top of page
Srí Lanka (2).jpg

Cestovní průvodce: Srí Lanka aneb Cejlon

Srí Lanka, Šrí Lanka nebo jenom Lanka, oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika anebo chcete-li historicky ostrov Cejlon, leží v jižní Asii, severovýchodně od Malediv. Jednoduše dole pod Indií. Její poloha pro nás „Maledivce“ má obrovskou výhodou, jelikož se z ní na Maledivy letadlem dostanete za pouhou 1 hodinu a 15 minut. Stejný i delší čas například trvá let z hlavního města Male (Maledivy) na druhý konec Malediv, a to Hanimadhoo nebo na Gan na Addu / Seenu atolu. Tento krátký časový interval přeletu mezi Srí Lankou a Maledivami tedy znamená, že je poznávání Cejlonu a relaxování na Maledivách naprosto dokonalou volbou. Osobně se mi zamlouvá i trojkombinace Srí Lanky, Malediv a Kataru a Doha nebo Spojených arabských emirátů, Abu Dhabi nebo Dubaje, kde se přestupuje v případě zakoupených letenek od Qatar Airways, Etihad Airways, Emirates, Fly Dubai a dalších leteckých společností. Nejenom na Maldivách, ale i na Srí Lance máme svá oblíbená místa. Srí Lanku pravidelně navštěvujeme již od lenda 2014.

Základní fakta o Srílanské demokratické socialistické republice

O Srí Lance, která se dělí na 9 provincií, jsem slýchávala opravdu spoustu let, a to jak od českých známých, tak maledivských a srílanských partnerů. Dlouho jsem se na ní chystala, jenže mě pořád nevycházel čas. Poprvé jsem se sem na obchodní cestu s mým prvním maledivským ex přítelem dostala v roce 2012. Od té doby sem za obchodem, nakupováním, inspekcemi, poznáním a relaxem létám pravidelně. Ono také jak jinak, když tu žije spousta Maledivců, kolem Kolomba jich je momentálně více jak 15 000, včetně několika mých dalších maledivských partnerů.

Kolombo, které mám procestované křížem krážem, je hlavní obchodní metropolí celé Srí Lanky. Mnoho lidí si také myslí, že je i hlavním městem, bohužel tomu tak, ale není. Hlavní městem je Kotte, celým názvem Šrí Džajavardanapura Kotte.  

Na ostrově Cejlon, který je velký 65 610 km2, žije 23 103 565 obyvatel (2024) různých náboženství a kultur. V největší míře, asi ¾ populace, je tu zastoupen budhismus, dále hinduismus, křesťanství a také islám. Mix kultur, pokud spolu lidé vychází v dobrém, je zajímavý a dokáže obohatit o mnoho poznatků.

Úředním jazykem je tu Sinhálšitna, ale skoro všude, nemám na mysli zapadlé horské vesničky, se domluvíte anglicky. Až na výjimky, nečekejte ale oxfordskou angličtinu, ale tu asijskou, které bude rozumět každý se základy angličtiny. Naši průvodci/řidiči mluví anglicky poměrně dobře. Při mých návštěvách Srí Lanky jsem narazila i na místní průvodce, kteří uměli česky. A ono také jak by ne, když na Srí Lance, co jsem slyšela, žije údajně přes 300 Čechů, kteří tu mají svůj vlastní business, a jsou tu dokonce i české hotely/resorty. Ti, kteří se tu snaží „žít“ načerno nepočítám. Osobně znám několik Češek, které jsou za Srílančany dokonce i provdané.

Historie Srí Lanky aneb Cejlonu

Historie Srí Lanky, kterou vezmu velmi zrychleně, se začala psát velmi, velmi dávno, někdy ve 3. století př. n. l., a to ve městě Anurádhupara. Cejlon si prošel „portugalským obdobím“ stejně tak, jako Maledivy, „holandsko-britským obdobím“, po Britech i Holanďanech je v Galle možné najít „pozůstatky“, například nádhernou holandskou pevnost plnou života, restaurací a galerií „Galle Fort“, která je jedním z mých nejoblíbenějších míst na Srí Lance, obdobím „etnické nesnášenlivosti“, obdobím „Tamilských tigrů“, kdy se v roce 1972 přestal používat název státu Cejlon, obdobím „otevřené ekonomiky“, určitě si také vzpomenete na občanskou válku, která zde probíhala od července 1983 a skončila v květnu 2009, během níž 26. prosince 2004 přišla tsunami, která zasáhla i Maledivy a další asijské státy. Další zásadní změny přišly v roce 2023, kdy Srí Lanku zmítaly nepokoje. V roce 2024 se vše ustálilo a turisté se postupně začali vracet.

Tradiční srílanský oběd, Srí Lanka.jpg

SríLanská kuchyně a mezinárodní mňamky

Na Srí Lance najdete jak místní, srílanskou kuchyni, tak i mezinárodní z různých konců světa. Nejenom v Colombu / Kolombu jsem narazila na opravdu mnoho evropských restaurací. Stejně tak, jako na Maledivách platí, že mezinárodní restaurace a obchody bývají dražší než ty místní. Srílanská kuchyně má základ v kuchyni indické a to znamená, že tu bude jíst kari s rýží na tisíc způsobů. Stejně tak jako je tomu zvykem v dalších asijských zemích zde na tisíc způsobů najdete smaženou rýži a nudle, ryby, kuře a hovězí. Oproti maledivské kuchyni jsou srílanské pokrmy více pálivé. Ničeho se ale nebojte, pokrmy jsou přizpůsobeny turistům. Velký vliv na srílanskou kuchyni měli také cizinci, kteří zde dlouhá létá působili, především Arabové, Portugalci, Holanďané a Angličané.

Z typické srílanské kuchyně za ochutnání stojí rybí, kuřecí anebo hovězí kari (Curry) s rýží nebo s roshi (Roti, chapati), stejně tak smažená rýže a nudle s rybou, kuřetem anebo hovězím. Kotthu Roti – chutné „Co dům dal“, moje oblíbené Deviled Chicken, Fish anebo Beef – smažené, hodně kořeněné jídlo s kuřecím, rybím anebo hovězím masem, v němž najdeme cibuli, papriku, rajčata a chilli (připomíná mi „Katův šleh“), Biryani – chutná rýže na různé způsoby, Nashi Goreng – již zmíněná smažená rýže původem z Indonésie, Bami Goreng – smažené nudle a jako bonbónek se hodí Chilli Pinnapele - ananas s chilli, který v horku krásně osvěží. Na Lance naleznete spoustu dalších druhů pokrmů a exotického ovoce. Pokud v zapadlých uličkách a menších vesnicích narazíte na pojízdného prodavače a bude nabízet něco, co připomíná naši cukrovou vatu, jedno se o to samé, akorát se jí na Srí Lance říká Bombai Motai. Že by pocházela z India a původně se jmenovala Bombajská motanice?! Nechybí tu ani vepřové. Při cestování s námi není nic jednoduššího, než se zeptat vašeho řidiče/průvodce, který se s vámi rád na nějakém tom typicky srílanském obědě nebo svačině rád zastaví.

Z osobní zkušenosti a zkušenosti mých maledivských přátel na Lance moc nedoporučuji jíst street food a v opravdu zapadlých ušmudlaných bistrech. Stejně tak nedoporučuji pít vodou z vodovodu, byť je většinou chlorovaná. Obsahuje různé mikroorganismy, na které nejsme zvyklý. Vypláchnutí úst po vyčištění zubů je v pořádku.

SríLanská kuchyně i mezinárodní a asijská kuchyně.

A jak je to tady s alkoholem? Pivo se tu pije běžně. Nejlepším a mým oblíbeným je místní Lion Lager. Dalšími dostupnými značkami je tu Three Coins a Anchor a také Carlsberg, Heineken a Corona, které se na ostrově také produkují. Koupíte zde také víno i lihoviny. Alkohol se na Lance nedá zakoupit všude. Existují tu speciální obchody pouze s alkoholem. Restaurace a bary jsou rozděleny do různých kategorií, kdy jen ty lepší mají licenci na jejich prodej. Ve většině hotelů a resortů alkohol běžně zakoupíte. Máte-li chuť na pivo během vaší poznávačky, opět není nic jednoduššího, než se zeptat vašeho řidiče/průvodce, který má obchody, restaurace i hotely, kde se alkohol prodává, v merku. Pití alkoholu je tu povoleno pouze na vyhrazených místech, a to tam, kde ho kromě obchodů prodávají. Pít můžete také v hotelu anebo ve vašem autě při cestování s řidičem/průvodcem. Během státních a náboženských svátků je konzumace alkoholu, potravin a nápojů na veřejnosti zakázána. Např. Poya, Ramadán… Zákaz konzumace alkoholu tu mají i místní ženy, a to celoročně. Jednalo se o zrušení tohoto zákazu, ale návrh zatím neprošel.

Kde se berou suroviny na přípravu místních pochoutek? Srí Lanka je zemědělskou zemí s mnoha plantážemi. Nejznámějšími plantážemi jsou čajové, kokosové, rýžové, kaučukové, batátové, cukrové třtiny, manioků, ovoce a koření. Významný je zde také rybolov. Nejedni srílanští rybáři již byli „uloveni“ maledivskou pobřežní stráží, jak pytlačí ve vodách Malediv. Ve větší míře je zde zastoupen i zpracovatelský (ručně vyráběné kožené výrobky a drahé kameny, které se zde i těží), potravinářský a textilní průmysl. Nemalý příjem zemi přináší také cestovní ruch. Hrubý domácí produkt na hlavu je hned po Maledivách, druhý nejvyšší v jižní Asii. Na vývoz jde čaj, kokosové ořechy, kaučuk, kožené výrobky, drahé kameny a ryby a mořské plody.

Buddha v Kolombu na Srí Lance.jpg

Nakupování, placení, bankovky a dýška na Srí Lance

Pokud se na Srí Lance vydáte na shopping, tedy na nákupy místního koření, čajů, oblečení a dalších suvenýrů, nezapomeňte s sebou mít dostatek srílanských rupií (LKR). Mince mají hodnotu 25, 50 a 100 centů (moc se nepoužívají) a 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky 10, 20, 50. 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 rupií. Bankovky s větší hodnotou, a to 1 000, 2 000 a 5 000 doporučuji rychle rozměnit. Na mnoha místech nebudou mít nazpět. Aktuální kurz doporučuji sledovat na internetu. Orientační je kolem 13 Kč/100 LKR (Rs.) Bankomaty je možné najít ve všech větších městech. Vydávají bankovky v hodnotě 500 a výše. Poplatek za výběr 200 LKR + poplatek vaší banky. Bankomaty většinou jednorázově vydávají do 50 000 rupií. Stejně tak jako i místy na Maledivách, jsou u bankomatů hlídači. Americké dolary přijímají většinou pouze v hotelech a vybraných obchodech. Platební karty přijímají ve většině lepších hotelech a resortech.

