top of page
Hydroplány na Maledivách, seaplane Maledivy

Maledivy: Hydroplán aneb Seaplane

Hydroplány (seaplanes) na Maledivách jsou ve většině případů přímou, ale nejdražší dopravou. Hydroplánem jsem na Maledivách letěla už tolikrát, že už ani nevím kolikrát, a netroufám si ani tipnout, kolikrát v budoucnu ještě poletím. Hydroplány jsou malé a hlučné, po nástupu na palubu skoro na každém letu dostanete špunty do uší, ale pokud sedíte u okénka vpředu za piloty, v první nebo maximálně v druhé řadě, je to zážitek, a to i za horšího počasí. Vzhůru do oblak!

Společnosti provozující hydroplány na Maledivách

Dopravu hydroplány zajišťuje několik místních i zahraničních leteckých společností. Největší a aktuálně nejznámější je americká společnost TMA (Trans Maldivian Airways), dále státní aerolinky Maldivian, soukromé maledivské aerolinky Manta Air a brzy také soukromé maledivské aerolinky FlyMe by Villa Air, které patří do stejné skupiny jako cenově dostupné resorty Villa Resorts.

Pozor! Žádný pasažér si nemůže vybrat, s jakou společností bude přepravován. Různé resorty mají uzavřené kontrakty s různými leteckými společnostmi, někdy i s vícero a nikdo dopředu nedokáže říct, s jakou společností pasažér poletí! Výběr vždy záleží na mnoha faktorech, které nikdo nedokáže ovlivnit! 

TMA, Trans Maldivian Airways, hydroplány na Maledivách (1).jpg

TMA aneb Trans Maldivian Airways - Největší společnost na Maledivách i na světě!

TMA (Trans Maldivian Airways) je nejstarší letecký přepravce operující na Maledivách od roku 1989. Původně se letecká společnost jmenovala HIH (Hummingbird Island Helicopters) a provozovala helikoptéry, které byly postupně kvůli bezpečnosti zrušeny. Stalo se tak do roku 1999. V roce 1993 byla založena společnost (MAT) Maldivian Air Taxi, jejíž hydroplány byly červeno bílé, která byla přímým konkurentem TMA. Původní MAT (Maldivian Air Taxi), založená 4. listopadu 1993 dánským investorem Larsem Erikem Nielsenem s pouhými dvěma hydroplány, se stala největším provozovatelem hydroplánů na světě a v hlavní sezóně provozovala až 500 letů týdně. Společnost HIH byla v roce 2000 přejmenována na TMA, jejíž hydroplány měly v minulosti žluto modrou barvu. V roce 2013 oznámila americká společnost The Blackstone Group, že získala jak společnost TMA, tak společnost MAT. V tomto období se mi společnosti konečně přestaly plést. The Blackstone Group nové společnosti ponechala název TMA (Trans Maldivian Airways) a barvy MAT (Maldivain Air Taxi), tedy červeno bílé. Trans Maldivian Airways (TMA) v červenci 2021 dokončila restrukturalizaci s novými majiteli Carlyle, King Street Capital Management („King Street“) a Davidson Kempner Capital Management LP („Davidson Kempner“). TMA aktuálně v roce 2023 provozuje 61 hydroplánů a je největší společností provozující hydroplány na světě. RESORTY, KAM LÉTAJÍ TRANS MALDIVIAN AIRWAYS.

​Některé luxusní resorty, např. Velaa Private, Cheval Blanc Randheli nebo The Nautilus Maldives mají své vlastní hydroplány, které jsou upravené do business tříd, což znamená méně sedadel a více místa. Tyto lety jsou privátní a poměrně drahé. Hydroplány rovněž provozuje TMA.

TMA (Trans Maldivian Airways) mají na mezinárodním letišti Velana International Airport svůj vlastní nový klimatizovaný terminál, který byl otevřen 11. června 2022. Kdo pamatuje starý dřevěný terminál s modelem hydroplánu uprostřed salónku, tak ten byl v roce 2022 zbourán z důvodu možnosti 100% fungování nové vzletové a přistávací dráhy. Kompletní informace o terminálu a salóncích by TMA najdete níže. 

