top of page

Hulhumale' na severním Male atolu na Maledivách - Super na tranzit

Hulhumale, severní Male atol, Maledivy
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Městské obydlené ostrovy Hulhumale' - Phase I. a Hulhumale - Phase II., se nachází na severním Male atolu nebo také Kaafu atolu, a jedná se o uměle vytvořené městské obydlené ostrovy, které jsou vhodné pro tranzit, a to v případě, že na Maledivy přiletíte večer, kdy už nefunguje žádná doprava na ostrovy nebo naopak odlétáte brzy ráno, na víkendové zabití nudy pro místní a cizince, kteří na maledivských ostrovech žijí a pracují.

 

Ostrov Hulhumale - Phase I. jsem poprvé navštívila v dubnu 2012, kdy tu bylo vystavěno jenom pár domů, hrstka penzionů, bister a obchodů. Ostrov byl skoro prázdný a tam, kde je druhá fáze, byla krásná modrá laguna s resortem Farukolhufushi / Club Faru. Ostrov Hulhumale - Phase I. byl můj 9. navštívený maledivský ostrov.

 

Na ostrově Hulhumale, který je jedním z mých maledivských domovů, jsem zažila opravdu mnohé, od práce a pomoci místním hoteliérům s provozem jejich penzionů, až po spoustu zábavy i stresu s mými maledivskými ex partnery. V dobách, kdy jsem na Maledivách žila stabilně, jsem nejčastěji pobývala právě na Hulhumale - Phase I., kam se stále pravidelně několikrát ročně vracím, když potřebuji přespat ve městě. Na Hulhumale - Phase II. jsem se byla podívat poprvé v únoru 2022. Zatím ale není, o co stát. Pokaždé, když po několika měsících strávených v Praze přiletím zpět na Maledivy, nestačím se divit, co nového tu opět za tak krátkou dobu zase vyrostlo. Staré Hulhumale mělo své kouzlo. Pokrok nezastavíš. To skvělé a tiché Hulhumale s krásnou pláží a restauracemi na pláži už je dávno minulostí...

Pár fakt o obydlených ostrovech Hulhumale' nebo také HulhuMale'

Název ostrova: Hulhumale / Lokalita ostrova Hulhumale / Jméno atolu: Severní Male atol / Kaafu atol

Velikost ostrovů Hulhumale: délka ostrovů je 4 500 m a šířka ostrovů je ve většině ostrovů 900 m a místy až 1 200 m 

Počet obyvatel (Census 2014): 40 000 registrovaných; ve skutečnosti tu žije obyvatel mnohem více

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 4,5 km / 4,8 km 

Doprava na ostrovy Hulhumale: auto, autobus, veřejný trajekt nebo rychlo loď

Klíčová slova: tranzitní ostrov, město, výlet, městský život

Doprava na městské obydlené ostrovy Hulhumale a přeprava na ostrovech

Z letiště „Velana International Airport / MLE“ na ostrově Hulhule se na ostrovy Hulhumale a zpět jezdí autem, autobusem (místní) nebo na motorce (místní). Z hlavního města Male na ostrovy Hulhumale a zpět, taktéž autem, autobusem nebo na motorce nebo je možné využíjí i pomalejší veřejný trajekt či rychlo loď, které jezdí z Hulhumale Ferry Terminálu na Hulhumale a z Male Ferry Terminálu v Male.

Doporučuji využívat taxi. Jedna cesta taxíkem z letiště na Hulhumale nebo zpět stojí 80 MVR (6 - 10 USD dle řidiče) za auto. Doprava na letiště a z Hulhumale na letiště většinou bývá součástí ubytování na Hulhumale. Jedna cesta z Hulhumale do Male nebo zpět stojí 85 MVR (6 - 10 USD dle řidiče) za auto. Cestování z bodu A do bodu B v rámci Hulhumale - Phase I. stojí 30 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto, a se zavazadly 35 až 50 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto za jednu cestu, dle počtu kusů zavazadla. V případě cestování z Hulhumale - Phase I. do Hulhumale Phase II. stojí jedna cesta 40 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto za jednu cestu. Na městských ostrovech a mezi nimi také dobře funguje aplikace "Avas Ride", která je podobná appkám, které známe od nás. Na taxíky a obydlené ostrovy doporučuji mít vyměněné rufie! O měně, daních a platbách na Maledivách.

