top of page

Nezapomenutelná dovolená na obydleném ostrově Fodhdhoo a na resortu Sun Syiam Iru Fushi na Noonu atolu na Maledivách

Sabba Beach Villas na Fodhdhoo a Sun Siyam Iru Fushi na Noonu atolu na Maledivách

Klient: Jana a Zdeněk

Termín: Únor 2024

Lokalita: Kombinace obydleného ostrova a resortu: Seaview Beach Villas (polopenze) v penzionu Sabba Hotels na obydleném ostrově Fodhdhoo, Deluxe Beach Villa with Pool (All Inclusive) na resortu Sun Siyam Iru Fushi na Noonu atolu a penzion Chen Beach (dnes H78 Veli) na městském / tranzitním obydleném ostrově Hulhumale na severním Male atolu na Maledivách

Letecká společnost: Turkish Airlines

 

Jana nám napsala: "Dobrý den, Lucie a všichni v OWH, konečně jsem se dostala k napsání pár řádků o naší cestě na Maledivy. Je to něco málo přes dva týdny, co jsme se vrátili, a já jsem pořád plná zážitků a dojmů.


K Lucii a její OWH jsem se dostala úplně náhodou... Cesta do exotiky byl můj letitý sen, na který jsem si musela dlouhou dobu počkat. A když teda konečně nastal čas, začala jsem pátrat na internetu, vůbec jsem nevěděla, kam se vrtnout, protože různých cestovek a nabídek bylo tolik, ale jak se v tom vyznat a nenaletět... Náhodou jsem se dostala k nějakému blogu o Maledivách a následné diskuzi, a někdo tam zmiňoval Lucii Mohelníkovou a její cestovku. Tak jsem stránky vyhledala a zjistila, že to je přesně ono... Obsáhlé informace od ženy, která ví, o čem mluví... Úplně jsem se do toho ponořila, a četla a četla a zjistila, že tohle přesně chci, dovolenou od OWH! Takže netrvalo dlouho, OWH jsem oslovila a s Lucíí jsme vše naplánovali podle našich preferencí.


Přiznám se, že jsem nejdřív měla trochu obavy, jak to s manželem zvládneme, dosud jsme cestovali převážně po Evropě a většinou autem, padesátníci a ještě s velmi malou znalostí angličtiny. No, vzali jsme to zkrátka jako výzvu. Pro ty ještě váhající - vůbec se toho nemusíte bát, OWH mají vše perfektně zorganizované. Navíc ještě před odjezdem obdržíte podrobný itinerář, který opravdu odpovídá a funguje. Po cestě při přesunech na vás čekají místní spolupracující delegáti, kteří tam byli vždy a měli v rukách cedulky s naším jménem nebo názvem penzionu či resortu... Vůbec nechápu, jak to funguje, ale funguje a když se nás jeden z nich na letišti v Malé ptal, zda cestujeme s OWH, uznale pokyvoval hlavou a zmiňoval Lucii, že je jednička.... Je vidět, že Lucie má opravdu respekt a asi si to s ní nechce nikdo rozházet. 😀


Letenky nám dle námi určených termínů zajišťovala taktéž OWH, letěli jsme s Turkish airlines, byla to dobrá volba, cestování a servis v ekonomické třídě byl výborný, ani jsme to nečekali, byli jsme velmi spokojeni. Přestup byl v Istanbulu, toho jsme se trochu obávali,  abychom vše našli a stihli včas, letiště je velké a byl to jediný úsek cesty bez doprovodu někoho od cestovky, ale obavy byly zbytečné, stačilo sledovat informační cedule. Navíc je vše v jedné budově, pouze domácí a mezinárodní terminál, žádné přesuny vlakem atp.


V Malé jsme přistávali ráno za deště, čehož není třeba se bát, poněvadž deštík se občas koná, ale je stále velké teplo a za chvíli je opět sluníčko. Nám se to stalo za celých 12 dní jen 2x, z toho jednou v noci. Podnebí je samozřejmě velmi vlhké, to vás omráčí hned při výstupu z klimatizovaného letadla. V hale nás čekal pán s cedulkou s našimi jmény jak v americkém filmu, odvedl nás do klimatizované čekárny s restaurací naproti domácímu terminálu a naší lámanou angličtinou (když je snaha, člověk se domluví vždy) jsme se domluvili, že v 10 hodin nás vyzvedne a odvede k odbavení na vnitrostátní let. Bylo 10:05 a pán nikde. Osoby citlivější na dochvilnost, jako je můj manžel, chci uklidnit, aby se obrnili trpělivostí a zbytečně nešílely. Já to vzala podle toho, co psala Lucie.... Když vám Maledivec řekne, že to bude za 5 minut, může to trvat klidně hodinu... A nalaďte se na jejich pomalé tempo.... Takže jsem byla v klidu, ono to nějak dopadne, že, čas do odletu jsme ještě měli..... Manžel si tedy užil svých pár nervů a pán se asi za dalších 20 minut objevil, přímo přiběhl. Pochopila jsem, že tito lidé pracují zřejmě pro vícero stran a musí zvládat přesuny i jiných turistů v různé časy.


