Rozdíl mezi obydleným ostrovem a resortem na Maledivách

Maledivy: Rozdíl mezi obydleným lokálním ostrovem, resortem a lodí 

POZOR! Pokud si právě tuto stránku prohlížíte na mobilním zařízení, tabulka se vám nezobrazí stejně jako na stolním počítači nebo v notebooku či tabletu. Na mobilu vždy uvidíte první obydlený ostrov, druhý resort a třetí loď. Text je rozdělen pouze mezerami. DOPORUČUJI TABULKU ČÍST NA STOLNÍM POČÍTAČI NEBO NA NOTEBOOKU.

Ceny, vybavenost, služby, pravidla a rozdíly mezi dovolenou na lokálním ostrově, luxusními resorty a safari lodi 

Co je co
Definice

Lokální ostrov je obydlený ostrov nebo rybářská vesnice, kde žijí místní obyvatelé. Nejsou to luxusní resorty, které znáte z fotografií na internetu. Je to levnější verze dovolené mezi místními obyvateli. Uvidíte běžný maledivský život, občas pálení odpadků, sem tam PET lahev nebo jiné nečistoty na ostrově a pláži atd. Možná to zní trochu drsně a mnohé to i odradí, ale nemáme potřebu vám lhát, je to tak jak to je. Tento druh cestování více méně volí Ti, kteří se chtějí na Maledivy podívat a poznat místní kulturu nebo chtějí ušetřit za ubytování na resortu s tím, že zaplatí levné ubytování a na resort jedou na výlet. Pozor, ne všechny resorty přijímají návštěvníky. Většina resortů velmi dbá na soukromí svých klientů, což kvitujeme. Cestování po lokálních ostrovech je povoleno od prosince 2009. První registrovaný penzion byl otevřen v lednu 2010 na ostrově Maafushi, který už je dnes přeplnění a stalo se z něho další město. Za povolení a zpřístupnění Malediv i méně movitější klientele můžeme být vděční demokratickému exprezidentovi Mohamedu Nasheedovi (Anni), jednomu z nejlepších mužů maledivské politické scény. Dříve bylo cestování po lokálních ostrovech zakázané a ostrovy se mohly navštěvovat pouze na povolení, které bylo zpoplatněné a které udělovala vláda pouze filmařům, fotografům či různým výpravám. Dostat povolení nebylo vůbec jednoduché. Dále bylo povoleno navštívit lokální ostrovy jako zpoplatněnou exkurzi z resortů. Já osobně jsem lokální ostrovy navštívili poprvé v prosinci 2009. Od té doby se na ostrovech opravdu mnohé změnilo a mění se i nadále. Nyní se lze mezi ostrovy pohybovat svobodně a na vlastní pěst. ​Pokud strávíte dovolenou na lokálním ostrově, podporujete tím místní, ostrovní ekonomiku. Často tu někteří lidé spoléhají jen na to, co uloví, aby se vůbec najedli.

Resort je rekreační a relaxační středisko. Na Maledivách znamená slovo resort "jeden ostrov, jeden hotelový komplex". Znamená to, že je zde ubytování, několik restaurací, kaváren a barů, potápěčské centrum, centrum vodních sportů, lékař, na některých i dětská hřiště a pouze pár maličkých obchodů se suvenýry. Nelze zde koupit nic jiného, než suvenýry a opalovací krém nebo pár sušenek. 

Safari Boat je loď  a dovolená v podobě okružní plavby mezi atoly a ostrovy, se zastávkami na různých obydlených i neobydlených ostrovech a resortech. Pobyty na lodích jsou vhodné pro potápěče, rybáře, i šnorchlisty, ale také i pro ty, kteří mají rádi okružní plavby. Především jsou ale lodě vhodné pro skupiny.

Penziony jsou buď starší domy předělané na penzion (2 až 3*) anebo nově postavené (3 až 4*). Velice ojediněle je možné najít ubytování blízko pláže, a když, tak je drahé a v 99% případů se jedná se o několikapatrový patrový hotel (3 a 4*). Vodní vily - baráčky na kůlech na obydlených lokálních ostrovech nikde na Maledivách nenajdete! Většina penzionů a hotelů se nachází uvnitř ostrova. Ostrovy jsou malé, takže je to na pláž, co by kamenem dohodil a procházka také neuškodí.