Cestování veřejným trajektem je dnes již zdlouhavé a využívá se minimálně. Veřejné trajekty dnes už mezi Hulhumale a Male nejezdí tak často jako před vybudováním a otevřením mostu mezi Male, Hulhule a Hulhumale. Zážitkovou jízdu veřejným trajektem si můžete vyzkoušet například při prohlídce hlavního města Male, kdy si na letišti Velana v úschovně necháte kufry, a do Male místo taxíkem pojedete veřejným trajektem. Cesta dle počasí trvá přibližně 15 min. a jízdenka stojí pár rufií. Více o dopravě na Maledivách.

Hulhumale - Phase I.

Ostrov Hulhumale byl vybudován v prázdné laguně z betonových kvádrů, ve kterých jsou zalité slisované plechovky od nápojů a plastové lahve, jako záložní ostrov pro hlavní město Male', v případě, že hlavní město již nebude obyvatelům stačit. Hulhumale - Phase I. pokrývá celkem 189 ha pevniny. První fáze výstavby ostrova Hulhumale začala v roce 1997 a dokončena byla v roce 2002.

Osídlování první části Hulhumale začalo v roce 2003. Můj bývalý maledivský přítel Siraaj a jeho rodina byly druhou rodinou, která se na ostrov Hulhumale přistěhovala, a jako jedni z prvních tu začali podnikat. Jeho strýc, známý maledivský politik, byl první, který na Hulhumale otevřel obchod se smíšeným zbožím Anu Mart a kavárnu Anu Café. Jméno jim dal po svém synovi Anoofovi, který patří mezi nejlepší piloty hydroplánů na Maledivách. Anoof dokonce létá i s maledivskými prezidenty, když je špatné počasí a ostatní piloti si na lety netroufnou.

 

První byty na Hulhumale byly opravdu hodně sociální. Některé jsem osobně navštívila, a mohu říct, že mi ta krátká návštěva opravdu stačila. Později, první kolaudace začaly probíhat v roce 2019, na Hulhumale začaly vznikat luxusní byty a residence s bazény, fitky, podzemními garážemi, recepcí a security, kde žije většina mých maledivských přátel, známých, a obchodních partnerů, kteří jsou většinou buď majitelé maledivských cestovek nebo hotelů a resortů či pracují na vysokých postech v resortech.

Na první fázi ostrova Hulhumale najdete kompletní infrastrukturu, ostrovní úřad, lékaře, nemocnice vč. moderní Tree Top Hospital a několik klinik, policii, hasiče, rybí továrny, menší rybí a zeleninové trhy, mnoho obchodů s různým zbožím, mnoho restaurací, bister a kaváren, školky, školy, banky, bankomaty, mobilní operátory, mešity, kadeřnictví, vodní sporty, potápěčské centrum, fotbalové hřiště, volejbalová hřiště, venkovní fitka, v roce 2016 tu byl otevřen první park s názvem Hulhumale Central Park, dlouhou pláž a mnoho dalšího. Původní Love Point aneb zašívárnu pro milence s výhledem na západ slunce obsadila armáda a kotví tu vojenské lodě. Sem tam je tu možné vidět i nějakou tu zabavenou srílanskou či jinou loďku, která připlula pytlačit tuňáky žlutoploutvé do maledivských vod. Rozestavěný je tu také velký vodní park, který měl být hotov již v roce 2020, zatím to na dokončení ale nevypadá.

Restaurace, kavárny a bistra na Hulhumale - Phase I.

