top of page
Maledivská kuchyně aneb Chuť Malediv

Tradiční maledivská kuchyně je ovlivněna polohou ostrovů a také náboženstvím. Denně se na jídelníčku objevují čerstvé ryby, speciálně tuňák pruhovaný, tuňák žlutoploutvý a další druhy útesových ryb, které Maledivci buď loví sami anebo je nakupují na místních rybích trzích.

Maledivská kuchyně aneb Chuť Malediv z mé zkušenosti

Tuňák z Malediv a další čerstvé ryby

Milujete čerstvé ryby a speciálně tuňáka žlutoploutvého (Thunnus albacares; Yellowfin Tuna)? Tak to s námi musíte vyrazit na Maledivy, na toho fantastického tuňáka z Malediv, ze kterého u našeho krásného Indického oceánu ochutnáte dokonalé sushi, sashimi anebo perfektní tuňákový steak. Náš tuňák z Malediv má různé kvality, kdy kvalita AAA a AA jsou ty nejlepší. Tuňák se loví jeden po jednom a jeho lov je tak šetrný k přírodě či jiným mořským druhům. Tuňák z Malediv je ten nejlepší a fajnšmekři to vědí! Dále na Maledivách můžete ochutnat také tuňáka pruhovaného (Katsuwonus pelamis; Skipjack tuna), tuňáka velkoočko (Bigeye) a další útesové ryby. ​Nejlepší sezóna na tuňáky je od  prosince do března.

Cena čerstvého tuňáka v B kvalitě, např. na tuňákový steak nebo kari, se na trhu v Male pohybuje od 80 do 85 MVR (asi 140 Kč) / 1 kg. AAA, AA, která je to pravé ořechové na na sushi a sashimi, je drahá a většinou pouze na vývoz nebo pro restaurace luxusních resortů. A kvalita je také velice dobrá, a dá se koupit jak na Maledivách, tak se vyváží. Klasické útesové ryby (reef fish) se dají pořídit kolem 40 MVR (asi 65 Kč) / 1 kg, Red Snapper, Grouper kolem 60 MVR (asi 100 Kč) / 1 kg a chobotnice kolem 160 MVR (270 Kč) / 1 kg. Najdete tu také různé mořské plody, které nejsou nejlevnější, jelikož jsou většinou z dovozu, a to z Asie. Humra koupíte za 400 MVR (asi 650 Kč) / 1 kg, krevety kolem 350 MVR (asi 570 Kč) / 1 kg a sépii kolem 250 MVR (asi 405 Kč) / 1 kg. V porovnání s EU jsou ceny čerstvých ryb poměrně nízké, speciálně tuňák. V případě dovozu do České republiky se cena navyšuje o clo, povinné histaminové testy, rozbory, DPH a leteckou dopravu. 

Kuřecí, hovězí a vepřové maso na Maledivách

Velmi často se na Maledivách setkáte také s kuřaty, která se sem dováží z Asie nebo Brazílie. Celé kuře v Male koupíte kolem 40 MVR (asi 65 Kč) / 1 kg, je to paradox, protože je levnější než místní ryby, kuřecí stehna kolem 100 MVR (asi 165 Kč) / 1 kg a kuřecí prsa kolem 120 MVR (asi 195 Kč) / 1 kg. Výjimečně se tu dá najít také krůta.

 

Ani hovězí maso tu nechybí. Jedná se o dovoz z Indie, Austrálie a EU. Nejlevnější hovězí "žvýkačku" zakoupíte kolem 150 MVR (asi 245 Kč) / 1 kg, lepší kvalitu kolem 200 MVR (asi 325 Kč) / 1 kg a kvalitní hovězí kolem 300 MVR (asi 490 Kč) / 1 kg.

Vepřové maso, většinou dovoz z EU, najdete pouze na resortech, a ne moc často. Na obydlených ostrovech je zakázané.

K těmto cenám se vždy musí připočítat doprava na ostrovy atd., a to znamená, že když se ryba, kuře anebo hovězí dostane k vám na talíř, je jasné, že to nebude stát pár „zlaťáků“ tak, jako v ostatních asijských destinacích.