Resort má vždy několik typů pokojů a ubytování, od plážových vil a bungalovů, přes vily v zahradě a uvnitř ostrova anebo vodní vily a bungalovy na moři (vodě, na kůlech). To je přesně to, co znáte z obrázků na internetu.

Loď má vždy několik typů kajut - pokojů. 

Úroveň ubytování

Jak kde a jak co. 2* ubytování nebrat.

Jak kde a jak co. 3* resorty  pečlivě vybírat.

Vybavenost ubytování

Všechny penziony a hotely vždy mají recepci, lobby a zahradu/zahrádku nebo malý plácek, pokud se nejedná o city hotel. Všechny pokoje, i ty nejobyčejnější, mají vlastní koupelnou s toaletou, sprchou nebo vanou, teplou a studenou vodou, většinou ale stejně studenou a ručníky, včetně plážových. Standardně jsou pokoje vybaveny postelí, toaletním stolkem, židlí, šatní skříní, minibarem - malou ledničkou (někde prázdnou, protože už pochopili, co znamená šetřivý český turista s řízkem v batohu) stropním ventilátorem, klimatizací a v 80% ubytovacích zařízení najdete i TV. Lepší penziony a hotely mají trezory přímo v pokoji, ty obyčejnější na recepci. Fén a žehličku atd. naleznete v lepších penzionech i hotelech přímo na pokoji, v těch obyčejnějších na recepci.

Resorty mají vše jako každý hotel. Ty nejluxusnější úplně vše. Včetně vlastního sluhy.

Standardní lodě nic moc. Ty luxusní skoro vše.

Výběr ubytování nebo ostrova

Jak už jsem několikrát zmínila, dovolená se na obydlených ostrovech nedá vybírat dle ceny ubytování, ale dle toho, jak moc je ostrov obydlený, jací jsou místní, jak vypadá a jaká je pláž atd. 

I resorty se nejdříve vybírají podle ostrova, poté služeb a až nakonec ceny. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Lodě se vybírají nejprve dle jejich stavu a až po té služeb a ceny.

Typ dovolené

levnější - cenově dostupná i dražší, obyčejná i luxusní, dobrodružná i poznávací, aktivní i odpočinková a relaxační 

dražší, luxusní, odpočinková, relaxační 

dražší, aktivní, odpočinková, relaxační 

Vhodné pro

páry, přátele, rodiny s dětmi, potápěče, nenáročnou, středně náročnou, ale i náročnou klientelu. Spousta movitější klientely ráda poznává nepoznané a s námi je to možné.

páry, přátele, rodiny s dětmi, rekreační potápěče, pro středně náročnou, náročnější a hlavně náročnou klientelu

páry, přátele, rodiny s dětmi, rekreační potápěče, pro středně a hlavně náročnou klientelu  Pobyty na lodích jsou vhodné pro potápěče, rybáře, i šnorchlisty, ale také i pro ty, kteří mají rádi okružní plavby. Především jsou ale lodě vhodné pro skupiny.

Pravidla chování

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimského vyznání, sice nejsou tak ortodoxní jako v jiných zemích, ale i přesto jsou na obydlených ostrovech tři pravidla a to:

Kromě nudismu, dodržování slušného chování a vlastní bezpečnosti nejsou na resortu žádná pravidla.

Kromě nudismu, dodržování slušného chování a vlastní bezpečnosti nejsou na lodi žádná pravidla.

Alkohol 

1. Striktní zákaz dovozu do země a jeho požívání na obydlených ostrovech, kde žijí místní. "Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!" Opravdu to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu, kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na Sand Bank, Picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale opijete hodně, nepustí vás zpět na lokální ostrov a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na resortu, tak to znamená, koupit si drahý pokoj na jednu noc. Na lokálních obydlených ostrovech se dá koupit a konzumovat nealkoholické pivo, víno i sekt. Nezkoušejte v zavazadlech propašovat alkohol. V poslední době to celníci opravdu hodně hlídají a jsou za to vysoké pokuty a také postihy. Bary a noční život na obydlených ostrovech nenajdete, to musíte na Srí Lanku, na Bali nebo do Thajska. 

Na resortech je alkohol k dostání, a to jakýkoliv, od piva, vína, koktejlů až po destiláty všech druhů i kvalit. Na levnějších resortech se vyplatí plná penze nebo All Inclusive.

