Koronavirus SARS-CoV-2 a COVID-19, Maledivy
Koronavirus SARS-CoV-2, COVID-19, Maledivy

Koronavirus (Coronavirus) SARS-CoV-2 a COVID-19 na Maledivách aktuálně v 2022

Denně nebo dle změn přinášíme aktualizované informace o výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách včetně kompletních informací ohledně cestování do našeho úžasného tropického ráje, a to již od 30. ledna 2020. Byli jsme první, ano, ještě před českými úřady a žurnalisty, kdo o výskytu koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách začal informovat českou a slovenskou veřejnost, a i nadále v informování široké veřejnosti na této stránce pokračujeme. Informace o koronaviru, jeho mufnácti mutacích a vše kolem aktuálního cestování na Maledivy v minulých letech a v roce 2022 pochází z maledivských oficiálních vládních zdrojů, z vlastní zkušenosti, a také z reálné situace, která na Maledivách opravdu je, a kterou bedlivě sleduji já i moji maledivští kolegové působící nejenom v cestovním ruchu. Aktuální informace máme ze všech koutů Malediv.

Osobně jsem na Maledivách trávila měsíc, od půlky února až do druhé půlky března 2021 a  od 13. do 21. prosince 2021. Za 13 let, co na Maledivách působím, jsem zatím nezažila tak perfektně hladký průběh cestování. Bylo božsky. Znovu se na Maledivy chytám na měsíc na poznávačky s našimi klienty a na inspekce resortů od půlky února do půlky března 2022, a pak ještě znovu na 3 týdny na poznávačku na lodi a inspekci resortů v dubnu 2022. Stejně tak jako v roce 2021 na Maledivách strávím v roce 2022 pouze po měsíci, a to z důvodu obtížnějšího cestování mezi ostrovy, což je hlavní náplň mé práce.

Pozor! Za informace uvedené níže nás nikdo neplatí! Jsou poskytnuté zcela zdarma. Neustále aktualizovat stránku stojí dost času a úsilí, které ale nejsou zdarma. Čas je drahý! I vás za vaši práci někdo platí! Proto prosím ty, kteří cestují s jinými společnostmi než s tou naší, aby pozorně četli sepsané níže, nebo své dotazy směřovali na ty společnosti, kterých jsou klienti, a kterým za informace a péči zaplatili. Děkuji, Lucie.

Aktualizováno: 17. 1. 2022

Aktuální informace z Malediv a nejenom znovuotevření maledivských hranic

Maledivy své brány po pouhé tři a půl měsíční pauze pro běžné smrtelníky / turisty otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. Osobně jsem kromě roušek cestou, "dodržováním" rozestupů, pravidla 4R, litrů dezinfekce, otravných a nákladných PCR testů při přejezdech mezi ostrovy a pár menších detailů, jako např. že mi vadí personál v rouškách, kdy nevidím jejich bílý úsměv, nenašla nic, co by bylo jinak než obvykle, a co by mi vadilo. 

Dovolenou, až na pár menších výjimek, kde probíhá rekonstrukce, je možné strávit na všech resortech, na všech obydlených ostrovech, kde jsou registrované penziony a hotely, a na většině safari lodí a jachtách.

Maledivy mají už od září 2020 certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu Covid-19 jednoduše zvladatelný. To samé se týká obydlených ostrovů a lodí. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! A bohužel v letech 2021 / 2022 také nejnavštěvovanějších a nejdražších.

