top of page
Vánoce, Silvestr a Nový rok na Maledivách
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Přemýšlíte o dovolené na Maledivách na Vánoce, Silvestra a Nový rok, tedy v době vánočních prázdnin? Než se s námi do cestování na Maledivy o těchto svátcích pustíte, měli byste vědět a pečlivě zvážit pár věcí! A to, že Vánoce a Silvestr na Maledivách rozhodně nejsou taková pohoda, jak se na první pohled může zdát, a že rozhodně musíte rozbít opravdu velké prasátko, abyste vánoční prázdniny v našem tropickém ráji mohli strávit! 

Maledivy: Vánoce, Silvestr a Nový rok

Vánoce, Silvestr a Nový rok se na Maledivách standardně neslaví!

Vánoce jako takové a Silvestr či Nový rok se na Maledivách neslaví, protože jsou Maledivy muslimskou zemí a Vánoce jsou svátky křesťanské. "Silvestr" a Nový rok je v muslimském kalendáři pokaždé jinak. Ale jak je tomu zvykem v mnoha muslimských zemích, které převážně živí cestovní ruch: "Pro penízky se udělá cokoliv, a pro turistu, který zaplatí, jde všechno!"", takže i Vánoce, Silvestr a Nový rok.

Vánoce, Silvestr a Nový rok na Maledivách - Výzdoba a aktivity.

Klid a pohoda na Vánoce a Silvestra na Maledivách? Rozhodně ne! 

Pokud hledáte klid a pohodu, tak zrovna na Vánoce a na Silvestra, s nimi na Maledivách nepočítejte. Možná ještě tak na obydlených ostrovech, ale na resortech určitě ne. V období vánočních prázdnin mívají všechny ubytovací kapacity skoro 100 % obsazenost a nelze tak počítat s tím, že si tu užijete dostatek klidu a soukromí. Klid a soukromí najdete maximálně na obydlených ostrovech, kde ještě není tolik rozvinut cestovní ruch nebo na středně velkých a menších resortech, které nejsou masově turistické. My víme, které to jsou. Rozdíl mezi obydleným lokálním ostrovem a resortem.

Vánoce, Silvestr a Nový rok na Maledivách - Dekorace a gala večeře

Vánoce a Silvestr na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Pokud vám o Vánoce zase tak nejde, je ideální, strávit je na obydlených lokálních ostrovech, kde jsou jejich oslavy zákonem zakázané. I přes zákaz oslav tu ale ve většině penzionech a hotelech vánoční výzdobu najdete. Tato varianta je ideální pro mě, jelikož nesnáším ten humbuk kolem, celodenní a každodenní program, gala večeře, ohňostroje atd., ale hlavně také tu přetvářku. Lidé by na sebe přeci měli být hodní a k sobě milí po celý rok, a ne jenom pár dní v roce.

Na obydlených ostrovech bývají vánoční a silvestrovské programy a aktivity organizované velice zřídka. Štědrovečerní i silvestrovská večeře je ale bohatší než běžné večeře, tabule jako na resortech ale rozhodně nečekejte, a je za ni účtován nemalý povinný příplatek. Po večeři se většinou koná představení tradiční maledivské skupiny BoduBeru nebo některého z místních umělců. 

Jde-li vám o vánoční a novoroční přípitek s alkoholem, existují obydlené ostrovy, u kterých kotví safari lodě, kde je možné si sklenkou s alkoholem připít. 

Na Silvestra je na vybraných obydlených ostrovech možné zažít i ohňostroj. Jedná se ale pouze o pár ostrovů, kde starosta udělí povolení, a najde se ten, kdo za ohňostroj zaplatí.

Vánoce, Silvestr a Nový rok na Maledivách - Švédské stoly

Vánoce a Silvestr na resortech na Maledivách

Pokud vám o Vánoce a Silvestra trošku jde, a máte rádi ten humbuk kolem, můžete je strávit na resortech, kde se pro hosty pořádá veselí se vším všudy. Santa akorát nebude běloch a nepřiletí na saních, ale bude čokoládově hnědý a přijede na vodním skútru nebo na lodi.

Na některých resortech je vánoční výzdoba opravdu klasická, a na některých více tropická. Narazit tu můžete na klasický umělý vánoční stromek se Santou a jeho spřežením nebo také na stromek z kokosových ořechů, z korálů či lahví od vína.

Na resortech se většinou již od 20. až 22. prosince, záleží na vedení resortu, pořádají různé programy, aktivity a veselí. Na Štědrý večer je za nemalý povinný příplatek připravena gala večeře, a poté se koná nějaký ten program. Většinou se jedná o vystoupení maledivských nebo zahraničních umělců, soutěže a na závěr nějaký ten taneček v podobě diskotéky. Stejně tak je na tom Silvestr a oslava Nového roku, kdy se na vybraných ostrovech ke zmíněnému programu ještě přidá ohňostroj. Alkohol tu teče proudem.

Čím levnější resort, tím větší kýč a bláznivější program. Luxusní resorty mívají opravdu pěknou a decentní výzdobu, vytříbený program a slavnostní tabuli. Abyste si stylové vánoční svátky na luxusních resortech mohli vychutnat, chce to být minimálně milionář s několika desítkami milionů v prasátku nebo rovnou miliardář.

