top of page
Rybolov na Maledivách, rybolov tuňáka a velkých ryb

Maledivy: Rybolov v tropických vodách

Než o rybolovu na Maledivách začnu vyprávět, nejsem profesionální rybář, ale na ryby na Maledivách jezdím ráda. Když jsem na obydlených ostrovech, občas se mi na ryby podaří urvat i 3x do týdne. Rybáři profící si možná budou říkat, jak je možné, že toho o rybolovu na Maledivách tolik vím, když jsem amatér a jestli jsou informace v článku níže pravdivé, že?! Informace v tomto článku o rybolovu na Maledivách vychází z mé osobní zkušenosti a fakta, jakou jsou například sezóny, byla konzultována s profesionálními maledivskými rybáři.

Rybolov na Maledivách

Rybolov je na Maledivách druhým nejvýznamnějším příjmem země, a to hned po cestovním ruchu. Nebudu v článku vypisovat obecná fakta a čísla, protože ta stejně nikoho nezajímají. Zaměřím se na lovné techniky, sezóny, ceny, druhy pobytů s rybolovem a na to, jaký rybolov si může vyzkoušet a užít běžný turista. Každopádně, ať se jedná o jakýkoliv druh rybolovu, vždy je to nezapomenutelný zážitek.

Rybolov na Maledivách - Hand Line Fishing

Můj první rybolov v životě aneb Hand Line Fishing

Dodnes si pamatuji, když jsem v roce 2009 chytila svou první rybu v životě. Je to velice vtipná vzpomínka. Před západem slunce jsme vyrazili za resort, kde jsme byli ubytovaní. Na lodi nás bylo 20, spousta Japonců, kteří byli po rybolovu lační a pár amatéru jako já, kteří nikdy nelovili. Od posádky jsem do ruky dostala plastový kotouč s vlascem, na němž bylo malé olůvko a háček, na němž byl napíchnutý kousek ryby. Posádka řekla: "Hoď a občas s tím zahýbej (šmrdlací technika), až ucítíš, že se tam něco děje, že ti to něco žééére, tak škubni a motej a motej a motej." Tak jsem hodila, občas s tím zašmrdlala a čekala. Uběhlo pouhých 5 minut a já měla svoji první rybu v životě, viz. obrázek. Poté se mě podařilo chytit ještě jednu menší rybku. No každopádně lační Japonci nechytili skoro nic, ale tleskali mě a zvolili mě za rybáře večera. Po návratu na resort si každý, kdo chtěl, mohl nechat za příplatek rybu připravit od místního kuchaře. Kdo nechtěl, šel s posádkou do přístavu, kde se ryby nakrájely a krmily se jimi žraloci.

Lovné techniky rybolovu na Maledivách a co je zakázané

​Na Maledivách se loví několika různými technikami, a to od nejzákladnější, maledivské, kterou zvládne úplně každý, i ten, kdo ryby nikdy nelovil, až po ty náročnější a profesionální.

 

Klasickou technikou, kterou může lovit úplně každý, a to i děti, je již zmíněný Hand Line Fishing.

Pole Line Fishing na Maledivách.

Pole Line Fishing na Maledivách

​Tradičním maledivským rybolovem, jakým loví místní profesionálové i neprofesionálové je Pole Line Fishing, což je lov na dlouhé bambusové tyče, na kterých je uvázán pouze háček. Při této technice rybolovu se loví na živou návnadu, tzv. Live Baits. Rybáři v noci nebo k ránu do sítí naloví maličké rybičky různých druhů, např. Herrings (Sleď), BigEye Scad (Kranas mosazopruhý) a Fusiliers (Chňapálkovití), a poté je umístí do nádrže na lodi. Když přijde čas, vyplouvají na moře. Jakmile objeví hejno tuňáků nebo dalších ryb, jeden z rybářů hází maličké rybičky do moře a ostatní se snaží ulovit nějakou tu velkou rybu. Pro větší aktivitu ryb se tu ještě jako výpomoc používá proud vody, která simuluje větší hejno živé návnady. Tento lov je velmi ekologický a velmi šetrný k přírodě a mnoha dalším mořským tvorům. Maledivy jsou jediné, kde tento druhy rybolovu najdete. Na některých dalších ostrovech, například Šalamounových, se touto technikou loví také, ale jsou k ní používané sítě, což už není tak ekologické a šetrné k přírodě, protože se do těchto sítí snadno zachytávají i jiní mořští tvorové, a to delfíni, želvy atd. Tento druhy rybolovu většinou není přístupný turistům. Na Goidhoo atolu, v případě ubytování v našem budoucím penzionu Atholhu Residence, je ale možné tuto techniku s místními rybáři vyzkoušet. Já ji vyzkoušela a je to velmi zajímavé.

