top of page
Život a práce na Maledivách

Chtěli byste na Maledivách pracovat anebo žít? Tak na to rychle zapomeňte a probuďte se ze sna! Maledivy jsou dokonalým rájem na dovolenou, ale ne rájem pro práci nebo běžný život!!! Mnoho Češek i Slovenek a jiných cizinců a cizinek má po čase stráveném na Maledivách naprosto stejný názor jako já. I Češka, která je za Maledivce vdaná a má s ním tři nádherné děti, jedna z mála, co měly štěstí, na Maledivách vydrželi jako celá rodina žít jenom chvilku a nyní všichni štěstně žijí v Praze.

Proč tento článek? Protože dost často dostávám e-maily s dotazy, zda danou osobu nezaměstnám, jak se na Maledivy dá přestěhovat a žít tu, být jako já a podobně. Povím vám, není to sranda, přesvědčte se sami.

 

A otevřít si cestovku? No jen to zkuste! Brzy zjistíte, co taková práce obnáší, a že to není vůbec žádná sranda, dělat pro klienty vše, prodávat dovolenou snů, na kterou ti méně movití šetří i celý život. Ten, kdo v cestovním ruchu nikdy nepracoval, si práci kolem cestovky absolutně nedokáže představit!

Maledivy: Práce, každodenní život cizinců v ráji a vztah s Maledivcem

Práce a pracovní povolení na Maledivách

Získat práci na Maledivách a následně pracovní povolení, není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Pokud se vám podaří pracovní povolení získat, smlouvy se uzavírají na rok nebo déle. Pokud psychicky nevydržíte a po pár týdnech či měsících to vzdáte, což je naprosto běžné, zaměstnavateli zaplatíte nehoráznou pokutu. Po dobu platnosti pracovního povolení musíte dodržovat spoustu místních předpisů, z nichž asi nejvíce omezující je regulace vycestování ze země. Pokud chcete Maledivy opustit třeba na krátkou dovolenou, musíte o povolení požádat zaměstnavatele a věřte, že ten ho opravdu nerad dává. Dříve se o povolení opustit zemi muselo žádat také na místních úřadech. Buďte také připravení na to, že jakmile dostane pracovní smlouvu a pracovní povolení, zaměstnavatel vám sebere cestovní pas!

Základní plat se pohybuje v rozmezí od 5 000 do 10 000 maledivských rufií (MVR). Pronájem bytu ve městě o velikosti 1+ KK se pohybuje od 15 500 MVR výše. Kompletní náklady. Kurz české koruny se hýbe. Průměrně je kolem 1,50 Kč za 1 MVR. 

Co se týká pracovních příležitostí, vždy jsou na prvním místě kvalifikovaní místní a až potom cizinec. 

V profesích jako je číšník, pokojská, zpěvák, prodavač apod. vás na Maledivách jako Evropana nezaměstnají. Tuto práci vykonávají pouze místní lidé nebo pracovníci z jiných asijských zemí. Ve většině případů jsou to Bangladéšané, SríLančané, Indové a nově také Filipínci, či Nepálci. Platy na těchto pozicích jsou v přepočtu něco kolem 5 000 Kč měsíčně.

Práci je možné získat např. na pozici manažer v resortu, hotelu nebo penzionu, ovšem se znalostí několika cizích jazyků a s dlouholetou praxí. Ani na těchto postech nečekejte nijak závratné výplaty. Manažery, které osobně znám, jsou opravdu světové kapacity. 

Pokud vás zaměstnají na resortu, jako třeba Guest Relation Officer atd., budete celý den s hosty nebo budete sedět od rána do večera v kanceláři. Po práci budete muset být na pokoji, jelikož zaměstnanci na nižších pozicí, pravidla většiny resortů, mají zákaz se po pracovní době pohybovat mezi hosty. Do Male', pokud je resort dál, se dostanete minimálně jednou za měsíc nebo také za tři. Záleží na tom, jaké máte šéfy a jak je resort daleko.

Občas je také možné sehnat práci na pozici delegáta cestovní kanceláře, ale opět pouze s praxí a znalostí několika jazyků. Dobrá angličtina je podmínkou vždy a znalost každého dalšího jazyka je výhodou. Práce delegáta spočívá v tom, že žijete v Male' nebo na klidnějším Hulhumale jako v minulosti já a celý den, podle toho, jak jsou přílety nebo odlety, trávíte na letišti a na resort se dostanete možná tak jednou za měsíc nebo méně.

