top of page
Obydlené lokální ostrovy, Maledivy.jpg

Maledivy: Obydlené lokální ostrovy

Lokální ostrov nebo obydlený lokální ostrov na Maledivách je ostrov, kde žijí domorodci, tedy Maledivci, a pár dalších národností většinou z jiných asijských destinací. Některé ostrovy mají status rybářských ostrovů, některé farmářských ostrovů, a na některých jsou loděnice, což znamená, že na některých žije mnoho rybářů, na některých se farmaří, a na některých se zase opravují a staví lodě. Tyto obydlené ostrovy jsou vesnice či městečka jako kdekoliv jinde na světě, která většinou mají alespoň základní občanskou vybavenost. Na obydlených ostrovech je možné se ubytovat v penzionech a hotelech a hotelech resortního typu.

Poprvé jsem obydlené ostrovy navštívila v prosinci 2009. Náš česko-maledivský tým procestoval všechny obydlené ostrovy, a to 199 plus 1, který dnes již neexistuje. Ostrovy známe velice dobře a víme, které jsou perfektní pro Vaši perfektní dovolenou, a které ne. Ostrovy se bohužel mění raketovou rychlostí a většina z obydlených ostrovů, na kterých funguje cestovní ruch, již nejsou vhodné pro pohodovou dovolenou. Každopádně to, jak znám, a zažila jsem obydlené ostrovy a místní já, už nikdy nikdo nezažije...

Počátek turismu na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Strávit dovolenou na obydleném lokálním ostrově je povoleno od prosince 2009. Dříve bylo cestování po lokálních ostrovech zakázané a ostrovy se mohly navštěvovat pouze na povolení, které bylo zpoplatněné, a které udělovala vláda pouze filmařům, fotografům či různým výpravám. Dostat povolení nebylo vůbec jednoduché. Dále bylo povoleno navštívit lokální ostrovy jako zpoplatněnou exkurzi z resortu, což jsem v prosinci 2009 využila i já. První registrovaný penzion, místo něhož dnes stojí 10 patrový hotel, byl otevřen v lednu 2010 na ostrově Maafushi, který už je dnes přeplněná, a stalo se z něho další město. Mnoho místních své domy a pozemky prodalo a odstěhovali se na jiné ostrovy nebo do zahraničí. ROZDÍL MEZI OBYDLENÝM OSTROVEM, RESORTEM A SAFARI LODÍ

HomeStay turismus na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Se šíleným nápadem obnovy HomeStay cestovního ruchu přišel v roce 2021 ministr cestovního ruchu Dr. Abdulla Mausoom. Koncept HomeStay si na Maledivách po mých zkušenostech, které na obydlených ostrovech čerpám již od roku 2009, opravdu nedokážu představit. Mnoho místních žije v naprosté chudobě a ve špatných hygienických podmínkách i návycích. Ten, kdo žije dobře, na obydlených ostrovech vlastní buď rodinný penzion nebo menší hotel, a to znamená, že tady HomeStay postrádá smysl. Od roku 2011 jsem na Maledivách na vlastní kůži zažila opravdu neskutečně velké množství "HomeStay pobytů", v době, kdy jsem měla maledivské přítele, a věřte mi, že takhle dovolenou opravdu trávit nechcete! HomeStay byl trendy kdysi dávno, např. v roce 1983, kdy na obydlených ostrovech neexistovali žádné penziony a ani hotely. Tehdejší vláda HomeStay později zakázala a dobře věděla proč. Znovuspuštění HomeStay proběhlo 1. ledna 2022 na obydleném ostrově Dhiggaru na Meemu atolu, což mi opět postrádá smysl, protože HomeStay je dobré tak maximálně pro místní nebo opravdové batůžkáře, kteří rozhodně nechtějí utrácet za dopravu až na Meemu atol. HomeStay dovolenou na Maledivách nepodporujeme a ani podporovat nebudeme! 

Občanská vybavenost obydlených lokálních ostrovů na Maledivách

Na obydlených ostrovech najdete v podstatě všechno, co ve většině vesnicích, počínaje obchody s potravinami, smíšeným zbožím, něco jako "naše" asijské večerky, bistra, kavárny, restaurace, nemocnice, zdravotní střediska, ošetřovny, lékárny, policejní stanice, obchody s oblečením, obchody se suvenýry, konče bankou a bankomaty. Na ostrovech, kde funguje cestovní ruch jsou penziony a hotely. ​Ceny v restauracích na lokálních ostrovech a v obchodech jsou podobné jako ceny v Praze. ​Pokud strávíte dovolenou na lokálním ostrově, podporujete tím místní, ostrovní ekonomiku. Často tu někteří lidé spoléhají jen na to, co uloví, aby se vůbec najedli. ​Pokud strávíte dovolenou na resortu, z velké části podporujete ohromné mezinárodní hotelové řetězce a společnosti, ze kterých má příjem pouze maledivská vláda. Na obydlené ostrovy mimo hlavního města Male nebo přilehlého Hulhumale či Villingili na severním Male atolu se tyto peníze vůbec nedostanou.​

Fodhdhoo, Bikini Beach, plážové vilky Sabba Beach Villas, Noonu atol, Maledivy

Pravidla chování na obydleném lokálním ostrově na Maledivách

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimové, jsou na lokálním ostrově tři pravidla, a to:

 

1. Zákaz požívání alkoholu, který nikde na lokálním obydleném ostrově nekoupíte, proto také heslo: "Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!" Opravdu to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu (pouze vybrané), kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na sandbank, picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale opijete, nepustí vás na lokální ostrov zpátky a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby, dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na denní návštěvě resortu, tak to znamená koupit si drahý pokoj na jednu noc. Ale, to by nebyli Maledivci, aby něco ke spokojenosti turistů nevymysleli. U mnoha obydlených ostrovů nyní trvale kotví safari lodě, které mají licence na alkohol, a turisté si tak během pobytu na obydlených ostrovech sem tam nějakou sklenku dopřát mohou. Ceny alkoholu jsou stejné jako na resortech. 

