top of page
Jóga,_Pilates,_Maledivy.jpg

Maledivy: Wellness & Wellbeing resorty aneb Ve zdravém těle zdravý duch 

Maledivy byly vždy známy jako dokonalá relaxační dovolená, na které si skvěle odpočineme, která nás znovu skvěle restartuje, a na které nabereme síly na naše další životní bitvy. Byť se tento koncept Malediv pomalu mění, mnoha nejenom luxusních resortů si jej stále uchovává, za což jsme v other way holiday opravdu rádi.

 

Lázně aneb Spa jsou součástí každého resortu na Maledivách. Údajně úplně první lázně byly otevřeny na resortu Kurumba Maldives na severním Male atolu v roce 1988. Jednalo se o holistické lázně s názvem The Harmony Centre. Celý koncept lázní vznikl právě na tomto resortu a dodnes je používán na většině resortů v našem tropickém ráji.

 

Zhruba do roku 2016 bylo na Maledivách pouze pár resortů zaměřených na wellness a wellbeing. Ostatní resorty na ně nekladly až tak velký důraz. S velkým množstvím nových resortů již dnes máme na výběr opravdu nádherná spa, wellness a wellbeing

 

Každý resort má lázně a wellness centra vystavěna v jiné části ostrova. Najdeme tu první podmořská spa na Maledivách, ale také na světě, lázně vystavěné nad mořskou hladinou, z jejichž masážních místností a lehátek můžete pozorovat vesele skotačící rybky v křišťálově čistém moři, spa vystavěná na pobřeží ostrovů s výhledem na moře či spa ukrytá v tropických zahradách a korunách palem a tropických stromů. Nechybí tu ani speciální samostatné spa a wellness ostrůvky, které jsou součástí luxusních resortů.

 

Dle mého názoru a mnoha mých letitých osobních zkušeností mají ty nejlepší lázně, wellness a wellbeing centra v 5* luxusních high-end resortech, v 5* luxusních resortech, v klasický 5* resortech a ve 4,5* resortech. Pouze minimu 4* resortů má lázně tak skvěle vybavené a designované. Na 3* a většině 3,5* resortech je možné najít pouze základní druhy masáží.

Vybavení lázní a wellness & wellbeing center

Všechny lázně jsou vybavené různými masážními místnostmi pro jednotlivce a páry. Některé masážní místnosti mají menší otevřené zahrádky s vanou či vířivkou. Většina lázní disponuje saunou a parní komorou. V lázních na luxusních resortech najdete také speciální floating pods naplněné vodou z Mrtvého moře, osobně jsem vyzkoušela a mohu říct, že se jedná o unikátní zážitek, kryokomory, solné jeskyně, speciální místnosti s barevnou světelnou terapií, zvukovou terapií, hydro terapií a dalšími speciálními terapiemi a programy, v nichž jdou ruku v ruce moderní technologie a tradiční medicína z celého světa.

Druhy masáží nabízených v lázních na Maledivách

Všechny resorty na Maledivách nabízí tradiční indonéské, balijské a thajské masáže, dále pak masáže lávovými kameny, signature masáže či reflexologii. Nechybí tu ani indická či srílanská Ájurvéda. Vybrané resorty nabízí také speciální týdny s wellness a wellbeing specialisty z různých konců světa.

Kosmetika používaná v lázních na Maledivách

V lázních je používána přírodní kosmetika, kokosový olej či luxusní značková kosmetika z různých konců světa. Např. Guerlain nebo Espa.

Kosmetické salóny a kadeřnictví v resortech na Maledivách

Součástí vybraných lázní jsou také kosmetické salóny s manikérskými a pedikérskými službami a kadeřnické a holičské salóny.

