Obydlené lokální ostrovy na Maledivách

Maledivy: Obydlené lokální ostrovy

Lokální ostrov nebo obydlený lokální ostrov je ostrov, kde žijí domorodci (Maledivci) a pár dalších, většinou asijských národností. Některé ostrovy mají status rybářských ostrovů, některé farmářských ostrovů a na některých jsou loděnice, což znamená, že na některých žije mnoho rybářů, na některých se farmaří, a na některých se zase opravují a staví lodě. Tyto obydlené ostrovy jsou vesnice či městečka jako kdekoliv jinde na světě, která většinou mají alespoň základní občanskou vybavenost. Náš česko-maledivský tým procestoval všechny obydlené ostrovy, a to 199.

Občanská vybavenost obydlených lokálních ostrovů

Na ostrovech najdete v podstatě všechno, počínaje obchody s potravinami, smíšeným zbožím, něco jako naše večerky, restaurace, nemocnice, ošetřovny, lékárny, policejní stanice, obchody s oblečením, se suvenýry, konče bankou a bankomaty. ​Ceny v restauracích na lokálních ostrovech a v obchodech jsou podobné jako ceny v Praze. ​Pokud strávíte dovolenou na lokálním ostrově, podporujete tím místní, ostrovní ekonomiku. Často tu někteří lidé spoléhají jen na to, co uloví, aby se vůbec najedli. ​Pokud strávíte dovolenou na resortu, z velké části podporujete ohromné mezinárodní hotelové sítě a společnosti, ze kterých má příjem pouze maledivská vláda. Na obydlené ostrovy se tyto peníze často vůbec nedostanou.​

Strávit dovolenou na obydleném lokálním ostrově je povoleno od prosince 2009. Dříve bylo cestování po lokálních ostrovech zakázané a ostrovy se mohly navštěvovat pouze na povolení, které bylo zpoplatněné, a které udělovala vláda pouze filmařům, fotografům či různým výpravám. Dostat povolení nebylo vůbec jednoduché. Dále bylo povoleno navštívit lokální ostrovy jako zpoplatněnou exkurzi z resortu. První registrovaný penzion byl otevřen v lednu 2010 na ostrově Maafushi, který už je dnes přeplnění a stalo se z něho další město.  ROZDÍL MEZI OBYDLENÝM OSTROVEM, RESORTEM A SAFARI LODÍ.

Pravidla chování na obydleném lokálním ostrově

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimové, jsou na lokálním ostrově tři pravidla, a to:

 

1. Zákaz požívání alkoholu, který stejně nikde na lokálním ostrově nekoupíte, proto také heslo: "Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!" Opravdu to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu (pouze vybrané), kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na Sand Bank, Picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale opijete, nepustí vás na lokální ostrov zpátky a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby, dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na resortu, tak to znamená koupit si drahý pokoj na jednu noc. 

 

2. Zákaz nošení sexy oblečení, tzn. neodhalovat ramena. Tričko s krátkým rukávem a sukně nebo kraťasy ke kolenům jsou OK. Spousta cizinců toto pravidlo nerespektuje. Maledivci už jsou na to sice zvyklí, ale upřímně, když někdo přijede na dovolenou k nám, taky chceme, aby se choval podle našich pravidel.

 

3. Zákaz koupání v bikinách na pláži na obydleném lokálním ostrově tam, kde pláž není vyhrazená pro turisty a nenachází se tam tzv. bikini pláž. Na pláže, které nejsou vyhrazeny pro turisty je perfektní mít tričko z mikrovlákna nebo tričko na surf, legíny nebo plavkové kraťasy. Opět, někteří cizinci to nerespektují. Pokuty si platíte sami. Na všech lokálních ostrovech, kde jsou vystavěny penziony a hotely, postupně vznikly privátní pláže pro turisty, kde se můžete koupat i opalovat v bikinách. Bikini můžete nosit také na sand bank, picnic (BBQ) ostrovech a na neobydlených ostrovech a samozřejmě na resortu a safari lodích. 

