top of page
Šnorchlování na Maledivách, Freediving na Maledivách

Maledivy: Šnorchlování a freediving na nejenom korálových útesech

Milujete podmořský život? A rádi byste svoji dovolenou zaměřili zejména na šnorchlování nebo freediving aneb volné potápění bez přístroje? Pak právě pro vás tu máme speciální nabídku těch nejlepších šnorchlařských a freediverských lokalit na Maledivách. Na každém korálovém útesu na Maledivách je možné potkat velké množství druhů ryb vč. "Nema", malých i větších útesových žraloků, rejnoků, želv, humrů, chobotnic a dalších podmořských kreatůrek. Ve vybraných lokalitách je možné jako placený výlet šnorchlovat či freedivingovat na potopeném lodním vraku, se žraloky druhu Nurse Shark, se žralokem obrovským aneb Whale Shark a s mantami. Sem tam, když se poštěstí, kolem vás proplavou i delfíni. Každopádně šnorchlování a freediving s divokými delfíny na Maledivách není podporováno, a to z důvodu bezpečnosti. Známe ty nejhezčí korálové útesy s živými korály. Šnorchlovali a freedivingovali jsme v těch nejhezčích lokalitách na Maledivách!

Šnorchlování a freediving na domácím korálovém útesu na Maledivách

Šnorchlování a freediving je možné na každém domácím korálovém útesu, které ale nejsou samozřejmostí každého ostrova, a to ať se jedná o obydlené, neobydlené, resorty nebo sandbanky. Ale nezoufejte, my víme, které ostrovy mají ty nejhezčí korálové útesy. Na každém korálovém útesu uvidíte zmíněné výše.

Šnorchlování a freediving na korálovém útesu na Maledivách jako placený výlet

V případě, že jakýkoliv ostrov, na kterém jste ubytování nemá vlastní korálový útes, který je dostupný přímo z pláže, vždy je možné si zaplatit výlet lodí na blízký korálový útes. Někdy to bývá i více útesů v jednom výletu. Ceny za jednu osobu se pohybují od 25 USD do 300 USD dle zvoleného balíčku, druhu zvířátek, vzdálenosti lokality a dalších faktorů.

Šnorchlování a freediving se želvami na Maledivách

Šnorchlování a freediving se želvami je na Maledivách možné jak na domácích korálových útesech, tak jako placené výlety. Setkání se se želvou je o náhodě. Nic není 100 % garantováno!

Šnorchlování a freediving s různými druhy rejnoků na Maledivách a zakázané krmení

Šnorchlování a freediving s různými druhy rejnoků na Maledivách je možné na každém domácím korálovém útesu. Rejnoci žijí všude a šnorchlování a freediving s nimi je o náhodě. Rejnoci se bohužel pro zábavu turistů také krmí, což je zakázané.

Šnorchlování a freediving s útesovými žraloky na Maledivách

Šnorchlování a freediving s útesovými žraloky různých druhů a velikostí je na Maledivách možné na každém domácím korálovém útesu. Různé druhy žraloků, tedy mimo kladivouna a žraloka obrovského, žijí po celých Maledivách a na každém korálovém útesu. Šnorchlování a freediving s útesovými žraloky je o náhodě.

Šrnorchlování se žraloky sestřičkami, na potopeném Vraku, Vaavu atol, Maledivy

Šnorchlování a freediving se žraloky Nurse Shark na Maledivách a zakázané krmení

Šnorchlování a freediving se žraloky sestřičkami aneb druhem Nurse Shark je na Maledivách možné jako placený výlet. Čas od času je možné na spící žraloky sestřičky možné narazit také na domácích korálových útesech. Nurse Sharks jsou noční tvorové, ve dne spí a v noci loví. Abyste mohli se žralokem durhu Nurse Shark šnorchlovat či freedivingovat ve dne, musí se vzbudit a nakrmit, což je na Maledivách zakázané! Při šnorchlování a freedivingu se žraloky Nurse Shark, byť mají menší hubu a svou kořist pouze sají, buďte opatrní. Na žraloky nesahejte!

Šnorchlování se žralokem obrovským, whale shark, Alif Dhaal atol, Maledivy (2).JPG

Šnorchlování a freediving se žralokem obrovským aneb whale shark na Maledivách

Šnorchlování a freediving se žralokem obrovským je na Maledivách možné jako placený výlet. Žraloka obrovského je možné vidět ve vybraných lokalitách a ve vybraném období, což je dešťová sezóna, kdy se na hladině drží hodně planktonu. V několika lokalitách se žralok obrovský drží celoročně. My víme, ve kterých! Kompletní informace o šnorchlování se žralokem obrovským.

