top of page
Lhohi, Noonu atol, Maledivy

Lhohi na Noonu atolu na Maledivách - Milovníci šnorchlování a rybolovu zbystřete!

Méně obydlený, rybářský lokální ostrov Lhohi, žije tu něco málo kolem 900 místních, které skoro nepotkáte, a minimálně turistický, je ztraceným rájem pro milovníky relaxu, šnorchlování, freedivingu, potápění, rybolovu, lodí a surfování.

Lhohi lemuje krásný 3,5 km dlouhý korálový útes plný života a přibližně 2,2 km dlouhá pláž. Ostrov je z větší části plný tropického lesa s nádhernými fíkovníky aneb banyaan trees, který je přírodní rezervací, ve které jsou ukryty také cestičky na procházky a běhání. Ostrovu Lhohi se nazývá také "The Banyan Island". Zajímavostí ostrova je také historické místo "Hanguraama Fasgandu", kde kdysi dávno o svůj ostrov bojovali Maledivci s Portugalci.

Na ostrově Lhohi se nachází pouze 1 jediný penzion Lhohi Inn, který jsem objevila a začala nabízet ihned, jakmile byl otevřen, a to po mé první návštěvě ostrova Lhohi dne 19. dubna 2022. Opět jsem byla jako první cestovka z celého světa u zrodu cestovního ruchu na dalším obydleném ostrově. Poctěna jsem byla také schůzkou se starosty ostrova, kteří se mě jako experta na Maledivy vyptávali, co mají udělat pro to, aby se ostrov dostal do povědomí turistů i místních z jiných ostrovů.

 

Za mě je Lhohi moc pěkný obydlený ostrov s nádhernou zelení, pěknou pláží, korálovým útesem a moc milými místními. Ostrov Lhohi je vhodný pro páry i rodiny s dětmi, které touží po krásné přírodě, klidu a poznání místního, zatím turismem nezkaženého kousku Malediv.

Lhohi, BBQ Beach, Noonu atol, Maledivy

Pár fakt o obydleném ostrově Lhohi

Název ostrova: Lhohi (Dhivehi: ޅޮހި) / Lokalita ostrova Lhohi / Jméno atolu: Noonu atol

Velikost ostrova Lhohi: délka ostrova je 980 m a šířka ostrova je 500 m 

Počet obyvatel (Census 2014): 611 registrovaných, aktuálně kolem 900

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 181.79 km 

Doprava na ostrov Lhohi: vnitrostátní let a rychlo loď

 

Klíčová slova: domácí korálový útes, šnorchlování, freediving, rybolov, potápění, surfování pro začátečníky, bikini pláž, panenská příroda, soukromí, domácí atmosféra, dobré jídlo, zásnuby, svatba na pláži, líbánky, dovolená bez dětí, dovolená s dětmi, minimum místních, minimum turistů

Doprava na Lhohi, let z Male na Maafaru, Noonu atol, Maledivy

Doprava na obydlený ostrov Lhohi

Cesta z „Velana International Airport“ v Male (Hulhule) na ostrov Lhohi je možná pouze jedním způsobem, a to kombinací letecké dopravy a soukromé rychlo lodi. Let z Velana na obydlený ostrov Maafaru, který je jak mezinárodním, tak vnitrostátním letištěm, a kde se vám 100 % poštěstí spatřit i nějaký ten private jet, trvá mezi 30 až 40 min. dle počasí, či zda je let kombinovaný se stopoverem na ostrově Hanimadhoo, předem nelze ovlivnit, a poté následuje zhruba 15minutová plavba soukromou / hotelovou rychlo lodí přímo na ostrov Lhohi. Vnitrostátní let, při němž z okénka uvidíte krásné scenérie, je provozován maledivskou státní leteckou společností Maldivian Airlines. Letadla běžně létají až 5x denně. Na Maledivy doporučujeme ranní přílety do 9:30 hod., abyste nemuseli čekat až na odpolední let a odlety z Malediv od 20 h. a déle, opět abyste nemuseli buď vstávat moc brzy ráno v podstatě v noci anebo poslední noc nocovat na městských ostrovech Hulhumale či v Male. Doprava je součástí ubytování a je zajišťována personálem ubytování, který se dle dostupnosti snaží zajistit nejbližší možný spoj navazující na mezinárodní let. Více o dopravě na Maledivách.

Lhohi, Noonu atol, Maledivy

O obydleném ostrově Lhohi a jeho zázemí

Lhohi se skládá z vesnice s přibližně 900 trvale žijícími obyvateli, kteří se zabývají rybolovem, stavbou a údržbou lodí či výrobou suvenýrů, a které většinou potkáte spíše odpoledne, když už není takové teplo.

