top of page
Bělení, úmrtí, růst korálů a mořská tráva na Maledivách
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Maledivy: Bělení, úmrtí, růst korálů a mořská tráva 

Maledivy jsou vyhlášeným šnorchlařským a potápěčským rájem. V posledních několika letech se ale šnorchlařský ráj poněkud změnil. Ten potápěčský zůstal naštěstí beze změny. Bělení korálů a jejich úmrtí není jenom problémem Malediv, ale také dalších tropických destinací, které se nachází ve stejném pásmu. Bělení a úmrtí korálů bylo zaznamenáno i na Velkém bariérovém útesu v Austrálii a v dalších destinacích na celém světě.

Potápění na Maledivách

Co je bělení korálů a proč vzniká?

Bělení korálů je proces, při které korály umírají a ztrácejí svou barvu. Bělení korálů nastává v důsledku změn teploty oceánu, znečištění a okyselení, bakteriemi, přemnožením některých druhů mořských hvězdic, většími odlivy, kdy jsou korály delší dobu na vzduchu, stavbou umělých ostrovů a dalšími faktory.

Šnorchlování, Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

Naše planeta se otepluje a oceány také. Jedná se o tzv. jev El Niño. Posledních několik let měl Indický oceán, mělčiny kolem maledivských ostrovů i teploty vyšší než 33 °C, což je pro korály moc a při teplotách přes 30 °C začínají umírat. Korály k růstu potřebují oceán teplý kolem 26 až 27 °C. Začátkem roku 2016 pomalu začala umírat většina korálů v hloubce do 5 m a v půlce roku 2017 bylo mrtvé už skoro vše.

Šrnorchlování, Alif Alif atol, Maledivy
Šnorchlování, Dhiggaa, Vaavu atol, Maledivy
mořská hvědice, Trnová koruna, Maledivy

Nebezpečí pro korálové útesy na Maledivách - mořská hvězdice Trnová koruna

Na podzim roku 2015 a na jaře 2016 byla na Maledivách přemnožena také mořská hvězdice „Trnová koruna“ (viz obrázek výše),, která je velkým nebezpečím pro korálové útesy, jelikož korály požírá. Na korálovém bloku o velikosti 1 m2 jich bylo možné vidět i 20 najednou. Potápěči z maledivských dive center a další dobrovolníci z center vodních sportů a aktivit se hvězdice snažili postupně likvidovat, a to vyzvedávat je, sušit a následně pálit.  

Šnorchlování, Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

Živé korály na Maledivách a jejich růst

Na korálových útesech v hloubce do 5 m se mohou najít pouze malá místa, kde jsou živé korály. V roce 2018 se oceán ochladil na teplotu pod 30 °C a korály začaly znovu růst. To ale nemusí trvat dlouho a teplota oceánu může znovu stoupnout. Nejhůře je na tom jih Malediv, který leží na nebo v okolí rovníku. Aktuální mapa bělení korálů na Maledivách

Umělé ostrovy na Maledivách, Saii, Hard Rock

Nové nebezpečí - Výstavba umělých ostrovů 

Ani výstavba umělých ostrovů, které teď na Maledivách rostou jako houby po dešti, korálovým útesům neprospívá, ba naopak. Při získávání písku z mořského dna a jeho nasypávání se voda kalí a víří. Po dokončení těchto úkonů písek sedá tam, kam nemá, a to na korály, které tak dusí a ty umírají. Na článku o umělých ostrovech na Maledivách, o jejich zbytečnosti a dopadu na životním prostředí právě pracuji.

Příroda, plasty, Maledivy

Za to, že korálové útesy umírají nese vinu také celé lidstvo a jeho chování k přírodě.

Dle organizace IPBES, která se sešla na přelomu dubna a května 2019 v Paříži, bude v blízké budoucnosti, pokud bude oteplování zeměkoule pokračovat ve stejném tempu jako dnes, zničeno až 90% korálových útesů po celém světě. Hrozí také vyhynutí až 25% druhů živočichů. 29% druhů ryb je také ohroženo vyhynutím. Mimo oteplování zeměkoule je na vinně také rybolov.

Šnorchlování, Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Kde korály nezemřely anebo pouze částečně?

Od Male nahoru, tedy v severní části Malediv není takové horko jako od malé dolů, tedy na jih, směrem k rovníku. Na severu Malediv se dají najít místa, kde korály v malé hloubce nezemřely, jsou stále živé a rostou nové. Jednou z těchto lokalit jen například ostrov Fodhdhoo na Noonu atolu, vybrané ostrovy na Raa atolu  a Goidhoo atol patřící do Baa atolu. Na jihu je možné najít živé korály na Dhaalu atolu a Huvadhu atolu (Huvadhoo Atoll), který je rozdělen na atol Gaafu Alif (Gaafu Alifu) a Gaafu Dhaal (Gaafu Dhaalu). Studie bělení a růstu korálů mezi lety 1998 až 2021 publikovaná v prosinci 2022.

