Ještě v roce 2015 bylo vše jakž takž fajn, ale teď: „Slzy se mi derou do očí, když vidím tu zkázu!“ Jednoho podzimního rána roku 2019 se Maledivy probudily ze spánku a všechno bylo jinak než obvykle. V noci bylo moře nezvykle divoké, dalo by se říct, že se ženili všichni čerti anebo se Aquaman a jeho poddaní rozzuřili a dali nám najevo, že už dál nehodlají přihlížet znečišťování oceánů. Eroze ostrovů na Maledivách je v posledních letech opravdu velký problém a je nutné o ní začít mluvit.
Eroze ostrovů na Maledivách aneb Na co musíte být připraveni před dovolenou
Jak se přes noc z plážových vilek staly vodní a z vodních plážové
Z jedné strany ostrovů byly břehy totálně vymleté a z plážových vilek se přes noc staly „vilky vodní“. Na druhé straně ostrovů se u vodních vilek přes noc vytvořily obrovské pláže a z několika vodních vilek se tak staly vilky plážové. Připadá vám to nemožné? Ne, nemožné to není, tak se to opravdu stalo!
Co stojí za stěhováním písku na Maledivách?
Díky mořským proudům a monzunovému počasí je stěhování písku na Maledivách možné sezónně pozorovat na všech plážích a sandbancích aneb písečných mělčinách každý rok. Někteří staří maledivští rybáři říkají, že větší stěhování písku přichází každých 20 let, ne ale takto masové.
Osobně si myslím, že za takto masovým stěhováním písku nestojí jenom mořské proudy, ale také oteplování naší planety, které způsobuje tání ledovců, čímž se zvyšuje hladina oceánů a proudy jsou tak silnější.
Dalším faktorem je dle mého názoru také tvorba umělých ostrovů, o kterých právě připravuji rozsáhlý článek. Logicky, ono, když někde něco zablokujete, tak to něco si bude hledat způsob, jak to něco zablokované obejít, a tím mám na mysli právě zmíněné mořské proudy, kterých je na Maledivách mraky aneb nesčetně velké množství.
Jak resorty a obydlené ostrovy bojují s erozí a stěhováním písku
Některé resorty a obydlené ostrovy s každoročním stěhováním písku a erozí bojují pomocí pytlů s pískem a metodou, kterou se budují umělé ostrovy, a to dosypáváním písku pomocí různých strojů, které je ale poměrně hodně finančně náročné, a ne tak úplně šetrné k přírodě.
Břehy vybraných ostrovů, speciálně těch uměle vytvořených nebo vybraných obydlených, jsou také zpevňovány betonem a kameny. Kolem některých resortů byly v minulosti postaveny betonové vlnolamy, které pomalu, ale jistě podléhají erozi také.
Vzhledem k aktuálnímu a budoucímu oteplování planety, výkyvy počasí a čím dál častějšími anomáliemi přírodních vlivů, se jedná o nekonečný boj.
V případě, že je eroze ostrovů opravdu velká, vilky, které jsou erozí opravdu hodně postižené, jsou z nabídek resortů stahovány. Jak moc bude ostrov erozí postižen právě během vaší dovolené, nelze dopředu říct. Jedná se o vyšší moc. Personál resortů se vždy snaží klientům vyjít vstříc, jak nejlépe je to jen možné.
Buďte chápaví a vstřícní, a to nejenom při dovolené na Maledivách
Vedení resortů a ani obydlených ostrovů jako takové za erozi nemůže, vina leží na celém lidstvu a tím pádem i na vás. Každý z nás nese vinu na aktuálních změnách počasí a oteplování téhle krásné planety, které si vůbec, ale vůbec nevážíme.
Pokud netřídíte odpad, začněte s tím. Pokud nešetříte vodou, začněte s tím. I u nás v České republice začíná být na jaře, v létě i na podzim velký problém s vodou. Jestli jste si všimli, už neprší tak často, jako dřív. Zkuste nepoužívat tolik jednorázových plastových sáčků a tašek a zkuste se začít chovat alespoň trošku ekologicky. Myslete na vaše děti a budoucí generace…
© Informace a fotografie použité na této stránce o erozi ostrovů na Maledivách
Informace použité na této stránce o erozi ostrovů na Maledivách jsou částečně z vyprávění od místních, personálu jednotlivých ostrovů, a hlavně také z mých osobních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, nasbírané během roku 2019 a jara 2020.