top of page
Maledivy počasí, počasí na Maledivách, celoroční počasí, aktuální počasí

Maledivy: Počasí dlouhodobé i aktuální

Detailně o počasí na Maledivách, aktuální předpověď počasí, sezónní a dlouhodobé aneb Kdy vyrazit na maledivské ostrovy, to vše z vlastní zkušenosti, a několikrát denně také z oficiálních reportů od maledivských meteorologů.

 

Maledivy jsou tropickou destinací a tím pádem tu panuje monzunové klima. Počasí se na Maledivách dělí na dvě roční období, a to období sucha a období dešťů. V obou obdobích se teplota moře i vzduchu pohybuje od 26 ° C do 33 ° C

Období sucha tzv. Iruvaa nebo také Iruvai, severovýchodní monzun, který trvá od prosince až do dubna. V tuto dobu neprší skoro vůbec, ale za to jsou tu nejvyšší ceny ubytování. Dovolenou na tyto měsíce je nutné zarezervovat, co nejdříve. Ideáně alespoň půl roku předem. Jedná se o top měsíce na válečku na pláži a mnoho dalších aktivit. V prosinci a lednu je ideální doba na rybolov velkých ryb, pozor ale čas od času se mohou vyskytnout i bouřky. Ty úplně nejlepší a nejkrásnější měsíce na Maledivách jsou únor, březen a skoro celý duben. V únoru a březnu je v moři perfektní viditelnost na šnorchlování a potápění v podstatě kdykoliv a kdekoliv. V březnu a v některých dnech v dubnu je kolikrát možné zažít moře naprosto klidné a bez jediné vlnky. Kolikrát není poznat kde končí mořská hladina a začíná nebe. Suchá sezóna je vhodná také pro kombinace ostrovů na různzch atolech a přejezdy loděmi.

Období dešťů tzv. Hulhangu, jihozápadní monzun, trvá od května do listopadu. Deštová sezóna na Maledivách je logicky cenově levnější, a je vhodná pro surfaře, windusrfisty, kitesurfisty, milovníky mant a žraloka obrovského či velryb anebo pro milovníky resortů, wellness a rozmazlování se v lázních, kterým nevadí, že nebude perfektní počasí. Buď prší jen místy a jsou to velice prudké přeháňky, doslova provazy vody, dlouhé cca 10 až 20 minut anebo prší všude a třeba v kuse i dva až tři dny nebo týden. Poté je ale zase několik dnů hezky anebo polojasno. V dešťové sezóně převážně fouká silný nebo dost ostrý vítr, a to znamená velké vlny, proto se jedná o perfektní období na již zmíněné vodní sporty. Tornáda na Maledivách nemáme, ale tropické cyklóny se nám čas od času v dešťové sezóně nevyhýbají. Bezvětří a klidné moře bývá v dešťové sezóně pouze výjimečně. V posledních letech bývá v dešťové sezóně počasí lepší ve středních či severních Maledivách. Jedná se z pravidla o měsíce říjen, listopad a prosinec. Občas severní Maledivy chytají počasí jižní Indie, což v obodobí dešťů může být dost ošklivé. Z jižních atolů bývají dobré jenom Kaafu atol, Vaavu atol a celý Ari atol, do něhož spadá severní Ari atol / Alif Alif atol a Alfi Dhaal atol. Na ostatních atolech, které jsou položeny níže, často bývá dost špatné počasí, které tu většinou panuje až do poloviny ledna. Atoly položené jižněji jsou totiž na otevřeném oceánu. Atoly položené výše kryje Srí Lanka. V období dešťů se občas vyskytují i bouřky. I když v ráji prší, tak je pořád teplo. Někdy je déšť vážně příjemný. V posledních letech bylo nejhorší počasí v měsících květen až srpen. Září a říjen bylo méně deštivo. Listopad jak kdy. Vánoce a Silvestr jsou na Maledivách z hlediska počasí taktéž jak kdy. Sever ale bývá mnohem lepš než jih. Pozor, jedná se o nejdražší sezónu v roce!

