top of page
Maledivská měna, maledivské rufie, dýška na Maledivách, poplatky Maledivy, daně Maledivy

Maledivy: Měna, daně, platby, poplatky a dýška

Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Vše o maledivské měně aneb maledivských rufiích, daních na Maledivách, T-GST - Tourism Goods & Service Tax, Service Charge aneb dýšku, Bed Tax aneb Městské dani, platbách a poplatcích, výběrech z bankomatů a bankovních terminálech a smlouvání na jednom místě. Pokud cestujete na resort, postačí vám platební karta a hotovost v USD. Pokud cestujte na obydlené lokální ostrovy nebo je kombinujete s resortem, mějte u sebe dostatek hotovosti, a to v rufiích i USD a také platební kartu. Pokud cestujete na safari nebo výletní loď, mějte s sebou dostatek hotovosti v USD, málokterá má platební terminál. Nezapomeňte na malé USD bankovky v hodnotě 1, 2 a 5 nebo 10 USD na dýška.

Maledivská měna - Maledivské rufie

Oficiální maledivskou měnou jsou maledivské rufie, které se značí zkratkou MVR, MRF nebo RF. Jedná se o rufie, nikoliv o rupie. Další měna se tu oficiálně nepoužívá. Neoficiálně se na Maledivách používají americké dolary (USD). Eura (EUR) nebo jinou měnu nechte doma. Zbytečně byste prodělali kalhoty.

 

Pevný kurz státní maledivské banky Bank of Maldives: 1 USD = 15,42 MVR. Na tomto kurzu při směně trvejte. Pokud budou obchodníci neoblomní, při směně z USD na MVR povolte kurz maximálně 16 MVR a při směně z MVR na USD 15 MVR. 

Maledivské_mince.jpg

Maledivské mince

Maledivské mince mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 25 a 50 Laari a 1 a 2 rufie. 1 Rufiyaa / rufíja má 100 laari / lárí.

Některé maledivské mince mají různý design ve stejných nominálních hodnotách. Platné jsou obě varianty, pokud byly vydány od roku 1960 dále, jsou stále platné.

 

Některé mince, jako například 1 Laari, čtvercové 2 Laari nebo kytičkové 5 a 10 Laari už je možné najít velmi zřídka, a to buď v obchodech se suvenýry nebo mezi sběrateli. Osobně mám doma 1 Laari a kytičkované 5 a 10 Laari. 

Nové maledivské bankovky

Nové bankovky jsou platné od 26. 1. 2016 a jedná se o třetí sérii bankovek v historii Malediv. Bankovky byly představeny 1. listopadu 2015 k 50. výročí dne nezávislosti republiky "50 Years of Independence".

Nová řada má zbrusu nové ochranné prvky. Bankovky jsou vytištěny na polymeru a jsou voděodolné. Je to super pro rybáře, ale i pro maledivské gangstříky, kteří si bankovky schovávají do podmořských jeskyní. Tedy říká se to. Měna byla vytištěna v britské tiskárně De La Rue, která má největší tiskařský pás na světě a maledivskou měnu tiskne od roku 1947. Nově byla představena bankovka v hodnotě 1 000 MVR. Původně se v nové řadě již neměla objevit 5 MVR bankovka, která měla být nahrazena 5 MVR mincí, ale v roce 2017 vláda změnila názor a 5 MVR bankovku nakonec představila. 

 

Na nový design bankovek byla maledivskou bankou Bank of Maldives vyhlášena soutěž, které se mohl zúčastnit úplně každý. Ve finále byl vybrán design od maledivského designéra Abdulla Nashaath alias Abo, kterého znám osobně.

 

Po zveřejnění nových bankovek na sociálních sítích kolovalo, že se designer inspiroval bankovkami z různých konců světa, a to speciálně při návrhu nové 1 000 MVR bankovky, na které je whale shark (žralok obrovský). Tato bankovka se běžnému uživateli do ruky nedostane. Používá se pouze při velkých transakcích.

Staré maledivské bankovky

Staré bankovky byly používány 33 let. Já je milovala, takové pohádkové. Platnost těchto bankovek skončila k 1. červnu 2016. Doba na výměnu starých za nové byla 5 let.

