top of page
Rozdíl mezi obydleným ostrovem a resortem na Maledivách

Rozdíl mezi dovolenou na obydleném ostrov, resortu a safari lodi je opravdu velký. Vzhledem k tomu, že nejenom ti, kteří cestují na Maledivy poprvé, v tom mají tak trochu chaos, před pár lety jsem se rozhodla sepsat rozdíly mezi zmíněnými možnostmi. Níže najdete orientační ceny, vybavenost, služby, pravidla a rozdíly mezi dovolenou na lokálním ostrově, cenově dostupným nebo luxusním resortu, safari lodí nebo jachtou či katamaránem.

Maledivy: Rozdíl mezi obydleným lokálním ostrovem, resortem a lodí 

Co je to obydlený lokální ostrov, co je to resort a co je to safari loď?

Lokální ostrov je obydlený ostrov nebo rybářská vesnice, kde žijí místní obyvatelé. Nejsou to luxusní resorty, které znáte z fotografií na internetu a nenajdete tu ani plážové a vodní vilky. Je to levnější verze dovolené mezi místními obyvateli. Uvidíte běžný maledivský život, občas pálení odpadků, sem tam PET lahev nebo jiné nečistoty na ostrově a pláži atd. Možná to zní trochu drsně a mnohé to i odradí, ale nemáme potřebu vám lhát, je to tak, jak to je. Tento druh cestování více méně volí ti, kteří se chtějí na Maledivy podívat a poznat místní kulturu nebo chtějí ušetřit za ubytování na resortu s tím, že zaplatí levné ubytování a na resort jedou na výlet. Pozor, ne všechny resorty přijímají návštěvníky. Většina resortů velmi dbá na soukromí svých klientů, což kvitujeme. Osobně jsem lokální ostrovy navštívili poprvé v prosinci 2009. Jednalo se o výlet z resortu. Od té doby se na ostrovech opravdu mnohé změnilo a mění se i nadále. Nyní se lze mezi ostrovy pohybovat svobodně i na vlastní pěst. ​Pokud strávíte dovolenou na lokálním ostrově, podporujete tím místní, ostrovní ekonomiku. Často tu někteří lidé spoléhají jen na to, co uloví, aby se vůbec najedli. Podrobnější informace o obydlených ostrovech na Maledivách.

Resort je rekreační a relaxační středisko, ano ty domečky na pláži a na vodě, co znáte z obrázků. Na Maledivách znamená slovo resort "jeden ostrov, jeden hotelový komplex". Znamená to, že je zde ubytování, několik restaurací, kaváren a barů, posilovna, lázně, potápěčské centrum, centrum vodních sportů, dětský koutek a hřiště, lékař a pouze pár maličkých obchodů se suvenýry. Nelze zde koupit nic jiného než suvenýry a opalovací krém nebo pár sušenek. Podrobnější informace o resortech na Maledivách.

Safari Boat je loď a dovolená v podobě okružní plavby mezi atoly a ostrovy, se zastávkami na různých obydlených i neobydlených ostrovech a resortech. Pobyty na lodích jsou vhodné pro potápěče, rybáře, i šnorchlisty, ale také i pro ty, kteří mají rádi okružní plavby. Především jsou ale lodě vhodné pro skupiny. Podrobnější informace o safari lodích, jachtách a katamaránech na Maledivách.

Soneva Fushi, Family Villa with Pool, Ma

Typy ubytování na maledivských ostrovech a lodích, jejich úroveň a kvalita

Na obydlených lokálních ostrovech najdeme penziony nebo hotely. Penziony jsou buď starší domy předělané na penzion (2 až 3*) anebo nově postavené (3* až 3,5*). Velice ojediněle je možné najít ubytování blízko pláže, a když, tak je drahé a v 99% případů se jedná se o několikapatrový patrový hotel (3* a 4*). Od roku 2018 se na obydlených ostrovech začíná rozmáhat trend rádoby "resortů" na obydlených ostrovech, které jsou sice nové, ale mnohdy dražší než levné a starší resorty. Vodní vily - baráčky na kůlech na obydlených lokálních ostrovech nikde na Maledivách nenajdete! Většina penzionů a hotelů se nachází uvnitř ostrova. Ostrovy jsou malé, takže je to na pláž, co by kamenem dohodil a procházka také neuškodí. 2* ubytování nedoporučujeme. 

 

Resort má vždy několik druhů ubytování, typů vil a bungalovů nebo patrových domů s pokoji, od plážových vil a bungalovů, přes vily v zahradě a uvnitř ostrova anebo vodní vily a bungalovy na moři (na vodě, na kůlech). To je přesně to, co znáte z obrázků na internetu. Resorty mají vlastní počty * a tak není 3* jako 3* a 5* jako 5*. Pozor na marketing! 

