Maledivské recepty, Mashuni a Roshi,

Maledivské recepty: Mashuni nebo Mas Huni a Roshi

Mashuni a Roshi aneb Tradiční maledivská snídaně. Mas znamená v Dhivehi (maledivštině) ryba a Huni znamená kokos. Chcete-li tedy "Ryba s kokosem". No možná to zní divně, ale kdo ochutnal, chce to znovu a znovu a znovu! Nevěříte, přesvědčte se sami. Kupte letenku a vyrazte s námi na Maledivy to pravé Mashuni ochutnat. Pro mě se Mashuni s Roshi a Kulhimas s Roshi staly doslova drogou. 

Recept na základní Mashuni

1x plechovka tuňáka ve vlastní šťávě nebo slunečnicovém oleji, nejlépe maledivského, protože je nejlepší

1 x střední cibule
1 x hrst čerstvého strouhaného kokosu, páč se sušeným to není ono 
      malý kousek chilli papričky podle chuti, opět nejlépe ty maledivské, hezky přísné

      limetka         
      sůl


Tuňáka, kokos, chilli papričky, nadrobno nakrájenou cibuli a sůl dáme do mísy, zakápneme limetkou dle chuti a pořádně promícháme. Nejlépe rukou, jelikož jen tak se chutě promísí dokonale.

Mashuni se podává s plackou Roshi - Chapati, které se snadno vyrobí z kukuřičné mouky, vody a soli. Z mouky, vody a špetky soli umícháme těsto, vyrobíme placky a usmažíme na oleji a je to.

Receptů na Mashuni je opravdu velké množství a různých variací. Každá domácnost i ostrov mají na tuto tradiční maledivskou snídani svůj vlastní recept, stejně tak, jako my na svíčkovou. Místo konzervovaného tuňáka se dá použít uzený, přihodit kari lístečky, přidat dýni. Receptů je opravdu mnoho. V budoucnu se jim také budeme věnovat.

Mashuni a roshi, Kulhimas Maledivy

A jak se správně Mashuni jí?

No přeci rukou. Utrhnete si kousek placky, Mashuni do ní naberete a strčíte do pusinky. Pár klientů, kteří se mnou cestovali si našli vlastní způsoby, a to třeba vidličku nebo lžičku a jeden klient byl tak vynalézavý, že si udělal vlastní Mashuni rolky. Místní se jen nechápavě usmívali.

Tak co, zaletíte si s námi typickou maledivskou snídani ochutnat? Anebo si raději koupíte čerstvého tuňáka v Praze?