Na lodích dostanete jakýkoliv alkohol, od piva, vína, koktejlů až po destiláty všech druhů i kvalit

Oblečení

2. Zákaz nošení sexy oblečení, tzn. neodhalovat ramena. Tričko s krátkým rukávem a sukně nebo kraťasy ke kolenům jsou OK. Spousta cizinců toto pravidlo nerespektuje. Na některých ostrovech jsou na to Maledivci už sice zvyklí, ale rádi to opravdu nevidí. Upřímně, když někdo přijede na dovolenou k nám, taky chceme, aby se choval podle našich pravidel. 

Jakékoliv, dodržování bontonu v restauraci snad nemusíme zmiňovat. Pozor však při návštěvě lokálních obydlených ostrovů a hlavního města Male'. Zde platí stejné pravidlo oblékání jako na lokálním ostrově.

Jakékoliv, dodržování bontonu v restauraci snad nemusíme zmiňovat. Pozor však při návštěvě lokálních obydlených ostrovů a hlavního města Male'. Zde platí stejné pravidlo oblékání jako na lokálním ostrově.

Plavky/Bikini

3. Zákaz nudismu a také koupání se v bikinách na pláži na obydleném lokálním ostrově tam, kde není vyhrazená pláž pro turisty tzv. bikini pláž. Na nevyznačených místech se nesmíte koupat ve dvoudílných plavkách či bikinách. Hrozí pokuta až 5 000 Kč a 24 - 48 hodin ve vazbě. Věřte, že v místním vězení by jste být nechtěli. Byli jsme zde na exkurzi a opravdu není o co stát. O nudismu nemůže být v muslimské zemi ani řeč. Pokud jste na obydleném ostrově, kde není zřízená privátní pláž pro turisty (dnes už jsou všude), tričko z microvlákna nebo tričko na surf, legíny nebo plavkové kraťasy jsou na koupání perfektní. Opět, někteří cizinci to nerespektují, následky si nese každý sám. Nosit bikini můžete na Maledivách kdekoliv (resorty, sand bank, piknik ostrov, safari loď, jen ne na obydlených lokálních ostrovech mimo vyznačené pláže pro turisty. 

Na resortech se můžete koupat v bikinách i dvoudílných plavkách kdekoliv. Zde neplatí žádné omezení. Pozor pouze na nudismus. Při vstupu do hlavních restauracích je vhodné mít něco přes bikini. Lehké šaty, paero, pánové tričko a kraťasy.

Na lodích se můžete koupat v bikinách i dvoudílných plavkách kdekoliv. Zde neplatí žádné omezení. Pozor pouze na nudismus a návštěvu obydleného lokálního ostrova.

Bezpečnost

Maledivy jsou bezpečné. Skoro každý ostrov má svoji policejní stanici. Doporučujeme se vyhnout špacírování po hlavním městě Male' po 22 h.

Bezpečné, každý resort má svoji ochranku. 

Bezpečné, nesmíte padat přes palubu, když jste opilí nebo jsou velké vlny. 

Občanská vybavenost

Na ostrovech najdete v podstatě všechno, počínaje obchody s  potravinami, drogerií, smíšeným zbožím, obchody podobné našim večerkám, restaurace, oblečením, suvenýry, nemocnice, ošetřovny, lékárny, policejní stanice, konče bankou a bankomaty.

Na resortech najdete pouze obchody se suvenýry, oblečením a šperky. Občas mívají v obchodech nějaké sladkosti. Každý resort je první pomocí. Bývá zde i lékař.  Nemocnice, policie atd. je vždy na nejbližším obydleném ostrově či v hlavním městě Male'.

