top of page
Alkohol na Maledivách a vše zakázané

Maledivy: Alkohol a vše zakázané

Jedněmi z nejčastěji kladených dotazů jsou dovoz alkoholu na Maledivy, na to, kde se dá alkohol na Maledivách zakoupit a kde konzumovat. Já pořád dokola říkám, že to máme napsané na webu, a že je to tak, jak je to tu napsané a ne jinak. Dovoz alkoholu na Maledivy a jeho konzumace na obydlených lokálních ostrovech je stejně tak, jako dovoz drog a pár dalších věcí, např. kempování, spaní pod širákem a sexuální turismus, zakázán. 

Dovoz a vývoz zakázaných věcí na Maledivy a z nich aneb celní předpisy

Dovoz a vývoz zakázaných věcí a další zakázané aktivity tak, jak to říká maledivský zákon a uvádí oficiální maledivský průvodce, s trefnými a sarkastickými poznámkami mé maličkosti.

Na Maledivy je ZAKÁZÁNO dovážet: 

Zakázáno znamená zakázáno!

 

* Náboženské materiály, které nesouvisí s islámem, tzn. náboženské artefakty, sošky, kříže, oltář, Buddha atd. Malý křížek na řetízku projde, je tím myšleno, abyste si s sebou nevezli třeba půl metrového Jéžiše na kříži...

 

* Pornografický materiál. Jakýkoliv.

 

* Narkotika a psychotropní látky. Jakýkoliv "fet". I tráva / marihuana musí zůstat doma. Výjimkou je Ibalgin a léky na předpis. 

 

* Živá prasata. Jakékoliv velikosti a druhu. Osobní sarkastická poznámka: "Když nad tím tak přemýšlím, to znamená, že by na Maledivy nesměli létat ani někteří lidé. Hahaha."

OMEZENO pro osobní dovoz: 

Omezeno pro osobní dovoz stále znamená zakázáno. Tyto produkty mohou dovážet pouze společnosti s povolením. Pro obyčejného turistu nebo cizince s pracovním povolením je dovoz níže zmíněných věcí bez diskuze zakázán, pokud se nejedná o výjimku jako v případě cigaret, doutníků a tabáku pro osobní použití nebo jako dar místnímu.

 

* Zbraně a střelivo. Pravé zbraně, repliky zbraní, komponenty, paralyzér, střelivo, petardy a ohňostroje. Dovoz harpun je také zakázán. Lov harpunou je na Maledivách trestán jako terorismus. Ne, ani prak si s sebou nesmíte vzít. Zákaz dovozu zbraní je jeden z důvodů, proč jsou Maledivy poměrně bezpečnou zemí. Místní gangsteři se občas mezi sebou bodají maximálně kudličkami anebo mačetami, a to v hlavním městě a až po půlnoci. "Žádnej stresss, po túúúristech nejdou." Maledivci moc dobře vědí, že je cestovní ruch spolu s rybolovem hlavním příjmem země. V případě dovozu zbraní atd. pro komerční použití je nutné mít povolení od „Ministry of Defense and National Security“. 

 

* Vepřové maso a jeho vedlejší produkty. To znamená, že ani paštiku Májku nebo lovečák si s sebou nemůžete přivézt. A proč? Za prvé je obojí je vyrobeno z vepřového masa a za druhé se to do jedné z 10ti nejluxusnějších destinací na světě prostě nehodí. S Májkou a lovečákem musíte do Chorvatska nebo na Mácháč.

 

*Psi. Roztomilí domácí mazlíčci jsou zakázáni náboženstvím. Na Maledivách je možné hafany najít pouze na letišti a jejich psovodi jsou většinou Srílančané. (Osobní poznámka: Nejeden Maledivec, který žije na Srí Lance nebo v jiné zemi, má doma psího miláčka...)

 

* Nebezpečná zvířata. Hadi, pavouci atd. Proč? Tak to snad asi ani nemusím vysvětlovat. 

 

* Živé květiny a různé rostliny. Nutnost povolení od ministerstva „Ministry of Fisheries and Agriculture“.