Loď má vždy několik typů kajut - pokojů. 2* a 3* lodě nedoporučujeme! Podrobnější informace o ubytování na Maledivách.

Vybavenost ubytování na maledivských ostrovech a lodích

Všechny penziony a hotely vždy mají recepci, lobby a zahradu/zahrádku nebo malý plácek, pokud se nejedná o city hotel. Všechny pokoje, i ty nejobyčejnější, mají vlastní koupelnou s toaletou, sprchou nebo vanou, teplou a studenou vodou, většinou ale stejně studenou a ručníky, včetně plážových. Standardně jsou pokoje vybaveny postelí, toaletním stolkem, židlí, šatní skříní, minibarem - malou ledničkou (někde prázdnou, protože už pochopili, co znamená šetřivý český turista s řízkem v batohu) stropním ventilátorem, klimatizací a v 80% ubytovacích zařízení najdete i TV. Lepší penziony a hotely mají trezory přímo v pokoji, ty obyčejnější na recepci. Fén a žehličku atd. naleznete v lepších penzionech i hotelech přímo na pokoji, v těch obyčejnějších na recepci.

Na resortech naleznete úplně vše, od výše zmíněného, až po další drobnosti, jak je kosmetika, župany, pantofle, žehlící prkno s žehličkou, fén atd. V těch nejluxusnějších resortech najdeme i butlery (osobní sluhy) a vlastní kuchaře. 

Na obyčejnějších lodích je vybavenost omezená, ale vždy se tu dá najít vše základní vč. ručníků. Luxusní lodě a jachty mají skoro vše, na co si jen vzpomenete. 

Výběr ostrova, ubytování a lodi

Jak už jsem několikrát zmínila, dovolená se na obydlených ostrovech nedá vybírat dle ceny ubytování, ale dle toho, jak moc je ostrov obydlený, jací jsou místní, jak vypadá a jaká je pláž atd. 

I resorty se nejdříve vybírají podle ostrova, poté služeb a až nakonec ceny. "Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci."

Lodě se vybírají nejprve dle jejich stavu a až poté dle služeb a ceny.

O jaký typ dovolené se jedná v závislosti na výběru a pro koho je vhodná

Dovolená na obydlených lokálních ostrovech je levnější, cenově dostupná, ale v případě lepšího ubytování může být i dražší. Dovolená může být obyčejná i luxusní, dobrodružná i poznávací, aktivní i odpočinková a relaxační. Obydlené ostrovy jsou vhodné pro páry, přátele, rodiny s většími dětmi, potápěče, nenáročnou, středně náročnou, ale i náročnější klientelu. Spousta našich movitějších klientů ráda poznává nepoznané a obydlené ostrovy kombinuje s odpočinkem na resortech. S námi je to možné!

Dovolená na resortu může být cenově dostupná, ale i dražší a luxusní, odpočinková, relaxační i aktivní dle zvolených aktivit při pobytu. Resorty jsou vhodné pro páry, přátele, rodiny s dětmi každého věku, rekreační potápěče, pro středně náročnou, náročnější a hlavně náročnou klientelu.

Dovolená na safari lodích, jachtách a katamaránech je dražší, aktivní, odpočinková i relaxační dle programu a zvolených aktivit. Lodě jsou vhodné především pro skupiny, party přátel, rodiny s odrostlejšími dětmi, aktivní i rekreační potápěče, šnorchlisty, rybáře pro středně náročnou nebo náročnější. 

Rozdíl mezi obydleným ostrovem a resortem.

Pravidla chování na maledivských ostrovech a lodích

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimského vyznání, sice nejsou tak ortodoxní jako v jiných zemích, ale i přesto, tu platí pár pravidel a omezení. Na celých Maledivách je přísně zakázán nudismus, kempování a spaní pod stanem! Podrobné informace o zákazech a omezeních na Maledivách.

Alkohol na maledivských ostrovech a lodích

Na celé Maledivy platí striktní zákaz dovozu alkoholu! Na obydlených ostrovech toto pravidlo platí dvojnásobně, je tu zakázána taktéž konzumace, a proto heslo: "Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!" Opravdu to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu, kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na Sand Bank, Picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale opijete hodně, nepustí vás zpět na lokální ostrov a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na resortu, tak to znamená, koupit si drahý pokoj na jednu noc. Na lokálních obydlených ostrovech se dá koupit a konzumovat nealkoholické pivo, víno i sekt. Nezkoušejte v zavazadlech propašovat alkohol. V poslední době to celníci opravdu hodně hlídají a za dovoz alkoholu hrozí vysoké pokuty a postihy. Bary a noční život na obydlených ostrovech nenajdete, to musíte na Srí Lanku, na Bali nebo do Thajska. 

