Goidhoo atol aneb Goifulafehendu aneb Horsburgh atol na Maledivách
Goidhoo atol (Goidhoo Atoll nebo Goifulhafehendhu nebo Horsburgh Atoll) administrativně patří pod Baa atol (Baa Atoll nebo Maalhosmadulu Dhekunuburi), který je celý chráněný, je biosférickou rezervací, která je od roku 2011 je zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Podrobnější článek o přírodním Baa atolu již brzy. Oba přírodní atoly dělí mořský kanál, který je široký 9,7 km (6 mílí). Goidhoo atol je doslova ztraceným rájem.
Něco málo o Goidhoo atolu na Maledivách
Goidhoo atol je vzdálen 95,69 km (59 mil) od hlavního města Male, je oválného tvaru a je dlouhý 17,5 km a široký 8,5 km. Nejhlubší místo ve vnitřní laguně je něco málo přes 30 metrů. Laguna má písčité dno. Na rozdíl od lagun většiny malých atolů na Maledivách, ve středu této laguny nenajdeme korály. Náš malý Goidhoo atůlek má pouze jeden přírodní mořský kanál, a to Doru Kandu, kde se vyskytuje mnoho žraloků a velkých ryb a kudy k nám do laguny připlouvají manty, delfíni a mnoho dalších mořských potvůrek. Během severovýchodním monzunu sloužíval atol jako bezpečné útočiště pro lodě.
Ve starých námořních mapách je Goidhoo atol pojmenován jako Horsburgh atol podle Jamese Horsburgha, hydrografa společnosti East Ind-dia Company, autora příručky s pokyny k plachtění „Directions for Sailing to and from the East Indies, China, New Holland, Cape of Good Hope, and the interjacent Ports, compiled chiefly from original Journals and Observations made during 21 years' experience in navigating those Seas“. Horsburghova příručka se používala v první polovině 19. století až do doby, kdy Robert Moresby provedl průzkum celých Malediv, kdy byly poprvé v historii publikované přesné mapy Malediv. Brzy se mapy budou bohužel muset překreslit. Poděkovat za to můžeme vládě a nesmyslným projektům, kdy se pro stavbu resortů tvoří nové umělé ostrovy. „Proč?!“, ptám se já, když na Maledivách máme přes 1 200 přírodních ostrovů. (Na téma umělých ostrovů píši článek.)
Celý Goidhoo atol má pouze něco kolem 880 obyvatel (sčítání lidu 2015), z toho na Goidhoo žije něco kolem 550 obyvatel, na Fehendhoo kolem 100 obyvatel, ale je jich tu možné potkat pouze kolem 70 a na Fulhadhoo kolem 220 obyvatel. Původním zdrojem příjmu ostrovanů bylo tkaní a rybolov. Dnes je hlavním příjmem rybolov, farmaření, výroba rohoží z palmových listů, domácí práce a trošku také cestovní ruch.
Goidhoo atol je jeden z nejméně obývaných a turistických atolů na Maledivách vůbec. Příroda je tu panenská. Atol je domovem mantám, které je možné tu vidět celoročně, žraloku obrovskému (občas jich je vidět i vícero), mnoho dalším druhům žraloků, rejnokům, delfínům, želvám a dalším mořským potvůrkám. Možným mínusem by pro někoho mohly být koberce mořské trávy, které obklopují ostrov Goidhoo a částečně ostrov Fehendhoo. Mořskou trávu sem v roce 2004 přinesla tsunami, do té doby byla laguna čistá bez jakéhokoliv zeleného koberce. Nám ale tento koberec nevadí. Okysličuje moře a díky ní máme u nás na Goidhoo atolu mnoho živých korálů, což se o mnoho atolech na Maledivách říct nedá. Vše zle je vždy pro něco dobré! Místy mořská tráva mizí, a to tak, že přímo v ní začaly růst nové korály, které ji pomalu hubí. O korálech a bělení korálů na Maledivách.
Goidhoo atol patří k severním Maledivám a počasí tu celoročně bývá lepší než na jihu. Zejména v období vánočních svátků a Silvestra.
