top of page

Koronavirus SARS-CoV-2 a COVID-19 na Maledivách - Ohlédnutí za Covidem

Informace níže jsou dnes již díkybohu historie a takové malé ohlednutí za Coviďákem. Maledivy jsou již od března 2022 bez podmínek. Aktuální info, co je potřeba ke vstupu, víza atd., najdete na naší stránce Maledivy aktuálně. 

Pravidelně přinášíme aktualizované informace o výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách včetně kompletních informací ohledně cestování do našeho úžasného tropického ráje, a to již od 30. ledna 2020. Byli jsme první, ano, ještě před českými úřady a žurnalisty, kdo o výskytu koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách začal informovat českou a slovenskou veřejnost, a i nadále v informování široké veřejnosti na této stránce pokračujeme. Informace o koronaviru, jeho mufnácti mutacích a vše kolem aktuálního cestování na Maledivy v minulých letech a v roce 2022 pochází z maledivských oficiálních vládních zdrojů, z vlastní zkušenosti, a také z reálné situace, která na Maledivách opravdu je, a kterou bedlivě sleduji já i moji maledivští kolegové působící nejenom v cestovním ruchu. Aktuální informace máme ze všech koutů Malediv.

Osobně jsem na Maledivách trávila obě covidové podzimní a zimní sezóny, jak v roce 2021, tak v roce 2022. Za 13 let, co na Maledivách působím, jsem zatím nezažila tak perfektně hladký průběh cestování. Bylo božsky, je a bude. 

Pozor! Za informace uvedené níže nás nikdo neplatí! Jsou poskytnuté zcela zdarma. Neustále aktualizovat stránku stojí dost času a úsilí, které ale nejsou zdarma. Čas je drahý! I vás za vaši práci někdo platí! Proto prosím ty, kteří cestují s jinými společnostmi než s tou naší, aby pozorně četli sepsané níže, nebo své dotazy směřovali na ty společnosti, kterých jsou klienti, a kterým za informace a péči zaplatili. Děkuji, Lucie.

Aktualizováno: 11. 11. 2022

PostCovidové cestování na Maledivy
Koronavirus SARS-CoV-2, COVID-19, Maledivy

Cestování na Maledivy od 13. 3. 2022 bez PCR testů a všech omezení pro všechny! 

Dne 13. 3. 2022 byl na Maledivách ukončen nouzový stav "Public Health Emergency", a od tohoto data je cestování na Maledivy možné bez omezení či PCR testů pro všechny! Neplatí žádné omezení v případě cestování mezi ostrovy či výletů. Vše je jako dřív. Od 9. 4. 2022 není při návratu ze zahraničí do ČR třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. 

Před odletem z ČR

Vyplnit příletový formulář Traveller Declaration / Imuga pro maledivskou stranu → QR kód → Vygenerovaný QR kód má nově  platnost 72 h. a postačí jej mít uložen v mobilu. QR kód se spolu s pasem a voucherem na ubytování ukazuje na odletovém letišti, např. v Praze, personálu při check-in do letadla a na imigračním na Maledivách.

Cestou na Maledivy & Na Maledivách panuje pohoda. Některé aerolinie na rouškách stále trvají. Roušky se na Maledivách nenosí. Jejich nošení je čistě na dobrovolnosti. 

Před odletem z Malediv

Vyplnit odletový formulář Traveller Declaration / Imuga pro maledivskou stranu → QR kód → Vygenerovaný QR kód má nově  platnost 72 h. a postačí jej mít uložen v mobilu. QR kód kontroluje letištní personál.

Informace níže jsou aktuálně jenom připomenutí "Covidí" sezóny a nyní neplatí a doufejme, že už platit ani nebudou!

