Koronavirus SARS-CoV-2 a COVID-19, Maledivy
Koronavirus SARS-CoV-2, COVID-19, Maledivy

Koronavirus (Coronavirus) SARS-CoV-2 a COVID-19 na Maledivách aktuálně 

Denně nebo dle změn přinášíme aktualizované informace o výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách včetně kompletních informací ohledně cestování do našeho úžasného tropického ráje, a to již od 30. ledna 2020. Byli jsme první, ano, ještě před českými úřady a žurnalisty, kdo o výskytu koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách začal informovat českou a slovenskou veřejnost, a i nadále v tom pokračujeme. Informace o koronaviru a vše kolem aktuálním cestování na Maledivy v roce 2021 pochází z maledivských oficiálních vládních zdrojů, z vlastní zkušenosti a také z reálné situace, která na Maledivách opravdu je, a kterou bedlivě sleduji já i moji maledivští kolegové působící nejenom v cestovním ruchu. Aktuální informace máme ze všech koutů Malediv.

Osobně jsem na Maledivách trávila měsíc, od půlky února až do druhé půlky března 2021. Za skoro 12 let, co na Maledivách působím, jsem zatím nezažila tak perfektně hladký průběh cestování. Bylo božsky. Znovu se na Maledivy chytám na rychlou obchodní cestu na 9 dnů koncem listopadu 2021 a parádní měsíc v ráji si na ponznávačkách s našimi klienty a při inspekcích resortů užiji od půlky února do půlky března 2022. Stejně tak jako v roce 2021 na Maledivách strávím pouze měsíc, a to z důvodu obtížného cestování mezi ostrovy, což je hlavní náplň mé práce.

Pozor! Za informace uvedené níže nás nikdo neplatí! Jsou poskytnuté zcela zdarma. Neustále aktualizovat stránku stojí dost času a úsilí, které ale nejsou zdarma. Čas je drahý! I vás za vaši práci někdo platí! Proto prosím ty, kteří cestují s jinými společnostmi než s tou naší, aby pozorně četli sepsané níže, nebo své dotazy směřovali na ty společnosti, kterých jsou klienti, a kterým za informace a péči zaplatili. Děkuji, Lucie.

Aktualizováno: 12. 10. 2021

Aktuální informace z Malediv a nejenom znovuotevření maledivských hranic

Maledivy své brány po pouhé tři a půl měsíční pauze pro běžné smrtelníky / turisty otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. Osobně jsem kromě roušek cestou, dodržováním rozestupů, pravidla 3R, litrů dezinfekce, a pár menších detailů nenašla nic, co by bylo jinak než obvykle, a co by mě vadilo. Naopak mě přijde, že např. doprava na ostrovy funguje rychleji než dříve. 

 

Dovolenou, až na pár menších výjimek, je možné strávit na všech resortech, na vybraných obydlených ostrovech, kde jsou registrované penziony a hotely a na většině safari lodí a jachtách.

Maledivy mají už od září 2020 certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu Covid-19 jednoduše zvladatelný. To samé se týká obydlených ostrovů a lodí. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! Je tu bezpečnější než v České republice či EU.

Aktuální epidemiologická situace na Maledivách je vzhledem k jejich velikosti přiměřená. Většina případů byla a je v oblasti hlavního města Male, které si žilo, žije a žít bude svým příběhem, stejně tak jako všechna hlavní města na světě, a kam se stejně turisté aktuálně nedostanou. Postupně se promořují i ostatní obydlené ostrovy. 95% obyvatel pracujících v cestovním ruchu je již očkovaná. Do konce roku 2021 by měli být naočkovaní všichni obyvatelé Malediv. Dle nejenom aktuálních, ale i minulých opatření na Maledivách, je a bylo riziko nákazou minimální, speciálně na resortech. České MZV cestování na Maledivy nezakazuje, ale ani nedoporučuje. Z nepochopitelných důvodů jsou Maledivy od 1. února 2021 českou vládou označeny červeně a od 5. února 2021 dokonce tmavě červeně aneb bordó, tedy jsou označeny jako země s vysokým rizikem. Na aktuálním seznamu zelených zemí jsou asijské země, které zdaleka nejsou tak bezpečné jako Maledivy. Ani Německo neoznačuje Maledivy jako tmavě červené, a to v Německu měli a mají větší restrikce než jsou v ČR. 