Resorty s nejlepšími detoxikačními a wellbeing programy

Dokonalé lázně a resorty s wellness a wellbeing programy, kde se snoubí špičková moderní technologie a tisíce let znalostí tradiční medicíny, mají dle mého názoru na mých oblíbených luxusních high-end eco resortech Soneva. V našem tropickém ráji je možné najít hned tři resorty této značky, a to Soneva Fushi na Baa atolu, který jsem měla tu čest osobně vyzkoušet, Soneva Jani na Noonu atolu a Soneva Secret na Haa Dhaalu atolu. Značka Soneva vznikla v roce 1995 pod hlavičkou společnosti Six Senses. V roce 2012 se zakladatelé značky Soneva, Sonu Shivdasani a Eva Malmström Shivdasani, kteří jsou pionýry ve wellness a wellbeing programech na Maledivách a v Thajsku, rozhodli společnost a resorty Six Senses a Evason prodat a věnovat se pouze luxusním resortům značky Soneva. Koncept lázní Soneva Soul je opravdu unikátní. Podobné wellness programy a koncepty mají také luxusní eco resorty Gili Lankanfushi na severním Male atolu, dříve Soneva Gili, kde jsem rovněž strávila krásné chvíle, a Six Senses Laamu na Laamu atolu. Právě tyto dva resorty v minulosti patřily pod stejnou značku. Špičkou ve wellness a wellbeing jsou také luxusní high-end resorty Joali Being a Joali Maldives na Raa atolu, které rovněž patří mezi mé oblíbené.

Resort s podmořskými lázněmi aneb Underwater Spa

Na luxusním resortu Huvafen Fushi na severním Male atolu najdeme jediné podmořské lázně aneb podmořská spa na Maledivách a také na světě. Huvafen Spa mají svou část pod mořem, ale také nad mořem. Host si tak může vybrat v jaké části by si masáž rád dopřál. Podmořská spa je možné využít také jako soukromou restauraci nebo k večernímu pozorování korálů se speciální UV baterkou a speciálními filtry a brýlemi. Podmořská spa i noční pozorování korálů jsem vyzkoušela a mohu říct, že se jednalo o opravdu unikátní zážitek.  

Resorty s nadmořskými lázněmi aneb Overwater Spa

Lázně nad mořem jsou vystavěny stejnou cestou jako vodní bungalovy, vily a residence. Některé spa mají v masážních místnostech u masážních lehátek okénka v podlaze a vy tak, tedy pokud během masáže neusnete, můžete pozorovat vesele skotačící rybky. Skvělé spa jsou již zmíněná Soneva Soul na eco resortu Soneva Jani na Noonu atolu. Na luxusním eco resortu Kudadoo Private Island na Lhaviyani atolu je mimo běžné vybavení lázní možné si dopřát také pobyt v solné jeskyni, který jsem osobně vyzkoušela. Dokonalá spa nabízí resorty Joali Being a Joali Maldives na Raa atolu, o nichž se podrobněji zmíním níže. V Meera Spa na luxusním eco resortu Gili Lankanfushi na severním Male atolu zažijete dokonalý detox a relax. Tato spa se mi nechtěla opustit. Nadmořský kruhový komplex lázní The Baani Spa na prvním specializovaném wellness resortu Kagi Maldives, který byl prvním takovým resortem otevřeným na Maledivách v listopadu 2020, nabízí nejenom širokou nabídku masáží a relaxačních technik. Milujete-li pobyt v kryokomoře, zamiřte na český luxusní high-end resort Velaa Private na Noonu atolu. Unikátní koncept nabízí můj oblíbený luxusní high-end resort The Nautilus Maldives, kde čas nehraje roli. Rádi byste si dopřáli masáž třeba o půlnoci na pláži za úplňku? Není problém. Nejenom masáže v lázních Anantara Spa na jednom z mých nejoblíbenějších luxusních high-end resortů Anantara Kihavah Maldives Villa na Baa atolu si rozhodně zamilujete. Masáž i relax jsem tu zažila opravdu perfektní. A nejenom tu, ale i v lázních Merana Spa, která jsou součástí mého dalšího oblíbeného luxusním resortu Vakkaru Maldives. Můj další oblíbený luxusní resort Conrad Rangali na Alif Dhaal atolu je vystavěn na dvou krásný přírodních ostrovech a nabízí masáže a procedury hned ve dvou nadmořských masážních centrech, jež jsem také měla tu čest vyzkoušet. Bezkonkurenční nadmořské lázně najdete v luxusním high-end resortu One & Only Reethi Rah na severním Male atolu. Ani luxusní high-end resort The Ritz-Carlton Maldives, Fari Islands na tomto atolu se svými lázněmi The Ritz-Carlton Spa vystavěná do kruhu nezůstává pozadu. Tento koncept lázní je velmi unikátní. Lázně na luxusním high-end resortu Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi na jižním Male atolu rozhodně musíte vyzkoušet. Tady vědí, co dělají. Unikátní lázně Iridium Spa, která z výšky vypadají jako humr s vířivým bazénem a výhledem na moře nabízí luxusní high-end resort St. Regis Vommuli na Dhaalu atolu. Na šikovné ručičky mé masérky dodnes nemohu zapomenout. Relax na tomto resortu byl opravdu skvělý. Zmínit nemohu opomenout ani lázně Raffles Spa na mém dalším oblíbeném luxusním high-end resortu Raffles Maldives Meradhoo na Gaafu Alifu atolu.

