top of page
Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives (4)
Topical Village na Fehendhoo
Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives (6)
Lucie Mohelnikova, Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives (1)
Chilli, Atholhu Residence, Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives
Atholhu Residence, Fehendho, Baa atol, Maledivy
Kiteboarding nebo Kitesurfing
Fehendhoo, Baa atol, Maledivy
Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives (2)
Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives (5)
Fehendhoo, Maledivy
Fehendhoo, Baa Atoll, Maldives (3)
Fehendhoo, Baa atol, Maledivy
Západ slunce, Fehendhoo, Maledivy

Fehendhoo na Goidhoo atolu / Baa atolu na Maledivách - Pro nenáročné pohodáře

Obydlený ostrov Fehendhoo na Goidhoo atolu na Maledivách býval ztraceným rájem. Ostrov obklopuje ohromná laguna, která je bohužel z většiny obrostlá mořskou trávou a sousedí s ním také mnoho sandbanků aneb písečných mělčin. V těsné blízkosti ostrova je několik míst, kde je celoročně možné spatřit manty a šnorchlovat s nimi. Často k přímo před ostrov zabloudí i žraloci obrovští aneb whale sharks. I delfínů a želv v laguně potkáte opravdu mnoho. Na ostrově Fehendhoo jsou pouze 4 malé penziony, žije tu pouze něco přes 70 obyvatel a vy si tu tak můžete vychutnat dokonalý klid.

Malým mínusem pro někoho může být mořská tráva, která obklopuje obydlenou část ostrova, ale díky tomuto zelenému koberci, který okysličuje moře, tu máme mnoho živých korálů a želv. Druhá část ostrova Fehendhoo je bez mořské trávy a má nádhernou pláž a mnoho sand banků.

Všeobecné informace o ostrově Fehendhoo

Atol: Obydlený lokální ostrov Fehendhoo se nachází na Goidhoo atolu, který administrativně spadá do Baa atolu, který je jednou z nejvyhledávanějších potápěčských a rybářských lokalit na Maledivách, speciálně pro bariérový útes a laguna Hanifaru Bay, který je domovem stovkám mant a žraloku obrovskému a je zapsán v památkách UNESCO.

​Oficiální název ostrova: Fehendhoo (Dhivehi: ފެހެންދޫ)

Lokalita ostrova

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Hulhule' (MLE): 96,88 km (60,20 mi)

Délka ostrova: 2,16 km (1,342 mi) a Šířka ostrova: 0,22 km (0,137 mi)

Počet obyvatel (Census 2015): 107 (formálně). Na ostrově žije něco kolem 70 místních pohodových místních.

Občanská vybavenost: Molo, jedna malá kavárnička, jedna restaurace (otevření listopad 2019), 2 smíšené obchody, pláž (koupání v bikinách je povoleno), volejbalové hřiště, dvě fotbalová hřiště, dětské hřiště, mobilní operátor, kabelová TV, mešita, první pomoc a lékař, centrum vodních sportů a aktivit, potápěčské centrum. Další důležitosti jako je policie, nemocnice, úřady, více obchodů atd. jsou na vedlejším ostrově Goidhoo, který je vzdálen pouze 5 minut rychlo lodí.

Banka / Bankomat: Na ostrově není banka ani bankomat, ale je tu v místním obchodně možnost vybrat rufie pomocí platebního terminálu. Službu poskytuje státní banka Bank of Maldives. Při cestě na Fehendhoo je dobré mít s sebou mít dostatečnou hotovost. Bankomat nebo směnárnu najdete také na letišti. Na penzionech a hotelech je možné platit debetními nebo kreditními kartami. Více o měně a platbách na Maledivách.

Bikini Beach: Ano. Na Fehendhoo je koupání v bikinách nebo dvoudílných plavkách povoleno. Na ostrově se nachází hned několik soukromých bikini pláží opravdu daleko od civilizace, kde si užijete naprosté soukromí.

Alkohol: Zakázán. Dovoz i konzumace. Více o zákazech a zákonech Malediv.

Hlavní příjem ostrova je z rybolovu a nyní i z cestovního ruchu. 

Kolem ostrova Fehendhoo byla v letech 2020 až 2022 provedena rozsáhlá úprava terénu. Na severní straně ostrova byl postaven umělý ostrov, který slouží jako přístav. Podél celé severní strany ostrova je vybudována cesta, po které je přístup až na konec ostrova a na bikini pláž. Ostrov již není to, co býval v letech, když jsme tu začínali stavět penzion, a kdy jsem tu trávila poměrně dost času. Jsem moc ráda, že už tu být nemusím.

Aktivity na ostrově Fehendhoo a exkurze a výlety do okolí

Na Fehendhoo, v rámci slušného chování a vlastní bezpečnosti, můžete vyvádět opravdu hodně věcí, a to mnoho neplacených i placených aktivit, exkurzí a výletů. Od válečky na pláži, vodních hrátek, procházek v dešti, rybolovu, nakupování, ďábelské jízdě na vodním skútru, zpěvu, hry na kytaru, četby, potápění, šnorchlovačky, kitesurfingu až po romantickou plavbu při západu slunce. To vše, a ještě mnohem víc, je možné.

