Eroze ostrovů na Maledivách aneb Na co musíte být připraveni před dovolenou

Ještě v roce 2015 bylo vše jakž takž fajn, ale teď: „Slzy se mi derou do očí, když vidím tu zkázu!“ Jednoho podzimního rána roku 2019 se Maledivy probudily ze spánku a všechno bylo jinak než obvykle. V noci bylo moře nezvykle divoké, dalo by se říct, že se ženili všichni čerti anebo se Aquaman a jeho poddaní rozzuřili a dali nám najevo, že už dál nehodlají přihlížet znečišťování oceánů. Eroze ostrovů na Maledivách je v posledních letech opravdu velký problém a je nutné o ní začít mluvit.

Jak se přes noc z plážových vilek staly vodní a z vodních plážové

Z jedné strany ostrovů byly břehy totálně vymleté a z plážových vilek se přes noc staly „vilky vodní“. Na druhé straně ostrovů se u vodních vilek přes noc vytvořily obrovské pláže a z několika vodních vilek se tak staly vilky plážové. Připadá vám to nemožné? Ne, nemožné to není, tak se to opravdu stalo!

Co stojí za stěhováním písku?

Díky mořským proudům a monzunovému počasí je stěhování písku na Maledivách možné sezónně pozorovat na všech plážích a sand bancích aneb písečných mělčinách každý rok. Někteří staří maledivští rybáři říkají, že větší stěhování písku přichází každých 20 let, ne ale takto masové.

 

Osobně si myslím, že za takto masovém stěhování písku nestojí jenom mořské proudy, ale také oteplování naší planety, které způsobuje tání ledovců, čímž se zvyšuje hladina oceánů.

 

Dalším faktorem je dle mého názoru také tvorba umělých ostrovů, o kterých právě připravuji rozsáhlý článek. Logicky, ono, když někde něco zablokujete, tak to něco si bude hledat způsob, jak to něco zablokované obejít, a tím mám na mysli právě zmíněné mořské proudy, kterých je na Maledivách mraky aneb nesčetně velké množství.

Jak resorty a obydlené ostrovy bojují s erozí a stěhováním písku

Některé resorty a obydlené ostrovy s každoročním stěhováním písku a erozí bojují pomocí pytlů s pískem a metodou, kterou se budují umělé ostrovy, a to dosypáváním písku pomocí různých strojů, které je ale poměrně hodně finančně náročné, a ne tak úplně šetrné k přírodě.

 

Břehy vybraných ostrovů, speciálně těch uměle vytvořených nebo vybraných obydlených, jsou také zpevňovány betonem a kameny. Kolem některých resortů byly v minulosti postaveny betonové vlnolamy, které pomalu, ale jistě podléhají erozi také. 

 

Vzhledem k aktuálnímu a budoucímu oteplování planety, výkyvy počasí a čím dál častějšími anomáliemi přírodních vlivů, se jedná o nekonečný boj.

 

V případě, že je eroze ostrovů opravdu velká, vilky, které jsou erozí opravdu hodně postižené, jsou z nabídek resortů stahovány. Jak moc bude ostrov erozí postižen právě během vaší dovolené, nelze dopředu říct. Jedná se o vyšší moc. Personál resortů se vždy snaží klientům vyjít vstříc, jak nejlépe je to jen možné.  

Buďte chápaví a vstřícní, a to nejenom při dovolené na Maledivách

Vedení resortů a ani obydlených ostrovů jako takové za erozi nemůže, vina leží na celém lidstvu a tím pádem i na vás. Každý z nás nese vinu na aktuálních změnách počasí a oteplování téhle krásné planety, které si vůbec, ale vůbec nevážíme.

 

Pokud netřídíte odpad, začněte s tím. Pokud nešetříte vodou, začněte s tím. I u nás v České republice začíná být na jaře, v létě i na podzim velký problém s vodou. Jestli jste si všimli, už neprší tak často, jako dřív. Zkuste nepoužívat tolik jednorázových plastových sáčků a tašek a zkuste se začít chovat alespoň trošku ekologicky. Myslete na vaše děti a budoucí generace…

© Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, nasbírané během roku 2019 a jara 2020. 

Vše, co potřebujete vědět před dovolenou na Maledivách

Bělení, úmrtí, růst korálů a mořská tráv
Bělení, úmrtí, růst korálů a mořská tráva na Maledivách.
Maledivy
Vše o Maledivách
Show More
Vše o resortech
Kompletní informace o resortech na Maledivách.
Levnější resorty
Levné a nejlevnější resorty na Maledivách.
Cenově dostupné resorty
Cenově dostupné resorty na Maledivách.
Luxusní resorty
Luxusní resorty na Maledivách.
Soukromé ostrovy a residence
Soukromé ostrovy a residence na Maledivách.
Vodní vily a bungalovy
Vodní vily a bungalovy na Maledivách.
Plážové vily a bungalovy
Plážové vily a bungalovy na Maledivách.
Zahradní vily a bungalovy
Zahradní vily a zahradní bungalovy na Maledivách.
Obydlený ostrov vs. Resort
Rozdíl mezi obydleným ostrovem a resortem.
Aktuální nabídky 2020 / 2021
Aktuální nabídka dovolené na Maledivách v roce 2020 a 2021.
Speciální nabídky
Speciální nabídky dovolené na Maledivách.
Poptávka dovolené na resortu
Poptávka dovolené na levném, cenově dostupném nebo luxusním resortu na Maledivách.
Show More
 • FB other way holiday
 • FB other way holidays
 • FB Lucie Mohelníková
 • Instagram other way holiday
 • Instagram other way holidays
 • Flickr other way holiday
 • LinkedIn Lucie Mohelníková
 • LinkedIn other way holiday
 • Twitter other way holiday
 • TikTok other way holiday
 • YouTube other way holiday
Maledivy levně i luxusně, s námi můžete obojí! 

Chcete-li zůstat v obraze a vědět o všem, co se kde na Maledivách šustne, sledujte naše facebookové stránky Maledivy by other way holiday anebo Maledivy a spol. by OWH v případě zájmu o kombinaci Malediv a Srí Lanky, stopu v Doha v Kataru nebo v Dubaji nebo jen tak z lásky k cestování.

Novinky a speciální nabídky dovolené na Maledivách nebo s možností kombinace se Srí Lankou nebo se stopoverem v Doha v Kataru? Nebojte, nejsme spamaři. Max. 3x měsíčně nebo méně. Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů!

other way holiday, to jsou s láskou a péči vybrané lokality, ostrovy, cenově dostupné i luxusní resorty, vily, hotely i penziony na Maledivách, ale i v jiných destinacích. Maledivy známe jako nikdo jiný široko daleko. Již jsme je procestovali skoro celé. Vaši dovolenou snů na Maledivách připravujeme na základně našich osobních zkušeností, které čerpáme od roku 2009. Víme a známe to, co jiní ne! other way holiday, to jsou s láskou tvořené kolekce jenom toho nejlepšího!

Rychlý kontakt

Česká republika / Czechia

Cestovní kancelář a cestovní agentura other way holiday  

Telefon | Viber | WhatsApp: +420 603 495 565

E-mail: rezervace@owh.cz a reservation@otherwayholiday.com

Provozní doba

Pondělí - Neděle: 09:00 do 19:00 h. SEČ

Neděle: Pouze pro VIP