Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Fodhdhoo na Noonu atolu na Maledivách

Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Minimálně obydlený lokální ostrov Fodhdhoo, žije tu něco málo kolem 170 místních, a také minimálně turistický, je ztraceným rájem pro milovníky relaxu, šnorchlování, freedivingu, potápění, rybolovu či jógy. Fodhdhoo lemuje fantastický 3 km dlouhý korálový útes plný života a 2 km dlouhá pláž. Ostrov je z větší části plný bujné vegetace, ve které je ukryta menší farma, a také perfektní cesta na běhání nebo procházky ve stínu tropických stromů. Zajímavostí ostrova je písečný kopec, ze kterého je pěkný výhled. Jedná se o pozůstatek ze stavby přístavu. Na ostrově Fodhdhoo se nachází pouze 3 druhy ubytování, jež patří stejným majitelům. Za mě se jedná o jeden z nejhezčích obydlených ostrovů s tak krásným korálovým útesem, na kterých jsem na Maledivách u obydlených ostrovů zatím šnorchlovala. 

Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy (4).JPG

Pár fakt o ostrově Fodhdhoo

Název ostrova: Fodhdhoo (Dhivehi: ފޮއްދޫ) / Lokalita ostrova Fodhdhoo / Jméno atolu: Noonu atol

Velikost ostrova Fodhdhoo: délka ostrova je 780 m a šířka ostrova je 430 m 

Počet obyvatel (Census 2014): 228 registrovaných, ale stále žijících cca 170 místních

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 176,34 km 

Doprava na ostrov Fodhdhoo: vnitrostátní let a rychlo loď

 

Klíčová slova: domácí korálový útes, šnorchlování, potápění, manty, bikini pláž u vilek, panenská příroda, soukromí, domácí atmosféra, dobré jídlo, zásnuby, svatba na pláži, líbánky, dovolená bez dětí, dovolená s dětmi

Vnistrostátní let a cesta z Male na Maafaru a Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Doprava na Fodhdhoo

Cesta z „Velana International Airport“ v Male na ostrov Fodhdhoo je možná jedním způsobem, a to kombinací letecké dopravy a soukromé rychlo lodi. Let z Velana na obydlený ostrov Maafaru trvá mezi 30 až 40 min. dle počatí a poté následuje zhruba 30minutová plavba soukromou / hotelovou rychlo lodí přímo na ostrov Fodhdhoo. Vnitrostátní let, při němž z okénka uvidíte krásné scenérie, je provozován maledivskou státní leteckou společností Maldivian Airlines. Letadla běžně létají až 5x denně. Na Maledivy doporučujeme ranní přílety do 9:30 hod. a odlety z Maledivy od 20 h. a déle. Doprava je zajišťována personálem ubytování jako součást pobytu.

Šnorchlování na Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

Pár fakt o ostrově Fodhdhoo

Fodhdhoo se skládá z menší vesnice s přibližně 170 trvale žijícími obyvateli. Na ostrově Fodhdhoo nenajdeme klasický přístav, jak je zvykem u většiny obydlených ostrovů, ale krásné příjezdové molo s přístřeškem jako mají resorty, kde se dá relaxovat při západu slunce nebo praktikovat jóga. Ze standardního zázemí ostrova jsou na Fodhdhoo dva obchody se základními potravinami a smíšeným zbožím, jedna restaurace Lobster Grill, jeden pokus o místní kavárnu, jeden obchod se suvenýry (otevřený čas od času), malá mešita, za banyan tree malé zdravotní středisko s lékařem, ostrovní úřad se starosty, které skoro denně potkáte na kávě v restauraci Lobster Grill, věže mobilního operátora, fotbalové hřiště s umělou trávou a menší centrum vodních sportů a aktivit.

 

Na ostrově Fodhdhoo nenajdeme banku ani bankomat, a to znamená mít s sebou dostatečnou hotovost, kterou lze platit v obchodech a v ubytovacích zařízeních. Platit je možné také platební kartou. Kompletní informace o měně, platbách a daních na Maledivách.

 

Bikini Beach aneb bikin pláže jsou na ostrově dvě. Jedna hned u vilek Sabba Beach Villas & Spa a Sabba Beach Suite, odkud je možné užívat si dokonalý západ slunce a druhá u zelené části ostrova nedaleko Sabba Summer Suite. Na bikini pláži u bungalovů a vilek Sabba je mnoho houpaček, plážových lehátek a míst k odpočinku, která patří k ubytování. Písek je tu bílí a jemný, a krabi veselí.

 

Alkohol jen na Fodhdhoo, stejně jako na všech obydlených ostrovech zakázán! A to jak jeho dovoz, tak konzumace. Více o alkoholu, zákazech a zákonech Malediv. 

