The home of Whale Shark
Dhigurah, Alif Dhaal Atoll, Maldives
Fish
Pláž na ostrově Dhigurah, Maledivy
Batman
Flickr - Beach in front of TME hotel
Street in Dhigurah
Dhigurah, Alif Dhaal Atoll
Smile
Flickr - Mr.jpg
Whale Shark (5,5 m)
Whale Shark, Dhigurah
Manta, Dhigurah, Alif Dhaal Atoll, Maldives
Selfie at Dhigurah
Manta, Dhigurah, Alif Dhaal, Malediv
IMG_0561-001
Delfíni u ostrova Dhigurah
Delfíni
Líné odpoledne na Dhigurah
Líné odpoledne na Dhigurah
Dhigurah, Alif Dhaal Atoll, Maldives
Dhigurah, Alif Dhaal, Maledivy
Love of my life.jpg.jpg
Dhigurah, Alif Dhaal Atoll, Maldives
Flickr - Take me to the Ocean
Love
Leave only footprints, not garbage on the Beach!
Flickr - Sunset in Dhigurah
Dhigurah, Alif Dhaal, Maledivy

Dhigurah na Alif Dhaal atolu na Maledivách

Ách, obydlený lokální ostrov Dhigurah na Alif Dhaal atolu na Maledivách! Tento nádherný zelený ostrov s obří džunglí plné tropické vegetace, s pár malými políčky, s 3 km dlouhou pláží, ohromnou lagunou, nekonečným sand bank / písečnou mělčinou táhnoucí se až k resortu LUX* a s 3 km dlouhým korálovým útesem, jehož okolí je domovem žraloku obrovskému a mantám a nejdete v něm 21 nádherných potápěčských lokalit, údajně nejhezčích na Maledivách, patří do TOP 10 mých nejoblíbenějších ostrovů a je také jedním z mých domovů, když jsem v sezóně na Maledivách. 

 

Byť už je dnes trošičku více turistický, než býval kdysi, díky jeho dlouhatánské pláži, kde si každý najde to svoje místečko, vám to ani nepřijde. Obydlený ostrov Dhigurah aneb „dlouhý ostrov“, což je název ostrov v překladu z Dhivehi / maledivštiny, jsem poprvé navštívila 25. ledna 2013 a doslova se do ostrova zamilovala.

Dhigurah, Maledivy

Pár fakt o ostrově Dhigurah

Atol: Alif Dhaal atol, který je jednou z nejvyhledávanějších potápěčských lokací na Maledivách a brázdí jej většina potápěčských lodí.

Oficiální název ostrova: Dhigurah (Dhivehi: ދިގުރަށް) 

Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 96,8 km 

Velikost ostrova Dhigurah: délka ostrova je 3 175 m (cca 3 km) a šířka ostrova je 250 m 

Počet obyvatel (Census 2014): 608

 

Klíčová slova: nádherná pláž, velká laguna, panenská příroda, žralok obrovský, manty, korálové bloky, domácí korálový útes, šnorchlování, potápění, soukromí, domácí atmosféra, dobré jídlo, zásnuby, svatba na pláži, líbánky, dovolená bez dětí, dovolená s dětmi

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

O obydleném ostrově Dhigurah

Dhigurah je rybářská vesnice s přibližně 600 obyvateli, kteří se zabývají rybolovem, zpracováním dřeva, stavbou lodí a cestovním ruchem. Na ostrově Dhigurah je poměrně široká občanská vybavenost. Vše důležité najdeme ve vesnici, která je situována zhruba na 500 m2 v nejširší části ostrova. Najdeme tu přístav, tři malá bistra / kavárny, několik obchodů s potravinami a smíšeným zbožím, mnoho obchodů se suvenýry, které jsou využívány nejenom pro turisty, kteří tráví dovolenou na ostrově Dhigurah, ale také pro turisty, kteří navštěvují Dhigurah z různých sousedních resortů, dále tu najdeme několik menších mešit, které nejsou v okolí našich partnerských hotelů brzy ráno slyšet, policii, lékaře, ostrovní úřad, věže mobilního operátora, fotbalové a volejbalové hřiště, dětské hřiště, které je součástí školky, školu, loděnici, několik potápěčských center, a to jak PADI, tak DAN a centra vodních sportů a aktivit.