Počasí na Maledivách v dešťovém období.

Teplota vzduchu a moře na Maledivách

Teplota vzduchu a moře je na Maledivách po celý rok podobná. Denní teploty se pohybují běžně v rozmezí 27 ° C až 33 ° C ve dne a kolem 25 ° C a v noci. Teplota moře se pohybuje od 26 ° C do 30 ° C. V minulosti bývávalo moře i teplejší, a proto Maledivy poskytlo rozsáhlé bělení korálů. Dnes už je to ale lepší. V dešťově sezóně je vyšší vlhkost. 

Vzhledem k tomu, že se Maledivy skládají z malých ostrovů a jsou obklopeny mořem, horké dny zde nejsou tak nesnesitelné jako na pevnině, tedy kromě hlavního města Male a přilehlých městských ostrovů, vane tu příjemný vánek. V období dešťů fouká docela dost. Rozpuštěné vlasy nedoporučuji.  

Nejvyšší teplota vzduchu 43,6 ° C byla naměřena 28. dubna 2022 na městském ostrově Hulhumale a v hlavním městě Male. V tomto týdnu se teploty na celých Maledivách pohybovaly kolem této hranice. V tuto dobu jsem zrovna byla na Maledivách, a věřte mi, že to takové horko jsem tu opravdu ještě nezažila. Druhá nejvyšší teplota 36,8 ° C byla naměřena dne 19. května 1991, a to na meteorologické stanici v Kadhdhoo. Nejnižší teplota 17,2 ° C byla zaznamenána 11. dubna 1978, a to v Národní meteo stanici. 

Proč na Maledivy cestovat i v deštové sezóně?

"Dešťovovětrné" aneb dešťová sezóna na Maledivách nabízí nižší ceny než suchá sezóna, dělí se na období květen až srpen, září až listopad, a jak už bylo zmíněno, je vhodná pro milovníky resortů, wellness a rozmazlovaní se v lázních, či pro milovníky surfování, příznivce vodních sportů jako je windsurfing a kitesurfing nebo pro pro šnorchlisty a potápěče, kteří milují manty a žraloka obrovského nebo chcete-li žraloka velrybího.

 

Od května do října a někdy až do konce listopadu či prosince, je TOP sezóna na manty a žraloka obrovského. Ve vybraných lokalitách je možné spatřit také kosatky a velryby. Top lokalitou, kde je možné spatřit tyto mořeské kreatůrky a milovníky planktonu, je Baa atol, který je zapsán v UNESCO a známý mantí a obržraločí spot Hanifaru Bay, kde v této sezóně narazíte od 40 do 100 mant denně a také minimálně na jednoho žraloka obrovského. Žraločák i manty v turo roční dobu plavou na hladině, krmí se planktonem, který se vyskytuje právě na hladině, a není tedy nutné se k nim potápět. Postačí vám maska, šnorchl a ploutve. Hanifaru Bay je pouze sezónní záležitostí.

 

Další lokalitou na manty a žraloka obrovského je jižní Ari atol / Alif Dhaal atol, kde se ale manty sice vyskytují v o dost menší počtu, za to ale celoročně. Na žraloka obrovského a manty tu ale narazíte skoro vždycky.

 

V menším počtu je možné manty spatřit v dešťové sezóně kdekoliv po celých Maledivách. V suché sezóně pouze výjimečně.

Cestování mezi ostrovy a atoly na Maledivách v dešťové sezóně

V období od května do listopadu, tedy v nízké, dešťové a větrné sezóně nedoporučuji cestování loděmi mezi atoly, tedy kombinace ostrovů na různých atolech s přejezdy lodí. Moře bývá dost divoké, lodě mívají zpoždění anebo nejezdí vůbec. Dovolenou nejlépe strávíte na jednom ostrově, a to takovém, na který se dostanete vnitrostátním letem a rychlo lodí  anebo je dostupný hydroplánem. Pozor, nepleťte si vnitrostátní a mezinárodní letiště.