Maledivy 2022, únor a březen 2022

Aktuální informace z Malediv a nejenom znovuotevření maledivských hranic

Maledivy své brány po pouhé tři a půl měsíční pauze pro běžné smrtelníky / turisty otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. Osobně jsem kromě roušek cestou, "dodržováním" rozestupů, pravidla 4R, litrů dezinfekce, otravných a nákladných PCR testů při přejezdech mezi ostrovy a pár menších detailů, jako např. že mi na vybraných resortech vadí personál v rouškách, kdy nevidím jejich bílý úsměv, nenašla nic, co by bylo jinak než obvykle, a co by mi vadilo. 

Dovolenou, až na pár menších výjimek, kde probíhá rekonstrukce, je možné strávit na všech resortech, na všech obydlených ostrovech, kde jsou registrované penziony a hotely, a na většině safari lodí a jachtách.

Maledivy mají už od září 2020 certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu Covid-19 jednoduše zvladatelný. To samé se týká obydlených ostrovů a lodí. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! A bohužel v sezóně 2021 / 2022 také nejnavštěvovanějších a nejdražších.

Aktuální epidemiologická situace na Maledivách je vzhledem k jejich velikosti přiměřená. Většina případů byla a je v oblasti hlavního města Male, které si žilo, žije a žít bude svým příběhem, stejně tak jako všechna hlavní města na světě. Postupně se promořují i ostatní obydlené ostrovy. Všichni, kteří pracují v cestovním ruchu jsou již očkovaní a většina populace také. Dle nejenom aktuálních, ale i minulých opatření na Maledivách, je a bylo riziko nákazou minimální, speciálně na resortech. České MZV cestování na Maledivy nezakazovalo ani v těch nejvyšších počtech nákaz na světě. Pouze cestování nedoporučovalo. V březnu 2021 to ale bylo na hraně kvůli dvěma uvízlým skupinkám českých potápěčů ze safari lodí v karanténě v Male. Osobně jsem všem cestovkám, které Maledivy nabízí, jedním telefonátem s českými úřady, zachránila prdel, a ani o tom nevědí. 

Na Maledivách jsou přijata komplexní hygienická opatření k zajištění vaší bezpečnosti během cesty i během pobytu v našem tropickém ráji. Sama jsem si během 2 pobytů na Maledivách v roce 2021 a dalších dvou pobytů v únoru, březnu a dubnu 2022, při nichž jsem párkrát nocovala i  ve městě, prověřila, že není čeho se obávat. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu ve vašich plicích. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Čerstvý tuňák a další mořské potvůrky čekají jenom a jenom na vás, a to nejenom na talíři. Kam chodí slunce, nechodí lékař! Tedy pokud svou pokožku chráníte před UV zářením vhodnými produkty na opalování s faktorem 50+, speciálně pak ženy ve věku 40+ jako např. já. Představte si, jak si užíváte v tom nádherně prohřátém tyrkysově modrém moři a pozorujete rybky, jak vesele skotačí v tom obřím akváriu, jak se vaše nožky lehce boří do vyhřátého bílého písku, jak vás sluníčko lechtá svými paprsky nejenom ve tváři, a jak si při západu slunce užíváte romantiku se svou drahou polovičkou a drinkem v ruce… Nádhera, že?! Letíte s námi na Maledivy?! 

Od 17. června 2021 máme na Maledivách Honorární konzulát České republiky. Honorárním konzulem je můj maledivský  známý Madeeh Jamal, se kterým jsme v přímém kontaktu již od jara 2021. V prosinci 2021 jsme se také setkali osobně a pohovořili o budoucí spolupráci v nadcházejících letech.

Odletová taxa se na Maledivách neplatí! Je započítána v ceně letenky, a letišti ji odvádí aerolinky stejně tak, jak tomu bylo vždy. Pokud vám někdo tvrdí něco jiného, tak lže nebo absolutně neví, o čem mluví. 