Původním maledivským platidlem byly mušle rodu Cypraea moneta aneb Zavinutec penízkový. Mušličkami se platilo až do 13. století. Jeden zlatý dinár měl cenu 400 000 mušliček. Ročně se jich z Malediv vyvezlo až 40 plně naložených lodí. Maledivám se říkalo "mušličková banka".

Na Maledivy s USD! EUR nechte doma, na Maledivách je špatný kurz!

Pozor na směnu peněz z CZK (Kč) na USD. Na Maledivách akceptují pouze nové 100 USD bankovky! Jsou to ty s modrým ochranným proužkem. 100 USD bez proužku vám nikde nevezmou. Pokud bude např. jakákoli jiná USD bankovka požkozená nebo hodně zmačkaná, nevezmou ji také. Na vlastní kůži jsem to zažila mnohokrát. Stejně tak tuto zkušenost zažilo i mnoho našich klientů.

100 USD.jpg

Směnárna a směna peněz, banky, bankomaty a agenti na Maledivách

Na letišti (Hulhule'), tedy Velana International Airport, je směnárna a také bankomaty. V hlavním městě Male', Hulhumale' a některých dalších obydlených ostrovech jsou banky a bankomaty také a tam kde nejsou, má banka své agenty.

Pokud budete měnit USD na MVR (maledivské rufie) ve směnárně na letišti, dostane k této směně doklad. Doklad si pečlivě uschovejte, protože pokud vám rufie zbudou a vy jej při zpáteční cestě v této směnárně předložíte, tak vám rufie smění zase zpět na USD. Pokud jste doklad ztratili anebo jste měnili na černém trhu či vybírali z bankomatu nebo u agenta, nezbývá vám nic jiného, než rufky utratit za "blbosti" v duty free, jelikož je vývoz maledivské měny z Malediv zakázán!!!  

 

Trávíte-li dovolenou pouze na resortu, není potřeba měnit dolary na rufie. Resorty akceptují obvykle pouze dolary a skoro všechny platební karty. Na deposity na vybraných resortech je nutné mít karty kreditní, jelikož na debetních kartách nejdou udělat blokace. Je možné mít s sebou také dostačnou hotovost, a to alespoň 1 000 USD.

Na Maledivách se akceptují tyto platební karty

VISA, MASTERCARD, AMEX, American Express, Dinners Club a další. Při platbě kartou se účtuje manipulační poplatek od 3,5 % výše + poplatky od vaší banky.

Před odjezdem z ČR si u své banky ověřte, zda v cizině můžete platit kartou v restauracích, obchodech a hotelech. Ti, kteří moc necestují anebo jenom po Evropě, mohou mít blokaci na různé kontinenty nebo části světa. Je to individuální, banka od banky. Mě osobně se kdysi dávno stalo, že jsem v maledivské restauraci nebo obchodě, chtěla zaplatit kartou a karta byla odmítnuta, přitom na ní peníze byly. Později jsem u své i maledivské banky zjistila, že to může být pomalým maledivským internetem nebo z důvodů nepovolení plateb v cizině anebo vysokého zabezpečení proti krádeži či ztrátě. S výběrem peněz z maledivského bankomatu jsem ale problém neměla. 

 

Při pobytu na obydlených ostrovech v penzionech a hotelech či safari lodích je nutné mít dostatek finanční hotovosti. Platební karty stále ještě neakceptují všichni.

Na Maledivách si z bankomatu, vy jako turista, můžete vybrat pouze maledivské rufie. Od roku 2014 Bank of Maldives za jeden výběr účtuje 100 MVR (asi 145 Kč; záleží na aktuálním kurzu). Poplatek za výběr, který vám bude účtovat vaše banka, si zjistěte u vaší banky. 

 

V roce 2014 byly spuštěny i dolarové bankomaty. Výběr je ale možný pouze pro místní, kteří mají účet u místní banky. Pokud jste vlastníkem dolarového účtu, dolary si můžete vybrat u přepážky v jakékoliv pobočce Bank of Maldives. Tuto akci nedoporučuji, setkáte se se strašnou byrokracií. 