Ubytování na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Na Maledivách je aktuálně (září 2021) registrováno přes 600 penzionů a hotelů na 80 obydlených ostrovech ze 199. V budoucích letech jich zaručeně ještě pár přibude.

other way holiday je schopna zajistit ubytování na jakémkoliv obydleném ostrově a v jakémkoliv penzionu nebo hotelu na Maledivách. Pozor, ale ne všechny penziony, hotely a ostrovy můžeme doporučit.

Některé ostrovy, penziony a hotely, ale nenabízíme a nespolupracujeme s nimi záměrně. Důvody jsou různé. Hlavním důvodem je vždy hustota zalidnění ostrova, povaha obyvatel, čistota ostrova a bikini pláže, kvalita ubytování, jídla a služeb a v některých případech i neserióznost majitelů ubytování. Nabízíme to, co je dobré a nejlepší, ne to nejhorší, horší a nejlevnější!

Ještě jednou upozorňuji, že se dovolená na lokálních obydlených ostrovech nedá vybírat podle ceny ubytování, ale podle typu ostrova a toho, jak vypadá. Počítejte s tím, že při koupi ubytování za super lákavou cenu, budete ubytovaní na ostrově, kde je hlava na hlavě, přeplněno našincem nebo zde není pořádná pláž či je kolem ostrova plno mořské trávy nebo skládka v blízkosti bikini pláže atd. a vy tak vyházíte spoustu peněz za výlety a exkurze.

Výběru ostrovů a ubytování věnujeme opravdu hodně času a nedovolíme si vás poslat tam, kam bychom sami nejeli a tam kde bychom sami dovolenou netrávili. Osobně mohu doporučit dovolenou na pouze 15 obydlených ostrovech, z čehož je opravdu skvělých pouze 5. Stejně tak to mám s resorty. Ze zhruba 160 jich doporučím pouze polovinu.

Když jsem před lety s cestovkou začínala, chtěla jsem mít v nabídce obsaženy všechny obydlené ostrovy, na kterých byly penziony a hotely, abych měla co nabídnout. Tenkrát na výběr moc nebylo a bralo se skoro vše. Byla jsem mezi prvními 5 cestovkami na světě, které se obydlenými ostrovy začaly zabývat. Jak jsem ostrovy postupně začala projíždět, na vlastní oči jsem mohla vidět a vidím, kam ano a kam ne. Penziony a hotely se neustále staví a tím pádem už je z čeho vybírat. Ne každý svou práci, ale odvádí dobře a kvalitně. Některé penziony se dost pohoršily anebo už jsou oproti jiným dost staré nebo už nefungují. K mému štěstí se majitelé ubytovacích kapacit předhání o spolupráci se mnou. 

Obydlené ostrovy, penziony a hotely, se kterými aktuálně pracuji, musí od roku 2016 splňovat určitá kritéria, o kterých vím, že pokud budou dodržena, český i slovenský klient bude spokojen. 

Za mnoho let, za které cestovku provozuji, jsem narazila na opravdu spoustu věcí. Na většině ostrovů, na které přijedu, mám vždy schůzku se starosty ostrova. Bavíme se o tom, co je na ostrově potřeba udělat, aby turista přijel atd. Některé ostrovy (obyvatelstvo) si vzaly má slova k srdci, ale na některých ostrovech jsou nenapravitelní, a je to s nimi jako házet hrách na zeď. Naštěstí je na spoustě ostrovů vidět kus tvrdé práce.

V poslední době se také stalo velkým hitem, že si někdo z místních pronajme penzion, vy si ho na půl roku dopředu zarezervujete a má mezitím trable s provozem, protože to není jeho vlastní penzion a musí platit nájem pravému majiteli a než vy přijedete, penzion je zavřený anebo je tam někdo jiný, kdo o vás vůbec, ale vůbec neví a nemá pro vás pokoj. Z tohoto důvodu pracujeme pouze s vybranými penziony a hotely, o kterých víme, že je provozuje pravý majitel, který se o svůj penzion stará a nikdy ho nepronajme. S pronajímateli jsou v 99 %, dost velké problémy.

Pokud na Maledivy letíte poprvé a nechcete být zklamáni, zajistíme pro vás pobyt na jednom z mých TOP 10 nejoblíbenějších ostrovů. Pokud se k nám vrátíte a stanete se našim stálým klientem a nebudete požadovat stejný ostrov, ale něco nového, doporučím vám dalších z mých TOP 10 ostrovů dostupných lodí anebo ty, které jsou dostupné letadlem.

