Na poznávačky "Maledivy s Lucií" v únoru a březnu 2025 zbývají volné poslední pokoje. Od 1. prosince 2024 jsou volné pokoje pouze na dotaz dle dostupnosti penzionů a hotelů. Uzavírka okruhů na únor 2025 je 31. prosince 2024. Neváhejte, jedná se o poslední okruhy!
Hlavní město Male' na severním Male atolu na Maledivách - Pár hodinový výlet
Hlavní město Male' se nachází na severním Male atolu nebo také Kaafu atolu na Maledivách a jedná se o jedno z nejhustěji obydlených měst na světě, co se týká počtu obyvatel a rozlohy města. Hlavní město Male je vhodné maximálně na půldenní návštěvu, v případě nutnosti obchodních schůzek, či opravdu krátký tranzit, a to v případě, že na Maledivy přiletíte večer, kdy už nefunguje žádná doprava na ostrovy nebo naopak odlétáte brzy ráno, a na víkendové zabití nudy pro místní a cizince, kteří na maledivských ostrovech žijí a pracují.
Hlavní město Male jsem poprvé navštívila 7. prosince 2009, jednalo se o můj 3. navštívený maledivský ostrov, v rámci exkurze pořádané resortem, kde jsem trávila moji první a poslední dovolenou na Maledivách. Z hlavního města Male jsem byla opravdu v šoku, protože jsem nikdy nic takového předtím neviděla. Hluk, smrad, špína, všude samé motorky a auta... Brrr. I přesto, že se Maledivy mění, modernizují a staví se tu doslova raketovou rychlostí, Male má stále skoro stejný lifestyle, jako při mé první návštěvě v roce 2009. Pokud si myslíte, že se v Česku nemáme dobře, tak právě Male vám hodně rychle otevře oči.
V Male jsem od roku 2009 zažila opravdu mnohé, od práce a obchodních schůzek, přes pomoc místním hoteliérům s provozem jejich penzionů a hotelů, spoustu zábavy i stresu s mými maledivskými ex partnery, až po každoroční a pravidelné prohlídky města s našimi klienty při poznávačkách "Maledivy s Lucií".
Pár fakt o hlavním městě Male
Název ostrova: Male' nebo Male / Lokalita ostrova Male / Jméno atolu: Severní Male atol / Kaafu atol
Velikost ostrova Male: délka ostrova je zhruba 2 000 m a šířka ostrova je zhruba 1 200 m
Počet obyvatel (Census 2014): necelých 150 000 registrovaných; ve skutečnosti tu žije obyvatel mnohem více; udává se přes 250 000 lidí
Vzdálenost od hlavního města Male' / letiště Velana (MLE): 0 km / 1,4 km
Doprava na ostrov Male: auto, autobus, motorka, veřejný trajekt nebo rychlo loď
Klíčová slova: hlavní město, výlet, městský život, město, tranzitní ostrov
Doprava do hlavního města Male a přeprava po hlavním městě Male
Z letiště „Velana International Airport / MLE“ na ostrově Hulhule se do hlavního města Male a zpět jezdí autem, autobusem (místní) nebo na motorce (místní). Z hlavního města Male na ostrovy Hulhumale a zpět, taktéž autem, autobusem nebo na motorce nebo je možné využít i pomalejší veřejný trajekt či rychlo loď, které jezdí z Hulhumale Ferry Terminálu na Hulhumale a z Hulhumale Ferry Terminálu v Male.
Doporučuji využívat taxi. Jedna cesta taxíkem z letiště do Male nebo zpět stojí 80 MVR (6 - 10 USD dle řidiče) za auto. Jedna cesta z Male na Hulhumale nebo zpět stojí 85 MVR (6 - 10 USD dle řidiče) za auto. Cestování z bodu A do bodu B v rámci Male stojí 30 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto, a se zavazadly 35 až 50 MVR (2 - 5 USD dle řidiče) za auto za jednu cestu, dle počtu kusů zavazadla. Na městských ostrovech a mezi nimi také dobře funguje aplikace "Avas Ride", která je podobná appkám, které známe od nás. Na taxíky a obydlené ostrovy doporučuji mít vyměněné rufie! O měně, daních a platbách na Maledivách.
Po otevření mostu SinaMale / CinaMale aneb China-Maldives Friendship Bridge - Most čínsko-maledivského přátelství se od 30. srpna 2018 je doprava mezi letištěm Velana na Hulhule, hlavním městem Male a ostrovy Hulhumale cestuje snadněji. Cestování veřejným trajektem je dnes již zdlouhavé a využívá se minimálně. Veřejné trajekty dnes už mezi Hulhumale a Male nejezdí tak často jako před vybudováním a otevřením mostu mezi Male, Hulhule a Hulhumale. Zážitkovou jízdu veřejným trajektem si můžete vyzkoušet například při prohlídce hlavního města Male, kdy si na letišti Velana v úschovně necháte kufry, a do Male místo taxíkem pojedete veřejným trajektem. Cesta dle počasí trvá přibližně 15 min. a jízdenka stojí pár rufií (3,5 - 5 MVR). Více o dopravě na Maledivách.