Před vnitrostátním letem u odbavení odevzdáte všechna zavazadla, i příruční, pokud mají více než 2 kg, takže mi zůstala jen moje kabelka, zvláštní pocit, ale vše klaplo, kufry letěly s námi. Let měl trochu zpoždění, zřejmě kvůli probíhajícímu dešti s bouřkou, s tím se musí počítat. Trval asi 40 minut, během toho vám dají bezpečnostní instrukce, rozdají malé občerstvení v podobě balíčku oříšků, malé čokoládky a vody nebo džusu, seberou obaly a ubrousky a už se přistává...napadlo mě, kam se hrabou Smartwings 😄 Na letišti jsme po přistání vyzvedli kufry a už nás vyhlíželi kluci ze Sabba Beach Willas, nedali se přehlédnout, měli totiž trička s logem penzionu. Hned nám pomáhali se zavazadly, odvedli k rychločlunu a už jsme vyráželi směr ostrov Fodhdhoo. Musím říct, že toto byl asi nejhorší zhruba 50 minutový úsek z celé cesty, po dešti a bouřce byly dost velké vlny, nejdřív jsme to brali s úsměvěm, ale pak už to narážení lodi do vln a houpání bylo nekonečné. Nicméně jsme obdivovali, jak ten mladík, co řídil člun, ví, kam jet, na palubce byl jen kompas, žádné přístroje.... No, holt to dělají od malička, moře je jejich život, u zeleného ostrova doprava a u bílé mělčiny doleva.... Nicméně věděli, co dělají a bezpečně nás dovezli.


Na molu u Fodhdhoo už na nás čekali zaměstnanci z penzionu, dostali jsme vychlazený ručník a kytičky kolem krku a hned se nás ujal Milo, který to tu společně s bratranci vede a má na starosti kontakt s hosty. Je to skutečně velmi milý a schopný člověk, pokud něco potřebujete, on je ten pravý. Každý den se objevil většinou běhěm snídaně a ptal se, jak se daří. Cestou od lodi k penzionu nám ukázal, co kde zhruba je, posadil nás do restaurace Lobster grill, kde jsme dostali na uvítanou k pití kokosový ořech s brčkem, vysvětlil nám, jak to tam funguje, vyřídil formality a už jsme odcházeli do naší plážové vilky. Mimochodem o kufry se celou dobu nestaráte, prostě už čekaly ve vilce (jasně, že je tam odnesli zaměstnanci, někdy to byly,  jak jsme později zjistili, i dívky, což můj manžel trochu nelibě nesl, protože je to chlap gentleman a toto neviděl rád, ale to je prostě realita, pro hosta vše).


Ubytování byla prostě nádhera, krásný pokoj, velká postel, koupelna částečně pod širým nebem...a výhled z postele přímo na palmy a moře, slyšeli jste příboj, prostě senzace. Stravování probíhalo v Lobster restauraci hned vedle vilek. Měli jsme polopenzi, nemůžu si na nic stěžovat, snídaně naprosto dostačující, všeho dost, nejvíce jsem si oblíbila Mashuni s plackami, to je trhaný tuňák s cibulkou a kokosem a ještě něčím....taková sypká pomazánka. Vždy bylo ovoce, vejce, párky, máslo, med, marmeláda, lívance, vafle, káva, čaj, džus, voda. Chléb tedy pouze toustový, ale nebyl problém ho opéct v toustovači. Během dne výběr jídel z menu, místních i nemístních, dezerty, zmrzlina, milkshake a já nevím co ještě. Vše bylo moc dobré a chodili jsme nakonec i na obědy, to nebyl problém, na konci pobytu vše zaplatíte kartou.


Jen se trochu obrňte trpělivostí, někdy to trošku trvá a personál, ač je úžasně milý a ochotný, občas něco pozapomene nebo prostě nechvátá... Nezapomeňte, jste na Maledivách, ne na dostizích. Tam jsem pochopila ten rozdíl mezi námi Evropany a Maledivci... My jsme často uštvaní a zamračení, oni se usmívají a jsou v klídku... přitom většina z nich žije velmi skromný život úplně odlišný od našeho.... Možná pro nás k zamyšlení. Každopádně bych  tomu pomalému tempu rychle přivykla. Ještě zmíním, že na ostrově je také obchůdek, kde se dají koupit nějaké sladkosti, pití, koření, drogerie atd. a i maledivský tuňák v konzervách zn. Felivaru.


