top of page
Maledivy z Rakouska, Maledivy z Vídně, Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi

Cestování na Maledivy z Rakouska, odlety z Vídně nebo cestování s rakouskými cestovními kancelářemi se vyplatí pouze v pár případech, a to Čechům nebo Slovákům, kteří žijí v Rakousku nebo v pohraniční s Rakouskem, pro ty, kteří chtějí ušetřit na letenkách (ne vždy), těm, kteří rádi létají přímým letem anebo jsou vhodné pro zájemce o cestování na Last Minute. Ve zbytku případů se ale cestování na Maledivy z Rakouska Čechům a Slovákům nevyplatí.

Maledivy z Rakouska, odlety z Vídně a cestování s rakouskými cestovními kancelářemi

Odlety z Vídně, z Rakouska na Maledivy

Odlety z Rakouska se vyplatí Moravákům a také Slovákům žijícím v pohraničí našich dvou krásných zemí.

Z Vídně na Maledivy (Male - Velana International Airport) létají Austrian Airlines (přímý let ve vybrané dny), Qatar Airways (denně), Emirates (denně), Etihad Airways (denně), Turkish Airlines (denně) a další. My v other way holiday můžeme doporučit právě tyto zmíněné aerolinie.

 

Přímé lety nabízí pouze Austrian Airlines. Doba letu ve vybrané dny, které se mění dle sezóny na Maledivách, trvá od 9 do 10 hodin. Cena zpáteční letenky v ekonomické třídě se pohybuje od 20 000 Kč, když je vypsaná speciální akce, běžně kolem 24 000 Kč - 28 000 Kč, až do 35 000 Kč. Business třída se pohybuje od 80 000 Kč do 160 000 Kč.

Nejkratší let s jedním přestupem trvá kolem 13 h. a nejdelší kolem 35 h. Zpáteční letenky v ekonomické třídě s jedním nebo dvěma přestupy se dají pořídit už od 15 500 Kč do zhruba 40 000 Kč dle sezóny, a víkendových, svátečních či prázdninových tarifů. Business třída se pohybuje od 80 000 Kč do 190 000 Kč.

Aktuálně od roku 2022 platí, že lety na Maledivy z Vídně jsou ve většině případech cenově výhodnější než odlety z Prahy. Speciálně s aeroliniemi Etihad Airways, kdy se ceny zpátečních letenek v Economy třídě pohybují od 15 500 Kč do 22 000 Kč. Podobně na tom jsou i Turkish a často i z Prahy. Tedy v případě, že již nejsou vyprodané první levnější tarify s krátkými přestupy. Ne vždy jsou letenky z Vídně levnější než letenky z Prahy!

Nabídka aerolinií se často mění. Někdy i denně. Pokud plánujete nejenom luxusní dovolenou na Maledivách, letenky, pokud je chcete zakoupit za výhodné ceny, je nutné sledovat! Ceny letenek vždy záleží na výběru letecké společnosti, délce letu, množství přestupů a čekání při přestupu a ceně pohonných hmot. Vše o letenkách na Maledivy.

Jak se z České republiky dostat do Rakouska? 

Z Česka anebo Slovenska se do Rakouska dostanete buď veřejnou anebo soukromou dopravou a to vlakem, autobusem, autem nebo letadlem. Tady přichází otázka, zda se nám vyplatí se několik hodin harcovat až do Rakous. Doprava něco stojí, čas strávený v dopravním prostředku také a pokud jedete vlastním autem, tak i parkovné. Nejste-li z Moravy anebo slovenského pohraničí, cestování z Vídně není zase tak moc výhodné. Pravdou je, že jsou zde i cestovní agentury a kanceláře, které dopravu do Rakouska nabízí zdarma, pořád zde ale máme ten čas strávený v dopravním prostředku. A navíc, když přiletíte z Malediv, let je opravdu hodně dlouhý, čeká vás dlouhá cesta zpět domů. Pokud jste jeli vlastním autem, přichází otázky: „Kdo bude řídit zpět domů, přespat v Rakousku (další náklady) anebo jet unavený domů?“ Riziko dopravní nehody je opravdu velké.

Jak dlouho trvá cestování například z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy do Rakouska?

Trasa Praha – Vídeň má od 292 do 403 km, dle výběru cesty a autem ji zvládnete za cca 3 a 1/2 až 4 hodiny.

Trasa Brno – Vídeň má od 135 do 207 km, dle výběru cesty a autem ji zvládnete za cca 1 a 3/4 až 2 hodiny.

Trasa Ostrava – Vídeň má od 300 do 367 km, dle výběru cesty a autem ji zvládnete za cca 3 až 4 hodiny.

Trasa Bratislava – Vídeň má od 65 do 78 km a autem ji zvládnete za cca 1 hodinu.

Vždy je nutné k času cesty připočítat ještě 2 až 3 hodiny navíc. Nikdy nevíte, co vás cestou může potkat!