Stejně tak, jako na Maledivách a v celé Asii, budete jako cizinec, respektive turista, za všechno platit více než místní. Skoro celá Asie je pro našinec levná a platí to i o Lance. Cenovky se budou lišit místo od místa a prodejce od prodejce. Některé výrobky mají státem regulovanou cenu. Většinou se ale prodávají v kamenných obchodech, kde se nesmlouvá. Na tržištích smlouvejte. Nebuďte, ale neomalení, i ti místní musí něco jíst. Přehled cen v různých městech a regionech Cejlonu, kdy Kolombo je nejdražším městem, můžete najít na www.numbeo.com.

Srílančané a všichni, kteří tu pracují, mají ve zvyku si za všechno nechat zaplatit a také dostávat dýška (spropitné). Buďte na to připravení. Chcete si někoho nebo něco vyfotit? OK, ale okamžitě za to budete náležitě zkasírováni. Nikdy nepřijímejte první cenu a smlouvejte. Výše spropitného záleží jen a jen na vás. 

Kandy, Srí Lanka (2).jpg

Počasí na Srí Lance, počasí u moře, ve vnitrozemí a na horách

Srí Lanka je, stejně tak jako Maledivy, tropickou destinací a tím pádem tu panuje monzunové klima. Počasí se dělí na dvě roční období, a to Yala a Maha. Yala je deštivým obdobím, které trvá od května do srpna a z větší části zasahuje jižní, západní a střední část Lanky. Maha je rovněž deštivým obdobím, kdy se k němu přidává ještě vítr a trvá od září do ledna, především na severu a východu. Nejlepší počasí panuje na západním a jižním pobřeží a v pohoří od prosince do konce března, kdy nejméně prší a tolik nefouká. Stejně tak jako na Maledivách, nedám za počasí ruku do ohně. Globálně se počasí hodně změnilo. Například cyklón, kteří zde řádil na konci listopadu 2017, také „dovál“ na Maledivy, což nikdo z Maledivců nepamatuje desítky let. Osobně jsem toho byla svědkem. 3 dny na Maledivách stála kompletní doprava včetně mezinárodních letů. Na Lance jsem zažila jak hezké a slunečné dny, tak jsem v květnu 2017 utíkala, a to doslova, před povodněmi. Stejně tak, jak říkám, že se na Maledivy dá létá v podstatě celoročně, to povím i o Srí Lance, záleží však na tom, jaké aktivity chcete provozovat. Počasí na Srí Lance.

Teploty vzduchu se tu pohybují od 26 do 30 °C ve stínu. V horských oblastech je přes den teplota vzduchu o cca 10 °C nižší a v noci může klesnout i pod 10 °C. Stejně tak, jako na Maledivách je zde vysoká vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí od 70 až po 9 0%. Typická prádelna. Teplota moře se zde celoročně pohybuje kolem 28 až 30 °C. Nečekejte ale tu krásně průzračnou, azurovou až královsky modrou barvou oceánu, za tou musíte na Maledivy. Srážky se pohybují v rozmezí od 60 mm v sušším období a do 355 mm v období dešťů. Aktuální počasí na Srí Lance.

Vhodné oblečení na Cejlon

Jak už jsem zmínila, Srí Lanka je typickou tropickou destinací, a proto je vhodné zvolit pohodlný a nejlépe bavlněný, viskózový nebo lněný oděv. Na cestování po Srí Lance mám nejraději černé viskózové kalhoty v různých délkách, košile se stejného materiálu nebo bavlněná trička s krátkým nebo dlouhým rukávem, které mě ochrání před otravnými komáry a žabky, espadrilky nebo kecky. Vždy mám s sebou svetřík nebo mikinu a větrovku. Na večer nebo obchodní schůzky pak dlouhé černé nebo modré casual kalhoty, se kterými se dá pracovat (upravit délku dle libosti), lehkou halenku nebo tuniku a balerínky nebo dámské mokasíny. Vozím s sebou také černou tuniku tedy spíše něco mezi tunikou a šaty, delší šaty, lehký svetřík, velmi tenkou šusťákovku, která se dá sbalit do malé ruličky a velký černý bavlněný šátek, který se dá využít jak na krk, tak na pláži jako šaty, do chrámů nebo na letišti jako „deka“. Dále pak samozřejmě spodní prádlo a plavky. V tropických destinacích je nutné přemýšlet i nad vhodným spodním prádlem. Bavlněné prádlo je rozhodně vhodnější a praktičtější než prádlo krajkové. Většina oblečení je jednobarevná, a to černá, námořnicky modrá anebo bíla. Šperky a značkové kabelky využívám výhradně v luxusních hotelových komplexech na obchodních schůzkách. Nikdy při cestování, ať je to kamkoliv. Dle mého názoru už šperkům a sexy oblečkům na poznávacích dovolených dávno odzvonilo. Tedy pokud nejste v Dubaji a nepatříte mezi SuperGirls. Sexy oblečky a šperky se dnes již většinou používají jen na focení a „show off“ na „socky“ (sociální sítě), tedy na Facebook, Instagram a další nesmysly. Osobně razím heslo: „V jednoduchosti, eleganci a pohodlnosti je krása a je zbytečné provokovat.“ Zejména při cestování do muslimských zemí a do Asie, kde je velmi důležitý respekt k místní kultuře a zvyklostem. Čímkoliv v délce ke kolenům nebo pod kolena a s krátkým rukávem bez výstřihu nikoho neurazíte. Ušetříte si nevraživé pohledy místních a budete se cítit v bezpečí! Bikini jsou na srílanských plážích povolené všude, ale byla bych opatrná s opalováním se nahoře bez.

Yala, National Park, Srí Lanka.jpg

Fauna a flora Srí Lanky

Srí Lanka je zemí s velmi bujnou vegetací a najdeme tu ohromné množství různých druhů rostlin a zvířat. Najít tu můžeme kolem 100 druhů savců, z nichž kolem 40 je zařazeno mezi ohrožené druhy a 9 z nich dokonce kriticky. Dále pak kolem 435 druhů ptáků a 80 druhů hadů včetně smrtelně jedovaté kobry a zmije. Občas je nějakou možné potkat i v ulicích, a to s „trumpetistou v košíku“. Ceylon se pyšní nejstarších přírodní rezervací na světě.

Největším zvířátkem, je slon cejlonský, kterého potkáte ve většině přírodních parcích. Nejznámější jsou sloní sirotčince Pinnawala Elephant Orphanage a Millennium Elephant Foundation. Ze šelmiček je tu možné najít levharta cejlonského, kočku rybářskou, medvěda pyskatého, šakala obecného, promyku mungo, ovíječe skvrnitého a cibetku. Z opic je nejznámější malá, zlomyslná a zlodějská opička makak bandar, dále hulman rudolící, hulman posvátný, lori štíhlá, různé druhy jelenů, například sambara indického, axise cejlonského, mundžaka červeného, jelínka vepřího a kančila indického. Z buvolů arniho cejlonského. Z prasátek prase divoké cejlonské. Najdeme tu také dikobraza srstnatonosého, luskana tlustoocasého a třeba veverku pětipásou.

Vyskytuje se tu i kaloň indický, kterého potkáte i na Maledivách. Z ptáků je tu možné potkat známého ptáka loskutáka srílanského, národního ptáka kura srílanského, strdimila srílanského, majnu obecnou, holuba páskovaného, sámu stračí, papouška alexandra malého, zoborožce malbarského, kolibříky, páva korunkatého, vlhu proměnlivou a modroocasou, ledňáčka hnědohlavého, čápa nesyta indického, bělokrkého, černokrkého anebo zejezoba asijského. Ze známých druhů také různé druhy volavek, a to bíla, popelavá, červená a rusohlavá. Dále kormorány a také plameňáka růžového, pelikána skvrnozobého, orla bělobřichého ještě a mnoho dalších druhů ptáků.

Z plazů tu můžete potkat krokodýla bahenního a krokodýla mořského. V únoru 2015 a ještě jednou o trošku později, se nějak takhle zatoulali až k nám na Maledivy. Přinesly je mořské proudy. Dále je tu možné najít varana skvrnitého, mistra převleků chameleona cejlonského a gekona collegalenského. Cejlon je jedním z míst s největší hustotou hadů na světě a je možné zde najít 98 druhů. Z jedovatých suchozemských je to zmije řetízková, zmije paví, kobru indickou, bungara modravého a bungara cejlonského. Z mořských hadů je to vodnář dvoubarvý. I želvy na Srí Lance žijí, a to želva hvězdnatá, kareta zelenavá, kareta obrovská, kožatka velká a kareta pravá. Dále je zde možné najít spoustu druhů obojživelníků, a to ropuchy, parosničky, skokany a létavky. V řekách a potocích je možné najít kolem 82 druhů sladkovodních ryb, například parmičku pruhovanou a stříkouna lapavého. Ani hmyz zde není nijak oslaben. Najdeme tu kolem 250 druhů motýlů a kolem 120 druhů vážek. A konečně došla řada na tolik milované mouchy a komáry, ani ti tu nesmí chybět. Ve vaší kabelce či batůžku nikdy nesmí chybět repelent. Stejně tak jako na Maledivách v dešťové sezóně. V moři kolem Srí Lanky je možné najít mnoho druhů korálů, ryb (kranas obrovský, tuňáci…), humrů a dalších živočichů. Pozorovat zde můžeme také až 26 druhů kytovců z nich největší je plejtvák obrovský, vorvaň obrovský, plejtkvák brydeův a keporkak. Dále tu spatříte také delfína dlouholebého, delfína skákavého, plískavici šedou anebo dugonga indického. Zvířátek je na Srí Lance hodně, že? Právě proto, že jich je tu tolik a žijí v bujné vegetaci, sem jezdí ti turisté.

V této bujné přírodě najdeme různé druhy vegetací, od tropických deštných lesů, horských lesů, plantáží a pastvin až k mangrovům, které se vyskytují na pobřeží. Kompletně tu najdeme kolem 3 210 druhů rostlin. Například orchideje, teku obrovskou – teakové dřevo, eben, tomel, pryskoň, atlasové dřevo, magahon a další. Jak už bylo zmíněno, pěstuje se zde mnoho druhů čajů, černý, zelený, bílý, např. Čajovník Indický, koření, kardamon, skořice, vanilka, různé druhy pepřů, muškátový oříšek a hřebíček. Dále pak palmy kokosové a banánovníky. Z tropického ovoce např. mango, papája, avokádo, hruškovec, moje oblíbená mučenka jedlá, známá také jako marakuja nebo passion fruit, rambutan a chlebovník. Najdete tu i velké množství okrasných stromů a botanických zahrad. Např. lapacho, jasmín, moje milované a nádherně vonící plumerie – frangipani, fíkovníky a další rostliny.