O obydleném ostrově Male a jeho zázemí
V hlavním městě Male žije přes 250 000 obyvatel, to vč. ilegálních pracovníků nejenom z Asie, kterých je tu opravdu mnoho. Nejenom místní pracují buď přímo v hlavního města Male nebo dojíždí na letiště, na sousední skládku a industriální ostrovy Thilafushi, na městský ostrov Hulhumale, na resorty v lokalitě hlavního města Male nebo se živí rybolovem.
Mnoho místních se po dokončení ostrovů Hulhumale přestěhovalo právě na tyto klidnější a modernější sousední ostrovy, které byly vybudovány právě jako záložní města pro hlavní město Male, a to nejenom z důvodu přelidnění hlavního města Male, ale hlavně z důvodu praskajícího korálového útesu ostrova Male, na kterém je hlavní město vybudováno. Korálový útes praská z důvodu tíhy betonu a samozřejmě výstavby, které ostrov musí nést. Nejenom expati, ale i někteří Maledivci, hlavní město Male přezdívají "Concrete Jungle" aneb "Betonová džungle".
V Male najdete kompletní infrastrukturu. Prezidentský úřad, městský úřad, veškerá ministerstva, ambasády a další úřady. Lékaře, nemocnice, policii, hasiče, vězení, obchody se vším možným, restaurace, bistra, kavárny školy, banky, bankomaty, mobilní operátory, kulturní centrum, muzeum, fotbalová hřiště, volejbalová hřiště, zimní park se sněhem a kluzištěm, dvě městské pláže, které jsou umělé a nic moc a mnoho dalšího.
V období dešťů je Male v hodně deštivé dny pravidelně zatopené, jelikož kanalizace nestíhá odvádět dešťovou vodu. Den až tři se tu místní brodí po kolena ve vodě. Zažila jsem to na vlastní kůži a je to fuj.
Male je vhodné pouze na půldenní výlet, nikoliv pro pobyt nebo přespání. Mnohem lepším tranzitním ostrovem je sousední ostrov Hulhumale, který je mnohem klidnější.
Bikini Beach aneb Bikini pláž a veřejná pláž v hlavním městě Male
V hlavním městě Male není Bikini Beach aneb bikini pláž. Koupání v plavkách je tu zakázané! V hlavním městě Male se nikdy nekoupejte v plavkách! Hrozí za to vysoké pokuty. A že místní obyvatelé policii bonzují jako o život. Veřejné pláže pro místní jsou v hlavním městě Male dvě, a obě umělé.
První umělá pláž v Male s názvem Artificial Beach byla vybudována již v roce 1980. V roce 2004 byla zvětšena a upravena do dnešní podoby. Artificial Beach se nachází nedaleko terminálu veřejných trajektů a rychlo lodí "Hulhumale Ferry Terminal" a zatím mešity King's Salman Mosque. Dnes už je Artificial Beach nic moc, ale v minulosti tu stála skvělá restaurace Breakwater, kde jsem do doby, než restauraci zavřeli a zbourali, měla jednu z mých seaview offices. V sousedství Artificial Beach se nachází fotbalové a volejbalové hřiště, surf spot, několik restaurací, vyhlídku na most, kde se navečer schází nejenom místní, a veřejný park Lonuziyaaraiy Park, který je hned vedle mostu na letiště Velana a ostrovy Hulhumale.
Druhá umělá pláž s názvem Rasfannu Artificial Beach byla otevřena v únoru 2016 a nachází se v sousedství státní nemocnice Indira Gandhi Memorial Hospital (IGHM).
Ani na jedné z pláží v Male jsem se nikdy nekoupala a ani bych se nekoupala! Obzvláště na té, která sousedí se státní nemocnicí. Obě pláže využívají pouze místní nebo zahraniční muslimští pracovníci.
Alkohol v hlavním městě Male
Alkohol je v hlavním městě Male zakázán stejně tak, jako na všech obydlených ostrovech! A to jak jeho dovoz, tak konzumace. Více o alkoholu, zákazech a zákonech Malediv. Většina místních (nelegálně) a expatů - pracovníků na Maledivách na drink vyráží buď na blízké resorty, do The Marina - Crossroads Maldives anebo na safari lodě a jachty kotvící v přístavu na Hulhumale. V případě lodí ale musíte mít na lodích známé. Pro turisty jsou drinky na lodích zajišťovány opravdu výjimečně.
Aktivity v hlavním městě Male
Kromě klasické prohlídky Male v hlavním městě moc aktivit pro turisty nenajdeme. Veškeré aktivity jsou tu většinou pouze pro místí. V případě pobytu v hlavním městě Male můžete navštívit některý z blízkých resortů, které přijímají návštěvníky nebo se vydat do The Marina Crossroads, kde najdete opravdu mnoho vyžití. V případě zájmu o vodní sporty a další aktivity je vhodné vyrazit na nedaleké městské ostrovy Hulhumale nebo Villingili. Z Male je možné vydat se také na plavbu ponorkou po severním nebo jižním Male atolu. Ponorka je ale staršího data a korálové útesy a viditelnost v moři kolem Male je o ničem. Za okýnkem uvidíte šaškovat dva potápěče, kteří krmí ryby. Nabízí se tu také možnost využít tzv. Photo Fly aneb Vyhlídkový let hydroplánem, tedy pokud jste z resortu tímto dopravním prostředkem nepřiletěli nebo na něj nepoletíte. V Male se každoročně také konají různé oslavy, výročí škol, armády, policie atd. Stejně tak, jak je tomu na městském ostrově Hulhumale, před západem slunce mají vždy Maledivci ve zvyku vytáhnout právě motorku nebo auto a jezdit sem a tam, a díky mostu, právě až na ostrov Hulhumale.
