top of page
Bělení, úmrtí, růst korálů a mořská tráva na Maledivách
Fodhdhoo, Maledivy, osobně navštíveno

Maledivy: Bělení, úmrtí, růst korálů a mořská tráva 

Maledivy jsou vyhlášeným šnorchlařským a potápěčským rájem. V posledních několika letech se ale šnorchlařský ráj poněkud změnil. Ten potápěčský zůstal naštěstí beze změny. Bělení korálů a jejich úmrtí není jenom problémem Malediv, ale také dalších tropických destinací, které se nachází ve stejném pásmu. Bělení a úmrtí korálů bylo zaznamenáno i na Velkém bariérovém útesu v Austrálii a v dalších destinacích na celém světě.

Potápění na Maledivách

Co je bělení korálů a proč vzniká?

Bělení korálů je proces, při které korály umírají a ztrácejí svou barvu. Bělení korálů nastává v důsledku změn teploty oceánu, znečištění a okyselení, bakteriemi, přemnožením některých druhů mořských hvězdic, většími odlivy, kdy jsou korály delší dobu na vzduchu, stavbou umělých ostrovů a dalšími faktory.

Šnorchlování, Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

Naše planeta se otepluje a oceány také. Jedná se o tzv. jev El Niño. Posledních několik let měl Indický oceán, mělčiny kolem maledivských ostrovů i teploty vyšší než 33 °C, což je pro korály moc a při teplotách přes 30 °C začínají umírat. Korály k růstu potřebují oceán teplý kolem 26 až 27 °C. Začátkem roku 2016 pomalu začala umírat většina korálů v hloubce do 5 m a v půlce roku 2017 bylo mrtvé už skoro vše.

Šrnorchlování, Alif Alif atol, Maledivy
Šnorchlování, Dhiggaa, Vaavu atol, Maledivy
mořská hvědice, Trnová koruna, Maledivy

Nebezpečí pro korálové útesy na Maledivách - mořská hvězdice Trnová koruna

Na podzim roku 2015 a na jaře 2016 byla na Maledivách přemnožena také mořská hvězdice „Trnová koruna“ (viz obrázek výše),, která je velkým nebezpečím pro korálové útesy, jelikož korály požírá. Na korálovém bloku o velikosti 1 m2 jich bylo možné vidět i 20 najednou. Potápěči z maledivských dive center a další dobrovolníci z center vodních sportů a aktivit se hvězdice snažili postupně likvidovat, a to vyzvedávat je, sušit a následně pálit.  

Šnorchlování, Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

Živé korály na Maledivách a jejich růst

Na korálových útesech v hloubce do 5 m se mohou najít pouze malá místa, kde jsou živé korály. V roce 2018 se oceán ochladil na teplotu pod 30 °C a korály začaly znovu růst. To ale nemusí trvat dlouho a teplota oceánu může znovu stoupnout. Nejhůře je na tom jih Malediv, který leží na nebo v okolí rovníku. Aktuální mapa bělení korálů na Maledivách

Umělé ostrovy na Maledivách, Saii, Hard Rock

Nové nebezpečí - Výstavba umělých ostrovů 

Ani výstavba umělých ostrovů, které teď na Maledivách rostou jako houby po dešti, korálovým útesům neprospívá, ba naopak. Při získávání písku z mořského dna a jeho nasypávání se voda kalí a víří. Po dokončení těchto úkonů písek sedá tam, kam nemá, a to na korály, které tak dusí a ty umírají. Na článku o umělých ostrovech na Maledivách, o jejich zbytečnosti a dopadu na životním prostředí právě pracuji.

Příroda, plasty, Maledivy

Za to, že korálové útesy umírají nese vinu také celé lidstvo a jeho chování k přírodě.

Dle organizace IPBES, která se sešla na přelomu dubna a května 2019 v Paříži, bude v blízké budoucnosti, pokud bude oteplování zeměkoule pokračovat ve stejném tempu jako dnes, zničeno až 90% korálových útesů po celém světě. Hrozí také vyhynutí až 25% druhů živočichů. 29% druhů ryb je také ohroženo vyhynutím. Mimo oteplování zeměkoule je na vinně také rybolov.

Šnorchlování, Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy

Kde korály nezemřely anebo pouze částečně?

Od Male nahoru, tedy v severní části Malediv není takové horko jako od malé dolů, tedy na jih, směrem k rovníku. Na severu Malediv se dají najít místa, kde korály v malé hloubce nezemřely, jsou stále živé a rostou nové. Jednou z těchto lokalit jen například ostrov Fodhdhoo na Noonu atolu, vybrané ostrovy na Raa atolu  a Goidhoo atol patřící do Baa atolu. Na jihu je možné najít živé korály na Dhaalu atolu a Huvadhu atolu (Huvadhoo Atoll), který je rozdělen na atol Gaafu Alif (Gaafu Alifu) a Gaafu Dhaal (Gaafu Dhaalu). Studie bělení a růstu korálů mezi lety 1998 až 2021 publikovaná v prosinci 2022.

Šnorchlování, Goidhoo atol, Maledivy

Kdo se snaží zachránit korály a pomáhá jejich růstu?

Místní dive centra na resortech i obydlených ostrovech a neziskové organizace se snaží o záchranu korálů, a to tak že je umělé pěstují.

 

Dalšími pomocníky růstu korálů je také několik druhů ryb, které při šnorchlování uvidíte velmi často, a to Bumphead Parrotfish, Unicorn Fish, Steephead Parrotfish, Rabbitfish, Parrotfish a Surgeonfish.  

