top of page
Mezinárodní letiště Velana International Airport, Male, Maledivy

Maledivy: Mezinárodní letiště Velana International Airport (MLE)

Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Aktuálně máme na Maledivách 5 mezinárodních letišť. Hlavní a největší mezinárodní letiště se nachází na ostrově Hulhule' a nese název Velana International Airport s označením MLE. Velana International Airport bylo otevřeno 19. října 1960. Na podzim 2018 byla otevřena druhá přistávací dráha a další nový a velice moderní terminál se právě staví. Letiště se velice rychle mění a modernizuje. V hlavní sezóně 2024 bude postupně dodělávána a otevírána nová příletová a odletová hala mezinárodního letiště Velana Internation Airport, jejíž dostavba se o 2 roky zpozdila kvůli Covidu. Už se moc těším, až ji prozkoumám, protože  nový terminál hydroplánů předčil očekávání.

New Airport Maldives, Velana International Airport, Maledivy.jpg

Zázemí mezinárodního letiště Velana International Airport 

Na ostrově Hulhule tedy na mezinárodním letišti Velana najdeme informační koutek, stánky cestovních kanceláří a agentur, náš má označení C7, bankomaty, směnárnu, lékárnu, poštu, mobilní operátory, policii, místa k sezení, relaxační místo (za poplatek), úschovnu zavazadel (za poplatek), toalety (zdarma) – pozor nečekejte žádný luxus, spoustu restaurací a kaváren, check-in hydroplánů, check-in vnitrostátních letů, terminály rychlo lodí, trajektů a autobusů, kuřácký koutek a také hotel. 

Hustý provoz na mezinárodním letišti Velana International Airport

Pozor! Na mezinárodním letišti Velana je za denního světla poměrně hustý provoz, který lze sledovat také na letovém radaru, a vnitrostátní lety a hydroplány často mívají zpoždění, a to od 15 až do 120 minut. Je to naprosto běžné a dělat se s tím nedá vůbec, ale vůbec nic. Když přiletíte na Maledivy, musíte se hold hned dostat do lenivého maledivského rytmu a všechno „mít na salámu“. Ne nadarmo se na Maledivách místní mezi sebou zdraví pozdravem: „As-salaam Alaikum”. 😁 Aktuální letový řád - Info o příletech a odletech na Maledivách.

Hulhule' aneb Ostrov, na kterém je vybudováno letiště Velana International Airport 

Ostrov Hulhule na severním Male atolu nebo také Kaafu atolu býval kdysi dávno ostrovem obydleným. 12. dubna 1966 tu bylo oficiálně otevřeno letiště a místní obyvatelé byli přesunuti do hlavního města Male. Ostrov Hulhule je postupně uměle nastavován a modifikován. Lokalita ostrova Hulhule.

Hulhule Island Hotel na Hulhule aneb Ubytování na letišti Velana International Airport 

Na ostrově Hulhule je možné najít pouze jeden jediný hotel, a to Hulhule Island Hotel. Hotel je jediným hotelem, mimo resorty, kde je povolen prodej a konzumace alkoholických nápojů. Tento hotel se dá využít také na stopover nebo při delším čekání na letišti. Ceny v hotelu za alkohol jsou dost vysoké. Tento hotel sice nedoporučujeme, ale umíme ho zajistit.

Mezinárodní letiště na Maledivách, Velana, Gan, Hanimadhoo, Maamigili a Maafaru

Jak již bylo zmíněno, aktuálně na Maledivách máme 5 mezinárodních letišť, která jsou zároveň také letišti vnitrostátními. Prvním a největším je již zmíněné Velana International Airport. Druhé větší mezinárodní letiště se nachází na obydleném ostrově Gan na Addu atolu a jmenuje se Gan International Airport (GAN). Třetí větší mezinárodní letiště se nachází na obydleném ostrově Hanimadhoo a jmenuje se Hanimadhoo International Airport (HAQ). Čtvrtým mezinárodním letištěm na obydleném ostrově Maamigili je Villa International Airport Maamigili (VAM/VRMV) a pátým mezinárodním letištěm, které se nachází na obydleném lokálním ostrově Maafaru je Maafaru International Airport (NMF). Všechna zmíněná mezinárodní letiště jsou zároveň také letišti vnitrostátními. Na Hanimadhoo, Maamigili a Maafaru standardně mezinárodní letecké společnosti nelétají. Přistávají tu pouze menší soukromá letadla (private jety). Na Maafaru mohou být občas výjimkou menší mezinárodní charterové lety. Čas od času v médiích vyskočí zprávy o letech na Hanimadhoo z Indie, ale zatím na ostrov nic nelétá. ​Osobně jsem měla tu čest přistát, prozkoumat a odlétat ze všech zmíněných letišť.

Letíme na Maledivy aneb Kam zakoupit letenky?

Letenky na Maledivy se vždy kupují do Male, tedy na Velana International Airport, odkud je řízena veškerá logistika. Některé letenkové vyhledávače stále uvádí starý název letiště, a to buď Ibrahim Nasir International Airport nebo Male International Airport. Druhou možností je Gan International Airport, kam ale letenky kupovat nedoporučujeme. Tedy pouze v případě, že nejste vášnivý potápěč a v dešťové sezóně sem neletíte číhat na kosatky, nebude tu brázdit moře na safari lodi nebo nejste fanda golfu a nebudete pobývat na luxusním golfovém resortu Shangri-La‘s Villingili. Každopádně přistání na Maledivách, ať se jedná o jakékoli letiště, je opravdu vzrušující. Nikdy nevíte, jestli se pilot trefí nebo ne. To byl vtip...

© Informace a fotografie použité na této stránce o Velana International Airport

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů na Maledivách a přeletů na resorty. 

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách

Způsoby dopravy na Maledivách

bottom of page