Místa, která stojí za prozkoumání jsou národní parky, čajové plantáže, kulturní památky, hory i pobřeží. Je těžké zvolit ta nejhezčí místa, protože celý tenhle velký ostrov stojí za probádání.

Yala Jeep Safari, Yala, Srí Lanka.jpg

Národní parky Srí Lanky a zajímavá místa

Národních parků je na Srí Lance dokonce 22. Nejznámějšími parky jsou Hortons Plains, Minneriya, Uda Walawe a Yala.

Hortons Plains aneb Hortonovy pláně se nachází nedaleko od města Nuwara Eliya (asi 30 km) v nadmořské výšce přes 2 000 m. n. m. V národním parku s velkým množstvím divoké zvěře, luk, lesů, vodopádů a skal se rovněž nachází druhá –  Kirigalpotta a třetí - Thotupola nejvyšší hora Srí Lanky. Velmi oblíbenou túrou je asi 9 km trasa, při jejímž zdolávání mimo jiné potkáte vodopád Baker’s Fall a vyhlídku World’s End (Konec světa). Na túru je nutné vyrazit velmi brzy ráno kvůli dobré viditelnosti. Dorazíte-li na vyhlídku po 9 h. ranní, nebude tu kvůli oblačnosti nic moc k vidění.    

Minneriya je nejenom národní park s lesy a křovinami, kde žijí velká stáda Slonů Indických, ale nachází se tu také stejnojmenná vodní nádrž. Mimo slonů, která jsou tu hlavním lákadlem, tu při troše štěstí narazíte také na levharta srílanského a zlomyslnou, zlodějskou opičku makaka bandaraka a další zvěř. Minneriya se nachází nedaleko starobylého města Polonnaruwa a její prohlídka se koná z džípu. Takové malé safari. Nejlepšími měsíci pro návštěvu je období od května až do poloviny října.

Uda Walawe je dalším národním parkem a patří ke třem nejnavštěvovanějším. Park se rozkládá na rovině a prochází jím řeka Walawe. Krom řeky tu najdete také vodní nádrž, která dle období mění svou velikost. K nádrži, od listopadu do dubna, chodí pít většina zvířat v parku žijících. V Uda Walawe spatříte velká stáda slonů indických, vodních buvolů, mnoho krokodýlů nebo levharta cejlonského.

Tissa Weva (Tissa Lake) je vodní nádrž / jezero ve městě Tissamaharama nebo Tissa v okrese Hambantota v jižní provincii Srí Lanky, o níž se předpokládá, že ji ve 3. století př. n. l. postavil buď Mahanaga z Ruhuny nebo jeho nástupce Yatala Tissa z Ruhuny, za účelem zavlažování rýžových polí a zásobování vodou vzkvétajícího města Tissamaharama. Jezero bylo obnoveno v roce 1871. Jezero je populárním cílem místních i turistů, a to jak na procházky, tak koupání. Oblíbené jsou také lodní projížďky po jezeře. Okolí jezera ve velice fotogenické, a to nejenom kvůli staletým stromům stojícím v jezeře, ale také pro velký výskyt ptactva. Bývají tu vidět i různé durhy papoušků.

Yala je největší a nejnavštěvovanější národní park Srí Lanky, který se prozkoumává pouze z džípu a je tak typickým safari. Národní park Yala se skládá z monzunových lesů, křovin, pastvin, písečných pláží a nechybí tu ani přírodní vodní nádrže, ke kterým brzy ráno anebo večer chodí pít místní zvířecí obyvatelé. Z jednoho místa je možné vidět skálu ve tvaru slona, kterých tu uvidíte mnoho i skutečných. Potkáte tu slona indického, medvěda pyskatého, jelena Indického, krokouše (krokodýly), buvoly, kance divokého, opičáky druhu Makak, mravenečníky, různé durhy volavek, mnoho druhů ptáků, např. kolibříky, papoušky či pávy, a když se poštěstí, také Levharta Cejlonského. Na toho si ale budete muset hodně brzy přivstat. Právě ranní anebo podvečerní hodiny jsou nejlepší pro návštěvu parku. Nejlepší přístup do parku je z Tissamaharama. Safari trvá 3 až 7 hodin. Park je možné navštívit celoročně. Hlavní sezóna začíná v prosinci a končí v červnu. Při cestování s našimi průvodci/řidiči cestou z Yala do Nuwara Eliya, navštívíte vodopády Ravana a Litle Adams Peak aneb Malou Adamovu horu.

​Opomenout nesmím sloní sirotčinec Pinnawala Elephant Orphanage (40 km od Kandy), který byl založen v roce 1975 za účelem péče o zraněné slony indické, jedince, kteří by ve volné přírodě nepřežily. První sloní přírůstek se tu narodil v roce 1984. Pinnawala je známá tím, že chová největší počet slonů v zajetí na světě. Počty slonů se mění, ale žije jich tu něco málo pod 100. Sirotčinec má dvě části. V jedné z nich můžete i krmit slůňátka. Z Pinnawala pochází 2 slonice Tamaru a Janitu, které od roku 2012, žijí v pražské ZOO. O slony se starají mahutové (mahout), což jsou pečovatelé a jejich řidiči v jednom. Jejich práce spočívá v krmení a koupání slonů v nedaleké řece. K řízení a ovládání slonů používají nehezkou tyčku ankus. Pokud byste se rádi vyzkoušeli práci mahuta, na slonovi se projeli a „vypulírovali“ ho, za návštěvu stojí také centrum Millennium Elephant Foundation (3 km od Pinnawala).

Na Cejlonu najdeme také mnoho krásných vodopádů. Ten největší z nich se jmenuje Bambarakanda Falls a je vysoký necelých 241 metrů. Vodopád je 299 nejvyšším vodopádem na světě. S výškou nad 100 m je možné tu najít 18 vodopádů. S výškou od 10 do 100 m pak 42. Při našich klasických poznávacích cestách spatříte vodopád Ramboda, je vysoký 109 m, je jedenáctým nejvyšším vodopádem na Srí Lance a 729 na světě. Ramboda se nachází na trase z Kandy do města Ella. Zajímavostí je, že se k vodopádu dostanete pouze jednou cestou, a to tak, že musíte projít přes hotel. Dalším vodopádem je Ravana, který je vysoký 25 m a nachází se na cestě z městečka Ella do Wellawaya. Bývá tu vidět velké množství skotačících opic a divokých psů. Opice je možné často spatřit také na elektrických drátech.

Za zmínku i botanické zahrady. Peradeniya (Kandy) je od roku 1821 královskou botanickou zahradou. Původně byla založena jenom jako královská zahrada, a to již v roce 1371. Opravdu velký areál nabízí úžasnou tropickou faunu. Najdete tu velké travnaté plochy, palmové aleje s různými druhy palem z celého světa, orchideje a mnoho dalšího. Jelikož je areál opravdu rozsáhlý, je lepší jej projet v golfové buggyně. Zajímavá je také návštěva zahrad s kořením a ájurvédickými bylinkami v Matale.

Nuwara Eliya, Srí Lanka.jpg

Pravý cejlonský čaj

Jak už bylo zmíněno, Srí Lanka má krásné čajové plantáže, které rozhodně stojí za návštěvu. Ty neznámějšími jsou v oblasti Kandy, Galle, Ratnapura a ty nejhezčí v oblasti, Ramboda, Nuwara Eliya a Ella. Proč čaj? No ona to původně byla káva, jenže se tu nějak nechytla. Před rokem 1867, od kdy se píše historie Cejlonského čaje, se tu angličtí kolonizátoři snažili vypěstovat kávu, které se ale nedařilo, neustále ji likvidovala jakási rez – houba Hemileia vastatrix, a tak se jeden z kolonizátorů, chlapík jménem James Taylor, pokusil začít pěstovat čaj, který se tu díky horským klimatickým podmínkám chytil velmi dobře. Čaj se pěstuje v nadmořské výšce od 600 m. n. m. Ty nejvýše položené čajové plantáže, 1 900 m. n. m., najdete v oblasti krásného koloniálního města Nuwara Eliya. Cejlonský čaj je považován za jeden z nejkvalitnějších čajů na světě a je nejvíce vyváženou komoditou. Velice zajímavé je vidět, jak se takový čaj zpracovává. Na Srí Lance je mnoho jak moderních, tak velmi starých továren, kde na vás dýchne historie a přenesete o minimálně 100 let zpět.

Kolik si česačka či česač vydělá za 1 měsíc? A kolik je průměrná měsíční mzda?

Česačka čaje za 1 den musí natrhat alespoň 18 kg lístků, aby si zasloužila 1 000 srílanských rupií, což je cca 3,5 USD. Od 10. září 2024 je vládnou za 18 kg lístků stanoven min. výdělek 1 700 srílanských rupií, což je cca na 5,85 USD za 1 den. Pokud česačka denně nasbírá 18 kg každý den v měsíci, nasbírá 558 kg čajových lístků a přijde si tak na měsíční výplatu max. 181,35 USD, což je asi 4 300 Kč. Nikdo ale nemůže denně pracovat a natrhat 18 kg lístků. Pokud se s česačkami a česači budete chtít vyfotit, zaplaťte jim za to. Uděláte dobrý skutek. Průměrná měsíční mzda na Srí Lance se v roce 2024 pohybuje kolem 90 000 srílanských rupií, což je asi 310 USD a cca 9 300 Kč.