-

Čistota

Maledivy a problematika s odpadky. Ano, tento problém je na Maledivách velký, řekla bych snad největší na světě. Miliony turistů ročně na tak malé ostrovy. Na Maledivách je pouze jedna jediná spalovna, a to ostrov Thilafushi, kam se vozí odpadky z Male, Hulhumale, Villingili a pár resortů. Poplatky za svoz odpadků, jak se u nás říká "za popelnici", zde mají poměrně vysoké, a to kolem 900 Kč měsíčně za jednu osobu. Ostatní ostrovy a resorty se s odpadem musí poprat sami. Místní se teprve učí, co s odpadky dělat, jak je třídit a i to, že se nehází do moře. Standardní scéna při plavbě veřejným trajektem: "Místní dojí, dopije, a to co zbude - igelitový sáček, PET lahev..., prostě a jednoduše hodí do moře. No, nejenom místní, už i turisty jsem to párkrát viděla udělat. Na obydlených lokálních ostrovech denně ženy, brzy ráno a navečer, zametají ulice. S plážemi je to hroší, ty se zde uklízí pouze 1x týdně. Jak kde. Nikdo nebude makat zadarmo, ani vy ne! V období monzunů je velmi složité udržovat čisté pláže. Jednou zafouká, přijde vlnka a je to zpátky. Jednou až dvakrát týdně se zde odpadky pálí. Resorty pláže uklízí 2x až 3x denně, ale řádně za to také platíte! I na resortu se jednou týdně pálí odpadky, ať má 3* nebo 5*. I na 5* jsem na pláži potkala PET lahev. Jak říkám, jeden větší větřík a bouřka a je to zpět. Nejenže tu místní musí bojovat s tím, co je nikdo nikdy nenaučil a učí se to až teď a jak se říká "Starého psa novým kouskům nenaučíš.", ale především tu bojují s vyšší mocí. Pokud trochu cestujete, moc dobře víte, že všechny přímořské národy mají s odpadky velký problém. I když, podívejme se po našich lesích, příkopech, ulicích a černých skládkách a sáhněme si do svědomí!!! Kdo z vás třídí odpad a nikdy nevyhodil papír na ulici, PET lahev a "pytel od Meka" z okýnka auta atd.  

Ceny ubytování

Proměnné, dle sezóny.

Maledivy na Vánoce, Silvestra na Nový Rok či v hlavní sezóně

Přemýšlíte-li o dovolené na Vánoce a přes Nový rok, či v hlavní sezóně, zarezervujte si svou dovolenou včas a to nejlépe v průběhu léta. Slušné hotely a penziony na lokálních ostrovech i levnější resorty bývají na půl roku dopředu vyprodané! Nenechávejte rezervace termínů od poloviny prosince do konce března na poslední chvíli! Jsou to nejžádanější termíny, jelikož je top sezóna! Ceny jsou sice nejvyšší, ale ubytovací kapacity nabízejí různé speciální nabídky za včasné rezervace! Pokud nás budete žádat o ubytování 14 nebo méně dní před Vánocemi, v 90% buď nebudeme schopni zařídit nic anebo ubytování s okny do zdi a podobně.

Last Minute & Marketingové triky

Takzvané "Last Minute" pobyty na Maledivy ve většině případů nikdy nezakoupíte výhodně. Je to jen marketingový trik. Maledivy nejsou last minute destinací. Naopak, čím dříve koupíte pobyt a letenky, tím lépe pro vás. Čím blíže k termínu dovolené, tím jsou letenky dražší. Agenti ani cestovní kanceláře nemají do vzdálenějších destinací jako Maledivy atd., nakoupené letenky dopředu tak, jako je zvykem u zájezdů po Evropě (Řecko, Itálie...Egypt...). Zde CK nakupují dopředu a pokud neprodají, dají vám slevu, aby se jim zaplatili alespoň letištní taxy. Žádná CK ani CA si neriskne nakoupit letenky na Maledivy, ani do dalších vzdálenějších destinací dopředu, protože by na tom prodělala kalhoty a následně krachla. Na webu vás sice nalákají neuvěřitelnou cenou, ale jakmile kliknete, pobyt je již vyprodán anebo vám tam naskočí jednou taková suma. Letenku na Maledivy doporučuji koupit minimálně 35 dní před dnem příletu na Maledivy. Nejlépe 2 - 3 měsíce, to se dají letenky koupit za slušné peníze. Také doporučujeme se vyhnout cestování o víkendu. Odlety a přílety v pátek, sobotu a neděli. Letenky jsou o víkendu o dost dražší. Pokud se nemůžete vyhnout odletu nebo příletu o víkendu, snažte se mít v pobytu jen jeden víkend. Cena je příznivější. (Pozn. Nemluvím o akčních letenkách, či letenkách protekčních nebo koupených za míle. Mluvím o standardních letenkách, které si kupují obyčejní smrtelníci.)

Pokoj
se snídaní 
2 osoby za noc (B&B)

60 až 105 USD nízká sezóna

85 až 125 USD top sezóna

150 - 3 000 USD nízká sezóna

470 - 5 000 USD top sezóna

-

Pokoj
s polopenzí
2 osoby za noc (HB)

100 - 160 USD nízká sezóna

120 - 200 USD top sezóna

180 - ... USD nízká sezóna

-

500 - ... USD top sezóna

Pokoj
s plnou penzí
2 osoby za noc (FB)

120 - 180 USD nízká sezóna

140 - 240 USD top sezóna

220 - ... USD nízká sezóna

540 - ... USD top sezóna

Ceny na nejobyčejnějších lodích začínají na 1 200 USD za 1 osobu, za 7 nocí, s plnou penzí, dopravou a potápěním ve 2lůžkové kajutě. Luxusnější lodě od 2 000 USD.