Stejně tak je na tom práce marketingového pracovníka či manažera v hlavním městě Male'. Připravte se na to, že budete od rána až do večera sedět v malé, tmavé klimatizované místnosti, a to 6 dnů v týdnu. Ven se dostanete maximálně v pátek, kdy je na Maledivách volno, a pokud si budete chtít užít to, co znáte z fotek, tak za to zaplatíte vše, co si za měsíc vyděláte. 

Počítejte také s tím, že pokud budete zaměstnaní na nižších pozicích, budete mít minimálně jednoho nebo dva spolubydlící z různých zemí a kontinentů, nejčastěji Asiaty.

Trvalý pobyt, sňatek s Maledivcem a konvertování k Islámu

Pokud na Maledivách chcete získat trvalý pobyt či dokonce státní občanství, musíte být muslim nebo se jím stát. To znamená konvertovat, a to i v případě sňatku, ať jste žena nebo muž. Oficiální sňatek s Maledivcem nebo s Maledivkou není žádná jednoduchá věc. Vím o čem mluvím, byla jsem za Maledivce symbolicky vdaná. K legální svatbě díkybohu nikdy nedošlo, protože jsem brzy prokoukla jaký je můj ex pěkné kvítko. Celý můj příběh.

Balící techniky, vztah a život s Maledivcem

Milé dámy, balící techniky Maledivců jsou neskutečné. Při vodních sportech, při šnorchlování anebo jen tak v kavárně, těm býlím úsměvům a vypracovaným tělíčkům odolá málokterá. Pokud si myslíte, že přiletíte na Maledivy na dovolenou, vyspíte se s Maledivcem, třeba i otěhotníte a budete mít vyhráno, tak jste na omylu a radím vám: "Proberte ze sna!" 

Upřímně lituji dámy, které si myslí, že láska s Maledivcem je láska až za hrob. Lituji ty, které naletí na ten jejich krásný úsměv a hned si myslí si, že on miluje jenom je a vždy bude. Ten krásný úsměv je pouze obchodní artikl.

Řečičky o investicích na Maledivách a rychlém zbohatnutí je némlich to samé. Místní, kteří pracují v cestovním ruchu a nejenom tam, mají na každém prstě 10 takových jako jste vy a někteří i více. Speciálně kluci z center vodních sportů, výletů a aktivit a potápěči. A to nemluvím o tom, že spousta z nich je již ženatých a mají děti, což vám samozřejmě neřeknou. Jste jenom prázdninové flirty. Pokud náhodou sbalíte single borce a zamilujete se do sebe, tak počítej s tím, že se z něho brzy stane takový žárlivec, že to až hezké nebude. Jen pár vyvoleným vztah s místním vyšlo.

Sbalit Maledivce v průběhu pobytu umí skoro každá. Je to jednoduché. Otěhotnět s ním, to by také zvládla skoro každá, ale vyjít s ním a žít s ním, tak to už je oříšek. Každopádně, dítě se nepořizuje jako obchodní artikl!!! Nejedna dáma nejenom z Evropy již nedopadla dobře. Otěhotněla s Maledivcem a  naletěla na ty krásný řečičky a ve finále sedí doma nejenom v Evropě s děckem na krku, bez peněz a bez tatínka! Nejlepší jsou ty, co mají dítě s drogovými dealery, kteří aktuálně sedí v base. A že takových Češek a Slovenek je. 

 

O průbězích rozchodů a nedej bože rozvodů s Maledivci se ani nechci rozepisovat. Větší drama jsem nezažila ani v Čechách. Výhrůžky se sebevraždou a podobně jsou na Maledivách běžné. V případě dítěte, jsou únosy na denním pořádku.

Můj život na Maledivách a s Maledivcem 

Osobně jsem trošku jiný případ a mé dva vztahy s Maledivci nebyly standardní, protože já nejsem standardní a ani oni také ne. Neprožívala jsem lásku až za hrob. Jsem praktická a pragmatická realistka, nikoliv snílek. 

Neměla jsem standardní dětství a od svých 18 let podnikám. Na Maledivy jsem nepřiletěla jako mladá "naivní slečna", ale jako skoro 28letá žena s bohatými zkušenostmi ze všedního evropského života... Ne každá nebo každý má na podnikání a život na Maledivách žaludek. A to nejenom na podnikání v ráji. Ne každý má žaludek na podnikání i v Evropě.


Životní náklady a bydlení byly ještě v době, kdy jsem na Maledivách začínala, podobné jako v Praze. Od roku 2015 ale ceny lezou výš a výš a dnes jsou skoro dvoj až trojnásobné než v Praze. Platy zůstávají skoro stejné.

