top of page
Cestování veřejným trajektem, Maledivy public ferry

Veřejný trajekt aneb public ferry je nejlevnější, nejpomalejší a nejriskantnější způsob dopravy na Maledivách. Tento způsob dopravy jsem od roku 2009, za mého působení a života na Maledivách, využila opravdu mnohokrát, protože v minulosti bohužel nebylo na výběr. Sice mělo cestování veřejným trajektem něco do sebe, ale dnes jsem šťastná, že mohu cestovat rychlo loděmi, létat menšími letadly na vnitrostátních letech nebo hydroplány. V době Covidí pro turisty platil zákaz cestování veřejnými trajekty mezi ostrovy a atoly. Cestovat trajekty mohli pouze místní.

 

Od 3. května 2022 mohou turisté opět cestovat veřejným trajektem. Spuštěna byla první fáze ze tří, která kompletně propojuje celé Maledivy. Systém je podobný např. systému metra. Nové jsou také lodě, které jsou nyní klimatizované, pohodlnější, s USB porty a toaletou. Jízdenky, které je možné zarezervovat v nové mobilní aplikaci Raajje Transport Link (RTL), se pohybují od 3 USD do 16 USD za jednu osobu za jednu plavbu.

 

Každopádně, a jak je zmíněno níže, my už veřejným trajektem mezi obydlenými ostrovy necestujeme a cestovat nebudeme. Náš čas je drahý. A ani naši klienti nechtějí trávit půl dne či celý den dopravou z ostrova na ostrov. Tato stránka zůstává vzpomínkou na cestování před Covidem, a také na Maledivy, které měly své kouzlo, a které už nikdy nikdo znovu nezažije! Většina informací uvedených níže je stále platná. Dopravu veřejnými trajekty nezajišťujeme!!!

Maledivy: Veřejný trajekt aneb Public Ferry  

Cestování ferry, veřejný trajekt, Maledivy

Vybavení veřejných trajektů

Při cestování veřejnými trajekty aneb public ferry na Maledivách nečekejte žádný luxus. Většina trajektů má tvrdé dřevěné lavice. Na příměstských linkách mezi ostrovy Hulhumale a Male je možné narazit na trajekty s koženkovým nebo látkovým polstrováním či dokonce s klimatizací. Trajekty, které jezdí na vzdálenější ostrovy mají malou toaletu. Buďte připraveni na to, že je veřejný trajekt hodně hlučný, že ani sluchátka a "walkman" na plný pecky vám nepomohou, a že celou cestu budete dýchat zplodiny z lodních motorů, což v tom vedru a vlhku fakt nechcete! Ne jednou sem vám udělá šoufl. Nebojte, blicí pytlíky, které posádka preventivně rozdává, jsou součástí každého trajektu. V nejhorším lze nakrmit také rybičky. Na vzdálenějších trasách se na trajektu dá koupit i menší občerstvení, jako je například "teplá" balená voda či jiné nealkoholické nápoje nebo maledivské mňamky a asijské sušenky. 

Noční trajekt, Maledivy, night ferry

Jízdní řády veřejných trajektů aneb Public Ferry

Každá linka trajektu má svůj jízdní řád, kterému se v případě, že chcete trajektem cestovat, musíte přizpůsobit! Mezi mezinárodním letištěm Velana (ostrovem Hulhule), Hulhumale, Villingili a hlavním městem Male jezdí trajekty denně. V minulosti jezdívaly každých 10 až 15 minut, ale nyní po zprovoznění mostu mezi ostrovy Hulhule, Hulhumale a Male, jezdí trajekty v zhruba 30 až 60minutových intervalech. Záleží na čase a dni. Na některé vzdálenější ostrovy jezdí trajekty ráno, na některé odpoledne a na pár vybraných i v noci. Pozor! Nákladní cargo lodě, které jezdí v noci, slouží pouze k přepravě zboží a potravin, nikoliv baťůžkářů!!! Noční trajekty jsou nebezpečné, velice často mají nehody a potápí se. Ani safari lodě se v noci nepřesouvají. Na některé ostrovy jezdí trajekty denně mimo pátku, na některé jen 3x v týdnu. Záleží na cílové destinaci. Na jízdní řády uvedené na internetu se nedá spoléhat. Trajekty mohou být v případě špatného počasí zrušeny, zejména v dešťové sezóně, kdy je období bouřek a dešťů. V tomto případě musíte počkat na obnovu linky, což může být druhý den nebo také za dva a až tři dny anebo zaplatit dražší soukromý transfer rychlo lodí nebo letadlem. Dávat si pozor na jízdní řády trajektů je nutné také během Ramadánu, kdy je platný naprosto odlišný jízdní řád.

Veřejný trajket na obydlené ostrovy, Maledivy

Cestování veřejnými trajekty mezi ostrovy a atoly

Ať už cestujete mezi městskými ostrovy, jako je Male, Hulhumale, Villingili a letištěm Velana, vždy se veškerá logistika řídí z hlavního města Male. Pokud kombinujete více ostrovů na jednom atolu, je možné přejet z jedno ostrova na druhý bez toho, abyste se do hlavního města Male vraceli. V případě, že cestujete z atolu na atol, vždy se před přejezdem z atolu na atol musíte vrátit do hlavního města Male.

