top of page
Vaavu atol

Vaavu atol aneb Felidhe Atholhu

Vaavu atol je velmi známý atol pro svou podvodní krásu a bohatost mořského života. Je perfektní pro potápěče, šnorchlisty i pro vášnivé rybáře. Vaavu atol patří mezi naše nejoblíbenější atoly na Maledivách. Velmi si jej oblíbili také Italové, kteří zde našli svůj druhý domov.

Něco málo o Vaavu atolu

Goidhoo atol je vzdálen 95,69 km (59 mil) od hlavního města Male, je oválného tvaru a je dlouhý 17,5 km a široký 8,5 km. Nejhlubší místo ve vnitřní laguně je něco málo přes 30 metrů. Laguna má písčité dno. Na rozdíl od lagun většiny malých atolů na Maledivách, ve středu této laguny nenajdeme korály. Náš malý Goidhoo atůlek má pouze jeden přírodní mořský kanál, a to Doru Kandu, kde se vyskytuje mnoho žraloků a velkých ryb a kudy k nám do laguny připlouvají manty, delfíni a mnoho dalších mořských potvůrek. Během severovýchodním monzunu sloužíval atol jako bezpečné útočiště pro lodě.

Ve starých námořních mapách je Goidhoo atol pojmenován jako Horsburgh atol podle Jamese Horsburgha, hydrografa společnosti East Ind-dia Company, autora příručky s pokyny k plachtění „Directions for Sailing to and from the East Indies, China, New Holland, Cape of Good Hope, and the interjacent Ports, compiled chiefly from original Journals and Observations made during 21 years' experience in navigating those Seas“. Horsburghova příručka se používala v první polovině 19. století až do doby, kdy Robert Moresby provedl průzkum celých Malediv, kdy byly poprvé v historii publikované přesné mapy Malediv. Brzy se mapy budou bohužel muset překreslit. Poděkovat za to můžeme vládě a nesmyslným projektům, kdy se pro stavbu resortů tvoří nové umělé ostrovy. „Proč?!“, ptám se já, když na Maledivách máme přes 1 200 přírodních ostrovů. (Na téma umělých ostrovů píši článek.)

 

Celý Vaavu atol má má pouze něco kolem ... obyvatel (sčítání lidu 2015), z toho na Goidhoo žije něco kolem 550 obyvatel, na Fehendhoo kolem 100 obyvatel, ale je jich tu možné potkat pouze kolem 70 a na Fulhadhoo kolem 220 obyvatel. Původním zdrojem příjmu ostrovanů bylo tkaní a rybolov. Dnes je hlavním příjmem rybolov a cestovní ruch.

 

Goidhoo atol je jeden z nejméně obývaných a turistických atolů na Maledivách vůbec. Příroda je tu panenská. Atol je domovem mantám, které je možné tu vidět celoročně, žraloku obrovskému (občas jich je vidět i vícero), mnoho dalším druhům žraloků, rejnokům, delfínům, želvám a dalším mořským potvůrkám. Možným mínusem by pro někoho mohly být koberce mořské trávy, které obklopují ostrov Goidhoo a částečně ostrov Fehendhoo. Mořskou trávu sem v roce 2004 přinesla tsunami, do té doby byla laguna čistá bez jakéhokoliv zeleného koberce. Nám ale tento koberec nevadí. Okysličuje moře a díky ní máme u nás na Goidhoo atolu mnoho živých korálů, což se o mnoho atolech na Maledivách říct nedá. Vše zle je vždy pro něco dobré! Místy mořská tráva mizí, a to tak, že přímo v ní začaly růst nové korály, které ji pomalu hubí. O korálech a bělení korálů na Maledivách.

 

Goidhoo atol patří k severním Maledivám a počasí tu celoročně bývá lepší než na jihu. Zejména v období vánočních svátků a Silvestra.  

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy (2).

