Exkurze a aktivity na Maledivách

Maledivy: Exkurze, výlety, aktivity a nezapomenutelné zážitky 

Nuda na Maledivách? Ale kdeže! Možná to tak nevypadá, ale Maledivy nabízí ohromné množství aktivit, exkurzí, výletů a zážitků, a to nejenom vzdušných, suchozemských, ale hlavně mořských a podmořských. Máte-li bujnou fantazii a jste-li alespoň trošku kreativní, za některé aktivity nemusíte ani platit. Samotným zážitkem je přistání na Maledivách nebo start, tedy v případě, že sedíte u okénka. Pohled, který se vám naskytne na tak velké množství odstínů modré, nádherné atoly, korálové útesy, ostrůvky a písečné mělčiny je opravdu dechberoucí. Byť jsem přistání i starty na Maledivách zažila už nesčetněkrát, vždycky se mi dojetím derou slzy do očí. Maledivy jsou k pobytu vhodné celoročně. Například pro milovníky pláží je nejlepší čas od ledna do dubna, pro milovníky šnorchlování se žralokem obrovským kdykoliv během roku, pro milovníky mant od konce dubna do konce prosince, občas jsou vidět i v lednu a pro milovníky potápění je nejlepší viditelnost od ledna do dubna. Ani milovníci kitesurfingu na Maledivách nepřijdou zkrátka, maledivské laguny jsou pro kitesurfing jako dělané. Vítr do dračáka vám bude foukat od května do ledna a někdy také v únoru. Vše o počasí na Maledivách a sezónách.

Aktivity, které je na Maledivách možné provozovat zdarma

Na všech ostrovech na Maledivách se můžete procházet po pláži při východu slunce, v dešti nebo západu slunce, zaběhat si v džungli, opalovat se (Ne nazí nebo nahoře bez!), číst knihu ve stínu palem, koupat se, jen tak se nechat unášet (ale ne moc daleko) na vlnách na vlastním nafukovacím lehátku, šnorchlovat přímo z pláže na domácím korálovém útesu, kde potkáte tisíce ryb různých druhů, želvy, žraloky, rejnoky nebo chobotničáky, postavit si hrad z písku, fotit si selfíčka na socky aneb sociální sítě, hrát karty nebo slovní či deskové hry, zabrnkat si s místními na kytaru, udělat si vlastní piknik na pláži, uspořádat krabí závody (To si takhle nachytáte malé pány krabáky, napíšete jim na domeček fixou číslo, do písku uděláte dráhu a nuda je zažehnána.), až vás krabáci přestanou bavit, můžete si zahrát fotbal nebo volejbal s místními či jinými hosty nebo tenis a třeba i s celebritami (pouze resorty), jen tak si sednout do písku, relaxovat, meditovat, cvičit jógu, pozorovat západ slunce, po setmění na pláži sledovat, jak dovádí větší krabáci, a po večeři můžete pozorovat nádhernou oblohu plnou hvězd nad hlavou a sezonně, zhruba od prosince do ledna, i pod nohama. Nééé, hvězdy z nebe na zem nespadly, to jen světélkuje plankton. Fantazii se na Maledivách rozhodně meze nekladou. Pozor ale, vše musí být v mezích slušného chování a v rámci místních pravidel.

Aktivity, za které se na Maledivách platí pár desítek i stovek dolarů

Placených aktivit, exkurzí, výletů a zážitků je na Maledivách opravdu mnoho. ​Z aktivit je to například šnorchlování se želvami, které je možné spatřit kdekoliv a kdykoliv, často jsou vidět i na domácích korálových útesech, šnorchlování s Whale Sharks (Žralok Obrovský nebo Žralok Velrybí) a mantami, kteří se vyskytují sezónně na různých atolech, šnorchl s různými rybkami nebo žraloky černocípáky či bílocípáky, například druhu Nurse Shark (Žralok Vouskatý), což je specialistka Vaavu atolu, tak jako šnorchlování nebo freediving na potopeném indonéském vraku. Milovníci potápění ocení plně vybavená dive centra a ty nejkrásnější dive spoty, kterých je na Maledivách opravdu mnoho.

