top of page
Haa Alif atol, Thiladhunmathi Uthuruburi na Maledivách

Haa Alif atol aneb Thiladhunmathi Uthuruburi na Maledivách

Haa Alif aneb aneb Thiladhunmathi Uthuruburi je nejsevernější správní obvod Malediv a nachází se nejblíže ke Srí Lance a Indii. Pod Haa Alif spadá také atol Ihavandhippolhu, který je nejsevernějším přírodním atolem země.

 

Haa Alif atol zahrnuje 45 ostrovů, z nichž je 14 obydlených a na 2 jsou vystavěné resorty. Ostatní ostrovy jsou neobydlené nebo slouží jako farmářské či industriální ostrovy nebo jsou vyhrazené pro výstavbu resortů.

 

Za pozornost stojí jeden z nejhezčích a nejméně obydlených ostrovů Malediv, a to obydlený ostrov Vashafaru, který lemuje nádherná dlouhá pláž se stovkami kokosových palem a obří přírodní bazén, tedy krásná azurová laguna. V penzionu Blue Coral zažijete opravdovou pohostinnost Malediv. Dalším nádherným ostrovem s neskutečně dlouhou pláží s jemným bílým pískem je větší farmářský ostrov Kelaa, kde místní rybáři drží tradici rybolovu z dřevěných kůlů, který je znám ze Srí Lanky.

 

Za návštěvu stojí obydlený ostrov Utheemu s bohatou historií nebo Uligamu, který slouží jako oficiální přístav nejenom pro jachty plující z velkých dálek. Z resortů doporučuji Hideaway Beach a JA Manafaru. Oba ostrovy jsou přírodní, mají krásné pláže a korálové útesy.

 

V případě, že trávíte dovolenou na Haa Alif, nesmíte vynechat šnorchlování se želvami, karetami pravými u farmářského ostrova Maafahi, kterých je tu opravdu požehnaně.

 

Haa Alif má panenskou přírodu, jelikož tu cestovní ruch není tolik rozvinut. Tato lokalita je vhodná pro potápěče všech úrovní. Mořské kanály tu jsou mnohem širší a mělčí než ve zbytku Malediv, a to znamená, že tu nejsou tak silné proudy. Vášniví potápěči, freediveři, ale i šnorchlisté si přijdou na své na potopeném vraku Captain Pentals z roku 1963 u ostrova Filladhoo, který je domovem mnoha druhů ryb, žraloků a sib skvrnitých. Vrak je potopen v pouhých 14 metrech. V kanálu Ihavandhoo, který je mělký najdeme v pouhých 5 m hloubky čistící stanici, kde můžeme spatřit mnoho mant a dalších živočichů.

Obydlený ostrov Vashafaru na Haa Alif atolu na Maledivách.

Fakta o Haa Alif atolu na Maledivách

Haa Alif atol (Haa Alifu Atoll) je oficiálně registrovaný jako Thiladhunmathi Uthuruburi (North Thiladhunmathi Atoll). Jedná se o nejsevernější správní obvod Malediv. Haa Alif zahrnuje Ihavandhippolhu atol, který je nejsevernějším přírodním atolem maledivského souostroví, stejně tak jako Thiladhunmathi atol nebo Thiladhunmathi atol. Thiladhunmathi byl 21. května 1985 rozdělen na severní a jižní obvod. Severní obvod byl s Ihavandhippolhu sjednocen jako nový atol pod názvem Haa Alif nebo také severní Thiladhunmathi.

 

Severní Thiladhunmathi je třetí největší atol Malediv, a to jak populací, tak rozlohou. Nachází se nejblíže Srí Lance a Indie. V těchto místech a maledivských vodách často maledivská pobřežní stráž zachytává právě srílanské nebo indické rybáře, kteří sem připlouvají pytlačit. Hlavním městem Haa Alif atolu je Dhidhdhoo.

