Rozdíl mezi obydleným ostrovem a resortem na Maledivách

Maledivy: Rozdíl mezi obydleným lokálním ostrovem, resortem a lodí 

POZOR! Pokud si právě tuto stránku prohlížíte na mobilním zařízení, tabulka se vám nezobrazí stejně jako na stolním počítači nebo v notebooku či tabletu. Na mobilu vždy uvidíte první obydlený ostrov, druhý resort a třetí loď. Text je rozdělen pouze mezerami. DOPORUČUJI TABULKU ČÍST NA STOLNÍM POČÍTAČI NEBO NA NOTEBOOKU.

Ceny, vybavenost, služby, pravidla a rozdíly mezi dovolenou na lokálním ostrově, luxusními resorty a safari lodi 

Co je co
Definice

Lokální ostrov je obydlený ostrov nebo rybářská vesnice, kde žijí místní obyvatelé. Nejsou to luxusní resorty, které znáte z fotografií na internetu. Je to levnější verze dovolené mezi místními obyvateli. Uvidíte běžný maledivský život, občas pálení odpadků, sem tam PET lahev nebo jiné nečistoty na ostrově a pláži atd. Možná to zní trochu drsně a mnohé to i odradí, ale nemáme potřebu vám lhát, je to tak jak to je. Tento druh cestování více méně volí Ti, kteří se chtějí na Maledivy podívat a poznat místní kulturu nebo chtějí ušetřit za ubytování na resortu s tím, že zaplatí levné ubytování a na resort jedou na výlet. Pozor, ne všechny resorty přijímají návštěvníky. Většina resortů velmi dbá na soukromí svých klientů, což kvitujeme. Cestování po lokálních ostrovech je povoleno od prosince 2009. První registrovaný penzion byl otevřen v lednu 2010 na ostrově Maafushi, který už je dnes přeplnění a stalo se z něho další město. Za povolení a zpřístupnění Malediv i méně movitější klientele můžeme být vděční demokratickému exprezidentovi Mohamedu Nasheedovi (Anni), jednomu z nejlepších mužů maledivské politické scény. Dříve bylo cestování po lokálních ostrovech zakázané a ostrovy se mohly navštěvovat pouze na povolení, které bylo zpoplatněné a které udělovala vláda pouze filmařům, fotografům či různým výpravám. Dostat povolení nebylo vůbec jednoduché. Dále bylo povoleno navštívit lokální ostrovy jako zpoplatněnou exkurzi z resortů. Já osobně jsem lokální ostrovy navštívili poprvé v prosinci 2009. Od té doby se na ostrovech opravdu mnohé změnilo a mění se i nadále. Nyní se lze mezi ostrovy pohybovat svobodně a na vlastní pěst. ​Pokud strávíte dovolenou na lokálním ostrově, podporujete tím místní, ostrovní ekonomiku. Často tu někteří lidé spoléhají jen na to, co uloví, aby se vůbec najedli.

Resort je rekreační a relaxační středisko. Na Maledivách znamená slovo resort "jeden ostrov, jeden hotelový komplex". Znamená to, že je zde ubytování, několik restaurací, kaváren a barů, potápěčské centrum, centrum vodních sportů, lékař, na některých i dětská hřiště a pouze pár maličkých obchodů se suvenýry. Nelze zde koupit nic jiného, než suvenýry a opalovací krém nebo pár sušenek. 

Safari Boat je loď  a dovolená v podobě okružní plavby mezi atoly a ostrovy, se zastávkami na různých obydlených i neobydlených ostrovech a resortech. Pobyty na lodích jsou vhodné pro potápěče, rybáře, i šnorchlisty, ale také i pro ty, kteří mají rádi okružní plavby. Především jsou ale lodě vhodné pro skupiny.

Penziony jsou buď starší domy předělané na penzion (2 až 3*) anebo nově postavené (3 až 4*). Velice ojediněle je možné najít ubytování blízko pláže, a když, tak je drahé a v 99% případů se jedná se o několikapatrový patrový hotel (3 a 4*). Vodní vily - baráčky na kůlech na obydlených lokálních ostrovech nikde na Maledivách nenajdete! Většina penzionů a hotelů se nachází uvnitř ostrova. Ostrovy jsou malé, takže je to na pláž, co by kamenem dohodil a procházka také neuškodí.

Resort má vždy několik typů pokojů a ubytování, od plážových vil a bungalovů, přes vily v zahradě a uvnitř ostrova anebo vodní vily a bungalovy na moři (vodě, na kůlech). To je přesně to, co znáte z obrázků na internetu.

Loď má vždy několik typů kajut - pokojů. 

Úroveň ubytování

Jak kde a jak co. 2* ubytování nebrat.

Jak kde a jak co. 3* resorty  pečlivě vybírat.