Pokoj
All Inclusive
2 osoby za noc (AI)

-

330 - ... USD nízká sezóna

-

600 - ... USD top sezóna

Stravování

Na lokálních ostrovech je možné se stravovat buď v penzionech nebo hotelech nebo místních bistrech a restauracích, pokud na ostrovech jsou. Ubytovací kapacity nabízí ubytování se snídaní, polopenzí nebo plnou penzí. Stravování probíhá formou bufetu (švédský stůl) nebo formou À la carte. Místní bistra bývají levnější než ubytovací kapacity. Ceny v bistrech a restauracích jsou srovnatelné s cenami v lepších restauracích u nás. Jak tomu bývá ve většině zemích v Asii, i na Maledivách jsou ceny dvojí. Jedny pro místní a jedny pro turisty. Na kterých ostrovech se vyplatí snídaně, na kterých polopenze či plná penze sdělujeme našim klientům v nabídkách. Pokud zvolíte dobře, zbude vám i finanční prostor na nějakou tu hezkou exkurzi nebo aktivitu. V obyčejnějších penzionech jsou snídaně velice chudé, např. dva až tři plátky bílého toustového chleba, jedna až dvě nožičky kuřecího párku, jedno volské oko, máslíčko a marmeládka, rozpustná káva, voda a možná i juice. Toto je klasická snídaně pro túúúristu a věřte, že, pokud nebude výjimečně pravá maledivská snídaně v podobě roshi (chapati) a mashnuni, budete tuto "continental breakfast" jíst denně. Stěžovat si můžete třeba na nádraží nebo na lampárně. V lepších hotelech jsou snídaně formou bufetu a na výběr je všechno možné včetně müsli, ovoce a dalšího.

Formou bufetu v hlavní restauraci nebo À la carte ve speciálních restauracích. Možnost ubytování se snídaní, polopenzí, plnou penzí a některé resorty nabízejí i All Inclusive. Nabídka resortů je různá.

Vždy balíček pouze s plnou penzí. Stravování je formou bufetu.

Obchod (Smíšené zboží)

Koupíte zde skoro cokoliv. Od roku 2009 se ale ceny všeho na lokálních ostrovech zdvojnásobily. Kde jinde hold vydělat než na turistech?! 

V obchodě se suvenýry zakoupíte nějakou tu sušenku, opalovací krém, kartáček na zuby a podobně. Ceny jsou vyšší než běžně v obchodech.

Když loď zastaví a vydáte se na obydlený ostrov, zakoupíte cokoliv viz. Obydlené ostrovy.

Základní potraviny

Koupíte zde skoro vše, ale výběr je omezen. Speciálně výběr ovoce. Ceny čehokoliv jsou 1,5x až 2x a něčeho až 3x tak vyšší než v České republice. Nejvýhodnější je nákup tuňákových konzerv. Několikrát násobně levnější a chutnější než ty, které jsou k dostání u nás.

Nezakoupíte.

Nezakoupíte.

Voda

cca 0,5 USD - 2 USD

4 USD - 10 USD

V ceně balíčku.

Alkohol

Ne, pouze nealko pivo, nealko víno a nealko sekt (Něco jako Top Topic). Ceny jsou 2x takové než v ČR.

Ano. Bez All Inclusive se na 3* a 4* resortech nedoplatíte. Plechovka či sklenice piva vyjde od 3,5 do 6 USD. Lahev obyčejného vína (0,7 l) od 35 USD do 1 000 USD +

Ano. Plechovka či sklenice piva vyjde od 3,5 do 6 USD. Lahev obyčejného vína (0,7 l) od 35 USD - 1 000 USD +

Cigarety

cca 5 USD (asi 120 Kč)

5 USD - 20 USD

5 USD - 15 USD nebo nemají

Restaurace

Ceny jsou srovnatelné s cenami v lepších restauracích v ČR.

