top of page
Vnitrostání lety na Maledivách, vnitrostátní letadlo

Maledivy: Vnitrostátní lety a vnitrostátní aerolinie

Vnitrostátní let aneb Domestic Flight je v podstatě nejrychlejší způsob dopravy na Maledivách. Vnitrostátní let není tak levný jako lodní doprava, ale není zase tak drahý jako hydroplán. Především je bezpečnější. Let z Male na druhý konec Malediv, ať na jeden či na druhý, trvá přibližně stejně jako let na Srí Lanku, od 60 až po 90 min., dle toho, zda je let přímý nebo s mezipřistáním. Vnitrostátními lety je možné cestovat celoročně. V dešťové sezóně jsou vnitrostátní lety tou nejlepší volbou v případě přejezdů mezi atoly.

Letecké společnosti na Maledivách provozující vnitrostátní i mezinárodní lety

Leteckou dopravu zajišťují tři maledivské letecké společnosti, a to státní Maldivian Airlines, soukromé FlyMe by Villa Air a soukromé a nejmladší Manta Air. Na většinu vnitrostátních letišť létají státní maledivské aerolinie Maldivian. Na pár vybraných letišť je možné se dopravit všemi třemi aeroliniemi a na pár vybraných pouze soukromými. Pozor! Žádný pasažér si nemůže vybrat, s jakou společností bude přepravován. Různé resorty i hotely a penziony na obydlených ostrovech mají uzavřené kontrakty s různými leteckými společnostmi, někdy i s vícero a nikdo dopředu nedokáže říct, s jakou společností pasažér poletí! Výběr vždy záleží na mnoha faktorech, které nikdo nedokáže ovlivnit! 

Maldivian Airlines

Maldivian Airlines jsou maledivské státní aerolinie, které byly založeny v roce 2000. Tyto aerolinie provozují také mezinárodní lety do různých zemí v Asii. Aerolinie nabízí třídy Economy a Business Class. Pozor ale Business není takový, na jaký je člověk zvyklý z mezinárodních aerolinií. Letecká společnost Maldivian Airlines na mezinárodních linkách létá s Airbusy a na vnitrostátních s Dash a DHC-6 Twin Otter. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se jedná o nejhorší aerolinie na Maledivách. Servis je opravdu průměrný. Maldivian Airlines létají na většinu vnitrostátních letišť, přičemž domovským letištěm je mezinárodní letiště Velana.

 

Zavazadlové limity jsou různé dle zakoupené třídy, vzdálenosti a aerolinek.

Příruční/kabinové zavazadlo: do 5 kg 

Standardní zavazadlo: do 20 kg

Příplatek za nadváhu: 7 až 20 MVR (0,5 až 1,50 USD) za 1 kg dle vzdálenosti do cílové destinace

FlyMe by Villa Air

FlyMe je soukromá maledivská aerolinie patřící společnosti Villa Air, která patří stejnému majiteli, jako cenově dostupné resorty Villa Resorts. Aerolinky svou činnost zahájily 14. března 2011 a jedná a jedná se tak o druhé aerolinky na Maledivách v pořadí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mají dobré služby. FlyMe létá na několik vybraných letišť, přičemž Villa International Airport Maamigili je domovským letištěm aerolinek.

Zavazadlové limity jsou různé dle zakoupené třídy, vzdálenosti a aerolinek.

Příruční/kabinové zavazadlo: do 5 kg, rozměr 55 cm x 40 cm x 20 cm

Standardní zavazadlo: 20 až 30 kg dle zakoupené třídy. U Economy tolerují do 25 kg.

Příplatek za nadváhu: 2 USD za 1 kg kamkoliv

Manta Air

Manta Air je maledivská soukromá aerolinie, která zahájila svou činnost dne 24. února 2019 a je tak nejmladší, nejmodernější a za mě jednoznačně nejlepší leteckou společností na Maledivách. Jejich servis je neskutečný. Aerolinie jsou vlastněny a provozovány stejnou společností jako resort Kandima. Manta Air na vnitrostátních linkách létá s ATR72-600 a s DHC-6 Twin Otters. Manta Air létá převážně na vnitrostátní letiště Dhaalu Airport, které je domovské a Dharavandhoo Airport, Dharavandhoo na Baa atolu a na Hoarafushi na Haa Alif atolu.

 

Zavazadlové limity jsou různé dle zakoupené třídy, vzdálenosti a aerolinek.