Jigging, Popping, Trolling, Fishing, Big Game Fishing, Maldives, Rybolov, Maledivy

​Poté se na Maledivách také muškaří (Fly Fishing), jigguje (Jigging), poppuje (Popping), trolluje (Trolling) - Big Game nebo také Sport Fishing, bottomuje (Bottom Fishing), spinuje (Spin Fishing), netuje (Net fishing) a harpunuje / lov harpunou (SpeareFishing). Ovšem ne všechny z těchto technik jsou zákonem povolené a dostupné turistům. Lov harpunou je na Maledivách zakázaný, a to jak pro místní, tak turisty a je trestán stejnými tresty jako terorismus, což je z mého pohledu tak trošku postavené na hlavu. I když na Maledivách se není moc čemu divit, Maledivy jsou takový malý Kocourkov. Dále je zakázán také Net Fishing, což je lov do sítí, lov na korálových útesech, lov žraloků a želv. Ani tyto zákazy někteří z místních nerespektují a do sítí nebo na korálových útesech loví a loví jak žraloky, tak želvy.

Net Fishing - lov do sítí na Maledivách

Jaký rybolov si na Maledivách může běžný turista vyzkoušet

Turista se standardně k rybolovu dostanete na obydleném ostrově, na resortu anebo při plavbě výletní lodí, která je na rybolov specializovaná. Rozhodně není podmínkou, že musíte celý váš rybářský pobyt strávit na lodi a plout a plout a plout a chytat a chytat a chytat (přívlač z lodi). Tím, že je povolené cestování na obydlené lokální ostrovy, je možné po dobu dovolené bydlet na ostrovech v penzionech anebo hotelech, což je levnější varianta dovolené anebo na resortu v rybářské lokalitě / atolu vhodném pro rybolov a vyrážet na ryby z ostrova anebo rybařit přímo z pláže, mola nebo v přístavu (přívlač z ostrova). Nejenže, když zrovna nebude super počasí a bude rozbouřené moře, že nemusíte zvládat mořskou nemoc, ale také, že si druhý den, když zrovna nebudete mít na rybolov náladu, můžete zvolit jiné aktivity. Samozřejmě se dá pobyt nakombinovat tak, že budete pár dní rybařit z lodi a poté pár dní z ostrovů. Možností je spousta. Vždy ale vše závisí na vašich finančních možnostech. ​Máte-li doma prut, neváhejte a vezměte si ho na dovolenou s sebou. Na rybolov na Maledivách žádné povolení a ani rybářský lístek nepotřebujete.

Rybářské lokality na Maledivách

Na Maledivách je rybolov skvělý všude. Nejlepší lokalitou na rybolov je Baa atol, Noonu atol, Vaavu atol a Meemu atol. other way holiday má na vybraných atolech v nabídce většinu z výše zmíněných technik. Na všech atolech je možné rybařit technikou Hand Line Fishing v rámci exkurzí pořádanými ubytovacími kapacitami.

Rybolov na Vaavu atolu na Maledivách.

Jaké druhy ryb se na Maledivách loví​ a na co

Na Maledivách chytíte snad úplně všechno, co žije v tropických vodách. Od malých korálových rybiček, které by se lovit neměly a měly by se vracet zpět do moře, přes střední jako je Red snapper (Chňapal červený) a další druhy snapperů, Grouper (Kanic), Baraccuda (Soltýn barakuda), Skipjack Tuna / Striped Tuna (Tuňák pruhovaný) až po ty velké jako je Wahoo (Makrela solandrová), Mahi mahi (Zlak nachový), Swordfish (Mečoun obecný) Yellow Fin Tuna (Tuňák žlutoploutvý) a další.

 

Jak už bylo zmíněno, velké ryby jako je tuňák se ve většině případů loví na live bait. Mimo umělé návnady, které se používají při rybolovu některými již zmíněnými technikami, se také často loví na malé kousky chobotnice nebo různých ryb. V nouzi místí občas také zkouší lovit na těsto, ze kterého se vyrábí placky roshi. Osobně jsem zkoušela a moc to nefunguje. Chobotnice je chobotnice.