Ano.Ve 3* a 4* resortech se vyplatí All Inlusive a pokud resort nenabízí, tak plná penze. Pokud nemáte ubytování za 1 000 USD a více za 1 noc. Ceny v restauracích pro vás budou vysoké.

Jedna společná

Kuřecí rizoto, smažené nudle

3 USD - 10 USD. Záleží na lokalitě a kategorie restaurace. Není nutné se obávat v místních zapadlých bistrech tzv. "Na ulici".

Od 30 USD do 100 USD za jedno jídlo.

-

Tuňákový steak s přílohou a zeleninou

7 USD - 20 USD. Záleží na lokalitě a kategorie restaurace. 

Pokud není nabízen v polopenzi, plné penzi nebo All Inclusive, ceny od 20 USD do 100 USD nebo výš.

-

Rybí kari

3 USD - 15 USD. Záleží na lokalitě a kategorie restaurace. 

Pokud není nabízen v polopenzi, plné penzi nebo All Inclusive, ceny od 20 USD do 50 USD.

-

Hedhikaa

do 1 USD za 1 kus

V rámci All Inclusive zdarma.

-

Transfer, jedna cesta pro jednu osobu

Ceny různé. Záleží na vzdálenosti ostrovů. Organizace penziony a hotely.

Organizace resortem. Vždy pro vás přijedou na letiště a také Vás tam opět zavezou.

Organizace safari lodí. Vždy pro vás přijedou na letiště a také Vás tam opět zavezou. Vždy v ceně balíčku.

Ferry (Trajekt)

0,5 USD - 20 USD

80 USD - 300 USD

-

Speed Boat (Rychlo loď)

25 USD - 1 000 USD

200 USD - 500 USD

-

Seaplane (Hydroplán)

120 USD - 500 USD

120 - 2 000 USD

-

Vnitrostátní let

120 - 500 USD

-

Exkurze & Aktivitiy

Exkurzí a aktivit je zde obrovské množství. Od vodních sportů, šnorchlování, potápění, grilování na pláži, rybaření až po plavbu při západu slunce. Stačí si jen vybrat. Exkurze a aktivity naleznete všude stejné nebo podobné, velmi často za podobné ceny. Na 99,9% je všude na Maledivách možné vidět delfíny a želvy, někde ve větší koncentraci a ryby všech možných druhů. Na velké ryby jako je whale shark (žralok velrybí), pro neználky, takový to velký puntikatý, co nežere lidi, jsou pouze dvě lokality a především záleží na sezóně. Manty a rejnoky je možné vidět na mnoha místech, také ale záleží na sezóně. Každopádně vám nikdo nezaručí, že zrovna za 5 minut dvanáct budou delfíny, manty, žraloci atd. nastoupeni v pozoru na daném místě. Vše je o náhodě. Z některých ostrovů se dá přímo šnorchlovat, moc jich ale není. Ceny exkurzí a aktivity se pohybují od 25 - 1 000 USD. Průměrné ceny jsou od 25 - 50 USD za šnorchl, noční rybolov, manty, delfíny atd. Cena vždy záleží na tom, kolik výletníků se na daný výlet vydá. Rybařit můžete například i sami, z pláže. Pokud jste vášnivý rybář, vezměte si s sebou prut, povolenku na Maledivách nepotřebujete. Ovšem pozor, platí zde zákaz lovu harpunou a také jsou zde chráněni žraloci, želvy atd. Doporučuji předem nastudovat nebo dopadnete jako jedna česká skupina machrů, kteří lovili žraloky, manty a rejnoky, veškerá media a ochranářské skupiny je protáhli medii všude na internetu, dostali vysokou pokutu a ještě stopku do našeho malého krásného ráje. Celodenní výlety na resorty se pohybují od 100 - 500 USD za osobu. V ceně většinou bývá oběd nebo malé občerstvení. Vždy se vyplatí vyrazit na ty vícehvězdičkové resorty, na ten zážitek v životě nezapomenete. Některé levnější resorty vypadají hůř než luxusní hotely na obydlených lokálních ostrovech. Pozor, ne všechny resorty přijímají návštěvníky. Potápění se na Maledivách pohybuje od 45/50 - 80 USD za ponor se vším všudy. Záleží na vaší zdatnosti a počtu ponorů. Některá naše partnerská dive centra nabízí našim klientů malé slevy.  

