top of page
Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Fodhdhoo na Noonu atolu na Maledivách

Minimálně obydlený lokální ostrov Fodhdhoo, žije tu něco málo kolem 170 místních, které skoro nepotkáte, a také minimálně turistický, je ztraceným rájem pro milovníky relaxu, šnorchlování, freedivingu, potápění, rybolovu či jógy. Fodhdhoo lemuje fantastický 3 km dlouhý korálový útes plný života a 2 km dlouhá pláž. Ostrov je z větší části plný bujné vegetace, ve které jsou ukryty menší farmy, a také perfektní cesta na běhání nebo procházky ve stínu tropických stromů. Zajímavostí ostrova je písečný kopec, ze kterého je pěkný výhled. Jedná se o pozůstatek ze stavby "přístavu". Na ostrově Fodhdhoo se nachází pouze 3 druhy ubytování, jež patří stejným majitelům. Za mě se jedná o jeden z nejhezčích obydlených ostrovů s tak krásným korálovým útesem. Ostrov Fodhdhoo jsem objevila a začala nabízet již v roce 2018, kdy tu byl otevřen první penzion. Moje první návštěva ostrova Fodhdhoo, při které jsem se do ostrova zamilovala, proběhla v únoru 2019, a od té doby sem létám pravidelně jednou až dvakrát ročně na minimálně týden.

Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy (4).JPG

Pár fakt o obydleném ostrově Fodhdhoo

Název ostrova: Fodhdhoo (Dhivehi: ފޮއްދޫ) / Lokalita ostrova Fodhdhoo / Jméno atolu: Noonu atol

Velikost ostrova Fodhdhoo: délka ostrova je 780 m a šířka ostrova je 430 m 

Počet obyvatel (Census 2014): 228 registrovaných, ale stále žijících cca 170 místních

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 176,34 km 

Doprava na ostrov Fodhdhoo: vnitrostátní let a rychlo loď

 

Klíčová slova: domácí korálový útes, šnorchlování, freediving, potápění, manty, rybolov, bikini pláž u vilek, panenská příroda, soukromí, domácí atmosféra, dobré jídlo, zásnuby, svatba na pláži, líbánky, dovolená bez dětí, dovolená s dětmi, minimum místních, minimum turistů, sandbank

Vnistrostátní let a cesta z Male na Maafaru a Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Doprava na obydlený ostrov Fodhdhoo

Cesta z „Velana International Airport“ v Male (Hulhule) na ostrov Fodhdhoo je možná jedním způsobem, a to kombinací letecké dopravy a soukromé rychlo lodi. Let z Velana na obydlený ostrov Maafaru, který je jak mezinárodním, tak vnitrostátním letištěm, a kde se vám 100% poštěstí spatřit i nějaký ten private jet, trvá mezi 30 až 40 min. dle počasí, či zda je let kombinovaný se stopoverem na ostrově Hanimadhoo, předem nelze ovlivnit, a poté následuje zhruba 30minutová plavba soukromou / hotelovou rychlo lodí přímo na ostrov Fodhdhoo. Vnitrostátní let, při němž z okénka uvidíte krásné scenérie, je provozován maledivskou státní leteckou společností Maldivian Airlines. Letadla běžně létají až 5x denně. Na Maledivy doporučujeme ranní přílety do 9:30 hod., abyste nemuseli čekat až na odpolední let a odlety z Malediv od 20 h. a déle, opět abyte nemuseli buď vstávat moc brzy ráno v podstatě v noci anebo poslední noc nocovat na městských ostrovech Hulhumale či v Male. Doprava je součástí ubytování a je zajišťována personálem ubytování, který se dle dostupnosti snaží zajistit nejbližší možný spoj navazující na mezinárodní let. Více o dopravě na Maledivách.

Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy (2).jpg

O obydleném ostrově Fodhdhoo a jeho zázemí

Fodhdhoo se skládá z menší vesnice s přibližně 170 trvale žijícími obyvateli, které ale potkáte málokdy. Pokud byste rádi nějaké místní potkali, musíte se do vesnice vydat po 17:00 h., kdy už není takové teplo a místní vycházejí ze stínu svých domů a zahrad.