Nalovené ryby se pak vaří, grilují, smaží anebo suší. Maledivská kuchyně.

Kdy je sezóna na rybolov na Maledivách

Rybařit se na Maledivách dá kdykoliv během roku, vždy něco chytíte, ovšem rybolov některých ryb je limitován sezónami. Na Maledivách máme dvě sezóny, a to Iruvaa a Hulhangu, a právě s přicházející sezónou Iruvaa na Maledivy připlouvá mnoho malých rybek, které se používají na live baits (živé návnady) a mnoho dalších velkých ryb. Sezóna na rybolov začíná v listopadu a končí v dubnu. Začátkem Iruvaa bývá dost větrno a rybolov je obtížnější, naopak v únoru se vítr začíná klidnit, vln ubývat a podmínky pro rybolov se tak stávají nejpříznivějšími z celého roku. Top sezóna na rybolov je tedy od března do druhé půlky dubna, kdy i velké ryby jako jsou tuňáci připlouvají blíže k ostrovům. Toto období je i TOP na válečku na pláži a další aktivity. V období Hulhangu, tedy v našich letních měsících červen, červenec a srpen přichází období dešťů, i když už není tak hrozné, jak bývalo a ryby odplouvají dále od ostrovů, na širé moře.

Ceny rybolovu na Maledivách

Rybolov na Maledivách není žádnou levnou záležitostí, a to proto, že do této akce musíte připočítat letenku, dopravu, ubytování, stravu a samotný rybolov. Ceny rybolovů se pohybují různě, záleží na tom, jak moc jste náročný rybář. Rybařit se dá zdarma z pláže, jak metodou hand line, tak s prutem anebo již zmíněnými technikami, které jsou finančně náročné. Pro nás „nerybáře“ a méně náročnější rybáře je tu rybolov s místními od 25 USD za osobu za 2 hodiny. Pro náročnější rybáře je tu Big Game fishing a další techniky, kde se ceny pohybují od 200 USD za osobu za 1 hodinu a dále pak rybářské safari, většinou pobyty na týden, kde vás pobyt vyjde od 1 200 USD bez letenky na Maledivy. Vaše nalovené úlovky je možné si nechat ugrilovat na pláži nebo v restauraci.

Tip na dovolenou s rybolovem na Maledivách

Jste-li vášnivý rybáři a manželky s dětmi vás nechtějí na ryby pouštět samotné, není nic jednoduššího než vyrazit na Maledivy, kde váš pobyt může vypadat tak, že chlapi půjdou rybařit a ženské se budou slunit na pláži. Nejedna smíšená skupinka už této možnosti využila. Spokojenost pak bude na obou stranách.

Pobyt s rybolovem na Maledivách

Milujete rybolov a nechce se vám celou dobu pobytu trávit a spát na lodi? Tak tu pro vás máme speciální nabídku pobytů s rybolovem na obydlených lokálních ostrovech a rybolov s místními profíky. Stačí si jen vybrat vaši oblíbenou techniku rybolovu, např. klasický maledivský, muškaření - fly fishing, jigging, popping, trolling anebo sportovní rybolov - Big Game Fishing a my vám doporučíme vhodnou lokalitu.Pokud jste parta rybářů, jsme pro vás u vybraných partnerů schopni zajistit speciální slevy od 3 pokojů / 6 osob. 

Pokud jste smíšená parta přátel, rodina nebo pár, chlapík rybář a panička milovnice relaxu na pláži, i vy si u nás přijdete na své. Pro nás není problém zajistit perfektní dovolenou pro vás oba.

Pobyt anebo plavba s rybolovem na Maledivách

Máte-li zájem o dovolenou na Maledivách s rybolovem, neváhejte nás kontaktovat. Rybářské pobyty a plavby zajišťujeme na míru, tedy dle přání klientů, finančních možností a v rámci možností a zákonů Malediv.

© Informace a fotografie použité na této stránce o rybolovu na Maledivách

Informace o rybolovu na Maledivách použité na této stránce pochází z oficiálních vládních zdrojů, od místních rybářů a z mých vlastních zkušeností s rybolovem na Maledivách. Fotografie použité na této stránce jsou mimo fotografií na koláži z Big Game Fishing mé vlastní. Fotky z Big Game Fishing jsou našich partnerů, kteří se tímto rybolovem zabývají a jsou použity s jejich svolením.

bottom of page