Vybavenost ubytování

Všechny penziony a hotely vždy mají recepci, lobby a zahradu/zahrádku nebo malý plácek, pokud se nejedná o city hotel. Všechny pokoje, i ty nejobyčejnější, mají vlastní koupelnou s toaletou, sprchou nebo vanou, teplou a studenou vodou, většinou ale stejně studenou a ručníky, včetně plážových. Standardně jsou pokoje vybaveny postelí, toaletním stolkem, židlí, šatní skříní, minibarem - malou ledničkou (někde prázdnou, protože už pochopili, co znamená šetřivý český turista s řízkem v batohu) stropním ventilátorem, klimatizací a v 80% ubytovacích zařízení najdete i TV. Lepší penziony a hotely mají trezory přímo v pokoji, ty obyčejnější na recepci. Fén a žehličku atd. naleznete v lepších penzionech i hotelech přímo na pokoji, v těch obyčejnějších na recepci.

Resorty mají vše jako každý hotel. Ty nejluxusnější úplně vše. Včetně vlastního sluhy.

Standardní lodě nic moc. Ty luxusní skoro vše.

Výběr ubytování nebo ostrova

Jak už jsem několikrát zmínila, dovolená se na obydlených ostrovech nedá vybírat dle ceny ubytování, ale dle toho, jak moc je ostrov obydlený, jací jsou místní, jak vypadá a jaká je pláž atd. 

I resorty se nejdříve vybírají podle ostrova, poté služeb a až nakonec ceny. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Lodě se vybírají nejprve dle jejich stavu a až po té služeb a ceny.

Typ dovolené

levnější - cenově dostupná i dražší, obyčejná i luxusní, dobrodružná i poznávací, aktivní i odpočinková a relaxační 

dražší, luxusní, odpočinková, relaxační 

dražší, aktivní, odpočinková, relaxační 

Vhodné pro

páry, přátele, rodiny s dětmi, potápěče, nenáročnou, středně náročnou, ale i náročnou klientelu. Spousta movitější klientely ráda poznává nepoznané a s námi je to možné.

páry, přátele, rodiny s dětmi, rekreační potápěče, pro středně náročnou, náročnější a hlavně náročnou klientelu

páry, přátele, rodiny s dětmi, rekreační potápěče, pro středně a hlavně náročnou klientelu  Pobyty na lodích jsou vhodné pro potápěče, rybáře, i šnorchlisty, ale také i pro ty, kteří mají rádi okružní plavby. Především jsou ale lodě vhodné pro skupiny.

Pravidla chování

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimského vyznání, sice nejsou tak ortodoxní jako v jiných zemích, ale i přesto jsou na obydlených ostrovech tři pravidla a to:

Kromě nudismu, dodržování slušného chování a vlastní bezpečnosti nejsou na resortu žádná pravidla.

Kromě nudismu, dodržování slušného chování a vlastní bezpečnosti nejsou na lodi žádná pravidla.

Alkohol 

1. Striktní zákaz dovozu do země a jeho požívání na obydlených ostrovech, kde žijí místní. "Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!" Opravdu to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu, kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na Sand Bank, Picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale opijete hodně, nepustí vás zpět na lokální ostrov a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na resortu, tak to znamená, koupit si drahý pokoj na jednu noc. Na lokálních obydlených ostrovech se dá koupit a konzumovat nealkoholické pivo, víno i sekt. Nezkoušejte v zavazadlech propašovat alkohol. V poslední době to celníci opravdu hodně hlídají a jsou za to vysoké pokuty a také postihy. Bary a noční život na obydlených ostrovech nenajdete, to musíte na Srí Lanku, na Bali nebo do Thajska. 

Na resortech je alkohol k dostání, a to jakýkoliv, od piva, vína, koktejlů až po destiláty všech druhů i kvalit. Na levnějších resortech se vyplatí plná penze nebo All Inclusive.

Na lodích dostanete jakýkoliv alkohol, od piva, vína, koktejlů až po destiláty všech druhů i kvalit

Oblečení

2. Zákaz nošení sexy oblečení, tzn. neodhalovat ramena. Tričko s krátkým rukávem a sukně nebo kraťasy ke kolenům jsou OK. Spousta cizinců toto pravidlo nerespektuje. Na některých ostrovech jsou na to Maledivci už sice zvyklí, ale rádi to opravdu nevidí. Upřímně, když někdo přijede na dovolenou k nám, taky chceme, aby se choval podle našich pravidel. 

Jakékoliv, dodržování bontonu v restauraci snad nemusíme zmiňovat. Pozor však při návštěvě lokálních obydlených ostrovů a hlavního města Male'. Zde platí stejné pravidlo oblékání jako na lokálním ostrově.

