top of page
Maledivy: Taxi, Auto, Autobus & Motocykl aneb Cestování po silnici

Po městských ostrovech je možné cestovat taxíky, a to buď v osobních automobilech nebo na korbách menších náklaďáčků. Cestování autobusem, který jezdí pouze na velkých městských ostrovech jako je hlavním město Male, Hulhumale, letiště anebo na souostroví na Addu atolu je náročnější a je víceméně určeno pouze místním nebo pracujícím na Maledivách. Na motocyklu, pokud nejste místní nebo na Maledivách nepracujete, jezdit jako turista nemůžete. Všechny zmíněné druhy dopravy jsem během mého života na Maledivách využívala a využívám je i nadále.

Maledivy: Taxi, Auto, Autobus & Motocykl aneb Cestování po silnici

Cestování osobními taxíky na maledivských ostrovech

Taxi jezdí v Male', na Hulhumale' anebo na větších obydlených ostrovech, kde jsou vnitrostátní letiště. Jedna cesta klasickým autem, kamkoliv a odkudkoliv na ostrově v Male nebo na Hulhumale, stojí 25 MVR (asi 1 USD) bez zavazadel. Z Male na letiště Hulhule nebo opačně a stejně tak z Hulhumale na letiště Hulhule nebo z Male na Hulhumale a opačně za jednu jízdu zaplatíte 100 MVR (10 až 15 USD). V případě, že cestujete od půlnoci do 6 h. do rána anebo se zavazadly, taxikář si k jízdě a za každé zavazadlo naúčtuje 5 MVR. Taxíky se běžně dají zastavit na ulici, je možné je zavolat z hotelu anebo přes místní aplikaci. Doporučuji Avas Ride.

Cestování na náklaďácích na maledivských ostrovech

V případě, že jste větší skupina, nabízí se tu také méně pohodlná možnost cestování na korbách malých nákladních aut. Jedná se o takové větší multikáry, např. Mazda Pick Up. Cena se za jednu jízdu po Male nebo Hulhumale se pohybuje od 70 MVR do 100 MVR (4 USD až 7 USD). Cena záleží na počtu osob, bagáže a také, zda cestujete pouze v rámci hlavního města Male nebo Hulhumale nebo přejíždíte mezi městskými ostrovy či na letiště. Náklaďáčky se dají běžně zastavit na ulici.

Cestování autobusy na maledivských ostrovech

Autobus jezdí v Male, na Hulhumale a mezi letištěm Velana (Hulhule), Hulhumale a Male. Autobusové zastávky jsou skoro na každém rohu a autobus jezdí každých 10 až 15 minut. Cena jednosměrné jízdenky pro jednu osobu v rámci Hulhumale stojí 3 MVR a jízdenku zakoupíte v autobuse. Na Hulhumale jezdí krásné nové klimatizované autobusy, které se pomalu dostávají také do Male. Existuje tu také speciální autobus z Hulhumale na letiště Hulhule, který stojí 2 USD za jednu osobu za jednu cestu. Klasické autobusy, mimo speciálního letištního autobusu, neberou pasažéry se zavazadly. Cestování autobusy je velice zdlouhavé. Doporučujeme cestovat osobními taxíky.

Cestování po maledivských ostrovech na motocyklu

Po ostrovech na motocyklech cestují pouze místní nebo cizinci, kteří na Maledivách žijí a pracují. Pro turisty není cestování na motocyklu po Maledivách možné. Na Maledivách neexistují půjčovny motocyklů a ani automobilů. Kompletní informace o pronájmu a půjčení vozidel a plavidel.

Most SinaMale, který usnadnil cestování mezi ostrovy Hulhule (Velana), Male a Hulhumale

30. srpna 2018 byl mezi letištěm Hulhule, Hulhumale a Male otevřen most SinaMale (CinaMale). Dvouproudový most, který je dlouhý 1,39 km a široký 20 m., byl postaven a z velké části investován Číňany za pouhé a necelé 3 roky. Kompletní stavba stála 150 mil. USD. Most, respektive nejdelší ohňostroj na světě, který stál něco kolem 80 000 000 Kč, byl zapsán do Guinnessovi knihy rekordů. Je fajn, že spousta obyvatel Malediv nemá, co jíst a kde se učit, ale hlavně, že viděli parádní ohňostroj!  

Zajímavost o dopravních prostředcích na Maledivách

K 31. prosinci 2014 bylo na Maledivách registrováno celkem 68 208 vozidel. Kde? Řekla bych, že jsou všechny v hlavním městě Male. Teď vážně, v okolí hlavního města, do něhož spadá jak samo hlavní město, tak ostrov Villignili, Hulhumale a letiště Hulhule, je to 5 374 vozidel, z toho 290 různých druhů aut a 4 823 motocyklů. Statistika uvádí, že v Male, z celkového počtu 5 374, jezdí 80 % automobilů a motocyklů. Data k pozdějším rokům jsem bohužel nezískala, ale počty rozhodně narostly.

© Informace a fotografie použité na této stránce o taxících a autobusech

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi maledivských dopravců. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů a mého života na Maledivách.

Způsoby dopravy na Maledivách

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách

bottom of page