Příruční/kabinové zavazadlo: do 5 kg

Standardní zavazadlo: 22 až 30 kg dle zakoupené třídy. 

Příplatek za nadváhu: 8 USD za 5 kg kamkoliv

Velikost letadel na vnitrostátních letech a největší místo na nohy

Letadla, která létají na vnitrostátních letech mají kapacitu od 14 do 74 cestujících dle velikosti a typu letadla. Letadla jsou menší, ale mají dostatek prostoru pro nohy i pro větší cestující. V případě, že jste větší skupina, která letadlo naplní, je možné zajistit charterový let.

Letové řády vnitrostátních aerolinií a běžná zpoždění letů

Letové řády vnitrostátních letů jsou pouze orientační a počty denních letů také. V případě, že se let neobsadí, cestující jsou posunuti na dřívější nebo pozdější let, což se děje především v dešťové sezóně. Vnitrostátní lety bývají často zpožděné vzhledem k velkému vytížení mezinárodního letiště Velana v Male. Standardní zpoždění bývá 15 až 30 min. Výjimečně se může stát, že je zpoždění 60 min. nebo více. Zpoždění vnitrostátních letů je naprosto běžné a dělat se s ním nedá vůbec, ale vůbec nic. Po příletu na Maledivy se prostě a jednoduše musíte hned dostat do lenivého maledivského rytmu a všechno „mít na salámu“. Ne nadarmo se na Maledivách místní mezi sebou zdraví pozdravem: „As-salaam Alaikum”. 😁 Místní letecké společnosti ale vždy mají kompletní informace o cestujících, o tom, kam a kdy pokračují, a vždy se snaží zajistit vše tak, aby cestující nezmeškali další spoj. Přílety, odlety a čísla letů se mohou změnit z hodiny na hodinu. Dopředu se tyto změny neví. V případě, že je zpoždění delší, cestující, kteří cestují na luxusnější resorty, vždy čekají ve VIP salóncích aerolinií. Ostatní v běžné čekací hale.

Rezervace letenek na vnitrostátní lety

Letenky jsou součástí dopravy na resorty, hotely i penziony a jsou zajišťovány prostřednictvím ubytovacích kapacit, tedy jsou součástí hotelové dopravy. Hoteliéři se vždy snaží zajistit ten nejbližší možný let k vašemu mezinárodnímu letu nebo další dopravě na Maledivách. V případě, že jsou již nejbližší možné lety plně obsazené, jsou rezervovány další možné nejbližší lety. V tomto případě jsou hosté dle pořadníku na čekací listině nejbližších možných letů, a v případě, že se některý z cestujících nedostaví k odletu, hosté z pozdějšího letu jsou posunuti na dřívější let. Výběry cestujících jsou náhodné. Aerolinky vždy se ale upřednostňují cestující, kteří cestují na luxusnější resorty. Informace o letu, který je pro vás zarezervovaný se před cestou na Maledivy dozvíte od nás, od delegáta nebo od personálu ubytovacích kapacit a při zpáteční cestě od nás víte orientační let, kdy vám buď delegát nebo personál ubytovacích kapacit v den před odletem oznámí finální let. Pozor, ale i tento let se ještě může druhý den změnit. Protestovat proti rezervovanému letu můžete, ale nic s tím nezmůžete. Vše si řídí aerolinie sami dle proměnných faktorů zmíněných výše. Letenky, na kterých je uvedeno číslo sedadla, kde budete během letu sedět, se vystavují až při odbavení. Dříve letenku nedostanete.

Ceny letenek na vnitrostátní lety

Ceny letenek na vnitrostátních letech se na sdílených letech pohybují od 90 USD do 500 USD za jednu osobu za jednu cestu. K ceně letenky je vždy automaticky připočítávána cena za dopravu rychlo lodí z letiště na ostrov, kam míříte, tedy pokud zrovna nezůstáváte na ostrově, kde se nachází vnitrostátní a mezinárodní letiště. Místní a také Ti, kteří na Maledivách mají udělené pracovní povolení nebo business visa jako např. já, mají ceny letenek nižší. Tyto ceny se k turistům nikdy nedostanou. 