Prohlídka hlavního města Male a Malý průvodce dobrými restauracemi
Výchozím bodem je "Hulhumale Ferry Terminál", kam se jednoduše dostanete taxíkem. Přímo nad budovou "Hulhumale Ferry Terminal" se nachází jedna z našich partnerských restaurací ze sítě "Sea House Cafe", která mnoho let bývala mou seaview office. Rozhodně tu mám na co vzpomínat. Již mnoho let znám majitele restaurace, bývalého manažera a bývalý personál, kteří již dlouho pracují na skvělém resortu Fushifaru Maldives na Lhaviyani atolu. Sea House Café je otevřeno v podstatě pořád a najdete tu tradiční maledivskou i mezinárodní kuchyni.
Naproti Sea House Café stojí náš partnerský hotel Maagiri. Vydáte-li se vpravo, po levé ruce budete míjet poštu, banky, bankomaty, vpravo menší parčík Fishermen's Park a před ním prodejničku jízdenek na The Marina by Crossroads Maldives, vlevo další banky a bankomaty, kanceláře, vpravo kotviště a terminály lodí, vlevo restaurace Shall Beans, Bank of Maldives, vpravo molo číslo 5 jezdí většina rychlo lodí na obydlené ostrovy, vlevo prezidentskou kancelář, poté hlavní sídlo policie a pobřežní stráže, a konečně přijdete na náměstí Republiky. Tohle vše shlédnete, ujdete-li zhruba 450 m rovně.
Restaurace Shell Beans v Male, která je otevřena i během Ramadánu
Přesně mezi Fishermen's Park a Bank of Maldives se již opravdu dlouho nachází restaurace Shell Beans, která je jako jediná známá tím, že má pro turisty otevřeno i v době Ramadánu, když je přes den vše zavřené. V případě, že na Maledivách budete v době Ramadánu, je Shall Beans přes den prostě jistota. Připravte se na to, že po vás personál bude chtít předložit cestovní pas a zapíše si vás na seznam, že jste restauraci navštívili během Ramadánů a nejste místní. Shall Beans má pobočku s výhledem na moře i na ostrově Hulhumale. Během Ramadánu je možné se přes den stravovat pouze v hotelových restauracích.
Náměstí Republiky aneb Republic Square aneb Jumuhoree Maidhaan
Náměstí Republiky aneb Republic Square aneb Jumuhooree Maidhaan bylo vybudováno v roce 1989. V roce 2015 prošlo náměstí rekonstrukcí a byla tu vybudována zvláštní fontána, která když náhodou stříká vodu, tak navečer ještě svítí. Údajně má hrát i hudbu, ale tu jsem nikdy neslyšela. Na Jumuhoree Maidhaan se vždy od rána schází expati - většinou nájemní dělníci a čekají, jak práce se jim kde naskytne. Ti, kteří potřebují dělníka, jednoduše zajdou sem. Většinou se jedné o ilegálně žijící pracovníky z Bangladéše, Srí Lanky, Indie a dalších asijských zemí. I přesto, že s ilegálními přistěhovalci maledivský imigrační úřad bojuje, stejně se jich tu opravdu hodně najde. Později odpoledne a večer se na náměstí začínají scházet také místní. Dnes už je náměstí jiné. Před pár lety tu býval opravdu velký nepořádek. Naproti náměstí stávalo krásné dřevěné prezidentské molo s několika historickými bitevními děly, které tu už ale od srpna 2015 bohužel nejsou. Tradiční dřevěné prezidentské molo bylo odstraněno a nahrazeno rádoby moderním monstrem s plachtou, které se k Maledivám vůbec nehodí. Ničit tradiční a pěkné, to Maledivcům opravdu jde.
Zeleninový a rybí trh se sušenými rybami aneb Vegetable & Valho Mas (Dry Fish) Market
Když podél moře popojdete kousek dál, na pravé straně narazíte na Vegetable & Dry Fish Market nebo také Valho Mas (Dry Fish) Market aneb Zeleninový trh a trh se sušenými rybami. Před trhem kdysi kotvily rybářské lodě, které nyní kotví za tržnicí. V přední části tržnice se nachází zeleninový trh, kde je možné zakoupit různé druhy čerstvé zeleniny a ovoce, kokosové ořechy, malé banány, různé druhy koření, maledivskou kokosovou tyčinku Gabulhi Bondi, kterou maledivci označují jako maledivskou Bounty, ale bez čokolády, jedná se o směs kokosu a cukru, která se dá koupit za 1 - 5 USD dle velikosti, a různé domácí potravinářské produkty. Nebojte se tu koupit koření nebo exotické ovoce, stojí pár rufií. Speciálně koření. Ti, kteří tu prodávají si opravdu nežijí dobře.
