top of page
Hulhumale, severní Male atol, Maledivy
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Hulhumale' na severním Male atolu na Maledivách

Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Městské obydlené ostrovy Hulhumale' - Phase I. a Hulhumale - Phase II., se nachází na severním Male atolu nebo také Kaafu atolu, a jedná se o uměle vytvořené městské obydlené ostrovy, které jsou vhodné pro tranzit, a to v případě, že na Maledivy přiletíte večer, kdy už nefunguje žádná doprava na ostrovy nebo naopak odlétáte brzy ráno, na víkendové zabití nudy pro místní a cizince, kteří na maledivských ostrovech žijí a pracují.

 

Ostrov Hulhumale - Phase I. jsem poprvé navštívila v dubnu 2012, kdy tu bylo vystavěno jenom pár domů, hrstka penzionů, bister a obchodů. Ostrov byl skoro prázdný a tam, kde je druhá fáze, byla krásná modrá laguna s resortem Farukolhufushi / Club Faru. Ostrov Hulhumale - Phase I. byl můj 9. navštívený maledivský ostrov.

 

Na ostrově Hulhumale, který je jedním z mých maledivských domovů, jsem zažila opravdu mnohé, od práce a pomoci místním hoteliérům s provozem jejich penzionů, až po spoustu zábavy i stresu s mými maledivskými ex partnery. V dobách, kdy jsem na Maledivách žila stabilně, jsem nejčastěji pobývala právě na Hulhumale - Phase I., kam se stále pravidelně několikrát ročně vracím, když potřebuji přespat ve městě. Na Hulhumale - Phase II. jsem se byla podívat poprvé v únoru 2022. Zatím ale není, o co stát. Pokaždé, když po několika měsících strávených v Praze přiletím zpět na Maledivy, nestačím se divit, co nového tu opět za tak krátkou dobu zase vyrostlo. Staré Hulhumale mělo své kouzlo. Pokrok nezastavíš. To skvělé a tiché Hulhumale s krásnou pláží a restauracemi na pláži už je dávno minulostí...

Pár fakt o obydlených ostrovech Hulhumale' nebo také HulhuMale'

Název ostrova: Hulhumale / Lokalita ostrova Hulhumale / Jméno atolu: Severní Male atol / Kaafu atol

Velikost ostrovů Hulhumale: délka ostrovů je 4 500 m a šířka ostrovů je ve většině ostrovů 900 m a místy až 1 200 m 

Počet obyvatel (Census 2014): 40 000 registrovaných; ve skutečnosti tu žije obyvatel mnohem více

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 4,5 km / 4,8 km 

Doprava na ostrovy Hulhumale: auto, autobus, veřejný trajekt nebo rychlo loď

Klíčová slova: tranzitní ostrov, město, výlet, městský život

Doprava na městské obydlené ostrovy Hulhumale a přeprava na ostrovech

Z letiště „Velana International Airport / MLE“ na ostrově Hulhule se na ostrovy Hulhumale a zpět jezdí autem, autobusem (místní) nebo na motorce (místní). Z hlavního města Male na ostrovy Hulhumale a zpět, taktéž autem, autobusem nebo na motorce nebo je možné využíjí i pomalejší veřejný trajekt či rychlo loď, které jezdí z Hulhumale Ferry Terminálu na Hulhumale a z Male Ferry Terminálu v Male.

Osobně doporučuji využívat taxi. Jedna cesta taxíkem z letiště na Hulhumale nebo zpět stojí 80 MVR (6 - 10 USD dle řidiče) za auto. Doprava na letiště a z Hulhumale na letiště většinou bývá součástí ubytování na Hulhumale. Jedna cesta z Hulhumale do Male nebo zpět stojí 85 MVR (6 - 10 USD dle řidiče) za auto. Cestování z bodu A do bodu B v rámci Hulhumale - Phase I. stojí 30 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto, a se zavazadly 35 až 50 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto za jednu cestu, dle počtu kusů zavazadla. V případě cestování z Hulhumale - Phase I. do Hulhumale Phase II. stojí jedna cesta 40 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto za jednu cestu. Na městských ostrovech a mezi nimi také dobře funguje aplikace "Avas Ride", která je podobná appkám, které známe od nás. Na taxíky a obydlené ostrovy doporučuji mít vyměněné rufie! O měně, daních a platbách na Maledivách.

Cestování veřejným trajektem je dnes již zdlouhavé a využívá se minim&aa