 

Na ostrově Fodhdhoo nenajdeme klasický přístav, jak je zvykem u většiny obydlených ostrovů, ale krásné příjezdové molo s přístřeškem jako mají resorty, kde se dá relaxovat nebo praktikovat jóga při východu nebo západu slunce dle ročního období. Ze standardního zázemí ostrova jsou na Fodhdhoo dva obchody se základními potravinami a smíšeným zbožím, jedna restaurace Lobster Grill, jeden pokus o místní kavárnu, kterou jsem ještě nikdy nezažila otevřenou, jeden obchod se suvenýry, který je otevřený dle potřeby, resp. v penzionu stačí říct, že byste rádi udělali menší shopping a obchod pro vás otevřou, malá mešita, za banyan tree (fíkovník) malé zdravotní středisko s lékařem, menší lékárna, ostrovní úřad se starosty, které skoro denně po rádnu či odpoledne potkáte na kávě v restauraci Lobster Grill, věže mobilního operátora, powerhouse (elektrárna), fotbalové hřiště s umělou trávou a menší centrum vodních sportů a aktivit. 

 

Na ostrově Fodhdhoo není ani banka a ani bankomat, a to znamená mít s sebou dostatečnou hotovost, kterou lze platit v obchodech a v ubytovacích zařízeních. Varianta výběru hotovosti v maledivských rufiích je tu pouze přes platební terminál. Platit je možné také platební kartou. Kompletní informace o měně, platbách a daních na Maledivách.

Bikini Beach, Bikini pláž na ostrově Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Bikini Beach aneb Bikini pláž na obydleném ostrově Fodhdhoo

Bikini Beach aneb bikini pláž je pro turisty vyhrazena přímo před našim partnerským ubytováním Sabba Beach Villas & Spa, odkud je možné užívat si dokonalý západ slunce. Na bikini pláži u bungalovů a vilek Sabba je mnoho houpaček, plážových lehátek a míst k odpočinku, která patří k ubytování. Písek je tu bílý a jemný, a krabi veselí. Osobám s citlivějšími tlapičkami se budou hodit boty do vody. Po setmění, většinou kolem 23:00 h. je tu sezónně možné pozorovat hvězdy i na pláži, a to světélkující plankton. Nejvíce planktonu tu bývá od září do prosince. Já si po večeři pravidelně chodím lehat na lehátko na pláž, pozoruji noční oblohu plnou hvězd a poslouchám šumění moře. Mockrát jsem tu usnula...

Pozor, pláž dle sezón mění svůj tvar i velikost. V období dešťů je pláž užší, ale zato je lagunka větší a houpačka přímo ve vodě. V období sucha je pláž širší, a houpačka skoro celá v písku. Změny velikostí a tvarů pláži jsou na Maledivách běžným jevem a týkají se všech ostovů a atolů. Resp. týkají se ostrovů na celém světě.

Bikini pláž na Fodhdhoo, před Sabba Beach Villas, Noonu atol, Maledivy

Alkohol na  obydleném ostrově Fodhdhoo 

Alkohol jen na Fodhdhoo zakázán stejně jako na všech obydlených ostrovech! A to jak jeho dovoz, tak konzumace. Za mě se jedná o skvělou detox dovolenou! Od ledna 2023 u ostrova Fodhdhoo kotví katamarán, kde je možné zakoupit alkohol. Ceny alkoholu jsou stejné jako na resortech. Více o alkoholu, zákazech a zákonech Malediv. 

 

V případě, že dostanete chuť na drink, můžete v rámci placené exkurze navštívit dva resorty, které se nachází v okolí, a to resort Sun Siyam Iru Fushi a Siyam World. Pozor, denní návštěvy resortů nejsou automatické, vždy záleží na aktuální obsazenosti resortu.

Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

Aktivity na ostrově Fodhdhoo, zážitky, exkurze a výlety do okolí

Na obydleném ostrově Fodhdhoo je v rámci slušného chování, pravidel Malediv a vlastní bezpečnosti možné provozovat téměř cokoli. Vaší fantazii se meze nekladou. Doporučuji prozkoumat domácí korálový útes aneb house reef, který lemuje ostrov Fodhdhoo. 