​Aktivity zdarma:

​- šnorchlování z pláže: 3 různé spoty

- relax nebo četba knihy na soukromé pláži Atholhu Residence

- koupačka & opalovačka na bikini pláži Atholhu Residence

- průzkum jungle: procházka, běh nebo jízda na kole

- výlet na sand bank na vlastní pěst: opalovačka, koupačka, šnorchlovačka a piknik ve vlastní režii

- piknik na pláži

- fotbal nebo volejbal s místními či jinými hosty

- procházky po pláži při západu slunce

- rybolov z mola

- jóga

- prohlídka hlavního města Male (při příletu nebo odletu)

 

​​Aktivity placené:

​- šnorchlování: 5 a více spotů přímo v okolí, manty, Hanifalhu Bay, Hanifaru Bay

- potápění: manty, vrak lodi, kladivoun, žralok obrovský

- vodní sporty: windsurfing, kitesurfing, surf (spot pro začátečníky)

- rybolov: ranní i noční (v případě úlovku, možnost přípravy vlastní ryby na grilu)

- výlet a piknik na Sand Bank - mělčinu, písčinu (s jídlem nebo bez)

- výlet nebo BBQ na neobydleném ostrově - (s jídlem nebo bez)

- výlet na jiný lokální ostrov, Gooidhoo nebo Fulhadhoo nebo Thulhaadhoo

- výlet na resort Coco Palm Dhuni Kolhu, Roayal Island Resort  & Spa a Kihaa Maldives, dle dostupnosti a sezóny

- romantická večeře na pláži

- romantická plavba při západu slunce

- oběd s místní rodinou a mnoho dalšího

 

TOP sezóny na různé aktivity:

- na opalovačku: celoročně, ale nej je to od prosince až do dubna

- šnorchlovačka a potápění: na manty (celoročně; top sezóna od srpna do září) a žralok obrovský (od července do listopadu; top sezóna je v říjnu)

- rybolov: celoročně; top sezóna od konce listopadu do konce dubna

- kitesurfing, windsurf, surf: květen až leden

Specialita: Na tomto ostrově a v jeho okolí, na pláži nebo na blízkém sand bank (mělčina) či BBQ ostrově, pořádáme symbolické svatby se speciální cenou jenom u nás v základním balíčku za obřad vč. květin od 700 00 USD. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Více detailních informací, tipů a dalších detailů obdržíte spolu s itinerářem v případě, že s námi budete cestovat. 

Doprava na Fehendhoo

Doprava na ostrov Fehendhoo je z Male nebo letiště Velana možná soukromou sdílenou rychlo lodí, plavba trvá cca 90 min. a jedna cesta stojí 45 USD nebo dražší kombinací vnitrostátního letu na ostrov Dharavandhoo a pronájmu soukromé rychlo lodě. Plavební a letový řád se často mění. Další informace o dopravě sdělujeme pouze našim klientům.

Ubytování na obydleném ostrově Fehendhoo

​​Ostrov Fehendhoo již nenabízíme, a to z důvodu špatného servisu či nezdařené spolupráce po výměně majitele a vedení. Původně náš penzion Atholhu Residence jsme, z důvodu mnoha problému během výstavby a také vzhledem k terénním pracím na ostrově Fehendhoo, v červenci 2021 opustili. Jako alternativu k Fehendhoo můžeme nabídnout krásné ubytování u pláže na sousedním ostrově Fulhadhoo, který je trošku více obydlený, ale také krásný! Fulhadhoo má jednu z nejhezčích pláží na Maledivách! V případě zájmu o cenovou nabídku na krásném obydleném ostrově na Maledivách, pobyt v penzionu nebo hotelu (ubytování, strava a doprava z letiště na ostrov a zpět) pro vás připravíme na míru. Stačí zadat poptávku dle instrukcí na stránce Poptávka.

Atholhu Residence, Fehendhoo, Goidhoo Atoll, Maldives

Atholhu Residence

Atholhu Residence byl náš vlastní penzion / residence, kterou jsem osobně celou kompletně navrhla v přírodním stylu. Design byl inspirován luxusními eco resorty Soneva, který k tropickému ztracenému ráji neodmyslitelně patří. Kompletní sanita, dlažba a další vybavení penzionu bylo kvalitní a luxusní, vše z  RAK Ceramics ze Spojených arabských emirátů, ale vzhledem k tomu, že se výstavba táhla již od roku 2016, bohužel ne moji vinou, vystřídalo se tu mnoho asijských dělníků, můj původní koncept byl nejenom jimi, ale i mým maledivským partnerem Siraajem několikrát nesmyslnými chybami a nepozornostní změněn, a dále také díky našim mnoha neshodám, které se táhli již od roku 2018, jsem koncem července 2021 spolupráci ukončila a projekt opustila. Už mi nějak došla trpělivost. Dalším důvodem je také částečná, ale zásadní stavební proměna obydleného ostrova Fehendhoo. Upřímně toho nelituji, naopak se mi opravdu hodně ulevilo, a jak už jsem na mém webu zmínila: "Život je příliš krátký a svět je příli velký na to, aby se člověk zapykal na jednom malém ostrově!" Alespoň mám více času na rozvoj "other way holiday" a našich dalších projektů. Více o mém působení na Maledivách.

© Informace a fotografie použité na této stránce o obydleném ostrově Fehendhoo

Veškeré informace použité na této stránce pochází z mých vlastních zkušeností a pobytů a života na obydleném ostrově Fehendhoo. Fotografie z ostrova Fehendhoo použité na této stránce jsou mé vlastní fotografie pořízené během pobytu na ostrově a v jeho okolí.

Další info a volitelné doplňující služby k dovolené na obydleném ostrově Fehendhoo

bottom of page