Na Maledivách jsou přijata komplexní hygienická opatření k zajištění vaší bezpečnosti během cesty i během pobytu v našem tropickém ráji. Sama jsem si měsícem stráveným v našem tropickém ráji prověřila, že není čeho se obávat. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu ve vašich plicích. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Čerstvý tuňák a další mořské potvůrky čekají jenom a jenom na vás, a to nejenom na talíři. Kam chodí slunce, nechodí lékař! Tedy pokud svou pokožku chráníte před UV zářením vhodnými produkty na opalování. Představte si, jak si užíváte v tom nádherně prohřátém tyrkysově modrém moři a pozorujete rybky, jak vesele skotačí v tom obřím akváriu, jak se vaše nožky lehce boří do vyhřátého bílého písku, jak vás sluníčko lechtá svými paprsky nejenom ve tváři, a jak si při západu slunce užíváte romantiku se svou drahou polovičkou a drinkem v ruce… Nádhera, že?! Letíte s námi na Maledivy?! 

S účinností od 3. května 2021 jsou všichni cestující na Maledivy, i ti, kteří podstoupili obě dávky očkování, povinni před příletem na Maledivy předložit negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než 72 až 96 hodin od nástupu do letadla na první let dle aerolinií, se kterými cestujete. Maledivská strana oficiálně vyžaduje 96 hodin starý test, Emirates 72 hodin a my také doporučujeme 72 hodin.

Od 17. června 2021 máme na Maledivách Honorární konzulát České republiky. Honorárním konzulem je můj maledivský  známý Madeeh Jamal, se kterým jsme v přímém kontaktu již od jara 2021. 

POZOR! VELKÁ ZMĚNA PŘI VSTUPU NA OBYDLENÉ OSTROVY! Od 26. července 2021 je vstup na obydlené ostrovy povolenou pouze těm cestujícím, kteří mají po druhé dávce očkování nebo v případě, že je na ostrově proočkovaná většina místních. Všechny obydlené ostrovy, které nabízíme, samozřejmě ty nejlepší, mají splněné podmínky a není tak nutné být při cestování očkován! Kompletní informace níže!!! 

Další omezení platí také při kombinací ostrovů! Nadále až do odvolání nedoporučujeme cestovat mezi obydlenými ostrovy nebo obydlenými ostrovy a resorty! Jedná se o zbytečné riziko! Většina resortů nepřijímá hosty, kteří před příjezdem na resort trávili několik dní na obydlených ostrovech!

K 22. červenci 2021 má na Maledivách 320 887 osob po první dávce očkování a 259 761 má po druhé dávce očkování. Během září 2021 bude proočkováno již 90% celé maledivské populace vč. expatů.

Qatar Airways, Maledivy, Covid-19.jpg

Aktuálně nejlepší letecké spoje na Maledivy

Od července 2020 jsou postupně obnovovány letecké spoje nejenom z Prahy na Maledivy, ale také z Rakouska, Německa, Švýcarska a dalších států. Vše se postupně vrací do normálu. 

 

Mezinárodní organizace letecké dopravy IATA (The International Air Transport Association) 8. října 2020 publikovala článek a data o riziku nákazy a přenosu Coviďáka při cestování letadlem. Procentuálně je riziko prý stejné jako zasažení bleskem!