Pokud v dešťovce plánujete pobyt na dva týdny nebo déle a mermomocí mezi atoly cestovat chcete, doporučujeme vybrat buď oba ostrovy na různých atolech dostupné letadlem nebo hydroplánem anebo jeden ostrov, který je dostupný lodí a druhý ostrov na jiném atolu, který je dostupný vnitrostátním letem či hydroplánem. 

Je zde i varianta taková, že vnitrostátním letem odletíte na vzdálenější atol, zde budete cestovat mezi ostrovy, a poté se do Male opět vrátíte letadlem. Cestování po ostrovech v rámci jednoho atolu bývá OK, a to proto, že se zde tak, jako mezi atoly, nepřejíždí divoké mořské kanály, kde bývají velké vlny a to, i 2 m a více. Moře je o klidnější, protože je chráněno atolem a ostrovy. Já sama měla v červnu 2017 při překonávání vln vysokých přes 2 m na maličké rychlo loďce pro 8 lidí, smrt ve "vočích", a to už jsem na Maledivách něco zažila. Znovu jsem tuto akci zažila bohužel i v sezóně, a to v únoru 2019. 

Pokud nechcete cestovat letadlem či hydroplánem, ale jenom lodí a trváte na tom vidět více ostrovů, doporučujeme atoly, které jsou blízko Male. Ty ale zase nejsou tak hezké jako vzdálenější atoly, jsou hustě obydlené, s minimální zelení. Anebo kombinovat atoly, které jsou, z pohledu na mapu východě Malediv, tedy na stejné straně Malediv.

Pokud trváte na tom, že cestování mezi atoly lodí risknete a loď bude kvůli počasí zrušena, riskujete to, že v případě přejíždění mezi atoly, budete buď muset zaplatit velkou částku za leteckou dopravu (loď na letiště + vnitrostátní let nebo hydroplán) anebo příplatek za další noc na první ostrově a 100% storno na ostrově, kam máte namířeno. Samozřejmě, že se jedná o risk 50 / 50%, ale věřte mi, že v případě, že chcete zažít pohodovou dovolenou, je lepší to neriskovat. Předem varuji, že pokud se loď kvůli počasí zruší nebo opozdí, vždy s tím jsou spojené nemalé komplikace jak pro vás, tak pro nás. Odpovědnost nenese cestovka, ale Vy a Vaše rozhodnutí. Za vyšší moc cestovka nenese odpovědnost nikdy!

Vlastní letité zkušnosti s počasím na Maledivách

Realita je taková, že se v dnešní době prostě na počasí nedá spolehnout! Nebudu vám říkat, že bude hezky a nebude lejt, když se to stát může. Sami víte, jaké je posledních pár let počasí u nás. V létě zima a v zimě teplo.

Na Maledivách je to podobně. Ani sami maledivští meteorologové nedokáží předpovědět počasí na několik dní dopředu. Maximálně na den nebo dva. Když má pršet neprší a když nemá pršet, tak prší. Už ani ty monsuny nefungují, jak fungovaly a jsou o pár dní posunuty, takže je cestování do ráje v dešťové sezóně sázkou do loterie. Může být týden hezky, bez deště anebo pršet i dva nebo tři dny. Teplo a větrno ale bude zaručeně. Já osobně mám deštivé dny na Maledivách ráda. Je to něco jiného, než známe z Evropy. 

Osobně jsem na ostrovech pobývala ve všech měsících, kromě července, který je ale stejný jako červen. Od roku 2012 3x denně sleduji satelitní mapy a vývoj počasí na Maledivách, a to na všech atolech. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že počasí bylo jak kdy. Třeba v květnu, srpnu a září 2014 bylo slunečno a minimálně deště, kdežto v 2015 dost pršelo. Přerušený letecký provoz během Covidu opravdu změnil ráz počasí na Maledivách. Sezóna 2022 opět vypadá tak, jako pamatuji v letech 2009 až 2015, než začalo bělení korálů a oteplování oceánu. V květnu 2022 bylo snad nejhorší počasí, co od roku 2009 pamatuji. V červnu 2022 byly 3 týdny celkem fajn, července byl opět superošklivý. Srpen byl zatím fajn a září 2022 extrémně překvapilo. Skoro celý měsíc je azuro, což v minulých letech opravdu nebylo. 