Resorty s lázněmi na pobřeží a výhledem na moře aneb Coastline Spa

Na Maledivách najdeme pouze pár resortů, jejichž lázně jsou vystavěné na pobřeží ostrovů. Část lázní je vždy situována do tropické zahrady a část na pláži. Většina relaxačních zón těchto spa má výhled na moře. Javvu Spa na resortu Amilla Maldives na Baa atolu, která jsem osobně vyzkoušela, mají příjemnou relaxační zónu u moře. Raritou lázní COMO Shambhala Retreat na resortu Cocoa Island by Como na jižním Male je zastřešený bazén s vířivkami. „Harmonie uvnitř, záře v celém těle“, to je heslo lázní na luxusním high-end resortu Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi na jižním Male atolu, která si rozhodně zamilujete. Mandara Spa na resortu Madifushi Private Island na Meemu atolu nabízí nejenom masáže lávovými kameny od masérek z Bali, ale i mnoho dalších tradičních i netradičních masáží. Six Senses Spa na luxusním eco resortu Six Senses Laamu na Laamu atolu jsou to pravé pro milovníky eco resortů, detoxu a přírodní medicíny.

Resorty s lázněmi v tropické zahradě aneb Tropical Garden Spa

Lázní vystavěných v bujných tropických zahradách na Maledivách najdeme opravdu mnoho. Ta nejlepší již byla zmíněna výše a jsou i níže. Soul Spa, to jsou moderní technologie a tisícileté zkušenosti tradiční medicíny na resortu Soneva Fushi na Baa atolu, která vás zaručeně dostanou do té pravé pohody. Vyzkoušeno. Joali Being není jen tak kdejaký high-end resort, a nemá jen tak kdejaká spa, ale jedná se doslova o špičku mezi lázněmi na Maledivách. Koncept těchto lázní je postaven na čtyřech pilířích. Postarají se tu nejenom o vaši mysl, pokožku, imunitu, ale i o vaši energii a celkovou vitalitu. Island of Wellbeing nabízí ty nejlepší wellness a wellbeing programy v našem maledivském ráji. I lázně Joali Being Cure na sesterském resortu Joali Maldives rozhodně stojí za návštěvu, jedná se o turecké resorty a nechybí tu ani pravý turecký Hammam. Komu by se nechtělo letět až na Maledivy nebo by rád navštívil letní destinaci, tato společnost vlastní také plážový luxusní high-end resort Bijal v Antalaya na Turecké riviéře, který pro vás rovněž rádi zajistíme. Lázně One & Only Spa na luxusním high-end resortu One & Only Reethi Rah na severním Male atolu o sobě říkají, že na Maledivách nemají konkurenci. Ve spa o vás budou pečovat luxusní wellness kosmetikou britské značky Espa.