Terminál vnitrostátních letů aneb Domestic Terminal, Check-In a na Velana

Terminál vnitrostátních letů se nachází na mezinárodním letišti Velana (MLE) a dostanete se k němu tak, že se po východu z imigračního oddělení dáte doprava a půjdete zhruba 150 m rovně. Hlavně klíííd a žádný stress! Všude jsou navigační cedule. Chcek-in a další formality probíhají stejně jako mezinárodních letů. V případě, že máte zájem sedět u okénka, musíte personál hezky poprosit.

Salónky aerolinií a resortů

V případě, že jste si zakoupili dovolenou na luxusnějším resortu nebo byl váš let posunut o několik hodin, jste po check-in buď personálem aerolinií nebo ubytovacích kapacit nasměrováni do salónků resortů nebo vybraných aerolinií, kde bude dostupné malé občerstvení zdarma. V případě nezpožděného letu čekají běžní cestující na levnější resorty nebo na obydlené ostrovy v klimatizované čekací hale nebo v kavárnách či restauracích, kterých je na letišti opravdu mnoho.

Bezpečnostní kontrola a boarding do letadel na vnitrostátních letech

Jakmile je váš let připraven, budete rozhlasem nebo personálem ubytovacích kapacit vyzvání k průchodu běžnou bezpečnostní kontrolou, odkud se dostanete do klimatizované čekací haly, kde jsou k dispozici také toalety. Po pár minutách čekání budete vyzvání k boarding aneb k nástupu do letadla. Boarding probíhá tak, že se postavíte do fronty, a až na vás přijde řada, personál aerolinií si naskenuje vaše letenky a nasměruje vás k nástupu do autobusu, kterým budete dopraveni k letadlu. Obvykle tato cesta to trvá 3 až 5 minut. Jakmile přijedete k letadlu, vystoupíte z autobusu a spořádaně nastupujete do letadla. Pozor, schůdky jsou závěsné. Pokud vážíte více kilo jako já, nejdříve počkejte, až nastoupí cestující před vámi, a poté na ně vystoupejte.

Průběh letu letadlem, přistání na cílovém letišti a doprava na místo určení

Po usazení se do letadla vám dá cabin crew aneb posádka letadla instrukce, jak se chovat v případě, že se vám chce blinkat, a co dělat v případě pádu letadla. Piloty bude také pronesena krátká modlitba. :-D Dál už let probíhá standardně, jak je známo z mezinárodních letů. Občerstvení se podává pouze v případě delších letů. Na kratších letech dostanete pouze vodu a bonbónek. V letadle je možné najít také místní časopisy. Některé lety mohou být s velmi krátkým mezipřistáními na různých letištích, která jsou cestou. Tuto informaci vždy sdělí až pilot nebo se na ni můžete zeptat personálu při check-in. Po přistání na cílovém letišti si vyzvednete zavazadlo a budete pokračovat ven z haly, kde na vás bude čekat personál ubytovacích kapacit, kam míříte. V případě, že zůstáváte na ostrově, kde je letiště, jste dopraveni přímo do ubytovací kapacity. V případě, že pokračujete na jiné ostrovy jste buď menším autobuskem, autem nebo golfovou buggy dopraveni do přístavu, kde na vás bude čekat loď, která vás dopraví na místo určení, tedy na cílový ostrov, kde opět bude čekat personál, který vás dopraví tam, kam máte na mířeno. Po všech nutných úkonech jako je check-in v resortu, hotelu nebo penzionu si užíváte dovolenou.

Průběh zpátečního letu a přistání na mezinárodním letišti Velana

Noc před odletem je vám personálem ubytovacích kapacit sdělen čas a číslo zpátečního letu, který se ale může ještě druhý den ráno změnit. Hlavně žádný stress! Vždy se včas dostanete tam, kam máte. Celý proces a cesta probíhá stejně, jako cesta z vnitrostátního letiště Velana na jiná vnitrostátní letiště. Po příletu na vnitrostátní terminál na mezinárodním letišti Velana si vyzvednete zavazadla a v případě, že jste byli informováni personálem ubytovacích kapacit, bude na vás opět čekat personál ubytovacích kapacit. Dále buď pokračujete k odbavení a domů nebo v případě kombinace ostrovů, na další dopravu dle našeho itineráře.

© Informace a fotografie použité na této stránce o vnitrostátních letech

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi od vnitrostátních dopravců. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů a života na Maledivách, přeletů na resorty a obydlené ostrovy. 

Způsoby dopravy na Maledivách

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách

bottom of page