Ostrovy Goidhoo atolu na Maledivách
Goidhoo atol zahrnuje celkem 4 ostrovy, a to již zmíněné Goidhoo, Fehendhoo a Fulhadhoo, dále neobydlený ostrov Innafushi a pár dalších malých ostrůvků, které postupně přírodně vznikají. Jeden z nich se nachází přímo před naším ostrovem Fehendhoo a nese název Kahti Huraa, další dva jsou u kanálu Doru Kandu, a to Mathifaruhuraa a Dhashufaruhuraa. Ostrov InnaFushi je nyní vlastněn soukromou společností a je určen k výstavbě resortu. Zatím se ale využívá jako piknik ostrov. Součástí Goidhoo atolu je také mnoho sand banků anebo písečných mělčin. Velkému sand banku mezi ostrovy Fehendhoo a Fulhadhoo, který dle sezóny mění tvar a velikost, se říká Fareedhaafinolhu. Největším sand bankem, který se postupně formuje do neobydleného ostrova je Rahkairifinolhu anebo BodaFushi a nachází se v sousedství neobydleného ostrova InnaFushi. V hlavní sezónně, kdy má moře nejnižší hladinu, jich tu je možné najít až 100.
Dalším zajímavým místem Goidhoo atolu je zátoka s korálovým útesem Hanifalhu Bay, která je domovem mant. Manty mají na Goidhoo atolu domovů hned několik. Pozor, neplést s Hanifaru Bay na Baa atolu. Jedná se o dvě různé lokality.
Obydlené ostrovy
Goidhoo (Goidhu) je hlavním městem Goidhoo atolu. Jedná se o poměrně velký farmářský a rybářský ostrov, který je perfektní na výlety, a to jak pěšky nebo na kole, z ostrova Fehendhoo. Goidhoo obklopuje velká laguna, která je celá obrostlá mořskou trávou.
Fehendhoo (Fehendhu) je úzký, ale dlouhý ostrov s minimálním počtem obyvatel a penzionů, jedná se tak o ztracený ráj. Část ostrova je lemovaná mořskou trávou a část obklopuje velká tyrkysově modrá laguna. Mezi ostrovem Fehendhoo a Fulhadhoo je mnoho sand banků (písečných mělčin), kam se dá dojít pěšky.
Fulhadhoo je středně velký ostrov, který z jedné strany lemuje pěkná pláž. Na tomto ostrově je cestovní ruch rozvinutý mnohem více než na Fehendhoo a Goidhoo. Většinou je možné potkat tu rusky hovořící hosty.
Industriální ostrovy: 0
Resorty: 0
K pronájmu a výstavbě resortu: Innafushi
Neobydlené ostrovy: Kahti Huraa, Innafushi a Rahkairifinolhu aneb BodaFushi
Zajímavost Goidhoo atolu na Maledivách
Goidhoo atol a ostrovy Goidhoo, Fehendhoo a Fulhadhoo sloužily od roku 1602 do 90. let 20. století (zatím jsem se nedopátrala nikoho, kdo si pamatuje přesný rok ukončení) jako „vězení bez mříží“. Goidhoo atol je malý a oddělený od velkých atolů dvěma mořskými kanály, které bývají v období dešťů dost divoké a není možné je přeplavat a ani přeplout na malých loďkách, a tudíž by bylo velmi složité z ostrovů utéct, tak se vláda rozhodla tyto tři ostrovy na Goidhoo atolu využít jako vězení bez mříží a posílat sem místní i cizince do vyhnanství. Dříve nebyla doprava na ostrovy centralizovaná a vyvinutá jako je dnes.
Jedním z prvních „vězňů“ byl francouzský průzkumní François Pyrard, který tu v roce 1602 ztroskotal se svou celodřevěnou lodí jménem Corbin, jejíž vrak se nachází nedaleko Fulhadhoo a z něhož už dnes nezbylo skoro nic. O tomto vraku a jeho původní cestě se rozepíšu někdy jindy. Pyrard na ostrově Fulhadhoo strávil 5 let, za které se naučil Dhivehi (maledivský jazyk) a stal se tak autorem prvního rozsáhlého spisu o maledivské kultuře.
V 19. století na ostrově Goidhoo žila bývalá otrokyně, Afričanka Salaamaa, kterou tehdejší král Malediv koupil na své cestě Hajj do Mekky. Král otrokyni ze svých služeb před jeho smrtí propustil, a to proto, aby byl vzat „do nebe“. Osvobození otroků před smrtí majitele bylo běžnou praxí mezi vysokou maledivskou šlechtou. Na Goidhoo dodnes žijí potomci této africké ženy.