 

Rybáři i nerybáři si přijdou na své při různých druzích ranních, denních i nočních rybolovů. Tradiční dhoni i rychlo lodí je možné vydat se po stopách divokých delfínů volně žijících v oceánu. Delfíny, se kterými se na Maledivách neplave, je občas možné spatřit při válečce na pláži také z ostrovů.

 

Vydat se můžete na neobydlené ostrovy i sandbanky, kde můžete posvačit nebo poobědvat ve stínu palem či povečeřet a vyzkoušet tak grilovačku na pláži. Mnoho různých obydlených ostrovů a vybrané resorty, čekají jenom a jenom na vás.

 

A co takhle nechat si na pláži připravit romantickou večeři při svíčkách, při níž můžete oslavit různá výročí anebo jednoduše svou drahou polovičku požádat o ruku. Druhý den si tu drahou polovičku můžete na té samé pláži nebo na sandbank při západu slunce vzít. No a třetí den se se svou životní láskou můžete vypravit na romantickou plavbu při západu slunce kolem ostrovů. V případě pobytu na resortu i se sklenkou šampaňského v ruce. O zásnubách, svatbách a líbánkách na Maledivách.

 

Milovníci motorizovaných vodních sportů si mohou zařádit na vodních skútrech aneb jet ski, na vodních lyžích, na nafukovacím banánu nebo koblize tažených lodí, zaplachtit na padáku aneb vyzkoušet parasailing nebo vyzkoušet flyboarding a podobně. Z nemotorizovaných vodních sportů je možné využít například plavbu na kánoi, a to jak barevné, tak prosklené, na paddleboardu, kneeboardu, vyzkoušet surfování, windsurfing, kitesurfing, katamarán a další hračky. Vybrané ubytovací kapacity občas nabízí zapůjčení kanoí nebo paddleboardu či kneeboardu zdarma. Vše ostatní je za poplatek. Na některých resortech, například The Standard Huruvalhi, Island Hideaway nebo Siam World by Sun Siyam, je dnes už možné najít také vodní parky. Na Maledivách již dnes nechybí ani Skydiving. Na obydlených ostrovech, až na výjimky, bývají možnosti motorizovaných i nemotorizovaných vodních sportů omezenější. Na resortech je možné najít kompletní, výše zmíněné vybavení.

 

Ani milovnice shoppingu aneb nakupování na Maledivách nepřijdou zkrátka. Obchody nejenom se suvenýry jsou na každém obydleném ostrově i na resortech.

Ve zdravém těle, zdravý duch aneb Pohyb, detox, meditace a wellness na Maledivách

Svoje tělo můžete potrápit také v posilovně. Venkovní posilovny je možné najít na vybraných obydlených ostrovech. Klasická vnitřní fikta jsou součástí všech větších hotelů na obydlených ostrovech a všech resortů. Po namáhavé dřině ve fitku své tělo zaručeně musíte zregenerovat ve spa aneb místních lázních, která nabízí pestrou nabídku masáží z různých konců světa. Spa je možné najít na všech resortech a v pár větších hotelech na obydlených ostrovech. Kdo rád jógu, i ten si přijde na své. Na většině resortů jsou k dispozici také instruktoři jógy. Dokonalý detox je možné zažít na resortech Soneva Fushi, Soneva Jani a pár dalších vybraných luxusních resortech. V roce 2020 byl otevřen nový wellness resort Kagi Maldives na severním Male atolu. Když nad tím tak přemýšlím, pro většinu Čechů a Slováků je detox i dovolená na obydlených ostrovech, přeci jenom si tu nedá ani kapičku alkoholu.