Fehendhoo, Goidhoo atol, Maledivy

Mořská tráva a její vliv na růst korálů

Opravu velkým pomocníkem při růstu nových korálů je mořská tráva, která je důležitou součástí nejenom oceánu a mořského ekosystému. Fotosyntéza mořské trávy a řas se podobá suchozemským rostlinám a přeměňuje tak oxid uhličitý z atmosféry na kyslík. Druhů mořské trávy a mořských řas je opravdu velké množství a používá se například v potravinářství, textilním průmyslu anebo v rostlinné výrobě. Mořská tráva svými kořeny také chrání dno a pláže před erozí. Na Maledivách se vyskytuje druh Thalassia testudinum aneb želví tráva.

 

Věděli jste, že mořská želva denně spořádá kolem 2 kg mořské trávy, a že je pro ni něco jako špenát pro Pepka námořníka? Tento fakt nám napovídá, že tam, kde je mořská tráva, bude také větší výskyt želv, mořských koníků, rejnoků, malých žraloků, ryb a dalších mořských živočichů, kteří v těchto zelených kobercích žijí a živí se jimi. Na jednom hektaru mořské trávy je standardně možné najít až 100 000 ryb.

Fehendhoo, Goidhoo atol, Maledivy

Vím, na obrázcích z dovolené nevypadá mořská tráva příliš vzhledně, raději byste za sebou měli tu krásně křišťálovou lagunu, my ji ale kvůli fotografiím ničit nebudeme. Necháme matku přírodu, aby si s ním poradila sama. Toto heslo razí i vybrané resorty. Některé ji ale odstraňují pomocí různých těžkých strojů.

Šnorchlování, Fulhadhoo, Goidhoo atol, Malediv

Osobně nemám mořskou trávu v lagunách moc ráda, ale vím, že je pro růst korálů opravdu důležitá. Např. během pár let v kobercích mořské trávy u obydleného otrova Fehendhoo vyrostlo mnoho nových korálů. Nejvíce mořské trávy je kolem ostrova Goidhoo, a poté na jedné části ostrova Fehendhoo, a trošku také kolem ostrova Fulhadhoo. Díky ní tu ale některé korály nezemřely vůbec, některé jenom částečně a nové rostou rychleji. 

 

Je to prostě koloběh života, který by se měl nechat přirozeně plynout. Mořskou trávu na různé atoly přinesla v roce 2004 vlna tsunami a bohužel se na Maledivách usadila.

Na Maledivách se na ochranu mořské trávy v roce 2019 rozběhla kampaň „Protect Maldives Sea Grass“ do níž se zapojilo mnoho potápěčských center, center vodních sportů, resortů a organizací.

Dhoru Kandu, Goidhoo atol, Maledivy

Co vy osobně můžete udělat pro záchranu korálů

  1. Během dovolené používejte kosmetiku, která je speciálně vyvinutá a nezpůsobuje úmrtí korálů, např. opalovací přípravky od La Roche-Posay

  2. Při šnorchlování nebo potápění na korály nešlapejte, neopírejte se o ně, nesedejte si na ně a netrhejte je.

  3. Začněte se doma chovat ekologicky, a to třiďte odpad, používejte méně plastů, jezděte více městskou dopravou…zkrátka se snažte přírodu co nejméně zraňovat a ničit. Myslete na své děti!

 

Nikdy jsem nebyla žádná příroďačka a podobně a nejsem jí ani teď, ale poté, co jsem na vlastní oči viděla, jak korály během jednoho roku zemřely, a že za jejich smrt můžeme jenom a jenom my sami tím, jak se k přírodě chováme, něco se ve mě pohnulo…

© Informace a fotografie použité na této stránce o bělení korálů na Maledivách a mořské trávě

Informace použité na této stránce o bělení a úmrtí korálů a mořské trávě na Maledivách pochází od místních potápěčů, mořských biologů, od místních a z vlastních zkušeností. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, kromě první koláže fotografií z potápění, které jsou oficiálními fotografiemi maledivského dive centra Island Divers z ostrova Dhigurah. Tyto fotografie jsem od potápěčů dostala pro účely propagace a k použití do různých článků.

Vše, co potřebujete vědět před dovolenou na Maledivách

Pobyty a plavby se šnorchlováním a potápěním na Maledivách

Rychlý kontakt

Cestovní kancelář a cestovní agentura other way holiday  

Telefon | Viber | WhatsApp: +420 603 495 565

E-mail: rezervace@owh.cz a reservation@otherwayholiday.com

Praha, Česká republika

Provozní doba

Pondělí - Sobota: 09:00 do 19:00 h. SEČ

Neděle: Pouze pro VIP

Maledivy luxusně nebo za rozumné peníze, s "other way holiday" můžete obojí!

other way holiday, to jsou s láskou a péči vybrané lokality, ostrovy, cenově dostupné i luxusní resorty, luxusní vily, luxusní residence i soukromé ostrovy, hotely i penziony na Maledivách, ale i v jiných destinacích. Maledivy známe jako nikdo jiný široko daleko. Již jsme je procestovali skoro celé. Vaši dovolenou snů na Maledivách připravujeme na základně našich osobních zkušeností, které čerpáme od roku 2009. Víme a známe to, co jiní ne! "other way holiday", to jsou s láskou tvořené kolekce jenom toho nejlepšího! 

  • LinkedIn Lucie Mohelníková
  • LinkedIn other way holiday
  • LinkedIn other way holidays
  • FB Lucie Mohelníková
  • FB other way holiday
  • FB other way holidays
  • Instagram other way holiday
  • Instagram other way holidays
  • Google Firma
  • YouTube other way holiday
© Design webu, text a fotografie, to vše dělané s láskou k práci a hlavně k Maledivám by Lucie Mohelníková 2009 - 2025. 
bottom of page