Blue Field Tea Factory – Nejstarší čajové plantáže a továrna na cejlonský čaj

Bluefield Tea Gardens založil vizionářský bankéř Maurice Worms na počátku 19. století. V roce 1841 získal lesní pozemky a zahájil pěstování čaje, což znamenalo zrod malé čajové zahrady, která se vyvinula v Bluefield Tea. V průběhu let Bluefield rostl, odolával výzvám a přispíval k čajovému průmyslu na Srí Lance. Dnes je Bluefield Tea příběhem, který se stále odvíjí s každou sklizní a každým nalitým šálkem a zve nadšence, aby si užili podstatu této mimořádné cesty. V roce 1830 James Taylor zasadil první sazenice čaje v panství Loolecondera, čímž položil základ pro komerční pěstování čaje na Cejlonu (nyní Srí Lanka). V roce 1842 získal Maurice Worms lesní pozemky v Pussellawě a zahájil pěstování čaje. Malá čajová zahrada se rozrůstá do rozsáhlých plantáží a v roce 1842 je založena firma G and MB Worms. V roce 1920 byl založen výzkumný ústav čaje Tea Research Institute, jehož cílem bylo maximalizovat pole a zlepšit výrobní metody. V roce 1950 vznikají první koloniální čajová pole, což znamená posun v dynamice obchodu s čajem, přičemž významnější roli hraje místní odbornost. V roce 1980 se čajová plantáž plantáž Needwood mění na organickou čajovou plantáž, což zdůrazňuje závazek společnosti Bluefield k udržitelným a ekologickým postupům. V roce 2006 se pod vedením M. Nizara společnost Bluefield rychlé rozrůstá a získává další čajová sídla, Ganethenna, Theberton a Needwood Tea Factory. V roce 2016 společnost Bluefield Tea slaví 175 let čaje, tradic a svůj podíl na čajovém dědictví Cejlonu. Bluefield Tea nadále prosperuje jako jedna z nejstarších a nejsilnějších čajových plantáží, přispívá do světa cejlonského čaje a uchovává dědictví excelence již více než 180 let. Název „Bluefiled“ vznikl na čajových plantážích při pohledu na zářivé lístky zeleného čaje splývající s nekonečnou modrou oblohou při východu slunce. V továrně Bluefield Tea Factory se na zpracování dodnes používají původní stroje. Je to až neuvěřitelné, jak dlouho tyto stroje pracují. Zaměstnanci továrny turisty rádi provedou po starých dílnách, sušárně, třídírně, balírně atd. Po skončení prohlídky je možné si vychutnat šálek srílanského čaje a nějaký ten čaj si koupit i domů. Bluefiled vlastní i několik dalších moderních továren. Tuto uchovává spíše jako tradici. Většina čaje zpracovaného touto společností jde na vývoz a dováží se i do EU pod různými známými značkami.

Dambulla Caves, Srí Lanka.jpg

Nejznámější památky, města a místa Srí Lanky

Nejznámějšími památkami a městy Srí Lanky je Anuradhapura, Polonnaruwa, Dambulla, Kandy, Galle a další. 

Anuradhapura je starobylé královské město, které v roce 380 př. n. l. bývalo prvním hlavním městem Srí Lanky. Jeho historie sahá až do 4. století př. n. l.. Město nabylo důležitosti za vlády krále Devanampija Tissy v letech 247 až 207 př. n. l., kdy na ostrov přišel buddhismus. Mahasena, který vládl v letech 274 až 301 n. l., tu založil klášterní komplex Jetavanaramaya a během své vlády vybudoval také 16 vodních nádrží. V těchto dobách město několikrát podlehlo nájezdům Indů z jižní Indie. Dalšímu z králů, Dutthagamanovi, který vládl v letech 161 až 137 př. n. l., se to nelíbilo, a tak si město dobyl zpět. Za jeho vlády se zde začaly stavět nejslavnější památky, které tu uvidíte dodnes. Mezi nejznámější památky Anuradhapury patří fíkusovitý strom Jaya Sri Mahá Bodhi zvaný také jako Strom osvícení nebo Strom probuzení. Traduje se, že je to nejdéle rostoucí, stále živý strom vysazený člověkem. Údajně se jedná o odnož památného stromu z Bodh Gaya v Indii, pod nímž Buddha dosáhl osvícení. Dále pak Dagoba Ruvanvelisaya, což je bílá stúpa, vysoká 55 metrů a obklopená zdí se sochami 338 slonů. Původně dosahovala skoro 100 metrů. Dalšími památkami jsou Dagoba Thuparama, což je nejstarší stúpa na Srí Lance, uvnitř které je dle pověsti uschována a zazděna klíční kost Buddhy, dále Lovamahapaya/Brazen Palace (Mosazný palác), jež nese název slitiny, ze které byla vyrobena jeho střecha, a ze kterého tu dnes najdeme pouze sloupy a Issarasamana Vihára, skalní chrám založený 3st. př.n.l., kde dnes najdete muzeum. Celá oblast je velmi archeologicky důležitá. Budete-li chtít oblast projít celou, je lépe si na ni vyšetřit celý den a připravit nožky. Nachodíte mnoho kilometrů. Anuradhapura je vzdálena asi 200 km od Kolomba, cca 4 ½ až 5 h. jízdy autem. V roce 1982 byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Město je jedno z nejdéle a nepřetržitě obývaných měst na světě.

Mihintale se nachází 13 km od Anuradhapury a jedné se o významné poutní místo. Srílančané věří, že se právě tady buddhistický mnich Arahat Mahinda potkal s králem Devanampiyatissa a díky tomuto setkání na Srí Lance zakořenil budhismus. Najdete tu stúpy, velkou Maha Stupa, velkou bílou sochu Buddhy, buddhistický chrám Mihintale Temple a Current Relic House a skálu Aradhana Gala odkud je krásný výhled do krajiny. Pokud se rozhodnete na skálu vystoupat, musíte zdolat 1 840 schodů.

Habarana je menší, turisty oblíbená vesnice v lokalitě Anuradhapura, která leží na hlavní cestě z Kolomba do Trincomalee, Polonnaruwa a Batticaloa. Z města se jezdí do národního parku Minneriya nebo na skalní palác Sigiriya (Lví skála).

Habarana Lake je mělké jezero s částmi, které jsou zarostlé vegetací. Břehy jezera jsou zalesněné a kolem jezera je několik malých hotelů se zahradami. Z hráze na severní straně jezera je dokonalý výhled. Celé jezero je zajímavé pro pozorování ptáků. Nejlepším místem je však západní cíp jezera, kde ve vodě stojí obrovské staré stromy, jež jsou pro ptáky atraktivní. V pozdních odpoledních hodinách tu spatříte ledňáčka říčního, orla bělobřichého, orla šedohlavého, včelojeda kaštanového, šišáka orientálního, luňáka brahminského, holuba zeleného, srílanského zoborožce šedého, zoborožce malabarského, barbeta hnědohlavého a žluvu černohlavou. Když budete mít štěstí, spatříte i listorožce zlatočelého, listonoha jerdonova, ledňáčka orientálního zakrslého, sovu hnědou a nočního jarmarka. My si jezero Habarana oblíbili na odpolední procházku a pozorování západu slunce z bistra Lake House Kitchen, které tu provozuje jeden fajn místní.

Polonnaruwa, která se nachází mezi několika národními parky, je druhé královské město, které vzniklo již v 11. století za vlády indické dynastie Chola, kdy bývala sídlením městem králů a obchodníků a také náboženským centrem. Od roku 1215 bývala přes 250 let hlavním městem Cejlonu. Poté se hlavním městem stalo Kandy. Ve 12. století zde vznikly rozsáhlé zahrady s velkým množstvím Buddhů. V Polonnaruwa, která není tak rozsáhlá jako Anuradhapura a je mnohem zachovalejší, najdete Royal Palace of King Parakumba 1 (Královský palác krále Parakumbi 1.), kruhový chrám Vatadage, chrám Rankoth Vehera, chrám Gal Vihara se sedícím i ležícím Buddhou, stupu Dagoba Rankota a další historické zajímavosti. Polonnaruwa je vzdálena asi 230 km od Kolomba, cca 5 ½ hodiny cesty autem.

Dambulla je větší město, jež leží v geografickém středu Srí Lanky, uprostřed kulturního trojúhelníku, který zahrnuje Anuradhapuru, Polonnaruwu a Kandy. Nejznámější turistickou atrakcí, a hlavně památkou jsou místní jeskyně The Rock Temple of Dambulla nebo také Jumbukola Vihara či Dambulla Cave Temple (Královský skalní chrám), rozkládající se v prudkém svahu, tyčící se do výšky 160 m. Jeskyně 14 let sloužily jako úkryt králi Wattagamani Abhaya známého také jako Valagamba z království Anuradhapura, který tu pobýval v exilu. Po návratu zpět do království Anuradhapura nechal v těchto jeskyních vystavět 5 skalních chrámů. Než se do těchto chrámů dostanete, musíte projít vstupem, a to kýčovitým moderním chrámem z 20. století, jemuž se říká Zlatý Chrám. Na střeše tohoto chrámu sedí 30 metrů vysoká socha zlatého Buddhy v pozici Dharmachakra mudra, která symbolizuje pozici otáčení kola zákona. Jakmile projdete tímto chrámem, vstoupíte do prvního jeskynního chrámu, který se jmenuje Devaraja Viharaya/King of the Gods (Chrám krále bohů). V jeskyni se nachází 14 m. socha spícího Buddhy, která je vytesaná z jedno kusu skály. K vidění je tu i mnoho nástěnných maleb. Druhý chrám, který má dva vstupy, nese název Maharaja Viharaya/Great King (Chrám velkého krále) a je největším ze všech chrámů. Najdete tu opravdu velké množství soch a obrazů Buddhy v různých pozicích. Ve třetím chrámu Maha Aluth Viharaya/Great New Temple (Velký nový chrám), jehož výstavbu v roce 1747 započal král Keerthi Sri Rajasingha, najdete 57 soch Buddhy, z nichž 42 soch stojí, 14 sedí a 1 leží. Této jeskyni se také říká svatyně krále Keerthi Sri Rajasigha, jehož socha je umístěna blízko vchodu do chrámu. Čtvrtý chrám Pashchima Viharaya/Western Temple je nejmenším chrámem z celé pětice. I tady najdete sochy Buddhy v různých meditačních pozicích. Pátý chrám Devana Aluth Viharaya/2nd New Temple nemá tak velkou historickou hodnotu jako předchozí čtyři, ale je také velmi bohatě zdobený a nachází se tu mnoho soch. Sochy a obrazy v těchto jeskyních pochází z 1. století př. n. l.. V 11., 12., a 18. století našeho letopočtu. V minulosti byly restaurovány a překresleny. V jeskyních je možné najít 157 různých vyobrazení Buddhy. Skalní chrámy Dambulla jsou nejzachovalejšími na celé Srí Lance a v roce 1991 byly zaspány na Seznam světového dědictví UNESCO. V případě výstupu až na samý vrchol skály se vám naskytne krásný pohled do okolí a také na nedaleko vzdálenou Sygiriu (Lví skálu). Dambulla je vzdálena asi 148 km od Kolomba, cca 4 h. jízda autem po dálnici a 72 km od Kandy. Jedná se o velmi navštěvované místo. Do skalního chrámu se nesmí chodit v botách. Mějte s sebou ponožky, ve kterým do chrámu půjdete. Chodí se sem i na boso, ale těch nohou s různými plísněmi tu projde opravdu velké množství.