 

2. Zákaz nošení sexy oblečení, tzn. neodhalovat ramena. Tričko s krátkým rukávem a sukně nebo kraťasy ke kolenům jsou OK. Cokoliv s krátkým rukávem, bez hlubokého výstřihu v délce ke kolenům je fajn. Spousta cizinců toto pravidlo nerespektuje. Na některých ostrovech jsou na to Maledivci už sice zvyklí, a na některých proti tomu opravdu hodně bojují. Upřímně, když někdo přijede na dovolenou k nám, taky chceme, aby se choval podle našich pravidel.

3. Zákaz koupání v bikinách na pláži na obydleném lokálním ostrově tam, kde pláž není vyhrazená pro turisty a nenachází se tam tzv. bikini pláž. Na pláže, které nejsou vyhrazeny pro turisty je perfektní mít tričko z mikrovlákna nebo tričko na surf, legíny nebo plavkové kraťasy. Opět, někteří cizinci to nerespektují. Pokuty si platíte sami. Na všech lokálních ostrovech, kde jsou vystavěny penziony a hotely, postupně vznikly privátní pláže pro turisty, kde se můžete koupat i opalovat v bikinách. Bikini můžete nosit také na sandbank, picnic (BBQ) ostrovech a na neobydlených ostrovech a samozřejmě na resortu a safari lodích. 

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Severní Maledivy: Minimálně turistické ostrovy s krásnou přírodou

Výběr obydlených ostrovů

Severní Maledivy se táhnou od samého severního konce Malediv, od atolů Haa Alif až po Baa atol. Severní Maledivy, speciálně samotný vrchní konec Malediv, jsou minimálně turistické a stále je možné tu najít opravdu krásnou přírodu, a to ať bujnou vegetaci, tak pěkné šnorchlování či zajímavá místa k potápění.

 

Minimálně obydlené a turistické jsou ostrovy Vashafaru, Kelaa, Lhohi, Fodhdhoo a Kihaadhoo. K ubytování Sabba Hotels na ostrově Fodhdhoo na Noonu atolu patří také katamarán, který má licenci na alkohol, znamená to tedy, že je možné si během dovolené na obydleném ostrově Fodhdhoo dopřát také nějaký ten drink. 

 

Severní Maledivy jsou z Male dostupné pouze kombinovanou dopravou, a to vnitrostátním letem a rychlo lodí. Hydroplány létají pouze na vybrané resorty, a jejich použití jako doprava na obydlený ostrov je pouze výjimečné, a hlavně nákladné. Ne každý resort je ochoten nechat sedadlo turistům, kteří míří na lokální ostrovy. Je to zcela pochopitelné.

Střední Maledivy: Část hodně turistická, část méně, urbanizace i krásná příroda

Střední Maledivy se táhnou od severního Male atolu a severního Ari atolu až po Dhaalu atol a Thaa atol. Část středních Malediv je opravdu velmi turistická, obydlená a zastavěná.

 

Pokud si na Maledivy letíte odpočinout, hledáte pěkné atoly, obydlené ostrovy s pěknou pláží, méně turistické, méně obydlené a milé místní, pak nedoporučujeme pobyt na severním a jižním Male atolu, a bohužel už také na severním Ari atolu / Alif Alif atolu a bohužel už také i na Vaavu atolu. Například na obydlených lokálních ostrovech Gaafaru, Himmafushi, Huraa, Thulusdhoo, Dhiffushi, Gulhi, Maafushi, Guraidhoo, Maafushi, Fulidhoo, Thinadhoo, Felidhoo, Keyodhoo, Rakeedhoo, Rasdhoo, Ukulhas, Thoddoo, BoduFolhudhoo, Mathiveri, Himandhoo, Mandhoo, Mahibadhoo, Dhangethi, a ještě pár dalších ostrovů. Obydlených ostrovů, které ve středních Maledivách opravdu stojí za návštěvu a jsou nádherné, je opravdu hrstka. Za dovolenou na Maledivách utratíte nemalé peníze, a to znamená, že by měla být perfektní v rámci možností, a že byste se neměli spokojit s přeplněnými ostrovy, plnými místních, turistů a s nepěknými plážemi nebo uměle vytvořenými plážemi. Vím, o čem mluvím! 

 

Střední Maledivy jsou z Male dostupné veřejným trajektem, který již nezajišťujeme, rychlo lodí a kombinovanou dopravou, a to vnitrostátním letem a rychlo lodí. Hydroplány létají pouze na resorty, a jejich použití jako doprava na obydlený ostrov je pouze výjimečné, a hlavně nákladné. Museli byste letět na resort, který je nejblíže obydlenému ostrovu, který jste si vybrali, a odtud mít zajištěnou soukromou rychlo loď. Ne každý resort je ochoten nechat sedadlo turistům, kteří míří na lokální ostrovy. Je to zcela pochopitelné.