Maldivian Airlines, Hydroplán, Maledivy

Maldivian - Státní společnost provozující hydroplány na Maledivách

Maldivian je státní maledivská letecká společnost, která modrobílé hydroplány na vybrané resorty začala provozovat v roce 2014. Společnost Maldivian 27. července 2023 oznámila, že se na sezónu 2023 - 2024 chytá spustil lety hydroplánem na obydlený ostrov Fulhadhoo. Více informací zatím nebylo publikováno. Na cenu a obsazenost letů jsem opravdu velice zvědavá. Předpokládám ale, že se bude jednat o pouze výjimečnou možnost dopravy v případě skupin mířících na ostrov.

Maldivian létají na pár vybraných resortů. Jedná se například o luxusní resort Vakkaru Maldives, resorty Crown & Champa, Kudafushi atd.

 

Maldivian má na letišti vlastní terminál vč. klimatizovaného standardního salónku a VIP salónku. V případě 4* a 4,5* čekáte ve standardním salónku, kdy si občerstvení musíte zakoupit a v případě vybraných 5* resortů čekáte ve VIP salónku s občerstvením zdarma. Kvůli mně jednou VIP salónek dokonce otevřeli o půl hodiny dřív, když jsem čekala na první ranní let, na kterém jsem měla to privilegium, že hydroplán byl jenom a jenom můj. Opravdový VIP servis.

Manta Air - Soukromá společnost provozující hydroplány na Maledivách

Manta Air s bílo modrými hydroplány zahájila svou činnost 24. února 2019 a hydroplány na vybrané resorty začala provozovat 17. listopadu 2019. Manta Air provozuje rovněž vnitrostátní lety. Jako aerolinky na Maledivách jsou mé nejoblíbenější! Mají opravdu skvělý servis a nová letadla. 

 

Manta Air spoluvlastní i několik resortů, na které je doprava zajišťována právě těmito aeroliniemi. Jedná se například o resorty Nova Maldives, luxusní resort The Nautilus Maldives nebo na resort Kandima.

Manta Air využívá terminál aerolinek TMA, o kterém je psáno níže.

FlyMe by Villa Air - Soukromá společnost provozující hydroplány na Maledivách

FlyMe by Villa Air měla provoz hydroplánů odstartovat v lednu 2018. Začátek provozu je ale zatím v nedohlednu. 

Maledivští piloti v akci, kokpit hydroplánu, Maledivy

Letové řády hydroplánů na Maledivách

Pravidelné letové řády hydroplánů na Maledivách neexistují. Celá doprava je organizována operativně. Časy letů, příletů a odletů hydroplánů jsou známy až jeden večer, většinou kolem 20 h., před vaším příletem na Maledivy nebo odletem z resortu nebo ostrova.

 

Aerolinky řídí odlety a přílety v návaznosti na mezinárodní a vnitrostátní lety, dle příletů všech klientů, který na daný resort nebo sousední resorty směřují. Jedná se o velmi náročný proces a jen kvůli 2 pasažérům hydroplán, tedy pokud jste si jej nepronajali soukromě za nehorázné peníze, prostě nepoletí.

 

Podrobnosti o vašem letu vám vždy na příletu na Maledivy sdělí delegát na letišti a při odletu opět delegát, na recepci resortu nebo hotelu, kde jste ubytování. Ve své vilce nebo pokoji budete mít informace také prostřednictvím dopisů na postelích či na psacích stolech nebo vám je sdělí vaši hostitelé (Island Hosts) nebo osobní sluhové (Butler nebo Mr. Friday). Kromě letecké společnosti nemá nikdo, tedy ani personál ubytovacích kapacit, ani delegát a ani my, pravomoc odlety a přílety na sdílených letech ovlivnit.

