top of page
Maledivy fauna

Maledivy: Fauna aneb Místní i "přespolní" zvířátka

Na Maledivách žije mnoho suchozemský, ale hlavně mořských potvůrek. Oceán obývá přes 900 druhů ryb a dalších mořských živočichů.

Najdeme tu skoro všechny druhy žraloků, kromě žraloka bílého. Maledivských žraloků se bát nemusíte, jsou vegetariáni. Tedy v případě, že je budete respektovat a neubližovat jim. Pokud jste někdy žraloka ochutnali, maledivští žraloci to poznají a kamarádit se s vámi nebudou. Dále tu nejdeme v určitých sezónách a lokalitách najdeme žraloka obrovského, kosatky, velryby, delfíny (vyskytují se všude) a jejich příbuzné, manty, rejnoky, různé druhy želv a mnoho dalších živočichů. Některé ryby, jako například Perutýn, jsou jedovaté a některé potvory dokonce koušou. Potkat se tu dají i jedovatí mořští hadi.

Podmořské potvůrky doporučujeme respektovat. Oceán je jejich domov, ne váš! Na nic v oceánu nesahejte nebo se potvůrky naštvou a kousnou vás do zadnice. Představte si, že se 5 m kolos žraloka obrovského naštve a plácne vás ocasem za to, že jste na něho sáhli. No nechtěla bych. Želvy, pokud zrovna nebudou mít svoji náladu vás mohou kousnout a věřte, že jejich kousnutí bolí. Bolet vás může i žahnutí od medúzy, které se tu většinou vyskytují pouze v dešťové sezónně. Bolet může také píchnutí určitým druhem mořských hvězdic. Pokud budete živočichy respektovat, nic vám neudělají, a to ani velmi přátelští žraloci. 

V tomto tropickém ráji se nevyskytují jedovatí pozemští hadi a ani smrtelně jedovatí pavouci, tedy kromě občasných domácích mazlíčků. Na malé pavoučky narazíte skoro všude, ti velcí pavouci jsou z 99% schovaní a zalezlí v korunách stromů nebo v palmách. Mezi lidi moc nechodí. Osobně jsem jednou narazila na Nanugati, což je maledivská užovka a v moři pak 2krát na vlnožila užovkového, který je jedovatý. Vždy se od jakékoliv zvěře držím v dostatečné vzdálenosti, a to i od želv, které mohou dost bolestivě kousnout.

Neustále tu uvidíte létat kaloně (netopíry) a také poskakovat malé roztomilé gekonky (ještěrky) a chameleonky. Narazíte tu také na kuřata, zajíce, volavky, vrány (někdy je jejich krákání otravné) a další různé druhy ptáků. Myšounům se na Maledivách také líbí, speciálně na ostrovech, kde se něco pěstuje. Ostrov Thoddoo a Fuvahmulah je myšounů plný. Uvidíte-li myšku nebo krysu, nelekejte se.

Na ostrovech nechybí ani hmyz, a to mouchy a otravní komáři, kteří se v některých lokalitách během dešťového období, vyskytují poměrně extrémně. V suchém období tu najdete také velké množství vážek. Snad nejodpornějším a nejotravnějším hmyzem, tedy kromě much a komárů jsou také místní kurafi (maledivština), což jsou šváby. Narazit na ně můžete i v 5* luxusních resortech, a to přesto, že jsou pravidelně deratizovány. Osobně jsem s nimi nejednou sváděla lítý boj.

Psy na Maledivách, kromě letiště, kdy jsou ve službách policie, nenajdete. Místní náboženství psy nepovoluje. Za to tu ale spatříte čičinty, a to na obydlených lokálních ostrovech.

Na plážích uvidíte malé akční kraby různých druhů. Podrobněji o fauně již brzy.  O maledivské floře.

© Informace a fotografie použité na této stránce o fauně na Maledivách

Informace použité na této stránce o fauněe na Maledivách vychází z oficiálních vládních zdrojů, od místních a z vlastních zkušeností. Fotografie a video použité na této stránce jsou mé vlastní.

bottom of page