 

Od roku 2015 je možné vybrat maledivské rufie na každém obydleném ostrově i tam, kde není pobočka Bank of Maldives, a to v různých obchodech. Obchodníci jsou speciálními agenty banky. Obchod je vždy označen cedulí se zkratkou BML (Bank of Maldives). A jak to funguje? Obchodník má platební terminál, kterým vám kartu projede a vám se z účtu odečte požadovaná částka. Pozor ale, na 100% vám připočítají minimálně 3,5% handling fee - tedy manipulační poplatek. Pokud ne, bude to zázrak. Vždy se předem informujte. Podrobnosti, kde banku, bankomat či agenta banky naleznete Vám rád sdělí personál penzionů / hotelů.

 

Místní, za platby ubytování, stravy, výletů a exkurzí či suvenýru vždy preferují platby v USD, a to ze dvou důvodů, prvním je, že dolary jsou nedostatkové zboží a druhým, že je schraňují na platby u lékařů v cizích zemích. Státní zdravotnictví je na Maledivách dost bídné a soukromé příliš drahé, a tak místní létají např. na Srí Lanku, do Indie, Malajsie, do Thajska anebo do SAE, kde lékaři akceptují pouze dolary.

 

Dalším důvodem je také maledivský finanční úřadu MIRA, který "špekuluje" nad tím, že vydá vyhlášku, že se budou muset veškeré daně z turismu platit pouze v USD, tudíž místním, v penzionech, hotelech a další službách, které patří k cestovnímu ruchu, když budete platit rufiemi, velice ztížíte život. Pro místní je nákup dolarů na Maledivách velice obtížný, byrokracie, špatný kurz atd. Budete-li na Maledivách platit pouze v USD, místní vám budou líbat ruce i nohy. Ve hře je také zákon, že turisté budou muset platit jenom USD a MVR nebudou od turistů přijímány.

 

Pokud na obydlených lokálních ostrovech, v obchodech s potravinami či místních restauracích, i když mají menu pouze v USD, budete platit v USD, většinou vám stejně vrátí rufky. Málo kdo a málo kdy dolary, a hlavně také dle oficiálního kurzu. Většinou se vás budou snažit natáhnout, a to ať záměrně anebo omylem a to, protože neumí počítat. Na nákupy v obchodech s potravinami a do místních lokálních restaurací a bister, je vždy dobré mít s sebou rufie, ale i USD. Rufie se vám také budou hodit na veřejné trajekty a taxíky ve městě. Budete-li platit taxi v USD, s největší pravděpodobností se vás budou taxikáři snažit okrást.

 

Jak již bylo zmíněno, maledivské rufie jsou oficiální měnou, a to znamená, že dle zákona musí být akceptovány všude, a to i na resortech.  

Záhada s maledivskými cenami, daněmi a poplatky a také dýšky (tips)

Na Maledivách jsou až na výjimky všude, v restauracích, obchodech, penzionech, hotelech resortech i vodních a potápěčských centrech, uváděny ceny bez daní.

16. listopadu 2022 maledivský parlament schválil zvýšení daní, které je platné od 1. ledna 2023.  

GT - Green Tax - Ekologická daň: 6 USD za 1 osobu za 1 noc včetně kojenců se vztahuje na  resorty, hotely, které mají více jak 25 pokojů a výletní lodě. 3 USD za 1 osobu za 1 noc včetně kojenců se vztahuje na penziony a hotely na obydlených ostrovech, které mají méně než 25 pokojů. Bed Tax (Městská daň), 8 USD za 1 osobu za 1 noc byla koncem roku 2014 zrušena. 

 

GST - Goods Service Tax - Daň na zboží mimo cestovní ruch, podobná naší DPH: 6 % →  8%

T-GST - Tourism Goods Service Tax - Daň z turismu, podobná naší DPH: 12% → 16 %

SC - Service Charge - Poplatek za služby, dyškrécie neboli dýško, které je standardně započítáváno do konečné ceny, tzn. dýško již nemusíte dávat.: 10%

My v "other way holiday" vám vždy ceny za ubytování nabízíme konečné, a to včetně všech daní, poplatků i naší provize. Nic extra už nám neplatíte. Výše naší provize není pevně dána a mění se v závislosti na typu ubytování, obsazenosti, sezóně a dalších faktorech. Naše provize není závislá na zvoleném typu stravy, dopravy a dalších služeb. Rozhodně nemáme větší provize než online rezervační systémy, které neposkytují žádné další služby jako my. Buďte na pozoru, pokud tyto nové daně nebudou uvedeny na rezervačních systémech, stejně je budete muset zaplatit po příjezdu na penzion, hotel nebo resort či loď.