Vzdálenější ostrovy dostupné letecky jsou vhodné pro ty, kteří zase tak moc neřeší náklady na dopravu (85 USD - 300 USD za jednu osobu, za jednu cestu, dle vzdálenosti) anebo už na Maledivách několikrát byli a chtějí poznat a prozkoumat i jejich další část, objevit něco nového, anebo v dešťové sezóně, kdy je ubytování levnější než v top sezóně.

Pokud si na Maledivy jedete odpočinout, hledáte pěkné ostrovy s pěknou pláží, méně obydlené a milé místní, pak nedoporučujeme pobyt na obydlených lokálních ostrovech Huraa, Himmafushi, Thulusdhoo, Guraidhoo, Maafushi, Felidhoo, Keyodhoo, Rasdhoo, BoduFolhudhoo, Mathiveri, Himandhoo, Gaafaru a ještě pár dalších ostrovů. My v other way holiday vám nabízíme pěkné ostrovy, ne ty z nouze. Za dovolenou na Maledivách utratíte nemalé peníze, a to znamená, že by měla být perfektní v rámci možností, a že byste se neměli spokojit s přeplněnými ostrovy, plnými místních a turistů a s nepěknými plážemi. Dohromady jsme procestovali více jak 400 ostrovů, prošnorchlovali více jak 200 korálových útesů a potápěli se na více jak 80 spotech. Tým „other way holiday“ tvoří Češi & Maledivci, kteří Maledivy opravdu znají.

V období od května do září, tedy v nízké, dešťové a větrné sezóně, nedoporučuji cestování mezi atoly. Moře bývá dost divoké, lodě mívají zpoždění anebo nejezdí vůbec. Jak a kam v tomto období cestovat naleznete v záložce o počasí. Eroze ostrovů.

Chcete-li tedy z maledivských obydlených ostrovů vidět to nejlepší, neváhejte zadat poptávku

City Hotels & Guest Houses znamená městské penziony a hotely, které se nacházejí na ostrovech s veškerou občanskou vybaveností a jsou dostupné denním transferem. Na jakém ostrově, z těchto čtyř, je vhodné zůstat, pokud musíte, při příletu, krátkém pobytu (méně než 3 noci) nebo odletu a pozor je to poměrně důležité, aby šlo vše hladce, zbytečně jste nejezdili sem a tam, zbytečně neutrácely peníze atd., sdělujeme pouze našim potenciálním klientům. 

Island Hotels & Guest Houses znamená ostrovní hotely a penziony na lokálních, obydlených ostrovech, v tzv. rybářských vesničkách. Ubytování na ostrovech, kde žijí místní obyvatelé. Na jaký ostrov je vhodné se vydat v závislosti na délce pobytu a pozor je to poměrně důležité, aby šlo vše hladce, zbytečně jste nejezdili sem a tam, zbytečně neutrácely peníze atd., sdělujeme pouze našim potenciálním klientům. 

Dovolená na obydlených ostrovech.

Mapa Malediv, která se zobrazuje níže je interaktivní. Kliknete-li na název ostrova, přesunete se na základní informace o ostrově, našich partnerských penzionech a hotelech, které na daném ostrově jsou a s nimiž pracujeme.

Mapa Maledivy
 

Hotel resortního typu na obydleném ostrově na Maledivách

Hotely resortního typu jsou novou módní záležitostí a je zatím možné je najít na pouze na třech obydlených ostrovech a atolech. Na těchto hotelech resortního typu je k dostání alkohol. Tato volba je vhodná pro ty, kteří chtějí dovolenou strávit na obydleném ostrově, ale ne v penzionu nebo hotelu, ale nechtějí trávit dovolenou na klasických resortech nebo nechtějí kombinovat více ostrovů, např. pobyt na obydleném ostrově a poté na klasickém resortu. Kompletní informace o hotelech resortního typu na obydlených ostrovech.

Haa Dhaalu atol

Jižní Ari Atol / Alif Dhaal atol 

Addu atol / Seenu atol