Od 13. ledna 2022 platí nová pravidla pro turisty, kteří mají pozitivní PCR v průběhu dovolené na Maledivách nebo před návratem domů. Pro očka jsou zkrácené karantény na 7 dnů a spoustu dalších novinek. Více info ke konci stránky.

Od 13. března 2022 již na Maledivách neplatí nouzový stav, což přináší konec většiny coviďáckých omezení a nařízení. Při příletu na Maledivy ani během pobytu již nebude vyžadován PCR test bez ohledu na očkování. Pozor, při kombinacích ostrovů a při přejezdu z resortu na resort či z obydleného ostrova na resort, stále ještě některé resorty PCR testy vyžadují! Speciálně ty nejluxusnější resorty! Povinnost nošení roušek venku na obydlených ostrovech se ruší s výjimkou zdravotnických zařízení, ostrovů s mírou pozitivity vyšší než 20%, míst s vyšší koncentrací osob jako jsou letiště a dopravní prostředky, apod. Zůstává jen povinnost registračních formulářů, tj. 1x maledivský při příletu na Maledivy a 1x maledivský a 1x český při návratu. Pokud bude turista během pobytu vykazovat symptomy virového onemocnění, bude se muset podrobit PCR testu na místě, a pokud bude pozitivní, vztahují se na něho pravidla izolace platná doposud. Stejně tak platí pravidla karantény pro osoby, které s ním přišli do styku.

Qatar Airways, Maledivy, Covid-19.jpg

Nejlepší letecké spoje na Maledivy v době Covidí v roce 2022

Od července 2020 jsou postupně obnovovány letecké spoje nejenom z Prahy na Maledivy, ale také z Rakouska, Německa, Švýcarska, Turecka a dalších států. Vše se postupně vrací do normálu. Dle IATA je % riziko nákazou Coviďákem během letu prý stejně velké jako zasažení letadla bleskem! 

 

Zpáteční letenka z Prahy na Maledivy se v Economy třídě v sezóně 2021/2022 dala koupit od 15 500 Kč. Nyní, od března 2022, se ceny zpáteční letenky pohybují od 18 000 Kč do 30 000 Kč. Záleží na aerolinkách, délce cesty a také období. Exponované jsou víkendy, prázdniny, Velikonoce, Vánoce a Silvestr. Cena je závislá i na tom, v jakém předstihu letenku kupujete, resp. jaké tarify jsou dostupné. Business třída je samozřejmě dražší. Dražší jsou vždy také lety z Vídně. Osobně létám buď s Emirates nebo Qatar Airways dle aktuálních cen letenek.

Qatar Airways z Prahy na Maledivy s přestupem v Doha létají od července 2020. Aktuálně je z Prahy na Maledivy s Qatar Airways možné létat 5x v týdnu. Lety jsou možné také z Vídně. Frekvence letů se zatím řídí sezónou. Qatar Airways jsou stále flexibilní a nabízí možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Aerolinky se řídí příletovými pravidly cílových destinací, což znamená, že cestou na Maledivy nepotřebujete žádný PCR test, a to ani při přestupu v Doha v Kataru. Cestou zpět se testování řídí podmínkami vstupu do ČR či cílové destinace, kam máte namířeno. Během letu se musí nosit rouška. Když ji budete mít sundanou nebo na očích a čele při spánku jako já, v 99% vám palubní personál nic neřekne. Naposledy vyzkoušeno v březnu 2022.  Vše o letenkách a letech s Qatar Airways.