Ostrovy Vaavu atolu

Vaavu atol zahrnuje celkem ... ostrovy, a to již zmíněné Goidhoo, Fehendhoo a Fulhadhoo, dále neobydlený ostrov Innafushi a pár dalších malých ostrůvků, které postupně přírodně vznikají. Jeden z nich se nachází přímo před naším ostrovem Fehendhoo a nese název Kahti Huraa, další dva jsou u kanálu Doru Kandu, a to Mathifaruhuraa a Dhashufaruhuraa. Ostrov InnaFushi je nyní vlastněn soukromou společností a je určen k výstavbě resortu. Zatím se ale využívá jako piknik ostrov. Součástí Goidhoo atolu je také mnoho sand banků anebo písečných mělčin. Velkému sand banku mezi ostrovy Fehendhoo a Fulhadhoo, který dle sezóny mění tvar a velikost, se říká Fareedhaafinolhu. Největším sand bankem, který se postupně formuje do neobydleného ostrova je Rahkairifinolhu anebo BodaFushi a nachází se v sousedství neobydleného ostrova InnaFushi. V hlavní sezónně, kdy má moře nejnižší hladinu, jich tu je možné najít až 100.

Obydlené ostrovy 

Felidhoo (Felidhu) je hlavním městem Goidhoo atolu. Jedná se o poměrně velký farmářský a rybářský ostrov, který je perfektní na výlety, a to jak pěšky nebo na kole, z ostrova Fehendhoo. Goidhoo obklopuje velká laguna, která je celá obrostlá mořskou trávou.

Fulidhoo (Fehendhu) je úzký, ale dlouhý ostrov s minimálním počtem obyvatel a penzionů, jedná se tak o ztracený ráj. Část ostrova je lemovaná mořskou trávou a část obklopuje velká tyrkysově modrá laguna. Mezi ostrovem Fehendhoo a Fulhadhoo je mnoho sand banků (písečných mělčin), kam se dá dojít pěšky.

Thinadhoo

Keyodhoo je středně velký ostrov, který z jedné strany lemuje pěkná pláž. Na tomto ostrově je cestovní ruch rozvinutý mnohem více než na Fehendhoo a Goidhoo. Většinou je možné potkat tu rusky hovořící hosty.

Rakeydhoo

Industriální ostrovy

Maafahi (neobydlený farmářský ostrov)

 

Resorty

Alidhoo (J Resort Alidhoo – po krachu trvale uzavřen), Berinmadhoo (ve výstavbě), Dhonakulhi (Hideaway Beach Resort & Spa – v provozu) a Manafaru (JA Manafaru – v provozu)

 

K pronájmu a výstavbě resortu

Medhafushi a Naridhoo

 

Neobydlené ostrovy

Alidhuffarufinolhu, Beenaafushi (Bibeerah), Dhapparuhuraa, Dhigufaruhuraa, Gaafushi, Gaamathikulhudhoo, Gallandhoo, Govvaafushi, Hathifushi (Dnes již neobydlený ostrov dříve býval obydleným. Dne 30. června 2007 bylo 150 místních přemístěno na ostrov Hanimadhoo z důvodu občanské vybavenosti.), Huvahandhoo, Innafinolhu, Kan'daalifinolhu, Kudafinolhu, Maafinolhu, Maarandhoofarufinolhu, Madulu, Matheerah, Medhafushi, Mulidhoo, Naridhoo, Umarefinolhu, Un'gulifinolhu, Van'gaaru, Velifinolhu a Umuraiyfinolhu

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy.jpg

Zajímavost Vaavu atolu

Potopený vrak u obydleného lokálního ostrova Keyodhoo, Felidhoo a Thiandhoo. Šnorchlování a potápění se žraloky typu nurse shark. SríLanský vrak potopen v roce 2016.

Vaavu atol je perfektní pro milovníky přírody, šnorchlu, potápění a rybolovu

Vaavu atol má panenskou přírodu, jelikož tu žije jen pár obyvatel a cestovní ruch tu není tolik rozvinut jako na ostatních atolech. Najdeme tu mnoho korálových útesů s neponičenými a živými korály. Celoročně tu bývá lepší počasí než na jihu u rovníku.

