top of page
Doprav na Maledivách

Maledivy: Vnitrostátní lety a vnitrostátní aerolinie

Vnitrostátní let aneb Domestic Flight je v podstatě nejrychlejší způsob dopravy na Maledivách. Vnitrostátní let není tak levný jako lodní doprava, ale není zase tak drahý jako hydroplán. Především je bezpečnější. Let z Male na druhý konec Malediv, ať na jeden či na druhý, trvá přibližně stejně jako let na Srí Lanku, od 60 až po 90 min., dle toho, zda je let přímý nebo s mezipřistáním. Vnitrostátními lety je možné cestovat celoročně. V dešťové sezóně jsou vnitrostátní lety tou nejlepší volbou v případě přejezdů mezi atoly.

Letecké společnosti na Maledivách provozující vnitrostátní i mezinárodní lety

Leteckou dopravu zajišťují tři maledivské letecké společnosti, a to státní Maldivian Airlines, soukromé FlyMe by Villa Air a soukromé a nejmladší Manta Air. Na většinu vnitrostátních letišť létají státní maledivské aerolinie Maldivian. Na pár vybraných letišť je možné se dopravit všemi třemi aeroliniemi a na pár vybraných pouze soukromými. Pozor! Žádný pasažér si nemůže vybrat, s jakou společností bude přepravován. Různé resorty i hotely a penziony na obydlených ostrovech mají uzavřené kontrakty s různými leteckými společnostmi, někdy i s vícero a nikdo dopředu nedokáže říct, s jakou společností pasažér poletí! Výběr vždy záleží na mnoha faktorech, které nikdo nedokáže ovlivnit! 

Maldivian Airlines

Maldivian Airlines jsou maledivské státní aerolinie, které byly založeny v roce 2000. Tyto aerolinie provozují také mezinárodní lety do různých zemí v Asii. Aerolinie nabízí třídy Economy a Business Class. Pozor ale Business není takový, na jaký je člověk zvyklý z mezinárodních aerolinií. Letecká společnost Maldivian Airlines na mezinárodních linkách létá s Airbusy a na vnitrostátních s Dash a DHC-6 Twin Otter. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se jedná o nejhorší aerolinie na Maledivách. Servis je opravdu průměrný. Maldivian Airlines létají na většinu vnitrostátních letišť, přičemž domovským letištěm je mezinárodní letiště Velana.

 

Zavazadlové limity jsou různé dle zakoupené třídy, vzdálenosti a aerolinek.

Příruční/kabinové zavazadlo: do 5 kg 

Standardní zavazadlo: do 20 kg

Příplatek za nadváhu: 7 až 20 MVR (0,5 až 1,50 USD) za 1 kg dle vzdálenosti do cílové destinace

FlyMe by Villa Air

FlyMe je soukromá maledivská aerolinie patřící společnosti Villa Air, která patří stejnému majiteli, jako cenově dostupné resorty Villa Hotels. Aerolinky svou činnost zahájily 14. března 2011 a jedná a jedná se tak o druhé aerolinky na Maledivách v pořadí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mají dobré služby. FlyMe létá na několik vybraných letišť, přičemž Villa International Airport Maamigili je domovským letištěm aerolinek.