Na resortech je alkohol k dostání, a to jakýkoliv, od piva, vína, koktejlů až po destiláty všech druhů i kvalit. Na levnějších resortech se vyplatí plná penze nebo All Inclusive. Pozor, noční život tu není takový, jaký si představujete. Maledivy jsou jednoduše odpočinková destinace. Resorty sice mají každý večer připravený nějaký program, ale pokud hledáte bengál, musíte např. do Thajska či jiné destinace!

Na lodích dostanete jakýkoliv alkohol, od piva, vína, koktejlů až po destiláty všech druhů i kvalit. Alkohol není součástí balíčků a platí se zvlášť. 

Oblečení na maledivských ostrovech a lodích

Na obydlených ostrovech platí zákaz nošení sexy oblečení, tzn. neodhalovat ramena. Tričko s krátkým rukávem a sukně nebo kraťasy ke kolenům jsou OK, taktéž stejná délka šatů. Spousta cizinců toto pravidlo nerespektuje. Na některých ostrovech jsou na to Maledivci už sice zvyklí, ale rádi to opravdu nevidí. Upřímně, když někdo přijede na dovolenou k nám, taky chceme, aby se choval podle našich pravidel. 

Na resortech můžete nosit cokoli. Dodržování bontonu v restauraci snad nemusím zmiňovat. Pozor však při návštěvě lokálních obydlených ostrovů a hlavního města Male'. Zde platí stejné pravidlo oblékání jako na lokálním ostrově.

Na safari lodích jsou hosté většinou v plavkách, nosit se tu dá cokoli. Opět, k pokrmům je vhodné se obléct. Při návštěvě obydlených ostrovů platí pravidla zmíněná výše.

Plavky a Bikini na maledivských ostrovech a lodích

Na celých Maledivách je přísně zakázán nudismus! Na obydlených ostrově se smí v bikinách nebo dvoudílných plavkách koupat pouze tam, kde je pláž vyhrazená pro turisty a jedná se o tzv. bikini pláž. Na nevyznačených místech se nesmíte koupat ve dvoudílných plavkách či bikinách. Hrozí pokuta až 5 000 Kč a 24 až 48 hodin ve vazbě. Věřte, že v místním vězení by jste být nechtěli. Byli jsme zde na exkurzi a opravdu není o co stát. O nudismu nemůže být v muslimské zemi ani řeč. Pokud jste na obydleném ostrově, kde není zřízená privátní pláž pro turisty (dnes už jsou všude), tričko z microvlákna nebo tričko na surf, legíny nebo plavkové kraťasy jsou na koupání perfektní. Opět, někteří cizinci to nerespektují, následky si nese každý sám. Nosit bikini můžete na Maledivách kdekoliv, resorty, sand bank, piknik ostrov, safari loď, jen ne na obydlených lokálních ostrovech mimo vyznačené pláže pro turisty. 

Na resortech se můžete koupat v bikinách i dvoudílných plavkách kdekoliv. Zde neplatí žádné omezení. Pozor pouze na nudismus. Při vstupu do hlavních restauracích je vhodné mít něco přes bikini. Lehké šaty, paero, pánové tričko a kraťasy.

Při plavbě na lodi se můžete koupat v bikinách i dvoudílných plavkách kdekoliv. Zde neplatí žádné omezení. Pozor pouze na nudismus a návštěvu obydleného lokálního ostrova.

Bezpečnost na maledivských ostrovech a lodích

Maledivy jsou bezpečné. Skoro každý obydlený ostrov má svoji policejní stanici. Doporučujeme se vyhnout špacírování po hlavním městě Male' po 22 h. Resorty jsou ještě bezpečnější. Každý resort má svou ochranku. I lodě jsou bezpečné, nesmíte ale padat přes palubu, když jste opilí nebo jsou velké vlny. 

Občanská vybavenost na maledivských ostrovech a lodích

Na obydlených ostrovech najdete v podstatě všechno, počínaje obchody s  potravinami, drogerií, smíšeným zbožím, obchody podobné našim večerkám, restaurace, oblečením, suvenýry, nemocnice, ošetřovny, lékárny, policejní stanice, konče bankou a bankomaty.

Na resortech najdete pouze obchody se suvenýry, oblečením a šperky. Občas mívají v obchodech nějaké sladkosti. Každý resort je první pomocí. Bývá zde i lékař.  Nemocnice, policie atd. je vždy na nejbližším obydleném ostrově či v hlavním městě Male'.

