top of page

Vznik Maldives Floating City aneb Prvního skutečně plovoucího města na Maledivách, a také na světě, které se nachází pouhých 10 až 15 min. plavby rychlo lodí od hlavního města Male a mezinárodního letiště Velana, bylo plánováno opravdu velmi dlouho. Poprvé jsem o projektu slyšela již v roce 2009, kdy jsem poprvé přiletěla na Maledivy. Tehdy jsem si říkala: „To je ale hodně vzdálená budoucnost…!“, a ejhle, ono už je to tady. Plovoucí město Maldives Floating City vzniklo z důvodu oteplování planety a zvedání se hladiny oceánu, což opravdu není výmysl, ale smutný fakt. Bohužel jsem sama od roku 2009 svědkem toho, jak se ostrovy na Maledivách a jejich pláže mění k nepoznání. Již několik let nás každoročně v dešťově sezóně trápí čím dál větší eroze ostrovů, které se bohužel zatím nedá zabránit jinak, než tvorbou kamenných vlnolamů a zpětným nasypáváním písku na pláže. Podle meteorologů by do roku 2050 mohly být Maledivy neobyvatelné, protože se většina více jak 80 % ostrovů nenachází výše než jeden metr nad mořskou hladinou. Maldives Floating City aneb Maledivské plovoucí město je součástí plovoucího projektu The 5 Lagoons aneb 5 lagun.

Floating City, plovoucí město Maledivy
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Maledivy: Maldives Floating City aneb Maledivské plovoucí město 

Design a lokalita plovoucího města Maldives Floating City

Plovoucí město Maldives Floating City, připomínající lidský mozek nebo také bludiště, jehož design je inspirován korálem Brain Corals, se rozprostírá na 200 hektarech (2 km2) laguny na severním Male atolu, vzdálené pouhých 10 až 15 min. plavby rychlo lodí od hlavního města Male a mezinárodního letiště Velana. Projekt vytvořila holandská společnost Waterstudio, která se zabývá plovoucími projekty po celém světě. 

plovoucí město Maldives Floating City

Design a lokalita plovoucího města Maldives Floating City

Plovoucí město Maldives Floating City, připomínající lidský mozek nebo také bludiště, jehož design je inspirován korálem Brain Corals, se rozprostírá na 200 hektarech (2 km2) laguny na severním Male atolu, vzdálené pouhých 10 až 15 min. plavby rychlo lodí od hlavního města Male a mezinárodního letiště Velana. Projekt vytvořila holandská společnost Waterstudio, která se zabývá plovoucími projekty po celém světě. 

plovoucí město Maldives Floating City

Občanská vybavenost a udržitelnost plovoucího města Maldives Floating City

Plovoucí město Maldives Floating City nabízí 5 000 plovoucích jednotek s byty a domy, které pojmou až 20 000 lidí. Najdeme tu také hotely, restaurace, obchody, školy, nemocnice a další občanskou vybavenost. Cílem projektantů bylo vytvořit soběstačné město se všemi vymoženostmi jako na pevnině. Plovoucí město bude napájeno pomocí solárních panelů. S pomocí nejnovější plovoucí technologie z Nizozemska bude jako alternativa klimatizace sloužit hlubinné mořské chlazení, které spočívá v čerpání studené vody z hlubin moře do laguny, čímž povrchovou mořskou vodu ochladí, a přispěje tak i k šetření energie celého plovoucího města. Odpadní vody a další odpad bude recyklován a použit jako přírodní hnojivo pro městskou floru. V plovoucím městě se bude jezdit na elektrických skútrech nebo buginách a mezi jednotlivým plovoucími jednotkami na lodích.

Konstrukce plovoucího města Maldives Floating City

Všechny plovoucí jednotky a další příslušenství jsou připevněny k velkému podvodnímu betonovému trupu, který stojí na teleskopických ocelových pilotách přišroubovaných k mořskému dnu. Piloty se budou vysouvat dle potřeby v závislosti na proudění mořských vln. Takto bude zároveň vytvořena stabilizace města, aby se při špatném počasí zabránilo houpání města.

