top of page
Maledivy z Rakouska, Maledivy z Vídně, Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi

Co myslíte, je cestování z Rakouska na Maledivy, odlety z Vídně a cestování s rakouskými cestovními kancelářemi pro nás Čechy nebo Slováky výhodné anebo ne? Ano, pro ty, kteří žijí v Rakousku nebo v pohraniční s Rakouskem anebo pro zájemce na o cestování na Last Minute. Většinou ale ne pro ostatní zájemce o dovolenou na Maledivách. 

Maledivy z Rakouska nebo cestování s rakouskými cestovními kancelářemi

Odlety z Rakouska na Maledivy

Odlety z Rakouska se vyplatí Moravákům a také Slovákům žijícím v pohraničí našich dvou krásných zemí. Pozor, ne vždy jsou ale letenky z Vídně levnější než letenky z Prahy.

Z Vídně na Maledivy (Male - Velana International Airport) létají Austrian Airlines (přímý let), Qatar Airways, Emirates, Etihad, Turkish Airlines, Swiss, Edelweiss a další Přímé lety nabízí Austrian Airlines. Doba letu trvá od 9 do 10 hodin. Cena letenky je poměrně vysoká. Většinou se pohybuje od 22 000 do 35 000 Kč. Levnější letenky z Vídně kolem 19 000 Kč bývají jen zřídka. Nejkratší let s jedním přestupem trvá kolem 13 h. a nejdelší kolem 35 h.. Zpáteční letenky se dvěma přestupy se dají pořídit od 15 500 a výše Kč. Od roku 2022 platí, že lety na Maledivy z Vídně jsou výhodnější než odlety z Prahy. Speciálně s aeroliniemi Etihad Airways. Tedy pokud již nejsou vyprodané první levnější tarify s krátkými přestupy. Pak se kolikrát vyplatí i odlet z Prahy.

Nabídka aerolinií se často mění. Pokud plánujete dovolenou na Maledivách, letenky, pokud je chcete zakoupit za výhodné ceny, je nutné sledovat. 

Jak se z České republiky dostat do Rakouska? 

Z Česka anebo Slovenska se do Rakouska dostanete buď veřejnou anebo soukromou dopravou a to vlakem, autobusem, autem nebo letadlem. Tady přichází otázka, zda se nám vyplatí se několik hodin harcovat až do Rakous. Doprava něco stojí, čas strávený v dopravní prostředku také a pokud jedete vlastním autem, tak i parkovné. Nejste-li z Moravy anebo slovenského pohraničí, cestování z Vídně není zase tak moc výhodné. Pravdou je, že jsou zde i cestovní agentury a kanceláře, které dopravu do Rakouska nabízí zdarma, pořád zde ale máme ten čas strávený v dopravním prostředku. A navíc, když přiletíte z Malediv, let je opravdu hodně dlouhý, čeká vás dlouhá cesta zpět domů. Pokud jste jeli vlastním autem, přichází otázky: „Kdo bude řídit zpět domů, přespat v Rakousku (další náklady) anebo jet unavený domů?“ Riziko dopravní nehody je opravdu velké.

Jak dlouho trvá cestování například z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy do Rakouska?

Trasa Praha – Vídeň má od 292 do 403 km, dle výběru cesty a autem ji zvládnete za cca 3 a 1/2 až 4 hodiny.

Trasa Brno – Vídeň má od 135 do 207 km, dle výběru cesty a autem ji zvládnete za cca 1 a 3/4 až 2 hodiny.

Trasa Ostrava – Vídeň má od 300 do 367 km, dle výběru cesty a autem ji zvládnete za cca 3 až 4 hodiny.

Trasa Bratislava – Vídeň má od 65 do 78 km a autem ji zvládnete za cca 1 hodinu.

Vždy je nutné jet alespoň o 2 - 3 hodiny dříve, než začíná check-in. Nikdy nevíte, co vás cestou může potkat! 

Já osobně létám z Prahy, a to buď s Emirates nebo s Qatar Airways. Ceny letenek z České republiky do Male jsou levnější než ceny letenek odletů z Rakouska. Nezapomeňte, že: „Dovolená začíná v okamžiku, kdy opustíte domov.“

Cestování na Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi?

