Maledivy a jejich atoly

Maledivy se nachází v Indickém oceánu severozápadně od Srí Lanky a leží na rovníku. Rozkládají se na více jak 90 000 km2, a to ve dvou řadách přírodních atolů, kterými rovník, mezi atoly Suvadiva a Addu, prochází. 99% Malediv se skládá z moře, a to "1%" tvoří 1196 korálových ostrovů, které jsou seskupeny do 26 přírodních atolů. Oficiálně a administrativně jsou maledivské atoly rozděleny do 20 atolů. Atoly jsou něco jako byly naše kraje. Každý atol má své "krajské město".

Od roku 2014 bohužel atoly a celé Maledivy mění svou tvář a počet ostrovů, a to nesmyslnou výstavbou umělých ostrovů, které slouží jako resorty s turistickými letovisky. Zamysleme se. Kdo chce dovolenou strávit na falešném ostrově, když je kolem tolik nádherných přírodních ostrovů?!

Maledivské atoly jsou oficiálně a administrativně rozděleny do 20 atolů

1.   Thiladhunmathi Uthuruburi - Haa Alifu Atoll - Haa Alif atol

2.   Thiladhunmathi Dhekunuburi - Haa Dhaalu Atoll - Haa Dhaalu atol

3.   Miladhunmadulu Uthuruburi - Shaviyani Atoll - Shaviyani atol

4.   Miladhunmadulu Dhekunuburi - Noonu Atoll - Noonu atol

5.   Maalhosmadulu Uthuruburi - Raa Atoll - Raa atol

6.   Faadhippolhu - Lhaviyani Atoll - Lhaviyani atol

7.   Maalhosmadulu Dhekunuburi - Baa Atoll - Baa atol / Goidhoo atol aneb Goifulhafehendhu aneb Horsburgh

8.   Male’ Atholhu - Kaafu Atoll - Kaafu atol - Male atol - severní Male atol - jižní Male atol

9.   Ari Atholhu Uthuruburi - Alifu Alifu Atoll - Alif Alif atol - severní Ari atol

10. Ari Atholhu Dhekunuburi - Alifu Dhaalu Atoll - Alif Dhaal atol - jižní Ari atol

11. Felidhe Atholhu - Vaavu Atoll - Vaavu atol

12. Mulaku Atholhu - Meemu Atoll - Meemu atol

13. Nilandhe Atholhu Uthuruburi - Faafu Atoll - Faafu atol

14. Nilandhe Atholhu Dhekunuburi - Dhaalu Atoll - Dhaalu atol

15. Kolhumadulu - Thaa Atoll - Thaa atol

16. Hahdhunmathi - Laamu Atoll - Laamu atol

17. Huvadhu Atholhu Uthuruburi - Gaafu Alifu Atoll - Gaafu Alifu atol - Huvadhu atol

18. Huvadhu Atholhu Dhekunuburi - Gaafu Dhaalu Atoll - Gaafu Dhaalu atol - Huvadhu atol

19. Fuvahmulah - Gnaviyani Atoll - Gnaviyani atol

20. Addu Atholhu - Seenu Atoll - Seenu atol - Addu City

Co je atol

Atol je seskupení ostrovů v tropickém moři. Skládá se z kruhovitého, prstencového útvaru, který je lemovaný korálovým útesem, který obklopuje laguna. Na těchto útesech je většinou bohatý podmořský život.

Každý maledivský atol je tvořen z korálového útesu a je obepínán lagunou s hlubokými kanály, které rozdělují útesy. Řetězce ostrovů jsou tvořeny do kruhů a vypadají jako prsteny, čímž jsou naprosto jedinečné. Každý ostrov má svůj vlastní útes a lagunu s velkým množstvím podvodních stvoření a živých korálů. Útesy chrání ostrovy před větrem a vlnami z rozlehlého oceánu. Je téměř nemožné proplout těmito útesy a kanály bez navigace a dostatečných informací. Obyvatelé ostrovů jsou rozptýleni po všech atolech. Na Maledivách je 199 obydlených ostrovů a +- 150 dalších ostrovů, které jsou koncipovány jako turistická letoviska. Zbytek ostrovů je neobývaných nebo jsou použity k zemědělství a za dalšími účely obživy.