 

Na ostrově Lhohi je klasický zděný přístav, který opodál sousedí s loděnicí. V přístavu je možné najít také ohromný výrobník na led, který se používá na chlazení ryb, které denně profesionální rybáři příváží na ostrov, zpracovávají je, posílají na jiné ostrovy či putují do Male a vyváží se.

Obdhody se smíšeným zbožím, bistra, kavárny a další zázemí ostrova Lhohi

Ze standardního zázemí ostrova je na Lhohi 5 obchodů se základními potravinami a smíšeným zbožím, 3 bistra / kavárny (spíše na svačinu než na regulérní stravování), z nichž moc hezké je Banyan Island nedaleko přístavu, zdravotní středisko s lékárnou, mešita, školka, škola, ostrovní úřad se starosty, věže mobilního operátora, powerhouse (elektrárna) a fotbalové hřiště s umělou trávou a pódium pro místní slavnosti a veřejný BBQ spot na pláži Nadhuvaa Beach. Suvenýry je na ostrově Lhohi možné zakoupit od místních, kteří je vyrábí, a poté je dále posílají do různých obchodů se suvenýry na jiných obydlených ostrovech či na resorty.

Banka a ani bankomat na ostrově Lhohi nejsou!

Na ostrově Lhohi není ani banka a ani bankomat, a to znamená mít s sebou dostatečnou hotovost, kterou lze platit v obchodech a v ubytovacích zařízeních. Varianta výběru hotovosti v maledivských rufiích je tu pouze přes platební terminál. Platit je možné také platební kartou. Kompletní informace o měně, platbách a daních na Maledivách.

Lhohi, džungle, Lucie Mohelníková, Noonu atol, Maledivy.

Tropický les, fíkovníky a přírodní rezrvace na Lhohi

Zajímavostí ostrova Lhohi je mnoho nádherných fíkovníků, jezírko Kulhi a tropický les, který je přírodní rezervací. Na Lhohi se nachází také historické místo zvané „Hanguraama Fasgandu“, kde kdysi dávno o svůj ostrov bojovali Maledivci s Portugalci. V roce 2017 byla na ostrově Lhohi při kopání kanalizace na jednom ze soukromých pozemků obytného domu v lokalitě „Ranbin“ nalezena přes 600 cm velká Vajrayana, což je buddhistický obraz obličeje vytesaný do kamene z korálu.

Ekologie, recyklace a třídění odpadů na Lhohi

Moc se mi líbí působení sítě luxusních resortů Soneva na Noonu atolu, konkrétně jednoho z nejluxusnějších resortů na Maledivách, Soneva Jani, který má na ostrově Lhohi velký vliv na třídění a recyklaci odpadků, čistotu celého ostrova, výroby pitné vody, vzdělání místních a dalších aktivit. Osobně jsem zatím navštívila resort Soneva Fushi na Baa atolu, a do konceptu resortu jsem se ihned zamilovala. 

Lhohi, Bikini Beach, bikini pláž, Noonu atol, Maledivy

Bikini Beach aneb Bikini pláž na obydleném ostrově Lhohi

Bikini Beach aneb bikini pláž je pro turisty je na Lhohi vyhrazena pouze jedna, a to nedaleko školy na jihozápadní straně ostrova, zhruba 380 m od penzionu Lhohi Inn.  Na bikini pláži je možné najít plážová lehátka i slunečníky, které patří k penzionu. Písek je tu bílý a jemný, a krabi veselí. Osobám s citlivějšími tlapičkami se budou hodit boty do vody. Po setmění, většinou kolem 23:00 h. je tu sezónně možné pozorovat hvězdy i na pláži, a to světélkující plankton. 

Pozor, pláž dle sezón mění svůj tvar i velikost. V období dešťů je pláž užší, a v období sucha je pláž širší. Změny velikostí a tvarů pláži jsou na Maledivách běžným jevem a týkají se všech ostrovů a atolů. 

Lhohi, Noonu atol, Maledivy, místní dům

Alkohol na obydleném ostrově Lhohi

Alkohol jen na Lhohi zakázán stejně jako na všech obydlených ostrovech! A to jak jeho dovoz, tak konzumace. Za mě se jedná o skvělou detox dovolenou!  Více o alkoholu, zákazech a zákonech Malediv. 

V případě, že dostanete během pobytu dostanete chuť na drink, můžete v rámci placené exkurze navštívit dva resorty, které se nachází v okolí, a to resort Sun Siyam Iru Fushi a Siyam World. Pozor, denní návštěvy resortů nejsou automatické, vždy záleží na aktuální obsazenosti resortu.

Aktivity na ostrově Lhohi, zážitky, exkurze a výlety do okolí

Na obydleném ostrově Lhohi můžete v rámci slušného chování, zákonů Malediv, a vlastní bezpečnosti provozovat téměř cokoli. Vaší fantazii se meze nekladou. Doporučuji prozkoumat domácí korálový útes aneb house reef, který lemuje ostrov Lhohi, a také procházku po tropickém lese plném stromů banyan tree aneb fíkovníků či vyzkoušet surfování s místními. 