 

* Léky ve velkém množství pro komerční užití. Nutnost povolení od úřadu „Maldives Food and Drug Authority“. 

 

* Tabák a tabákové výrobky. Běžný turista si na Maledivy může dovézt 200 ks cigaret, což je jeden kartón, 25 doutníků a 250 g tabáku. Stejné pravidlo platí i pro elektronické cigarety.

 

* Komunikační zařízení a vysílačky. Sada přístrojů, přijímač a jakékoli jiné telekomunikační zařízení s přenosovou kapacitou vysokofrekvenční frekvence vyšší než 100 miliwatts by mělo být zkontrolováno a schváleno komunikačním úřadem „Communication Authority of Maldives“.

 

* Alkohol a lihoviny. Alkohol a lihoviny na Maledivy mohou dovážet pouze společnosti s platným povolením. Na Maledivách jsou aktuálně pouze 3. Alkohol a lihoviny se prodávají pouze na resortech a safari lodích, a to těch, které jsou řádně registrované a mají více jak 3 kajuty / ložnice.

Alkohol na Maledivách, celní předpisy

Alkohol na Maledivách aneb odpovědi na vaše dotazy

„Dá se alkohol na Maledivách koupit v duty free?“ Na příletu žádné duty free není. Duty free je jen na odletu a ani zde se alkohol neprodává. Pouze suvenýry, parfémy a oblečení. 

 

„Dá se Maledivy dovézt alkohol pro osobní potřebu?“ Ne a ani to nezkoušejte. Celníci vás okamžitě "vyhmátnou" a alkohol vám zabaví. Pokud povezete alkohol v originál obalu jako dárek do jiné destinace, můžete si ho na celnici po dobu vaší dovolené uschovat. Při úschově se ale zdržíte vyplňováním velkého množství dokumentů a za úschovu také zaplatíte nějakou tu rufii. Nedoporučuji.

 

„Co alkohol a obydlené lokální ostrovy? Alkohol se nikdy nesmí konzumovat tam, tedy na ostrovech, kde žijí místní. To samé platí i o dovozu nejenom na tyto ostrovy, ale celkově na Maledivy. Na lokálním obydleném ostrově koupíte jen nealkoholické pivo. Na některých je možné koupit i nealkoholické víno nebo nealkoholický sekt anebo nealkoholické koktejly. „Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!“ Věřte mi, že to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu, kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na Sand Bank, Picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale při návštěvě opijete, nepustí vás zpět na lokální ostrov a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby, dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na resortu, tak to znamená, koupit si drahý pokoj na jednu noc. Nezkoušejte v zavazadlech propašovat alkohol. Co to znamená obydlený lokální ostrov?

„Ale já jsem na internetu četl/a, že je možné pít alkohol na lokálních obydlených ostrovech? A že si ho můžu s sebou přivézt v PET lahvi.“ Ohhh ano, já jsem to také četla, to ale tvrdí pár troubů v diskuzích, kteří o Maledivách vědí prdlajs. Zakázané znamená zakázané. Maledivští celníci tyhle fígle moc dobře znají a jakmile vidí na rentgenu obrys PET lahve, ať malé či velké, hned vás prohledají, k PET lahvi přičichnou a jak ucítí alkohol, je to jejich. Můžete z toho mít nepříjemné oplétačky. Pokud už byste alkohol nějak propašovali, tak jakmile z vás kdokoliv z místních alkohol ucítí, budete se chovat neurvale, když se opijete a nebude se mu to líbit, nahlásí vás na policii a můžete jít do vězení až na 48 hodin, a navíc zaplatíte tučnou pokutu. Od 5 000 MVR (asi 8 150 Kč) výše. Ve hře také může být doživotní vyhoštění z Malediv, a to znamená, že už se do tohoto krásného ráje nikdy nepodíváte. Nestojí to za to. Věřte mi. Mám spoustu kamarádů maledivských celníků a moc dobře vím, jak to v mém malém tropickém ráji chodí. 