Vashafaru, Haa Alif atol, Maledivy

Obydlené ostrovy Haa Alif atolu na Maledivách

Baarah (Zajímavě tvarovaný ostrov se zátokou se slaným jezerem plných mangrovníků.), Dhihdhoo (Nikterak zajímavý, velmi hustě obydlený lokální ostrov s absencí zeleně.), Filladhoo (Nádherný velký ostrov, který je plný zeleně, na kterém je pouze malá vesnice. Bohužel tu není žádný penzion a ani hotel. Možnost výletu z ostrova Kelaa.), Huvarafushi (Hoarafushi) (Větší, hustě obydlený ostrov s ne úplně špatnou pláží.), Ihavandhoo (Větší, hustě obydlený ostrov s docela pěknou pláží.), Kelaa (Nádherný zelený ostrov s menší farmářskou vesnicí s dokonalou lagunou a pláží. Na tomto ostrově je možné se ubytovat v pěkný penzionech.) Maarandhoo (Poměrně obydlený větší ostrov se zelení a blízkým korálovým útesem. Bez možnosti ubytování.), Mulhadhoo (Větší zelený ostrov s menší vesnicí, který je obrostlý mořskou trávou.), Muraidhoo (Nikterak zajímavý menší ostrov.), Thakandhoo (Nikterak zajímavý menší ostrov.), Thuraakunu (Poměrně hustě obydlený menší ostrov.), Uligamu (Uligam) (Farmářský ostrov a přístav pro jachty plující kolem.), Utheemu (Menší obydlený ostrov s bohatou historií.) a Vashafaru (Větší obydlený ostrov s nádhernou dlouhou pláží.)

Otevřené resorty na Haa Alif atolu na Maledivách

Resort JA Manafaru na ostrově Manafaru a resort Hideaway Beach Resort & Spa na ostrově Dhonakulhi jsou v provozu. Dovolená na samotném konci Malediv, je jako dovolená ve ztraceném ráji.

Uzavřené resorty a ostrovy k pronájmu a výstavbě resortů na Haa Alif atolu na Maledivách

Resort J Resort na ostrově Alidhoo je po krachu trvale uzavřen a dále chátra. Je to takový pěkný Ghost Island. Na ostrov je bez povolení zákaz vstupu. Hlídá jej ochranka. Stejně jako výše zmíněný resort je na tom Berinmadhoo.

Ostrov Medhafushi a ostrov Naridhoo jsou zařazené v nabídce k pronájmu a jsou určené k výstavbě resortu.

Industriální a farmářské ostrovy Haa Alif atolu na Maledivách

Maafahi je neobydlený farmářský ostrov, na jehož korálovém útesu žije opravdu ohromné množství želv. Nikdy v životě jsem na 100 m nepotkala 16 želv.  Neskutečný zážitek. A proč to? Protože na Haa Alif atolu místní a cizinci z Asie žijící a farmařící na tomto atolu želvy neloví a nejí. Na mnoha atolech na Maledivách místní a expati želvy loví a jí. Údajně želví maso chutná jako hovězí, jen je tužší. Popravdě si dnes nejsem jistá, co jsem to tenkrát, opravdu kdysi hodně dávno, vlastně jedlav v tom hovězím kari, protože to maso, se vážně nedalo užvejkat.

Neobydlené ostrovy Haa Alif atolu na Maledivách

Ostrovy Alidhuffarufinolhu, Beenaafushi (Bibeerah), Dhapparuhuraa, Dhigufaruhuraa, Gaafushi, Gaamathikulhudhoo, Gallandhoo, Govvaafushi, Huvahandhoo, Innafinolhu, Kan'daalifinolhu, Kudafinolhu, Maafinolhu, Maarandhoofarufinolhu, Madulu, Matheerah, Medhafushi, Mulidhoo, Naridhoo, Umarefinolhu, Un'gulifinolhu, Van'gaaru, Velifinolhu a Umuraiyfinolhu jsou neobydlené.

 

K neobydleným ostrovův Haa Alif atolu dnes již patří také dříve obydlený ostrov Hathifushi. Dne 30. června 2007 bylo 150 místních přemístěno na ostrov Hanimadhoo z důvodu chybějící občanské vybavenosti.

Sandbank, písečná mělčina, Haa Alif atol, Maledivy

Haa Alif atol na Maledivách je vhodný pro milovníky klidu a přírody

Haa Alif atol má panenskou přírodu, jelikož tu cestovní ruch není tolik rozvinut, mnoho korálových útesů s neponičenými korály a bývá tu celoročně lepší počasí než na jihu u rovníku.

