top of page
Žralok velrybí, Whale Shark, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Maledivy: Šnorchlování se žralokem obrovským aneb žralokem velrybím

Šnorchlování na Maledivách se žralokem obrovským aneb se žralokem velrybím či anglicky se žralokem druhu Whale Shark je sice krátký, ale vskutku nádherný zážitek, který se vám do paměti vryje na celý život. Naše osobní zkušenosti se žralokem obrovským na Maledivách jsou opravdu bohaté a hlavně nezapomenutelné. Žraloka obrovského je v maledivských vodách možné spatřit pouze ve vybraných lokalitách a ve vybraných sezónách dle výskytu planktonu, kterým se živí. Například na mém oblíbeném atolu Alif Dhaal atolu aneb Ari atolu je možné tohoto krásného a roztomilého giganta s puntíky a proužky narazit celoročně. Na Maledivách žraloky obrovské kvůli turistům nepřikrmujeme, jak to dělají například na Filipínách, tudíž je jeho výskyt přirozený a život svobodný.

Šnorchlování se žralokem obrovským, whale shark, Alif Dhaal atol, Maledivy

Fakta o žraloku obrovském aneb žraloku velrybím či Whale Shark

Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí nebo nosozubec obrovský či anglicky Whale Shark, je největší žijící zástupce žraloků a také největší žijící obratlovec, který nepatří mezi savce.

Tato největší paryba na světě má poměrně dost charakteristické zbarvení, světlé skvrny a pruhy na tmavém pozadí. Já mu říkám: „To velký puntíkatý s proužky, co nežere lidi.“. Jeho kůže může být silná až 15 cm. Žralok obrovský aneb velrybí dorůstá délky od 5,5 až do 10 m a vážit může až 19 000 kg. Tyto nádherní žraloci se dožívají 80 až 130 let. Plave ladně a poměrně pomalu, a to max. rychlostí až 5 km/h. Tento ladný gigant má relativně velkou tlamu, která může napříč dosahovat velikosti až 2 m. Žralok obrovský má maličké zoubky schované v zadní části ústní dutiny a svou potravu přesívá přes jakoby síto, což znamená, že nepozře nic velkého, maximálně malé rybky, a především však plankton, proto je také na většině atolů na Maledivách či v jiných destinacích možné jej spatřit pouze sezónně. Žralok obrovský aneb velrybí není pro člověk nebezpečný. 

Žralok obrovský se vyskytuje v tropických oblastech všech tří oceánu. Mimo Maledivy je možné jej spatřit např. na Seychelách, na Srí Lance, v Kataru, ve Spojených arabských emirátech, na Filipínách či v Japonsku a dalších zemích.

Šnorchlování se žralokem obrovským, whale shark, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Lokality výskytu žraloka obrovského aneb žraloka velrybího na Maledivách

Žralok obrovský na se Maledivách na většině atolů vyskytuje pouze sezónně a na vybraných atolech celoročně.

V dešťové sezóně, která trvá od května do listopadu na žraloka obrovského občas narazíte na severních Maledivách, a to kolem Noonu atolu. 

V červnu až říjnu je žraloka obrovského možné spatřit na celém Baa atolu, většinou však v laguně Hanifaru Bay, kde se v tuto dobu zdržují také velká hejna mant královských. Jedná se o nejvyhlášenější lokalitu na manty na celých Maledivách.

Čas od času zavítá žralok obrovský také na severní Ari atol aneb Alif Alif atol nebo na jižní Male atol, a to většinou v červnu. Šance je t ale opravdu malá. 