Na Fodhdhoo jsme strávili nezapomenutelných a nádherných 6 dní. Pláž lemuje korálový útes plný života, nepřeberné množství ryb a jiných živočichů, moře je zde průzračné a hraje tyrkysovými barvami, písek bílý a jemný, ostrov je plný tropické zeleně, různých živočichů a večer tu potkáte přátelské místních obyvatele, kteří si jdou večer posedět a poklábosit se sousedy před svá obydlí. Z pláže jsme viděli prohánět se delfíny, i jsme absolvovali podvečerní výlet člunem, kde jsme měli štěstí a mohli je pozorovat na širém moři. Ostrov je ideální místo pro šnorchlování  i lenošení. Dostane se sem jen omezený počet turistů, takže pláž je poloprázdná a soukromí je dostatek. Personál Sabba se snaží splnit vše, co vám na očích vidí.


Z Fodhdhoo jsme se, ač velmi neradi ale v očekávání dalších zážítků, přesunuli rychločlunem na druhou část pobytu, a to na resort Sun Syiam Iru Fushi, kde jsme pobývali 4 noci s all inclusive. Na příjezdovém molu na nás čekal náš buttler, člověk, který nám vše vysvětlil, udělal za nás check-in, dovezl nás golfovým vozítkem k naší vile a cestou nám ukázal ostrov. Byl kdykoliv k dispozici na WhatsApp. Samozřejmostí při příjezdu byl vychlazený ručník, květina do vlasů pro dámy a vychlazený drink dle vašeho výběru. Kufry opět neřešíte, dostanou se svojí cestou na místo určené. Bydleli jsme v deluxe plážové vile s vlastním bazénem, altánkem s kulatou postelí přímo u pláže a pár kroků od moře. Opět úžasné místo a skvělý výběr. Spousta nádherné fauny i flory. Krásné ubytování s otevřenou koupelnou a vířivkou, dostatek soukromí, výborná kuchyně a servis, každý  host je zde prostě král a také se tak cítíte. Na výběr z několika restaurací a barů, zmrzlinárna, většina spadá do all inclusive, takže skutečně nevíte, kterou dřív navštívit. Vyzkoušeli jsme a nakonec jsme nejvíc navštěvovali restauraci Iru, kde se jídlo podává formou bufetu a můžete tak ochutnat od všeho kousek. Jídla bylo vždycky dost, nikdo si tedy nemusel nakládat plné talíře hned a pak půlku nechat ve strachu, že na něj nezbyde, to ostatně nesnáším. K dispozici byla jídla různorodá místní, asijská, světová, spousty ovoce, zeleniny, dezertů, člověk by tu musel být alespoň měsíc, aby vše ochutnal.  Vyzkoušela jsem také místní Spa masáže a doporučuji, je to zážitek. V resortu bylo určitě dost lidí, ale přesto nebylo nikde přeplněno, na pláži před naší vilou se  jen občas objevil nějaký člověk na procházce, jinak naprostý klid. V moři před vilou byly postavené vlnolamy z kamení, takže se vytvořila úžasná klidná tyrkysová laguna, kde si ten, kdo miluje plavání, může dát několik bazénů třeba hned po ránu. Opět tam bude nejspíš sám. Také se zde dalo šnorchlovat, resort má i svojí Nemo garden, kde se snaží pomocí různých konstrukcí podpořit znovuobnovení korálů. Nicméně na šnorchlování mě Nemo garden moc neoslovila, o něco lepší byl korál u vodních vilek v blízkosti francouzské restaurace Flavours, ale bezkonkurenčně vede Fodhdhoo se svým domácím reefem. Zpáteční cesta z resortu do Malé byla hydroplánem, to je samo o sobě zážitek a poté přenocování v hotelu Chen Inn Beach na sousedním Hulhumalé. Hotel na přespání dostačující. Opět všechny přesuny perfektně zajištěny včetně ranního k odbavení na let do Istanbulu.


Mohla bych zde psát donekonečna, už takhle je to předlouhé. Byla jsem Maledivami naprosto uchvácená, takhle jsem si na dovolené snad nikdy neodpočinula. Zapomněla jsem tady na všechny starosti, tělo mělo naprostý relax, dobře jsem spala. A to všechno i zásluhou Lucie a všech z OWH, kteří nám dovolenou vytvořili přímo na tělo a hlavně - vše bylo skutečně tak, jak bylo popsáno a jak jsme se domluvili. Žádná nepříjemná překvápka. OWH to prostě umí a jsou jedničky. Příště jedině s nimi, velmi doporučuji. A že to příště určitě bude brzy, protože pozor, Maledivy jsou velmi návykové. Těšíme se! S díky J a Z. "


Lucie aneb other way holiday odpovídá: "Dobrý den Jano, děkuji za zprávu a za vyčerpávající recenzi, o které jsem už předem od Vás věděla, že bude pozitivní 😊 Jsem moc ráda, že se Vám s námi na Maledivách líbilo a bude nám velkým potěšením připravit pro Vás dovolenou i v budoucnu. Přejeme, ať se daří a těšíme se na příště."

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page