top of page
Maledivy v létě, letní dovolená na Maledivách

Letní prázdniny na Maledivách? Proč ne! Sice tu máme období dešťů a větrů, ale za to top sezónu na manty, žraloka obrovského a velryby. A nejen to! Probíhá také sezóna na vybrané druhy vodních sportů, a to na surf, kitesurfing a windsurfing. Dešťovka je například naprosto dokonalá také na wellness a wellbeing dovču. Ceny ubytování jsou nížší než v sezóně a pláže na vybraných ostrovech liduprázdné. Personál vás bude hýčkat, jako nikdy. Ani milovníci poznávání a místní kultury nepřijdou zkrátka. Pojďme zjistit, co nám nabízí letní sezóna na Maledivách aneb dešťovětrovka.

Léto na Maledivách aneb letní dovolená 

Počasí na Maledivách v létě

Počasí na Maledivách v létě

Děšťovětrovka začíná v květnu a končí v listopadu. V případě dešťů může pršet půl dne, celý den anebo i 2 až 3 dny v kuse, což je vhodná doba si konečně otevřít tu knížku, kterou máte už tak dlouho rozečtenou anebo se konečně dostatečně věnovat partnerovi či rodině, třeba hraním různých her. Nebojte, i v dešťové sezóně si užijete slunečního svitu.

 

Počasí se nejenom na Maledivách opravdu hodně změnilo, a tak je posledních pár let docela pěkně i v květnu, červnu, červenci a srpnu. V posledních letech bývá více deštivý a větrný konec září, října a listopadu. V letní sezóně doporučuji navštívit atoly na severu, kde vždy bývá lepší počasí než na dolním, jižním konci Malediv, a to celoročně. V případě cestování mezi ostrovy v tomto období doporučuji cestovat mezi ostrovy na jenom atolu anebo zůstat na jednom větším ostrově, odkud je dle počasí možné dělat výlety. Detailně o počasí na Maledivách.

Šnorchlování a potápění na Maledivách v létě, Hanifaru Bay, manta, žralok obrovský

Šnorchlování a potápění v letní sezóně

Šnorchlování a potápění je na Maledivách možné celoročně, avšak musíte vědět, kde tyto aktivity provozovat, a to my víme. V této sezóně bývá teplota oceánu poněkud chladnější, a tak je možné spatřit více různých druhů žraloků, např. útesové, kladivouny anebo žraloka obrovského. Nééé, nebojte se, naši maledivští žraloci nekoušou, jsou vegetariáni.

 

Od května do listopadu je lepší viditelnost na západě jakéhokoliv atolu a od prosince do dubna zase na východní straně jakéhokoliv atolu. Nejlepší viditelnost a typické „akvárko“ je vždy od února do dubna.

 

Ale dost o akvárku, letní sezóna není vhodná pro milovníky akvárka, ale pro milovníky planktonu! A kdo miluje plankton? No přece manty a žraloci obrovští, kteří mají právě v této sezóně ty pravé hody a obžerství. V dešťovětrovce se totiž plankton drží u hladiny oceánu a tito tvorové tudíž také a vy tak máte šanci je na 99,9% spatřit, šnorchlovat s nimi a pořídit i nějaké to selfíčko do rodinného alba anebo na Instáč. V tomto období a v některých lokalitách dokonce až do ledna, je možné plankton vidět také v noci, a to buď na hladině oceánu, kdy máte pocit, že se v moři topí miliardy hvězd anebo pozdě večer, jak lemují pláže.  

Hlavní sezóna na manty a žraloka obrovského na několika různých atolech

Jak už jsem zmínila, toto období je hlavní sezónou na manty a žraloka obrovského. Milovníci těchto druhů nádherných mořských kreatur si přijdou na své hned v několika lokalitách, a to např. na Baa atolu, Goidhoo atolu, Noonu atolu, Haa Alifu, Alif Dhaal atolu a dalších atolech.

 

Největší pozornost budu věnovat vyhlášenému mantímu spotu Hanifaru Bay, který se nachází na Baa atolu, kde v sezóně od května do listopadu, přičemž bývá celý srpen a první polovina září top sezónou, spatřit až 100 mant pohromadě včetně žraloka obrovského. Zní to jako haluz, že? Ale vážně je to tak. Celý Baa atol, včetně tohoto spotu patří mezi chráněné lokality a je zapsán na seznamu UNESCO.

 

Na našem maličkatém atůlku Goidhoo, který patří do regionu Baa atolu máme také pár vyhlášených mantích spotů, a to Hanifalhu Bay, Maagandu Gaa a pár dalších. U nás, stejně tak, jako na pár dalších atolech, je manty možné vidět celoročně. Občas nám sem zabloudí i žralok obrovský.

 

Na některých atolech je v dešťovce možné spatřit také kosatky a další druhy velryb. Kosatky se drží na samotném jihu Malediv kolem ostrova Gan a jeho sousedních ostrovů na Addu / Seenu atolu. Jiné druhy velryb je možné spatřit na již zmíněném Baa atolu.

Surf, Windsurfing, Kitesurfing, Maledivy

Hlavní sezona na surfování, kitesurfing a windsurfing

Surfování

Na Maledivách máme přes 20 surf spotů, a to na severním Male atolu, jižním Male atolu a na samotném jihu Malediv. Vlny si v těchto vybraných lokalitách užijete od května až do konce listopadu a někdy i prosince, při čemž největší bývají od června do září. Surfovat můžete z obydlených ostrovů, z resortů anebo ze safari lodí.