Emirates z Prahy na Maledivy začaly s přestupem v Dubaji létat od srpna 2020, kdy z Prahy do Dubaje nyní létají denně a z Dubaje na Maledivy několikrát denně. Stejně tak je tomu z Malediv do Prahy. Nabízí se nejenom lety čistě s Emirates, které jsou delší, ale také možnost kombinace s FlyDubai. Lety jsou možné denně také z Vídně. Emirates jsou stále flexibilní a nabízí možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Aerolinky se řídí příletovými pravidly cílových destinací, což znamená, že cestou na Maledivy nepotřebujete žádný PCR test, a to ani při přestupu v Dubaji v SAE. Cestou zpět se testování řídí podmínkami vstupu do ČR či cílové destinace, kam máte namířeno. PCR testy nejsou potřeba ani při stopoveru v Dubai International Airport HotelBěhem letu se musí nosit rouška. Když ji budete mít sundanou nebo na očích a čele při spánku jako já, v 99% vám palubní personál nic neřekne. Naposledy vyzkoušeno v  prosinci 2021. Podmínky vstupu do Dubaje a tranzitu / při přestupu v Dubaji.  Vše o letenkách a letech s Emirates.

Austrian Airlines létají z Vídně přímým letem do Male 2x v týdnu. Pro tranzit nejsou PCR testy potřeba. Celý let je nutné mít nasazený respirátor třídy FFP2. Podmínky při cestování s Austrian Airlines najdete na oficiálním webu aerolinií.

 

Pravidelněji z Prahy na Maledivy začínají létat také Turkish Airlines (Türk Hava Yolları). 

Let z Prahy na Maledivy, Emirates

Bezpečnost a preventivní procesy proti COVID-19 na Maledivách aktuálně v roce 2022

Český honorární konzulát v Male, hlavní město, severní Male atol, Maledivy.jpg

Před odletem z České republiky, Slovenska či jiných zemí a před příletem na Maledivy

Aktuální podmínky cestování na Maledivy v roce 2022, plátně do března 2022.

Stále na Maledivy nedoporučuji cestovat na skupinové letenky. V případě izolace bývá problém s přebookováním. V případě, že cestujete jako skupina, zakupte si letenky jednotlivě. Nedoporučuji také cestovat na vlastní pěst! Online rezervační systémy vám v nouzi nepomohou, cestovky s kontakty, ale ano! Tedy pokud nebudete chtít dostat z izolace, to bohužel neumí nikdo. Rozhoduje úřad - Maledivská hygiena (HPA). 

Na cesty je dobré pořídit si vyzkoušené roušky (respirátory). Dalšími vhodnými pomocníky při cestování jsou antibakteriální gel a vlhčené ubrousky, a to nehledě na aktuální situaci. Tyto sadičky se sice fasují ve všech letadlech a na resortech, ale není nad osvědčený produkt.

Doporučuji zakoupit cestovní pojištění, které kryje nejenom léčebné výlohy, ale také případnou izolaci. Dále pak také pojištění storna dovolené, které je aktuálně poměrně nákladné. Stále platí, že se dovolená dá přerezervovat na pozdější datum a ve většině případů zdarma. Vše v době, kdy už dovolená podléhá stornu. Pozor, dovolená pod stornem se ale nedá přerezervovát 100x a jen tak z rozmaru, že se vám nechce cestovat nebo např. kvůli rozchodu s přítelkyní a podobně. Vždy pouze z důvodu Covid+ nebo z vážných zdravotních důvodů či úmrtí v rodině. Komplet info o vhodných pojišťovnách a info o karanténě naleznete níže. 

 

Před odletem na Maledivy musí každý vyplnit online registrační kartu Traveller Declaration aneb Imuga. QR kód, který formulář vygeneruje po zadání všech požadovaných údajů, kontroluje personál aerolinií při check-in např. v Praze, bez něho vás nepustí do letadla, a poté imigrační úředník na Maledivách při vstupní hraniční kontrole. Platnost QR kódu je nyní 72 hodin. Nejlepší čas pro vyplnění formuláře je večer nebo ráno v den odletu na Maledivy nebo večer nebo ráno před odletem z Malediv. Tato karta se musí vyplnit i před odletem z Malediv. QR kód pro maledivskou stranu kontroluje povolaná osoba už na letišti před vstupem na check-in a QR kód pro českou nebo jinou stranu pak personál aerolinek při check-in leti&