 

Letecká společnost se vždy snaží vše vyřešit ke spokojenosti všech cestujících. Nepočítejte ale s tím, že pokud přistanete v 8 h. ráno, tak že okamžitě poletíte. Stát se to může, ale také na váš let můžete čekat třeba 2 až 4 hodiny. Toť nepsaný zákon Malediv, který zde platí po desetiletí! Pokud chcete letět hned, nezbude vám nic jiného, než si pronajmout vlastní hydroplán a řádně za něj zacálovat!

Hydroplány také bývají často zpožděné kvůli velkému provozu na mezinárodním letišti v Male / Velana International Airport. Mezinárodní odlety a přílety vždy mají přednost před hydroplány a vnitrostátními lety.

Hydroplány létají pouze za denního světla, a to od 6 h. ráno do 17:30 h. (18:00). Pokud přiletíte dříve nebo později, musíte přespat buď na ostrovech Hulhule' (Velana Int. Aiport)', Hulhumale' nebo v Male'. Ubytování zajišťujeme.

Pozor na vyšší moc! Pokud se při příletu stane, že hydroplán nebude schopný odstartovat z důvodů vyšší moci, např. špatného počasí, což se občas v dešťové sezóně stává, hosté budou ubytování v lokalitě hlavního města Male'. Pozor ale, nikdo za vyšší moc nenese odpovědnost, a tak je často tato noc hrazena klientem. Zmeškaná noc na resortu je počítána jako nedojezd, tedy 100% storno. Málokterý resort je ochotný 100% storno nepočítat nebo zajistit náhradní hotel v lokalitě Male bez dalších nákladů. Pokud tato situace nastane při odletu z Malediv, další náklady spojené s ubytováním či přebookováním letenky na mezinárodní let si hradí cestovatel sám.

Let nad jižním Male atolem, Maledivy.jpg

Rezervace letů hydroplány na Maledivách

Rezervace letenek na hydroplány je nutné provést s předstihem, minimálně 14 dní dopředu. Rezervace na poslední chvíli bývá poměrně složitá a je tu velké riziko delších čekacích dob na mezinárodním letišti Velana. V případě cestování na resorty je vždy letenka na hydroplán standardně zahrnuta v ceně a je součástí pobytu, jako každá další doprava. Hydroplány zajišťuje resort a jedná se o hotelovou dopravu. Letenku do rukou dostanete až při dobavení na Maledivách při check-in.

V případě cestování na lokální obydlené ostrovy jsou hydroplány využívány pouze výjimečně. V porovnání s cenou pobytu na obydlených ostrovech se jedná o poměrně drahou záležitost. Letecké společnosti nechtějí s penziony a hotely na obydlených ostrovech uzavírat smlouvy z důvodu absence přistávacích platforem. Cena jedné platformy se pohybuje kolem 1 milionu Kč, což si ubytovací kapacity na obydlených ostrovech nemohou dovolit zaplatit. V případě velkého chtíče letět na obydlený ostrov nebo z ostrova hydroplánem, personál ubytovacích kapacit vždy zajistí letenku prostřednictvím nejbližšího resortu, pokud resort souhlasí. Počítejte ale s vysokými náklady. Prvním nákladem je doprava soukromou rychlo lodí jenom pro vás z obydleného ostrova na resort nebo platformu u resortu a druhým nákladem je částka za letenku. Každý resort má letenky jinak drahé. Jejich cena závisí na kategorii resortu. Jedna cesta z obydleného ostrova do Male vás tak může vyjít i na 350 USD za 1 osobu a výš. Celková ceny vždy záleží na mnoha faktorech.

Místenky do hydroplánů neexistují. Pokud chcete mít ten nejlepší výhled, derte se dopředu a posaďte se nejlépe do první nebo druhé řady za piloty.