Aktuální epidemiologická situace na Maledivách je vzhledem k jejich velikosti přiměřená. Většina případů byla a je v oblasti hlavního města Male, které si žilo, žije a žít bude svým příběhem, stejně tak jako všechna hlavní města na světě, a kam by turisté aktuálně stejně neměli jezdit. Postupně se promořují i ostatní obydlené ostrovy. Všichni, kteří pracují v cestovním ruchu jsou již očkovaní a do konce roku 2021 by měli být naočkovaní všichni obyvatelé Malediv. Dle nejenom aktuálních, ale i minulých opatření na Maledivách, je a bylo riziko nákazou minimální, speciálně na resortech. České MZV cestování na Maledivy nezakazuje, ale ani nedoporučuje. Z nepochopitelných důvodů jsou Maledivy od 1. února 2021 českou vládou označeny červeně, a od 5. února 2021 dokonce tmavě červeně aneb bordó, tedy jsou označeny jako země s vysokým rizikem. Na aktuálním seznamu zelených zemí jsou asijské země, které zdaleka nejsou tak bezpečné jako Maledivy. Ani Německo neoznačuje Maledivy jako tmavě červené, a to v Německu měli a mají větší restrikce než jsou v ČR. Ať je lockdown nebo ne, nikdo vám vycestování ze země a ani návrat do země nemůže zakázat. Letecké spoje létají a létat budou.

Na Maledivách jsou přijata komplexní hygienická opatření k zajištění vaší bezpečnosti během cesty i během pobytu v našem tropickém ráji. Sama jsem si během 2 pobytů na Maledivách v roce 2021, z něhož jeden byl ve městě, prověřila, že není čeho se obávat. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu ve vašich plicích. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Čerstvý tuňák a další mořské potvůrky čekají jenom a jenom na vás, a to nejenom na talíři. Kam chodí slunce, nechodí lékař! Tedy pokud svou pokožku chráníte před UV zářením vhodnými produkty na opalování s faktorem 50+, speciálně pak ženy ve věku 40+ jako např. já. Představte si, jak si užíváte v tom nádherně prohřátém tyrkysově modrém moři a pozorujete rybky, jak vesele skotačí v tom obřím akváriu, jak se vaše nožky lehce boří do vyhřátého bílého písku, jak vás sluníčko lechtá svými paprsky nejenom ve tváři, a jak si při západu slunce užíváte romantiku se svou drahou polovičkou a drinkem v ruce… Nádhera, že?! Letíte s námi na Maledivy?! 

Od 17. června 2021 máme na Maledivách Honorární konzulát České republiky. Honorárním konzulem je můj maledivský  známý Madeeh Jamal, se kterým jsme v přímém kontaktu již od jara 2021. V prosinci 2021 jsme se také setkali osobně a pohovořili o budoucí spolupráci v nadcházejících letech.

POZOR! DŮRAZNĚ AŽ DO PODZIMU ROKU 2022 NEDOPORUČUJEME KOMBINACE OSTROVŮ! I přes povolení Split Stay aneb kombinací ostrovů maledivskou vládou až do odvolání důrazně nedoporučujeme cestovat mezi obydlenými ostrovy nebo obydlenými ostrovy a resorty či safari loděmi! Jedná se o zbytečné a několikanásobné riziko! Většina resortů nepřijímá hosty, kteří před příjezdem na resort trávili několik dní na obydlených ostrovech! Věřím, že v roce 2023 už bude cestování mezi ostrovy takové, jaké jej známe z minulosti. Více informací níže.

Od 18. listopadu 2021 je prodloužena platnost QR kódu Traveler Health Declaration z 24 hodin na 48 hodin.

Odletová taxa se neplatí! Je započítána v rámci letenky a letišti ji odvádí aerolinky. 

Od 13. ledna 2022 platí nová pravidla pro turisty, kteří mají pozitivní PCR v průběhu dovolené na Maledivách nebo před návratem domů. Více info ke konci stránky.

Qatar Airways, Maledivy, Covid-19.jpg

Aktuálně nejlepší letecké spoje na Maledivy v roce 2022

Od července 2020 jsou postupně obnovovány letecké spoje nejenom z Prahy na Maledivy, ale také z Rakouska, Německa, Švýcarska, Turecka a dalších států. Vše se postupně vrací do "normálu". Dle IATA je % riziko nákazou Coviďákem během letu prý stejně velké jako zasažení letadla bleskem! 