Qatar Airways z Prahy na Maledivy s přestupem v Doha létají od července 2020. Původně létaly 3x týdně. Od 1. února 2021 létají Qatar Airways z Prahy 4x v týdnu. Qatar Airways jsou aktuálně nejlepšími aerolinkami na světě, co se týká covid-19 opatření. Získaly 5* od Skytrax. Ani letiště Hamad není pozadu. Lety jsou poměrně hodně vytěžovány také cargo dopravou, což je plus. Pokud budete flexibilní, a přizpůsobíte se odletům z Prahy, které jsou, jak již bylo zmíněno, 4x týdně, zpáteční letenka z Prahy na Maledivy, i v sezóně, se dá aktuálně koupit kolem 15 500 Kč až 19 000 Kč, což je super. Dříve platilo, že lety o víkendu jsou nejdražší, ale aktuálně tomu tak není! Při přestupu v Kataru PCR testy nejsou potřeba, ale stejně je jak cestou tam, tak zpět máte a aerolinky to dobře vědí. Na celou sezónu se Qatar Airways jeví jako nejlepší spojení na Maledivy. Aktuálně nabízí jak cenově výhodné letenky, tak možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Osobně jsem 10 let létala s Emirates a letos poprvé vyzkoušela Qatar Airways. Lety byly dokonalé a služby si opravdu nemohu vynachválit. Lety jsem měla kombinované, a to z Prahy do Doha a z Doha do Prahy v Business Class a z Doha do Male a z Male do Doha v Economy Class. Vše o letenkách a letech s Qatar Airways.

Emirates z Prahy na Maledivy začaly s přestupem v Dubaji létat od srpna 2020. Emirates také začaly se 3mi lety v týdnu a v únoru 2021 rovněž přidaly další lety. Nyní létají denně. Některé lety jsou kombinovány s leteckou společností Fly Dubai. Emirates aktuálně nabízí také pojištění v rámci letenky, které kryje náklady spojené s léčbou Covid-19 a částečně kryje karanténu jak pro pozitivního, tak negativního, který ji má nařízenou. Všechny osoby starší 1 roku, které cestují z ČR do Dubaje nebo na Maledivy nebo v Dubaji pouze přestupují, musí mít negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než 72 hodin před nástupem do letadla. Certifikát s výsledkem musí být v angličtině, musí mít všechny potřebné údaje a musí být vytištěný!!! V případě, že se chystáte opustit letiště, je rovněž nutné mít PCR test, který není starší než 72 hodin. Dubai International Airport HotelPodmínky vstupu do Dubaje a tranzitu / při přestupu v Dubaji.  Vše o letenkách a letech s Emirates.

Qatar Airways i Emirates rovněž létají z Vídně, jako Austrian Airlines.

Austrian Airlines létají z Vídně přímým letem do Male 2x v týdnu. Cestující, kteří přijíždí z ČR nebo SK na vídeňské mezinárodní letiště za účelem odletu nebo za účelem odvozu osoby blízké přilétající na letiště, nepotřebují PCR test za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět  z letiště na hranice s ČR nebo SK absolvují na rakouském území bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné). Cestující, kteří přilétají na vídeňské mezinárodní letiště (VIE) jsou povinny bezodkladně odcestovat do ČR nebo SK. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test, ani jít v Rakousku do karantény. Za bezodkladné odcestování se považuje odjezd nejbližším vlakem, autobusem nebo autem. Při náhodné kontrole je vyžadováno předložit letenky, jízdenky na autobus či vlak nebo parkovací lístek. Na osoby při tranzitu přes Rakousko bez zastávky se nevztahuje povinnost vyplňovat elektronickou registraci! Na palubě Austrian Airlines je podle nařízení rakouské vlády povinné nošení respirátorů - masek FFP2 bez ventilu.