Určitě už jste slyšeli o tom, že je cestování prostřednictvím německých (rakouských) cestovních kanceláří mnohem levnější než cestování s českým cestovními kancelářemi, že? A víte vůbec proč?

Odpověď je jednoduchá. Německý trh je obří. V Německu žije přes 82 milionů obyvatel (2018), v Rakousku necelých 9 milionů (2018) a v Česku jenom přes 10,5 milionů obyvatel (2018). Tyto 2 země mají dohromady přes 90 milionů obyvatel. Vezmu-li ČR a přihodím ještě Slovensko, které má necelých 5,5 milionů (2018) máme dohromady pouze 16 milionů obyvatel. Dovolenou na Maledivách si může dovolit skoro každý obyvatel Německa a Rakouska, jelikož jsou jejich platy a důchody mnohem vyšší než ty naše. Němci a Rakušáci na Maledivy létají několikrát ročně, někteří dokonce i 4x. Z vlastních zkušenosti z Malediv vím, že má německá i rakouská klientela ve zvyku trošku šnorchlovat, plácnout se na pláž a popíjet studené pivko nebo drink, a to vše většinou na alespoň 2 týdny. Z ČR anebo SK si dovolenou na Maledivách každý dovolit rozhodně nemůže. Na Maledivy ročně zavítá v průměru 1,5 milionů turistů z celého světa. V roce 2017 to bylo 112 109 Němců, 19 709 Rakušáků, 11 459 Čechů a 6 079 Slováků. Byť příjezdy Čechů a Slováků opravdu hodně vzrostly, před povolením cestování na obydlené lokální ostrovy se tato čísla pohybovala kolem 3 000 Čechů a 1 000 Slováků ročně, jsou naše trhy oproti německému a rakouskému opravdu malou kapičkou v moři.

Rakouské, stejně tak, jo německé cestovní kanceláře, tyto dva trhy se nerozlišují, mají na hotely a resorty po celém světě alokovány, což znamená, že jak letenky, tak ubytování nakoupí dopředu, sestaví zájezdy – turnusy, např. od soboty do soboty a pak je rozprodávají. Ne jedna cestovní kancelář kvůli tomuhle zkrachovala. Vzpomeňte si na Thomas Cook (2019). Tím, že cestovky nakoupí dopředu, a to třeba i na rok, od aerolinek (některé obří rakouské i německé cestovky mají i vlastní letadla), hotelů i resortů dostanou nižší (velkoobchodní) ceny, a to samozřejmě znamená, že mohou mít nižší ceny než české cestovní kanceláře. Pozor ale, ne vždy!!!

Z mnoha osobních zkušeností vím, že jakmile letenky i pokoje vyprodají, nakupují za stejné ceny jako všichni ostatní a prodávají stejně tak. Několikrát se nám stalo, že byly německé nebo rakouské cestovní kanceláře i dražší než české.

V rámci Malediv mají rakouské i německé CK dopředu nakoupené většinou ty nejstarší a nejlevnější resorty anebo resorty v blízkosti hlavního města Male, které nejsou úplně perfektní, vzhledem ke klidu a lokalitě. Cestovky navíc mají zakoupené pouze určité typy pokojů, většinou ty nejobyčejnější a standardní.  

S těmito resorty se nejčastěji setkáte na stránkách rakouských a německých CK: Fihalhohi, Embudu, Biyadhoo, Rihiveli, Fun Island, Olhuveli a další nebo resorty blízko hlavního města Male s výhledem na obydlený ostrov Hulhumale nebo hlavní město Male, a to Kurumba, Sheraton Full Moon, Malahini Kuda Bandos, Bandos anebo také s výhledem na skládku Thilafushi, a to Centara Ras Fushi, Velassaru, Adaaran Prestige Vadoo, kde je poměrně rušno – dopravní uzel a příroda není úplně hezká. Byť jsou služby v těchto resortech výborné a jídlo chutné, z mého pohledu, co se týká Malediv, je nutné brát v potaz hlavně lokalitu a až poté vybírat cenu, služby a jídlo.

Zájezdy od rakouských a německých CK jsou předem sestaveny přímo cestovními kancelářemi, které mají dopředu nakoupené jak letenky, tak pokoje na resortech. Zájezdy na Maledivy od českých a slovenských cestovních kanceláří, které si pořádají sami, nikdy touto formou sestaveny nejsou. České a ani slovenské CK si netroufnoudopředu nakoupit letenky a ani ubytovaní. Náš trh je malý. 