Dokonalost sama jsou lázně Flow na high-tech resortu Patina Maldives – Fari Islands, ze kterých jsem nechtěla odejít. Dodnes nemohu zapomenout na šikovné ruce balijské masérky Yesi. Lázně nabízí opravdu skvělý relax, výborné masáže a procedury, ale také floating pod naplněný vodou z Mrtvého moře, ve kterém se doslova vznášíte. Floating pod jsem vyzkoušela osobně a jedná se o velice zajímavou zkušenost. Do lázní Dhigali Spa na resortu Dhigali Maldives jsem se zamilovala na první pohled. Uprostřed spa jsou v tropické zeleni v kruhu vystavěny relaxační kabany a uprostřed menší vířivý bazén, které vybízí klidně i k celodennímu relaxu. Rovněž Heylhi Spa na resortu Fushifaru Maldives na Lhaviyani atolu lákají nejenom na masáže, ale k podobnému relaxu. Zajímavá jsou i Avani Spa na resortu Avani+ Fares na Baa atolu, která nabízí výborné masáže za opravdu příjemné ceny. Opomenout nesmím ani má oblíbená Baglioni Spa na resortu Baglioni Maldives na Dhaalu atolu, kde mají speciální relaxační a wellbeing programy i pro děti od 5 do 12 let. Drift Spa na resortu Niyama Private Islands na Dhaalu atolu vás zaujmou nejenom svým designem, ale i velkým výběrem masáží jak pro dospělé, tak pro děti. Lázně Calm Spa & Wellness na resortu JA Manafaru na Haa Alif atolu a lázně The Spa by Thalgo France na Sun Siyam Iru Fushi na Noonu atolu se rozprostírají v tropické zahradě s mnoha uměle vytvořenými potůčky. Spa sice mají stejný design, jelikož resorty dříve patřily do stejného hotelového řetězce, ale stejná nejsou. Nabízí odlišné masáže a procedury. Oboje spa jsem také osobně vyzkoušela. Ayspa na resortu Ayada Maldives na Gaafu Dhaalu nabízí nejenom tradiční i netradiční masáže, ale také pravý turecký Hammam.

Resorty s lázněmi v korunách tropických stromů aneb Treetops Spa

Pouze čtyři resorty na Maledivách mají lázně vystavěné v tropický zahradách a korunách tropických stromů. Masáže a léčebné procedury v těchto lázních jsou unikátním zážitkem. Jedná se o spa Soneva Soul na luxusním eco a barefoot resortu Soneva Jani na Noonu atolu, která používají moderní technologie i tisíce let osvědčené léčebné techniky, Spa Alila na minimalistickém resortu Alila Kothaifaru na Raa atolu, která jsem vyzkoušela, The Emerald Spa na romantickém resortu Emerald Faarufushi na Raa atolu a Devarana Wellness na resortu Dusit Thani na Baa atolu, jež jsem rovněž vyzkoušela. Tato spa mají recepci na zemi a jsou vystavěna do kruhu. Když je deštivo, doprostřed budovy prší, což vytváří příjemný relaxační prvek.

Resorty s lázněmi na sladkovodním jezeře aneb Lake Spa

Raritou lázní na Maledivách jsou spa Kurumba na resortu South Palm Maldives na Seenu atolu (Addu atolu), která jsou vystavěná na sladkovodním jezeře. Do masážních místností vás přepraví tradiční maledivská loďka Bokkura, kde si masáže budete užívat na čerstvém vzduchu v malých domečcích.

Resorty s lázněmi na samostatných ostrovech aneb Spa Islands

Resorty, které mají pro svá spa a wellness příslušenství vyhrazené celé ostrovy, byste spočítali na prstech jedné ruky. Svůj vlastní spa ostrov Cheval Blanc Spa, kam je možné dopravit se pouze malou loďkou, má luxusní high-end resort Cheval Blanc Randheli na Noonu atolu patřící do francouzského koncernu LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton SA), kde je exkluzivně používána luxusní kosmetika Guerlain. Dalším takovým spa ostrovem jsou lázně The Island Spa na luxusním high-end resortu Four Seasons at Kuda Huraa na severním Male atolu. Své vlastní spa ostrovy, na které je možné dojít pěšky nebo dojet na kole či v buggy po lávce mají také dva další resorty. Jedná se o luxusní resort Kuda Villingili na severním Male atolu a lázně Kuda Villingili Spa, jež jsem osobně vyzkoušela a resort Radisson Blu na Alif Dhaal atolu (jižním Ari atolu) a lázně Blu Spa s nadmořskými masážními místnostmi. Všechny čtyři spa ostrovy byly vytvořeny uměle.

Jóga a pilates pavilóny na resortech Maledivách

Na resortech, spíše ale těch cenově dostupných a luxusních, nechybí ani jóga a pilates pavilony či různé prostory venkovní a vnitřní, kde se dá jóga a pilates praktikovat. Většina resortů má již dnes své vlastní jóga a pilates instruktory různých národností, převážně ale indické. Různé resorty dokonce pořádají speciální týdny s hostujícími instruktory z různých koutů světa.

Fitness centra na resortech na Maledivách

Na skoro každém resortu na Maledivách je možné najít plně vybavené fitness centrum. Nízkorozpočtové resorty mají pouze základní vybavení. Většina cenově dostupných resortů má běžné vybavení a luxusních resorty mají většinou vše, na co si jen vzpomenete.

Lázně, jóga, pilates a fitness centra na obydlených ostrovech

Dnes je možné najít lázně také na obydlených lokálních ostrovech, a to převážně ve větších hotelech a penzionech. Za zmínku stojí lázně The Barefoot Spa & Beauty v hotelu The Barefoot Eco Hotel na ostrově Hanimadhoo na Haa Dhaalu atolu, lázně Plumeria Spa v hotelech Plumeria Maldives na ostrově Thinadhoo na Vaavu atolu, která jsem vyzkoušela, lázně v penzionu Sabba Beach Villas & Spa na ostrově Fodhdhoo na Noonu atolu, jež rovněž znám osobně, a lázně Serena Spa v letištním hotelu Equator Village na ostrově Gan na Seenu atolu (Addu atolu). Lázně je možné najít také na ostrově Dhigurah na Alif Dhaal atolu, v několika hotelech na obydleném ostrově Maafushi na jižním Male atolu a na pár dalších vybraných obydlených ostrovech.

 

Milujete-li jógu a rádi byste ji praktikovali na obydlených ostrovech, pak vás musím zklamat! Praktikování jógy a pilátes je na obydlených ostrovech na Maledivách oficiálně zakázané, jelikož se jedná o znak a praktiky jiného náboženství, než je to maledivské. V roce 2022 na Maledivách kvůli józe na obydlených ostrovech dokonce proběhly i protesty. A proč? Kvůli nepřístojnému chování jogýnek, které se neslučovalo s maledivskou kulturou. Jóga a pilátes se na vybraných obydlených ostrovech praktikuje běžně. I my jsme v minulosti několik jóga a pilátes pobytů pořádali. Některé hotely a penziony na obydlených lokálních ostrovech mají své vlastní jóga instruktory přímo na ostrovech.

Fitness centra na obydlených ostrovech nejsou běžná a jsou součástí pouze pár vybraných hotelů a penzionů. Fitko najdete např. v hotelech Plumeria Maldives na Thinadhoo na Vaavu atolu.

Kdy je nejlepší využít wellness & wellbeing programy na Maledivách?

Úplný potenciál Wellness a Wellbeing resortů či center na obydlených ostrovech je nejlepší využít v dešťově sezóně, zejména během evropského léta, kdy jsou ceny ubytování na Maledivách levnější než v hlavní sezóně a během péče o tělo vám nebude vadit, když sprchne nebo bude zataženo. Neznamená to ale, že jakýkoliv program nemůžete využít i v hlavní sezóně. Na všech resortech na vás čekají týmy profíků, kteří se těší na to, jak perfektně se po jejich péči budete cítit.

© Informace a fotografie použité na této stránce o Wellness a Wellbeing dovolené

Fotografie použité na této stránce mimo miniatur – leteckých pohledů resortů jsou mé vlastní fotografie z návštěv resortů a obydlených ostrovů. Informace použité v tomto textu vychází z mých vlastních zkušeností, které jsou doplněné informacemi od maledivských kolegů a personálu resortů, hotelů a penzionů.

bottom of page