Covid-19 Travel Kit, Qatar Airways

Bezpečnost a preventivní procesy proti COVID-19 na Maledivách aktuálně

Aktuální procedury a opatření dle aktualizovaného průvodce vydaného maledivskými úřady, doplněné o mé vlastní zkušenosti. KOMPLETNÍ PRŮVODCE OPATŘENÍ NA MALEDIVÁCH V ANGLICKÉM JAZYCE (Poslední aktualizace 28. 9. 2020)

Cestování na Maledivy v roce 2021 ve zkratce

Před odletem z ČR

PCR Test / Odběr max. 72 hodin (vyžadují Emirates a Fly Dubai) až 96 hodin (ostatní aerolinie a maledivská strana) před odletem z ČR nehledě na to, zda máte po vakcinaci nebo ne! Doporučujeme 72 hodin. → Výsledek 1x vytištěný pro aerolinky a v mobilu pro maledivskou stranu. Výjimku z PCR testů mají očkovaní po druhé dávce. Více výše nebo níže.

Vyplnit příletový formulář pro maledivskou stranu → Vygenerovaný QR kód má platnost 28 h. a  musí být 1x vytištěný pro aerolinky a v mobilu pro maledivské imigrační.

Cestou na Maledivy & Na Maledivách 

3R → ruce, roušky / respirátory, rozestupy při přepravě a v restauraci nebo ve městě.

Před odletem z Malediv

PCR Test / Odběr max. 72 hodin před odletem z Malediv → Výsledek vytištěný 1x pro aerolinky, v mobilu pro maledivské úřady a české úřady.

Při cestování s Qatar Airways navíc ještě vyplnit toto prohlášení → 1x vytisknout pro aerolinky

Vyplnit odletový formulář pro maledivskou stranu - QR kód → V mobilu

Vyplnit příletový formulář pro českou stranu - QR kód → V mobilu

Pro příletu do ČR

5 dní samoizolace / domácí karanténa a 6. den na PCR test, který karošku ukončí. Výsledek se na hygienu nehlásí.  

Před odletem z České republiky nebo ze Slovenska a před příletem na Maledivy

Aktuální podmínky cestování na Maledivy v roce 2021

Osobně aktuálně na Maledivy nedoporučuji cestovat ve skupinách, např. potápěči na safari lodě a hlavně na skupinové letenky. Důvod je napsán níže. Nedoporučuji také cestovat na vlastní pěst! Online rezervační systémy vám v nouzi nepomohou, cestovky s kontakty, ale ano!  

Před cestou na Maledivy již od ledna 2020 doporučujeme pořídit si respirátor. Dalším vhodným pomocníkem při cestování je antibakteriální gel a vlhčené ubrousky, a to nehledě na aktuální situaci, kterých budete mít po návratu z Malediv opravdu dostatečnou zásobu. Roušky, rukavice i bakteriální gely se fasují skoro všude. 

Doporučuji zakoupit cestovní pojištění, které kryje nejenom léčebné výlohy, ale také případnou karanténu a pojištění storna zájezdu v případě zájezdu. Komplet info o vhodných pojišťovnách a info o karanténě naleznete níže. 

 

Všichni turisté musí mít při přistání na Maledivách negativní PCR test, který není starší než 72 hodin (Emirates) nebo 96 hodin před nástupem cesty na Maledivy, tedy nástupem do letadla např. v Praze. Doporučujeme 72 h. Lhůta je počítána od odběru vzorku. Na výsledku testu musím být uvedeno: název testu (PCR), adresa laboratoře, jméno a podpis laboranta, datum odběru, jméno a osobní údaje testovaného shodné s cestovním pasem, číslo pasu testovaného (Vyžadují letecké společnosti. Pas si s sebou musíte vzít na odběry, laborky si ho neumí vycucat z prstu.) a výsledek testu. Test musí být v angličtině a nahrán u online zdravotní karty o níž je psáno níže. Test nemusí podstoupit dítě mladší 1 roku. Oficiální dokument. Vzor certifikátu potvrzující negativitu určeného k cestování. other way holiday nespolupracuje s žádnou laboratoří, která testy provádí, neinkasuje za testy provizi a ani klientům PCR testy neproplácí nebo na ně nepřispívá. Důvod je prostý, naše klienty neoblbujeme marketingem. Ty cestovky, které na testy přispívají nebo je dokonce platí celé, mají částku započítanou v ceně zájezdu. Testy klient cestovky zaplatí tak jako tak. Nově jsou v Praze, Brně a Ostravě nabízeny také PCR testy ze slin, což znamená naflusat do nádobky. Osobně jsem vyzkoušela. Popravdě mi chvilku trvalo, než jsem nádobku naplnila, sliny musely být bez pěny...