​Jak už bylo zmíněno na Hulhumale se nyní nachází mnoho restaurací, bister a kaváren s místní či jinou asijskou kuchyní. Ne všechny jsou však dobré. Mnoho skvělých míst nepřežilo Coviďáka a už otevřeny nebudou. Na Hulhumale mohu v rámci možností doporučit opravdu 2 TOP restaurace, a to High Tide v našem partnerském hotelu Sea Salt, který patří stejným majitelům jako resort Makunudu, kde mají skvělé tataki a bento boxy. Milovníci sushi a sashimi si nesmí nechat ujít pochutnání v restauraci Oishii - The House of Sushi, kterou vlastní známý maledivský šéfkuchař Fatheen, který dlouho žil v Japonsku. Moderní restaurací v evropském stylu s kvalitním jídlem je například Bread Matters Platinum. V místních restauracích zaručeně nesmíte zapomenout ochutnat čerstvý tuňákový steak a tradiční odpolední svačinku Hedhikaa. Výbornou "chilli chicken submarine" nebo "deviled chilli chicken" mají v restauraci / bistru Dinemore, která se nachází u pláže uprostřed Hulhumale. Budete-li hledat značkový fast food, uprostřed Hulhumale v nově otevřeném obchoďáku naleznete "The Manhattan Fish Market". Výborné fish & chips z opravdu čerstvého bílého rybího masíčka mají také v restauraci Catch, kterou najdete v našem partnerském hotelu H78, a taktéž mém městském domově. Ceny v restauracích jsou dnes již stejné jako ceny v centru Prahy.

Podniková prodejna nejenom s tuňáky na Hulhumale - Phase I.

Pokud milujete tuňáka, rozhodně před odjezdem z Hulhumale nezapomeňte skočit do podnikové prodejny Enzi 2 Fish & Bakery Shop, kde luxusního tuňáka buď v klasických plechovkách či v kilových nebo větších baleních koupíte doslova za pár šupů. Malou konzervičku koupíte za 24 Kč a luxusní kilovka se dá pořídit za neuvěřitelných 120 Kč. Chutnějšího tuňáka, než na Maledivách nikde na světě nekoupíte. A říkají to i světoví specialisté na tuňáka a známí šéfkuchaři. Do plechovek tuňáka v oleji Enzi používá italský olej s troškou soli, což tuňákům z Malediv dodá opravdu luxusní chuť. Milovníkům chilli rozhodně zachutná tuňáček s chilli, který je perfektní pro přípravu tradiční maledivské snídaně Mashuni. Konzervovaný tuňák od maledivské společnosti Enzi je opravdu nejchutnější ze všech, které se na Maledivách vyrábí. Do kufru si plechovek a balení můžete nabalit, co vám zavazadlový limit povolí. A jak to všechno vím? Nejenom proto, že tuňáka miluji a sama si jej na Maledivách pravidelně kupuji ve velkém, ale také proto, že už opravdu mnoho let znám majitele nejenom rybí továrny Enzi, za reklamu mě neplatí, ale také proto, že jsem se přes rok, jako zprostředkovatel obchodu, zabývala obchodem s nejenom čerstvým tuňákem. Z letiště se do prodejny dostanete velice snadno, a to taxíkem. Zpět na letiště je cesta ještě jednodušší, a to proto, že hned vedle obchodu s tuňákem najdete taxi centrum, odkud vám taxíka na letiště rádi zavolají. Konzervy od různých maledivských výrobců je možné zakoupit v jakémkoliv obchodě s potravinami na jakémkoli obydleném ostrově a občas i na resortu v obchodě se suvenýry. Enzi ale mají málokde, a to proto, že jdou za prvé na vývoz, a za druhé, protože Maledivci moc nesolí, a nechutná jim decentně slanější nálev, který Enzi pro výrobu tuňáka používají. Co diskusí jsem s Maledivci vedla na téma, který konzervovaný tuňák je nejlepší. Trend se ale pomalu mění. Mnoho mých maledivských přátel mírně slanějšímu nálevu začíná přicházet na chuť.

Hulhumale - Phase II.

Druhá fáze výstavby ostrova Hulhumale - Phase II. začala nasypáváním písku 15. ledna 2015, kdy bylo v rekordním čase 9. týdnů nasypáno 214 ha pevniny.  Silnice byly dokončeny v roce 2018, a od té doby tu probíhá výstavba. 

V prosinci 2017 se tu začaly stavět první sociální byty, do kterých se první obyvatelé nastěhovali 19. března 2020. Jedná se o 7 000 bytů v 16 budovách, z nichž má každá 25 pater. Z letadla i z moře vypadají jako jedno obří sídliště.