Sea of Stars, Maldives, Plankton, Maledivy

Počasí na Vánoce a Silvestra na Maledivách

Prosinec je přechodové období, kdy se počasí mění z mokré sezóny na suchou. V prosinci často bývá i dost deštivo, velmi větrno a tím pádem také vlny. Viditelnost na šnorchlování a potápění také ještě není úplně perfektní, ale zato je velká šance šnorchlovat či potápět se s mantami a šnorchlovat se žralokem obrovským. Velmi výjimečně se stane, že je slunečné počasí, jen pár přeháněk a slabý větřík nebo dokonalé azuro, jak tomu bylo například o Vánocích v roce 2018. Silvestr už ale tak pěkně nevypadal. Silný vítr nás div neodfoukl na jiný ostrov. Zato Vánoce, Silvestr a Nový rok v roce 2022 a 2023 vyšly dokonale. Počasí nejenom na Maledivách je v posledních letech opravdu velice nevyzpytatelné. A když budete mít štěstí, možná večer na pláži uvidíte i světélkující plankton, jako je vyfocen na koláži výše, který takhle krásně ve skoro všech lokalitách zářil právě na Štědrý den v roce 2022. Foto pořídil můj maledivský kolega Thas na luxusním resortu Milaidhoo na Baa atolu. Fotky jsou použity s jeho svolením.

Osobní zkušenosti s oslavami Vánoc a Silvestra na Maledivách

Osobně jsem na Maledivách strávila zatím dvoje Vánoce, Silvestry a Nové roky. Oba sváteční pobyty proběhly na obydlených lokálních ostrovech v rámci vánoční a silvestrovské poznávačky Maledivy s Lucií aneb Maledivy s česky hovořící "místní" průvodkyní. První na obydleném ostrově Thinadhoo na Vaavu atolu, kde kompletní program a veškeré veselí probíhalo jako na resortu, a druhý na obydleném ostrově Fehendhoo, na Goidhoo atolu, kde v tu dobu nikdo nebyl. 

 

Strávit Vánoce a Silvestr na resortu zatím neplánuji, jelikož mě dost děsí ten ohromný kýč a humbuk, který se kolem těchto dvou týdnů děje. Speciálně každodenní akční festive program plný bláznivých aktivit. Možná se zdá, že strávit Vánoce a Silvestra na Maledivách je fajn, ale není to tak úplně pravda. Sice byl útěk na obydlené ostrovy od přeplněných obchoďáků a přetvářky fajn, ale když si člověk nastaví vlastní pravidla, tento čas může být fajn i doma, třeba v Praze nebo na horách.

Vánoce, Silvestr a Nový rok na Maledivách, Lucie Mohelníková

Ceny ubytování na Maledivách na Vánoce a Silvestr

Vánoce a Silvestra nejenom na Maledivách, ale všude na světě, patří k nejdražším termínům z celého roku. Většina ubytovacích kapacit, speciálně resorty, má dvojnásobné a někdy až trojnásobné ceny, než jsou obvyklé v hlavní sezóně, což je opravdu dost.

 

Cenově dostupnou variantou je strávit vánoční prázdniny na obydlených ostrovech, kde nejsou ceny tak vysoké jako na resortech. 

Drahé jsou také letenky, a to jak v ekonomické, tak v business či první třídě. V případě cestování s více jak jedním dítkem, se vám vánoční prázdniny na Maledivách opravdu hóóódně prodraží! O cestování na Maledivy s dětmi. 

Kdy nejlépe zarezervovat Vánoce a Silvestra na Maledivách? 

Termíny od cca 20. prosince do cca 10. až 15. ledna je nutné začít rezervovat nejpozději v průběhu letních prázdnin! Budete-li řešit vánoční dovolenou v listopadu, je velmi pravděpodobné, že se vám stane to, že budou vyprodané jak letenky, tak ubytování.

 

Vybrané resorty v termínech mezi Vánocemi a Silvestrem požadují rezervaci na minimálně 7 nocí nebo neubytovávají na Štědrý den, Silvestra či Nový rok, jelikož je na Maledivách opravdu blázinec s přípravami a také v dopravě. V období Vánoc a Silvestra nedoporučuji kombinaci vícero obydlených ostrovů, či obydlených ostrovů a resortů a podobně. A už vůbec ne při rezervaci na last minute aneb na poslední chvíli. Když už budete na kombinaci trvat, je nutné ji naplánovat rozumně, aby případně vzniklo, co nejméně komplikací s přejezdy.

Osobně bych na Maledivy letěla až po 15. lednu, když už nejsou ceny tak vysoké a počasí už bývá fajn. To nejlepší a kýčovité počasí, nebe bez mráčků a moře bez vlnek, však zažijete pouze v únoru a březnu. V posledních letech krásné počasí drží až do konce dubna. 

Ať se děje, co se děje, rozhodně rezervace termínů od poloviny prosince do konce března nikdy nenechávejte na poslední chvíli! Jsou to nejžádanější termíny, jelikož je top sezóna! 

Pokud jsem vás od Vánoc a Silvestra strávených na Maledivách neodradila, což jsem rozhodně neměla v úmyslu, a máte dostatečně nadité prasátko, neváhejte nám zaslat poptávku. S oblíbenou cestovatelskou hláškou: "Poměr, cena, výkon!" na Maledivy o vánočních prázdninách raději nelétejte. ;-) 

Tak šťastné a veselé a ať vám vychází vše, co si přejete... 

Lucie & tým "other way holiday"

© Info a fotografie použité na této stránce o Vánocích a Silvestru na Maledivách

Informace a fotografie použité o Vánocích a Silvestru na Maledivách pochází z mé vlastní zkušenosti a oficiálních informací od resortů a maledivských kolegů.

Dovolená na Maledivách na Vánoce, Silvestra a přes Nový rok

bottom of page