top of page
Život a práce na Maledivách

Maledivy: Práce a každodenní život cizinců v ráji

Chtěli byste na Maledivách pracovat anebo žít? Tak na to rychle zapomeňte a probuďte se ze sna. Maledivy jsou dokonalým rájem na dovolenou, ale ne rájem pro práci nebo běžný život!!! Mnoho Češek i Slovenek a jiných cizinců a cizinek má po čase naprosto stejný názor jako já. I Češka, která je za Maledivce vdaná a má s ním tři nádherné děti, jedna z mála, co měly štěstí, na Maledivách vydrželi jako celá rodina žít jenom chvilku a nyní všichni štěstně žijí v Praze.

Proč tento článek? Protož dost často dostávám e-maily s dotazy, zda danou osobu nezaměstnám, jak se na Maledivy dá přestěhovat a žít tu, být jako já a podobně. Povím vám, není to sranda, přesvědčte se sami. A otevřít si cestovku, no jen to zkuste. 🤣

Práce a pracovní povolení na Maledivách

Získat práci na Maledivách a následně pracovní povolení, není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Pokud se vám podaří pracovní povolení získat, smlouvy se uzavírají na rok nebo déle. Pokud psychicky nevydržíte a po pár týdnech či měsících to vzdáte, což je naprosto běžné, zaměstnavateli zaplatíte nehoráznou pokutu. Po dobu platnosti pracovního povolení musíte dodržovat spoustu místních předpisů, z nichž asi nejvíce omezující je regulace vycestování ze země. Pokud chcete Maledivy opustit třeba na krátkou dovolenou, musíte o povolení požádat zaměstnavatele a věřte, že ten ho opravdu nerad dává. Dříve se o povolení opustit zemi muselo žádat také na místních úřadech. Buďte také připravení na to, že jakmile dostane pracovní smlouvu a pracovní povolení, zaměstnavatel vám sebere cestovní pas!

Základní plat se pohybuje v rozmezí od 5 000 do 10 000 maledivských rufií (MVR). Pronájem bytu ve městě o velikosti 1+ KK se pohybuje od 15 500 MVR výše. Kompletní náklady. Kurz české koruny se hýbe. Průměrně je kolem 1,50 Kč za 1 MVR. 

Co se týká pracovních příležitostí, vždy jsou na prvním místě kvalifikovaní místní a až potom cizinec. 

V profesích jako je číšník, pokojská, zpěvák, prodavač apod. vás na Maledivách jako Evropana nezaměstnají. Tuto práci vykonávají pouze místní lidé nebo pracovníci z jiných asijských zemí. Ve většině případů jsou to Bangladéšané, SríLančané, Indové a nově také Filipínci, či Nepálci. Platy na těchto pozicích jsou v přepočtu něco kolem 5 000 Kč měsíčně.

Práci je možné získat např. na pozici manažer v resortu, hotelu nebo penzionu, ovšem se znalostí několika cizích jazyků a s dlouholetou praxí. Ani na těchto postech nečekejte nijak závratné výplaty. Manažery, které osobně znám, jsou opravdu světové kapacity. 

Pokud vás zaměstnají na resortu, jako třeba Guest Relation Officer atd., budete celý den s hosty nebo budete sedět od rána do večera v kanceláři. Po práci budete muset být na pokoji, jelikož zaměstnanci na nižších pozicí, pravidla většiny resortů, mají zákaz se po pracovní době pohybovat mezi hosty. Do Male', pokud je resort dál, se dostanete minimálně jednou za měsíc nebo také za tři. Záleží na tom, jaké máte šéfy a jak je resort daleko.

Občas je také možné sehnat práci na pozici delegáta cestovní kanceláře, ale opět pouze s praxí a znalostí několika jazyků. Dobrá angličtina je podmínkou vždy a znalost každého dalšího jazyka je výhodou. Práce delegáta spočívá v tom, že žijete v Male' nebo na klidnějším Hulhumale jako v minulosti já a celý den, podle toho, jak jsou přílety nebo odlety, trávíte na letišti a na resort se dostanete možná tak jednou za měsíc nebo méně.

Stejně tak je na tom práce marketingového pracovníka či manažera v hlavním městě Male'. Připravte se na to, že budete od rána až do večera sedět v malé, tmavé klimatizované místnosti, a to 6 dnů v týdnu. Ven se dostanete maximálně v pátek, kdy je na Maledivách volno, a pokud si budete chtít užít to, co znáte z fotek, tak za to zaplatíte vše, co si za měsíc vyděláte. 

Počítejte také s tím, že pokud budete zaměstnaní na nižších pozicích, budete mít minimálně jednoho nebo dva spolubydlící z různých zemí a kontinentů, nejčastěji Asiaty.

Trvalý pobyt, sňatek s Maledivcem a konvertování k Islámu

Pokud na Maledivách chcete získat trvalý pobyt či dokonce státní občanství, musíte být muslim nebo se jím stát. To znamená konvertovat, a to i v případě sňatku, ať jste žena nebo muž. Oficiální sňatek s Maledivcem nebo s Maledivkou není žádná jednoduchá věc. Vím o čem mluvím, byla jsem za Maledivce symbolicky vdaná. K legální svatbě díkybohu nikdy nedošlo, protože jsem brzy prokoukla jaký je můj ex pěkné kvítko. Celý můj příběh.

Balící techniky, vztah a život s Maledivcem

Milé dámy, balící techniky Maledivců jsou neskutečné. Při vodních sportech, při šnorchlování anebo jen tak v kavárně, těm býlím úsměvům a vypracovaným tělíčkům odolá málokterá. Pokud si myslíte, že přiletíte na Maledivy na dovolenou, vyspíte se s Maledivcem, třeba i otěhotníte a budete mít vyhráno, tak jste na omylu a radím vám: "Proberte ze sna!" 

Upřímně lituji dámy, které si myslí, že láska s Maledivcem je láska až za hrob. Lituji ty, které naletí na ten jejich krásný úsměv a hned si myslí si, že on miluje jenom je a vždy bude. Ten krásný úsměv je pouze obchodní artikl.