Na Hulhumale - Phase II. se postupně budují i byty a residence jak pro místní, tak cizince žijící a pracující na Maledivách. Aktuálně tu vznikají i menší kavárny, bistra a restaurace. V budoucnu by tu měly být penziony, hotely, mnoho obchodů, restaurací, různé vládní úřady, které se sem budou stěhovat z hlavního města Male, ambasády, kanceláře, školy, školky, banky, bankomaty, vodní sporty, potápěčské centrum, fotbalové hřiště, volejbalová hřiště, parky a mnoho dalšího. V druhé části Hulhumale vznikne také luxusní jachtová marina. Nechybí tu ani nová Love Point, což je zašívárna pro milence na odlehlé části ostrova.

Hulhumale - Phase II. - Faruholhufushi / Club Faru

Dnešní součástí Hulhumale Phase II. je na západní části ostrova i bývalý resort Club Faru / Farukolhufushi, který jsem poprvé navštívila v listopadu 2011, jako můj 6. maledivský ostrov, a kde jsem se seznámila s mým bývalým maledivským "manželem" Faarishem. Club Faru / Farukolhufushi byl vybudován na přírodním a krásně zeleném ostrově, který byl do umělého ostrova Hulhumale - Phase II. začleněn. Farukolhufushi se nyní využívá pro různé příležitosti. Např. v době Covidí se Farukolhufushi používalo jako izolace. V budoucnu by se měl resort zrekonstruovat a využívat jako kulturní vesnice.

Hulhumale - Phase II. - Urban Isle 

V druhé části Hulhumale s výhledem na resort Sheraton Maldives Full Moon Resort & Spa se nyní rodí nový projekt, který aktuálně hledá investory s názvem Urban Isle, kde má v blízké budoucnosti vzniknout opravdu mnoho 10 patrových a méně patrových hotelů, penzionů, vil, bytů, obchodů, restaurací a dalšího zázemí vč. bikini beach aneb bikini pláže pro turisty.

Obecně o obydlených ostrovech Hulhumale Phase I. a Hulhumale Phase II. 

Na ostrově Hulhumale v roce 2018 žilo registrováno necelých 45 000 obyvatel, ale trvale tu aktuálně žije místních mnohem více. Nelegálně tu žije i mnoho nelegálních pracovníků z Bangladéše, Indie, Srí Lanky, Indonésie a dalších asijských zemí. Občas se tu najde i nelegální migrant z Evropy. 

Otevření druhé části Hulhumale taktéž způsobilo větší koncentraci lidí, kteří se sem přestěhovali z hlavního města Male a obydlených ostrovů z celých Malediv. Místní a zahraniční pracovníci pracují buď přímo na ostrovech Hulhumale, na letišti Velana International Airport na ostrově Hulhule, dojíždí za prací do hlavního města Male, na sousední skládku a industriální ostrovy Thilafushi, na resorty v lokalitě Male nebo se živí rybolovem. 

Hulhumale Phase I. a Hulhumale Phase II. rozděluje umělý mořský kanál, a zároveň jsou spojeny 3 mosty. Po obou částech Hulhumale, jak Phase I., tak Phase II, se dobře pohybuje pěšky, na kole (místní), skútru (místní), taxíkem nebo autobusem. ​Po otevření mostu mezi Male, Hulhumale a letištěm je na Hulhumale mnohem větší provoz, speciálně o maledivském víkendu.

Ostrovy Hulhumale jsou vhodné pouze na tranzitní pobyt, a v tomto případě jsou, jak strategicky, tak hustotou zalidnění a dalšími faktory mnohem lepší než hlavní město Male'.

Bikini Beach aneb Bikini pláž na městských obydlených ostrovech Hulhumale

Na Hulhumale aktuálně není Bikini Beach aneb bikini pláž. Koupání v plavkách je tu zakázané! Pláž je tu sice dlouhá a bývala pěkná, ale většinou ji využívají jenom místní nebo expati - cizinci, kteří na Maledivách pracují. V roce 2016 na Hulhumale bikini pláž byla, ale po necelých dvou letech byla zrušena, protože turisté absolutně nerespektovali pravidla. Na Hulhumale se nikdy nekoupejte v plavkách! Hrozí za to vysoké pokuty. A že místní obyvatelé policii bonzují jako o život. 