 

Na ostrově Dhigurah není banka, ale od roku 2021 tu najdeme bankomat, ze kterého je možné vybrat maledivské rufie. V místních obchodech je možné platit maledivskými rufiemi, americkými dolary nebo platební kartou. V ubytovacích kapacitách preferují americké dolary nebo platební karty. Kompletní informace o měně, platbách a daních na Maledivách

Bikini Beach, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy (2).jpg

Bikini Beach aneb bikin pláž je na ostrově poměrně dlouhá, a to skoro 2 km. Opalování a koupání je možné za loděnicí, a to kousek od našeho partnerského hotelu Dhiguveli Maldives.

 

Alkohol jen na Dhigurah, stejně jako na všech obydlených ostrovech zakázán! A to jak jeho dovoz, tak konzumace. O alkoholu, zákazech a zákonech Malediv.

 

V případě, že dostanete chuť na drink, můžete v rámci placené exkurze navštívit různé resorty, které zrovna přijímají návštěvy. Nejčastěji to bývá resort Kuda Rah, Sun Island nebo Holiday Island (probíhá rekonstrukce). Občas své hosty přijímá také resort Centara Grand, Vakarufalhi, Vilamendhoo nebo LUX* nebo Conrad Rangali, kde umíme zajistit oběd nebo večeři v podmořské restauraci Ithaa Undersea Restaurant. Pozor, denní návštěvy resortů vždy záleží na aktuální obsazenosti resortu. Ceny vstupu na resort se většinou pohybují od 100 USD za 1 osobu výše. V této částce bývá zahrnuta také konzumace.

 

Drony se na Dhigurah používat mohou. Pozor, nelétat na dvorky a obydlí místních a neobtěžovat je. To samé se týká hotelů a penzionů. Pravidla používání dronů na Maledivách.

Šnorchlování se žralokem obrovským, whale shark, Alif Dhaal atol, Maledivy.jpg

Aktivity na ostrově Dhigurah, zážitky, exkurze a výlety do okolí

Na Dhigurah je v rámci slušného chování, pravidel Malediv a vlastní bezpečnosti možné provozovat téměř cokoli. Vaší fantazii se meze nekladou.

 

Zdarma můžete například pozorovat východ nebo západ slunce nebo šnorchlovat přímo z pláže. Podél celého ostrova Dhigurah v laguně na západní straně ostrova rostou korálové bloky s živými korály a rybkami různých druhů. Občas je tu možné potkat také chobotničáky a želvy. V dešťové sezónně (jihozápadní monzun) do laguny občas připlouvají manty a dá se tu narazit i na žraloka obrovského. Šnorchlovačku na korálovém útesu na východně straně ostrova doporučujeme pouze z lodi jako placený výlet, jinak hrozí zranění o korály. Zdarma je také koupání, relax pod palmami s knihou nebo bez, pozorování malých krabů a jiných živočichů, průzkum džungle, ranní či večerní běh, piknik na pláži, odpolední procházka po sandbank aneb písečné mělčině, pozor, nezapomeňte se namazat a vzít si čapku na hlavu, navečer si můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními, procházet se po pláži při západu slunce anebo si jen tak sednout do písku a relaxovat. Po setmění je možné na pláži pozorovat malé i větší krabáky a pozorovat oblohu plnou hvězd. Sezónně, většinou v prosinci a lednu, je možné vidět hvězdy i na pláži v písku, a to světélkující plankton.

Šnorchlování s mantami u resortu Conrad Rangli, Alif Dhaal atol, Maledivy

​​Za nějaký ten dolar, respektive desítky a někdy i stovky dolarů je možné na Dhigurah zažít opravdu mnoho. Místní centra aktivit i ubytovací kapacity pořádají šnorchlovačky v různých lokalitách, např. šnorchlování s mantami, žralokem obrovským (Pozor, jedná se o žraloka obrovského / velrybího, který žije ve volné přírodě a není uměle přikrmován jako to například dělají v Oslob / Cebu na Filipínách.) nebo se želvami, fandové potápění mohou vyrazit na 21 vyhlášených potápěčských spotů, rybáři i nerybáři se mohou vypravit na rybolov, lodí je možné vydat se po stopách delfínů, můžete vyrazit na neobydlené ostrovy i sand banky, kde můžete poobědvat, zavýletovat na jiné obydlené ostrovy nebo resorty nebo si nechat připravit romantickou večeři na pláži, při níž můžete oslavit různá výročí anebo jednoduše svou drahou polovičku požádat o ruku. Druhý den si ji můžete na té samé pláži nebo na sand bank na konci ostrova při západu slunce vzít. O symbolických svatbách na Maledivách.