Nejvyhlášenějším místem, kde si spokojeně žraloci obrovští plavou sem a tam celoročně, je jižní Ari atol aneb Alif Dhaal atol, speciálně oblast mezi naším oblíbeným, domovským a obydleným ostrovem Dhigurah, resortem LUX* South Ari Atoll, obydleným ostrovem Dhidhdhoo, farmářským ostrovem Ariyadhoo, obydleným ostrovem Maamigili, resortem Holiday Island a resortem Sun Island a obydleným ostrovem Fenfushi. Největší výskyt žraloka obrovského, kolikrát i více kusů najednou vč. mant, je tu v měsících duben, květen, prosinec a leden. V ostatních měsících je šance menší, ale stále je možné žraloka obrovského vidět. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti. V zimních měsících žraloci obrovští plavou z venkovní části atolu a v letních měsících ve vnitřní části atolu. Již mnohokrát se během léta stalo, že potápěči z Dhigurah spatřili a natočili žraloka obrovského přímo v laguně, která patří k ostrovu Dhigurah. 

Od listopadu do dubna je možné žraloka obrovského spatřit také na Thaa atolu a v lednu a únoru také na Huvadhoo atolu aneb Gaafu Alifu a Gaafu Dhaalu atolech.

Potápění se žralokem obrovským, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Potápění se žralokem obrovským aneb žralokem velrybím na Maledivách

Na Maledivách se se žralokem obrovským nepotápí, ale pouze šnorchluje. Bývá pouhou náhodou, že potápěči žraloka obrovského při potápění spatří, když se náhodou potápí blízko míst, kde se žralok obrovský aneb žralok velrybí vyskytuje. Bublinky z lahví potápěčů nejsou pro žraloka obrovského příjemnou záležitostí. 

Nedotýkat se při šnorchlování žraloka obrovského, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Šnorchlování se žralokem obrovským aneb žralokem velrybím na Maledivách

Šnorchlování se žralokem obrovským na Maledivách, ať jste ubytovaní na penzionu nebo v hotelu na obydleném ostrově či v resort nebo se plavíte na safari lodi, probíhá úplně stejně, co se týká postupu. Přístup a služby posádek lodí ovšem budou rozdílné.

Na lodích je vždy dostupná pitná voda, na některých i různé nealko nápoje a či menší občerstvení v podobně sušenek nebo čerstvého kokosu. Nechybí tu ani ručníky. Pokud nemáte vlastní vybavení na šnorchlován, je nutné si jej zajistit dopředu.

Celý zážitek začíná buď brzy ráno nebo dopoledne, dle toho, jaké je právě roční období, a jaká je zrovna koncentrace planktonu v moři. Výjimečně se jezdí i odpoledne.

 

Z ubytování se dle instrukcí personálu, který vás doprovází, přesunete do přístavu, kde nastoupíte do buď menší rychlo loďky, do tradiční maledivské dhoni nebo do potápěčské lodi, a plavíte se na místo, kde se vyskytuje žralok obrovský. Ti, co tráví dovolenou na safari lodi se přesunou z větší lodě na menší. Doporučujeme nepoužívat moc krémů či olejů na opalování, žralokům to škodí. Doba celé plavby či hledání žraloka obrovského vždy záleží na tom odkud vyjíždíte. Celý trip většinou trvá 3 až 4 hodiny.

 

Žralok obrovský se hledá tak, že se plaví sem a tam na místech, kde se vyskytuje. V lokalitě vždy bývá více lodí, které si různými signály, vysílačkou nebo mobilem předávají zprávy, zda žraločáka někdo viděl nebo ne. Vždy počítejte s tím, že v lokalitě nebudete sami. Většinou tu bývají 3 až 12 lodí.

Šance spatřit na Maledivách žraloka obrovského je 50 % / 50 % jelikož se jedná o žraloka obrovského, který volně žije v přírodě, nikoli v žádné rezervaci, a kterého nikdo nepřikrmuje jako to například dělají v Oslob v Cebu na Filipínách. Pokud tedy chcete mít 100% jistotu, že žraloka obrovského spatříte, doporučujeme vydat se na Filipíny, a ne na Maledivy.

Nekopat žraloka obrovského při šnorchlování, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Při šnorchlování se žralokem obrovským dodržujte pravidla zmíněná níže!

