.jpg)
Léto na Maledivách aneb letní dovolená
Letní prázdniny na Maledivách? Proč ne! Sice tu máme období dešťů a větrů, ale za to top sezónu na manty, žraloka obrovského a velryby. A nejen to! Probíhá také sezóna na vybrané druhy vodních sportů, a to na surf, kitesurfing a windsurfing. Dešťovka je například naprosto dokonalá také na wellness dovču. Ceny letenek a veškerého ubytování jsou nízké a ubytování a pláže liduprázdné. Personál vás bude hýčkat, jako nikdy. Ani milovníci poznávání a místní kultury nepřijdou zkrátka. Pojďme zjistit, co nám nabízí letní sezóna na Maledivách aneb dešťovětrovka.

Počasí na Maledivách v létě
Děšťovětrovka začíná v květnu a končí v listopadu. V případě dešťů může pršet půl dne, celý den anebo i 2 až 3 dny v kuse, což je vhodná doba si konečně otevřít tu knížku, kterou máte už tak dlouho rozečtenou anebo se konečně dostatečně věnovat partnerovi či rodině, třeba hraním různých her. Nebojte, i v dešťové sezóně si užijete slunečního svitu.
Počasí se nejenom na Maledivách opravdu hodně změnilo, a tak je posledních pár let docela pěkně i v květnu, červnu, červenci a srpnu. V posledních letech bývá více deštivý a větrný konec září, října a listopadu. V letní sezóně doporučuji navštívit atoly na severu, kde vždy bývá lepší počasí než na dolním, jižním konci Malediv, a to celoročně. V případě cestování mezi ostrovy v tomto období doporučuji cestovat mezi ostrovy na jenom atolu anebo zůstat na jednom větším ostrově, odkud je dle počasí možné dělat výlety. Detailně o počasí na Maledivách.

Šnorchlování a potápění v letní sezóně
Šnorchlování a potápění je na Maledivách možné celoročně, avšak musíte vědět, kde tyto aktivity provozovat, a to my víme. V této sezóně bývá teplota oceánu poněkud chladnější, a tak je možné spatřit více různých druhů žraloků, např. útesové, kladivouny anebo žraloka obrovského. Nééé, nebojte se, naši maledivští žraloci nekoušou, jsou vegetariáni.
Od května do listopadu je lepší viditelnost na západě jakéhokoliv atolu a od prosince do dubna zase na východní straně jakéhokoliv atolu. Nejlepší viditelnost a typické „akvárko“ je vždy od února do dubna.
Ale dost o akvárku, letní sezóna není vhodná pro milovníky akvárka, ale pro milovníky planktonu! A kdo miluje plankton? No přece manty a žraloci obrovští, kteří mají právě v této sezóně ty pravé hody a obžerství. V dešťovětrovce se totiž plankton drží u hladiny oceánu a tito tvorové tudíž také a vy tak máte šanci je na 99,9% spatřit, šnorchlovat s nimi a pořídit i nějaké to selfíčko do rodinného alba anebo na Instáč. V tomto období a v některých lokalitách dokonce až do ledna, je možné plankton vidět také v noci, a to buď na hladině oceánu, kdy máte pocit, že se v moři topí miliardy hvězd anebo pozdě večer, jak lemují pláže.
Hlavní sezóna na manty a žraloka obrovského na několika různých atolech
Jak už jsem zmínila, toto období je hlavní sezónou na manty a žraloka obrovského. Milovníci těchto druhů nádherných mořských kreatur si přijdou na své hned v několika lokalitách, a to např. na Baa atolu, Goidhoo atolu, Noonu atolu, Haa Alifu, Alif Dhaal atolu a dalších atolech.
Největší pozornost budu věnovat vyhlášenému mantímu spotu Hanifaru Bay, který se nachází na Baa atolu, kde v sezóně od května do listopadu, přičemž bývá celý srpen a první polovina září top sezónou, spatřit až 100 mant pohromadě včetně žraloka obrovského. Zní to jako haluz, že? Ale vážně je to tak. Celý Baa atol, včetně tohoto spotu patří mezi chráněné lokality a je zapsán na seznamu UNESCO.