top of page
Haa Alif atol, Thiladhunmathi Uthuruburi, Maledivy

Haa Alif atol aneb Thiladhunmathi Uthuruburi

Haa Alif atol (Haa Alifu Atoll) je oficiálně registrovaný jako Thiladhunmathi Uthuruburi (North Thiladhunmathi Atoll). Jedná se o nejsevernější správní obvod Malediv. Haa Alif zahrnuje Ihavandhippolhu atol, který je nejsevernějším přírodním atolem maledivského souostroví, stejně tak jako Thiladhunmathi atol nebo Thiladhunmathi atol. Thiladhunmathi byl 21. května 1985 rozdělen na severní a jižní obvod. Severní obvod byl s Ihavandhippolhu sjednocen jako nový atol pod názvem Haa Alif nebo také severní Thiladhunmathi.

 

Severní Thiladhunmathi je třetí největší atol Malediv, a to jak populací, tak rozlohou. Nachází se nejblíže Srí Lance a Indie. V těchto místech a maledivských vodách často maledivská pobřežní stráž zachytává právě srílanské nebo indické rybáře, kteří sem připlouvají pytlačit. Hlavním městem Haa Alif atolu je Dhidhdhoo.

Ostrovy Haa Alif atolu

Haa Alif atol zahrnuje celkem 45 ostrovů, z nichž je 14 obydlených, 1 je industriální, 25 neobydlených, na 2 ostrovech jsou resorty, které jsou v provozu, na 1 je resort ve výstavbě a na 1 je resort, který je trvale uzavřen po bankrotu společnosti, která jej provozovala a 2 jsou k pronájmu, určené pro výstavbu resortu.

Baarah (Zajímavě tvarovaný ostrov se zátokou se slaným jezerem plných mangrovníků.), Dhihdhoo (Nikterak zajímavý, velmi hustě obydlený lokální ostrov s absencí zeleně.), Filladhoo (Nádherný velký ostrov, který je plný zeleně, na kterém je pouze malá vesnice. Bohužel tu není žádný penzion a ani hotel. Možnost výletu z ostrova Kelaa.), Huvarafushi (Hoarafushi) (Větší, hustě obydlený ostrov s ne úplně špatnou pláží.), Ihavandhoo (Větší, hustě obydlený ostrov s docela pěknou pláží.), Kelaa (Nádherný zelený ostrov s menší farmářskou vesnicí s dokonalou lagunou a pláží. Na tomto ostrově je možné se ubytovat v pěkný penzionech.) Maarandhoo (Poměrně obydlený větší ostrov se zelení a blízkým korálovým útesem. Bez možnosti ubytování.), Mulhadhoo (Větší zelený ostrov s menší vesnicí, který je obrostlý mořskou trávou.), Muraidhoo (Nikterak zajímavý menší ostrov.), Thakandhoo (Nikterak zajímavý menší ostrov.), Thuraakunu (Poměrně hustě obydlený menší ostrov.), Uligamu (Uligam) (Farmářský ostrov a přístav pro jachty plující kolem.), Utheemu (Menší obydlený ostrov s bohatou historií.) a Vashafaru (Větší obydlený ostrov s nádhernou dlouhou pláží.)

 

Industriální ostrovy

Maafahi (neobydlený farmářský ostrov)

 

Resorty

Alidhoo (J Resort Alidhoo – po krachu trvale uzavřen), Berinmadhoo (ve výstavbě), Dhonakulhi (Hideaway Beach Resort & Spa – v provozu) a Manafaru (JA Manafaru – v provozu)

 

K pronájmu a výstavbě resortu

Medhafushi a Naridhoo

 

Neobydlené ostrovy

Alidhuffarufinolhu, Beenaafushi (Bibeerah), Dhapparuhuraa, Dhigufaruhuraa, Gaafushi, Gaamathikulhudhoo, Gallandhoo, Govvaafushi, Hathifushi (Dnes již neobydlený ostrov dříve býval obydleným. Dne 30. června 2007 bylo 150 místních přemístěno na ostrov Hanimadhoo z důvodu občanské vybavenosti.), Huvahandhoo, Innafinolhu, Kan'daalifinolhu, Kudafinolhu, Maafinolhu, Maarandhoofarufinolhu, Madulu, Matheerah, Medhafushi, Mulidhoo, Naridhoo, Umarefinolhu, Un'gulifinolhu, Van'gaaru, Velifinolhu a Umuraiyfinolhu

Haa Alif atol je vhodný pro milovníky klidu a přírody

Haa Alif atol má panenskou přírodu, jelikož tu cestovní ruch není tolik rozvinut, mnoho korálových útesů s neponičenými korály a bývá tu celoročně lepší počasí než na jihu u rovníku.

 

Tato lokalita je vhodná pro potápěče začátečníky, ale ani profíci tu nepřijdou zkrátka. Mořské kanály tu jsou mnohem širší a mělčí než ve zbytku Malediv, a to znamená, že tu nejsou tak silné proudy. Na jihozápadě je možné potápění u vraku Filadhoo, který je potopen v pouhých 14 metrech. V kanálu Ihavandhoo, který je mělký najdeme v pouhých 5 m hloubky čistící stanici, kde můžeme spatřit mnoho mant a dalších živočichů. Pro pokročilé jsou tu dva potápěčské spoty, a to Heaven a Hell.

Na Haa Alif atolu je naším oblíbeným obydleným ostrovem Kelaa a resorty Ja Manafaru a Hideaway Beach Resort. Tyto ostrovy patří do naší kolekce „hand picked by Lucie“. Obydlený ostrov Kelaa lze kombinovat s dalšími nádhernými obydlenými ostrovy, které se nachází na dolním Haa Dhaalu atolu nebo se zmíněními resorty. Pokud vás tento atol zaujal, neváhejte nám zadat poptávku.

© Úvodní fotografie atolu je má vlastní. Fakta pochází z oficiálních maledivských vládních zdrojů a další informace z vyprávění od maledivských obyvatel.

bottom of page