top of page
Haa Dhaalu atol, Thiladhunmathi Dhekunuburi

Haa Dhaalu atol aneb Thiladhunmathi Dhekunuburi

Haa Dhaalu atol (Haa Dhaalu Atoll) je oficiálně registrovaný jako Thiladhunmathi Dhekunuburi (South Thiladhunmathi Atoll) a jedná se o jižní část Thiladhunmathi, přírodního atolu Malediv. Tento správní obvod zahrnuje ostrov Makuudhoo nebo Maamakunudhoo (Malcolm Atoll), včetně útesu, stejně tak jako jižní část většího Thiladhunmathi (Tiladummati atolu.) Thiladhunmathi byl 21. května 1958 rozdělen na severní a jižní obvod.

Ostrovy Haa Dhaalu atolu

Haa Dhaalu atol zahrnuje celkem 33 ostrovů, z nichž je 13 obydlených, 3 industriální, 13 neobydlených, 1 z nich je v provozu jako resort a na 2 jsou resorty ve výstavbě a 1 je k pronájmu.

 

Obydlené ostrovy

Finey (Větší, zelený farmářský ostrov, obklopený korálovým útesem. Na ostrově se nachází malá vesnička.), Hanimaadhoo (Velký, zelený ostrov obklopený lagunou i korálovým útesem. Na ostrově se nachází větší vesnice a mezinárodní a vnitrostátní letiště.), Hirimaradhoo (Středně velký farmářský ostrov, který je obklopený korálovým útesem.), Kulhudhuffushi (Tento ostrov je hlavním městem atolu Haa Dhaalu a jedná se o středně velký, hustě obydlený ostrov, který je obklopený korálovým útesem. Na ostrově se nachází jezero Mashi Kulhu, které je přírodní rezervací.), Kumundhoo (Větší farmářský ostrov, který obklopuje korálový útes.), Kurin'bee / Kurinbi (Menší ostrůvek s úměrným množstvím obyvatel, obklopený korálovým útesem.), Makunudhoo (Větší, hustě obydlený ostrov, obklopený lagunou s mořskou trávou a korálovým útesem.), Naivaadhoo (Větší, zelený ostrov se středně velkou vesnicí, který obklopuje laguna s mořskou trávou.), Nellaidhoo (Menší, hustě obydlený ostrov, který obklopuje korálový útes.), Neykurendhoo (Větší, krásně zelený ostrov, který obklopuje korálový útes a nachází se na něm středně velká vesnice.), Nolhivaramu / Nolhivaran (Středně velký, farmářský ostrov s korálovým útesem a jezerem Kulhi. Středně velká vesnice se nachází uprostřed ostrova.), Nolhivaranfaru (Větší ostrov s farmářskými políčky, nádhernou zelení, dlouhou pláží a lagunou. Na ostrově se nachází pouze malá vesnice.) a Vaikaradhoo (Středně velký, zelený a poměrně hustě obydlený ostrov, který obklopuje korálový útes a menší laguna, plná mořské trávy.)  

 

Industriální ostrovy

Hon'daidhoo / Hondaidhoo (farmářský ostrov), Theefaridhoo (farmářský ostrov) a Vaikaramuraidhoo (farmářský ostrov)

 

Resorty

Naagoashi (ve výstavbě), Hon'daafushi (Hondaafushi Island Resort – v provozu) a Dhipparufushi (ve výstavbě)

 

K pronájmu a výstavbě resortu

Kudamuraidhoo

 

Neobydlené ostrovy

Faridhoo, Fenboahuraa, Hirinaidhoo, Innafushi, Kanamana, Kattalafushi, Keylakunu, Kudafarufasgandu, Kun'burudhoo / Kunburudhoo (Větší, zelený ostrov s korálovým útesem. Dříve obydlený, dnes už neobydlený.), Maavaidhoo, Muiri, Ruffushi a Veligan'du

 

Mezinárodní a vnitrostátní letiště

Hanimadhoo (Hanimadhoo International Airport / HAQ / VRMH)

Haa Dhaalu atol je vhodný pro milovníky klidu, dlouhých pláží a přírody

Na atolu Haa Dhaalu není moc rozvinutý cestovní ruch, a tak nabízí panenskou přírodu, korálové útesy, které nejsou tolik dotčené bělením korálů, jako ty na dolním konci Malediv. Celoročně tu bývá lepší počasí než na jihu u rovníku.

 

Milovníci potápění si nesmí nechat ujít Theefaridhoo Thila, což je skála plná měkkých korálů v odstínu žluté a poté Anemone Thila, u pobřeží ostrova Theefaridhoo, kde se vyskytuje Leopard Shark. Potápění je tu vhodné především pro začátečníky, ale na své si přijdou i pokročilí.

 

Našimi oblíbenými ostrovy na Haa Dhaalu atolu jsou obydlené ostrovy Hanimadhoo a Nolhivaranfaru, které patří do kolekce „hand picked by Lucie“. Z resortů bohužel zatím nemůžeme doporučit žádný. V případě, že vás zaujal jeden z našich oblíbených ostrovů, které se mezi sebou dají kombinovat anebo kombinace s dalšími ostrovy na horním atolu Haa Alif atolu, neváhejte nám zadat poptávku.

© Úvodní fotografie atolu je má vlastní.