Cestování na Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi, Maledivy z Rakouska

Cestování na Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi

Určitě už jste slyšeli o tom, že je cestování prostřednictvím rakouských či německých cestovních kanceláří mnohem levnější než cestování s českým cestovními kancelářemi, že? V minulosti, to bývala pravda, dnes už ale ne! A víte proč?

Německý trh je obří. V Německu žije přes 83 milionů obyvatel (2023), v Rakousku 9 milionů (2023) a v Česku jenom necelých 11 milionů obyvatel (2023). Tyto 2 země mají dohromady přes 92 milionů obyvatel. Vezmu-li ČR a přihodím ještě Slovensko, které má necelých 6 milionů (2023) máme dohromady pouze necelých 17 milionů obyvatel. Dovolenou na Maledivách si může dovolit skoro každý obyvatel Německa a Rakouska, jelikož jsou jejich platy a důchody mnohem vyšší než ty naše. Němci a Rakušáci na Maledivy létají několikrát ročně, někteří dokonce i 4x. Z vlastních zkušenosti z Malediv vím, že má německá i rakouská klientela ve zvyku trošku šnorchlovat, plácnout se na pláž a popíjet studené pivko nebo drink, a to vše většinou na alespoň 2 týdny. Z ČR anebo SK si dovolenou na Maledivách každý dovolit rozhodně nemůže. Na Maledivy ročně zavítá v průměru 1,5 milionů turistů z celého světa. V roce 2017 to bylo 112 109 Němců, 19 709 Rakušáků, 11 459 Čechů a 6 079 Slováků. Byť příjezdy Čechů a Slováků opravdu hodně vzrostly, před povolením cestování na obydlené lokální ostrovy se tato čísla pohybovala kolem 3 000 Čechů a 1 000 Slováků ročně, jsou naše trhy oproti německému a rakouskému opravdu malou kapičkou v moři.

Rakouské, stejně tak, jako německé cestovní kanceláře, tyto dva trhy se nerozlišují, mají letenky, hotely a resorty po celém světě alokovány, což znamená, že jak letenky, tak ubytování nakoupí dopředu, sestaví zájezdy – turnusy, např. od soboty do soboty a pak je rozprodávají. Ne jedna cestovní kancelář kvůli tomuhle zkrachovala. Vzpomeňte si na Thomas Cook (2019). 

Tím, že cestovky nakoupí dopředu, a to třeba i na rok, od aerolinek, některé obří rakouské i německé cestovky mají i vlastní letadla, hotelů i resortů dostanou nižší, velkoobchodní ceny, a to samozřejmě znamená, že mohou mít nižší ceny než české cestovní kanceláře. Pozor ale, ne vždy!!!

Z mnoha osobních zkušeností vím, že jakmile alokované letenky i pokoje vyprodají, nakupují za stejné ceny jako všichni ostatní a prodávají stejně tak a někdy i za více než české cestovní kanceláře.

V rámci Malediv mají rakouské i německé CK dopředu nakoupené většinou ty nejstarší a nejlevnější resorty anebo resorty v blízkosti hlavního města Male, které nejsou úplně perfektní, vzhledem ke klidu a lokalitě. Cestovky navíc mají zakoupené pouze určité typy pokojů, většinou ty nejobyčejnější, standardní či zahradní.  

S těmito resorty se nejčastěji setkáte na stránkách rakouských a německých CK: Fihalhohi, Embudu, Biyadhoo, Rihiveli, Fun Island, Olhuveli a další nebo resorty blízko hlavního města Male s výhledem na obydlený ostrov Hulhumale nebo hlavní město Male, a to Kurumba, Sheraton Full Moon, Malahini Kuda Bandos, Bandos anebo také s výhledem na skládku Thilafushi, a to Centara Ras Fushi, Velassaru, Adaaran Prestige Vadoo, kde je poměrně rušno – dopravní uzel a příroda není úplně hezká a dalšími na různých atolech. Byť jsou služby v těchto resortech dobré a jídlo chutné, z mého pohledu, co se týká Malediv, je nutné brát v potaz hlavně lokalitu a až poté vybírat cenu, služby a jídlo.

Zájezdy od rakouských a německých CK jsou předem sestaveny přímo cestovními kancelářemi, které mají dopředu nakoupené jak letenky, tak pokoje na resortech. Zájezdy na Maledivy od českých a slovenských cestovních kanceláří, které si pořádají sami, nikdy touto formou sestaveny nejsou. České a ani slovenské CK si netroufnou dopředu nakoupit letenky a ani ubytovaní, protože by prodělaly kalhoty. Náš trh je pro Maledivy příliš malý. 

Vlastní hotely, resorty a exkluzivita rakouských cestovek

Jak už bylo zmíněno výše, mnoho rakouských a německých cestovek má rovněž své vlastní hotely a resorty nebo exkluzivity prodeje pro vybrané trhy, vč. toho českého a slovenského, kam jiné cestovky nepustí, pokud nebudou prodávat přes tyto cestovky. Na Maledivách jsou to nyní například indické resorty Atmosphere Core, které my v other way holiday moc nemusíme, protože mají moc divoký design a několik z nich je vybudováno na umělých ostrovech. Společnost Atmosphere Resorts jeden ze svých resortů, Oblu Nature Helengeli, prodala německé společnosti Sentido, a nyní je z něho resort Sentido Oblu Helengeli.

