top of page
Vaavu atol aneb Felidhe Atholhu na Maledivách

Vaavu atol aneb Felidhe Atholhu na Maledivách

Vaavu atol aneb Felidhe Atholhu patří k méně obydleným atolům a zahrnuje 19 ostrovů, z nichž je 5 obydlených, a na 5 jsou resorty. Ostatní ostrovy jsou neobydlené. Některé z nich slouží jako piknik ostrovy pro místní a turisty. Najdeme tu také pár pěkných sandbanků.

 

Vaavu atol aneb Felidhe Atholhu nebo Felidhu Atoll je správní obvod Malediv zahrnující 2 přírodní atoly Felidhu a Vattaru, který se nachází pod přírodním atolem Felidhu. Přírodní atol Vattaru má v průměru 9 km a má pouze jeden jediný maličký neobydlený ostrůvek se stejným názvem, a to Vattaru.

 

Nejvýchodnějším geografickým bodem Malediv je korálový útes Fottheyo Muli (Foiytheyo Muli), který patří k nádhernému a velkému neobydlenému ostrovu Fottheyo Bodufushi (Foththeyobodufushi nebo Foiytheyo Bodufushi), který jsem nesčetněkrát navštívila. Celý Vaavu atol je nejmenší administrativní atol na Maledivách z hlediska počtu obyvatel. Hlavním městem atolu je Felidhoo (Felidhu). Nejhezčím obydleným ostrovem je Thinadhoo, které je už dnes ale hodně turistické nebo Fulidhoo s velkou lagunou.

 

​V posledních letech je Vaavu atol populární díky šnorchlování a potápění se žraloky vouskatými u resortů Alimantha a Dhiggiri, které mají krásné korálové útesy a potopenému indonéskému vraku Jakarta (2016), který se nachází nedaleko obydleného ostrova Keyodhoo. Velké oblibě se těší také krmení a focení s rejnoky a žraloky u obydleného ostrova Fulidhoo, které je na Maledivách zakázané.

Vaavu atol je velmi známý atol pro svou podvodní krásu a bohatost mořského života. Je perfektní pro potápěče, freedivery, šnorchlisty i pro vášnivé rybáře. 

 

​Vaavu atol se nachází 64 km od hlavního města Male a dopravit se sem můžete hydroplánem nebo loděmi. Cesta hydroplánem trvá cca 20 min. a více, rychlo lodí cca 60 minut a více a tradiční maledivskou motorovou lodí dhoni 5 hodin a více. Délka letu nebo plavby záleží na poloze ostrovů, kam máte namířeno.

 

Na Vaavu jsem strávila opravdu mnoho času, patří mezi naše nejoblíbenější atoly na Maledivách. Velmi si jej oblíbili také Italové, kteří zde našli svůj druhý domov. Tento atol je také na trase všech potápěčských safari lodí a jachet.

Indonéský lodní vrak Jakarta na Vaavu atolu, Lucie Mohelníková.

Zajímavost Vaavu atolu na Maledivách - Potopený vrak Jakarta a žraloci Nurse Sharks

Potopený indonésky lodní vrak Jakarta u obydleného lokálního ostrova Keyodhoo, Felidhoo a Thiandhoo. Loď se tu částečně potopila na mělčině v roce 2016 a od té doby pomalu klesá a obrůstá korály. Svůj nový domov tu našlo již poměrně velké množství ryb. Vrak při svých cestách na Maledivy navštěvuji každoročně a jeho postupné klesání a změny jsou vidět. Zajímavé je rovněž šnorchlování a potápění se žraloky druhu Nurse Shark. Žraloci jsou bohužel pro zábavu turistů přikrmování, což je na Maledivách trestné.

Šnorchlování se žraloky Nurse Sharks, Alimantha, Vaavu_atol, Maledivy

Potápění na Vaavu atolu

Vaavu je velmi známý atol pro svou podvodní krásu a bohatost mořského života. Je perfektní pro potápěče i šnorchlisty. Můžete se zde potápět se žraloky tipů Nurse, útesovými Black Tip a White Tip, Gray, Hammerhead - kladivoun, Tiger a někdy také s Whale Shark - žralokem obrovským, s mantami, želvami a uvidíte zde také bohaté barevné útesy s různými druhy korálových ryb. Ve Vaavu atolu se nachází více, než 100 různých potápěčských lokalit.

Nejlepší potápěčské lokality Vaavu atolu

Všechny potápěčské lokality jsou tvořeny z přírodních korálů s postupným sestupem. Na většině z útesů narazíte želvy, různé druhy útesových žraloků, Rays - manty a rejnoky, plachetníky, tuňáky, delfíny a mnoho dalších druhů. 

Fotteyo Kandu je světově proslulé místo a je jedním z nejvýznamnějších potápěčských míst na Maledivách. Jedná se o kanál se středním rozsahem proudu, kde jsou možné drift ponory. Útes je plný měkkých i tvrdých korálů různých druhů, včetně jeskyní. Obvykle je zde možné vidět manty, žraloka kaldivouna, Eagle Rays - mantovité rejnoky, hejna tuňáků, želvy, Napoleona a spoustu barevných útesových ryb. Fotteyo je jedno z nejznámějších míst pro podvodní fotografy.

Golden Wall je úžasné místo s dlouhou pestrobarevnou stěnou se spoustou měkkých a tvrdých korálů zlatavé barvy. Obvykle zde můžete spatřit manty, Eagle Rays - mantovité rejnoky, tuňáky, žraloky a malé barevné rybky. Golden Wall je výborné místo pro makrofotografii a také širokoúhlé záběry.

Miyaru Kandu (shark point) je nejznámější místo, kde můžete spatřit až 7 různých druhů žraloků. Například Black Tips, White Tips, Gray Shark, Hummerheads - kladivouna a někdy také manty a spoustu druhů různých ryb.

 

Devana Kandu je domovem mant.

Thinadhoo House Reef - Domácí útes je velmi pestrý útes s mnoha tvrdými korály, pestrobarevnými rybkami, želvami, Eagle Rays, Red Snappers a barakudami. Je vhodný nejen pro potápění, ale také na šnorchlování.

Tajemné místo - Milujete-li adrealín a noční ponory nebo šnorchlování, i zde si přijdete na své. Místní potápěči Vás vezmou na tejné místo, kde je možné spatřit kolem 100 žraloků na jednom místě. Například Nurse, Black Tip, White Tip ale také Sting Rays - rejnoky a nebo Jack Fish. Žraloci budou plavat v těsné blízkosti kolem vás.

© Informace a fotografie použité na této stránce o Haa Alif atolu na Maledivách

Část informací použitých na této stránce jsou oficiální informace od maledivských úřadů, které jsou doplněné informacemi od místních a také z naší vlastní zkušenosti. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého života a delších pobytů na Goidhoo atolu na Maledivách.

bottom of page