V prostřední a zadní části trhu je situován rybí trh se sušenými rybami. Slabším povahám doporučuji mít s sebou plynovou masku či respirátor, odér ze sušených ryb je opravdu silný. Sušené ryby jsou většinou dovezené z obydlených ostrovů, kde se suší na vlnitém plechu na slunci, kde po nich lezou mouchy. Pokud byste měli zájem zakoupit si sušeného tuňáka, je zajímavý, když je nakrájený na malé kousky, a přidán např. do salátu místo jiného masa, doporučuji jej zakoupit v jednom ze zmíněných obchodů níže, kde je prodávají hygienicky vakuově zabalené a pochází z profesionálních sušíren z certifikovaných rybích továren.
Jak v zeleninové, tak v rybí části tržiště je čas od času možné vidět místní či jiné cizince, kteří tu prodávají, jak hrají šachy nebo karty. Trh bývá otevřený nonstop.
Za tržištěm kotví rybářské lodě, které do roku 2015 kotvily před tržištěm. Navečer pracovníci z rybího trhu sypou zbytky ryb zpět do moře, právě na konci trhu se sušenými rybami, a krmí tak rejnoky, žraloky a další ryby. Bývá tu i hodně volavek. Pokud máte čas, jedná se o zajímavou podívanou.
Rybí trh aneb Fish Market aneb Masmaarukeytu
Naproti Vegetable & Fish Market se nachází starý rybí trh aneb Fish Market, který je otevřen denně od rána až do setmění. Nejvíce ryb a velcí tuňáci tu bývají vidět dopoledne. Později odpoledne či k večeru už tu bývá vidět ryb a dalších mořských potvůrek méně. Tuňáka pruhovaného aneb Skipjack Tuna či tuňáka žlutoploutvého aneb Yellow Fin Tuna tu člověk koupí opravdu za pár kaček. Já ryby nakupuji v podnikových prodejnách zpracovatelů ryb, kde jsou ryby zpracovávány v dobrých hygienických podmínkách.
Obchod se suvenýry Antique & Style Souvenir Mart
Cestou k Fruit & Vegetable Market aneb Dhathuruveringe, je od rybího trhu o jeden dům dál, jeden z největších obchodů se suvenýry, taková maledivská jistota, a to Antique & Style Souvenir Mart. Místňáky, kteří tu prodávají, znám už od mé první návštěvy Male v roce 2009.
Fruit & Vegetable Market aneb Dhathuruveringe
O kousek dál podél moře se vlevo nachází další ovocný a zeleninový trh, který je mnohem větší než výše zmíněný. Dnes už jsou trhy poměrně pěkné a moderní. Trh je otevřen od rána do setmění.
Salt Café a Sushi-Zu Teppanyaki Restaurant
V případě, že už vás přepadl hlad a je vám teplo, naproti Vegetable & Dry Fish Market stojí vyšší budova, kde se v patře nachází skvělá a moderní klimatizovaná restaurace Salt Café s výhledem na moře a terasou ve vyšším patře, která patrří mému dlouholetému známému, a kde byla koncem roku 2022 otevřena první teppaniyaki restaurace na obydlených ostrovech, a to Sushi-Zu Teppanyaki Restaurant pro milovníky sushi a teppanyaki shows, které jsou pouze výsadou resortů. Dokonalé japonské pokrmy pro vás připravím můj dobrý kamarád, sushi master Ali (ten s tím krásným úsměvem vlevo nahoře) z Pakistánu. Na jiných obydlených ostrovech se s teppaniyaki nesetkáte. Maximálně tak s live cooking v lepších hotelech, kdy vám kuchaři připravím omeletku nebo těstoviny. Teppaniyaki Shows jsou na resortech ve většině případech zpoplatněné. Pokud máte čas v Male, doporučuji vyzkoušet. Do Sushi-Zu je nutná rezervace.
Nové veřejné WC, přístav, překladiště a skladiště lodních kontejnerů
V případě, že nepůjdete do restaurace, ale potřebujete čůrat nebo něco víc, o kousek dál podél moře na levé straně jsou nové a moderní veřejné toalety. Za hajzlíky po pravé ruce se nachází přístav, skladiště a překladiště všech kontejnerů s různým zbožím, které na Maledivy připlouvají z celého světa.
Oishii - The House of Sushi
Přímo naproti překladišti se nachází jedná z nejlepších sushi restaurací Oishii - The House of Sushi, která je taktéž na Hulhumale. Známý maledivský šéfkuchař Fatheen, který dlouho žil a učil se japonskému umění sushi a sashimi přímo v Japonsku, umí připravit tyto pokrmy opravdu dokonale. Oishii → Změna. Aktuálně je přestěhované k hlavní poště nedaleko terminálu veřejných trajektů.
A co teď, kam dál?
Pokud byste z posledního ovocného a zeleninového trhu již nešli na veřejnou toaletu, dále nepokračovali k přístavu lodních kontejnerů a nenavštívili sushi restauraci Oishii - The House of Sushi, vraťte se zpět k náměstí Republiky. Na výběr dvě možnosti, kam dále pokračovat. Rovnou můžete zamířit buď k Velké Páteční mešitě anebo se vydat na lov suvenýrů a rybích konzerv na ulici Chaandhanee Magu.
