Malediv. Bankovky byly představeny 1. listopadu 2015 k 50. výročí dne nezávislosti republiky "50 Years of Independence".

Nová řada má zbrusu nové ochranné prvky. Bankovky jsou vytištěny na polymeru a jsou voděodolné. Je to super pro rybáře, ale i pro maledivské gangstříky, kteří si bankovky schovávají do podmořských jeskyní, tedy říká se to. Měna byla vytištěna v britské tiskárně De La Rue, která má největší tiskařský pás na světě a maledivskou měnu tiskne od roku 1947. Nově byla představena bankovka v hodnotě 1 000 MVR. Původně se v nové řadě již neměla objevit 5 MVR bankovka, která měla být nahrazena 5 MVR mincí, ale v roce 2017 vláda změnila názor a 5 MVR bankovku nakonec představila. 

 

Na nový design bankovek byla maledivskou bankou Bank of Maldives vyhlášena soutěž, které se mohl zúčastnit úplně každý. Ve finále byl vybrán design od maledivského designéra Abdulla Nashaath alias Abo, kterého znám osobně.

 

Po zveřejnění nových bankovek na sociálních sítích kolovalo, že se designer inspiroval bankovkami z různých konců světa, a to speciálně při návrhu nové 1 000 MVR bankovky, na které je whale shark (žralok obrovský). Tato bankovka se běžnému uživateli do ruky nedostane. Používá se pouze při velkých transakcích.

Staré maledivské bankovky

Staré bankovky byly používány 33 let. Já je milovala, takové pohádkové. Platnost těchto bankovek skončila k 1. červnu 2016. Doba na výměnu starých za nové byla 5 let.

Zajímavost: Původním maledivským platidlem byly mušle rodu Cypraea moneta aneb Zavinutec penízkový. Mušličkami se platilo až do 13. století. Jeden zlatý dinár měl cenu 400 000 mušliček. Ročně se jich z Malediv vyvezlo až 40 plně naložených lodí. Maledivám se říkalo "mušličková banka".

Na Maledivy s USD! EUR nechte doma, na Maledivách je špatný kurz!

Pozor na směnu peněz z CZK (Kč) na USD. Na Maledivách akceptují pouze nové 100 USD bankovky! Jsou to ty s modrým ochranným proužkem. 100 USD bez proužku vám nikde nevezmou. Pokud bude např. jakákoli jiná USD bankovka požkozená nebo hodně zmačkaná, nevezmou ji také. Na vlastní kůži jsem to zažila mnohokrát. Stejně tak tuto zkušenost zažilo i mnoho našich klientů.

100 USD.jpg

Směnárna a směna peněz, banky, bankomaty a agenti na Maledivách

Na letišti (Hulhule'), tedy Velana International Airport, je směnárna a také bankomaty. V hlavním městě Male', Hulhumale' a některých dalších obydlených ostrovech jsou banky a bankomaty také a tam kde nejsou, má banka své agenty.

Pokud budete měnit USD na MVR (maledivské rufie) ve směnárně na letišti, dostane k této směně doklad. Doklad si pečlivě uschovejte, protože pokud vám rufie zbudou a vy jej při zpáteční cestě v této směnárně předložíte, tak vám rufie smění zase zpět na USD. Pokud jste doklad ztratili anebo jste měnili na černém trhu či vybírali z bankomatu nebo u agenta, nezbývá vám nic jiného, než rufky utratit za "blbosti" v duty free, jelikož je vývoz maledivské měny z Malediv zakázán!!!  

 

Trávíte-li dovolenou pouze na resortu, není potřeba měnit dolary na rufie. Resorty akceptují obvykle pouze dolary a skoro všechny platební karty. 

Na Maledivách se akceptují tyto platební karty

VISA, MASTERCARD, AMEX, American Express, Dinners Club a další. Při platbě kartou se účtuje manipulační poplatek od 3,5 % výše + poplatky od vaší banky.

Před odjezdem z ČR si u své banky ověřte, zda v cizině můžete platit kartou v restauracích, obchodech a hotelech. Ti, kteří moc necestují anebo jenom po Evropě, mohou mít blokaci na různé kontinenty nebo části světa. Je to individuální, banka od banky. Mě osobně se kdysi dávno stalo, že jsem v maledivské restauraci nebo obchodě, chtěla zaplatit kartou a karta byla odmítnuta, přitom na ní peníze byly. Později jsem u své i maledivské banky zjistila, že to může být pomalým maledivským internetem nebo z důvodů nepovolení plateb v cizině anebo vysokého zabezpečení proti krádeži či ztrátě. S výběrem peněz z maledivského bankomatu jsem ale problém neměla. 

 

Při pobytu na obydlených ostrovech v penzionech a hotelech či safari lodích je nutné mít dostatek finanční hotovosti. Platební karty stále ještě neakceptují všichni.

Na Maledivách si z bankomatu, vy jako turista, můžete vybrat pouze maledivské rufie. Od roku 2014 Bank of Maldives za jeden výběr účtuje 100 MVR (asi 145 Kč; záleží na aktuálním kurzu). Poplatek za výběr, který vám bude účtovat vaše banka, si zjistěte u vaší banky. 

 

V roce 2014 byly spuštěny i dolarové bankomaty. Výběr je ale možný pouze pro místní, kteří mají účet u místní banky. Pokud jste vlastníkem dolarového účtu, dolary si můžete vybrat u přepážky v jakékoliv pobočce Bank of Maldives. Tuto akci nedoporučuji, setkáte se se strašnou byrokracií. 

 

Od roku 2015 je možné vybrat maledivské rufie na každém obydleném ostrově i tam, kde není pobočka Bank of Maldives, a to v různých obchodech. Obchodníci jsou speciálními agenty banky. Obchod je vždy označen cedulí se zkratkou BML (Bank of Maldives). A jak to funguje? Obchodník má platební terminál, kterým vám kartu projede a vám se z účtu odečte požadovaná částka. Pozor ale, na 100% vám připočítají minimálně 3,5% handling fee - tedy manipulační poplatek. Pokud ne, bude to zázrak. Vždy se předem informujte. Podrobnosti, kde banku, bankomat či agenta banky naleznete Vám rád sdělí personál penzionů / hotelů.

 

Místní, za platby ubytování, stravy, výletů a exkurzí či suvenýru vždy preferují platby v USD, a to ze dvou důvodů, prvním je, že dolary jsou nedostatkové zboží a druhým, že je schraňují na platby u lékařů v cizích zemích. Státní zdravotnictví je na Maledivách dost bídné a soukromé příliš drahé, a tak místní létají např. na Srí Lanku, do Indie, Malajsie, do Thajska anebo do SAE, kde lékaři akceptují pouze dolary.

 

Dalším důvodem je také maledivský finanční úřadu MIRA, který "špekuluje" nad tím, že vydá vyhlášku, že se budou muset veškeré daně z turismu platit pouze v USD, tudíž místním, v penzionech, hotelech a další službách, které patří k cestovnímu ruchu, když budete platit rufiemi, velice ztížíte život. P