Doprav na Maledivách

Maledivy: Hydroplán / Seaplane

Hydroplán (seaplane) je rychlejší než lodní doprava, ale zároveň nejdražší dopravou na Maledivách. Hydroplány jsou velice malé a hlučné (po nástupu na palubu dostanete špunty do uší), ale pokud sedíte u okénka vpředu za piloty, v první nebo maximálně druhé řadě, je to zážitek.

Dopravu zajišťují letecké společnosti TMA, Maldivian Airlines, Manta Air a brzy také FlyMe by Villa Air. Ceny se pohybují od 150 USD za osobu za jednu cestu až do opravdu vysokých částek za privátní let. Privátní pronájem, jedna cesta dle vzdálenosti resortů, se pohybuje od 1 500 do 10 000 USD. Ceny standardní letenky na sdíleném letu se pohybují kolem 350 USD. Některé luxusní resorty, např. Velaa Private, Cheval Blanc Randheli anebo The Nautilus Maldives, mají své vlastní hydroplány, které jsou upravené do business tříd.

Místní a také Ti, kteří mají na Maledivách pracovní povolení nebo business visa, mají ceny letenek nižší. Vy, jako turista tuto cenu nikdy nedostanete!

Check-In hydroplánů se nachází na letišti v příletové hale, odkud vás zavezou mikrobusem na terminál hydroplánů, kde jsou malé restaurace a salónek. Vše je organizované. Bez platné letenky vás nepustí do mikrobusu a ani na terminál hydroplánů. Vše se kontroluje u Check-In na mezinárodním letišti.

Časy letů, příletů a odletů jsou známy až jeden večer před vaším příletem na Maledivy nebo odletem z resortu nebo ostrova. Aerolinky řídí odlety a přílety v návaznosti na mezinárodní a vnitrostátní lety, dle příletů všech klientů, který na daný resort směřují. Je to velmi náročný proces a jen kvůli 2 pasažérům hydroplán, pokud jste si ho nepronajali za nehorázné peníze, prostě nepoletí.

 

Podrobnosti o vašem letu vám vždy na příletu sdělí delegát na letišti a při odletu opět delegát anebo na recepci resortu nebo hotelu, kde jste ubytování. Kromě letecké společnosti nemá nikdo, tedy ani personál ubytovacích kapacit, ani delegát a ani my, pravomoc odlety a přílety na sdílených letech ovlivnit.

 

Letecká společnost se vždy snaží vše vyřešit ke spokojenosti všech cestujících. Nepočítejte ale s tím, že pokud přistanete v 8 h. ráno, tak že okamžitě poletíte. Stát se to může, ale také na váš let můžete čekat třeba 2 až 4 hodiny nebo také více. Toť nepsaný zákon Malediv, který zde platí po desetiletí! Pokud chcete letět hned, nezbude vám nic jiného, než si pronajmout vlastní hydroplán a řádně za něj zacálovat!

Hydroplány také bývají často zpožděné kvůli velkému provozu na mezinárodním letišti v Male / Velana International Airport. Mezinárodní odlety a přílety vždy mají přednost před hydroplány a vnitrostátními lety.

Letenky se musí zajistit minimálně 14 dní dopředu, a to prostřednictvím nás anebo ubytovacích kapacit. V případě cestování na lokální obydlené ostrovy si letenku můžete zajistit sami, ale nedoplatíte se. V případě cestování na resorty je vždy letenka již zahrnuta v ceně a je součástí pobytu. V případě dovolené na resortu nelze zařídit hydroplán na vlastní pěst.

Místenky do hydroplánů neexistují. Pokud chcete mít ten nejlepší výhled, derte se dopředu a posaďte se nejlépe do první nebo druhé řady za piloty.

Zavazadla by měla být max. do 25 kg. 20 kg velký kufr a 5 kg příruční, kabinové zavazadlo. Za nadváhu se připlácí 5 USD plus daň a někdy také dle vzdálenosti a obsazenosti hydroplánu. Žádný z pasažérů by neměl překročit zavazadlový limit 32 kg.

Hydroplány létají pouze za denního světla, a to od 6 h. ráno do 17:30 h. (18:00) a často mívají zpoždění. Pokud přiletíte dříve nebo později, musíte přespat buď na Hulhule', Hulhumale' nebo v Male'. Ubytování zajišťujeme.

Pozor na vyšší moc! Pokud se při příletu stane, že hydroplán nebude schopný odstartovat z důvodů vyšší moci (špatné počasí…), hosté budou ubytování v hlavním městě Male' bez dalších nákladů. Pokud tato situace nastane při odletu, další náklady spojené s ubytováním či přebookováním letenky na mezinárodní let si hradí host sám.

Letecké společnosti nabízí také tzv. Photo Fly, což je přibližně 20 min. dlouhý vyhlídkový let nad severním a jižním Male' atolem, jehož ceny se pohybují kolem 150 USD za osobu.

Zajímavostí je, že většina pilotů, a to ať místních anebo cizinců, pilotují v žabkách anebo naboso. Schválně se na to při letu hydroplánem zaměřte.  

Osobně znám mnoho pilotů a posádky nejenom hydroplánů. Bratranec z prvního kolene mého maledivského přítele je jedním z nejlepších maledivských pilotů hydroplánů. Jako jeden z mála si troufne letět i za opravdu špatného počasí a létá s ním i maledivský prezident a další VIP. 

Způsoby dopravy na Maledivách

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách