top of page
Maledivy, Vnitrostátní letiště a další mezinárodní letiště

Na Maledivách máme aktuálně 18 vnitrostátních letišť, z nichž 5 je zároveň mezinárodních. Vnitrostátní letiště jsou Hoarafushi Airport (HRF/VRAH) na Haa Alif atolu, Hanimadhoo International Airport (HAQ/VRMH) na Haa Dhaalu atolu, Kulhudhuffushi Airport (HDK/VRBK) na Haa Dhaalu atolu, Funadhoo Airport (FND) na Shaviyani atolu, Maafaru International Airport (NMF/VRDA) na Noonu atolu, Ifuru Airport (IFU) na Raa atolu, Madivaru Airport na Lhaviyani atolu, Dharavandhoo Airport (DRV/VRMD) na Baa atolu, Velana International Airport (MLE/VRMM) na severním Male atolu, Villa International Airport Maamigili (VAM/VRMV) na Alif Dhaal atolu, Dhaalu Airport (DDD/VRMU) na Dhaalu atolu, Thimarafushi Airport (TMF/VRNT) na Thaa atolu, Kadhdhoo Airport (KDO/VRMK) na Laamu atolu, Kooddoo Airport (GKK/VRMO) na Gaafu Alif atolu, Kaadedhdhoo Airport (KDM/VRMT) na Gaafu Dhaal atolu, Maavarulu Airport (RUL/VRQM) na Gaafu Dhaalu, Fuvahmulah Airport (FVM/VRMR) na Gnaviyani atolu a Gan International Airport na Addu atolu.


Ve výstavbě jsou další 4 vnistrostátní letiště, a to Faresmaathodaa Airport, které bude vybudované na umělém podloží u obydleného ostrova Fares-Maathodaa (FaresMaathodaa) na Gaafu Dhaalu atolu, oficiálně otevřené by mělo být v únoru 2023. Dalším novými vnitrostátními letišti v srpnu 2023 by mělo být Alifushi na Raa atolu, Muli na Meemu atolu a Magoodhoo na Faafu atolu. 

Většinu vnitrostátních a mezinárodních letiště jsem mnohokrát osobně navštívila. Některá tolikrát, jako například mezinárodní letiště a vnitrostátní letiště v Male, že to ani nespočítám.

Maledivy: Vnitrostátní letiště a další mezinárodní letiště

Hustý provoz na mezinárodním a vnitrostátním letišti Velana a zpoždění letů

Na letišti Velana v Male, odkud je řízena veškerá doprava, je vždy velmi hustý provoz. Mezinárodní lety mají vždy při odletu a příletu přednost, a tak bývají vnitrostátní lety dost často o pár minut opožděné a čas od času změněné. Standardní zpoždění bývá od  do 60 min., ale výjimečně se může stát, že je zpoždění i 120 min. Je to naprosto běžné a dělat se s tím nedá vůbec, ale vůbec nic. Když přiletíte na Maledivy, musíte se hold hned dostat do lenivého maledivského rytmu a všechno „mít na salámu“. Ne nadarmo se na Maledivách místní mezi sebou zdraví pozdravem: „As-salaam Alaikum”. 😁 Místní letecké společnosti ale vždy mají kompletní informace o cestujících a o tom, kam a kdy pokračují, a vždy se snaží zajistit vše tak, aby cestující nezmeškali další spoj. Přílety, odlety a čísla letů, tedy letový řád, se mohou změnit z hodiny na hodinu. Dopředu se tyto změny neví.

Letecké společnosti létající na vnitrostátní letiště na Maledivách

Na většinu vnitrostátních letišť létají státní maledivské aerolinie Maldivian. Na pár vybraných letišť je možné se dopravit všemi třemi aeroliniemi, a to Maldivian nebo maledivskými soukromými aeroliniemi FlyMe a Manta Air. Vybraná letiště jsou vlastněna zmíněnými soukromými leteckými společnostmi a je možné se sem dopravit pouze těmito aeroliniemi. Některá vnitrostátní letiště také v době vánočních svátků a nového roku slouží jako parkoviště luxusních soukromých letadel (private jets), když je mezinárodní letiště Velana International Airport přeplněné.

Zázemí vnitrostátních letišť na Maledivách

Jak už bylo zmíněno, na Maledivách máme celkem 18 letišť, z nichž jsou všechna vnitrostátní a 5 z nich zároveň také letišti mezinárodními. Na každém vnitrostátním letišti na Maledivách najdete místa k sezení jak před letištěm venku, tak klimatizované čekárny nebo salónky uvnitř budov. Nechybí tu ani malá občerstvení v podobě tradičních maledivských kavárniček aneb coffees shops a toalety. I když jsou některá letiště nová, nečekejte žádný velký luxus!

Hoarafushi Airport (HRF/VRAH) na Haa Alif atolu

Vnitrostátní letiště Hoarafushi Airport je vybudováno na umělém podloží a patří k obydleném ostrovu Hoarafushi na Haa Alif atolu na samotném severu Malediv. První testovací let přistál 16. listopadu 2020, kdy se krátce poté mělo letiště otevírat. Oficiální otevření ale bylo posunuto na neurčito kvůli Coviďákovi a cyklónu Tauktae, který v květnu 2021 letiště poničil. Na letišti najdete čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Hoarafushi trvá zhruba 70 min.

Hanimadhoo International Airport (HAQ/VRMH) na Haa Dhaalu atolu - Navštíveno

Mezinárodní a vnitrostátní letiště Hanimadhoo International Airport se nachází na obydleném ostrově Hanimadhoo na Haa Alif atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno jako vnitrostátní v roce 1990 a 2. února 2012 bylo upgradováno také na mezinárodní letiště. V březnu 2021 se objevily zprávy, že se v budoucnu plánuje modernizace letiště vč. terminálu hydroplánů. V budoucnu by na Hanimadhoo International Airport měly lítat také mezinárodní lety z Indie. Na letišti najdete čekací halu, malé občerstvení, bankomat i toalety. Přímý let z Male na Hanimadhoo trvá zhruba 55 min. Na tomto letišti jsme osobně přistáli a odlétali z něho.

Kulhudhuffushi Airport (HDK/VRBK) na Haa Dhaalu atolu

Vnitrostátní letiště Kulhudhuffushi Airport se nachází na obydleném ostrově Kulhudhuffushi na Haa Dhaalu atolu. Letiště bylo postaveno přímo uprostřed přírodního sladkovodního jezera, které se na ostrově nachází. Přírodní jezero mělo tvar slova Alláh (bůh) v arabštině a místní proti výstavbě letiště dlouho protestovali. Letiště bylo oficiálně otevřeno 9. srpna 2019. Na letišti najdete čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Kulhudhuffushi trvá zhruba 55 min.

Funadhoo Airport (FND) na Shaviyani atolu

Vnitrostátní letiště Funadhoo Airport bylo postaveno na umělém podloží a je součástí přírodního obydleného ostrova Funadhoo na Shaviyani atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 24. ledna 2020. Na letišti najdete čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Funadhoo trvá zhruba 40 min.

Maafaru International Airport (NMF/VRDA) na Noonu atolu - Navštíveno

Mezinárodní a zároveň vnitrostátní letiště Maafaru International Airport se nachází na obydleném ostrově Maafaru na Noonu atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 1. prosince 2019. V lednu 2023 se začalo pracovat na zvětšení letiště. Na Maafaru standardně přistávají běžné vnitrostátní lety, soukromá letadla (private jets) miliardářů, mezi něž patří i ta našich českých, a čas od času tu přistávají také menší letadla, která jsou mezinárodními charterové lety. Na letišti najdete čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Maafaru trvá zhruba 40 min. Některé lety z Male nebo do Male jsou také kombinovány s krátkým stopoverem na Ifuru Airport na Raa atolu. V tomto případě trvá let zhruba 90 min. Na tomto letišti jsme osobně několikrát přistáli a odlétali z něho. 

Ifuru Airport (IFU) na Raa atolu - Navštíveno

Vnitrostátní letiště Ifuru Airport se nachází na neobydleném ostrově Ifuru na Raa atolu, na kterém je možné najít také city hotel resortního typu, který je stále ve výstavbě. Letiště bylo oficiálně otevřeno 28. května 2015. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Ifuru trvá zhruba 35 minut, se stopem (10 min.) na Dharavandhoo na Baa atolu je let dlouhý zhruba 45 min. a se stopem na Maafaru je let dlouhý zhruba 90 min. Na tomto letišti jsme osobně několikrát přistáli a odlétali z něho. Od listopadu 2023 možnost Skydivingu i z tohoto vnitrostátního letiště.

Madivaru Airport na Lhaviyani atolu - Přelétáno

Vnitrostátní letiště Madivaru Airport se nachází na uměle vybudovaném neobydleném ostrově Madivaru na Lhaviyani atolu mezi obydlenými ostrovy Naifaaru, který jsme navštívili a Felivaru. Letiště mělo být otevřeno na jaře roku 2021, ale stále ještě není. O jeho otevření budeme informovat. Na letišti najdete čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Madivaru Airport trvá zhruba 35 minut.

Dharavandhoo Airport (DRV/VRMD) na Baa atolu - Navštíveno

Vnitrostátní letiště Dharavandhoo Airport se nachází na obydleném ostrově Dharavandhoo na Baa atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 17. října 2012. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Dharavandhoo trvá zhruba 30 minut. Na tomto letišti jsme osobně nesčetněkrát přistáli a odlétali z něho.

Velana International Airport (MLE/VRMM) na severním Male atolu - Navštíveno

Mezinárodní a vnitrostátní letiště Velana International Airport se nachází na neobydleném ostrově Hulhule na Kaafu / severním Male atolu, které kdysi dávno bývávalo obydleném ostrovem, který byl postupně modifikován až do dnešní podoby. Na terminálu vnitrostátního letiště najdete mnoho občerstvení, čekací halu, salónky a toalety. Na tomto letišti jsme osobně přistávali a odlétali z něho tolikrát, že to ani nespočítáme.

Villa International Airport Maamigili (VAM/VRMV) na Alif Dhaal atolu - Navštíveno

Mezinárodní a vnitrostátní letiště Villa International Airport Maamigili bylo postaveno na umělém podloží a je součástí přírodního obydleného ostrova Maamigili na jižním Ari atolu / Alif Dhaal atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 1. října 2011 jako vnitrostátní letiště a v roce 2013 bylo upgradováno na letiště mezinárodní. Na Villa International Airport létají pouze soukromé maledivské aerolinie FlyMe vlastněné společností Villa Air, jejíž majitel, maledivský podnikatel a politik Qasim Ibrahim, pro něhož pracoval můj maledivský ex Siraaj jako osobní fotograf a jehož dceru Sanu znám osobně, je také majitelem tohoto letiště a také hotelového řetězce resortů Villa Hotels, a soukromá letadla (private jets). Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu, salónky a toalety. Přímý let z Male na Maamigili trvá zhruba 30 min. Na tomto letišti jsme osobně několikrát přistáli a odlétali z něho.

Dhaalu Airport (DDD/VRMU) na Dhaalu atolu

Vnitrostátní letiště Dhaalu Airport je vybudované na umělém podloží patřícímu k obydlenému ostrovu Kudahuvadhoo na Dhaalu atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 1. července 2017. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. V případě, že trávíte dovolenou na resortu nebo obydleném ostrově v rámci tohoto atolu, a jste fandové do SkyDiving, právě z tohoto letiště je možné tuto aktivitu zajistit, a právě na tomto atolu také i zažít. Na Dhaalu Airport léta pouze soukromá maledivská společnost Manta Air, která má nejlepší servis na maledivském trhu. Přímý let z Male na Dhaalu Airport trvá zhruba 50 minut.

Thimarafushi Airport (TMF/VRNT) na Thaa atolu

Vnitrostátní letiště Thimarafushi Airport je vybudované na umělém podloží patřícímu k obydlenému ostrovu Thimarafushi na Thaa atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 2. září 2013. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Thimarafushi Airport trvá zhruba 50 minut.

Kadhdhoo Airport (KDO/VRMK) na Laamu atolu - Navštíveno

Vnitrostátní letiště Kadhdhoo Airport je vybudované na přírodním ostrově Kadhdhoo na Laamu atolu, který je spojen silnicí s bydlenými ostrovy Gan, Maandhoo a Fonadhoo. Letiště bylo oficiálně otevřeno 10. prosince 1986. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Na Laamu atolu se natáčela jedna z epizod Hvězdných válek. Přímý let z Male na Dhaalu Airport trvá zhruba 50 minut. Na tomto letišti jsme osobně přistáli a odlétali z něho.

Kooddoo Airport (GKK/VRMO) na Gaafu Alif atolu

Vnitrostátní letiště Kooddoo Airport se nachází na neobydleném ostrově Koodoo na severním Huvadhoo atolu / Gaafu Alif atolu, na kterém je možné najít rybí továrnu vlastněnou státní společností Mifco a city hotel resortního typu Mercure Koodoo. Letiště bylo oficiálně otevřeno 10. září 2012. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Kooddoo trvá zhruba 65 minut.

Kaadedhdhoo Airport (KDM/VRMT) na Gaafu Dhaal atolu - Navštíveno

Vnitrostátní letiště Gaadedhdhoo Airport je vybudované na neobydleném přírodním ostrově Kaadedhdhooo na jižním Huvadhoo atolu / Gaafu Dhaalu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 10. prosince 1993. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Kaadedhdhoo Airport trvá zhruba 70 minut. Na tomto letišti jsme osobně přistáli a odlétali z něho.

Maavarulu Airport (RUL/VRQM) na Gaafu Dhaal atolu

Vnitrostátní letiště Maavarulu (Mavarulu) je vybudované na neobydleném přírodním ostrově Maavaarulu na jižním Huvadhoo atolu / Gaafu Dhaalu. Letiště bylo oficiálně otevřeno 11. března 2020 1993. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Maavarulu Airport trvá zhruba 65 minut.

Faresmathoda Airport (.../...) na Gaafu Dhaal atolu

Vnitrostátní letiště Faresmathoda je vybudované na 5 neobydlených přírodních ostrovechjižním Huvadhoo atolu / Gaafu Dhaalu, které nově vybudovaná přistávací dráha spojila. Letiště je aktuálně (lisdopad 2022) ve výstavbě. Na letišti najdete moderní budovu letiště, malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Faresmathoda Airport trvá zhruba 75 minut.

Fuvahmulah Airport (FVM/VRMR) na Gnaviyani atolu - Navštíveno

Vnitrostátní letiště Fuvahmulah Airport je se nachází na velkém přírodním ostrově Fuvahmulah na Gnaviyani atolu. Letiště bylo oficiálně otevřeno v listopadu 2011. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu a toalety. Přímý let z Male na Fuvahmulah Airport trvá zhruba 80 minut. Některé lety jsou se stopoverem na Kaadhdhoo na Laamu atolu. V tomto případě let trvá 110 min. Na tomto letišti jsme osobně přistáli a odlétali z něho.

Gan International Airport na Addu atolu - Navštíveno

Mezinárodní a vnitrostátní letiště Gan International Airport se nachází na obydleném ostrově Gan na Seenu atolu / Addu atolu. Letiště bylo otevřeno již za druhé světové války v roce 1943 a do roku 1976 sloužilo britské armádě. První runway (přistávací dráha) byla postavena z korálových bloků. V roce 1976 začala maledivské letiště používat jak vnitrostátní. V roce 2012 bylo letiště upgradováno na mezinárodní. Na Gan International Airport létají také různé mezinárodní letecké společnosti. Na letišti najdete malé občerstvení, čekací halu, salónek a toalety. V případě, že trávíte dovolenou na resortu nebo obydleném ostrově v rámci tohoto atolu, a jste fandové do SkyDiving, právě z tohoto letiště je možné tuto aktivitu zajistit, a právě na tomto atolu také i zažít. Přímý let z Male na Gan trvá 95 min. Některé lety jsou se stopoverem na ostrově Kooddoo na Gaafu Alifu atolu. V tomto případě let trvá 140 min. Na tomto letišti jsme osobně přistáli a odlétali z něho.

© Informace a fotografie použité na této stránce o vnitrostátních letištích

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů na Maledivách a přeletů na obydlené ostrovy nebo na resorty. 

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách

Způsoby dopravy na Maledivách

bottom of page