TMA, Trans Maldivian Airways, hydroplány na Maledivách (2).jpg

Ceny letenek hydroplánů na Maledivách

Ceny letenek hydroplánů se na sdílených letech pohybují od 150 USD za jednu osobu za jednu cestu. Do vysokých částek se šplhají letenky speciálně upravených hydroplánů jako business class na výše zmíněné resorty Velaa Private, Cheval Blanc Randheli nebo The Nautilus Maldives. 

Soukromé aneb privátní pronájmy hydroplánů se pohybují od 3 500 USD, přes 10 000 USD až po mnohem vyšší částky za celý hydroplán za jednu cestu. Cena vždy záleží na délce cesty, kategorii resortu a typu hydroplánu.

Místní a také Ti, kteří na Maledivách mají udělené pracovní povolení nebo business visa jako např. já, mají ceny letenek nižší. Tyto ceny se k turistům nikdy nedostanou. 

Zavazadlový limit v hydroplánu na Maledivách

Zavazadla by měla vážit max. do 25 kg. Standardně se počítá 20 kg na velké zavazadlo a 5 kg na příruční (kabinové) zavazadlo. Za nadváhu se většinou připlácí 5 USD plus daň za 1 kg a někdy také dle vzdálenosti a obsazenosti hydroplánu. Žádný z pasažérů by neměl překročit zavazadlový limit 32 kg. V případě vícero zavazadel či nestandardních zavazadel je možné, že tyto zavazadla budou na resort doručena později. Ceny i váha se mohou měnit dle druhu dopravce nebo cen paliva. Osobně jsem za nadváhu zatím nikdy neplatila ani 1 USD, a co vím, tak ani naši klienti.

Uvítání na letišti a check-in hydroplánů na Maledivách.jpg

Check-In hydroplánů na Maledivách aneb Jak a kde se odbavit

Check-In všech tří dopravců provozující hydroplány se nachází na mezinárodním letišti Velana v příletové hale, které nelze nevidět nebo minout. Na check-in hosty většinou doprovází buď delegáti cestovek nebo již personál resortů, který při shledání s hosty označil zavazadla štítkem resortu včetně čísel vilek. (Prozradila jsem tajemství, jak je možné, že po příletu na resort personál ví, která zavazadla jsou vaše a než se nadějete, jsou i bez vás ve vilkách.) 

 

K odbavení je potřeba pouze cestovní pas. U přepážky budou zvážena všechna zavazadla cestujících a poté vystavena letenka. U sebe si necháte pouze kabelku nebo batůžek. Zavazadla jsou hned po check-in naložena na menší náklaďáčky a dopravena na platformu / letiště hydroplánů, kde jsou poté naložena do stejného hydroplánů, kterým poletíte také vy. Jen zřídka se stane, jak již bylo zmíněno, že budou v případě nadměrných zavazadel na resort doručena později.

V případě, že se výjimečně stane, že vám nepřiletěla zavazadla na Maledivy společně s vámi, někde se při přestupu cestou zasekla, delegáti a resort se o vše postará a zavazadla vám doručí, co nejdříve to bude možné hned poté, co zavazadla přiletí na Maledivy. Může to být večer ve stejný den nebo druhý či třetí den kdykoliv. Vždy vše záleží na tom, kdy zavazadla přiletěla na Maledivy a na obsazenosti hydroplánů. Nestává se to často, ale občas se to, že se zavazadla na některém z mezinárodních letů při zpoždění letů nestihnout přeložit, stát může. Vždy je dobré mít v příručním zavazadle lehké oblečení, žabky a základní kosmetiku. Kompletní seznam, co si s sebou na Maledivy vzít a co si kam zabalit od nás klienti dostávají po uzavření smlouvy. 

Letištní salónky resortů na Maledivách

Cesta na terminál a do salónků hydroplánů na Maledivách

Po check-in vás personál resortů naloží do malého minibusu, kterým budete dopraveni do dnes již nové klimatizované budovy s mnoha salóny různých úrovní. Každá letecká společnost má vlastní salónek a vybrané luxusní resorty také.