​​

​Matale je hlavní město centrální provincie, odkud je to do Kandy pouze 26 km. Nedaleko Matale se nachází horský hřeben Knuckles, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Okolí Matale je zemědělská a pěstuje se tu čaj, zelenina a koření. V případě, že do Matale zavítáte, nesmíte si nechat ujít návštěvu jedné ze spice garden aneb zahrady koření, kde uvidíte příklady pěstování a zpracování tradičních druhů koření a rostlin, např. pepř, kardamom, kari, kokos, kakao, mini ananas, vanilka, v některých i koka, ájurvédské bylinky atd. Prohlídka je vždy zakončena ukázkou masáží a produktů, které je možné zakoupit v místním obchodě. V Matale se také nachází centrum tradic, jež podporuje tradiční srílanská řemesla. K vidění je tu také skalní chrám Aluvihare s velkým zlatým Buddhou sedícím na vrcholu skály, který se nachází na severní straně městského předměstí Aluvihare.

Kandy, jehož počátky sahají až do 14. století, je posledním z královských hlavních měst zaniklého Sinhálského království a také jedním z nejsvětějších míst buddhismu, a to nám napovídá, že tu najdeme velké množství buddhistických chrámů. Nejvýznamnější památkou je Sri Dalada Maligawa nebo také jako Temple of the Sacred Tooth Relic (Chrám Buddhova zubu), kde je ve schránce uložen Buddhův zub, tedy pokud Buddha opravdu existoval. Pokud v Buddhu nevěříte, zub neuvidíte. Každoročně se tu v červenci a srpnu konají úžasné slavnosti Esala Perahera s průvodem nejenom nazdobených slonů, které sem přiváží ze skoro celé Srí Lanky. Jelikož je město velmi oblíbené turisty, každý večer se tu konají vystoupení tradičních místních tanců a polikačů ohně. Kandy je vzdáleno asi 105 km, cca 3 ½ hodiny jízdy autem od Kolomba. Město leží v nadmořské výšce 500 m n. m. a systematicky se rozkládá kolem jezera Kandy Lake, kde je soustředěné vše důležité. Malý ostrůvek na jezeře kdysi sloužil jako harém poslednímu panovníkovi kandyjského království Sri Vikramovi Rajasinhovi. Kolem jezera je možné spatřit mnoho druhů zvířat a ptactva. Na západní straně jezera jsou vysoké stromy, kde je možné vidět, ale hlavně také slyšet, neuvěřitelný křik ptáků. Procházka pod stromy je o velkém štěstí. Pěkný pohled na město se vám naskytne z vyhlídky Arthur's Seat, kde na vás budou číhat pouliční prodavači a opičky. Od roku 1988 je Kandy zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Gampola je město v provincii Kandy, jež ve 14. století bývalo hlavním městem Srí Lanky. Hlavním městem Gampolu jmenoval král Buwanekabahu IV., který v tomto století vládl pouze 4 roky. Jeho následník, král Buwanekabahu V., ostrovu vládl 29 let. Během této doby bylo v Kotte, které je dnes hlavním městem, šlechticem Alagakkonara postaveno samostatné město. Gampola se pyšní mnoha chrámy a zajímavostmi včetně unikátního multináboženského komplexu a vyhlídkové věže Ambulawawa Tower. Mezi pozůstatky éry Gampola jsou nejznámější chrámy Lankathilaka, Gadaladeniya a Embekka Devalaya. Starobylé kamenné písmo (Shila Lekhana) v chrámu Lankathilaka pomohl historikům odhalit značné množství životně důležitých informací týkajících se éry Gampola. Socha Buddhy v chrámu naznačuje styl jihoindického umění. Chrám Ambekka Dewalaya vlastní největší sbírku dřevořezeb na celém ostrově. V chrámu Saliyalapura je postavena nejdelší socha spícího Buddhy v jižní Asii. Gampola má celoročně mírné klima. Najdete tu spoustu obchodů a obrovskou obytnou čtvrť.

Ambulawawa Tower, Srí Lanka.jpg

Ambuluwawa Tower se nachází 3 567 m nad mořem (zhruba 600 m nad úrovní města Gampola) a jedná se o první multináboženský komplex a centrum na Srí Lance. Komplex byl postaven jako místo setkání oslavující biologické rozmanitosti oslavující ekologii a kulturní a náboženskou rozmanitost. Vedle sebe tu do kruhu najdete postavený budhistický chrám, kovil, mešitu a kostel. Velice zajímavým a unikátním architektonickým prvkem tohoto multináboženského komplexu je vysoká bílá točitá věž vysoká 48 m připomínající buddhistickou stúpu, která se nachází na vrcholu hory. Do nejvyšších pater se dostanou jenom ti nejštíhlejší nebo děti. Výstup na věž rozhodně není nic pro ty, které trápí strach z výšek a nemají rádi schody. Každopádně, pokud strach překonáte, naskytnou se vám odtud opravdu dechberoucí 360° výhledy do okolní krajiny. Pokud bude jasno, směrem na jih je možné vidět velkou Adamovu horu aneb Srí Pada či Adams Peak, na severu horskou řadu pohoří Knuckles, na západě horu Bathalegala nebo Bible Rock a na východě horu Piduruthalagala. Dále je možné spatřit pohoří Hanthana, Hunnasgiriya a hory v okrese Nuwara Eliya. Pohoří Hanthana je známé tím, že je osamělým válečníkem schopným odolat všemu, co se mu postaví do cesty, a domovem mnoha cestovatelů. S radostí rozdává dobrodružství každému, kdo ho hledá. Ambulawawa není jenom komplex a místo setkání různých kultur, jedná se také o bohatě rozmanitou oblast se stále zelenými lesy, rozkvetlými květinami i popínavými rostlinami a asi 200 různými druhy rostlin z 80 rostlinných čeledí včetně řady léčivých rostlin. V roce 2006 se Ambulawawa stala komplexem biologické rozmanitosti. Před vstupem do komplexu je postavená moc pěkná moderní kavárna JAWA Lounge Coffee s nádherným výhledem. Součástí věže je také obchod se suvenýry. Na horu, kde se věž nachází, je možné dojít pěšky. Jedná se ale o pořádný kopec a v horku je výstup náročnější. Druhou možností je se nechat za pár srílanských rupií či USD vyvést tuk tukem tam i zpět. Vstupné, které stojí cca 6 USD za 1 osobu je možné zakoupit na hlavním parkovišti. Místní tuktukáři vás vč. vstupu nahoru a dolů odvezou za cca 10 USD za 1 osobu. Ambulawawa Tower patří k jednomu z mých nejoblíbenějších míst na Srí Lance. Oficiální web Ambulawawa Tower.

Nuwara Eliya (asi 160 km od Kolomba, cca 5 hodin jízdy) v překladu Město světla, je krásné koloniální město, jež v 19. století založili Britové a je nejvýše položeným městem (1 890 m n. m.) na celém ostrově. Město střeží hora Pidurutalagala (2 524 m n. m.), která je nejvyšší horou Srí Lanky. Tuto lokalitu v roce 1818 objevil Brit Dr. John Davy, který hledal místo podobné Anglii. Britové si toto místo oblíbili na tolik, že sem začali jezdit dovolenou. Někteří už nikdy neodešli a usadili se tu natrvalo. Nedivím se, i mě se tu líbí. Nuwaru Eliyu, která je dodnes nazývána „Malou Anglií“, v roce 1846 založil důstojník Samuel Baker, který tu zavedl pěstování ovoce a kávovníku. Jak už víme, kávě se nedařilo, a tak se zde začal pěstovat čaj. Ve městě se dodnes nachází mnoho koloniálních budov, dostihové závodiště a také parádní golfové hřiště Nuwara Eliya Golf Club. V okolí Nuwara Eliya se nachází již zmíněný národní park Hortonovy Pláně.

Ella (asi 220 km od Kolomba, cca 7 h. autem po silnici, která byla dokončena až v roce 1969) je krásné horské městečko v jihovýchodní části provincie Uva, kde panuje mírné klima. Okolí Elly vás nadchne zelenými kopci s čajovými plantážemi a horskými masivy, které lákají k pěším túrám. Většina cestovatelů, i naši klienti, pokud o tento krásný zážitek v rámci okruhu mají zájem, se do Elly dostane vlakem z města Nanu Oya. Tato trasa patří k jedné z nejhezčích vlakových tras na celém ostrově. Budete-li s Elly vlakem pokračovat dál, až na další vlakovou zastávku Demodara, cestou spatříte známý devíti obloukový most 9 Arches Bridge nazývaný také jako Most v oblacích. Jedná se o železniční viadukt a je jedním z nejlepších příkladů železničního stavitelství koloniální éry v zemi. Bývá tu velké množství lidí. Milovníci procházek se z Elly k mostu mohou vydat po svých, a to lesní stezkou, která má pouze 800 m a vede na jednu stranu mostu nebo z hlavního parkoviště, také zhruba 800 dlouhou stezkou, která je ale hodně klikatá, vede nahoru, dolů a po schodech. V případě lenosti je k mostu z jedné strany možné dojet tuk tukem a z druhé strany až skoro k mostu. V oblasti Elly se také nachází již zmíněná Malá Adamova hora, Ella Rock, jeskyně Ravana’s Cave a vodopád Ravana Falls. Ella je dnes již poměrně turistická. Najdete tu mnoho penzionů, hotelů, resortů, restaurací, kaváren a barů, a dokonce i jeden pěkný klub, a to moderní Ravana Pool Club, který patří k luxusnímu resortu 98 Acress Resort & Spa, kam je vstup zdarma, a kde je možné zažít relax, party i adrenalin. Ella patří k mým oblíbeným místům.

Galle Fort, Srí Lanka.jpg

Galle (asi 130 km od Kolomba, cca 2 h. 15 min. po dálnici) je také velmi zajímavým městem, a ještě zajímavější je již zmíněná bývalá holandská pevnost Galle Fort, která byla Holanďany vystavena v roce 1663. Osobně jsem do pevnosti Galle Fort, která je bývalou holandskou kolonií, zamilovala. Dýchá tu na vás historie mísící se s modernou a Evropa s Asií. Domy jsou vystavěny v úžasném koloniálním stylu. V Galle Fort je spousta penzionů a hotelů, restaurací a kaváren, obchodů a galerií. Milovníci nakupování a umění si tu rozhodně přijdou na své. Je tu také moc hezký maják a nedaleko od něho vyhlídka – skála, odkud místní občas skáčou za peníze do divokých vln Indického oceánu. Hotová „sebevražda“. Samotné město Galle je pátým největším městem Lanky a od 17. století, než to Britové změnili na Kolombo, bylo hlavním přístavem ostrova. Název města pochází z portugalštiny ze slova „galo“ a znamená kohout.