V případě plavby na lodi se musíte dostatečně vybavit. Lodě občas staví u obydlených ostrovů, kde je možné si nakoupit.

Čistota na maledivských ostrovech a lodích

Maledivy a problematika s odpadky. Ano, tento problém je na Maledivách velký, řekla bych snad největší na světě. Miliony turistů ročně na tak malé ostrovy. Na Maledivách je pouze jedna jediná spalovna, a to ostrov Thilafushi, kam se vozí odpadky z Male, Hulhumale, Villingili a pár resortů. Poplatky za svoz odpadků, jak se u nás říká "za popelnici", zde mají poměrně vysoké, a to kolem 900 Kč měsíčně za jednu osobu. Z ostatních ostrovů by se měl odpad svážet, ale na každém ostrově to řeší jinak.

Místní se teprve učí, co s odpadky dělat, jak je třídit a i to, že se nehází do moře. Standardní scéna při plavbě veřejným trajektem: "Místní dojí, dopije, a to co zbude - igelitový sáček, PET lahev..., prostě a jednoduše hodí do moře. No, nejenom místní, už i turisty jsem to párkrát viděla udělat. Na obydlených lokálních ostrovech denně ženy, brzy ráno a navečer, zametají ulice. S plážemi je to hroší, ty se tu většinou uklízí pouze 1x týdně. Na vybraných ostrovech i 3x v týdnů nebo častěji. V období monzunů je velmi složité udržovat čisté pláže. Jednou zafouká, přijde vlnka a je to zpátky. Na některých ostrovech již delší dobu odpad třídí a recyklují. Stále se ale mají co učit. Jednou až dvakrát týdně se zbytek odpadků pálí. Nejenže tu místní musí bojovat s tím, co je nikdo nikdy nenaučil a učí se to až teď a jak se říká "Starého psa novým kouskům nenaučíš.", ale především tu bojují s vyšší mocí. Pokud trochu cestujete, moc dobře víte, že všechny přímořské národy mají s odpadky velký problém. I když, podívejme se po našich lesích, příkopech, ulicích a černých skládkách a sáhněme si do svědomí!!! Kdo z vás třídí odpad a nikdy nevyhodil papír na ulici, PET lahev a "pytel od Meka" z okýnka auta atd.  

Resorty pláže uklízí 2x až 3x denně, za což řádně platíte! I na resortu se jednou týdně pálí odpadky, ať má 3* nebo 5*. I na 5* jsem na pláži potkala PET lahev. Jak říkám, jeden větší větřík a bouřka a je to zpět. Odpad z resortů by se měl třídit a recyklovat a taktéž dovážet na centrální skládku Thilafushi. Ne všechny resorty to ale dělají. Občas se na nějakém tom obydleném nebo neobydleném ostrově najde plný pytel s odpadky s logem resortu...

Odpad ze safari lodí, jachet a katamaránů by se za poplatek měl dovážet na skládku Thilafushi u hlavního města Male. Ne všechny lodě to ale dělají. Některé lodě, i ty potápěčské, hází odpad rovnou do moře, a ten je pak vyplavován na plážích na různých ostrovech. Za tento čin, v případě, že se zjistí, kdo odpad vyhodil, hrozí velké pokuty.

Ceny ubytování a maledivských ostrovech a lodích

Ceny ubytování jsou sezónní a hlavně proměnné. Na Maledivách se rozlišuje 4 až 5 cenových období dle různých sezón. Některé ubytovací kapacity mají sezón i více.

Orientační ceny za dvoulůžkový pokoj se snídaní na jednu noc na obydlených ostrovech začínají na 50 USD v nízké sezóně a končí na zhruba 150 USD v hlavní sezóně. V případě polopenze se ceny pohybují od 100 USD do 200 USD a v případě plné penze od 120 do 250 USD. Forma stravování All Inclusive na obydlených ostrovech neexistuje. Cena vždy záleží na vybrané kategorii ubytování, počtu hvězdiček a služeb.

Orientační ceny za dvoulůžkový pokoj se snídaní na jednu noc na resortech začínají na 150 USD v nízké sezóně a končí na zhruba 5 000 USD v hlavní sezóně. V případě polopenze se ceny pohybují od 180 USD do vysokých částek a v případě plné penze od 220 do vysokých částek. Ceny za All Inclusive začínají na 330 USD a šplhají až do vysokých částek. Cena vždy záleží na vybrané kategorii ubytování, počtu hvězdiček a služeb.