Chaandhanee Magu, nákup suvenýrů, rybích konzerv a nitro hlavního města Male
V případě, že se postavíte tak, že náměstí Republiky budete mít po levé ruce, tedy zády k moři, čelem do nitra ostrova Male, a po pravé ruce budete mít MMA - Maldives Monetary Authority, což je Maledivský měnový úřad, nacházíte se na ulici Chaandhanee Magu, která je pro nás zajímavá rovnou za nosem, a to zhruba 300 m. Když půjdete rovnou za nosem, po pravé i levé ruce budete mít různé obchody, vč. obchodů se suvenýry, kde se vyplatí smlouvat. Akceptujte až třetí cenu.
V případě pobytu na obydlených lokálních ostrovech si nakupování suvenýrů, kromě již zmíněné tyčinky Bondi, nechte až na obydlené lokální ostrovy, kde bývají suvenýry levnější. Na některých ostrovech ale nebývá takový výběr. Pokud trávíte dovolenou na resortu, nákupy suvenýrů si také můžete nechat až na obydlené ostrovy, tedy v případě, že se sem chystáte na výlet organizovaný resortem. Na resortech jsou suvenýry o dost dražší a nedá se tu smlouvat.
Zhruba 150 m od místa, odkud jste vyrazili, bude na křižovatce po pravé ruce další moje oblíbená restaurace, a to Sea Gull Café, kam občas zavítají i maledivské celebrity. Restaurace patří společnosti, která provozuje velkoobchod s potravinami a zásobuje nejenom resorty.
Naproti vchodu do Sea Gull Café, o pár metrů dál, najdete tradiční, ale moderní obchod Island Bazaar se suvenýry, oblečením, kabelkami a dalšími zajímavými výrobky od místních umělců, kteří svá díla a produkty prodávají i do obchodů se suvenýry na resorty. Některé resorty mají ve vilách dekorační polštářky právě odsud.
Vrátíte-li se zpět na Chaandhanee Magu a půjdete-li dál za Sea Gull Café, po 150 m narazíte na obchod s tuňákovými konzervami a dalšími rybími produkty, o kterém je zmínka níže. Koupíte-li si pár konzerv tuňáků, vydejte se zpět na náměstí Republiky či obejděte Sultan Park, odkud budete pokračovat na další zajímavá místa. Nákup tuňáků samozřejmě můžete nechat až nakonec, kdy se se můžete vrátit taxíkem. Každý taxikář místa, která jsem zmínila, bude znát. Navíc už dnes existují navigace.
Nezacházejte do nitra hlavního města Male, jinak se ztratíte. Uličky jsou malé a místy i temné. Nevěřili byste, se všechno se v útrobách hlavního města skrývá. Vnitřek ostrova není nijak zajímavý, je to jenom spousta paneláků, sem tam nějaký obchod a restaurace. Vše důležité a zajímavé jsem vám právě popsala a níže ještě popíšu.
Podniková prodejna nejenom s tuňáky v Male nedaleko Sultan Park
Pokud milujete tuňáka, a pokud se nedostanete do podnikové prodejny Enzi na městském ostrově Hulhumale, kde mají toho nejlepšího, nezapomeňte skočit do podnikové prodejny Seafood Plus (dočasně uzavřena), která patří maledivské společnosti na zpracování ryb Horizon Fisheries, kde mají druhého nejlepšího nejenom konzervovaného tuňáka na Maledivách s mnoha příchutěmi, a to buď v klasických plechovkách či v kilových nebo větších baleních, kterého koupíte doslova za pár šupů. Malou konzervičku koupíte za 24 Kč a luxusní kilovka se dá pořídit za neuvěřitelných 120 Kč. Chutnějšího tuňáka, než na Maledivách nikde na světě nekoupíte. A říkají to i světoví specialisté na tuňáka a známí šéfkuchaři. Konzervy od různých maledivských výrobců je možné zakoupit v jakémkoliv obchodě s potravinami na jakémkoli obydleném ostrově a občas i na resortu v obchodě se suvenýry. Většinou však všude mají plechovky od státní rybárny Mifco (Felivaru), jejichž tuňák je pro mě až na 3. místě. Podnikovou prodejnu MIFCO Mas Fihaara je možné najít kousek za Sultan Parkem. Co diskusí jsem s Maledivci vedla na téma, který konzervovaný tuňák je ten nejlepší... Enzi je prostě Enzi. A jak tohle všechno a mnohem víc o rybách z Malediv a rybárnách vím? Jelikož znám nejenom majitele dvou ze zmíněných rybáren, ale také proto, že jsem se přes rok obchodem s rybami z Malediv zabývala.
The Grand Friday Mosque, Islamic Center a Islamic Ministry
Pokud jste nešli na lov suvenýrů a tuňáků, z náměstí Republiky uvidíte velkou bílou budovu se dřevem a zlatou kopulí, což je The Grand Friday Mosque - Masjid Al-Sultan Muhammad Thakurufaanu Al-Auzam aneb Velká páteční mešita, která byla postavená v roce 1984, a je pojmenována po maledivském sultánovi, kterého Maledivci uznávají jako hrdinu. Interiér The Grand Friday Mosque je ze dřeva a je zdobený zlatem. Mešita The Grand Friday Mosque jednou z největších a nejluxusnějších mešit na Maledivách. Jen velmi výjimečně mohou turisté nemuslimové mešitu navštívit. V případě návštěvy mešity je nutné mít oblečení s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty a ženy na hlavě musí mít šátek. Občas tu za peníze nabízí i zapůjčení abáji. U mešity se nachází Islamic Center a Islamic Ministry - Ministerstvo islámu.