Sigiriya Rock, Srí Lanka.jpg

Horské lokality, hory a skály Srí Lanky

Horské lokality rozhodně stojí za prozkoumání. Nejvyšší horou je Pidurutalagala, která se pne do výšky 2 555 m. n. Dalšími horami je Adamova Hora, Malá Adamova hora a pohoří Knuckles. Do této kategorie zařadím i známou Sygiriyu aneb ví skálu.  

Adam‘s Peak / Sri Padha aneb Adamova hora je třetí nejvyšší (2 243 m n. m.) horou Srí Lanky a nachází se v centrální části ostrova. Od Kolomba je vzdálená asi 135 km, cca 6 h. po dálnici. Na horu v minulosti vystoupala už hezká řádka lidí různých kultur a každá si tu vytvořila vlastní legendu. Křesťané dali hoře jméno Adamova. Když Adama vyhostili z ráje, musel za trest bloudit světem, a tak bloudil a bloudil, až narazil na tuhle horu. Hora byla vysoká a když na ní vystoupal, pomyslel si, že je opět v ráji. Na vrcholu hory najdete otisk jedné nohy a říká se, že je to otisk Adamovi nohy, který si jako pokání vybral stát tu na jedné noze tisíc let. Budhisté zase věří, že je stopa Buddhova a hinduisté, že Višnova. Chcete-li se na vrchol vystoupat, čeká vás několik nesnadných kroků. Výstup je středně náročný, pro mě osobně extrémně a je vhodné mít s sebou několik vrstev oblečení, stejně tak, jak jsme zvyklí při vysokohorských túrách. Na samotný vrchol, kde je poměrně větrno, vedou dvě cesty. Většina poutníků vychází z městečka Dalhousie, které není nikterak zajímavé. Luxusní ubytování tu nenajdete, ba naopak.  Na horu je nutné vyrazit už ve 2 h. ráno, abyste stihli ten nádherný východ slunce, tedy pokud nebudete mít tu smůlu, že bude zataženo. Další překážkou je nutnost vystoupat něco kolem 5 800 schodů. Když už se dostanete na vrchol a bude hezky, jak už bylo zmíněno, čeká zde na vás nádherný východ sluce a chrám. V případě zájmu o návštěvu chrámu, musíte být bosky. Na horu je doporučené vystoupat mimo víkend a svátky, kdy je na stezkách největší provoz, a to jak turisté, tak místní. Hlavní sezóna trvá od úplňku v prosinci do úplňku v dubnu. V této sezóně je hlavní stezka, na které najdete spoustu stánků s občerstvením a horskou přirážkou, osvětlena.

Little Adam’s Peak aneb Malá Adamova hora (1 141 m n. m.) je menší sestřička Adamovy hory. Z Elly na ní snadno vystoupáte od mého oblíbeného resortu 98 Acres Resort nebo klubu Ravana Pool Club, kde se cestou zpět můžete zastavit na čaj, drink nebo něco malého či velkého k zakousnutí. Na horu, včetně kochání se a focení, vystoupáte za necelých 60 min. Bez kochání se a focení se na hoře můžete být i za 30 min. Výstup není náročný.

Ella Rock se také nachází v oblasti městečka Ella. Výstup na tuto horu je o něco náročnější než na Malou Adamovu horu. Celá trasa, kterou je nejlépe začít z železniční zastávky v Ella, je dlouhá asi 10 km. I s kocháním se, focením a odpočinkem na vrcholu, ji v klidu dáte za 3 hodiny.

Sigiriya nebo také Sigiriya Rock Fortress, v překladu Lví skála, je vzdálená asi 150 km od Kolomba, cca 4 h. autem a 17 km od města Dambulla. Jedná se o skalní masiv tyčící se do výšky zhruba 180 m, na jehož vrcholku naleznete ruiny nedobytného paláce/pevnosti, který/kterou v 5. století našeho letopočtu, nechal vybudovat král Kashyapa jako svůj palác a úkryt. Tomuto jednání předcházel fakt, že se královský synek Kashyapa chtěl stát králem a ovládnout zemi, a tak nechal svého otce, tehdejšího krále Dhatusena, zazdít zaživa a poté se pokusil zavraždit i svého bratra Moggallana, dědice trůnu, jemuž se díky štěstí podařilo utéct do vyhnanství v jižní Indii. Moggallana lidu slíbil, že se svému bratrovi za vše pomstí. Kashyapa na vrcholku skály nechal vybudovat komplex paláců, vodních nádrží a opevnění. Do samotného vrcholu skály byla zabudována obrovská socha lva, odtud pochází název Sigiriya, což v sinhálštině znamená Lví skála, která symbolizovala sílu krále Kashyapy, respektive oslavu jeho egoismus a vychloubačství. Lev je na Srí Lance nejvyšším symbolem síly a moci. Neporazitelný/á jako lev/lvice si budete připadat po vypití několika srílanských piv značky Lion. Je vážně dobré. Z obří sochy lva dnes zbyly už jen tlapky, kterými se prochází při výstupu na vrchol po úzkých železných schodech. Skoro na vrcholu je na pravé straně možné spatřit původní schody vytesané do kamene, kudy se do paláce dříve chodívalo. Dnes na nich skotačí drzé opičky druhu Makaků. V případě, že zdoláte zhruba všech 1 270 schodů, které vedou až na samotný vrchol skály, uvidíte tu mnoho cihlových zdí, které jsou pozůstatky budov a paláců. K vidění jsou také nádrže, do kterých byla zachytávána dešťová voda. Nepršelo-li, do vybraných byla voda pomocí důmyslného systému větrných mlýnů dokonce vháněna z okolní krajiny. Dále se vám naskytne také dechberoucí výhled do okolní krajiny plné rovin i kopců. Ani tato skvělá nedobytná pevnost však králi Kashyapovi nestačila ubránit jeho život. Jeho bratr Moggallana shromáždil armádu a vrátil se pomstít. Co přesně se stalo je předmětem spekulací. Údajně se slon krále Kashyapy ještě před začátkem bitvy splašil a dal se na útěk. Když králův útěk spatřili jeho vojáci, mysleli si, že prchá, bitva je předem ztracena a také se rozprchli. A protože Král Kashyapa nechtěl padnout do zajetí, spáchal sebevraždu. Na trůn se tak dostal právoplatný dědic, a to jeho bratr Moggallana. Ještě před začátkem našeho letopočtu tu byly jeskyně obývané mnichy, které tu je možné potkat dodnes. Cestou dolů uvidíte stěnu, do nichž jsou vyryté vzkazy dávných návštěvníků, nejedná se o dnešní vandalismus. Dále je možné se zastavit v jeskyni do níž vede točité schodiště, v níž jsou na zdech namalované nahé ženy, kterým se říká Sigiriyjské krásky. Údajně se jedná o malby polonahých krásných žen, které patřily do harému krále Kashyapy. Jiné historické zdroje tvrdí, že se jedná o nadpřirozené postavy, neboť se všechny vznáší na obláčcích a nemají nohy. Pokud malby prozkoumáte detailně, všimnete si, že některé mají tři ruce nebo tři prsa atd. Malby se nesmí fotografovat. Místní průvodce malby označil za historické porno. Jeden z resortů, kde ubytováváme naše klienty, má část této malby namalovanou ve své recepci. Zajímavá je také jeskyně Kobry, která skutečně kobru připomíná. Úplně dole na vás čeká mnoho stánků se suvenýry, občerstvením a hodně opiček. V roce 1982 byla Sigiriya vyhlášena památkou světového dědictví a zapsána na seznam UNESCO. Skálu hojně navštěvují jak místní, tak turisté. V případě návštěvy doporučujeme ji navštívit brzy ráno nebo před západem slunce, kdy není takové teplo. Pokud jste v extrémně zdatné kondici, výstup potrvá cca 30 min. Pokud se rádi kocháte krajinou, fotografujete a odpočíváte, počítejte s 60 až 90 min. Dolů to jde rychleji. Sigiriyu nedoporučujeme navštěvovat v době místních svátků a při úplňku aneb budhistickém svátku Poya. Vždy jsou tu davy místních a poutníků. Vyhněte se také místním průvodcům a všem, kteří vám budou nabízet pomoc. Nikdy to není zdarma. Vstupné se pohybuje kolem 35 USD a je možné jej zakoupit na místě nebo online. Více informací na oficiálním webu.

Knuckles (asi 35 km od Kandy) je pohoří ve tvaru připomínající klouby na sevřené pěsti. V této oblasti, dokonalé pro milovníky horské turistiky, je možné vidět nádhernou nedotčenou přírodu s endemickou faunou a florou. Spousty horských stezek vás zavede k vodopádům, na čajové plantáže a rýžová pole. Průzkum této oblasti zabere celý den a je nutné být s sebou místního průvodce. Je zde velké riziko, že se tu sami ztratíte.

Mirissa, Coconut Tree Hill, Koggala, Srí Lanka.jpg

Pobřeží a pláže Srí Lanky

Vydáme-li se na pobřeží, najdeme tu také známé pláže. Těmi nejznámějšími a nejhezčími plážemi jsou Trincomalee a Mirissa. Dalšími známým plážemi a letovisky je Unawatuna, Tangalle, Bentota, Hikkaduwa, Arugam Bay, Negombo a další.

Trincomalee je město a je tu jedna jediná pláž z celé Lanky, na které najdete bílý písek. Maledivy to ale nejsou! Moře je tu v sezóně (květen až říjen) klidné, vhodné i pro děti a starší osoby. Až vás plážování omrzí, můžete navštívit malou pevnost, kterou v roce 1624 vybudovali Holanďané. A až prozkoumáte pevnost, parádním výletem je návštěva pláže Nilaveli (10 km od Trincomalee), kde se nachází velmi známý ostrov, který je zároveň národním parkem, Pigeon (Holubí ostrov), u kterého je možné šnorchlování. Opět: "Maledivy to ale nejsou!"

Mirissa (cca 150 km od Colomba) je malé město na jižním pobřeží Srí Lanky, které se nachází v okrese Matara v jižní provincii. Pláž a noční život z Mirissy dělají oblíbenou turistickou destinaci. Kriminalita je tu poměrně vysoká. Najdete tu také mnoho hezkých plážových restaurací. Nejnavštěvovanějším místem je Coconut Tree Hill Mirissa. Oceán je tu divoký a poměrně zrádný. Na místě je opatrnost. Divokost oceánu využívají především zkušení surfaři. Pro začátečníky je vhodnější pár kilometrů vzdálená Weligama. Z Mirrissa je také nejblíže za velrybami, na které se musí vyrazit brzy ráno.