Tips aneb dýška na Maledivách

Tips aneb dýška v restauracích, na resortech, hotelech, penzionech, v centrech vodních sportů, výletů a aktivit anebo v potápěčských centrech:

Jak již bylo zmíněno, na Maledivách je 10% SC - service charge, započítán úplně všude a ve všem. Je pouze opravdu minimum (0,1%) podnikatelů, kteří si SC nezapočítávají. Toto dýško (SC) je daněno, stejně tak jako teď už i u nás, s čímž já osobně opravdu nesouhlasím. Toto dýško je vždy rozděleno mezi všechny zaměstnance podniku. Bohužel většinou i mezi vedení, které si to nezaslouží.

 

Je pouze jen a jen na vás, zda dýško v dané restauraci, resortu, hotelu, penzionu, v centru vodních sportů nebo potápěčském centru dáte nebo ne. Je pravdou, že jsou ale dýška, i přes to, že si je započítávají automaticky, speciálně tehdy, pokud je personál opravdu dobrý a ochotný, slušností dát, a to všude. Speciálně číšníkům, batlerům - sluhům, pokojským a také klukům z vodních sportů a potápěčům, kteří za vás mají zodpovědnost. Často se setkávám se i s dýšky pro kuchaře. Platy na zmíněných pozicích jsou opravdu mrzké. 

 

Výše dýška je na vás. V restauracích se většinou dává 10% stejně tak jako u nás, pokojským od 1 do 10 USD za pokoj za noc, batlerům na luxusních resortech individuálně, šéfkuchaři individuálně a klukům z vodních sportů a potápěčských center také individuálně. Někdy mají, buď v centru a nebo na lodi krabičku s nápisem "Tips" a to znamená, že jim tam můžete dát částku jakou chcete a oni si ji potom rozdělí. Je samozřejmě možné dát dýško i jednotlivci, a to od 5 USD výše za exkurzi či aktivitu. Vždy je nejlépe dýška dávat vybrané osobě přímo do ruky. Předejdete tak tomu, že se dýško dostane do ruky tomu, komu nechcete.   

Smlouvání v maledivských obchodech se suvenýry

V obchodech se suvenýry na obydlených lokálních ostrovech vždy smlouvejte a berte třetí cenu. Nebuďte, ale neomalenci, i místní musí něco jíst. Na resortech v obchodech ale nesmlouvejte nikdy, tady jsou ceny pevně dané. Z každého resortu jsou alespoň jednou týdně, pořádány výlety na místní obydlené ostrovy. 

Dotazy od vás

Otázka: Kde si mám vyměnit Kč nebo EUR na USD?

Odpověď: V Česku nebo na Slovensku v bance nebo ve směnárně.

Otázka: Kolik USD si myslíte, že bychom si měli vyměnit na maledivské rufie?

Odpověď: To záleží na vás, kolik chcete utratit. Na lokálních ostrovech jsou ceny srovnatelné s cenami u nás ve večerkách nebo benzínkách, či restauracích střední kategorie v Praze. Opravdu nejsem oprávněna a schopna cestovatelům a klientům říkat, kolik si na Maledivy nebo kamkoliv jinam mají vzít s sebou peněz. Opravdu nevím, kolik, kdo a za co utrácí v ČR nebo SK a kolik chce utratit na Maledivách. Orientační ceny potravin, v restauracích, exkurzí atd. i na resortech.

 

Otázka: Ohledně kurzu, vyplatí se platit rufiemi anebo v USD?

Odpověď: Jak jsem zmínila výše, na obydlených ostrovech je lepší mít u sebe rufie do místních obchodů a restaurací a USD do penzionů a hotelů. Na resortech stačí pouze USD a platební karta. Aktuální kurz si vždy zjistěte na internetu.

© Informace a fotografie použité na stránce o měně, daních a poplatcích na Maledivách

Informace použité na této stránce pochází z oficiálních vládních zdrojů a mých dlouholetých vlastních zkušeností na Maledivách. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, z života na Maledivách. 

bottom of page