Sultan Park
Za velkou páteční mešitou je menší náměstíčko, kde to pěkně klouže, když prší, a kde kdysi býval stříbrný monument, který je dnes bůhví kde. Náměstíčko je vstupní branou do parku Sultan Park, který dříve náležel sultánovi. V roce 2017 byl park uzavřen, přebudován na podivné moderní monstrum a nyní je znovu otevřen. Místní mají vstup zdarma a turisté tu platí.
Pomník Victory Monument
Pokud stojíte čelem k parku, mírně vlevo, v zádech budete mít pomník Victory Monument, který je památkou obětem útoku a pokusu o převrat dne 3. prosince 1988. Útok byl veden jedním místním a šéfem Tamilských tygrů ze Srí Lanky. Pomník Victory Monument je vystavěn na zdi armádní budovy. Nesmí se tu fotit a ani natáčet videozáznam.
Národní muzeum aneb National Museum of Maldives
Součástí parku z druhé strany, kousek od výše zmíněné prodejny s tuňáky, je národní muzeum National Museum of Maldives. Sice jedna z bývalých vlád zničila spoustu nádherných kousků z maledivských dob budhismu a sultanátu, ale kdo má rád historii, přijde si na své. V muzeu jsem se byla podívat a mnoho historické předměty mě vskutku překvapily.
Národní galerie aneb National Art Gallery
Budova vlevo od Sultan Park je národní galerie National Art Gallery, kde se čas od času pořádají různé výstavy fotografií a obrazů od maledivských umělců.
Prezidentský palác Mulee Aage je jako vystřižený z Mrazíka
Pokud do parku nepůjdete a dáte se vlevo podél zdi vojenské budovy, o zhruba 90 m dál, po pravé straně stojí prezidentský palác Mulee Aage (Muleeaage), který se začal stavět těsně před začátkem první světové války, v roce 1914, a těsně po jejím skončení, v roce 1919 byl dostavěn. Palác Mulee Aagee byl domovem bývalých sultánů a královské rodiny. Muleeaage však nikdy nesloužil jako sultánův palác. Muleeaage postavil sultán Mohamed Shamsuddeen III. pro svého syna prince Hassana Izzuddeena v rámci přípravy na jeho příjezd na Maledivy po dokončení vzdělání na Cejlonu. Princ obýval palác v letech 1920 až 1934. Později byl Princ zatčen a budova byla až do druhé světové války nepoužívaná. Od té doby byla budova kromě krátkých období využívána pro různé vládní administrativní účely nebo jako rezidence pro hostující hlavy států a další hodnostáře. Během první republiky mezi lety 1952 a 1953 prezident Mohamed Ameen Didi učinil z Muleeaage oficiální prezidentský palác. Od konce první republiky však Muleeaage opět sloužila k různým administrativním účelům. První prezident Druhé republiky, prezident Ibrahim Nasir, opět prohlásil Muleeaage prezidentským palácem v roce 1968. Pobýval zde však jen krátce. Od té doby prezidenti učinili Muleeaage svou oficiální rezidencí na různá časová období. Současný prezident, prezident Ibrahim Mohamed Solih, sídlí v Muleeaage od svého nástupu do úřadu v listopadu 2018. V tomto paláci prezident ale nebydlí, a využívá se pouze k oficiálním návštěvám různých nejenom místních, ale i zahraničních hlavounů.
Součástí paláce je takový jakoby malý modro bílý domeček, což je hrobka marockého učence Abula Barakata Yoosufa Al Barbary, který Maledivy donutil v roce 1153 konvertovat k Islámu. Pánovi nějakou záhadou nikdy při prohlídkách Male s našimi klienty při poznávačkách Maledivy s Lucií nemohu přijít na jméno. Historku, jak Maledivy konvertovali k islámu, si můžete přečíst v záložce "Historie". Spoiler: Za všechno může tehdejší sexuchtiví král...
Nejstarší mešita na Maledivách z korálu Hukuru Miskiiy, nejstarší minaret a hřbitov
Hned naproti prezidentskému paláci najdete první a nejstarší mešitu Hukuru Miskiiy nebo také Friday Mosque na Maledivách. Mešita Hukuru Miskiiy byla údajně postavena nad starověkým chrámem, který předcházel islámu. Před islámem byly Maledivy budhistické. Původní chrám čelil zapadajícímu slunci spíše než Mekce, a proto byl přestavěn. Nejstarší mešita na Maledivách je nepřetržitě používána od doby, kdy byla postavena.