 

Na vlastní pěst lze podniknout celodenní výlet veřejným trajektem (3 USD/os.) na sousední ostrovy Dhangethi a Mahibadhoo (hlavní město atolu). Pozor, aktuálně je teď v Době Covidí cestování trajekty pro turisty zakázané.  

 

Dhigurah je k návštěvě a pobytu vhodný celoročně, a to nejenom z důvodů možné letecké dopravy. Například pro milovníky pláží je nejlepší čas od ledna do dubna, pro milovníky šnorchlování se žralokem obrovským nebo kitesurfisty kdykoliv, pro milovníky mant od konce dubna do konce prosince, občas jsou vidět i v lednu a pro milovníky potápění je nejlepší viditelnost od ledna do dubna. Vše o aktivitách na Maledivách.

Cesta na Dhigurah, let na Maamigili, Alif Dhaal atol, Maledivy.jpg

Doprava na Dhigurah 

Cesta z „Velana International Airport“ na ostrov Dhigurah je možná třemi způsoby. Délka cest vždy závisí na počasí.

 

První a nejrychlejší, variantou, která úplně zase tak nestojí svět a je možná prakticky kdykoliv, je kombinace vnitrostátního letu a soukromé rychlo lodě. Let z Velana na obydlený ostrov Maamigili trvá něco kolem 20 minut a poté následuje zhruba 15minutová plavba soukromou / hotelovou rychlo lodí přímo na ostrov Dhigurah, při níž uvidíte pěkné ostrůvky. Vnitrostátní let je provozován maledivskou leteckou společností FlyMe / Villa Air. Letadla běžně létají 5x denně. Tuto variantu doporučujeme.

 

Druhou možností je plavba soukromou sdílenou rychlo lodí z letiště Velana nebo hlavního města Male, která jezdí dle jízdní řádu, z Male odpoledne a z Dhigurah většinou brzy ráno. Plavba rychlo lodí trvá něco kolem 90 až 100 min. dle stavu oceánu. Tuto variantu také můžeme doporučit. V případě, že jste větší skupina od 12 osob výše, je možný také soukromý pronájem rychlo lodi, která bude v Male nebo na Dhigurah přistavena kdykoliv za denního světla.

 

Třetí možností je cestování na Dhigurah veřejným trajektem, který jezdí pouze 3x v týdnu z hlavního města Male. Cesta trajektem s jedním přestupem a několika zastávkami trvá něco kolem 6 h. Jedná se o poměrně zdlouhavou a náročnou cestu, kterou nedoporučujeme.

 

Doprava se dá také nakombinovat, a to např. jedna cesta lodí a druhá letecky a lodí. Vše o dopravě na Maledivách.

SandBank Thundi, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy.jpg

Naše partnerské a pečlivě vybrané ubytování na Dhigurah

Náš první partner a první otevřený penzion na ostrově byl a stále je TME Retreats 3*. Dalším a nejlepším partnerem se ihned po jeho otevření stal hotel Dhiguveli Maldives 4*, Bliss Dhigurah 4*, White Sand 3,5*, Ufa Escape 3*,  a také vilky Atoll Key 3*. Doporučená minimální délka pobytu na ostrově Dhigurah jsou 3 noci. Kratší pobyt se nejenže nevyplatí, ale hlavně si Dhigurah a jeho okolí neužijete na maximum. Zalíbil-li se vám ostrov Dhigurah, neváhejte nám zadat poptávku.

Dhigurah s Lucií

Dhigurah je také součástí mých poznávacích okruhů "Maledivy s Lucií aneb Maledivy s česky hovořící průvodkyní aneb Maledivy s česky hovořící "místní"". Aktuálně je nabízen na okruhu č. II v kombinaci s obydleným ostrovem Thinadhoo na Vaavu atolu. Již brzy bude také vypsán nový okruh, kterého bude Dhigurah opět součástí.  

Kombinace Dhigurah s jinými obydlenými ostrovy nebo resorty​

Ostrov Dhigurah je vhodný jak na týdenní nebo delší pobyt, tak do kombinace s ostrovy na Alif Dhaal atolu, např. s obydleným ostrovem Omadhoo nebo Hangnaameedho anebo s resorty v okolí, což je naše specialita. Dhigurah se dá kombinovat jak s levnějšími resorty Sun Island nebo Holiday Island, tak s cenově dostupnými, i luxusními resorty. Dále jsou možné také kombinace Dhigurah s dalšími ostrovy na různých atolech. Ve většině případů se ale vždy musí přes letiště Velana nebo hl. město Male. V případě větší skupiny je možný pronájem soukromé rychlo lodi, např. na Vaavu atol.