Běžní obyvatelé ostrovů jsou denně konfrontováni s velmi špatným sociálním zajištěním, špatnou zdravotní péčí, pokud nemají na to si zaplatit privátní kliniku, nestálou politickou situací a vyhrocenými spory politika vs. náboženství, vše v kontextu cestovního ruchu. Návštěvník Malediv je ale jako turista vždy v bezpečí. Maledivci velice dobře vědí, že kromě rybolovu tvoří turismus hlavní příjem země. O pořádek a dodržování zákonů se stará relativně početná policie a armáda. V posledních letech se stalo trendem, že Maledivec, který na to má, na Maledivách ani nežije. Většina z nich se stěhuje na Srí Lanku, Indie, či jiných asijských zemí anebo do Evropy.

Úplně poprvé jsem na Maledivy přicestovala v prosinci 2009 jako turistka na Villa Park (Paradise Island Resort). Jak už jsem zmínila výše, bylo mě skoro 28 let a už jsem měla něco za sebou. Cestovala jsem na dovolenou, ne jako mladá naivní slečna, která na Maledivy cestuje za účelem, že se sbalí místního a bude žít v ráji!!! 

2x jsem na Maledivy cestovala jako turista na turistické vízum. Později, od roku 2012, kdy jsem založila cestovku, jsem si musela zajistit business vízum, které je pro nové žadatele čím obtížnější získat. Musíte na to mít místního sponzora a spoustu dokumentů, včetně ukončeného minimálně středoškolského vzdělání. 

Pracovní povolení a víza, díky tomu, že na Maledivách máme firmu, mohu mít levnou zadní, ale nemám pro ně důvod, jelikož je s nimi spojeno spoustu finančních nákladů, pravidelné lékařské prohlídky a nesmyslné rentgeny plic zdravých lidí atd... Na Maledivách se bohužel vydělávají peníze na všem.

Dříve jsem na Maledivách trávila každoročně průměrně 6 měsíců v roce a každé 3 měsíce pendlovala mezi Prahou a Maledivami. Od roku 2018 jsem na Maledivách pobývala v období od prosince do dubna, a to většinou na měsíc a půl až dva nebo dle potřeby. Vždy záleží na práci, na tom jak moc se mi chce opustit Praha a dalších okolnostech. Nemyslete si, že když jsem na Maledivách, že se celé dny válím na pláži. Většinu času trávím ve městě na schůzkách anebo v kanceláři, na hotelovém pokoji či "doma" s počítačem a mobilem v ruce.

Když to jde, snažím se urvat alespoň na západ slunce a večerní bike ride - projížďku na skútru po městě. Do moře nebo na pláž, se dostanu maximálně jednou za týden až dva, pokud zrovna nejsem na inspekční cestě nebo na poznávačce s našimi klienty... Není to sranda, i když to dle mého webu a sociálních sítí, může tak vypadat. Marketing je marketing. 

Jak vidíte, pracovat a žít na Maledivách není opravdu žádný med, jak by se mohlo na první pohled zdát a jak si mnozí lidé myslí. Každodenní život je pravý opak toho, co znáte z reklamních fotek a videí. Opravdu není co závidět!

Doufám, že jsem vás tímto dostatečně probudila ze sna o dokonalém životě na ostrovech, ale neodradila od dovolené v tropickém ráji uprostřed Indického oceánu, protože to zcela jistě nebyl můj záměr. Pokud budete mít ty správné informace ohledně ubytování, stravování, dopravy a chování se na lokálních ostrovech i resortech, stane se pro vás dovolená na Maledivách nezapomenutelným zážitkem na celý život. A to určitě stojí za to!!!

Prosím, nespamujte dotazy ohledně života na Maledivách, přestěhování se sem, zprostředkování práce atd. náš / můj e-mail a sociální sítě. Já vám s tím nepomohu. Mně také nikdo nepomohl a vše jsem si musela "ošéfovat" sama. 

Maledivy jsou dokonalým dovolenkovým rájem, ale pro běžný život peklem!

Maledivy jsou dokonalým dovolenkovým rájem, ale ne rájem pro život. Na dovolenou se sem budete chtít vracet znovu a znovu, ale žít byste tu natrvalo stejně tak, jako já, vážně nechtěli. Ráj se musí užívat po kapkách, v ráji se lépe odpočívá, než žije!

© Informace a fotografie použité na této stránce o životě a práci na Maledivách

Část informací použitých na této stránce jsou oficiální informace od maledivských úřadů, které jsou doplněné informacemi z mé vlastní zkušenosti. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého života a pobytů na Maledivách, jež fotím od roku 2009.

bottom of page