V případě, že se žralok obrovský objeví, posádka lodi zavelí, abyste se připravili na výsadek. V tomto případě dodržujte následující desatero:

1) Mějte na paměti, že žralok obrovský plave rychlostí až 5 km/h, a že se jedná o zážitek pro dobré plavce. Pokud si nejste jisti, nebojte se průvodců zeptat na záchranou vestu. Malým dětem do 6 let a starším ročníkům na 70 let šnorchlování se žralokem obrovským nemohu doporučit. Tedy pokud se například nejedné o bývalé plavecké závodníky ve výborné kondici.

2) Nekřičte a do moře neskákejte z výšky, ale opatrně se sesuňte, abyste žraloka nevyplašili.

3) Dodržujte od žraloka obrovského odstup! Vpředu alespoň 3 m a vzadu alespoň 4 m. 

4) Vždy se žralokem obrovským plavte ze strany. Nikdy neplavte nad žralokem nebo zepředu! Mohl by se polekat a neobratně se otočit a celou svou vahou vás sejmout, a to byste fakt nechtěli. Mohl by to být také váš poslední zážitek v životě. Jednoduše mu nebraňte v cestě a jeho přirozeném pohybu!

5) Nepotápějte se, mám na mysli freedivery, za žralokem obrovským příliš hluboko! Nechcete přeci, aby vás někdo musel zahraňovat!

6) Žraloka obrovského se za žádných okolností nedotýkejte! Nejenže byste ho vyplašili, ale hlavně je jim to nepříjemné. V případě, že se žraloka obrovského dotknete, stáhne se a rychle zmizí. Vás navíc okamžitě průvodce vykáže z moře zpět na loď, a zážitek tím pro vás tak končí!!! Už se nebudete moc zúčastnit dalšího šnorchlování.

7) Nikdy žraloka obrovského a další ryby nekrmte! Zabíjíte je tím!

8) Nikdy při fotografování nebo natáčení žraloka obrovského nepoužívejte blesk, mohl by se polekat a opět buď zmizet nebo se neobratně otočit. Nebuďte při fotografování a natáčení žraločáka sobečtí, nejste jediní, kdo si chce pořídit snímek či videjko na památku. 

9) Vždy buďte ohleduplní jak ke žralokovi obrovskému, tak k lidem, kteří plavou kolem vás. Dostat ploutví do ksichtíku není nic příjemného, zažila jsem to osobně. Stejně tak není příjemné, když vám do ksichtíku někdo strká zadek. 

10) Prostě a jednoduše se při šnorchlování se žralokem obrovským chovejte zodpovědně!

Doba šnorchlování se žralokem obrovským bude záležet na tom, jak moc budou všichni účastníci zodpovědní. Pokud budou, žralok obrovský s vámi vydrží i několik minut, s námi jednou byl skoro 15 minut, pokud nebudou, spatříte ho na pár sekund nebo vůbec!

V případě, že se žralok obrovský bude schovávat, hledání se přeruší a jde se šnorchlovat. Po šnorchlovačce se opět pokračuje v hledání. Pokud se žralok nenajde, respektive nevyplave na hladinu a bude hluboko, lodě se vrací zpět na ostrovy. Většinou po 4 až 5 hodinách. V případě, že jste žraloka obrovského nespatřili, peníze se nevrací!!!

Někdy je možné spatřit žraloků obrovských více anebo jednoho, a ještě k tomu několik mant obrovských. Vše je o náhodě.

Lucie Mohelníková, Šnorchlování se žralokem obrovským, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Naše osobní zkušenosti se žralokem obrovským aneb žralokem velrybím na Maledivách

Osobně jsem se žralokem obrovským na Maledivách šnorchlovala zatím 5x ze 6 pokusů. Tzn. úspěšnost byla poměrně skvělá. Jednou se jednalo o podzim a zbytek pokusů se uskutečnilo ve slunečné sezóně od ledna do dubna. Jednou jedinkrát jsme měli to štěstí, že jsme vypluli z ostrova Dhigurah a ani ne za 10 minut po vyplutí už jsme šnorchlovali se žralokem obrovským. Většinou se dá najít na vícero pokusů do cca 3 hodin od vyplutí. Jednou jsme také hledali skoro 5 hodin a nenašli. Někdy se žralok u hladiny vydrží dlouho a někdy ho ten humbuk kolem nebaví a rychle zmizí v hlubinách. Člověk se musí obrnit trpělivostí a být smířený s tím, že je možné, že žraločáka prostě neuvidí. 