Maledivská kuchyně je inspirována indickou a srílanskou kuchyní

Pokrmy jsou inspirovány indickou a také srílanskou kuchyní, která je hodně pikantní. Maledivci mají své, velmi lahodné, druhy koření a různých kari (curry). Ryby se nejčastěji připravují jako již zmíněné kari, grilují, udí, smaží, i v trojobalu, jaký známe z našich řízků anebo také suší. Maledivské sušené ryby se vyváží po celém světě a jsou velmi drahé. Speciálně tuňák. Ne však, pokud je koupíte přímo na Maledivách. I kuřecí nebo hovězí se zde poměrně často vaří jako kari.

Oblíbenou přísadou kari, speciálně na obydlených ostrovech, kde roste skoro všude, je superpotrvina Moringa olejodárná, v maledivštině (dhivehi) známá jako Muran'ga faiy, která je plná vitamínů a antioxidantů. S jejím každodenním užíváním mám bohaté zkušenosti a mohu ji jenom a jenom doporučit. Na Maledivách listy Moringy připravujeme také jako "chipsy", a to smažené s cibulkou, které se dají jíst skoro ke všemu. 

Kdo miluje ostré, pochutná si na tuňáku obaleném v pepři. Ani kuřecí řízek zde není zase tak velké překvapení. Dalším velmi oblíbeným jídlem je asijské rizoto "Fried Rice" anebo smažené nudle "Fried Noodles".

Mezinárodní kuchyně na Maledivách

Mimo zmíněné různé asijské pokrmy tu najdete také mezinárodní, středomořskou, a hlavně také italskou kuchyni. Italové byli první oficiální hosté, kteří v roce 1972 Maledivy navštívili. My v "other way holiday" italské kuchyni na lokálních ostrovech říkáme "Itialian Pasta with Touch of Maldives", ne každý umí italskou kuchyni uvařit, a hlavně ne vždy jsou po ruce ty správné ingredience. Velké resorty a také některé hotely a penziony na lokálních ostrovech buď mají přímo italské šéfkuchaře anebo místní šéfy, Maledivce, SríLančany nebo Indy, kteří byli v Itálii na zkušené. "Špagetám" od nich se dá říkat "Italian Pasta".

 

Vyzkoušeli jsme jídla na různých obydlených ostrovech i na luxusních "nekřesťansky" drahých resortech a na každém ostrově chutná jídlo jinak, byť má být stejné. Někteří mají své speciální domácí recepty. Svíčková od maminky, také nechutná stejně jako svíčková od sousedky anebo od Pohlreicha.

Jídla se rozlišují na Short Eats (krátká – svačina) a Long Eats (dlouhá – snídaně, oběd a večeře).

Short Eats a moje oblíbená Hedhikaa

Shorts Eats - Hedhikaa je tradiční maledivská svačina, podávaná s černým čajem (i s mlékem), většinou po odpoledních modlitbách, kterému Maledivci říkají "Tea Time". Sednou si s kamarády do bistra (coffee shop) či restaurace a diskutují "o nesmrtelnosti brouka", jen ne nad pivem, jak je tomu zvykem u nás, ale pouze nad čajem. Hedhiku koupíte cca od 13 do 17 h. Před 17 h. už bývá vyprodaná. Je to buď smažený tuňák s kokosem v těstě, které je podobné našemu listovému těstu, kuřecí maso, párková rolka atd. Nejchutnější jsou trojúhelníčky Bajiyaa – plněné kokosem a tuňákem, čtverečky Bis Keemiya – plněné bílým zelím a tuňákem a kořením (někdy i vajíčkem), placičky Masroshi – tuňák a kokos a také kuličky Gulha – tuňák a kokos a pálivé, a pak také sladké pečivo. Kulhi Boakiba je rybí dort. Dále pak také různé sladké koláče a buchty. Na internetu se uvádí, že jsou tato shorts eats především sladká, ale to není pravda. Hlavní jsou slaná a až poté sladká.