Orientační ceny za celou plavbu vč. stravy, potápění, výletů a dalších aktivit na safari lodi začínají na 1 500 USD a končí na 10 000 USD za jedno osobu za 7 nocí. U kratších pobytů nebo pronájmů soukromých jachet a katamaránů jsou částky proměnné.  

Maledivy na Vánoce, Silvestra na Nový Rok či v hlavní sezóně

Přemýšlíte-li o dovolené na Vánoce a přes Nový rok, či v hlavní sezóně, zarezervujte si svou dovolenou včas a to nejlépe v průběhu jara nebo léta. Slušné hotely a penziony na lokálních ostrovech i levnější resorty bývají na půl roku dopředu vyprodané! Nenechávejte rezervace termínů od poloviny prosince do konce března na poslední chvíli! Jsou to nejžádanější termíny, jelikož je top sezóna! Ceny jsou sice nejvyšší, ale ubytovací kapacity nabízejí různé speciální nabídky za včasné rezervace! Pokud nás budete žádat o ubytování 14 nebo méně dní před Vánocemi, v 90% buď nebudeme schopni zařídit nic anebo ubytování s okny do zdi a podobně. Podrobné informace o Vánocích a Silvestru na Maledivách.

Last Minute & Marketingové triky

Takzvané "Last Minute" pobyty na Maledivy ve většině případů nikdy nezakoupíte výhodně. Je to jen marketingový trik. Maledivy nejsou last minute destinací. Naopak, čím dříve koupíte pobyt a letenky, tím lépe pro vás. Čím blíže k termínu dovolené, tím jsou letenky dražší. Opravdu malá hrstka zahraničních agentů a cestovních kanceláři má do vzdálenějších destinací jako Maledivy atd., nakoupené letenky dopředu tak, jako je zvykem u zájezdů po Evropě (Řecko, Itálie...Egypt...). Zde CK nakupují dopředu a pokud neprodají, dají vám slevu, aby se jim zaplatili alespoň letištní taxy. Žádná slušná CK si neriskne nakoupit letenky na Maledivy, ani do dalších vzdálenějších destinací dopředu, protože by na tom prodělala kalhoty a následně krachla. Např. gigant Thomas Cook. Často se také jedná o marketing. Na webu vás sice nalákají neuvěřitelnou cenou, ale jakmile kliknete, pobyt je již vyprodán anebo vám tam naskočí jednou taková suma. Letenku na Maledivy doporučuji koupit minimálně 35 dní před dnem příletu na Maledivy. Nejlépe 2 až 3 měsíce, to se dají letenky koupit za slušné peníze. Také doporučujeme se vyhnout cestování o víkendu. Odlety a přílety v pátek, sobotu a neděli. Letenky jsou o víkendu o dost dražší. Pokud se nemůžete vyhnout odletu nebo příletu o víkendu, snažte se mít v pobytu jen jeden víkend. Cena je příznivější. Nemluvím o akčních letenkách, či letenkách protekčních nebo koupených za míle. Mluvím o standardních letenkách, které si kupují obyčejní smrtelníci.

Mashuni a roshi, Kulhimas Maledivy

Stravování na maledivských ostrovech a lodích

Na lokálních ostrovech je možné se stravovat buď v penzionech nebo hotelech nebo místních bistrech a restauracích, pokud na ostrovech jsou. Ubytovací kapacity nabízí ubytování se snídaní, polopenzí nebo plnou penzí. Stravování probíhá formou bufetu (švédský stůl) nebo formou À la carte. Místní bistra bývají levnější než ubytovací kapacity. Ceny v bistrech a restauracích jsou srovnatelné s cenami v lepších restauracích u nás. Jak tomu bývá ve většině zemích v Asii, i na Maledivách bývají ceny dvojí. Jedny pro místní a jedny pro turisty. Na kterých ostrovech se vyplatí snídaně, na kterých polopenze či plná penze sdělujeme našim klientům v nabídkách. Pokud zvolíte dobře, zbude vám i finanční prostor na nějakou tu hezkou exkurzi nebo aktivitu. V obyčejnějších penzionech jsou snídaně velice chudé, např. dva až tři plátky bílého toustového chleba, jedna až dvě nožičky kuřecího párku, jedno volské oko, máslíčko a marmeládka, rozpustná káva, voda a možná i juice. Toto je klasická snídaně pro túúúristu a věřte, že, pokud nebude výjimečně pravá maledivská snídaně v podobě roshi (chapati) a mashnuni, budete tuto "continental breakfast" jíst denně. Stěžovat si můžete třeba na nádraží nebo na lampárně. V lepších hotelech jsou snídaně formou bufetu a na výběr je všechno možné včetně müsli, ovoce a dalšího.