Osobně se znám také s některými jednotlivci z týmu neziskové organizace Maldives Whale Shark Research Programme, který monitoruje výskyt žraloka obrovského na celých Maledivách. Organizace sídlí na obydleném ostrově Dhigurah a který dlouhodobě spolupracuje s našim prvním partnerským ubytováním na tomto ostrově, s penzionem TME Retreats a místními potápěči Island Divers. V roce 2019 jsem zajišťovala pracovní cestu pro český potápěčský časopis Buddy / BuddyMag a naše expedice objevila nového žraloka obrovského u Goidhoo atolu patřícímu k Baa atolu, kde se vyskytuje pouze náhodně. Dostali jsme tu čest a žraloka jsme mohli i pojmenovat. Jméno už jsem ale zapomněla.

Žralok obrovský, žralok velrybí, whale shark, Maledivy, žralok nad hladinou

Ceny šnorchlování se žralokem obrovským anebo velrybím na Maledivách

Ceny zážitku šnorchlování se žralokem obrovským se pohybují dle lokality, ve které jste ubytování a dle toho, zda jste ubytováni na obydleném ostrově nebo na resortu. V případě plavby na lodi je zážitek započítán již v ceně dovolené. 

Orientační cena zážitku se žralokem obrovským na Maledivách se pohybuje od 70 USD do 300 USD za jednu osobu za jeden trip na sdílené lodi s více účastníky. Většinou však od 85 USD do 130 USD za jednu osobu za jeden trip na sdílené lodi s více účastníky. V případě, že se jedná o soukromý výlet, například jenom pro dvě osoby nebo rodinu, trip se vždy prodraží. Soukromé plavby většinou preferují pouze hosté luxusních resortů.

Lucie Mohelníková, Šnorchlování se žralokem obrovským, Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Jak zarezervovat šnorchlování se žralokem obrovským na Maledivách?

Ať se jedná o pobyt na obydleném ostrově nebo na resortu, zážitek šnorchlování se žralokem obrovským se vždy zajišťuje až přímo na místě, a to buď na recepci ubytování, v centru vodních sportů a aktivit nebo v potápěčském centru, které patří k ubytování nebo s ubytováním spolupracují. Kde přesně zážitek zajistit vám vždy sdělí personál penzionů, hotelů či resortů.

Šnorchlování se žralokem obrovským aneb se žralokem velrybím se vždy pořádá a nabízí několikrát týdně dle počtu zájemců. Jak je zmíněno výše, je možné uspořádat i privátní tripy jenom pro dvě osoby nebo rodinu. V tomto případě se ale zážitek prodraží. 

 

V případě zajištění zážitku dopředu, což penziony, hotely a resorty na Maledivách nepreferují, se jedná o zájezd a dle zákona jej nemůže nabízet a zajišťovať žádná cestovní agentura, ale pouze pojištěná cestovní kancelář. Pozor na to, s kým cestujete! V případě, že s námi cestujete na zájezd, naši originální poznávačku "Maledivy s Lucií aneb Maledivy s česky hovořící průvodkyní", zážitek šnorchlování se žralokem obrovským je v rámci okruhu již zajištěn.

Žralok obrovský, korálový útes u ostrova Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

© Info a fotografie použité na této stránce o žraloku obrovském 

Fakta o žraloku obrovském jsou oficiální informace od neziskové organizace Maldives Whale Shark Research Programme. Ostatní informace jsou mé osobní a dlouholetých zkušenosti a zážitky se žralokem obrovským na Maledivách. Všechny fotografie použité na této stránce o žraloku obrovském, mimo té, kde jsem se žralokem obrovským vyfocena já, foto mi pořídili Island Divers z ostrova Dhigurah, jsou mé vlastní, pořízené během šnorchlování se žralokem obrovským. Videí mám mnoho, jen jsem je ještě nestihla zpracovat. 

bottom of page