Pronájem a půjčovna dopravních prostředků na Maledivách

Maledivy: Pronájem dopravních prostředků a půjčovny

Pronájem motorizovaných dopravních prostředků, tak abyste jej mohli řídit jen vy, na Maledivách není možný. Díkybohu. To by bylo mrtvých ještě víc, než je teď! Na Maledivách se jezdí vlevo, stejně tak jako v Anglii. Bohužel tu ale neexistují žádná pravidla a předpisy silničního provozu. Prostě jede ten, kdo do křižovatky přijede první. V Male je sice pár semaforů, ale v provozu jsou jen výjimečně. Většina maledivských ostrovů je tak malá, že na nich dopravní prostředek ani nepotřebujete.

Půjčovny motorizovaných dopravních prostředků na Maledivách neexistují!

Kolo je možné si na Maledivách půjčit skoro všude. Větší a luxusnější resorty kola půjčují standardně zdarma. Na některých větších obydlených ostrovech se dají kola půjčit také. Půjčují je ubytovací kapacity nebo různá centra aktivit, a to buď zdarma nebo za poplatek od 2 do 6 USD za den. Půjčovnu kol je také možné najít na Hulhumale, kde mají i dvojkola nebo různé mutace kol. 

Motocykl, chcete-li skútr nebo jak my na Maledivách říkáme "bike" zatím není možné si oficiálně půjčit. Nejenže musíte mít "papíry" na celý svět, tzn. mezinárodní řidičák, ale jak zmiňuji výše, pro běžného turistu je to o život. Na Maledivách se nepoužívají blembáky (přilby), a tak místní dámy nemusí bát o pracně vytvořený účes. Nejvyšší povolená rychlost na motóru je 25 km/h. Od března 2019 musím mít ten, kdo che přejet nový most Sinamale, který spojuje hlavní město Male, letiště Velana / ostrov Hulhule a ostrov Hulhumale, povinně přilbu. Toto nařízení se týká pouze přejezdu po tomto mostě. Někteří místní začali používat přilby dobrovolně.

Auto se na Maledivách také nedá vypůjčit. Auta víceméně jezdí jen v Male, na Hulhumale a Villingili. Na větších obydlených ostrovech se dají vidět také. Existují ale i ostrovy, kde nenajdete ani jedno auto a třeba jenom jeden bike. Představte si ten božský klid. Nejvyšší povolená rychlost aut je 30 km/h. Na větších ostrovech, a hlavně v Male, na Hulhumale a na Addu atolu můžete spatřit i mnoho sportovních aut, např. Audi TT, Ferrari atd. Nikdy jsem ale nepochopila proč si je místní kupují, když je tu za prvé nejvyšší povolená rychlost 30 km/h, za druhé je na pomalu každých 30 m zpomalovací retardér, za třetí nemají pomalu kde bydlet a co jíst a za čtvrté, když jim tři týdny z celého měsíce stojí bezprizorně u baráku, protože nemají na benzín, na který je vždy jen týden, a to po výplatě. 

Golfovou buginu vám také nikdo nepůjčí, ale běžně ji uvidíte na resortech a na některých lokálních ostrovech. Například na ostrově Villingili / Villimale mohou jezdit jenom a jenom bugini. Pokud jsou ostrovy velké, neslouží na golf, ale k přepravě hostů a místních. Řídit ji může pouze vyškolený personál.

Autobus na Maledivách také řídit nemůžete, a to ani přesto, máte-li potřebné dokumenty. 

Letadlo také pilotovat nemůžete. Ani když budete mít papíry na to největší letadlo, které na světě existuje. Větry, proudy, monzuny, prostě pilotovat letadlo může jen personál vyškolený speciálně na Maledivy.

Hydroplán také pilotovat nemůžete. Platí zde stejná pravidla tak, jako u letadla.

Velký katamarán s motorem vám také nikdo nepůjčí. Katamarány jsou vždy pronajímány s kapitánem a s posádkou. Papíry - kapitánské zkoušky můžete mít na celý svět, ale prostě to nejde. Důvod je prostý. Jelikož jsou Maledivy tvořeny z útesů a lagun a písek na mořském dni, právě v lagunách, se stěhuje dle toho, jaký je zrovna monzun, není to bezpečné. Ani samotní mořští vlci, velice zkušení maledivští kapitáni, to občas "nedají" a ztroskotají. Na vlastní oči jsem to viděla a ne jednou. Pokud ale opravdu toužíte po tom si loď na Maledivách zakormidlovat, tak vám každý kapitán, to kormidlo, na pár minut, v jeho dohledu, rád půjčí.

Loď / jachta je na tom stejně jako velký katamarán.

Malá loďka s motorem se také, bez místního, zatím nedá půjčit. Možné je to pouze na luxusním resortu Gili Lankanfushi, kde mají maličké loďky s pádly a tím nejslabším motůrkem. 

Malý bezmotorový katamarán se dá zapůjčit ve vodních sportech, ale ani ten sami kormidlovat nemůžete. Vždy s vámi pojede vyškolený personál. Představte si, že si ho půjčíte, nedáte to (vítr, proudy) a pak skončíte někde v indickém oceánu a umřete tam. No... Bez pitné vody, jídla, to bych jako fakt nechtěla zažít.

Jet Ski / Vodní skútr, tak na tom si zařádit můžete. Vždy ale s vyškoleným personálem. Zcela výjimečně, prokážete-li, že ho ovládáte, vám vodní skútr na pár minut personál půjčí, vždy ale bude sedět za vámi.

 

Co můžete řídit sami? No všechno, co nemá motóóór, a to třeba kánoj, surf, paddleboard, šlapadlo anebo nafukovací lehátko. 

 

Zajímavost

K 31. prosinci 2014 bylo na Maledivách registrováno celkem 68 208 vozidel. Kde? Řekla bych, že jsou všechny v hlavním městě Male'. Teď vážně, v okolí hlavního města, do něhož spadá jak samo hlavní město, tak ostrov Villignili, Hulhumale a letiště Hulhule, je to 5 374 vozidel, z toho 290 různých druhů aut a 4 823 motocyklů. Statistika uvádí, že v Male', z celkového počtu 5 374, jezdí 80 % automobilů a motocyklů.

Tento článek vznikl v reakci na dotazy cestovatelů, kteří měli zájem během dovolené pilotovat hydroplán anebo kormidlovat velkou jachtu.

Způsoby dopravy na Maledivách

Vše o mezinárodních a vnitrostátních letištích na Maledivách