Na resortech je stravování formou bufetu v hlavní restauraci nebo À la carte v dalších vybraných restauracích a barech. Resorty nabízí možnost ubytování se snídaní, polopenzí, plnou penzí. Vybrané resorty nabízí také stravování formou All Inclusive nebo jsou výhradně resorty s All Inclusive. Pozor, na těch nejluxusnějších resortech All Inclusive nenajdete. Každopádně nabídka resortů je různá.

Na lodích je vždy možné zakoupit pouze balíček s plnou penzí. Stravování je formou bufetu.

Obchody se smíšeným zbožím a základní potraviny na maledivských ostrovech

Na obydlených ostrovech koupíte skoro vše, ale výběr je omezen. Speciálně výběr ovoce a zeleniny. Ceny čehokoliv jsou 1,5x až 2x a něčeho až 3x tak vyšší než v České republice. Nejvýhodnější je nákup tuňákových konzerv. Několikrát násobně levnější a chutnější než ty, které jsou k dostání u nás. Tedy pouze do času. Tuňákové konzervy z Malediv budou již brzy dostupné i v České republice.

Na resortech základní potraviny nezakoupíte. V obchodě se suvenýry zakoupíte nějakou tu sušenku, opalovací krém, kartáček na zuby a podobně. Ceny jsou vyšší než běžně v obchodech.

Na lodích základní potraviny nezakoupíte. Když loď zastaví a vydáte se na obydlený ostrov, zakoupíte cokoliv viz. Obydlené ostrovy.

Orientační ceny potravin a dalšího zboží na maledivských ostrovech a lodích

Voda se na obydleném ostrově v obchodě pohybuje od cca 0,5 USD do 3 USD, na resortu od 4 USD do 10 USD a na lodích bývá voda v rámci balíčku v ceně. V každém penzionu, hotelu i resortu je vždy určité množství pitné vody, kávy a čaje denně zdarma. 

Alkohol se na obydlených ostrovech neprodává, pouze nealko pivo nebo dětské šampaňské a ceny jsou 2x vyšší než v ČR nebo SK. Na resortech je alkohol běžně dostupný. Bez All Inclusive se na 3* a 4* resortech nedoplatíte. Plechovka či sklenice piva vyjde od 3,5 do 6 USD. Lahev obyčejného vína (0,7 l) od 35 USD do 1 000 USD+. Na lodích je alkohol také dostupný. Plechovka či sklenice piva vyjde od 3,5 do 6 USD. Lahev obyčejného vína (0,7 l) od 35 USD - 1 000 USD+. Ceny jsou v podstatě podobné jako na resortech.

Cigarety se na obydlených ostrovech pohybují od 5 USD (asi 120 Kč), na resortech od 8 USD do 20 USD a na lodích od 8 USD do 15 USD nebo je nemají. 

Ceny v bistrech a restauracích na obydlených ostrovech jsou srovnatelné s cenami v lepších restauracích v ČR nebo SK, avšak úroveň je mnohem nižší. Restaurace na resortech jsou mnohem dražší. Ve 3* a 4* resortech se vyplatí plná penze nebo All Inclusive. V 5* a opravdu luxusních resortech se pokrmy pohybují od 25 USD za předkrm, salát nebo zákusek a hlavní chod od 50 do 500 USD a výše za jeden hlavní chod. Na lodích je plná penze v rámci balíčku.

Kuřecí rizoto nebo smažené nudle na obydleném ostrově pořídíte od 3 USD do 10 USD. Záleží na lokalitě a kategorii restaurace. Není nutné se obávat v místních zapadlých bistrech tzv. "Na ulici". Na resortu pak od 25 do 50 USD za jedno jídlo.

Tuňákový steak s přílohou a zeleninou na obydleném ostrově pořídíte od 7 USD do 20 USD. Záleží na lokalitě a kategorii restaurace. Na resortech, pokud není nabízen v polopenzi, plné penzi nebo All Inclusive, se ceny pohybují od 20 USD do 100 USD a výš.

Rybí kari na obydleném ostrově pořídíte od 3 USD do 15 USD. Záleží na lokalitě a kategorii restaurace. Na resortech bývá v rámci bufetu, pokud není, ceny se pohybují od 20 USD do 50 USD.

Hedhikaa se na obydlených ostrovech dá pořídit od 0,5 USD za 1 kus. Na resortech bývá odpolední svačinka v rámci All Inclusive zdarma. Při plavbě na lodě je možné Hedhiku ochutnat při výletu na obydlený ostrov.