16. dubna 2021 maledivské ministerstvo cestovního ruchu "Ministry of Tourism - Republic of Maldives" oznámilo začátek tzv. Vaccine Tourism! Počínaje 20. dubnem 2021, kdo z cestovatelů má za sebou 2 dávku vakcíny, a jeho přílet na Maledivy je 14 dní po druhé dávce, nemusí mít PCR test před cestou na Maledivy a ani před odletem z Malediv, pokud to nevyžaduje ČR, SK či jiné státy nebo aerolinky! Pozor, ČR testy při návratu domů stále vyžaduje! Do online Traveller Health Declaration se vyplňuje datum první a druhé dávky očkování a značky vakcíny. Potvrzení o očkování, které se nahrává do online formuláře Traveller Health Declaration, musí mít následující údaje: Jméno očkovaného, datum narození očkovaného, data očkování, jméno vakcíny, jméno očkovacího centra / lékaře a podpis očkujícího. 

 

Před odletem na Maledivy musí každý vyplnit online zdravotní kartu aneb Traveller Health Declaration. Tato zdravotní karta se online vyplňuje i před odletem z Malediv zpět domů! QR kód, který formulář vygeneruje po zadání všech požadovaných údajů má aktuálně platnost 28 hodin. Nejlepší čas vyplnit formulář je ráno v den odletu. Např. letíte-li s Qatar Airways nebo Emirates z Prahy odpoledne a na Maledivách přistáváte od 7:30 h. do 10 h. dopoledne druhý den, vyplňte jej např. v den odletu na Maledivy ráno nebo během dopoledne, než pojedete na letiště. QR kód kontrolují aerolinky už na letišti, bez něho vás nevezmou do letadla. V případě cestování s "other way holiday", tedy s námi, mají všichni naši klienti ve svých klientských účtech návody v českém jazyce, jak vyplnit formuláře vyplnit. Někdy se stane, že je systém přetížen a ukazuje hlášku "Error 500". Zkuste formulář vyplnit později. Hlavně nepanikařit, ono se to povede.

 

Online zdravotní karta aneb Traveller Health Declaration 

K online zdravotní kartě je nutné nahrát výsledek PCR testu, jinak vám systém nevygeneruje QR kód, který po vás budou aerolinky požadovat již při odbavení například v Praze, Vídni atd.. Při check-in do letadla je nutné ukázat výsledek testu taktéž. Aerolinky požadují i voucher na ubytování. Dále je k online zdravotní kartě nutné nahrát Vaši fotografii, která nutně nemusí být průkazková. Stačí jakékoliv foto Vašeho obličeje. Systém zdravotní karty akceptuje PCR test a fotografii ve formátu obrázku / JPEG. PDF se podaří nahrát málokomu.

 

Víza na Maledivy se stále udělují na příletu, na imigračním na Maledivách a jsou 30 dnů zdarma. 

Maledivy, roušky, protipandemická opatření

Přílet na Maledivy a mezinárodní letiště Velana International Airport / MLE

Po příletu na letiště Velana International Airport je všem cestovatelům měřena tělesná teplota pomocí tělesného screeningu aneb kamerky.

 

V případě, že se letištnímu personálu někdo nezdá, může mu být namátkově proveden i PCR nebo rychlo test, které platí maledivská vláda. Zatím se to nestalo žádnému z našich klientů a ani mně osobně. V případě cestování ve skupině, test podstoupí celá skupina. V případě pozitivního testu si bude moc cestovatel vybrat, zda bude pokračovat do resortu, hotelu nebo penzionu a bude izolován tam anebo do izolace stanovené vládou. Je možné, že lodě a hotely a penziony na obydlených ostrovech cestovatele, kteří jsou pozitivní odmítnou a tito cestovatelé budou muset pokračovat do státem provozovaných izolací. Cestovatelé, kteří čekají na výsledky testu budou ubytování v tranzitních ubytovacích kapacitách (Male nebo HulhuMale).