V případě, že jste si zakoupili dovolenou na opravdu luxusním resortu, do VIP salónku resortu nepojedete minibusem, ale luxusním vozidlem vlastněným resortem nebo letištní společností, která vozy pro resorty zajišťuje pod jejich hlavičkou. Najít tu můžete například i luxusní vozy značky Tesla. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že některé vozy, a dokonce personál a řidiči, jsou opravdu first class. Nádherné uvítání jsem zažila například při cestě na resorty Vakkaru Maldives nebo St. Regis Vommuli.

Do minibusu, vozidla a dále se nedostanete bez platné letenky. Vše se kontroluje při nástupu do dopravních prostředků již na mezinárodním letišti Velana.

TMA Terminál, nový terminál hydroplánů, Maledivy.jpg

Noovilu Seaplane Terminal aneb Nový terminál hydroplánů společnosti TMA

11. června 2022 byla slavnostně otevřena zcela nová klimatizovaná budova se salónky. Najdete tu společný standardní a VIP salónek aerolinek TMA a Manta Airways a také soukromé luxusní salónky vybraných luxusních resortů.

Neeri Lounge, TMA Standard Lounge, Trans Maldivian Airways, Maledivy

Neeri Lounge aneb Standardní sdílený salónek hydroplánů a resortů na Maledivách

Standardní sdílený salónek Neeri Lounge nachází v 1. patře budovy Noovilu Seaplane Terminal v severozápadním rohu a nabízí všem cestovatelům možnost relaxovat před odletem do jejich cílové destinace.

Ve sdíleném klimatizovaném salónku Neeri Lounge najdete pohodlná křesla se stolky, něco malého na zub aneb menší nabídku občerstvení za úplatu, bezplatné Wi-Fi připojení, možnost dobíjení vašich mobilních miláčků či jiných elektronických zařízení, obchod se suvenýry Dhovemi Vilu, toalety, služby personálu a speciální asistenci pro na invalidním vozíku.

Salónku Neeri Lounge si můžete užívat v klimatizovaném interiéru, kde bývá poměrně dost zima nebo si vychutnat kávičku nebo něco malého na zub na terase s výhledem na startovací a přistávací vodní plochu hydroplánů nebo ze strany také mezinárodních a vnitrostátních letů, což je parádní zážitek.

 

V Neeri Lounge jsem na odlet hydroplánů čekala zatím pouze jednou, jelikož většinou čekám ve VIP salónku Coral Lounge nebo v soukromých salóncích luxusních resortů. Ať se jedná o Neeri Lounge nebo VIP salónek Coral Lounge zmíněný níže, je to v porovnání se starým dřevěným salónkem s modelem hydroplánu uprostřed, který sice měl něco do sebe, ale už měl své nejlepší roky za sebou, doslova balzám na duši.

Coral Lounge, TMA VIP Lounge, Trans Maldivian Airways, Maledivy

Coral Lounge aneb VIP sdílený salónek hydroplánů a resortů na Maledivách

Coral Lounge by Trans Maldivian Airways se nachází ve 2. patře budovy Noovilu Seaplane Terminal v severozápadním rohu a nabízí VIP cestovatelům možnost relaxovat před odletem do jejich cílové destinace.

Salónek Coral Lounge nabízí pohodlná křesla a sedačky, klidovou zónu s lehátky a masážními křesly, něco malého na zub aneb menší nabídku občerstvení zdarma, bezplatné Wi-Fi připojení, možnost dobíjení vašich mobilních miláčků či jiných elektronických zařízení, uzavřený tedy odhlučněný dětský koutek s hračkami a knihami, sprchy a toalety s přebalovacím zázemím, služby personálu a speciální asistenci pro na invalidním vozíku.