Long Eats a moje oblíbené Mashuni a rybí kari

Long Eats je buď snídaně, oběd anebo večeře. K tradiční maledivské snídani se podává Mashuni, což je tuňák, kokos, chilli, cibule, limetka a roshi (roti, chapati) - placka z mouky a vody. Disk Roshi je „tunning“ klasického roshi a je v ní přidán kokos. Já osobně miluji Kulhimas, což je tuňák v červené pálivé omáčce. Opravdu pochoutka. Maledivci také často snídají teplé rybí kari. To teplé tedy v uvozovkách. Velmi často jedí kari studené, jelikož je jim teplo. Pokud kari dostanete studené nebo vlahé, nebojte se říct o ohřátí. Kari se jí buď s rýží nebo roshi. Samozřejmě také snídají vajíčka na různé způsoby, kuřecí nebo hovězí párky, toustový chléb s máslem a džemem nebo müsli.

K obědu nebo večeři dostanete Garudiya (Garudhya) – tradiční maledivská tuňáková polévka (vývar) a již zmíněné rybí kari - Mas Riha, Kukulhu Riha - kuřecí kari, Bis Riha – vajíčkové kari. Vše je podávané s roshi anebo s rýží. 

Rihaakuru je pasta z tuňáka, která se tváří jako naše povidla. Je to velmi chuťově silná pasta z tuňáka, která se podáví s roshi / chapati nebo s rýži.

 

Ochutnat tu můžete také srílanské Kottu Roshi (Roti) roshi – placky roshi natrhané na kousky, smažené s tuňákem, kuřecím, hovězím nebo zeleninou a hodně chilli. Tento pokrm naleznete pouze v nejobyčejnějších bistrech.

Dále pak Dhaal Curry – dhaal luštěnina podobná hrachu, velice chutná. Další mňamkou je také Chilli (Deviled) Chicken nebo Chilli (Deviled) Fish anebo indické Butter Chicken, Chicken Tikka nebo Chicken Tikka Masala.

Ovoce a zelenina na Maledivách

Z místního ovoce doporučím ochutnat mini banány, kokosové ořechy, mango, papaya, meloun, passion fruit (maracuja nebo mučenka), jamburol (red apple), guava, pandanus (screw pine) a chlebovník, ze kterého se připravuje kari a který je moc dobrý smažený – místní chipsy. Ostatní druhy ovoce jako ananas, karambola, dragon fruits a další jsou dovážené.

Máte-li rádi kokos, doporučím ochutnat maledivskou „Bounty“, a to tyčinky Gabulhi Bondi, která vypadá jako doutník. Malá stojí 1 USD a velká 2 USD. Koupíte ji na tržnici a ve většině obchodů.

 

Malé pytlíčky, které se budou válet všude možně, nejsou obaly od kondomů, ale obaly od Supari – ochucený ořech z palmy arekové.

Zelenina se na Maledivách pěstuje pouze po málu. Na jižních Maledivách, kde jsou mokřiny se pěstuje Ala (Taro) neboli Koloázie jedlá a na různých ostrůvcích, např. Thoddoo, Fuvahmulah, Goidhoo…, kde je hodně zeleně se pěstují cukety, okurky, lilky, dýně a vodní meloun a různé druhy ovoce. Většina zeleniny i ovoce je dovážená z Asie, z Emirátů anebo z Evropy.

Tradiční i netradiční nápoje

Nejoblíbenějšími nápoji je čaj a káva, které si místní obyvatelé nejčastěji vychutnávají v coffee shopech. Standardním typem je černý čaj, který se pije velmi sladký a zdobí se plátkem citronu. V některých coffee shopech vám nabídnou mléko v prášku, které by mělo nápoj zjemnit. Klasická maledivská káva se dělá z jakékoliv instantní kávy a instantního mléka nebo smetany. Do hrníčku dáte kávu podle potřeby, přidáte hodně instantní smetany, cukr podle potřeby, směs promícháte a přilijete trošku horké vody, směs pořádně rozmícháte a postupně přidáváte vodu, dokud není hrnek plný...něco na tom je, káva chutná lépe. Jinak v restauracích a coffee shopech dostane klasické italské presso.

 

​Tradičním nápojem obyvatel Malediv je Raa – sladká a velmi aromatická zkvašená míza z kokosové palmy. Nápoj se získává z kmene kokosové palmy, a to pouze v místech, na kterých rostou kokosové ořechy.