Veřejný trajket Maledivy, vybavení trajektu

Rizika při cestování veřejným trajektem

Jakmile si cestování veřejným trajektem vyberete, nikdo za vaši volbu nenese odpovědnost. Znovu opakuji, nikdo! Trajekt je veřejný a státní a není tu žádné dovolání. Jak už bylo zmíněno, trajekt může být zrušen vzhledem k počasí anebo pokud se nenaplní, nevezme vás, pokud bude plný, což se pravidelně stává v hlavní sezóně nebo se jízdní řád může bez varování změnit. Znovu, nikdo za tyto změny nenese odpovědnost! Ani my, v „other way holiday“. Byla to jenom a jenom vaše volba. Dalším rizikem cestování veřejným trajektem je to, že vás někdo z místních anebo z turistů cestou pobléje, což se stává poměrně často, protože místní dámy mají hodně slabé žaludky. Cestovat poblitý v tom vedru fakt nechcete!

Ferry Terminál, terminál trajektů Maledivy

Rezervace jízdenek na veřejný trajekt

Jízdenky na veřejný trajekt aneb public ferry není možné zajistit předem. Maledivské úřady si to nepřejí. Veřejné trajekty slouží místním, nikoli batůžkářům. Jedinou cestou, jak jízdenky zakoupit, je být na terminálu trajektů včas. Přesuny se na Maledivách nedají plánovat "na krev"! „other way holiday“ v hodně dávné minulosti službu koupi jízdenek výhradně pro své klienty zajišťovala, ale vzhledem k tomu, že cestovatel, který chce cestovat trajektem nedokáže pochopit to, že my musíme na terminál někoho poslat, ten někdo musí koupit jízdenku, a pak ji cestovateli předat, a že tohle nikdo nebude dělat zadarmo, a že doprava na terminál nebo letiště stojí peníze, tuto službu jsme zrušili. Opravdu nemáme za potřebí se s nikým dohadovat.

veřejným trajektm Maledivy, public ferry

Cena veřejných trajektů aneb public ferry

Doprava veřejným trajektem se na Maledivách pohybuje od 0,5 USD do 20 USD. Záleží na vzdálenosti ostrovů a atolů. Většinou je to však od 0,5 USD do 10 USD za 1 osobu za 1 cestu. Ano, veřejný trajekt je levný, však je také státem dotovaný! Otázkou ale je, co preferujete. Chcete ušetřit, co nejvíce peněz a dovolenou strávit na hustě zalidněných a hodně turistických ostrovech anebo si chcete užít co nejvíce času na nejkrásnějších plážích s méně místními a minimem turistů? Pokud chcete ušetřit, co nejvíce peněz, tak za mě v tomto případě snad na Maledivy ani nejezděte! Opravdu se chcete po minimálně 12hodinovém letu plavit 4 až 10 hodin, nepočítám ostrovy na severním a jižním Male atolu, ve vedru na hlučném trajektu na obydlený ostrov nebo chcete rovnou po příletu skočit na rychlo loď či do letadla a být na pláži za 1 až 4 hodiny od přistání a užít si tak delší dovolenou? Stejně je tomu tak i na odletu z Malediv...

Zážitky při cestování, veřejný trajekt Maledivy,

Naše letité osobní zkušenosti s veřejnými trajekty na Maledivách

Osobně jsem na úplném začátku povolení cestování na obydlené ostrovy cestovala výhradně trajekty, jelikož žádná jiná doprava na obydlené ostrovy neexistovala. Rychlo lodě byly zavedeny později. Veřejnými trajekty mám nacestováno opravdu mnoho. Na trajektu jsem několikrát procestovala celý severní a jižní Male atol, Vaavu atol, severní a jižní Ari atol, tedy Alif Alif atol a Alif Dhaal atol, Baa atol a noční linkou jsem cestovala také z Male až na Noonu atol. Už nikdy více! Mezi letištěm Velana, hlavním městem Male, ostrovem Hulhumale a Villingili jsem trajektem jela tolikrát, že to ani nespočítám. Věřte mi, že jsem opravdu šťastná, že dnes naprosto fantasticky funguje doprava soukromými sdílenými rychlo loděmi, že mohu cestovat menšími letadly a hydroplány a mezi městskými ostrovy také autem. Nejenže si člověk s přibývajícím věkem rád užije pohodlí, ale hlavně také nemá času nazbyt, což je můj případ. Tak šťastnou plavbu! 

© Informace a fotografie použité na této stránce o veřejných trajektech

Všechny informace použité na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné drobnými oficiálními informacemi o veřejných trajektech aneb public ferry na Maledivách. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého běžného života na Maledivách a mých cest veřejnými trajekty mezi atoly.

Způsoby dopravy na Maledivách

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách

bottom of page