Na poznávačky s průvodkyní "Maledivy s Lucií" v únoru a březnu 2025 zbývají volné poslední pokoje. Neváhejte. Poslední možné okruhy.
Pronájem motorizovaných dopravních prostředků, tak abyste jej mohli řídit jen vy, na Maledivách není možný. Půjčovny motorizovaných dopravních prostředků na Maledivách neexistují! Díkybohu, to by na ostrovech bylo mrtvých ještě víc, než je teď! Na Maledivách se jezdí vlevo, stejně tak jako v Anglii. Bohužel tu ale „neexistují žádná pravidla a předpisy silničního provozu“. Prostě jede ten, kdo do křižovatky přijede první. V hlavním městě Male je sice pár semaforů, ale v provozu jsou jen výjimečně. Většina maledivských ostrovů je tak malá, že na nich dopravní prostředek ani nepotřebujete. Tento článek vznikl v reakci na dotazy cestovatelů, kteří měli zájem během dovolené na Maledivách zapůjčit si a řídit motocykl, auto a autobus, kormidlovat jachtu a katamarán nebo pilotovat hydroplán.
Maledivy: Pronájem dopravních prostředků a půjčovny
Zapůjčení a pronájem kola / bicyklu je na Maledivách možné na většině ostrovech!
Kolo nebo chcete-li bicykl je možné si na Maledivách zapůjčit skoro všude. Na cenově dostupných resortech se dají kola zapůjčit od 3 do 10 USD za den. Na větších a luxusnějších resortech jsou kola většinou součástí každé vilky zdarma. Jste-li jejich pravidelný host, na kolo dostanete i vlastní jmenovku. Kolo je možné zapůjčit si i na vybraných obydlených ostrovech, pozor ale, není to moc běžné. Kola jsou buď součástí penzionů a hotelů nebo je půjčují různá centra aktivit, a to buď zdarma nebo za poplatek od 2 do 10 USD za den. Buďte připravení na to, že na obydlených ostrovech nebývají kola v moc dobrých kondicích a poslouží tak maximálně na pózovanou fotku na socky aneb sociální sítě.
Zapůjčení a pronájem skútru nebo motocyklu na Maledivách není možné!
Skútr nebo motocykl si na Maledivách nezapůjčíte, protože nemáte kde. V případě, že by kde bylo, musíte mít "papíry" na celý svět, tzn. mezinárodní řidičák. Jak zmiňuji výše, pro běžného turistu je řízení na maledivských příměstských ostrovech o život. Na Maledivách se nepoužívají přilby, a tak se místní pánové a vybrané dámy nemusí bát o pracně vytvořený účes. Jediná výjimka platná od března 2019, kdy každý musí mít přilbu povinně, je pro přejezd po mostě Sinamale, který spojuje hlavní město Male, letiště Velana (ostrov Hulhule) a ostrov Hulhumale. Vzhledem k poměrně vysoké nehodovosti začali někteří místní přilby používat dobrovolně. Nejvyšší povolená rychlost na motóru je 25 km/h.
Zapůjčení a pronájem golfové buggy / bugini na Maledivách není možný!
Golfové buggy jezdí na resortech i obydlených ostrovech a pokud na resortu není golfové hřiště, slouží k přepravě hostů a místních. Například na městském obydleném ostrově Villingili (Villimale) mohou jezdit jenom a jenom bugini. Řídit bugini může pouze vyškolený personál.
Zapůjčení a pronájem auta na Maledivách
Řídit automobil na Maledivách jako turista také nemůžete. Auta víceméně jezdí jen v Male, na Hulhumale a Villingili. Na větších obydlených ostrovech se ale dají vidět také. Existují ale i ostrovy, kde nenajdete ani jedno auto a třeba jenom jeden bike. Představte si ten božský klid. Nejvyšší povolená rychlost aut je 30 km/h. Vyšší rychlost, a to až 70 km/h je povolena pouze na mostě Sinamale v lokalitě hlavního města Male. Na větších ostrovech, a hlavně v Male, na Hulhumale a na Addu atolu můžete spatřit i mnoho sportovních aut, např. Audi TT, Ferrari atd. Nikdy jsem ale nepochopila proč si je místní kupují, když je tu za prvé nejvyšší povolená rychlost 30 km/h, za druhé je na pomalu každých 30 m zpomalovací retardér, za třetí nemají pomalu kde bydlet a co jíst a za čtvrté, jim dva týdny z celého měsíce stojí bezprizorně u baráku, protože nemají na benzín, na který je vždy jen maximálně ty dva týdny, a to po výplatě. Logika a selský rozum tu nemá místo. Potřebujete-li se ve městě dostat z bodu A do bodu B či C, můžete využít levné taxi. Pro převozy turistů z letiště do hotelů jsou personálem hotelů zajišťována soukromá hotelová vozidla různých velikostí.