Výhody při cestování na Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi

-  U předem sestavených zájezdů se čas od času může objevit nižší cena. Pozor, není to ale pravidlem! My nabízíme ceny srovnatelné a čas od času také nižší!

- Last Minute nabídky. Pokud rádi cestujete na Last Minute zájezdy od rakouské i německé CK jsou dobrou volbou, právě proto, že se dost často stává, že všechny zájezdy včas neprodají a poté dělají výprodeje. Každopádně Maledivy nejsou vhodnou Last Minute destinací. Na Last Minute většinou natrefíte na ty nejhorší ostrovy, resorty a ubytování. Maledivy je vždy lepší zakoupit na First Minute, cca alespoň 6 měsíců před vysněnou dovolenou.

- Pro Moraváky a Slováky žijící v pohraničí s Rakouskem je Vídeň blíž než Praha.

Nevýhody při cestování na Maledivy s rakouskými cestovními kancelářemi

- Doprava do Rakouska, pokud nežijete v Rakousku anebo pohraničí. Nesmíte zapomenout napočítat vše, za co cestou utratíte peníze. Ze zkušeností klientů vím, že cestování s českými CK a odlety z Prahy, ve finále vyjdou cenově skoro stejně, jako z Rakouska.

- V prodeji za výhodné ceny jsou pouze určité hotely a resorty a určitý typ pokojů.

- Turnusy (např. od soboty do soboty). Většinou charterové lety nebo partcharterové letenky, což znamená blokaci několika sedadel na běžných linkách v určité dny.

- Krátkodobé zájezdy. Ve většině případech jsou v systémech nabízeny pouze pobyty na 5, 6, 7 a 8 nocí. Němci a Rakušáci mají ve zvyku na Maledivy létat několikrát ročně na kratší pobyt. Dle mého názoru se nevyplatí letět z EU na Maledivy na méně než 7 nocí.

- Zájezdy jsou ve většině případech nabízeny pouze se snídaní nebo polopenzí, aby zájezdy vypadaly co nejlevněji. Na levných resortech se pak za stravu a nápoje nedoplatíte.

- Na vybraných resortech jsou nabízeny odlišné All Inclusive balíčky, než jsou běžné, aby cena vypadala levněji. Balíčky těchto All Inclusive jsou limitované!

- Zájezdy od rakouských nebo německých cestovních kanceláří není možné kombinovat s obydlenými ostrovy, jelikož jsou ve většině případů předem dány letenky a ubytování, tedy turnusy a také proto, že rakouské a německé cestovní kanceláře nenabízejí dovolenou na obydlených ostrovech a když ano, tak neví, jak tento pobyt naplánovat, protože to neznají. A když náhodou ano, jedná se o nic moc ostrovy a ubytování.

- Komunikace v němčině, pokud nepřekupujete od české cestovní agentury nebo kanceláře.

- Německy, popř. anglicky hovořící delegát na letišti v Male. Málokterá cestovka má českého delegáta.

- Reklamace zájezdu, pokud jste zájezd nepřekoupili od Čechů, ale i tak, je tu delší doba reklamace zájezdů. České úřady vám s reklamací nepomůžou.

- Kvantita. Obří cestovní kanceláře většinou „jedou“ spíše na kvantitu, než na kvalitu služeb atd.

- Ve většině případů neznalost produktu, který nabízí a neznalost destinace. Většina referentů cestovek Maledivy nezná a má o nich načteno z internetu. Když Maledivy náhodou znají, tak rozhodně ne tak, jako my.

Naše vlastní zkušenost s prodejem zájezdů rakouských cestovek

V letech 2017 až 2018 jsme si na jeden rok na vlastní kůži vyzkoušeli spolupráci s rakouskými a německými cestovkami. Díky této zkušenosti víme, co víme a víme, co chceme dělat, a co ne.

Jak to vidím já, specialistka a expertka na Maledivy? 

Z mého pohledu člověka, který se již mnoho let specializuje na cestování na Maledivy anebo kombinaci Malediv s jinými destinacemi, se cestování z Rakouska vyplatí Čechům a Slovákům žijícím v Rakousku nebo žijícím v pohraničí Čech, Slovenska a Rakouska, v případě, že chce cestovatel ušetřit na letenkách anebo v případě výprodejových „Last Minute“. Ne vždy je to ale pravda! Vezmu-li to z druhého konce, těm, kteří žijí v pohraničí s Německem, se zase vyplatí odlety z Německa. Je na místě zvážit náklady na přesun z ČR do Rakouska, a hlavně také čas takto strávený.

 

Tak co, letíte na Maledivy s námi? Pokud ano, tak neváhejte zaslat poptávku.

 

Lovu dokonalé dovolené v moři nedokonalých zájezdů: "Zdar!".

Lucie & tým "other way holiday"

Maledivy s českou cestovkou se zázemím na Maledivách, a to s naší!

bottom of page