Na letišti je povinný sociální distance 1 m a rouška nebo respirátor. Samozřejmostí je mytí a dezinfekce rukou.

 

Maledivská vláda doporučuje nainstalovat aplikaci pro sledování kontaktů „Trace Ekee“ při příjezdu nebo před příjezdem do země. Jedná se o appku podobnou eRoušce. Turisti ji běžně nepoužívají. Spíše místní. Já ji neměla.

Vyzvednutí zavazadel

U pásů je nutné dodržovat sociální distanc 1 až 3 m.

Vyzvednutí cestovatelů na letišti

Všichni cestující jsou povinni na letišti potkat zástupce cestovních kanceláří a agentur, resortů, hotelů nebo penzionů.

Doprava na ostrovy

Jakákoliv doprava musí být zajištěna pouze prostřednictvím ubytovacích kapacit, a to resortů, hotelů, penzionů a lodí!!! Turistům je zakázáno cestovat na obydlené ostrovy veřejným trajektem aneb ferry. Využívají se sdílené soukromé rychlo lodě, které jezdí dle jízdních řádů a vnitrostátní lety. Turistům je taktéž zakázáno cestovat v okolí hlavního města autobusem. Taxíky musí mít přepážku mezi řidičem a pasažérem. V dopravních prostředcích je vyžadován sociální distance 1 m, dezinfekce rukou a rouška nebo respirátor. Cestovatelé pozitivní na COVID-19 musí být do cílové destinace převezeni soukromým transferem, který jsou povinni sami uhradit. Tento transfer kryje vhodné pojištění.

Seapleane, hydroplán, Maledivy Covid-19

Ubytovací kapacity v době Covidí

Personál resortů, hotelů, penzionů i lodí je pravidelně testován a nosí roušky. Hosté mají roušky pouze do check-in v ubytovacích kapacitách a poté je odkládají a bezstarostně si užívají dovolenou.

SEZNAM AKTUÁLNĚ OTEVŘENÝCH RESORTŮ, HOTELŮ A PENZIONŮ, TRANZITNÍCH HOTELŮ A LODÍ

Dovolená na resortu v době Covidí

Všechny resorty musí dodržovat státem vydaná nařízení. Jsou vyžadovány vysoká hygienická opatření, sociální distance a u personálu nošení roušek nebo respirátorů.

 

Každý resort musí mít vyhrazený prostor pro izolaci pozitivních cestovatelů. V případě pozitivity během pobytu je nutné následovat pokyny personálu.

Každý turista musí dbát na pokyny personálu resortu.

POZOR! Většina resortů nyní nepřijímá hosty, kteří před příjezdem na resorty trávili čas na obydlených ostrovech! Kombinace stále nedoporučujeme!

Zní to drsně, ale věřte mi, že kromě roušek u personálu, všude přítomných stojanů s dezinfekčním gelem, sadiček s rouškami, rukavicemi a dezinfekčním gelem, nutnost mít roušku u bufetu aneb švédských stolů, jsem během pobytů na resortech nezaznamenala nic, co by bylo jinak, než je obvyklé. 

Některé resorty se v roce 2020 neotevřely, jelikož sloužily jako izolace nebo prochází kompletní rekonstrukcí. Jako izolace například sloužily resorty Eriyadu (V plném provozu.) a Fun Island (Uzavřen z důvodu kompletní rekonstrukce). 

Rekonstrukce nebo Rebranding

Holiday Island na Alif Dhaal atol / Jižní Ari atol - Rekonstrukce. Plánované otevření v druhé půlce roku 2021.

Konotta na Gaafu Alifu atol - Rekonstrukce a Rebranding. Dříve Outrigger Konotta. Datum otevření ještě není známo.