Alkohol na městských obydlených ostrovech Hulhumale

Alkohol jen na městských obydlených ostrovech Hulhumale zakázán stejně tak, jako na všech obydlených ostrovech! A to jak jeho dovoz, tak konzumace. Více o alkoholu, zákazech a zákonech Malediv. Většina místních (nelegálně) a expatů - pracovníků na Maledivách na drink vyráží buď na blízké resorty, do The Marina - Crossroads Maldives anebo na safari lodě a jachty kotvící v přístavu na Hulhumale. V případě lodí ale musíte mít na lodích známé. Pro turisty jsou drinky na lodích zajišťovány opravdu výjimečně. 

Aktivity na městských obydlených ostrovech Hulhumale

Aktivit je na městském obydleném ostrově Hulhumale poměrně dost. Můžete se procházet po pláži, projít se městem nebo se podívat na mešní zeleninový a rybí trh v přístavu nedaleko "Hulhumale Ferry Terminal" na Hulhumale - Phase I.. Taktéž je možné vyrazit na šnorchlování na různé korálové útesy, šnorchl s rejnoky a mnoha rybkami k jedné z blízkých rybích továren, na potápění či na denní návštěvu některého z blízkých resortů nebo do The Marina Crossroads, kde najdete opravdu mnoho vyžití. Při veřejné pláži na Hulhumale - Phase I. se nachází mnoho center vodních sportů, potápění, aktivit a výletů. Aktivity a exkurze je možné zajistit také prostřednictvím ubytování. Centra využívají jak místní, tak turisté. Z Hulhumale je možné vydat se také na plavbu ponorkou po severním Male atolu. Ponorka je ale staršího data a korálové útesy a viditelnost v moři kolem Male je o ničem. Za okýnkem uvidíte šaškovat dva potápěče, kteří krmí ryby. Nabízí se tu také možnost využít tzv. Photo Fly aneb Vyhlídkový let hydroplánem, tedy pokud jste z resortu tímto dopravním prostředkem nepřiletěli nebo na něj nepoletíte. 

Každoročně se na Hulhumale také konají různé oslavy, výročí škol, armády, policie atd. Každý pátek odpoledne policie zavře část Hulhumale - Phase I., kdy se tu pořádají legální závody na motorkách nebo v autech. Před západem slunce mají vždy Maledivci ve zvyku vytáhnout právě motorku nebo auto a jezdit sem a tam, až třeba do hlavního města Male. Krátí si tak nudu nebo berou dívku na rande. I já mám na tyto projížďky opravdu mnoho vzpomínek. Hulhumale kdysi bývalo opravdu klidným ostrovem, a to ještě v dobách, kdy tu neexistoval most mezi Hulhumale a Male. 

Svatba na pláži na městských obydlených ostrovech Hulhumale

Symbolické svatby na pláži se na městských obydlených ostrovech Hulhumale pro turisty nepořádají. Kdo by také z turistů chtěl mít svatbu na Hulhumale. Legální svatby pro místní se tu ale pořádají pravidelně. Osobně jsem byla pozvána na několik, ale účastnila jsem se pouze dvou. O symbolických svatbách na Maledivách.

Používání dronu na městských obydlených ostrovech Hulhumale

Používání dronů je na městských obydlených ostrovech Hulhumale zakázáno, a to z důvodu blízkosti hlavního města Male' a mezinárodního letiště Velana. Pravidla používání dronů na Maledivách.​ 

Ubytování na městském obydleném ostrově Hulhumale aneb HulhuMale

Na městském obydleném ostrově Hulhumale - Phase I. pracujeme s 5 pečlivě vybranými penziony kategorie 3,5* a 4*. Vyšší kategorie hotelů se na ostrově zatím nevyskytuje. V případě, že si klient přeje strávit tranzitní noc v lepším hotelu, využíváme hotel Maagiri 4,5* a JEN Maldives Male' by Shangri-La 4,5* v hlavním městě Male'. 