Druhy dopravy, ceny dopravy a její organizace na ostrovy a lodě

Na obydlené ostrovy je možné se dopravit veřejným trajektem (ferry), tedy bylo, nyní díky Coviďákovi již není a doufám, že už nebude ani v budoucnu, jelikož kvůli batůžkářům chudáci místní neměli jak cestovat, sdílenou rychlo lodí nebo menším letadlem se dvěma motory, které léta na vnitrostátních letech či kombinací vnitrostátního letu a rychlo lodě. Velmi výjimečně je možné se na obydlené ostrovy dopravit hydroplánem, a to proto, že u obydlených ostrovů jednoduše nejsou platformy, které stojí raketu. Jediným možným způsobem je cesta na blízký resort a odtud pak dále soukromou rychlo lodí. Cena za tento zážitek bývá vzhledem k ceně ubytování na obydlených ostrovech dost vysoká. Cena trajektů se pohybuje od 5 do 20 USD. Cena sdílené rychlo lodě od 25 do 150 USD nebo od 700 do 1 500 USD za soukromý pronájem větších lodí nebo od 150 USD do 500 USD menších lodích. Cena za vnitrostátní let se pohybuje od 120 USD výše. Cena je vždy uváděna vč. přejezdu lodě z letiště na cílový ostrov. Doprava je součástí ubytování a organizuje ji penzion nebo hotel. Další detaily poskytujeme pouze našim klientům. 

Na resorty je možné se dopravit rychlo lodí (blízko mezinárodního letiště Velana, hydroplánem nebo menším letadlem se dvěma motory, které léta na vnitrostátních letech či kombinací vnitrostátního letu a rychlo lodě. Ceny sdílených rychlo lodí se pohybují od 150 do 500 USD za jednu osobu za jednu cestu dle vzdálenosti od letiště. Ceny hydroplánů se pohybují od 150 do 2 000 USD za sdílený let. Možný je také soukromý pronájem, ale to pouze v případě skupiny cca 14 až 18 osob, jinak byste se nedoplatili. Ceny za vnitrostátní let se pohybují od 120 do 500 USD dle vzdálenosti. Doprava je součástí ubytování a organizuje ji resort. Všechny resorty mají vlastní lodě a některé resorty dokonce vlastní aerolinie. Personál resortu pro hosty vždy přijde na letiště a také hosty dopraví zpět.

Na safari lodě či jachty nebo katamarány je možné se dopravit buď lodí dhoni, rychlo lodí nebo v případě, že loď nevyplová z Male, vnitrostátním letem a lodí. Doprava je vždy součástí balíčku. Organizaci dopravy zajišťuje vedení lodí. Personál lodí pro hosty vždy přijde na letiště a také hosty dopraví zpět.

Výše uvedené jsou za 1 osobu za 1 cestu. Ceny jsou pouze orientační a pohyblivé dle cen paliva. Podrobné informace o dopravě na Maledivách.

Šnorchlování se žraloky druhu Nurse Shark.

Orientační ceny exkurzí a aktivit na maledivských ostrovech nebo při plavbě na lodi

Exkurzí a aktivit je na Maledivách obrovské množství. Od vodních sportů, šnorchlování, potápění, grilování na pláži, rybaření až po plavbu při západu slunce. Stačí si jen vybrat. Exkurze a aktivity naleznete všude stejné nebo podobné, velmi často za podobné ceny. Na 99,9% je všude na Maledivách možné vidět delfíny a želvy, někde ve větší koncentraci a ryby všech možných druhů. Na velké ryby jako je whale shark (žralok velrybí) jsou garantované pouze dvě lokality a především záleží na sezóně. Manty a rejnoky je možné vidět na mnoha místech, také ale záleží na sezóně. Každopádně vám nikdo nezaručí, že zrovna za 5 minut dvanáct budou delfíni, manty, žraloci atd. nastoupeni v pozoru na daném místě. Vše je o náhodě. Z některých ostrovů se dá přímo šnorchlovat, moc jich ale není. Ceny exkurzí a aktivity se pohybují od 25 do 5 000 USD.

 

Night Fishing (noční rybolov), Sunset Cruise, Dolphin, Manta, Whale Shark Trips, BBQ on the Beach, Sand Bank Trip, výlety na jiné ostrovy se na obydlených ostrovech pohybují od 20 USD do 50 USD za jednu osobu a na resortu od 35 USD do 200 USD za jednu osobu. Vždy záleží na tom, kolik výletníků se zúčastní daného výletu nebo exkurze. Vždy záleží na tom, kolik výletníků se zúčastní daného výletu nebo exkurze. Na resortech je většina aktivit v ceně ceně balíčku, jehož obsah je vždy přikládán k cenové nabídce. 