 

Goidhoo atol je vhodný pro milovníky klidu, prázdných pláží, panenské přírody, šnorchlování, freedivingu, potápění (začátečníci a pokročilí), rybolovu a kitesurfery.

 

Jak už bylo zmíněno, Goidhoo atol je domovem mant, které je tu možné najít celoročně. Vyskytují se tu také žraloci obrovští (whale shark), kladivouni, žraloci černocípý, šedocípý a bílocípý, žraloci vouskatí (Nurse Shark), rejnokci, Eagle Rays, delfíni, želvy, pilot whale a občas je tu v nízké sezónně vidět také velryby. V roce 1963 tu bylo zaznamenáno přes tisíce létajících ryb.

Potápění na Vaavu atolu

Vaavu je velmi známý atol pro svou podvodní krásu a bohatost mořského života. Je perfektní pro potápěče i šnorchlisty. Můžete se zde potápět se žraloky tipů Nurse, útesovými Black Tip a White Tip, Gray, Hammerhead - kladivoun, Tiger a někdy také s Whale Shark - žralokem obrovským, s mantami, želvami a uvidíte zde také bohaté barevné útesy s různými druhy korálových ryb. Ve Vaavu atolu se nachází více, než 100 různých potápěčských lokalit.

Nejlepší potápěčské lokality Vaavu atolu

Všechny potápěčské lokality jsou tvořeny z přírodních korálů s postupným sestupem. Na většině z útesů narazíte želvy, různé druhy útesových žraloků, Rays - manty a rejnoky, plachetníky, tuňáky, delfíny a mnoho dalších druhů. 

Fotteyo Kandu je světově proslulé místo a je jedním z nejvýznamnějších potápěčských míst na Maledivách. Jedná se o kanál se středním rozsahem proudu, kde jsou možné drift ponory. Útes je plný měkkých i tvrdých korálů různých druhů, včetně jeskyní. Obvykle je zde možné vidět manty, žraloka kaldivouna, Eagle Rays - mantovité rejnoky, hejna tuňáků, želvy, Napoleona a spoustu barevných útesových ryb. Fotteyo je jedno z nejznámějších míst pro podvodní fotografy.

Golden Wall je úžasné místo s dlouhou pestrobarevnou stěnou se spoustou měkkých a tvrdých korálů zlatavé barvy. Obvykle zde můžete spatřit manty, Eagle Rays - mantovité rejnoky, tuňáky, žraloky a malé barevné rybky. Golden Wall je výborné místo pro makrofotografii a také širokoúhlé záběry.

Miyaru Kandu (shark point) je nejznámější místo, kde můžete spatřit až 7 různých druhů žraloků. Například Black Tips, White Tips, Gray Shark, Hummerheads - kladivouna a někdy také manty a spoustu druhů různých ryb.

 

Devana Kandu je domovem mant.

Plumeria House Reef - domácí útes je velmi pestrý útes s mnoha tvrdými korály, pestrobarevnými rybkami, želvami, Eagle Rays, Red Snappers a barakudami. Je vhodný nejen pro potápění, ale také na šnorchlování.

Tajemné místo. Milujete-li adrealín a noční ponory nebo šnorchlování, i zde si přijdete na své. Místní potápěči Vás vezmou na tejné místo, kde je možné spatřit kolem 100 žraloků na jednom místě. Například Nurse, Black Tip, White Tip ale také Sting Rays - rejnoky a nebo Jack Fish. Žraloci budou plavat v těsné blízkosti kolem vás.

Pokud vás tento atol zaujal, neváhejte nám zadat poptávku.

© Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní. Informace jsou nasbírané od místních, mé vlastní zážitků a zkušenosti a historická fakta pochází z oficiálním vládních zdrojů.

bottom of page