Užívat salónku Coral Lounge si můžete v klimatizovaném interiéru, kde bývá poměrně dost zima nebo si vychutnat kávičku nebo něco malého na zub na terase s výhledem na startovací a přistávací vodní plochu hydroplánů nebo ze strany také mezinárodních a vnitrostátních letů, což je parádní zážitek. V Coral Lounge jsem na odlet hydroplánů při mých cestách na resorty čekala už mnohokrát a jedná se o opravdu pohodové čekání.

Pohostinnost, čekání na hydroplán a co se bude dít dál...

Jakmile vám personál resortů vše vysvětlí, nechá vás v hale nebo saloncích užít si zdejší pohostinnost. V případě luxusních resortů si v salóncích rovnou uděláte check-in a na resortu pak už šupajdíte rovnou do vilky. Jakmile bude hydroplán připraven, v hale uslyšíte výzvu a personál resortů si vás přijde vyzvednout. Tedy pokud se náhodou nezačnou ženit všichni čerty a kvůli počasí se lety nemusí posunout na později, až se vyprší z toho nejhoršího. 

 

Po vyzvednutí vás doprovodí do menší čekací místnosti, kde si další personál letiště oskenuje vaši letenku, posadíte se a bude vyčkávat na pokyn k nástupu do hydroplánu. V této místnosti se většinou čeká pouze pár minut.

Jakmile je hydroplán připraven, tzn. zavazadla jsou naložena a je natankováno, personál letecké společnosti vás vyzve k jeho následování a odvede vás k hydroplánu.  

Boarding do hydroplánu na Maledivách

Boarding do hydroplánů aneb nástup a nejlepší výhled 

Jakmile dojdete k hydroplánu, letecký personál si vás znovu a naposledy překontroluje a vyzve vás k nástupu do hydroplánu. 

 

Při cestování hydroplánem neexistují žádné místenky. Do hydroplánu se nastupuje dveřmi vzadu. Pokud chcete mít ten nejlepší výhled, buďte u hydroplánu jako první a nastupujte do něj jako první, hydroplán se vždy obsazuje od předu. Nejlepší výhledy jsou z první nebo maximálně druhé řady. Pokud jste fandové fotografování, vždy přemýšlejte, kolik je právě hodin, jakým směrem hydroplán poletí a následně, na kterou stranu se usadíte. 

Při nástupu do hydroplánu vpravo v letadle sedí cabin crew a v případě, že u sebe máte větší zavazadlo, např. batoh, vezme vám jej a umístí do prostoru pro zavazadla.

Interiér hydroplánu na Maledivách

Velikost hydroplánu a největší místo na nohy

Hydroplány mají kapacitu sedadel od 15 do 19 dle velikosti a typu letadla. Znamená to tedy, že se jedná o poněkud malá letadýlka s malým prostorem na nohy. Pokud máte delší nohy nebo jste celkově větší osoba, doporučuji sedět v první řadě vpravo na sedadle do uličky nebo na jakémkoli jiném sedadle na pravé straně do uličky nebo vlevo. 

Cestování na ty nejluxusnější resorty jako je například Velaa Private, Soneva Jani nebo The Nautilus je pohodlnější. Několik hydroplánů je speciálně upraveno a nabízí menší počet komfortnějších sedadel. Cena cesty v tomto hydroplánu je ale mnohem vyšší než cestování ve standardních hydroplánech. 

Hydroplány jsou také poměrně hlučné. Vzhledem k hlučnosti na některých letech posádka nabízí špunty do suší. Občas se tu najde i balená, ale teplá pitná voda a časopis.

Průběh letu hydroplánem z letiště Velana na resort

Jakmile jsou všichni pasažéři usazeni a oba piloti na svých místech, zezadu do předu přijde cabin crew aneb posádka letadla a vysvětlí vám, jak bude probíhat let, kde jsou záchranné vesty, kde nouzové východy, kde blicí pytlíky a zda hydroplán letí přímo na resort nebo má nějaké zastávky. Jakmile je vše vysvětleno, cabin crew si odchází sednou zpět na zadek hydroplánu.