Unawatuna je známé letovisko a bývalá hipísácká osada. Oceán je tu díky zálivu velmi klidný. Najdete tu spoustu penzionů a hotelů i restaurací a barů. V této oblasti je možné spatřit typické místní rybáře na kůlech, kteří za pózování na fotografii vybírají peníze. Ryby už tu dnes bohužel moc nejsou. Letovisko se nachází nedaleko Galle, jehož návštěvu a speciálně návštěvu pevnosti Galle Fort, bych si rozhodně nenechala ujít.

Město Weligama (Písečná vesnice) se nachází v sousedství Mirissy a stejně tak, jako Mirrisa, je známé pro své dlouhé pláže, ze kterých je vidět na dva malé ostrůvky. Na ostrůvek Taprobane Island, kde se nachází penzion pro velmi nenáročné cestovatele (ani nevím, zda je ještě vůbec otevřen), můžete při odlivu dojít pěšky. Weligama je také známa díky speciálnímu druhu rybolovu původem z jižní Asie, kdy rybáři sedí na kůlech zabudovaných v moři a chytají ryby. Tento způsob rybolovu se tu praktikoval opravdu od nepaměti. Po tsunami v roce 2014 odsud ryby zmizely. To, co rybáři za celý den naloví, tak tak stačí na jednu večeři. Rybáři si nyní přivydělávají tak, že pro turisty na těchto kůlech pózují. V případě, že od vás místní rybář bude za fotku požadovat peníze, dejte mu jej, je na nich závislý on i jeho rodina. Oblast je vhodná pro potápění a surfování.

Tangalle (Tangalla) (200 km od Kolomba) je větší město s pár restauracemi a bary, lemované dlouhými a klidnými plážemi, kde se i v hlavní sezóně vyskytuje pouze pár turistů. Z tohoto města je možné absolvovat noční výlet za líhnutím želviček na pláži.

Bentota (60 km od Kolomba) je hezké přímořské město vhodné speciálně pro milovníky velkých hotelových komplexů a resortů „All Inclusive“, které je možné najít pouze v této oblasti. Lokalita je lemovaná dlouhými plážemi. Mezi Bentotou a Aluthgama prochází řeka Bentota, na které můžete zažít říční safari anebo si zařádit na vodním skútru. Sousedství Bentoty, město Aluthgama, celá oblast Beruwala a Induruwa rozhodně stojí za prozkoumání.

Beruwala je malé město a najdete tu nejstarší mešitu na ostrově. Najdete tu mnoho penzionů, obchodů, restaurací a také rybí trh. Z pláže je vidět na malý ostrůvek s majákem. V okolí města je také možné spatřit typické místní rybáře na kůlech.

Surf si můžete dopřát z pláže na Hikkaduwa a Arugam Bay, které jsou nejlepší surf lokalitou pro zkušené na Srí Lance. Hikkaduwu mám prolezlou křížem krážem a musím říct, že tu moře opravdu burácí a vlny jsou tu parádní. Na Hikkaduvě žije se svým srílanským manželem naše česká průvodkyně a také můj a mého maledivského přítele dobrý srílanský přítel, který zde má v surf sezóně (listopad až duben) malou restauraci a občerstvení. Jak skončí sezóna na Hikkaduvě a začíná (květen až říjen) na Arugam Bay, reštiku zabalí a přesune se s ní právě na Arugam Bay. Tyto dvě lokality jsou také velmi oblíbenými párty lokalitami. Dost často tady najdete turisty batůžkáře spící a žijící jenom na karimatkách na pláži. Pro surfaře začátečníky je vhodná Ahangama, Veligama nebo Mirissa. Místní surf centra a surf lektory je možné najít skoro všude.

Hikkaduwa je známé turistické středisko, vzdálené asi 100 km od Kolomba a 20 km od Galle a rovněž, jak jsem zmínila výše, je vhodné především pro surfaře, zejména oblast Narigama a pařmeny. Ve městě najdete spoustu obchodů, hotelů, restaurací a barů. Jelikož jsem zde byla mimo hlavní sezónu, většina z nich byla zavřená. To, co jsem slyšela od místních, vyprávění o tom, jak probíhá hlavní sezóna, mě bohatě stačilo… Najdete tu také velký korálový útes, který ale byl při tsunami v roce 2004 hodně poničen, stejně tak jako celá Hikkaduwa. Ve městě je možné najít památník obětem a také muzeum.

Arugam Bay je menší městečko lemované dlouhou písčitou pláží ležící v zátoce na východě ostrova a jak už jsem zmínila výše, je to vhodná lokalita především pro pokročilé surfaře, a to v období od května do října. Pro surfaře začátečníky je v blízkosti města, asi 15 km vzdálený, surf spot Whiskey Point. Ve městě žijí převážně muslimové a Tamilové, kteří opravdu nejsou tak milí a usměvavý jako Sinhálci. 

Negombo je menší letovisko nedaleko mezinárodního letiště „Bandaranaike International Airport“ a je vhodné pouze jako krátký stop, pokud na Lanku přiletíte odpoledne, v pozdních večerních nebo nočních hodinách a nechcete zajíždět do Kolomba (pouze 35 km). Pláže tu nejsou nijak hezké a jsou dost špinavé. 

Srí Lanku doporučím spíše na cestování než na plážové pobyty. Od válečky na pláži jsou Maledivy. Kombinace Srí Lanky a Malediv, o kterých je zmíněno níže, je tou nejlepší volbou.

Galle Fort, Galle, Srí Lanka.jpg

Výlety, exkurze a aktivity na Srí Lance

Surf, jednu ze sportovních aktivit, které se na Cejlonu dají provozovat jsem vám už prozradila. Dalšími sporty a aktivitami je třeba windsurfing, potápění, i když na to bych doporučila spíš Maledivy, sjezd řeky na raftu, golf, kriket, který je „národním“ sportem, pěší turistika, cykloturistika, cestování a návštěvy národních parků a památek a mnoho dalšího. Pokud jste milovníky Ayurvedy, jógy a relaxace, Srí Lanka je tím pravým místem právě pro tyto aktivity.

Cestování po velkém ostrově Srí Lanka

Cestování po Srí Lance je možné hned několika způsoby, a to na motorce, tuk tukem, autem, autobusem anebo vlakem. Na ostrově je vystavených pár celkem kvalitních dálnic a dobrých silnic, ale cestování tu trvá mnohem déle než u nás v Evropě. Věřte, že zrovna tady není pomalá jízda na škodu. Lépe tak poznáte místní život. Jezdí se vlevo, ano, párkrát už jsem chtěla „řídit“ a provoz je tu chaotický stejně tak, jako na Maledivách. Jsem dobrá řidička, ale v těchto dvou zemích bez řidiče ani ránu. Místní řidiči zároveň slouží jako průvodci a vše vám kompletně ukážou.

Chcete-li cestovat na vlastní pěst, můžete si pronajmout motorku, tuk tuk nebo auto anebo cestovat autobusem a vlakem. Na Tuktukáře pozor, rádi okrádají. Spousta jich nepoužívá taxametr, vždy na něm trvejte. Cenu si domluvte předem a použijte u toho techniku smlouvání. Osobně mohu doporučit aplikaci Pick Me. Je to velmi jednoduchá aplikace podobná taxi aplikacím, které zná skoro každý. Můžete si vybrat typ auta a cena je vždy stanovena předem.

Autobusy jsou většinou starší, sem tam se dá narazit i na nové, někdy i otevřené, bez oken a také přeplněné. Jízdní řády tu neexistují. Do autobusu, pokud bych to nebrala jako zkušenost a nejela 1 zastávku jen tak pro srandu, by mě tady nikdo nedostal.

Podobně jsou na tom vlaky, které tu na rozdíl od autobusů mají 3 různé cestovní třídy. Pokud nejste „těžkej punk“, doporučila bych první nebo maximálně druhou třídu. „Do třetí bych nešla.“ Ceylonem vede 8 vlakových tras. Velmi pěknou vlakovou trasou je cesta z Kolomba do Kandy a z Kandy do Ella. Tou nejhezčí částí na této lince je trasa z Nanu Oya do Ella. V našich poznávacích okruzích máme zařazené dva úseky. Při kratších okruzích je to trasa z Peradeniya do Nanu Oya, která trvá 3,5 až 4 hodiny, kdy cestou uvidíte „pole, lesy, lány a louky“, prostě krásné panoramatické scenérie s horami, džunglí a čajovými plantážemi a při delších okruzích úsek z Nuwara Eliya do Ella, která trvá 2 až 2,5 hodiny, kdy tohle vše uvidíte také a jako bonus velmi známý, 9 obloukový železniční most. Jízda vlakem je samozřejmě dobrovolná. Pro naše klienty vždy rezervujeme jízdenky do „první třídy“, kde jsou toalety a je možné tu zakoupit i malé občerstvení. Jízdenky je nutné zarezervovat/zakoupit alespoň půl roku dopředu. V hlavní sezóně se pravděpodobně stane, že pokud si okruh objednáte méně než 6 měsíců dopředu, budou jízdenky do první a někdy i druhé třídy, vyprodané. V tomto případě byste okruh museli absolvovat bez jízdy vlakem. U jízdy vlakem také hodně záleží, na které straně sedíte. Jedna je dobrá a na druhé neuvidíte nic. Velice brzké ranní vstávání na vlak a obří fronta není výjimkou.

Srí Lanka.jpg

Srí Lanka a očkování, cestování s dětmi, telefonování, internet, elektrické zásuvky

Mimo očkování proti žluté zimnici, pokud jste navštívili země s výskytem této choroby, není povinné žádné očkování, ale doporučuje se očkování proti tetanu (měl by mít každý), žloutenky typu A a B, břišnímu tyfu nebo vzteklině. Pozor také na komáry a horečku Denque. Na Srí Lance se vyskytuje více nemocí než na Maledivách, a to díky mnoha druhům volně žijících zvířat, např. divokým psům, opicím atd....  Kompletní informace o nemocech a očkování na Maledivách v případě kombinace se Srí Lankou.

Určitě vás napadá otázka: „A co cestování s dětmi, je to bezpečné?“ Osobně bych děti brala k moři maximálně v Evropě a do bližších destinací, kam letenky nestojí ranec. Tedy pokud bych řešila budget. Pokud bych měla neomezené finanční prostředky, byla by to jiná. Na leteckou poznávací dovolenou do takové dálky bych je vzala až budou větší, cca 10 let, a něco si z toho cestování budou pamatovat anebo bych je nechala, ať si na to vydělají sami. Zdravotní péče je na Srí Lance lepší než na Maledivách, ale pořád se nedá srovnávat s Evropou. Těhotným bych cestování po ostrově nedoporučila. Je to ale pouze na vás a na vašem zdravotním stavu.