Jakékoliv, dodržování bontonu v restauraci snad nemusíme zmiňovat. Pozor však při návštěvě lokálních obydlených ostrovů a hlavního města Male'. Zde platí stejné pravidlo oblékání jako na lokálním ostrově.

Plavky/Bikini

3. Zákaz nudismu a také koupání se v bikinách na pláži na obydleném lokálním ostrově tam, kde není vyhrazená pláž pro turisty tzv. bikini pláž. Na nevyznačených místech se nesmíte koupat ve dvoudílných plavkách či bikinách. Hrozí pokuta až 5 000 Kč a 24 - 48 hodin ve vazbě. Věřte, že v místním vězení by jste být nechtěli. Byli jsme zde na exkurzi a opravdu není o co stát. O nudismu nemůže být v muslimské zemi ani řeč. Pokud jste na obydleném ostrově, kde není zřízená privátní pláž pro turisty (dnes už jsou všude), tričko z microvlákna nebo tričko na surf, legíny nebo plavkové kraťasy jsou na koupání perfektní. Opět, někteří cizinci to nerespektují, následky si nese každý sám. Nosit bikini můžete na Maledivách kdekoliv (resorty, sand bank, piknik ostrov, safari loď, jen ne na obydlených lokálních ostrovech mimo vyznačené pláže pro turisty. 

Na resortech se můžete koupat v bikinách i dvoudílných plavkách kdekoliv. Zde neplatí žádné omezení. Pozor pouze na nudismus. Při vstupu do hlavních restauracích je vhodné mít něco přes bikini. Lehké šaty, paero, pánové tričko a kraťasy.

Na lodích se můžete koupat v bikinách i dvoudílných plavkách kdekoliv. Zde neplatí žádné omezení. Pozor pouze na nudismus a návštěvu obydleného lokálního ostrova.

Bezpečnost

Maledivy jsou bezpečné. Skoro každý ostrov má svoji policejní stanici. Doporučujeme se vyhnout špacírování po hlavním městě Male' po 22 h.

Bezpečné, každý resort má svoji ochranku. 

Bezpečné, nesmíte padat přes palubu, když jste opilí nebo jsou velké vlny. 

Občanská vybavenost

Na ostrovech najdete v podstatě všechno, počínaje obchody s  potravinami, drogerií, smíšeným zbožím, obchody podobné našim večerkám, restaurace, oblečením, suvenýry, nemocnice, ošetřovny, lékárny, policejní stanice, konče bankou a bankomaty.

Na resortech najdete pouze obchody se suvenýry, oblečením a šperky. Občas mívají v obchodech nějaké sladkosti. Každý resort je první pomocí. Bývá zde i lékař.  Nemocnice, policie atd. je vždy na nejbližším obydleném ostrově či v hlavním městě Male'.

-

Čistota

Maledivy a problematika s odpadky. Ano, tento problém je na Maledivách velký, řekla bych snad největší na světě. Miliony turistů ročně na tak malé ostrovy. Na Maledivách je pouze jedna jediná spalovna, a to ostrov Thilafushi, kam se vozí odpadky z Male, Hulhumale, Villingili a pár resortů. Poplatky za svoz odpadků, jak se u nás říká "za popelnici", zde mají poměrně vysoké, a to kolem 900 Kč měsíčně za jednu osobu. Ostatní ostrovy a resorty se s odpadem musí poprat sami. Místní se teprve učí, co s odpadky dělat, jak je třídit a i to, že se nehází do moře. Standardní scéna při plavbě veřejným trajektem: "Místní dojí, dopije, a to co zbude - igelitový sáček, PET lahev..., prostě a jednoduše hodí do moře. No, nejenom místní, už i turisty jsem to párkrát viděla udělat. Na obydlených lokálních ostrovech denně ženy, brzy ráno a navečer, zametají ulice. S plážemi je to hroší, ty se zde uklízí pouze 1x týdně. Jak kde. Nikdo nebude makat zadarmo, ani vy ne! V období monzunů je velmi složité udržovat čisté pláže. Jednou zafouká, přijde vlnka a je to zpátky. Jednou až dvakrát týdně se zde odpadky pálí. Resorty pláže uklízí 2x až 3x denně, ale řádně za to také platíte! I na resortu se jednou týdně pálí odpadky, ať má 3* nebo 5*. I na 5* jsem na pláži potkala PET lahev. Jak říkám, jeden větší větřík a bouřka a je to zpět. Nejenže tu místní musí bojovat s tím, co je nikdo nikdy nenaučil a učí se to až teď a jak se říká "Starého psa novým kouskům nenaučíš.", ale především tu bojují s vyšší mocí. Pokud trochu cestujete, moc dobře víte, že všechny přímořské národy mají s odpadky velký problém. I když, podívejme se po našich lesích, příkopech, ulicích a černých skl&aac