Hydroplán mezitím pomalu roluje do ohraničené laguny na letišti a chytá se ke startu z vodní hladiny. Čekání na start někdy může trvat 5 minut a někdy také až 10 minut. Vše záleží na vytíženosti letiště. 

Pokud sedíte tam, kde jsem vám poradila, celý let pro vás může být opravdu krásným zážitkem s neskutečnými výhledy v případě skvělého či dobrého počasí. O vyloženě špatný zážitek se nejedná ani během horšího počasí, naopak zažijete trošku adrenalinu! Věřte, že vím, o čem mluvím, už jsem párkrát letěla i za bouřky a "padala volným pádem". :-D 

Lucie Mohelníková, Trans Maldivian Airways, hydroplány, Maledivy.jpg

Přímý let nebo stopy na různých resortech kvůli dotankování paliva či sběru pasažérů

V tom nejlepším případě, což je častější, poletí hydroplán z mezinárodního letiště Velana v Male rovnou na resort! 

V horším případě, i když já osobně na tom nic strašného nevidím, naopak mně to přijde zajímavější, protože člověk víc uvidí, nepoletíte přímo na resort, na kterém máte strávit dovolenou, ale budete mít jeden, dva nebo tři stopovery na jiných resortech, které jsou dlouhé maximálně 10 min. až 15 min. Tyto stopy, tankovací pauzy nebo sbírání a vyloďování pasažérů, jsou zavedeny z důvodu nejlepšího možného přesunu na mezinárodní letiště a minimalizování dlouhého čekání na letišti při cestě na resort nebo naopak při zpáteční cestě domů. Jak už bylo zmíněno, letecké společnosti i resorty se vždy snaží přizpůsobit časy letů k největší spokojenosti všech. Pokud posádka hydroplánu zavelí rozchod, tedy, že na chvíli můžete vystoupit z hydroplánu, tankovací pauzu můžete využít například k focení s hydroplánem. :-D

Start, průběh let a přistání na resortu na Maledivách

Platformy hydroplánů na Maledivách

Mnoho resortů, speciálně těch novějších, už má vlastní platformy přímo na resortu. U některých resortů se platformy dají najít nedaleko resortu, což znamená, že hydroplán přistane na této platformě a personál resortu si pro vás přijede rychlo lodí. Platformy hydroplánů bývají vzdáleny max. 5 minut plavby rychlo lodí nebo 10 min. dhoni.

V případě, že jste měli štěstí a letěli jste posledním hydroplánem, posádka hydroplánu "s vámi" přespí na resortu v plážových nebo vodních vilkách. S největší pravděpodobností posádku potkáte také v restauraci na večeři nebo v baru. JJ, sladký to život pilotův. Nejednou se mi s piloty a posádkou na resortu podařilo zapařit. :-D

"Oběd, večeře, nocleh, párty a snídaně" s posádkou hydroplánů na Maledivách

V případě, že jste měli štěstí a letěli jste poledním hydroplánem, posádka "s vámi" na resortu poobědvá, v případě, že jste měli velké štěstí a letěli posledním hydroplánem, posádka hydroplánu "s vámi přespí" na resortu v plážových nebo vodních vilkách a povečeří. S největší pravděpodobností posádku potkáte také v baru. JJ, sladký to život pilotův. Nejednou se mi s piloty a posádkou na resortu podařilo zapařit. :-D Za ty roky na Maledivách už mám mezi piloty a posádkou opravdu mnoho přátel a známých. 

V případě, že letíte prvním ranním letem, letíte s posádkou, která na resortu nocovala. S velkou pravděpodobností jste posádku potkali i v restauraci na snídani.

Odlet z resortu, průběh letu a přistání na letišti Velana na Maledivách.jpg

Průběh zpátečního letu hydroplánem z resortu na letiště Velana a proces na letišti

V případě zpáteční cesty budete znát čas check-inu a odletu z resortu večer před odletem. Časy vám oznámí na recepci, butleři, delegáti nebo prostřednictvím dopisu, který budete mít večer v pokoji. 