 

„Proč se alkohol nesmí na Maledivy dovážet?“ Protože jsou Maledivy muslimkou zemí a muslimové co? No nepijou! Teda až na výjimky... Moje drahá maledivská polovička pivo rád. A o mých maledivských kamarádech a kolezích, kteří navštívili Prahu a já je vzala na tankovou Plzničku, ani nemluvím. 

 

„Proč Maledivci nepijou?“ Protože jsou muslimové. 

„Slyšel jsem, že Maledivci nesmí jako číšníci a barmani servírovat alkohol turistům na resortech, je to pravda?“ Není to pravda. Maledivci jsou výborní barmani a číšníci.

 

„Ani pivo a víno se nesmí dovézt?“ Pivo i víno jsou alkoholickými nápoji, byť si to spousta Čechů, Slováků, Němců, Rakušáků, Italů a Frantíků nemyslí. Ano, i dovoz piva a vína pro osobní potřebu je na Maledivy zakázán.

 

„Dá se alkohol na Maledivách koupit?“ Ano.

 

„Kde se dá alkohol na Maledivách koupit?“ Pouze na resortech, na jachtách a na safari lodích – potápěčských lodích. Ceny jsou poměrně vysoké.

 

„Jak vysoké jsou ceny alkoholu na Maledivách?“ To záleží resort od resortu a loď od lodi.

 

„Kde se dá alkohol na Maledivách konzumovat?“ Pouze na resortech, na jachtách, na safari lodích – potápěčských lodích a na neobydlených ostrovech a na sand bank – písečných mělčinách.

 

„Jsou na Maledivách bary?“ Na resortu ano. Na obydlených lokálních ostrovech ne. Najdete tu maximálně kavárny a restaurace, které alkohol neservírují.

 

„Je na Maledivách noční život?“ Jak se to vezme. Rozhodně ale jiný, než si myslíte. Žádné pařby ani diskotéky. "Pařbu" nebo diskotéku můžete zažít na resortu nebo na lodi. Na lokálních obydlených ostrovech se na pohodu sedí v coffee shopu, pije káva nebo čaj nebo kouří šíša. 

 

„Chcete pařit za pár šupů?“ Nejezděte na Maledivy, ale třeba jeďte na Srí Lanku, do Thajska či jiných asijských destinací nebo seďte v pivnici za barákem.

Z Malediv je ZAKÁZÁNO vyvážet: 

Zakázáno znamená zakázáno!

 

* Věci zmíněné při dovozu.

 

* Korály, korálové úlomky, mušle a písek. Celníci tolerují korálové úlomky a mušle do 5 cm anebo suvenýry v podobě malých lahviček, kde je pár zrnek písku a podobně. Vývoz velkých úlomků korálů a mušlí je trestný. Osobně jsem při odletu z Malediv viděla, jak celníci čapli asijské turisty, kteří měli kufr narvaný velkými úlomky korálů a mušlemi. Zadržení a pokuta je neminula. Později se zjistilo, že měli v úmyslu tyto korály a mušle prodávat na internetu.

Osvobozeno od cla aneb Duty Free pro osobní potřebu

* Oblečení, šperky, hodinky, pera, přenosné pomůcky, toaletní potřeby, knihy, časopisy a noviny

 

* 200 cigaret, 25 doutníků a 250 g tabáku

 

* Ostatní osobní věci v hodnotě 6 000 MVR (kolem 9 000 Kč)

 

* Hotovost nižší než 30 000 USD. (kolem 700 000 Kč)

 

Ostatní zde nezmíněné podléhá celní deklaraci.

Stanování a kempování na Maledivách

Stanování na Maledivách, kempování a spaní pod širákem

Min. 3x velké NE pro příznivce stanování, kempování (campingu), spaní pod širákem, hostelů, hromadných ubytoven, apartmánů, vlastního vaření, vysokohorských túr, nudismu, naturismu a sexuálního turismu!!! Prostě ne, ne a ne!   

Další zakázanou věcí na Maledivách je spaní ve stanu, kempování a spaní pod širákem. Nenajdete tu žádné kempy. Chcete pod stan? Jeďte do Chorvatska nebo na Mácháč. Netahejte s sebou ani plážové stany kvůli stínu. Na plážích jsou slunečníky nebo palmy. I plynový cestovní vařič prosím nechte doma! Maledivci baťůžkáře opravdu nemají v lásce a dle toho se k nim také tak chovají.