99,99 % penzionů a hotelů na Hulhumale, nestojí-li pokoj více jak 100 USD, a není-li postaven u moře a nemá pokoje s výhledem na moře, má okna do zdi, do sousední budovy nebo na chodbu nebo do rušné ulice. Pokoje i koupelny jsou velmi malé, tak tak se v nich otočíte. Pozemky jsou zde drahé a místem se šetří, jak se dá. Nedokážete si představit, jak malé jsou pokoje v bytech, kde žijí místní. Třílůžkové pokoje má zhruba 1 % penzionů a hotelů na Hulhumale. Pokud jste 3 dospělé osoby nebo 2 dospělý a 1 až 2 děti, ve většině případů je nutné mít 2 pokoje. Hulhumale je tranzitní ostrov, to znamená, že se tu pobývá většinou jednu, maximálně dvě noci. 

Na Hulhumale se rok, co rok, pokud nejsou penziony provozovány pravými majiteli, střídají pronajímatelé a penzionům a hotelům se mění jména. Např. Nefunguje to, mám špatný recenze, prodám to nebo to přejmenuju, přemaluju a můžu vesele prodávat znova. Penziony a hotely na Hulhumale máme pečlivě vybrané a pracujeme pouze s těmi, které provozují pravý majitelé a kde víme, že to jakžtakž na 99,99 % funguje.

O kvalitě výstavby ani nemluvím. Až na výjimky tu s ničím kvalitním nepočítejte! Ve většině penzionů a hotelů starších 3 roky, pokud nejsou pravidelně renomovány, ubytování nedoporučujeme. Pokoje používají denně a po čase je tu vidět opotřebení, tedy v případě, že se penzion nebo hotel dobře neudržuje. Velmi také záleží na pokojové službě a úklidu. Nemohu ani opomenout upozornit na maledivskou kanalizaci, která zde vlastně ani pořádně není. Tzn. Změna počasí a tlaku, je možný zápach v koupelnách.

Ubytování se nabízí pouze se snídaní, jelikož mají penziony a hotely buď vlastní restaurace, kde si můžete vybrat z menu nebo je v okolí opravdu mnoho restaurací s různou asijskou kuchyní. Snídaně jsou ale, až na výjimky, standardní jako všude v obyčejných penzionech na obydlených ostrovech, tzn. vajíčko nebo volské oko, párek, toastový chléb, máslo, džem, možná ovoce, srpeček pomeranče, jablko nebo banán, káva, čaj a voda. Hosté, kteří přijíždí z luxusnějších resortů, mohou utrpět šok. 

Na Hulhumale - Phase I. je momentálně plus mínus 70 penzionů a hotelů. Prošli jsme skoro všechny a s více jak 20 jsme, již ukončili spolupráci. Většina z nich je pro běžného Evropana opravdu nevyhovující. 

Všude se navíc staví, město se rozvíjí. Počítejte taktéž se stavbou. Ani v hlavním městě Male před stavbou a ruchem neutečete!

Penziony a hotely na městských ostrovech prostě musíte brát s rezervou a být smíření s tím, že tu budete spát pouze jednu noc.

© Informace a fotografie použité na této stránce o městských ostrovech Hulhumale

Veškeré informace použité na této stránce pochází z mé vlastní zkušenosti, které na Maledivách čerpám od roku 2009, a z mého běžného každodenního života na ostrově Hulhumale - Phase I. v minulosti a aktuálně při kratších, několikadenních pobytech. Malá hrstka informací na této stránce je z oficiálních vládních zdrojů nebo od místních partnerů a pamětníků. Na městském ostrově Hulhumale - Phase I. pobývám několikrát ročně při mých cestách na Maledivy. Fotografie z městských obydlených ostrovů Hulhumale jsou mé vlastní, pořízené během mého života na ostrově Hulhumale - Phase I. a mých opakovaných návštěv ostrovů Hulhumale.

Další info a volitelné doplňující služby k dovolené na obydleném ostrově Himmafushi

bottom of page