top of page
Mashuni, tuňák s kokosem, tradiční maledivská snídaně, tuňák, kokos, placka z mouky

Maledivské recepty: Mashuni nebo Mas Huni a Roshi

Mashuni a Roshi aneb Tradiční maledivská snídaně. Mas znamená v Dhivehi (maledivštině) ryba a Huni znamená kokos. Chcete-li tedy "Ryba s kokosem". No možná to zní divně, ale kdo Mashuni ochutnal, chce ho znovu a znovu a znovu! Nevěříte, přesvědčte se sami. Kupte letenku a vyrazte s námi na Maledivy to pravé Mashuni ochutnat. Pro mě se Mashuni s Roshi a Kulhimas s Roshi staly doslova drogou. Když nejsem na Maledivách, připravuji si jej i v Praze, a to nejenom k snídani, ale třeba i k večeři.

Recept na základní Mashuni

  • 1x plechovka tuňáka ve vlastní šťávě nebo slunečnicovém oleji. Možné je použít také tuňáka s chilli. V tomto případě již není nutné do Mashuni přidat čerstvé chilli. Tuňáka samozřejmě nejlépe maledivského, protože je nejchutnější na světě! 

  • 1 x střední cibule. Může být jak bílá, tak červená.

  • 1 x hrst čerstvého strouhaného kokosu. V případě, že nemáte čerstvý kokos, stačí kvalitní sušený, který se nechá hydratovat v kokosovém mléce. Stačí půl hodiny, ale klidně i přes noc. Kokosu doporučuji přidat stejné množství jako tuňáka.

  • malý kousek chilli papričky podle chuti. Opět nejlépe je použít maledivské chilli, to je hezky přísné. Lze samozřejmě i bez chilli.

  • limetka nebo citrón         

  • sůl


Tuňáka, kokos, chilli papričky, nadrobno nakrájenou cibuli a sůl dáme do mísy, zakápneme limetkou dle chuti a pořádně promícháme. Nejlépe rukou, jelikož jen tak se chutě promísí dokonale.

Mashuni se podává s plackou Roshi - Chapati, které se snadno vyrobí z kukuřičné mouky, vody a soli. Z mouky, vody a špetky soli umícháme těsto, vyrobíme placky a usmažíme na oleji,a je to. V případě, že se vám nechce dělat s Roshi / Chapati, postačí i kupovaná tortilla. 

Receptů na Mashuni existuje opravdu velké množství. Existuje také mnoho různých variací. Každá domácnost i ostrov mají na tuto tradiční maledivskou snídani svůj vlastní recept, stejně tak, jako my např. na svíčkovou. Místo konzervovaného tuňáka se dá použít uzený nebo čerstvý, který byl grilovaný, do směsy se mohou přihodit kari lístečky nebo dýně a mnoho dalšího. Já osobně mám nejraději základní Mashuni, na nějž najdete recept výše.

Mashuni, tradiční maledivská snídaně z tuňáka a kokosu, roshi, placka z mouky

A jak se správně Mashuni jí?

No přeci rukou. Utrhnete si kousek placky, Mashuni do ní naberete a strčíte do pusinky. Pár klientů, kteří se mnou cestovali při poznávačkách Maledivy s Lucií si našlo vlastní způsoby, jak Mashuni konzumovat. Použili např. vidličku nebo lžičku. Jeden klient byl dokonce tak vynalézavý, že si udělal vlastní Mashuni rolky. Místní se jen nechápavě usmívali. Tak co, zaletíte si s námi typickou maledivskou snídani ochutnat? Dobrou chuť vám přeje

Lucie & tým "other way holiday"

© Informace a fotografie použité na této stránce o tradiční maledivské snídani Mashuni

Podklady pro recept použité na této stránce vychází z informací od maledivských žen na obydlených ostrovech, místních profesionálních kuchařů a kuchařek, a také z mé vlastní praxe přípravy Mashuni jak na Maledivách, tak v Česku. Fotografie Mashuni jsou taktéž mé vlastní, a to z různých obydlených ostrovů a resortů. 

bottom of page