Lhohi, Banyan Tree, Noonu atol, Maledivy

Aktivity na ostrově Lhohi, které lze provozovat zdarma

Na ostrově Lhohi můžete zdarma pozorovat východ slunce, šnorchlovat či freedivovat na domácím korálovém útesu, koupat se, relaxovat pod palmami s knihou nebo bez, kochat se mnoha odstíny modré barvy moře, běhat či procházet se tropickým lesem, v přístavu pozorovat při práci místní rybáře či stavitele a opraváře lodí, zasurfovat si s místními na surf spotu Bohu Olhu, navečer si můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními či s dalšími turisty, procházet se po pláži při západu slunce anebo si jen tak sednout do písku a relaxovat. Po setmění je možné na pláži pozorovat malé i větší krabáky a před půlnocí také oblohu plnou hvězd, která je na Maledivách opravdu nádherná. V sezónně, od září až do ledna, je možné vidět hvězdy i na pláži v písku, a to světélkující plankton. Více o aktivitách na Maledivách.

Lhohi, šnorchlování, Noonu atol, Maledivy

House Reef aneb Šnorchlování na domácím korálovém útesu, který lemuje Lhohi

Na house reef aneb domácím korálovém útesu, který lemuje Lhohi, najdete opravdu ohromné množství různých druhů ryb a dalších mořských potvůrek. Spatřit se tu dají různé druhy útesových žraloků, želvy, Napoleon, rybičky "Nemo", murény, humři, rejnoci či siby. Při troše štěstí tu narazíte také na delfíny. Při mé krátké návštěvě jsem bohužel nestihal domácí korálový útes prozkoumat, ale místní freediveři a spearfishermani mi o krásách, které ukrývá korálový útes lemující Lhohi, povyprávěli. Pozor ale na silné proudy v různých sezónách! 

Lhohi, rybáři a loděnice, Noonu atol, Maledivy.jpg

Aktivity na ostrově Lhohi a v jeho okolí za poplatek

​​Za nějaký ten dolar, respektive desítky až stovky dolarů, je možné na Lhohi zažít opravdu mnoho. Například šnorchlovat na korálovém útesu protějšího neobydleného ostrova Gan'bilivaadhoo nebo navštívit resorty Siyam World nebo Sun Siyam Iru Fushi. Na Lhohi si přijdou na své především rybáři, jelikož se jedná o rybářský ostrov. Za rozumné peníze se tu nabízí všechny možné druhy sportovního rybolovu. Potápěčské centrum je aktuálně dostupné pouze na sousedním obydleném ostrově, je tak nutné počítat s příplatkem za loď. Lodí je možné vydat se také po stopách delfínů, kteří je možné spatřit i přímo z pláže z ostrova Lhohi. Opomenout nesmím ani motorizované či nemotorizované vodní sporty, šnorchlování s mantami, výlet za delfíny a mnoho dalšího. Romantici mohou svou drahou polovičku překvapit romantickou večeří na pláži, při níž je možné oslavit různá výročí anebo jednoduše svou drahou polovičku požádat o ruku. Druhý den je možné se na té samé pláži nebo na nedalekém sandbank vzít při západu slunce symbolicky vzít. Vše o aktivitách na Maledivách.

Lhohi, Noonu atol, Maledivy

Symbolická svatba na pláži na obydleném ostrově Lhohi

Symbolické svatby na pláži či obnovy svatebních slibů jsou na obydleném ostrově Lhohi povolené a je možné je zajistit. Svatby jsou vždy organizovány personálem penzionu Lhohi Inn. Ceny základních balíčků začínají na 650 USD za základní obřad. O symbolických svatbách na Maledivách.

Lhohi, džungle a jezero, Noonu atol, Maledivy

Používání dronu na obydleném ostrově Lhohi

Používání dronů je na ostrově Lhohi povoleno. Dbejte ale na soukromí místních a ostatních turistů. Nelétejte na dvorky a obydlí místních a neobtěžujte je. To samé se týká hotelů a penzionů. Pravidla používání dronů na Maledivách.​ 

Lhohi, škola a dětské hřitě, Noonu atol, Maledivy

Kdy se vydat na obydlený ostrov Lhohi?

Lhohi je k pobytu vhodné celoročně, a to nejenom z důvodů letecké dopravy. Pro milovníky válečky na pláži je Lhohi perfektní od prosince do dubna, pro milovníky šnorchlovačky a potápění od ledna do dubna, pro milovníky mant od dubna do ledna, a pro milovníky rybolovu od prosince do března až dubna, kdy je sezóna na velké ryby. Milovníci surfování, resp. začátečníci, si na Lhohi přijdou na své v dešťové a přechodové sezóně, a to od května do prosince.