Na ostrov Goidhoo byli za trest posíláni muži za drobné delikty, jako například krádeže anebo politicky motivované zločiny. Vězněni tu byli i revolucionář, kteří stáli za revolucí a zrodem Suvadivské republiky. Na naše Fehendhoo byly posílány ženy, které měly předmanželský sex (jsem tu správně), podváděly své muže nebo porodily nemanželské dítě a na ostrov Fulhadhoo se posílali vrazi jakéhokoliv pohlaví.
Z vyprávění od jednoho velmi starého Maledivce, kterého jsem potkala náhodou a který na Fehendhoo v době vyhnanství aneb „vězení bez mříží“ působil jako hlídač vím, že to zase takové vězení nebylo, jelikož je kolem ostrovů Goidhoo, Fehendhoo a Fulhadhoo poměrně mělko a v určitých ročních obdobích je možné pěšky dojít z jednoho ostrova na druhý. Hlídač mi vyprávěl různé příběhy. Jedním z nich je, že ženy z ostrova Fehendhoo navštěvovaly muže z ostrova Goidhoo, a tak se stalo, že se rodily nové a nové děti a populace ostrovů se začala rozrůstat. Ostrovanům se na Goidhoo atolu zalíbilo natolik, že po zrušení vyhnanství na ostrovech zůstali žít.
Na našem ostrově Fehendhoo dodnes (září 2019) žije jeden Maledivec jménem Shabeer, který sem byl před mnoha lety poslán za trest za pěstování a kouření marihuany. Občas je u nás v džungli, a nejenom u nás, i na jiných obydlených ostrovech, cítit.
Na Fulhadhoo dodnes (září 2019) žije velmi starý Němec Joachim, kterému se dnes říká Ismail Be. Je mu něco přes 80 let a byl sem v 70. letech poslán za trest, že při dovolené na Maledivách zabil vlastní ženu. Muži se po skončení jeho trestu na Fulhadhoo a na Maledivách tolik líbilo, že už se do Německa nikdy nevrátil. Konvertoval k Islámu, oženil se s Maledivkou a počal s ní dítě, kterému je dnes (září 2019) něco přes 45 let, a který už je dnes také otcem. A co tohle vše znamená? Že mnoho z obyvatelů těchto třech ostrovů jsou vlastně potomci grázlíků. :-D Nebojte se, nic hrozného vám u nás ale nehrozí. Ostrované jsou tu sice méně vzdělaní než na jiných ostrovech, ale moc milí. Speciálně u nás na Fehendhoo! Náš ostrov Fehendhoo má prý také velmi bohatou historii ještě před „vězením bez mříží“. Údajně z ostrova pocházel jeden z maledivských králů, který tu se svou rodinou žil po dlouhá léta. Na ostrově Fehendhoo prý vždy žilo jen pár obyvatel.
Zdrojem těchto informací je již zmíněný starší maledivský muž, který na Fehendhoo působil jako hlídač a soudce Hathif Hilmy z Male, který některé případy soudil. S oběma muži jsem se potkala osobně.
Goidhoo atol je perfektní pro milovníky klidu, přírody, šnorchlu, rybolovu a kitesurfingu
Goidhoo atol má panenskou přírodu, jelikož tu žije jen pár obyvatel a cestovní ruch tu není tolik rozvinut jako na ostatních atolech. Najdeme tu mnoho korálových útesů s neponičenými a živými korály. Celoročně tu bývá lepší počasí než na jihu u rovníku.
Goidhoo atol je vhodný pro milovníky klidu, prázdných pláží, panenské přírody, šnorchlování, freedivingu, potápění (začátečníci a pokročilí), rybolovu a kitesurfery.
Jak už bylo zmíněno, Goidhoo atol je domovem mant, které je tu možné najít celoročně. Vyskytují se tu také žraloci obrovští (whale shark), kladivouni, žraloci černocípý, šedocípý a bílocípý, žraloci vouskatí (Nurse Shark), rejnokci, Eagle Rays, delfíni, želvy, pilot whale a občas je tu v nízké sezónně vidět také velryby. V roce 1963 tu bylo zaznamenáno přes tisíce létajících ryb.
Pokud vás tento atol zaujal, neváhejte nám zadat poptávku.
© Informace a fotografie použité na této stránce o Haa Alif atolu na Maledivách
Část informací použitých na této stránce jsou oficiální informace od maledivských úřadů, které jsou doplněné informacemi od místních a také z naší vlastní zkušenosti. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého života a delších pobytů na Goidhoo atolu na Maledivách.