Šnorchlování s mantami na Maledivách

Šnorchlování a freediving s mantami na Maledivách

Šnorchlování a freedivng s mantami je na Maledivách možné jako placený výlet. Manty je možné vidět ve vybraných lokalitách a ve vybraném období. Nejvíce jich je možné spatřit během dešťové sezóny, kdy se na hladině drží hodně planktonu. V několika lokalitách se manty zdržují celoročně. My víme, ve kterých! Při šnorchlování a freedivingu na manty nesahejte!

Lucie Mohelnikova, shipwreck, Vaavu atol, Maledivy

Šnorchlování a freediving na potopených vracích na Maledivách

Šnorchlování a freediving je možné i na částečně potopených vracích. Jeden je možné najít například na Vaavu atolu o obydleného ostrova Keyodhoo a druhý na Ari atolu u obydleného ostrova Mathiveri.

Bezpečnost při šnorchlování a freedivingu na Maledivách

Vždy při šnorchlování a freedivingu dbejte na bezpečnost! Nikdy nechoďte šnorchlovat sami, ale alespoň ve dvojicích. Nikdy nevíte, co se může stát. Křeč, dotěrný živočich, požahání medúzou... Nechoďte šnorchlovat a freedivingovat při velkém přílivu nebo odlivu, když jsou vlny a silné proudy, je to nebezpečné! Nešnorchlujte a nefreedivingujte během bouřky.

Šnorchlovací a freedivingové vybavení, masky, šnorchly a ploutve na Maledivách

Šnorchlovací vybavení doporučujeme mít vlastní. Rovněž tak masky, šnorchly a ploutve na freediving. Na obydlených ostrovech i na resortech je možné zapůjčit komplet masky, šnorchly i běžné ploutve. Některé resorty nabízí vybavení zdarma a některé za poplatek. Každopádně byť se šnorchlovací vybavení pravidelně dezinfikuje, mít vlastní masku a šnorchl, je mít vlastní!

Základy šnorchlování a freedivingu nejenom na Maledivách

Pokud jste nikdy nešnorchlovali, neváhejte to zkusit, protože to není obtížné jako potápění. Důležité je začít pomalu a v menších hloubkách. Nejprve se soustřeďte na dýchání, což znamená nedýchat nosem, aby se vám nezamlžovala maska a naučte se decentně hýbat nohama s ploutvemi. Později můžete přihodit i pohyb napodobující delfíny nebo vyžkoušet freediving aneb volné potápění, což je potápění bez přístroje jenom na nádech. Ploutve jsou na Maledivách i v jiných exotických destinacích opravdu potřebné, jelikož tu bývají proudy a bez ploutví to prostě a jednoduše neuplavete! Ale nelekejte se, všude je vždy označení, kam plavat můžete a kam ne, aby vás proudy neodnesly na jiný ostrov nebo nedejbože na širé moře.

Zakázané krmení žraloků a rejnoků na Maledivách, abyste s nimi mohli šnorchlovat

Krmení žraloků a rejnoků je na Maledivách zakázané od nepaměti. S krmením žraloků kdysi začaly resorty, které krmení jakýchkoliv žraloků a rejnoků postupně opouští, a to nejenom kvůli bezpečnosti turistů, ale z úcty k přírodě a přirozeným instinktům žraloků. Copak myslíte, že se stane, když se s krmením přestane? No nic pěkného to nebude. Bohužel krmení žraloků hojně zavádí obydlené ostrovy, aby přitáhly nízkorozpočtové cestovatele na levnou aktivitu. Během krmení žraloků a rejnoků při placeném šnorchlování za nimi nikdy nelezte do moře, je to nebezpečné! Vždy počkejte, až dají průvodci svolení. Při krmení žraloků a rejnoků z pláže je jakýkoliv kontakt a blízkost zakázána. Můžete se pouze dívat z povzdáli.

© Informace a fotografie použité na této stránce o šnorchlování a freedivingu

Informace použité na této stránce o šnorchlování na Maledivách vychází z mých vlastních zkušeností, které jsou doplněné informacemi od místních a personálu resortů. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, které na Maledivách fotím již od roku 2009.

Dovolená na Maledivách zaměřená na šrnochlování a freediving

bottom of page