Vybrané aktivity a zážitky na nejenom luxusních resortech

Na vybraných luxusních resortech, například ze sítě Soneva nebo Ananatara najdete i letní kino. V jiných vybraných resortech, například na Shangril-la Villingili, českém Velaa Private nebo Kuredu dokonce i golfové hřiště. Minigolf na vás čeká na resortu Sun Island Resort & Spa. Vše o golfu nejenom na Maledivách.

 

Gurmáni ocení luxusní resorty a kulinářské umění místních šéfkuchařů. Ti nejnáročnější by měli okusit snídani, oběd nebo večeři v jedné z podmořských restaurací a klubů. Milovníky masáží zajisté uchvátí podvodní spa Lime na resortu Huvafen Fushi na ostrově Nakatchafushi, která jsem osobně vyzkoušela. Byl to opravdu dokonalý zážitek. Pokud by vám podmořské restaurace a spa nestačily a chtěli byste pod mořskou hladinou vyzkoušet také nocleh, i to se vám může splnit, a to v největší podmořské residenci na světě The Muraka na resortu Conrad Rangali. Vše o podmořských zážitcích na Maledivách.

 

Na Maledivách nechybí ani zimní radovánky. Bude-li vám horko, můžete se například schladit v kryokomoře na resortu Velaa Private anebo si zabruslit na resortu Ozen Reserve Bolifushi. Více o zimních radovánkách na Maledivách.

A co takhle se vydat po stopách nejenom českých a slovenských celebrit? Jste-li filmoví fandové a milujete hvězdné války, zajisté vás zaujme lokalita Laamu atolu, kde se natáčel film Rogue One: A Star Wars Story. Pokud milujete německé filmy, vydejte se po stopách filmů Das Traumotel (Hotel snů), jeden z nich se natáčel také na Maledivách, a to především na resortu Kuramathi Island Resort & Spa a v okolí Alif Alif atolu. Jedním z pěkných děl je také náš Útěk na Maledivy, který se natáčel v mnoha lokalitách po celých Maledivách. Pokud jste ti, kteří musí mít přesně to, co měly české celebrity, nenechte si ujít dovolenou na jednom z nejluxusnějších resortů, a to One & Only Reethi Rah, kde svou dovolenou často tráví Leoš Mareš. Na mém oblíbeném resortu Soneva Fushi zase relaxovala a užívala si Lucie Bílá. Čirou náhodou jsem při mé poslední inspekci tohoto fantastického resortu měla k ruce stejného Mr. Friday – butlera (osobní sluha) jako právě ona. Andrea Verešová má v oblibě resort Island Hideaway. O nejenom českých celebritách, kteří na Maledivy létají za odpočinkem, vám povyprávím v budoucnu.

 

Ani vaše ratolesti se na Maledivách nebudou nudit. Vybrané resorty mají perfektně vybavené dětské kluby aneb Kids Clubs a některé dokonce i s dětskými bazény. Pro větší pohádková zlatíčka mají resorty připravené plně vybavené herny s různými hrami, například různými deskovými, herními automaty a konzolemi, šipkami, biliardem, stolním tenisem a další zábavou.

Tržnice a památky v hlavním městě Male‘

Pokud vás vlny odnesou do hlavního města Male, zavítejte na místní rybí trh Masmaarukeytu, trh se sušenými rybami Valho Mas Market a trhy se zeleninou a ovocem Dhathuruveringea. Prohlédněte si nejstarší mešitu na Maledivách, nádhernou Hukuru Miskiiy, která je postavena z korálů, prezidentský palác Mulee Aage, Sultan park nebo navštivte národní muzeum. Minout nemůžete ani náměstí Jumuhooree Maidhaan (Republic Square), u kterého se nachází nádherná mešita se zlatou kopulí Grand Friday Mosque, Ministerstvo Islámu a Centrum Islámu. Prohlídku hlavního města Male je možné absolvovat individuálně anebo ji zajistit prostřednictvím ubytovacích kapacit či cestovky.