 

Check-in se provádí na recepci resortu při check-out z pokoje. Na hydroplán můžete počkat v recepci nebo v lobby. Jakmile bude hydroplán připraven, personál resortu vás odvede nebo odveze na platformu hydroplánu. Jakmile jsou zavazadla v letadla, nalodí se všichni cestující. 

Průběh letu je stejný. Po příletu na mezinárodní letiště Velana na vás bude u platformy / letiště hydroplánů opět čekat personál hydroplánů nebo resortů, který vás opět minibusem nebo autem, v případě luxusních resortů, dopraví na mezinárodní letiště Velana, zpět k check-in hydroplánů, kde spolu s personálem počkáte na náklaďáček, který vám přiveze zavazadla. Jakmile budete mít svá zavazadla, odcházíte buď sami nebo s personálem resortů či delegáty na Departure Gates a chystáte se k odletu z Malediv. Ovšem, pokud tedy nepokračujete na další ostrovy. 

Bosí piloti na Maledivách aneb Barefoot Pilotes in Maldives

Bosí piloti a pilotky na Maledivách jsou světovou raritou

Zajímavostí je, že většina pilotů i pilotek na Maledivách, a to ať místních anebo cizinců, pilotují hydroplány naboso nebo v žabkách. Schválně se na to při letu hydroplánem zaměřte.  

Mnoho maledivských pilotů a pilotek v posledních letech studuje letecké školy v Praze a v Brně. Mám mezi nimi nejednoho známého. Maledivští piloti původně studovali v Kanadě a dalších zemích. Kanadské licence na Maledivách ale nyní nejsou akceptovány a jako náhrada byla nalezena právě Česká republika, což má více výhod. Letecké školy v České republice mají dobré jméno, nejsou tak drahé, a hlavně to k nám do Čech mají Maledivci blíž než do Kanady. Začátkem roku 2022 ve spolupráci s maledivskou vládou letecká škola Flying Academy, která má pobočku v Praze a v Brně, na Addu atolu, na samotném jihu Malediv, otevřela leteckou školu pro Maledivce, aby již nemuseli létat do Evropy. Přeci jenom studovat a trénovat tam, kde budu létat, je mnohem lepší než trénovat na rybníku, kde nejsou vlny.

Osobně znám nejenom mnoho pilotů a posádky nejenom hydroplánů, ale také i vedení dalších leteckých společností na Maledivách. Anoof, bratranec z prvního kolene mého bývalého maledivského partnera Siraaje je jedním z nejlepších maledivských pilotů hydroplánů. Jako jeden z mála si troufne letět i za opravdu špatného počasí a létá s ním i bývalý maledivský prezident Mohamed Nasheed (Anni) a dalšími VIP. Vlastní bratr Siraaje pracuje jako cabin crew. Ne jednou jsem měla při cestování hydroplánem na Anoofa a Sirova bráchu štěstí. Lety se známými tvářemi jsou hned příjemnější. 

TMA, Trans Maldivian Airways, hydroplány na Maledivách (3).jpg

Photo Fly aneb Vyhlídkové lety hydroplány

Pokud dovolenou trávíte na severním nebo jižním Male atolu, které jsou dostupné pouze lodí, v rámci zážitků jsou ubytovacími kapacitami nabízené vyhlídkové lety tzv. Photo Fly, což je přibližně 20 min. dlouhý vyhlídkový let nad severním a jižním Male' atolem, jehož ceny se pohybují kolem 150 USD za osobu. KOMPLETNÍ INFO O VYHLÍDKOVÝCH LETECH HYDROPLÁNEM.

© Informace a fotografie použité na této stránce o hydroplánech na Maledivách

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi leteckých společností a také informacemi od maledivských pilotů a posádky, mezi kterými mám mnoho přátel a známých. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů na Maledivách a přeletů na resorty. 

Způsoby dopravy na Maledivách

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách

bottom of page