 

V případě, že dostanete chuť na drink, můžete v rámci placené exkurze navštívit různé resorty, v případě Noonu atolu se jedná o resort Sun Siyam Iru Fushi a Siyam World. Pozor, denní návštěvy resortů vždy záleží na aktuální obsazenosti resortu. Nyní jsou návštěvy resortů zakázány z důvodu Coviďáka.

 

Drony se na Fodhdhoo používat mohou. Pozor, nelétat na dvorky a obydlí místních a neobtěžovat je. To samé se týká hotelů a penzionů. Pravidla používání dronů na Maledivách.

Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

Aktivity na ostrově Fodhdhoo, zážitky, exkurze a výlety do okolí

Na Fodhdhoo je v rámci slušného chování, pravidel Malediv a vlastní bezpečnosti možné provozovat téměř cokoli. Vaší fantazii se meze nekladou.

 

Doporučuji prozkoumat domácí korálový útes u příjezdového mola směrem k bikini pláži i další části útesu. Pozor na silné proudy v různých sezónách!

Zdarma můžete například pozorovat východ slunce, šnorchlovat, koupat se, relaxovat pod palmami s knihou nebo bez, běhat džunglí, prozkoumat okolí farem či písečný kopec, udělat si piknik na pláži, navečer si můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními, procházet se po pláži při západu slunce anebo si jen tak sednout do písku a relaxovat. Po setmění je možné na pláži pozorovat malé i větší krabáky a také oblohu plnou hvězd, která je na Maledivách opravdu nádherná. Sezónně, většinou v prosinci a lednu, je možné vidět hvězdy i na pláži v písku, a to světélkující plankton.

 

​​Za nějaký ten dolar, respektive desítky až stovky dolarů je možné na Fodhdhoo zažít opravdu mnoho. Například šnorchlovat na korálovém útesu, který lemuje protější sandbank, kde si poté můžete vychutnat piknik nebo navštívit neobydlený nebo farmářský ostrov, a poté si užít BBQ na pláži. Fandové potápění mohou vyrazit na různé potápěčské spoty, rybáři i nerybáři se mohou vypravit na rybolov. Lodí je možné vydat se také po stopách delfínů, kteří je možné spatřit i přímo z pláže.

 

Romantici mohou svou drahou polovičku překvapit romantickou večeří na pláži, při níž je možné oslavit různá výročí anebo jednoduše svou drahou polovičku požádat o ruku. Druhý den si na té samé pláži nebo na sandbank svoji milou při západu slunce můžete symbolicky vzít. O symbolických svatbách na Maledivách.

 

Fodhdhoo je k pobytu vhodný celoročně, a to nejenom z důvodů možné letecké dopravy. Pro milovníky válečky na pláži je od prosince do dubna, pro milovníky šnorchlování a potápění od ledna do dubna, pro milovníky mant od května do ledna a pro milovníky rybolovu od prosince do března. Vše o aktivitách na Maledivách.

Fishing, rybolov na Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

Naše partnerské a pečlivě vybrané ubytování na Fodhdhoo

Na obydleném ostrově Fodhdhoo spolupracujeme se společností Sabba Hotels, která provozuje plážové vilky Sabba Beach Villas & Spa, bungalovy Sabba Beach Suite, vzdálené jen pár kroků od bikini pláže a s penzionem Sabba Summer Suite. Jedná se o pěkné ubytování s perfektním servisem pro středně náročnou i náročnější klientelu. Manažer Milo, jež je bratranec majitelů, bratrů Abbasů, mnoho let pracoval jako butler (osobní sluha) na nejluxusnějších 5* resortech. Doporučená minimální délka pobytu na ostrově Fodhdhoo jsou 3 noci. Kratší pobyt se nejenže nevyplatí, ale hlavně si Fodhdhoo a jeho okolí neužijete na maximum. Zalíbil-li se vám ostrov Fodhdhoo, neváhejte nám zadat poptávku.

Fodhdhoo s Lucií aneb Taková malá poznávačka

Fodhdhoo je také součástí mých poznávacích okruhů "Maledivy s Lucií aneb Maledivy s česky hovořící průvodkyní aneb Maledivy s česky hovořící "místní"". Aktuálná nabídka okruhů.

Maledivy s Lucií na Fodhdhoo

Kombinace Fodhdhoo s jinými obydlenými ostrovy nebo resorty​

Ostrov Fodhdhoo je vhodný na týdenní nebo delší pobyt nebo do kombinace s resorty. Zajímavá je např. kombinace s resortem Sun Siyam Iru Fushi nebo Siyam World. Kombinaci s jinými obydlenými ostrovy na Noonu atolu nemohu doporučit. Dále jsou možné také kombinace Fodhdhoo s dalšími ostrovy na různých atolech. V tomto případě se ale vždy musí cestovat přes mezinárodní letiště Velana nebo hl. město Male. V případě větší skupiny je možný pronájem soukromé rychlo lodi na sousední atoly.