První podoba mešity Hukuru Miskiiy byla v roce 1153 prvním muslimským sultánem Malediv Mohamedem Bin Abdullahem krátce poté, co Maledivy konvertovali k islámu. V roce 1338 byla mešita zrekonstruována Ahmedem Shihabuddeenem. V roce 1648 za vlády Ibrahima Iskandara I. (1648–1687) byla postavena větší mešita. V roce 1656 byla započata stavba ještě větší mešity, aby pojala rostoucí počet oddaných. Větší mešita byla kompletně dokončena v roce 1658, od kdy se datuje, až na mešní pozdější úpravy, vznik mešity tak, jak ji vidíme dnes. Další rekonstrukce proběhly v roce 1904 Muhammad Shamsuddeen III. (1902–1934). Původní došková střecha byla vyměněna za vlnitý plech. Další renovace byly provedeny v roce 1963, kdy byly podpěry střechy přeměněny na teakové dřevo a plech z vlnitého plechu byl nahrazen hliníkem. V letech 1987 a 1988 byly provedeny konzervační práce indickým týmem z Národní výzkumné laboratoře pro ochranu kulturního majetku a Národního centra pro lingvistický a historický výzkum.
Hlavní budova mešity Hukuru Miskiiy je rozdělena do tří sekcí, a to Mihuraabuge - oblast, kterou imám používá k vedení modliteb, Medhu Miskiy - ústřední oblast mešity a Rahu Miskiy - zadní část mešity). Mihráb je velká komora s mimbarem - kazatelnou na jednom konci.
Mešita Hukuru Miskiiy je postavena z vyřezávaných korálových bloků, což je již dnes zakázané.
Interiér mešity Hukuru Miskiiy je dokonalou ukázkou tradičního maledivského umění v podobě řezbářství, gravírování a lakýrnictví. Najdete tu mnoho panelů, na kterých je vyřezán korán a panel ze 13. století, který připomíná zavedení islámu na Maledivách. Místní mistři tesaři, známí jako maavadikaleyge, odvedli vskutku mistrovské dílo.
V případě, že byste se do mešity Hukuru Miskiiy chtěli podívat a nejste muslimové, musíte nejdříve zažádat o povolení od úředníka ministerstva pro islámské záležitosti. Většina zaměstnanců je úředníky, a pokud budete oblečeni tak, jak se má, viz. níže, souhlas se vstupem vám udělí na místě.
U mešity najdeme modrobílý minaret Munnaaru, který dal v roce 1668 vystavět Ibrahim I. po svém hadždž aneb pouti to Mekky. Minaret, který byl dokončen až v roce 1675, je obklopen hřbitovem ze 17. století s vyřezávanými korálovými náhrobky a mauzolei. Ve hrobkách připomínající domečky jsou pochovány ostatky sultánských rodin. Dámské náhrobky mají zaoblené vrcholy a pánské mají špičaté vršky. Nápisy na náhrobcích sultánských rodin jsou zlacené. Pro členy rodiny byla postavena malá mauzolea se složitě zdobenými kamennými zdmi. Čím je náhrobek menší, tím mladší je zesnulý. Ty úplně maličké patří dětem. Vstup na hřbitov je povolen pouze tehdy, jste-li oblečeni v dlouhých kalhotách nebo sukni a máte cokoliv s dlouhým rukávem a bez výstřihu. Ke vstupu není potřeba žádat o souhlas.
V roce 2008 byla mešita a její okolí přidána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako jedinečný příklad architektury mořské kultury.
Administrativní a ministerská budova Velaanaage Building
Pokud se rozhlédnete po okolí, na 100 % uvidíte vysokou prosklenou budovu Velaanaage Building, ve které se nachází kanceláře 99 % ministerstev, která na Maledivách máme. Jednu dobu jsem tu na Ministerstvu cestovního ruchu a v kanceláři MMPRC - Marketingové boardu byla pečená vařená. Naproti budově je parkoviště a zelená budova je imigrační úřad. Pokud byste šli k budově, vrátíte se zpátky k moři, odkud se můžete vydat zpět k restauraci Sea House Café a Hulhumale Ferry Terminal. Toto jsou v podstatě nejzajímavější místa, která se v Male dají vidět. Dobře, dobře, na druhé straně Male se sem tak občas také něco najde.
Druhá strana hlavního města Male a restaurace Lemongrass
Pokud půjdete od Hulhumale Ferry Terminálu vlevo, pořád podél moře, kousek za terminálem, ještě před "Artificial Beach" je dětské hřiště, parkoviště a fajn malá restaurace Lemongrass. V jejím těsném v sousedství se nachází lepší restaurace Citron by Lemongrass, kde se většinou schází jak maledivští youngsteři - gangsteři, politici anebo maledivští boháči a podnikatelé. Restaurace Lemongrass jpatří do stejné skupiny jako náš oblíbený plážový hotel Dhiguveli Maldives na obydleném ostrově Dhigurah na Alif Dhaal atolu, kde nabízíme skvělé ceny.
Půjdete-li dál, narazíte na zatím největší mešitu na Maledivách, King's Salman Mosque, kterou zasponzoroval král Saudské Arábie, po kterém je také pojmenována. Hned za mešitou se nachází první Artificial Beach aneb První umělá veřejná pláž, o které je zmínka výše.
Ulice Majedhee Magu v hlavním městě Male
Otočíte-li se zády k Artificial Beach, bude před vámi nejdelší ulice v hlavním městě Male, a to Majeedhee Magu, která vede napříč celým ostrovem. Majeedhee Magu je dlouhá 1,8 km a najdete tu mnoho obchodů s různým zbožím, restaurací, kaváren a bister. Když po ulici půjdete pořád rovně, dojdete až na druhý konec ostrova, kde se nachází druhá umělá veřejná pláž aneb Rasfannu Artificial Beach.