 

Kitesurfing

Dešťovkovětrovka je vhodná také pro milovníky kajtu aneb kitesurfingu. Na kitesurfing je na Maledivách vhodných jenom pár lokalit, a to takové, kde je u ostrovů velká laguna. U většiny resortů je však kitesurfing zakázán nebo musíte mít povolení od resortu či vlastní kite. Jednou z lokalit, kde je povolené kitování je např. laguna mezi ostrovy Fehendhoo a Goidhoo na Goidhoo atolu. Kitesurfisty z Goidhoo znají i týmy z Red Bullu. Kitování je povolené také u ostrova Dhigurah, či u resortu Meeru nebo Olhuveli.

Windsurfing

Windsurfing je stejně tak jako kitesurfing možný provozovat v podstatě kdekoliv, kde se nachází vybavená centra vodních sportů, právě s příslušenstvím pro tyto aktivity a tam, kde je větší laguna, abyste měli dostatečný prostor právě pro tyto aktivity.

Oslavy na Maledivách v létě, Ramadán, Eid, Eid Al Adha, Eid ul Fiter

Maledivské svátky a oslavy

Kdo nechce zažít oslavy na Maledivách, o hodně přichází. Tolik zajímavých událostí a dobrého jídla, a to nejenom během ramadánu, ale i po něm. Eid oslavy jsou jedněmi z nejvýznamnějších svátků pro muslimy na celém světě. Pozor, data oslav se každoročně mění dle muslimského kalendáře a fází měsíce.   

 

Independence Day

26. července se slaví maledivský „Den nezávislosti“ aneb osvobození od Britů. Britský protektorát trval od roku 1887 až do roku 1965. Nechybí tu různé přehlídky, hudba, tanec a dobré jídlo. V tuto dobu jed dobré být na obydlených lokálních ostrovech.

 

Eid ul Fiter je oslava konce Ramadánu, měsíce půstu, posílení a respektu víry. Oslavy konce Ramadánu bývají vskutku bujaré. Ramadán se cestovního ruchu na Maledivách dotýká pouze okrajově, a to jenom na obydlených lokálních ostrovech uzavřením některých restaurací, bister, kaváren a obchodů. Otevřeny jsou většinou až po setmění. Restaurací v penzionech a hotelech se tato omezení netýká.

 

Eid Al Adha / Eid-ul Al‘haa oslavuje pouť Hajj do Mekky. Tato pětidenní slavnost znamená konec duchovní cesty, kterou muslimové vyzývají, aby každý muslim během svého života zažil návštěvu Mekky. Mnoho Maledivců na tyto svátky jezdí na své rodné ostrovy, aby tento svátek oslavili se svými rodinami. Slaví se hudbou, tancem, různými vystoupeními, jídlem a také barvičkami. Tento svátek mi připomíná indický svátek Holi.

Levné luxusní resorty a penziony na Maledivách

Nejenom luxusní resorty a jejich služby za rozumné peníze

Ceny ubytování, a to ať na obydlených ostrovech v penzionech a hotelech, tak na cenově dostupných a luxusních resortech jsou mnohem příznivější než v období Vánoc, Nového roku, Velikonoc a hlavní sezóny. Ubytovací kapacity mívají v letním období mnoho zajímavých speciálních nabídek a slev. Ceny levnějších penzionů, u "other way holiday", na hezkých ostrovech, začínají na 70 USD za noc pro dvě osoby se snídaní a všemi maledivskými daněmi a poplatky​.

 

Služby batlerů, rozmazlování se v lázních, užívání si radovánek se svou drahou polovičkou… Milovníci luxusu, to zní zajímavě, ne?! Pro milovníky luxusu, rozmazlování se a masáží v exotice je toto období naprosto dokonalé.

Pláže na Maledivách

Božský klid, prázdné maledivské pláže a speciální péče

V nízké sezóně na Maledivy cestuje málo lidí, a tak si vychutnáte dokonalé pláže sami pro sebe. Personál ubytovacích kapacit, center vodních sportů a aktivit a potápěčských center bude jenom a jenom váš.

Exkurze do maledivské školy

Letní měsíce jsou perfektní pro rodiny s dětmi a učitelé a profesory

Toto období je vhodné také pro delší pobyt, pro rodiny s dětmi, větší skupiny a také pro učitelé a profesory, kteří rádi poznávají nepoznané a kteří nemají moc na výběr, co se týká dovolené. S „other way holiday“ na Maledivy cestovala ne jedna skupinka učitelského a profesorského kolektivu, pro kterou jsme zajišťovali i prohlídku maledivské školy. Místní ředitelé škol na obydlených ostrovech se rádi pochlubí.

 

V tomto období je také dobrá kombinace obydleného ostrova a resortu, které se nachází na jednom atolu anebo jsou dostupné letecky. Perfektní jsou také delší pobyty.

© Informace a fotografie použité na této stránce o letní dovolené na Maledivách

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi od místních a z resortů. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů a mého života na Maledivách.

Letní prázdniny na Maledivách? Ano! Sezóna nejenom na manty a žraloka obrovského. 

Máte-li zájem o dovolenou na Maledivách v letních měsících, neváhejte nás kontaktovat. Letní dovolenou na Maledivách zajišťujeme na míru, tedy dle přání klientů a jejich finančních možností. 

bottom of page