Organizace, rezervace a platby exkurzí, výletů, aktivit a zážitků na Maledivách

Na všech obydlených ostrovech, na kterých se provozuje cestovní ruch a na všech resortech aneb letoviscích, najdete centra vodních sportů a aktivit a také centra potápěčská. Na některých ostrovech jsou tato centra 2 v 1. Lepší hotely na obydlených ostrovech většinou mají vlastní centra aktivit a potápěčská centra nebo pracují s externími centry, která mají základny na ostrovech. Na resortech jsou tato centra provozována buď přímo resorty anebo externími společnostmi.

 

Všechny exkurze a aktivity jsou pořádány buď výše zmíněnými centry nebo přímo ubytovacími kapacitami. Balíčky pobytů včetně exkurzí a aktivit jsou pouze ojedinělé a většinou se dopředu nenabízí. Hotely a penziony na obydlených ostrovech nabízí balíčky včetně aktivit a exkurzí velice zřídka. Resorty občas vybrané aktivity a exkurze, jako jsou nemotorizované vodní sporty, například vypůjčení canoe, paddleboardu nebo jízdních kol či noční rybolov nebo šnorchlování zahrnují do vybraných programů All Inclusive. Na luxusních resortech bývá součástí pobytu zapůjčení kola zdarma. Na levnějších a cenově dostupných resortech či obydlených ostrovech se za vypůjčení jízdních kol platí průměrně 6 USD za jedno kolo za den. Výlety, exkurze a aktivity při pobytu na vybraných obydlených ostrovech a na většině resortech, pokud se nejedná o balíček, není možné zarezervovat a zakoupit dopředu prostřednictvím cestovek. 

 

Aktuální nabídky vyžití včetně cen je vždy možné najít na informačních tabulích ubytovacích kapacit a center, kde se na aktivity můžete rovnou zapsat, nebo v katalozích ve všech ubytovacích kapacitách na recepci, na pokojích nebo centrech. Luxusní resorty umožňují rezervace aktivit prostřednictvím butlerů nebo online pomočí tabletů ve vilách. Ceny aktivit a jejich služby se liší dle kategorií penzionů, hotelů a resortů. Aktivity se pohybuji od 25 USD až po opravdu vysoké částky. Průměrné ceny na obydlených ostrovech a cenově dostupných resortech se pohybují od 50 do 200 USD. Na luxusních resortech jsou aktivity samozřejmě dražší. Ceníky aktivit v konkrétních ubytovacích kapacitách jsou na vyžádání spolu s nabídkou ubytování.

 

Platba za výlety, exkurze, aktivity a zážitky je možná poslední den pobytu na recepci vybrané ubytovací kapacity, pokud nebyly aktivity placené přímo v centrech anebo jako součást zájezdu, například jako mnou pořádané poznávačky „Maledivy s Lucií anebo Maledivy s česky hovořícím průvodcem aneb místní“.

 

Součástí všech výletů a exkurzí dle druhu vždy bývají nápoje, malé občerstvení a ručníky. V případě pikniků nebo obědů či večeří na neobydlených ostrovech nebo sandbancích jsou v ceně zahrnuty různé nápoje, hlavní jídlo, ovoce a zelenina. Množství a výběr vždy záleží na kategorii ubytovacích kapacit. 

 

Pokud se nejedná o soukromé aktivity ve 2 osobách nebo pro rodinu, vše se vždy koná ve skupině a na většinu exkurzí a výletů je nutný minimální počet účastníků.  Vše se vždy dozvíte včas.

 

Všechny výlety, aktivity a exkurze se vždy odvíjí od počasí, a to znamená, že pokud se budou ženit čerti, konání se zruší nebo posune.

 

Tak a teď už stačí jenom vybrat ten správný atol a ten správný ostrov, na což jsme experti, a užívat si!

Aktivity, exkurze, výlety a zážitky na Maledivách