Seenu atol aneb Addu Atholhu aneb Addu City

Seenu atol nebo Addu City je oficiálně registrován jako Addu Atholhu (Addu Atoll) a jedná se o nejjižnější atol Malediv. Addu atol, společně s ostrovem Fuvahmulah (Gnaviyani atol), který je zároveň také atolem, leží na jižní polokouli. Addu atol je hustě obydlen a je méně turistický. Skoro celý atol obklopuje mořská tráva a nejsou tu pověstné bělostné pláže, které jsou pro Maledivy typické. Pěstují se tu kokosové palmy. Najdeme tu také mnoho obchodů a různých mini továren, například na výrobu žabek a pantoflí. 

Britský protektorát

Od roku 1887 do 26. července 1965 byly Maledivy britským protektorátem. Na Seenu aneb Addu atolu mnoho let působili Britové, kteří tu zůstali až do roku 1976. V průběhu druhé světové války Britové na ostrově Gan vybudovali vojenské letiště, které je dnes mezinárodní, a které od roku 1956 používali jako strategickou vojenskou základnu, kde zaměstnávali mnoho místních.

 

Tím, že na Seenu aneb Addu působili Britové, je tato část Malediv a místní obyvatelé vzdělanější. Z oblasti Spojené suvadivské republiky pochází nejen mnoho mých dobrých přátel, ale také nejvíce profesionálů v cestovním ruchu jako například ředitelé a manažeři resortů, podnikatelé, politici a gangsteři. Někdy si říkám, že politik a gangster je vlastně jedno a to samé…a to na celém světě.

Spojená suvadivská republika aneb United Suvadive Republic

Spojená suvadivská republika anebo United Suvadive Republic byla samostatná republika, kterou 3. ledna 1959 vyhlásil vojenský tlumočník Abdulla Afeef Didi na základě vzniku moderního národa. Republika vznikla odtržením od tehdejšího Sultanátu, jímž Maledivy byly. Vznik Suvadivské republiky předcházely nepokoje. Ekonomika, která byla na Addu díky Britům založená na librách, se rychle rozvíjela a atol prosperoval. Administrativa Abdully Afeefa Didiho byla založena na demokratických principech, které byla na Maledivách neznámé. Didi nesnášel korupci. Zprávy o prosperitě Addu se roznesly také na dva sousední atoly, které spolu s Addu vytvořily Spojenou Suvadivskou republiku. Tuto republiku tedy tvořilo Seenu aneb Addu a sousední atoly Fuvahmulah (Gnaviyani atol) a Huvadu, které mají spolu s Addu společnou kulturu, historii a dialekt.

 

Dhivehi, maledivský jazyk, je na Seenu aneb Addu, Fuvahmulah a Huvadu jiný než na celých Maledivách. Z různých vtipných historek od mých přátel vím, že si místní z Male a ze samotného severu Malediv nerozumí s místními ze Suvadivské republiky. Na mnoho ostrovech mají místní vlastní jazyk, stejně tak, jako tomu je například na ostrově Gadhdhoo na Huvadu atolu, odkud pochází můj maledivský přítel Siraa. Pokud se dnes potkají místní ze severu a z jihu, samozřejmě všichni mluví stejným jazykem. Jižané svůj jazyk používají na svých rodných ostrovech anebo mezi sebou, když nechtějí, aby jim ostatní rozuměli.

 

Doba za Spojené suvadivské republiky byla plná konfliktů a povstání. Tehdejší nový předseda vlády Ibrahim Nasir požadoval plnou nezávislost republiky a vyklizení základny. Nasir protestoval u britské vlády, která v roce 1960 uznala nedělitelnost Malediv. Britská vláda dostala možnost užívat letiště Gan do doby, než bude hotová základna na ostrově Diego Garcia, který leží v Indickém oceánu a je nejjižnějším bodem celého korálového řetězce, který se táhne od západního pobřeží Indie přes Lakadivy (Laccadive Islands aneb Lakshadweep), které kdysi také patřily k Maledivám, přes Maledivy až pod rovník, po nynější Čagoské ostrovy. Diego Garcia je součástí Britsko Indickooceánského teritoria. Spojená suvadivská republika zanikla 23. září 1963. Abdulla Afeef Didi se pod britskou ochranou uchýlil na Seychely, kde žil až do své smrti v roce 1993. Spojená suvadivská republika detailně.

Ostrovy Seenu aneb Addu atolu

Addu atol zahrnuje celkem 29 ostrovů, z nichž jsou 4 obydlené, 21 neobydlených, 3 z nich jsou ostrovy, na kterých jsou vystavěné resorty a 1, na kterém je vystavěno letiště.  