Aktivity na ostrově Fodhdhoo, které lze provozovat zdarma

Na ostrově Fodhdhoo můžete zdarma pozorovat východ slunce, šnorchlovat či freedivovat na domácím korálovém útesu, koupat se, relaxovat v lagunce na různých nafukovacích lehátkách či brázdit lagunu na vlastním nafukovacím paddleboardu, relaxovat pod palmami zavěšení v houpací síti s knihou nebo bez, kochat se mnoha odstíny modré barvy moře, běhat džunglí, prozkoumat okolí farem či písečný kopec, udělat si piknik na pláži, navečer si můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními či s dalšími turisty, procházet se po pláži při západu slunce anebo si jen tak sednout do písku a relaxovat. Po setmění je možné na pláži pozorovat malé i větší krabáky a také oblohu plnou hvězd, která je na Maledivách opravdu nádherná. A jak již bylo zmíněno, sezónně, od září až do ledna, je možné vidět hvězdy i na pláži v písku, a to světélkující plankton. Více o aktivitách na Maledivách.

Šnorchlování na Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

House Reef aneb Šnorchlování na domácím korálovém útesu, který lemuje Fodhdhoo

Na house reef aneb domácím korálovém útesu, který lemuje Fodhdhoo, najdete opravdu ohromné množství různých druhů ryb a dalších mořských kreatůrek. Spatřit se tu dá i Napoleon, různé druhy útesových žraloků, želvy a při troše štěstí také delfíni. Samozřejšmostí jsou také rybičky "Nemo", murény, humři, siby či rejnoci. V různých sezónách je čas od času štěstí také na manty. Doporučuji prozkoumat domácí korálový útes u příjezdového mola směrem k bikini pláži i na druhou stranu. Pozor ale na silné proudy v různých sezónách! Část korálového útesu, který je nejdál od ostrova, a část korálového útesu, která je situována směrem na otevřené moře, doporučuji prozkoumat pouze s personálem penzionu, kdy budete mít po ruce loď. Proudy jsou tu opravdu silné. Tato strana korálového útesu není vhodná ani pro zdatné plavce.

Aktivity na ostrově Fodhdhoo a v jeho okolí za poplatek

​​Za nějaký ten dolar, respektive desítky až stovky dolarů, je možné na Fodhdhoo zažít opravdu mnoho. Například šnorchlovat na korálovém útesu, který lemuje protější sandbank Fohdhipparu, kde si poté můžete vychutnat piknik nebo navštívit neobydlený ostrov Loafaru či farmářský ostrov Than'burudhoo, a poté si užít BBQ na pláži nebo zažít atmosféru na již zmíněných resortech Siyam World nebo Sun Siyam Iru Fushi. Fandové potápění mohou vyrazit na různé potápěčské spoty, rybáři i nerybáři se mohou vypravit na rybolov či noční lov humrů. Potápěčské centrum je aktuálně dostupné pouze na sousedním obydleném ostrově, je tak nutené počítat s příplatekme za loď. Lodí je možné vydat se také po stopách delfínů, kteří je možné spatřit i přímo z pláže z ostrova Fodhdhoo nebo z protějšího sandbank. Zapomenout nesmím ani na vodní sporty, např. na projížďku na jet ski aneb na vodním skútru kolem ostrova Fodhdhoo, na různé nafukovací tvary tažené za lodí či za vodním skútrem a mnoho dalšího. Paddleboard zatím do vybavení na ostrově nepatří, a to z důvodů neukázněnosti turstů na paddleboardech, kteří se vydávají tam, kam nemají. Romantici mohou svou drahou polovičku překvapit romantickou večeří na pláži, při níž je možné oslavit různá výročí anebo jednoduše svou drahou polovičku požádat o ruku. Druhý den si na té samé pláži nebo na sandbank svoji milou při západu slunce můžete symbolicky vzít. Vše o aktivitách na Maledivách.

Fodhipparu, Noonu atol, Maledivy

Symbolická svatba na pláži na obydleném ostrově Fodhdhoo

Symbolické svatby či obnovy svatebních slibů jsou na obydleném ostrově Fodhdhoo povoleny a je možné je zajistit. Svatby jsou vždy organizovány personálem ubytovacích kapacit. Ceny základních balíčků začínají na 650 USD za základní obřad. O symbolických svatbách na Maledivách.