Vznik atolu

Atoly vznikají postupnou přeměnou podmořských sopek. Jsou-li erupce dost silné nebo opakované, ze dna oceánu se vynoří sopečné kužely, které vznikly z mořských sopek. Sopky se mohou vlivem tektonických desek pomalu posouvat a v místech původního epicentra se tak mohou postupně tvořit nové sopečné ostrovy a nová souostroví. Nezbytnou podmínkou pro vznik atolu je také teplá a čistá voda. Korály rostou jen mezi 30° rovnoběžek. Pouze za těchto podmínek se kolem vyhaslých sopek začnou tvořit korálové útesy, které lemují celé pobřeží. Eroze a pokles geologického podloží způsobují, že se sopečný kužel začne rozpadat a pomalu se potápí zpět do oceánu. Korálový útes se naopak, v případě dostatku světla, rozrůstá a stále více se přibližuje k mořské hladině. Takto postupně vznikají bariérové útesy. Časem původní sopečné ostrovy úplně zmizí pod vodou a nad mořskou hladinou zůstává viditelný pouze korálový prstenec – atol, který uzavírá mořskou lagunu. Tyto procesy trvají několik milionů let a atoly tak nikdy nejsou konečnou fází. Postupně se totiž rozpadají a potápí i korálové ostrovy a po čase i ty zmizí pod hladinou oceánu. Jednou se ale opět objeví na jiném místě.

Původ slova "atol"

Slovo "Atol" pochází z Dhivehi (Indo-Aryan jazyk používaný na Maledivách). Původní slovo je "atholhu" v Dhivehi (maledivštině): އަތޮޅު a znamená administrativní rozdělení. První anglický záznam o atolech je dokumentován v roce 1625, jmenoval se "Atollon" a vytvořil jej Charles Darwin.

© Úvodní fotografie atolu je má vlastní.

Maledivy a vše o nich
Vše o Maledivách aneb kompletní informace o mém malém tropickém ráji.
Speciální nabídky dovolené
Speciální nabídky ubytování, dalších služeb a naše zájezdy.
Poptávka dovolené
Poptávka dovolené dle přání a vašich finančních možností.
Show More
 • FB other way holiday
 • FB other way holidays
 • FB Lucie Mohelníková
 • Instagram other way holiday
 • Instagram other way holidays
 • Flickr other way holiday
 • LinkedIn Lucie Mohelníková
 • LinkedIn other way holiday
 • Twitter other way holiday
 • TikTok other way holiday
 • YouTube other way holiday
Maledivy levně i luxusně, s námi můžete obojí! 

Chcete-li zůstat v obraze a vědět o všem, co se kde na Maledivách šustne, sledujte naše facebookové stránky Maledivy by other way holiday anebo Maledivy a spol. by OWH v případě zájmu o kombinaci Malediv a Srí Lanky, stopu v Doha v Kataru nebo v Dubaji nebo jen tak z lásky k cestování.

Novinky a speciální nabídky dovolené na Maledivách nebo s možností kombinace se Srí Lankou nebo se stopoverem v Doha v Kataru? Nebojte, nejsme spamaři. Max. 3x měsíčně nebo méně. Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů!

other way holiday, to jsou s láskou a péči vybrané lokality, ostrovy, cenově dostupné i luxusní resorty, vily, hotely i penziony na Maledivách, ale i v jiných destinacích. Maledivy známe jako nikdo jiný široko daleko. Již jsme je procestovali skoro celé. Vaši dovolenou snů na Maledivách připravujeme na základně našich osobních zkušeností, které čerpáme od roku 2009. Víme a známe to, co jiní ne! other way holiday, to jsou s láskou tvořené kolekce jenom toho nejlepšího!

Rychlý kontakt

Česká republika / Czechia

Cestovní kancelář a cestovní agentura other way holiday  

Telefon | Viber | WhatsApp: +420 603 495 565

E-mail: rezervace@owh.cz a reservation@otherwayholiday.com

Provozní doba

Pondělí - Neděle: 09:00 do 19:00 h. SEČ

Neděle: Pouze pro VIP