Shangri-La's Villingili Resort & Spa (Addu / Seenu atol) - Plánované otevření na podzim roku 2021.

Cana Reef / Herethere (Addu / Seenu atol). Datum otevření není znám.

Fun Island na Kaafu atolu / Jižním Male atolu - Rekonstrukce. Plánované otevření koncem roku 2022.

Mövenpick Kuredhivaru, Maledivy, Covid-1

Dovolená na obydleném lokálním ostrově v době Covidí

Vybrané obydlené ostrovy, penziony a hotely byly pro turisty otevřeny 15. října 2020. Otevřeno jich bylo pouze pár a jejich otevření záviselo na ostrovních starostech. Od 15. prosince 2020 jsou otevřeny všechny obydlené ostrovy, na kterých jsou registrované penziony a hotely. Ubytovací kapacity musely získat příslušná povolení.

 

Všechny penziony a hotely na obydlených ostrovech musí dodržovat státem vydaná nařízení. Jsou vyžadována vysoká hygienická opatření, sociální distance a u personálu nošení roušek nebo respirátorů.

Na každém obydleném ostrově je vyhrazeno několik penzionů a hotelů, dle kapacity lůžek na ostrově, které slouží jako izolační zařízení. V případě pozitivity během pobytu je nutné následovat pokyny personálu.

Penziony a hotely na obydlených ostrovech mají dočasně omezený provoz některého příslušenství a služeb, jako například společné bazény nebo spa / lázně, a to kvůli hygienickým opatřením. Exkurze a aktivity ale fungují běžně, a to v režimu se zvýšenou hygienou.

Každý turista musí dbát na pokyny personálu penzionů a hotelů.

POZOR! VELKÁ ZMĚNA PŘI VSTUPU NA OBYDLENÉ OSTROVY! Od 26. července 2021 je vstup na obydlené ostrovy povolenou pouze těm cestujícím, kteří mají 14 dnů po druhé dávce očkování vakcínou schválenou WHO. Na děti, které jsou příliš malé (zatím se nikde neuvádí, co znamená "příliš malé"), se toto nařízení nevztahuje. I v případě očkování i nadále platí nutnost mít potvrzení o negativním PCR testu, který není starší než 72 hodin, jak je uvedeno výše.  

 

Pokud host nemá po druhé dávce schválené vakcíny a na obydleném ostrově, kam cestuje, je proočkováno alespoň 60% komunity, 95% všech pracovníků v cestovním ruchu a 90% starších lidí žijících na ostrově, bude mu vstup umožněn. Detailní informace o proočkovanosti obyvatel na obydlených ostrovech známe, to znamená, že víme, kam mohou neočkovaní cestovat a kam ne! Všechny obydlené ostrovy, které nabízíme, samozřejmě ty nejlepší, mají splněné podmínky a není tak nutné být při cestování očkován! HPA uvádí, že nařízení může být změno na základě situace Covid-19 v zemi, ze které turista pochází. Tato opatření vznikla z důvodů uvolnění omezení cestování turistům z jižní Asie. K 22. červenci 2021 má na Maledivách 320 887 osob po první dávce očkování a 259 761 má po druhé dávce očkování. 

I nadále platí, že je před odjezdem z obydlených ostrovů 72 hodin před odletem z Malediv nutné podstoupit PCR test, který si turista hradí sám. Ceny jsou různé, od 60 do 120 USD. Na každém obydleném ostrově jsou vzorky odebírány v místních zdravotních střediscích, v nemocnici nebo přímo na penzionu či v hotelu, kde jste ubytování.

Kromě roušek u personálu, všude přítomných stojanů s dezinfekčním gelem, nutností mít roušku u bufetu aneb švédských stolů, roušek v obydlené části ostrova, v obchodě a ve vesnici, jsem během pobytů na obydlených ostrovech nezaznamenala nic, co by bylo jinak, než je obvyklé. 

Vashafaru, Haa Alif, Maledivy v Covid-19

Tranzitní hotely a penziony v Male, na Hulhumale a Hulhule (letiště)