Účastníci zájezdu Maledivy s Lucií, Maledivy s průvodcem, Noonu atol.jpg

Používání dronu na obydleném ostrově Fodhdhoo

Drony se na Fodhdhoo používat mohou. Pozor, dbejte ale na soukromí místních a ostatních turistů. Nelétejte na dvorky a obydlí místních a neobtěžujte je. To samé se týká hotelů a penzionů. Pravidla používání dronů na Maledivách.​ Nezoufejte, pokud nemáte vlastní dron, a rádi byste měli nějaké ty obrázky a videa z dronu z vaší dovolené. Personál našeho partnerského ubytování Sabba Hotels vlastní jak nejnovější model dronu, tak profi fotoaparát, a během vašeho pobytu vás budou zdarma natáčet a fotit, "kdykoliv si usmyslíte". Stačí je hezky požádat. Před odjezdem z penzionu vám obrázky i videa rádi zasdílí buď pomocí úložiště, které využívá iPhone nebo přes USB. Je dobré mít s sebou tablet či notebook s kabílky nebo jiné úložiště, kam půjdou záznamy přetáhnout buď přes USB nebo paměťovou kartu.  

Kdy se vydat na obydlený ostrov Fodhdhoo?

Fodhdhoo je k pobytu vhodné celoročně, a to nejenom z důvodů letecké dopravy. Pro milovníky válečky na pláži je Fodhdhoo dokonalé od prosince do dubna, pro milovníky šnorchlování a potápění od ledna do dubna, pro milovníky mant od dubna do ledna, popř. i další měsíce brzy ráno a pro milovníky rybolovu od prosince do března až dubna, kdy je sezóna na velké ryby.

Fishing, rybolov na Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

Naše partnerské a pečlivě vybrané ubytování na Fodhdhoo

Na obydleném ostrově Fodhdhoo spolupracujeme se společností Sabba Hotels, která provozuje plážové vilky Sabba Beach Villas & Spa, bungalovy Sabba Beach Suite, vzdálené jen pár kroků od bikini pláže a s penzionem Sabba Summer Suite. Jedná se o pěkné ubytování s perfektním servisem pro středně náročnou i náročnější klientelu. Manažer Milo, jež je bratranec majitelů, bratrů Abbasů, mnoho let pracoval jako butler (osobní sluha) na nejluxusnějších 5* resortech. Doporučená minimální délka pobytu na ostrově Fodhdhoo jsou 3 noci. Kratší pobyt se nejenže nevyplatí, ale hlavně si Fodhdhoo a jeho okolí neužijete na maximum. Zalíbil-li se vám ostrov Fodhdhoo, neváhejte nám zadat poptávku.

Fodhdhoo s Lucií aneb Taková malá poznávačka

Fodhdhoo je také součástí mých poznávacích okruhů "Maledivy s Lucií aneb Maledivy s česky hovořící průvodkyní aneb Maledivy s česky hovořící "místní"". Aktuálná nabídka okruhů.

Maledivy s Lucií na Fodhdhoo

Kombinace Fodhdhoo s jinými obydlenými ostrovy nebo resorty​

Ostrov Fodhdhoo je vhodný na týdenní nebo delší pobyt nebo do kombinace s obydleným ostrovem Lhohi nebo s resorty Sun Siyam Iru Fushi nebo Siyam World, či jinými resorty, které se nachází na stejném atolu. Dále jsou možné také kombinace Fodhdhoo s dalšími obydlenými ostrovy a resortech na různých atolech. V tomto případě se ale vždy musí cestovat přes mezinárodní letiště Velana nebo hl. město Male. V případě větší skupiny je možný pronájem soukromé rychlo lodi na sousední atoly.

© Informace a fotografie použité na této stránce o ostrově Fodhdhoo  

Veškeré informace použité na této stránce pochází z mých vlastních zkušeností a opakovaných delších pobytů na obydleném ostrově Fodhdhoo. Fotografie z ostrova Fodhdhoo použité na této stránce jsou mé vlastní fotografie pořízené během pobytů na ostrově a v jeho okolí.

Cenová nabídka dovolené na ostrově Fodhdhoo a zadání poptávky

Cenovou nabídku pobytu na ostrově Fodhdhoo, včetně ubytování, stravy a doprava z letiště či další dopravy v rámci kombinace ostrovů a dalších doplňkových služeb, pro vás připravíme na míru. Stačí zadat poptávku.

bottom of page