Ekologie a dopad na podmořský život v okolí plovoucího města Maldives Floating City

Floating City má dynamicky reagovat na počasí a změny klimatu, přičemž má být udržitelné a dbát na zachování křehkého oceánského ekosystému, což před zahájením výstavby bylo konzultováno a schváleno odborníky a patřičnými úřady. Na podporu mořského života budou na spodní části města vytvořeny umělé korálové banky vyrobené ze skleněné pěny, což pomáhá k růstu přírodních korálů. Do budoucna by tu měly vzniknout nové a velké korálové útesy, které budou fungovat jako přírodní vlnolamy proti velkým mořským vlnám.

Plovucí město Maldives Floating City

Výstavba plovoucího města aneb Maldives Floating City

Výstavba byla zahájena v červnu 2022 maledivskou společností Bison Maldives Pvt. Ltd., jejíž některé členy vedení čirou náhodou znám osobně. Jednotky, které budou tvořit plovoucí město, se staví v místní loděnici, odkud budou odtaženy na místo určení. První domy by měly být k vidění již koncem června 2022. První nájemníky by Maldives Floating City aneb maledivské plovoucí město mělo přivítat v roce 2024 a kompletně dokončené by mělo být v roce 2027. V případě změn budeme informovat.

Orientační cena domů a bytů v plovoucím městě Maldives Floating City

Projekt plovoucího města Maldives Floating City údajně nebyl mířen pouze na bohatou klientelu, ale cílem bylo vytvoření cenově dostupného bydlení pro každého, které bude řešením přelidnění městských ostrovů na severním Male atolu, a stoupající mořské hladiny v důsledku oteplování planety. Ceny samostatných bytů se budou pohybovat kolem 150 000 USD a ceny domů od 250 000 USD. Nejen projektanti, ale i maledivská vláda doufají, že cena bude dostupná i pro místní občany. Doufat mohou. Vzhledem k tomu, že maledivské poměry znám již hezkou řádku let, plovoucí byty a domy si ve skutečnosti bude moci dovolit jen malá hrstka místních.

Plovucí město Maldives Floating City

Tvůrci projektu plovoucího města Maldives Floating City

Plovoucí město Maldives Floating City je součástí projektu The 5 Lagoons aneb 5 lagun, který je projektem soukromé holandské firmy Dutch Docklands International BV a maledivského Ministerstva cestovního ruchu. Z partnerství, které mezi těmito dvěma stranami bylo uzavřeno, vznikla společnost Dutch Docklands Maldives, která tak otevírá dveře nejenom místím, ale i soukromým zahraničním investorům a vlastníkům nemovitostí, což do této doby ještě nikdy nebylo možné. Máte zájem do nemovitostí investovat? Pak se na nás neváhejte obrátit.

© Informace a fotografie použité na této stránce o plovoucím městu na Maledivách

Informace použité na této stránce jsou oficiální informace od developerské společnosti Dutch Docklands a Dutch Docklands Maldives, z oficiální stránky plovoucího města Maldives Floating City a maledivského ministerstva cestovního ruchu Ministry of Tourism, doplněné mými vlastními zkušenostmi. Fotografie a vizualizace použité na této stránce jsou propagačním materiálem holandského projektového studia Waterstudio. Video by rovněž mělo patřit této společnosti, ale kdo ví, komu dalšímu se stalo to, co mě, že byly naše záběry ukradeny a použity bez našeho svolení. V propagačním videu na tomto odkaze, které bylo publikováno 15. 3. 2021, je ve 23 a 25 sekundě použité mé krátké video tradiční maledivské loďky Bokkura bez mého svolení! Vypadá to, že této společnosti copyright aneb autorská práva nic neříkají. Video loďky jsem pořídila na obydleném ostrově Huraa na severním Male atolu v roce 2014.

bottom of page