Šnorchlování, Goidhoo atol, Maledivy

Kdo se snaží zachránit korály a pomáhá jejich růstu?

Místní dive centra na resortech i obydlených ostrovech a neziskové organizace se snaží o záchranu korálů, a to tak že je umělé pěstují.

 

Dalšími pomocníky růstu korálů je také několik druhů ryb, které při šnorchlování uvidíte velmi často, a to Bumphead Parrotfish, Unicorn Fish, Steephead Parrotfish, Rabbitfish, Parrotfish a Surgeonfish.  

Fehendhoo, Goidhoo atol, Maledivy

Mořská tráva a její vliv na růst korálů

Opravu velkým pomocníkem při růstu nových korálů je mořská tráva, která je důležitou součástí nejenom oceánu a mořského ekosystému. Fotosyntéza mořské trávy a řas se podobá suchozemským rostlinám a přeměňuje tak oxid uhličitý z atmosféry na kyslík. Druhů mořské trávy a mořských řas je opravdu velké množství a používá se například v potravinářství, textilním průmyslu anebo v rostlinné výrobě. Mořská tráva svými kořeny také chrání dno a pláže před erozí. Na Maledivách se vyskytuje druh Thalassia testudinum aneb želví tráva.

 

Věděli jste, že mořská želva denně spořádá kolem 2 kg mořské trávy, a že je pro ni něco jako špenát pro Pepka námořníka? Tento fakt nám napovídá, že tam, kde je mořská tráva, bude také větší výskyt želv, mořských koníků, rejnoků, malých žraloků, ryb a dalších mořských živočichů, kteří v těchto zelených kobercích žijí a živí se jimi. Na jednom hektaru mořské trávy je standardně možné najít až 100 000 ryb.

Fehendhoo, Goidhoo atol, Maledivy

Vím, na obrázcích z dovolené nevypadá mořská tráva příliš vzhledně, raději byste za sebou měli tu krásně křišťálovou lagunu, my ji ale kvůli fotografiím ničit nebudeme. Necháme matku přírodu, aby si s ním poradila sama. Toto heslo razí i vybrané resorty. Některé ji ale odstraňují pomocí různých těžkých strojů.

Šnorchlování, Fulhadhoo, Goidhoo atol, Malediv

Osobně nemám mořskou trávu v lagunách moc ráda, ale vím, že je pro růst korálů opravdu důležitá. Např. během pár let v kobercích mořské trávy u obydleného otrova Fehendhoo vyrostlo mnoho nových korálů. Nejvíce mořské trávy je kolem ostrova Goidhoo, a poté na jedné části ostrova Fehendhoo, a trošku také kolem ostrova Fulhadhoo. Díky ní tu ale některé korály nezemřely vůbec, některé jenom částečně a nové rostou rychleji. 

 

Je to prostě koloběh života, který by se měl nechat přirozeně plynout. Mořskou trávu na různé atoly přinesla v roce 2004 vlna tsunami a bohužel se na Maledivách usadila.

Na Maledivách se na ochranu mořské trávy v roce 2019 rozběhla kampaň „Protect Maldives Sea Grass“ do níž se zapojilo mnoho potápěčských center, center vodních sportů, resortů a organizací.

Dhoru Kandu, Goidhoo atol, Maledivy

Co vy osobně můžete udělat pro záchranu korálů

  1. Během dovolené používejte kosmetiku, která je speciálně vyvinutá a nezpůsobuje úmrtí korálů, např. opalovací přípravky od La Roche-Posay

  2. Při šnorchlování nebo potápění na korály nešlapejte, neopírejte se o ně, nesedejte si na ně a netrhejte je.

  3. Začněte se doma chovat ekologicky, a to třiďte odpad, používejte méně plastů, jezděte více městskou dopravou…zkrátka se snažte přírodu co nejméně zraňovat a ničit. Myslete na své děti!

 

Nikdy jsem nebyla žádná příroďačka a podobně a nejsem jí ani teď, ale poté, co jsem na vlastní oči viděla, jak korály během jednoho roku zemřely, a že za jejich smrt můžeme jenom a jenom my sami tím, jak se k přírodě chováme, něco se ve mě pohnulo…

© Informace a fotografie použité na této stránce o bělení korálů na Maledivách a mořské trávě

Informace použité na této stránce o bělení a úmrtí korálů a mořské trávě na Maledivách pochází od místních potápěčů, mořských biologů, od místních a z vlastních zkušeností. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, kromě první koláže fotografií z potápění, které jsou oficiálními fotografiemi maledivského dive centra Island Divers z ostrova Dhigurah. Tyto fotografie jsem od potápěčů dostala pro účely propagace a k použití do různých článků.

Vše, co potřebujete vědět před dovolenou na Maledivách

Pobyty a plavby se šnorchlováním a potápěním na Maledivách

bottom of page