Aktuální předpověd počasí na Maledivách

Panikaříte-li 14 dní nebo týden před dovolenou a hledáte aktuální informace o počasí na Maledivách na internetu, protože chcete, aby na vaší vysněné dovolené bylo hezky, přestaňte s tím, zbytečně se stresujete! Na každém konci Malediv bude pravděpodobně jinak. Dost běžné je i to, že na jednom ostrově, kde právě jste, svítí sluníčko a na ostrově, který je vzdálen 1 km od vás, leje 20 minut jako z konve. Typické tropické počasí. Maledivy Live Camera.

Dokonalé počasí na Maledivách.

Nakaiy Nevi (sezóny Malediv) - Tradiční maledivský kalendář s počasím

Jména monzunů mají původ v astrologii. V dávných dobách, kdy ještě nebyly kompasy, se mořeplavci a rybáři řídili hvězdami. Z vlastní zkušenosti a zajímavého zážitku vím, že na mnoha ostrovech se hvězdami rybáři řídí dodnes.

IRUVAA nebo také IRUVAI - severovýchodní monzun aneb suché období

Kalendářně nastává období sucha, avšak v posledních letech bývá dost deštivo a větrno i v prosinci a lednu a občas také v únoru. Počasí se bohuže mění na celém světě a můžeme za to my lidé...

Počasí na Maledivách v prosinci

Monzun: Mula (první z Iruvai sezóny), 10. prosinec - 22. prosinec

Typické počasí: Silný vítr fouká ze všech možných stran, nejčastěji však ze severovýchodu. Moře je neklidné, někdy rozbouřené, větší vlny. Možnost spatřit světélkující plankton na pláži.

Průměrné srážky: 84 mm

Rychlost větru: 20,37 km/h

Průměrný počet hodin slunečního svitu: 86,4 h.

Průměrná denní teplota: 28 ºC / 82 ºF

Průměrná teplota vody: 27 ºC / 81 ºF

Vlhkost: 81%

 

Vhodné aktivity 

Cestování lodí: Mezi atoly jak kdy, mezi ostrovy v na jednom atolu ano.

Atoly vhodné k cestování lodí: Většina, přichází klidnější období.

Válečka na pláži: Ano

Šnorchlování: Ano, viditelnost začíná být dobrá.

Potápění: Ano, viditelnost začíná být dobrá.

Vodní sporty: Ano, většina. Stále dobré pro windsurfing a kitesurfing (kiteboarding). Velice vhodný je Baa atol, laguna mezi ostrovy Goidhoo, Fehendhoo a Fulhadhoo. Místní kiteboardisté byli vybráni i Red Bull teamem.

Rybolov: Dobré období pro rybolov tuňáků. Špatné období pro Bonito fish - Tuňák pruhovaný, který patří do čeledi makrelovitých. Návnada (Live baits) se hojně vyskytuje na severu Malediv. Top rybářskou lokalitou je Baa atol a Vaavu atol.

Počasí na Maledivách v období Vánoc a Silvestra

​23. prosinec - 5. leden, Furahalha

​Typické počasí: Silný vítr, který fouká ze severovýchodu. Moře je neklidné. Možnost spatřit světélkující plankton na pláži.

Průměrné srážky: 76,5 mm

Rychlost větru: 22,22 km/h.

Průměrný počet hodin slunečního svitu: 91,7 h.

Průměrná denní teplota: 27 ºC / 81 ºF

Průměrná teplota vody: 27 ºC / 81 ºF

Vlhkost: 80%

 

Vhodné aktivity

Cestování lodí: Mezi atoly jak kdy, mezi ostrovy v na jednom atolu ano.

Atoly vhodné k cestování lodí: Většina, přichází klidnější období.