Hostely a hromadné ubytovny na Maledivách

Hostely a hromadné ubytovny s patrovými postelemi aneb palandami na Maledivách neexistují a nikdy existovat nebudou. Palandu je občas možné najít v luxusních resortech v dětských pokojích, v rodinných vilách.

Apartmány na Maledivách a vlastní vaření

Na Maledivách nenajdete apartmány a ani možnost vlastního vaření. O zákazu dovozu potravin je napsáno výše. 

Hiking aneb turistika na Maledivách

Jelikož mají Maledivy nejvyšší pravý a nefalšovaný kopec vysoký jen 2,4 metrů, a to na ostrově Villingili, který se nachází na jihu, znamená to, že se tu nedají dělat vysokohorské túry. Na vysokohorské túry a hiking doporučím Srí Lanku

Nudismus a naturismus na Maledivách

Nudismus i naturismu je na Maledivách přísně zakázaný, a to kdekoliv. Chcete ho provozovat? OK, tak vyrazte třeba do Chorvatska, kde jsou speciální nudistické pláže. Odhazování vrchního dílu plavek je také zakázané.  

Bikini pláže na Maledivách

Bikini a dvoudílné plavky je povolené nosit na resortech, a to všude, pouze s výjimkami restaurací, na jachtách, safari a potápěčských lodích, neobydlených ostrovech a písčinách (sand bank). Na obydlených lokálních ostrovech je bikini povoleno nosit pouze na speciálních soukromých „bikini beach", tzn. bikini pláže. Na veřejných plážích je koupání v bikinách zakázané. Zakázané je také promenádování se v bikinách po ostrově.  ROZDÍLY A VŠE O OBYDLENÝCH LOKÁLNÍCH OSTROVECH A RESORTECH.

Sexuální turismus na Maledivách

Sexuální turismu je na Maledivách také zakázán, a hlavně trestán velice vysokými tresty. Sexuální turismus se neslučuje s náboženstvím. Doporučujeme si tyto aktivity pečlivě rozmyslet, a to i pro nechtěné nákazy pohlavními chorobami. Mnoho turistek zákaz samozřejmě nerespektuje, a pak končí těhotné a posléze s děckem na krku a bez tatínka.

Maledivy a jejich zákony a pravidla

Maledivy jsou jednou z 10ti nejluxusnějších destinací na světě a již delší dobu se na tomto žebříčku drží na prvních třech místech. Jsou velice unikátní, žádná tuctová a masová turistika se zde nekoná a musí se k nim také tak přistupovat. Tato exotická destinace byla původně otevřena pouze pro bohatou klientelu. Můžeme být rádi, že se vláda v prosinci 2009 umoudřila a povolila tzv. lokální cestování a že i méně movitější turista může složit hlavu v tzv. guest house – domech pro hosty, po našem v penzionech na obydlených lokálních ostrovech.

 

Chcete na Maledivy? Tak se prostě musíte smířit s některými pravidly a zákony, které tu máme. Pokud se s nimi smířit nechcete, musíte hold jinam. Možná to zní drsně, ale bohužel anebo bohudík jsou to holá fakta! Já osobně Maledivy miluji a vážně stojí za to, je alespoň jednou za život vidět. Co na Maledivách dělat a nedělat?

 

Nemám nic proti Májce, lovečáku, Chorvatsku, Mácháči či pivnici za barákem, všechny tyhle věci či místa mám ráda, jím je, piju je nebo jsem tam byla několikrát. Pod stanem jsem dokonce strávila mládí, ale spojovat typickou "paštikařinu" s Maledivami se vážně nehodí!!!

© Informace a fotografie použité na této stránce o alkoholu na Maledivách a zakázenému

Část informací použitých na této stránce jsou oficiální informace od maledivských úřadů, které jsou doplněné informacemi z naší vlastní zkušenosti. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého života a pobytů na Maledivách, jež fotím od roku 2009.

bottom of page