 

Tato lokalita je vhodná pro potápěče začátečníky, ale ani profíci tu nepřijdou zkrátka. Mořské kanály tu jsou mnohem širší a mělčí než ve zbytku Malediv, a to znamená, že tu nejsou tak silné proudy. Na jihozápadě je možné potápění u vraku Filadhoo, který je potopen v pouhých 14 metrech. V kanálu Ihavandhoo, který je mělký najdeme v pouhých 5 m hloubky čistící stanici, kde můžeme spatřit mnoho mant a dalších živočichů. Pro pokročilé jsou tu dva potápěčské spoty, a to Heaven a Hell.

Na Haa Alif atolu je naším oblíbeným obydleným ostrovem Kelaa a resorty Ja Manafaru a Hideaway Beach Resort. Tyto ostrovy patří do naší kolekce „hand picked by Lucie“. Obydlený ostrov Kelaa lze kombinovat s dalšími nádhernými obydlenými ostrovy, které se nachází na dolním Haa Dhaalu atolu nebo se zmíněními resorty. Pokud vás tento atol zaujal, neváhejte nám zadat poptávku.

Společná historie Haa Alif atolu na Maledivách s ostrovem Minicoy a souostrovím Lakadivy

V případě, že byste ze samotného konce Malediv, a to z nejseverněji položeného obydleného ostrova Thuraakunu, pluli na lodi nebo letěli letadlem přes mořský kanál The Eight Degree Channel, zhruba po 130 km byste narazili na obydlený ostrov Minicoy známý také jako Maliku Island, který již od roku 1956 patří do území Indie, k Lakadivským ostrovům, které kdysi dávno patřily k Maledivám.

 

Obyvatelé jak severních Malediv, tak vybraných ostrovů Lakadiv mluví i stejným jazykem, a to buď maledivsky - dhivehi, jazykem mahal, což je dhivehi, jen tomu tak neříkají nebo hindi, který je typický pro Indii. Angličtina je tu také samozřejmostí. Někteří obyvatelé mají dokonce dvojí národnost, a to maledivskou a indickou. Obyvatelé ostrova Minicoy proti připojení ostrova k Indii v minulosti protestovali. Mnoho předků obyvatel severu Malediv pochází právě z ostrova Minicoy.

Obyvatelé ostrova Minicoy aneb Maliku Island mají dokonce stejnou kuchyni jako Maledivy i stejné tradice a zvyky. Samozřejmostí jsou ale i nové tradice a zvyky, jako jsou třeba závody na lodích podobných tradičním maledivským Dhoni, které jsou ale mnohem delší. V dávné historii tu měli náboženství budhistické, které vystřídal Islám, stejně tak, jako na Maledivách.

Lakadivy mají celkem 36 ostrovů, které jsou podobné maledivským ostrovům, jen jich je většina mnohem větších a hustěji obydlených. Najdeme tu také menší neobydlené ostrovy a sandbanky jako na Maledivách. Obydlených ostrovů Lakadiv je jenom 10 a jsou to ty největší. Nejznámější, největší a nejvíce obydlené ostrovy, kde žije od 8 do 14 000 obyvatel jsou Minicoy Kavaratti, Androth (Andrott) a Agatti. 

 

Výstavba na ostrovech tu hodně připomíná Indii nebo Srí Lanku. Mají tu dokonce i vysoké majáky, které na Maledivách nemáme.

 

Cestovní ruch na Lakadivách funguje spíše pro místní nebo pro opravdové batůžkáře. Žádné luxusní hotely a resorty tu nenajdete. V minulosti se sice zprávy o výstavbě resortů s vodními vilami na Lakadivách objevily, ale v případě Lakadiv jsou resorty jako na Maledivách nereálné.

 

Dostat se na Lakadivy je možné pouze přes indickou vládu, a to vládní organizaci Society for Promotion of Nature Tourism and Sports, která má sestavené balíčky na max. 3 dny. Na Lakadivské ostrovy je možné se dostat pouze většími trajekty nebo letadly z Kochi z Indie. Vše o Lakadivách.

© Informace a fotografie použité na této stránce o Haa Alif atolu na Maledivách

Část informací použitých na této stránce jsou oficiální informace od maledivských úřadů, které jsou doplněné informacemi od místních a také z naší vlastní zkušenosti. Haa Alif atol jsem navštívila mnohokrát. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého života a pobytů na Maledivách, jež fotím od roku 2009. Informace o ostrově Minicoy a Lakadivách pochází od Maledivců z Haa Alif atolu na Maledivách a z oficiálních vládních zdrojů Indie a Lakadiv.

bottom of page