Srí Lanka je standardně bezpečnou zemí. V ulicích, speciálně v Kolombu, narazíte na spoustu policistů.  Občas se tu vyskytují spory mezi lidmi různého náboženství. Stejně tak, jako všude na světě si dávejte pozor na své věci a nikde je bez dozoru nenechávejte!

Časový posun oproti Evropě je v létě o 3,5 hodiny a v zimě o 4,5 hodiny, což je o půl hodiny více než na Maledivách.

Dovolená je dovolená a mobily by prostě měly být vypnuté! Pokud ale prostě musíte zůstat na drátě a online a volat a volat a volat a uploadovat vše, co děláte na socky (sociální sítě) anebo prostě musíte během dovolené pracovat, na letišti si můžete zakoupit sim kartu. S nákupem vám náš průvodce rád pomůže. Samotná simka stojí pár korun. Operátoři Dialog, Mobitel, Etisalat, Airtel a Hutch nabízí různé datové balíčky, které vás zaručeně nezruinují. Já osobně mám zkušenosti s Airtel a Etisalat a vše fungovalo. Mezinárodní předvolba SL je +94.

A kde si ty mobily, tablety, foťáky a další elektronická zařízení nabít? No přece v zásuvkách, které jsou na Srí Lance, stejně tak, jako na Maledivách, britského typu, a tudíž potřebujete redukci. Redukce mívají na recepcích hotelů, ale nespoléhala bych na to. Novější a moderní hotely a resorty mívají multifunkční zásuvkách.

Dovoz a vývoz aneb celní předpisy

Na Srí Lanku si můžete dovézt 1,5 litru lihovin, 2 láhve vína a 200 ks cigaret (2 kartony), doporučuji dovézt, na Srí Lance je velmi omezený výběr, 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, osobní parfémy (250 ml). Naopak odvézt si bezcelně můžete 3 kg čaje. Ze země je zakázán vývoz srílanských rupii, přesahující hodnotu 250. K vývozu starožitností starších, jak 50 let je nutné mít povolení od státního archivu a archeologického úřadu. Zakázáno je taktéž vyvážet zlato, platinu, stříbro, drahokamy a polodrahokamy, a to ani v zakoupených špercích, byť vás obchody se šperky v Kolombu lákají skoro na každém rohu. Na vývoz šperků musíte mít ověřené povolení. Dalšími zakázanými suvenýry je slonovina, narkotika, zbraně a munice, zvířata a rostliny.

Turistické vízum na Srí Lanku v roce 2024 prošla změnou! Srí Lanka si z nás dělá srandu!

Turistické vízum na Srí Lanku prošlo v dubnu 2024 zásadní změnou. Byly vytvořena různá turistická víza s různou platností a počtem vstupů. Od 17. dubna 2024 do 27. 9. 2024 byly občané České republiky cestující na Srí Lanku za účelem turistiky na dobu nepřesahující 30 dní osvobozeni od vízové povinnosti a také od vízového poplatku. K cestě na Srí Lanku tak stačil pouze platný český cestovní pas. Po prezidentských volbách, které proběhly 24. 9. 2024 se vízová povinnost pro občany ČR opět obnovila. Je tak nutné znovu vyplnit online žádost o víza na webu eta.gov.lk a uhradit poplatek, který se liší dle délky pobytu a počtu vstupů. Poplatek za jednorázový vstup v délce max. 30 dnů stojí 20 USD za 1 osobu. Ceník poplatků.

 

Od 1. ledna 2023 se vyplňuje online Arrival Card, která se musí vyplnit cca 3 dny před příletem na Srí Lanku. Dnes kartu údajně nechtějí vidět srílanské úřady, ale některé aerolinky, které bez ní nechtějí pouštět k odbavení. Tahle buzerace je typická, když nějaká země někde něco změní a aerolinky o změněn nejsou informovány. Kartu si pro jistotu vyplňte. Jedná se o pár detailů, jejichž vyplnění nikoho nezabije.

Letenky na Srí Lanku

Letenky na Srí Lanku je možné zakoupit jako zpáteční, pokud cestujete pouze na Srí Lanku. Ceny zpátečních letenek na Srí Lanku (Praha, Vídeň nebo Mnichov, Colombo a zpět) se v Economy Class pohybují od 12 000 do 24 000 Kč. Business Class letenky se pohybují od 60 000 do 110 000 Kč dle dostupností tarifů a výběru letecké společnosti. Pokud Srí Lanku plánujete nakombinovat s Maledivami, je možné zakoupit zpáteční letenku na Srí Lanku a přelet mezi destinacemi jako samostatnou letenku nebo zakoupit Multi Destination / Multi City letenky.  Pokud již na Srí Lance jste a na Maledivy plánujete pouhý odskok na pár dní, za přelety s různými aeroliniemi se ceny za zpáteční letenky pohybují od 6 000 Kč do 10 000 Kč. Od rána do večera mezi destinacemi létá poměrně dost spojů. Multiple Destination letenku, např. Praha Vídeň nebo Mnichov → přestup v Doha, Dubaji nebo Abu Dhabi  → Colombo → Male → přestup nebo stopover v Doha, Dubaji nebo v Abu Dhabi → Praha, Vídeň nebo Mnichov se cenově pohybují od 22 000 do 40 000 Kč. Doporučujeme lety s Qatar Airways, Emirates, Etihad, Turkish Airlines, SríLankan Airlines atd. Na Srí Lance jsou dvě mezinárodní letiště. Letenky se standardně kupují na mezinárodní letiště Bandaranaike International Airport (CMB) v Colombu. Mattala Rajapaksa International Airport využívá pouze pár leteckých společností.

Ramboda, Srí Lanka.jpg

Tematické pobyty, relax na pláži, ájurvéda, poznávací okruhy a naši srílanští řidiči

Na Srí Lance nabízíme pouze min. 4* penziony a hotely a 5* luxusní a 5* luxusní high-end hotely a resorty. Ceny jsou však úplně jiné, a to nižší než ceny na Maledivách. Při poznávacích okruzích se většinou denně mění lokality a hotely, které nabízíme, jsou na poznávací okruhy přizpůsobeny. Hotely a resorty vybíráme dle lokality, kvality, dostupnosti a ceny. Možnosti ubytování vám vždy sdělíme společně s nabídkou. V případě, že by hotely a resorty byly plné, vždy nabídneme vhodnou alternativu, kterou s vámi zkonzultujeme. Nemusíte se tak bát, že byste byli ubytováni v „tmavé černé díře“, když jste si zaplatili „velkou světlou díru“. Spolupracujeme s hotelovými řetězci provozujícími hotely a resorty jak na Srí Lance, tak Maledivách nebo v jiných destinacích. Například Amaya, Anantara, Avani, Cinnamon, Shangril-La’s, Sun Siyam, Uga a mnoho dalšími, menšími i většími srílanskými boutique hotely a resorty. V případě poznávaček Srí Lanka s Lucií jsou v rámci poznávačky zařazeny 3,5* a 4* boutique penziony a hotely.

Na Srí Lance zajišťujeme tematické pobyty, relax na pláži (Maledivy jsou lepší), safari, Ájurvédu, golfové pobyty a poznávací okruhy s vlastním řidičem a průvodcem v jednom, jak pro skupiny, tak jednotlivce. V nabídce máme velké množství okruhů, a to dle počtu zvolených dnů. Některé okruhy jsou plánovány přímo místními, kteří svou zemi procestovali křížem krážem a jsou tak schopni vám ukázat to nejlepší, co ve vybraném okruhu bude možné vidět. Některé okruhy jsou plánované také mnou. 

Poznávací okruh probíhá tak, že vás srílanský průvodce a zároveň řidič vyzvedne na letišti a po celou dobu okruhu bude s vámi, až po odvoz zpět na letiště. Auta máme pěkná, většinou nová a klimatizovaná. Neumíte-li anglicky, je možné připlatit za česky/slovensky hovořícího průvodce, který bude okruh absolvovat s vámi. Jelikož je řidič „místňák“, budete se s ním cítit jako v bavlnce, jak z pohledu bezpečí, tak služeb a zažijete tak opravdovou Srí Lanku.

Zažít například luxusní resorty Anantara Resorts na Srí Lance, Maledivách a poté v Dubaji, Abu Dhabi nebo v Kataru během jedné dovolené, to nezní úplně špatně, že?  

Habarana, Srí Lanka.jpg

Kombinace Srí Lanky a Malediv nebo Malediv a Srí Lanky plus stopover v emirátech

Pokud neplánujete speciální poznávačku pro unavené klienty jako já, kdy nejdříve lenošíme na maledivských plážích, a poté odpočatí poznáváme Srí Lanku, doporučím nejdříve cestovat po Srí Lance, a poté přiletět na Maledivy. Destinace jsou naprosto odlišené, co se týká přírody a hlavně oceánu. Stopover v Kataru nebo ve Spojených arabských emirátech je na osobních preferencích každého cestovatele. Hodí se jak na začátek, tak na konec. Za "other way holiday" jsou stopovery lepší na konec, jelikož emirátská města hezky připraví na návrat do reality.

​Přelet ze Srí Lanky na Maledivy si vždy naplánujte na ráno. V případě, že přiletíte večer nebo po 16 h. odpolední, v 99% případech, pokud se bude jednat o obydlené lokální ostrovy nebo přelety na resorty, budete muset zůstat první noc na městském tranzitním ostrově Hulhumale nebo v hlavním městě Male. Noční transfery poskytuje pouze hrstka resortů. Lodí pouze ty, které jsou blízko hl. města Male a letadlem pouze vnitrostátní lety. Hydroplány potmě nelétají. Kompletní informace o dopravě na Maledivách.

 

Vzhledem k sytému dopravy na Maledivách a cenám, stopover doporučujeme na min. 3 noci. Spíše na 5 nocí. Kompletní informace o stopoveru na Maledivách.

© Informace a fotografie použité na této stránce o Srí Lance aneb Cejlonu

Informace použité na této stránce o Srí Lance aneb Cejlonu pochází z oficiálních srílanských vládních webů, turistických center, od mých srílanských přátel a kolegů pracujících nejenom v cestovním ruchu, od srílanských řidičů a průvodců, od Maledivců, kteří mají Srí Lanku jako druhý domov, mnoho z nich tu žije, od mého maledivského ex Siraaje, který Srí Lanku několikrát procestoval celou, od Čechů a Slováků žijících a podnikajících na Srí Lance, ale také z mých vlastních zkušeností. Na Srí Lance jsem byla již 4x a další cestu mám naplánovanou na únor 2025. Do dnešního dne se mi autem podařilo procestovat poměrně velkou část tohoto velkého ostrova, kde mám také pár svých oblíbených lokalit. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých cest po Srí Lance.

bottom of page