Night Fishing (noční rybolov), Sunset Cruise, Dolphin, Manta, Whale Shark Trips, BBQ on the Beach, Sand Bank Trip, výlety na jiné ostrovy…

20 USD - 50 USD za jednu osobu. Vždy záleží na tom, kolik výletníků se zúčastní daného výletu nebo exkurze.

20 USD - 70 USD + za jednu osobu. Vždy záleží na tom, kolik výletníků se zúčastní daného výletu nebo exkurze.

V ceně balíčku

Výlet na resort nebo lokální ostrov

Od 40 do 200 USD. Opět záleží na tom, kolik výletníků se na resort vydá nebo, pokud jste na správném ostrově tak za 1,5 USD veřejným trajektem.

Výlet na lokální ostrov nebo jiný resort je na některých resortech zdarma v rámci balíčku All Inclusive nebo se ceny pohybují od 20 - 100 USD. Opět záleží na počtu účastníků výletu.

V ceně balíčku

Snorkeling (Šnorchlování)

Od 15 do 50 USD. Opět záleží na tom, kolik výletníků se na exkurzi vydá. Pokud jste na správném ostrově tak za 1,5 USD veřejným trajektem.

Od 25 do 70 USD. Opět záleží na tom, kolik výletníků se na exkurzi vydá. Soukromé tripy jsou dražší.

V ceně balíčku

Potápění - Diving

Od 45 USD - 80 USD + za jeden ponor s vybavením. Když ale máte výhodně zakoupený balíček, tak ponor vyjde i na 15 USD.

60 USD - 150 USD + za jeden ponor s vybavením

V ceně balíčku

Shrnuto a podtrženo

Povolení lokálního cestování přineslo možnost, podívat se na Maledivy, i méně zámožným obyvatelům naší planety. Ovšem se třemi striktními pravidly, které se stejně nedodržují. Moje poznámka k pravidlům je, že my také chceme, aby se u nás cizinci chovali podle našich pravidel, tak co bychom se my, nemohli chovat v cizí zemi podle tamních pravidel. Takže, vážení přátelé, po nastudování této tabulky vám musí být jasné naprosto vše a hlavně to, jaký typ dovolené by jste si rádi zakoupili. Ne že, mě někdo napíšete: "Chci resort za cenu obydleného ostrova!" Ještě tedy jednou: Obydlené lokální ostrovy jsou rybářské vesnice, kde žijí místní. Nejsou to luxusní resorty, které znáte z fotografií na internetu. Je to levnější verze dovolené mezi místními obyvateli. Uvidíte běžný maledivský život, občas pálení odpadků, sem tam PET lahev nebo jiné nečistoty na ostrově a pláži atd. Možná to zní trochu drsně a mnohé to i odradí, ale nemáme potřebu vám lhát, je to tak jak to je. Na většině ostrovů jsou pouze malé soukromé pláže, kde se turisté mohou koupat v plavkách a uklízí se v intervalech 1x až 2x týdně. Záleží na ostrově. V období monzunů je úklid složitější. Na resortech se uklízí 2x až 3x denně. Za to se také řádně platí. Většina odpadků, která na ostrovy připlave, je z také z výletních a potápěčských lodí. Nevyřešitelný boj. Na obydlených ostrovech je také zakázán alkohol. Žádné bary a noční život tady nenajdete. Tento druh cestování více méně volí Ti, kteří se chtějí na Maledivy podívat a poznat místní kulturu nebo chtějí ušetřit za ubytování na resortu. Na všech ostrovech vždy najdete alespoň jeden malý coffee shop nebo malou restauraci a obchod s potravinami, vše velmi podobné asijským restauracím nebo večerkám, které známe od nás. Ceny jsou srovnatelné s ČR. Skoro z každého ostrova se dá šnorchlovat, ale když kolem ostrova není útes, tak tam ani smrt nebere, tzn. nic tam neuvidíte. Podmořský život je na Maledivách bohatý všude, ale místy je bohatší. Doprava je možná veřejnými trajekty, které jezdí podle jízdních řádů, od 0,5 USD do 10 USD nebo dražšími rychloloděmi. Exkurze a aktivity se pohybují od 15 - 200 USD. Záleží na druhu. Průměrně se ceny exkurzí se pohybují od 20 - 50 USD za osobu. Když víte jak a kam, i na lokálních ostrovech může být vaše dovolená nezapomenutelná...

Můj TIP: Kombinace obydleného ostrova a poté relax na resortu. Zažijete tak neopakovatelný zážitek.

Jak kde a jak co. 2* a 3* lodě nebrat.