top of page
Vodní vily, vodní bungalovy, Maledivy

Maledivy: Vodní vily a vodní bungalovy aneb domečky na moři

Snem většiny cestovatelů, kteří na Maledivy míří za odpočinkem nebo na líbánky, je strávit dovolenou ve vodních vilách nebo vodních bungalovech aneb domečcích na moři aneb domečcích na kůlech. Jak to s vodními vilami a bungalovy aneb domečky na moři aneb na kůlech vlastně je, se dozvíte právě u nás. 

První vodní vily byly na Maledivách postaveny v roce 1986 na resortu Adaaran Prestige Vadoo na jižním Male atolu, tehdy nazývaném Vadoo Diving Paradise. O dva roky později své první vodní vily otevřel resortu Kuramathi na Alif Alif atolu, a v roce 1992 jej následoval luxusní boutique resort Baros na severním Male atolu. Maledivy byly třetí destinace na světě, kde vznikly vodní vily. Držíme prvenství v největší vodní vile na světě, jedná se o vodní residenci The Private Reserve, jež je součástí luxusního eco resortu Gili Lankanfushi na severním Male atolu, kterou jsme osobně prozkoumali. A dále držíme prvenství v největším počtu vodních vil na světě. Vodní vily je možné najít na skoro každém resortu na Maledivách. Existuje jen málo menších resortů, které vodními vilami nedisponují.

Pro zajímavost, první vodní vily na světě vznikly v roce 1960 na ostrově Moorea ve Francouzské Polynésii. V roce 1980 se trend vodních vil rozšířil po celé Francouzské Polynésii, do Pacifiku, na Maledivy, do Karibiku a později do dalších destinací. Dnes vodní vily najdete i v arabských zemích, a to například v Kataru.

Vodní vila, Gran Park Kodhipparu, Maledivy

Kategorie vodních vil aneb Water Villa, Water Bungalow, Water Suite a další

Vodním vilám a bungalovům se anglicky říká Water Villa nebo Water Bungalow. Dalšími kategoriemi a názvy je Water Suite, Overwater Villa, Ocean Suite, Ocean Pavillion, Ocean House atd.

 

Vodní vily a bungalovy mají několik různých kategorií, např. bez bazénu nebo s bazénem nebo s vířivkou / whirlpool / jacuzzi nebo bez. Některé vodní vilky jsou vystavěny dále od sebe, některé jsou dvojdomky, některé dvoupatrové a některé stojí v lagunách sólo. Každý resort nabízí jiné kategorie s jiným příslušenstvím.

 

Menší vodní vilky a bungalovy mají hlavní ložnici, koupelnu a terasu. Ty větší vodní vilky a bungalovy mají mimo ložnice a koupelny ještě obývací pokoj, šatnu, terasu, venkovní sprchu, vířivku atd. Rodinné vodní vily a bungalovy mají několik ložnic a koupelen, šatny, společenské místnosti, kuchyňky, bazén, skluzavky a v případě největší vodní vily na světě, o které se zmíním níže, ještě také kino, knihovnu, pracovnu, pokoj pro butlera (osobního sluhu) a další příslušenství.

Semi Water Villas, Dhigufaru, Baa atol,

Semi Water Villas aneb vilky částečně na souši a částečně na moři

Na některých resortech, jako například na Dhigufaru Maldives 4* je možné najít Semi Water Villas, což znamená, že jsou vilky částečně na souši a částečně na moři.

 

V budoucnu by na Maledivách měli vzniknout také floating resorty, což znamená, že se bude jednat o plovoucí resorty, tedy kompletně na moři. První resort by měl být otevřen v roce 2023.