Ulice Boduthakurufaanu Magu od první Artificial Beach až po druhou Artificial Beach
Nevydáte-li se ulicí Majedhee Magu napříč ostrovem a půjdete od první umělé pláže podél moře, projdete kolem mostu, který vede na letiště a Hulhumale, po němž se nevydáte, ale budete pokračovat dále podél vody kolem Male, narazíte na elektrárnu, přístavy, malou benzínku, vězení, malajsijský fastfood řetězec Marry Brown, který je u Maledivců hodně oblíbený, však od té doby, co je otevřen, začali místní pěkně tloustnout, sportoviště, hasiči, u kterých zahněte vpravo dle křivek ostrova, za pár metrů uvidíte ohromný Food Court aneb venkovní jídelnu, a o kousek dál je Villingili Ferry Terminál, odkud jezdí trajekt na městský obydlený ostrov Villingili a další obydlené ostrovy. Za terminálem je možné navštívit Tsunami Monument, jež je věnován obětem tsunami v roce 2004. Nedaleko se nachází tak druhá podniková prodejna státní rybárny, a to Mifco Mas Fihaara. Pokud byste šli podél moře o kousek dál, dojdete až k druhé Artificial Beach, od ní podél vody až k veřejnému WC, přístavu lodních kontejnerů, k rybímu trhu až k Hulhumale Ferry Terminálu, kde jsme naši procházku hlavním městem Male započali. Procházka kolem dokola, kolem ostrova je dlouhá zhruba 5,5 km. V horku ale vážně není, o co stát.
Bezpečnost v hlavním městě Male
V hlavním městě Male doporučuji zvýšenou opatrnost, a to nejenom z důvodu husté dopravy. Od roku 2012 je to s politikou na Maledivách jako na houpačce, ostatně kde ve světě tomu tak není, a jelikož jsou Maledivci znudění, tak se do politiky moc rádi angažují. Sem tam jsou v Male vždy před volbami vidět různé protesty, které se staly národním sportem. Dejte si pozor taktéž na kapsáře, špinavě vypadající osoby, a týpky s dlouhými vlasy, mnoha prsteny či šperky. Ve většině případů se jedná o různé gangstříky nebo drogově či jinak závislé. Lepší je vyhýbat se také extrémně věřícím lidem, mužům s čapkou na hlavě, dlouhými vousy, v tunice a 3/4 dlouhými kalhoty či plně zahaleným ženám vč. obličeje Někteří místní stále nejsou smířeni s narůstajícím cestovním ruchem a mohou na vás pokřikovat. Maledivy nejsou radikální muslimskou zemí, ale pár bláznů se tu najde, stejně tak, jak je tomu všude na světě. Před cestou na Maledivy doporučuji sledovat naši stránku Maledivy aktuálně.
Svatba v hlavním městě Male
Symbolické svatby pro turisty a cizince se v hlavním městě Male nepořádají. Legální svatby pro místní se tu na úřadech ale pořádají běžně. O symbolických svatbách na Maledivách.
Používání dronu v hlavním městě Male
Používání dronů je v hlavním městě Male zakázáno, a to z důvodu, že se jedná o hlavní město s vládními úřady a různými střeženými budovami, ale také kvůli blízkosti mezinárodního letiště Velana. Pravidla používání dronů na Maledivách.
Ubytování, penziony a hotely v hlavním městě Male
Ubytovat se v hlavním městě Male na stopover nedoporučujeme. Male je opravdu rušné, a po setmění, speciálně po 22:00 hodině, se tu dějí různé věci. V případě nutnosti stopover nebo pracovní cesty doporučujeme nocovat na klidnějším městském ostrově Hulhumale. Pro nocování v hlavním městě Male platí stejná pravidla o ubytování jako na městském ostrově Hulhumale, která doporučuji přečíst! V hlavním městě Male jsem párkrát nocovala ještě v dobách, kdy na sousedním městském ostrově Hulhumale nebyly žádné penziony a hotely. Dnes bych se tu ubytovala jen v opravdu velké nouzi.
V případě, že jste náš klient, a budete trvat na ubytování v hlavním městě Male, spolupracujeme pouze se třemi pečlivě vybranými hotely, a to s hotelem The Somerset Hotel 4* nedaleko centra, s krásným hotelem s výhledem na moře Maagiri 4,5* a s hotelem se střešním bazénem JEN Maldives Male' by Shangri-La 4,5*.
Další info a volitelné doplňující služby k dovolené na obydleném ostrově Male
© Informace a fotografie použité na této stránce o hlavním městě Male
Veškeré informace použité na této stránce o hlavním městě Male pochází z mé vlastní zkušenosti, které na Maledivách čerpám od roku 2009, a taktéž z mého běžného každodenního života na Maledivách v minulosti, a aktuálně při kratších návštěvách hlavního města Male. Malá hrstka informací na této stránce je z oficiálních vládních zdrojů nebo od místních partnerů a pamětníků. Hlavní město Male při mých cestách na Maledivy navštěvuji pravidelně, a to nejenom při prohlídkách s našimi klienty, ale také kvůli schůzkám na maledivských úřadech a s našimi obchodními partnery. Všechny fotografie použité na této stránce o hlavním městu Male jsou mé vlastní.