Zapůjčení a pronájem autobusu na Maledivách
Autobus jako turista na Maledivách také řídit nemůžete, a to ani přesto, že máte potřebné dokumenty. Každopádně v případě skupiny a nutnosti přesunu z bodu A do bodu B či C, umíme zajistit soukromý pronájem autobusu s místním řidičem.
Zapůjčení a pronájem letadla nebo hydroplánu na Maledivách
Letadlo na vnitrostátní lince nebo hydroplán jako turista také pilotovat nemůžete, a to ani v případě, že máte pilotní zkoušky a potřebné dokumenty. Každopádně v případě skupiny a nutnosti přesunu z bodu A do bodu B či C, umíme zajistit soukromý pronájem menšího letadla i hydroplánu s místními piloty.
Zapůjčení a pronájem lodí, jachet a katamaránů s motorem na Maledivách
Ať se jedná o jakékoli plavidlo s motorem, na Maledivách není možné si loď pronajmout bez posádky a kormidlovat ji, tedy až na pár výjimek luxusních lodí, na které se skládá nehorázný deposit, na který má pouze pár vyvolených na této planetě, a to i kdybyste měli papíry - kapitánské zkoušky na celý svět a byli kapitáni těch největších zaoceánských lodí na světě. Pobyty na lodích jsou až na miliardářské výjimky vždy zajišťovány včetně celé posádky. Důvod je prostý. Jelikož jsou Maledivy tvořeny z útesů a mělkých lagun a písek se na mořském dni stěhuje dle toho, jaký je zrovna monzun, není to bezpečné. Ani samotní mořští vlci, velice zkušení maledivští kapitáni, to občas "nedají" a ztroskotají. Na vlastní oči jsem to viděla a ne jednou. Pokud ale opravdu toužíte po tom si loď na Maledivách zakormidlovat, tak vám každý kapitán to kormidlo na pár minut v jeho dohledu rád půjčí. Jedinou výjimkou, kterou můžete sami kormidlovat je loďka s pádly nebo malá loďka s motůrkem, která je součástí vybraných vodních vil na resortu Gili Lankanfushi na severním Male atolu. Kompletní informace o dovolené na lodi.
Zapůjčení a pronájem katamaránu bez motoru na Maledivách
Malý bezmotorový katamarán se dá zapůjčit skoro ve vodních sportech na resortech a na vybraných obydlených ostrovech, ale ani ten sami kormidlovat nemůžete. V případě, že si bezmotorový katamarán pronajmete, vždy jej bude kormidlovat vyškolený personál, který vám kormidlo na chvíli samozřejmě rád zapůjčí. Představte si, že si katamarán půjčíte sami, nedáte kormidlování, vítr a proudy vás odvanou někam doprostřed Indického oceánu a vy tam umřete. Bez pitné vody a jídla… To fakt nechcete zažít.
Zapůjčení Jet-Ski aneb vodního skútru na Maledivách
Jet Ski aneb Vodní skútr je možné zapůjčit si v každých vodních sportech na resortech a na vybraných obydlených ostrovech. Řídit vždy ale bude vyškolený personál a vy se jenom povezete. Zcela výjimečně, prokážete-li, že Jet-Ski aneb vodní skútr ovládáte, personál vám jej na pár minut půjčí, ale bude sedět za vámi. Málokdy personál Jet-Ski půjčí bez dozoru.
Co na Maledivách můžete řídit jako turista?
Jak už bylo zmíněno výše, na Maledivách si můžete zapůjčit jízdní kolo a dále všechno ostatní, co nemá motóóór, a to třeba kánoj, surf, paddleboard, kitesurf, šlapadlo anebo nafukovací zvířátka a lehátko jako například já.
© Informace a fotografie použité na této stránce o pronájmu a zapůjčení dopr. prostředků
Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi od maledivských dopravců. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů a mého života na Maledivách.