 

Obydlené ostrovy

Hithadhoo (Tento ostrov je hlavní město atolu Seenu aneb Addu. Ostrov je velký a hustě obydlený, spojený s ostrovem Maradhoo.) Maradhoo (Tento ostrov je hustě obydlený a je celý obrostlý mořskou trávou. Pěkné pláže tu nenajdete. Maradhoo – Feydhoo je městská část ostrov Maradhoo, který se nachází v sousedství ostrova Feydhoo.) Pěkné pláže tu nejsou.), Feydhoo (Hustě obydlený ostrov spojený s ostrovem Feydhoo a ostrovem Gan, kde se nachází mezinárodní a vnitrostátní letiště. Ostrov je z velké části nasypán a nemá pěknou pláž.), HulhuMeedhoo (Hustě obydlený ostrov s jezery a farmami. Jednou z částí ostrova je vesnice Meedhoo a druhou Hulhudhoo. Ostrov byl na jihu rozdělen a vznikl tu resort Canareef.)

 

Resorty

Gan (Equator Village – v provozu), Herethere (Canareef – v provozu), Vilin'gili (Shangri-La's Villingili Resort & Spa - v provozu), Kedevaahera & Ismehela Hera (South Palm Resort – v provozu)

 

Neobydlené ostrovy

Aboohuraa, Bedhey aurah, Boduhajaraa, Dheeron'di, Dhigiheraa, Fathikedeheragadu, Gauken'di, Geskalhaheraa, Gomahera, Hankede, Hikahera, Kan'dihera gan'du, Koahera, Kodadhihera gan'du, Kudamaahera, Maahera, Mulikede, Savaaheli, Hasanbeaarah, Kudhehera a Kudahaajara

 

Mezinárodní a vnitrostátní letiště

Gan (Gan International Airport / GAN / VRMG)

Celé Addu jsem přelétla v letadle. Navštívila jsem ostrov Gan, kde se nachází letiště.

Seenu aneb Addu atol je vhodný pro milovníky golfu a potápění

Seenu aneb Addu atol je vhodný pouze pro milovníky golfu a potápění. Milovníci krásných bílých pláži si tu na své rozhodně nepřijdou! Pozor na akční letenky.

 

Na ostrově Gan, kde se nachází letiště, je vystavěn nejstarší hotel Equator Village, který tu postavili Britové. V tomto hotelu, i přesto, že se nachází na letišti, které je propojené s obydlenými ostrovy, se prodává alkohol. Dále tu na obydlených ostrovech najdeme pár obyčejných penzionů a hotýlků a také tři resorty.

 

Nejhezčím resortem je Shangri-La's Villingili Resort & Spa, který je dokonalý pro milovníky golfu. Resort Canareef a South Palm jsou vhodné pro milovníky potápění, kteří si přijdou na své při potápění na různých válečných lodních vracích anebo na známém spotu Addu Rocks. V této lokalitě je také možné celoročně spatřit manty. V dešťové sezóně sem občas zavítají kosatky.

Byť mám na Addu spoustu kamarádů, nepatří moc k mým oblíbeným atolů, a to z důvodů mořské trávy, přelidněnosti a nedostatku kvalitních pláží. Nicméně, pokud vás tento atol zaujal, rádi pro vás připravíme nabídku. Resort Shangri-La's Villingili Resort & Spa můžeme milovník golfu doporučit.

© Úvodní fotografie atolu je má vlastní.

Maledivské atoly
Maledivské atoly a vše o nich.
Vše o Maledivách
Vše o Maledivách aneb kompletní informace o mém malém tropickém ráji.
Poptávka dovolené
Poptávka dovolené dle přání a vašich finančních možností.
Show More
 • FB other way holiday
 • FB other way holidays
 • FB Lucie Mohelníková
 • Instagram other way holiday
 • Instagram other way holidays
 • Flickr other way holiday
 • LinkedIn Lucie Mohelníková
 • LinkedIn other way holiday
 • Twitter other way holiday
 • TikTok other way holiday
 • YouTube other way holiday
Maledivy levně i luxusně, s námi můžete obojí! 

Chcete-li zůstat v obraze a vědět o všem, co se kde na Maledivách šustne, sledujte naše facebookové stránky Maledivy by other way holiday anebo Maledivy a spol. by OWH v případě zájmu o kombinaci Malediv a Srí Lanky, stopu v Doha v Kataru nebo v Dubaji nebo jen tak z lásky k cestování.

Novinky a speciální nabídky dovolené na Maledivách nebo s možností kombinace se Srí Lankou nebo se stopoverem v Doha v Kataru? Nebojte, nejsme spamaři. Max. 3x měsíčně nebo méně. Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů!

other way holiday, to jsou s láskou a péči vybrané lokality, ostrovy, cenově dostupné i luxusní resorty, vily, hotely i penziony na Maledivách, ale i v jiných destinacích. Maledivy známe jako nikdo jiný široko daleko. Již jsme je procestovali skoro celé. Vaši dovolenou snů na Maledivách připravujeme na základně našich osobních zkušeností, které čerpáme od roku 2009. Víme a známe to, co jiní ne! other way holiday, to jsou s láskou tvořené kolekce jenom toho nejlepšího!

Rychlý kontakt

Česká republika / Czechia

Cestovní kancelář a cestovní agentura other way holiday  

Telefon | Viber | WhatsApp: +420 603 495 565

E-mail: rezervace@owh.cz a reservation@otherwayholiday.com

Provozní doba

Pondělí - Neděle: 09:00 do 19:00 h. SEČ

Neděle: Pouze pro VIP