 

Ceny výletů na resort se pohybují od 100 USD až po 500 USD a výše a ceny výletů na obydlený ostrov od 40 do 200 USD. Opět záleží na tom, kolik výletníků se na resort vydá. Výlet na lokální ostrov nebo jiný resort je na některých resortech zdarma v rámci balíčku All Inclusive. V případě pobytu na lodi je výlet na obydlený ostrov vždy zdarma a na resort jsou ceny stejné, jako již zmíněné. 

Šnorchlování se na obydlených ostrovech pohybuje od 20 USD do 100 USD a na resortech od 25 USD do 200 USD. Opět záleží na tom, kolik výletníků se na exkurzi vydá. V rámci plavby na lodi je šnorchlovačka v ceně balíčku. 

Potápění se na obydlených ostrovech pohybuje od 45 USD do 120 USD za jeden ponor s vybavením. Když ale máte výhodně zakoupený balíček, tak ponor vyjde i na 15 USD až 20 USD. Na resortech se ceny ponorů pohybují od 70 USD do 200 USD za jeden ponor s vybavením. Na safari lodích jsou ponory v ceně balíčku. 

 

Výše uvedené jsou za 1 osobu za 1 aktivitu nebo výlet. Ceny jsou pouze orientační, pohyblivé dle cen paliva a kategorie ubytovací kapacity. Podrobné informace o exkurzích, aktivitách a zážitcích na Maledivách.

Rozdíl mezi obydlenými ostrovy a resorty ve zkratce

Povolení lokálního cestování přineslo možnost, podívat se na Maledivy, i méně zámožným obyvatelům naší planety. Ovšem se třemi striktními pravidly, které se stejně zase tak 100% nedodržují. Moje poznámka k pravidlům je, že my také chceme, aby se u nás cizinci chovali podle našich pravidel, tak co bychom se my, nemohli chovat v cizí zemi podle tamních pravidel. Takže, vážení přátelé, po nastudování této tabulky vám musí být jasné naprosto vše a hlavně to, jaký typ dovolené by jste si rádi zakoupili. Ne že, mi někdo napíšete: "Chci resort za cenu obydleného ostrova!" Ještě tedy jednou: "Obydlené lokální ostrovy jsou rybářské vesnice, kde žijí místní. Nejsou to luxusní resorty, které znáte z fotografií na internetu. Je to levnější verze dovolené mezi místními obyvateli. Uvidíte běžný maledivský život, občas pálení odpadků, sem tam PET lahev nebo jiné nečistoty na ostrově a pláži atd. Možná to zní trochu drsně a mnohé to i odradí, ale nemáme potřebu vám lhát, je to tak jak to je. Na většině ostrovů jsou pouze malé soukromé pláže, kde se turisté mohou koupat v plavkách a uklízí se v intervalech 1x až 2x týdně. Záleží na ostrově. V období monzunů je úklid složitější. Na resortech se uklízí 2x až 3x denně. Za to se také řádně platí. Většina odpadků, která na ostrovy připlave, je z také z výletních a potápěčských lodí. Nevyřešitelný boj. Na obydlených ostrovech je také zakázán alkohol. Žádné bary a noční život tady nenajdete. Tento druh cestování více méně volí Ti, kteří se chtějí na Maledivy podívat a poznat místní kulturu nebo chtějí ušetřit za ubytování na resortu. Na všech ostrovech vždy najdete alespoň jeden malý coffee shop nebo malou restauraci a obchod s potravinami, vše velmi podobné asijským restauracím nebo večerkám, které známe od nás. Ceny jsou srovnatelné s ČR. Skoro z každého ostrova se dá šnorchlovat, ale když kolem ostrova není útes, tak tam ani smrt nebere, tzn. nic tam neuvidíte. Podmořský život je na Maledivách bohatý všude, ale místy je bohatší. Doprava je možná sdílenými rychlo loděmi, které jezdí podle jízdních řádů nebo letadlem. Exkurze a aktivity se pohybují od 15 do 200 USD. Záleží na druhu. Průměrně se ceny exkurzí se pohybují od 20 do 70 USD za osobu. Když víte jak a kam, i na lokálních ostrovech může být vaše dovolená nezapomenutelná...

Můj TIP: Kombinace obydleného ostrova a poté relax na resortu. Zažijete tak neopakovatelný zážitek.

© Informace a fotografie použité na této stránce o rozdílech mezi ostrovy

Veškeré informace použité na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů na Maledivách. 

bottom of page