 

Co si nemůžete nechat ujít je Kurumba – čerstvý kokosový ořech, velice sytý nápoj. Říká se, že když budete pít jednu Kurumbu denně a sníte dužinu z ořechu, budete zdraví jako řípa. Místní to považují za přírodní antibiotikum. Je pravdou, že kokosový olej je velice zdraví a tělu prospěšný. Fajn je také ochutnat kokosy v různých stádiích růstu a zrání, což je jedna z aktivit, jejíž jsem vynálezcem, na okruhu III

 

Výborné jsou také fresh juice z různých druhů ovoce. Nabídka je většinou sezónní. Nejlepší freše jsou z manga a passion fruit (Maracuja nebo Mučenka). Pozor, Maledivci mají rádi sladké a džusy doslazují cukrem. Pokud jej dosladit nechcete, křičte dopředu. Velmi oblíbený je také práškový Tang.

Pitná voda na Maledivách

​Voda, vodička, jj, vody je na Maledivách až až, ale pozor, ne pitné. Všude se píše, že je potřeba dávat si pozor na vodu z kohoutku, ano, a to skoro všude na světě. Voda z kohoutku sice není pitná, ale pokud si s ní vypláchnete pusu po vyčištění zubů, opravdu se vám nic nestane. Voda je na Maledivách odsolovaná a občas je cítit sírou. Na ostrově v Male a Hulhumale teče z kohoutku pitná voda, ale pouze na těchto dvou ostrovech. Samozřejmě, kdo nechce riskovat může používat vodu balenou. Led je vždy vyroben z pitné vody.

Alkohol na Maledivách

​Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimové, je pro ně pozření alkoholických nápojů naprosté tabu. Tedy mělo by být. Jak už to na světě chodí, kdo nezkusil nebo neochutnal to, co je zakázané... O zakázaném ovoci bych na Maledivách mohla vyprávět. Veřejně o tom ale psát nebudu. Pití alkoholu, mimo turistické resorty a safari lodě, patří k ilegálním činům a nejen pro turisty. Pokud Vás chytí, mohou vás i zavřít. Nezkoušejte na Maledivy propašovat jakýkoliv alkohol, nyní je zvýšená kontrola a můžete se dostat do velkých potíží. Celníci už moc dobře znají finty fň s lahvemi od ledových čajů, koly, slivovici v lahvi od vody atd. VŠE O ALKOHOLU NA MALEDIVÁCH.

Stravování na obydlených lokálních ostrovech

Nebojte se stravovat v místních zapadlých bistrech, jídlo je zde velice chutné a hlavně levnější, než v moderních restauracích evropského stylu. Vaří ho většinou buď místní, Bangladéšané, SríLančané nebo Indové.

Pokud vám budou v restauracích na obydlených ostrovech podávat pouze mezinárodní kuchyni, protože někdy se turistům bojí servírovat místní jídlo kvůli tomu, že ne každý má rád ostré či kari, nebojte se na místní pokrmy zeptat a požádat o ně.

Místní na lokálních ostrovech jedí rukama, především ta starší generace. Tento zvyk ale pomalu vymírá.  Když jsem to viděla poprvé, byla jsem trošku v rozpacích, ale pak jsem si vzpomněla jak já jim doma kuře a bylo po rozpacích... Nebojte se chňapnout rybu nebo kuře do ruky. Hlavu vám za to nikdo neutrhne, naopak.

Novým velkým trendem jsou i fast foody, které začínají růst jako houby po dešti. V roce 2009 nebylo možné potkat tlustšího Maledivce, dnes už je to běžné.

​Já osobně maledivskou kuchyni miluju.

Stravování na resortech

Jídlo v resortech je většinou evropské (ryby, hovězí, kuřecí, špagety, pizza…), s tím, že téměř vždy je připravena nějaká místní specialitka. V cenově dostupný resortech je strava většinou podávána bufetovým způsobem (švédské stoly). V luxusních 5* resortech jsou obědy a večeře buď servírované formou À la carte anebo formou luxusních bufetů. Samozřejmostí je tu i In-Villa Dinning, což znamená jídlo servírované u vás ve vile anebo Destination Dining, což znamená pokrm servírovaný, kdekoliv si zamanete a také zaplatíte. Strava je upravena tak, aby s její konzumací neměli Evropané a děti problémy, tedy není tak ostrá jako v místních bistrech. JAK VYPADÁ ALL INCLUSIVE NA MALEDIVÁCH?

​Jak se pohybují ceny za stravu na lokálních obydlených ostrovech a na resortech?

bottom of page