Naše partnerské a pečlivě vybrané ubytování na Lhohi

Na obydleném ostrově Lhohi spolupracujeme s penzionem Lhohi Inn, který je na ostrově zatím jediný. Lhohi Inn je menší rodinný penzion s opravdovou maledivskou pohostinností a také kuchyní. Nachází se nedaleko pláže. Doporučená minimální délka pobytu na ostrově Lhohi jsou 3 noci. Kratší pobyt se nejenže nevyplatí, ale hlavně si Lhohi a jeho okolí neužijete na maximum. Zalíbil-li se vám ostrov Lhohi neváhejte nám zadat poptávku.

Lhohi Inn, rodinný penzion s pravou maledivskou pohostinností  

Lhohi Inn je menší rodinný penzion s 10 pokoji rozprostírajícími se ve 3. patrech, který se nachází nedaleko pláže. Součástí penzionu Lhohi Inn je recepce, která poskytuje 24hodinovou službu, kdykoliv, cokoliv budete potřebovat, personál zajistí, včetně žehlení oděvů a praní prádla, 10 klimatizovaných pokojů, a to buď dvoulůžkových nebo rodinných čtyř nebo pětilůžkových, restaurace Island Prime, kde si buď v klimatizované restauraci, na zahradě nebo na terase pod hvězdami můžete vychutnat nejenom maledivskou, ale i mezinárodní kuchyni podávanou formou À la carte nebo výběrem z bufetu, a menší centrum nemotorizovaných vodních sportů, exkurzí, aktivit včetně potápění. Lhohi Inn je 100 % vlastněn a provozován Maledivci, a zažijete tu pravou, nefalšovanou domácí atmosféru a maledivskou pohostinnost. Penzionů jako je Lhohi Inn už je dnes opravdu málo. Penzion Lhohi Inn je vhodný pro skupinky, rodiny s dětmi i pro páry.

Penzion Lhohi Inn patří do naší kolekce „hand picked by Lucie“ v kategorii menších rodinných penzionů na obydlených ostrovech. Penzion Lhohi Inn nabízíme od jeho otevření v únoru 2022. Byli jsme první cestovkou, jež penzion začala nabízet, propagovat a dále majitelům pomohla se dostat do povědomí cestovkám na Maledivách a dále ve světě. Lhohi Inn jsme poprvé osobně navštívili v dubnu 2022.

Lhohi, banánová farma, Noonu atol, Maledivy

Kombinace Lhohi s jinými obydlenými ostrovy nebo resorty​

Ostrov Lhohi je vhodný na týdenní či delší pobyt nebo naprosto dokonalý do kombinace s obydleným ostrovem Fodhdhoo nebo s resorty Sun Siyam Iru Fushi nebo Siyam World, či jinými resorty, které se nachází na stejném atolu. Perfektní kombinací je například 5 nocí na Lhohi a 5 nocí na Fodhdhoo či 5 nocí na Lhohi a 3 až 5 nocí na resortu dle rodinného rozpočtu. Dále jsou možné také kombinace Lhohi s dalšími obydlenými ostrovy a resortech na různých atolech, což se ale prodraží, a je časově náročnější na přesuny. V tomto případě se ale vždy musí cestovat přes mezinárodní letiště Velana nebo hl. město Male. V případě větší skupiny je možný pronájem soukromé rychlo lodi na sousední atoly.

© Informace a fotografie použité na této stránce o ostrově Lhohi

Veškeré informace použité na této stránce pochází od místních z ostrova Lhohi či od personálu penzionu Lhohi Inn, které jsou doplněné mými poznatky z mé jednodenní návštěvy ostrova Lhohi. Fotografie z ostrova Lhohi jsou mé vlastní, pořízené během mé návštěvy ostrova. Jedinou výjimku tvoří koláž ze šnorchlování, která byla složena námi z fotografií poskytnutých od personálu penzionu Lhohi Inn.

Cenová nabídka dovolené na obydleném ostrově Lhohi a zadání poptávky

Cenovou nabídku pobytu na ostrově Lhohi, včetně ubytování, stravy a doprava z letiště či další dopravy v rámci kombinace ostrovů a dalších doplňkových služeb, pro vás připravíme na míru. Stačí zadat poptávku.

Další info a volitelné doplňující služby k dovolené na obydleném ostrově Lhohi

Volitelnými doplňujícími službami k dovolené na Lhohi jsou námi zajištěné letenky, cestovní pojištění a pojištění storna od ERV Evropské pojišťovny. V případě, že si rádi letenky a pojištění zajišťujete sami, nemáme s tím problém, naopak tento přístup v rámci ubytování na obydlených ostrovech vítáme.

bottom of page