Válečka na pláži: Ano

Šnorchlování: Ano, ale s ne úplně skvělou viditelností.

Potápění: Ano, ale s ne úplně skvělou viditelností.

Vodní sporty: Ano, většina. Dobíhá sezóna pro windsurfing a kitesurfing (kiteboarding). Velice vhodný je Baa atol, laguna mezi ostrovy Goidhoo, Fehendhoo a Fulhadhoo.

Rybolov: Výborné období pro rybolov na severu Malediv. Baa atol.

Počasí na Maledivách v lednu

6. leden - 18. leden, Uthura-Halha

Typické počasí: Modré nebe. Silnější vítr, který vane od severovýchodu. Moře je neklidné.

Průměrné srážky: 21,6 mm

Rychlost větru: 22,22 km/h

Průměrný počet hodin slunečního svitu: 86,4 h

Průměrná denní teplota: 28 ºC / 82 ºF

Průměrná teplota vody: 27 ºC / 81 ºF

Vlhkost: 81%

Vhodné aktivity

Cestování lodí: Ano, jak mezi atoly, tak ostrovy.

Atoly vhodné k cestování lodí: Všechny

Válečka na pláži: Ano

Šnorchlování: Ano, ale s ne úplně skvělou viditelností.

Potápění: Ano, ale s ne úplně skvělou viditelností.

Vodní sporty: Ano, většina, kromě surfování, windsurfing a kitesurfing (kiteboarding).

Rybolov: Průměrný. Rybolov kdekoliv.

 

19. leden - 31. leden, Huvan

Typické počasí: Modré nebe. Klidné moře. Ze severovýchodu vane příjemný vánek.

Průměrné srážky: 24,2 mm

Rychlost větru: 22,22 km/h

Průměrný počet hodin slunečního svitu: 101,6 h.

Průměrná denní teplota: 28 ºC / 82 ºF

Průměrná teplota vody: 27 ºC / 81 ºF

Vlhkost: 81%

Vhodné aktivity

Cestování lodí: Ano, jak mezi atoly, tak ostrovy.

Atoly vhodné k cestování lodí: Všechny

Válečka na pláži: Ano

Šnorchlování: Ano, viditelnost začíná být lepší a lepší.

Potápění: Ano, viditelnost začíná být lepší a lepší.

Vodní sporty: Ano, většina, kromě surfování, windsurfing a kitesurfing (kiteboarding).

Rybolov: Výborné období pro rybolov na východu Malediv.

Počasí na Maledivách v únoru

1. únor - 13. únor, Dhinasha

Typické počasí: Modré nebe. Klidné moře. Ze severovýchodu vane příjemný vánek.

Průměrné srážky: 37,8 mm

Rychlost větru: 20,37 km/h

Průměrný počet hodin slunečního svitu: 107,4 h

Průměrná denní teplota: 28 ºC / 82 ºF

Průměrná teplota vody: 27 ºC / 81 ºF

Vlhkost: 81%

 

Vhodné aktivity 

Cestování lodí: Ano, jak mezi atoly, tak ostrovy.

Atoly vhodné k cestování lodí: Všechny

Válečka na pláži: Ano

Šnorchlování: Ano, výborné. 

Potápění: Ano, výborné. 

Vodní sporty: Ano, většina, kromě surfování, windsurfing a kitesurfing (kiteboarding).

Rybolov: Dobré podmínky pro rybolov žraloků směrem k indickému pobřeží Malabar. Pozor, rybolov žraloků je na Maledivách zakázán. Všeobecně je rybolov vhodný kdekoliv. Top lokacemi, ať se děje, co se děje, nezáleží na sezóně, je Baa atol a Vaavu atol.

 

14. únor - 26. únor, Hiyaavihaa

Typické počasí: Klidné moře. Dny i noci jsou horké. Ze severovýchodu vane příjemný vánek.

Průměrné srážky: 14,4 mm

Rychlost větru: 16,67 km/h

Průměrný počet hodin slunečního svitu: 126,5 h

Průměrná denní teplota: 28 ºC / 82 ºF</