Pro a proti cestování s rakouskými cestovními kancelářemi

Výhody

-  U předem sestavených zájezdů se čas od času může objevit nižší cena. Pozor, není to ale pravidlem! My nabízíme ceny srovnatelné a čas od času také nižší! 

- Last Minute nabídky. Pokud rádi cestujete na Last Minute zájezdy od rakouské i německé CK jsou dobrou volbou, právě proto, že se dost často stává, že všechny zájezdy včas neprodají a poté dělají výprodeje. Maledivy jinak nejsou vhodnou Last Minute destinací. Čím blíže je odletu, tím dražší jsou letenky. Maledivské ubytovací kapacity ale občas Last Minute nabídky mívají. Lepší je vždy First Minute, cca 6 měsíců před vysněnou dovolenou.

- Pro Moraváky a Slováky žijící v pohraničí je Vídeň blíž než Praha.

Nevýhody

- Doprava do Rakouska, pokud nežijete v Rakousku anebo pohraničí. Nesmíte zapomenout napočítat vše, za co cestou utratíte peníze. Ze zkušeností klientů vím, že cestování s našimi CK a odlety z Prahy, ve finále vyjdou cenově skoro stejně, jako z Rakouska.

- V prodeji za výhodné ceny pouze určité hotely a resorty a určitý typ pokojů.

- Turnusy (např. od soboty do soboty). Většinou charterové lety.

- Krátkodobé zájezdy. Ve většině případech jsou v systémech nabízeny pouze pobyty na 5, 6, 7 a 8 nocí. Němci a Rakušáci mají ve zvyku na Maledivy létat několikrát ročně na kratší pobyt. Dle mého názoru se nevyplatí letět z EU na Maledivy na méně než 7 nocí.

- Zájezdy jsou ve většině případech nabízeny pouze se snídaní nebo polopenzí, aby zájezdy vypadaly co nejlevněji. Na levných resortech se pak za stravu a nápoje nedoplatíte.

- Zájezdy od rakouských nebo německých cestovních kanceláří není možné kombinovat s obydlenými ostrovy, jelikož jsou ve většině případů předem dány letenky a ubytování, tedy turnusy a také proto, že rakouské a německé cestovní kanceláře nenabízejí dovolenou na obydlených ostrovech a když ano, tak neví, jak tento pobyt naplánovat, protože to neznají.  

- Komunikace v němčině, pokud nepřekupujete od české cestovní agentury nebo kanceláře.

- Německy, popř. anglicky hovořící delegát na letišti v Male. Kdo neumí německy a anglicky, má smůlu.

- Reklamace zájezdu, pokud jste zájezd nepřekoupili od Čechů, ale i tak, je zde delší doba reklamace zájezdů. České úřady vám s reklamací nepomůžou.

- Kvantita. Obří cestovní kanceláře většinou „jedou“ spíše na kvantitu, než na kvalitu služeb atd.

- Ve většině případů neznalost produktu, který nabízí a neznalost destinace. Většina referentů cestovek Maledivy nezná a má o nich načteno z internetu. Když Maledivy náhodou znají, tak rozhodně ne tak, jako my.

Jak to vidím já, specialistka a expertka na Maledivy? 

Z mého pohledu člověka, který se již mnoho let specializuje na cestování na Maledivy anebo Maledivy v kombinaci se Srí Lankou či zastávkou v Emirátech, se cestování z Rakouska vyplatí Čechům a Slovákům žijícím v Rakousku nebo žijícím v pohraničí Čech a Rakouska anebo v případě výprodejových „Last Minute“. Ne vždy je to ale pravda. Vezmu-li to z druhého konce, těm, kteří žijí v pohraničí s Německem, se zase vyplatí odlety z Německa. Je zde na místě zvážit náklady na přesun z ČR do Rakouska, a hlavně také čas takto strávený.

Pokud s námi nechcete cestovat, ale máte zájem o konzultaci nebo cenné rady a tipy, nabízím vám možnost placených konzultací, a to buď telefonicky nebo osobně.

Maledivy s českou cestovkou se zázemím na Maledivách, a to s naší!

bottom of page