 

Zpáteční letenka z Prahy na Maledivy se v economy třídě i v sezóně dá aktuálně koupit od 15 500 Kč až 19 000 Kč. Ovšem mimo svátků. Business je samozřejmě dražší, i když stále levnější než býval v minulosti. Letenky z Vídně jsou samozřejmě dražší.

Qatar Airways z Prahy na Maledivy s přestupem v Doha létají od července 2020. Frekvence letů se zatím řídí sezónou. V hlavní sezóně od 25.10.2021 do 27.03.2022 jsou lety z Prahy do Dohy mimo pondělí a pátku provozovány denně, z Dohy na Maledivy pak denně. Z Malediv do Prahy se dostanete denně. Od  28.03.2022 do 23.10.2022 budou lety z Prahy do Dohy a dále na Maledivy a zpět provozovány denně bez omezení. Lety jsou možné denně, mimo soboty také z Vídně a nazpět denně. Qatar Airways jsou stále flexibilní a nabízí možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Qatar Airways jsou aktuálně již po několikáté nejlepšími aerolinkami na světě, a to nejenom z hlediska Covid-19 opatření. Získaly 5* od Skytrax. Ani letiště Hamad není pozadu. Při přestupu v Doha nejsou další PCR testy při transitu potřeba, ale stejně je jak cestou na Maledivy, tak cestou zpět dle vstupních podmínek cílově země (očko, prodělání, neočko) budete potřebovat. Podmínky se řídí cílovou destinací. Na Maledivy od odběru při nástupu do letadla 96 hodin a zpět do ČR 72 hodin. Při cestování s Qatar Airways na zpáteční cestě z Malediv navíc musíte vyplnit toto prohlášení a spolu s PCR testem jej tištěný odevzdat při check in. Osobně jsem 10 let létala s Emirates a letos poprvé vyzkoušela Qatar Airways. Lety byly dokonalé a služby si opravdu nemohu vynachválit. Lety jsem měla kombinované, a to z Prahy do Doha a z Doha do Prahy v Business Class a z Doha do Male a z Male do Doha v Economy Class. Vše o letenkách a letech s Qatar Airways.

Emirates z Prahy na Maledivy začaly s přestupem v Dubaji létat od srpna 2020, kdy z Prahy do Dubaje nyní létají denně a z Dubaje na Maledivy několikrát denně. Stejně tak je tomu z Malediv do Prahy. Nabízí se nejenom lety čistě s Emirates, které jsou delší, ale také možnost kombinace s FlyDubai. Lety jsou možné denně také z Vídně. Emirates aktuálně nabízí pojištění v rámci letenky, které kryje náklady spojené s léčbou Covid-19 a částečně kryje karanténu jak pro pozitivního, tak negativního, který ji má nařízenou. Emirates jsou stále flexibilní a nabízí možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Všechny osoby starší 1 roku, které cestují z ČR do Dubaje nebo na Maledivy nebo v Dubaji pouze přestupují, musí mít negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než 72 hodin před nástupem do letadla. Certifikát s výsledkem musí být v angličtině, musí mít všechny potřebné údaje a již nemusí být vytištěný. Stačí mít v mobilu. Ale znáte to, lepší mít jeden výtisk u sebe. V případě, že se chystáte opustit letiště, je rovněž nutné mít PCR test, který není starší než 72 hodin. Dubai International Airport HotelPodmínky vstupu do Dubaje a tranzitu / při přestupu v Dubaji.  Vše o letenkách a letech s Emirates.

Od vyzkoušení obou leteckých společností budu letecké společnosti střídat dle cenových nabídek a mých potřeb cestování v určitých dnech, kdy nemohu být flexibilní, tedy dle letových řádů. Osobně mě více oslovily služby Qatar Airways, speciálně business class v Dreamliner, i klidnější letiště v Doha. V Dubaji mě zase baví letištní hotel Dubai International Airport Hotel, kdy v Doha je Oryx příliš drahý a spím ve "skříních" Sleep n' Fly. Např. v únoru a březnu 2021 jsem poprvé letěla s Qatar Airways. Dříve pouze Emirates. V prosinci 2021 jsem dle nutnosti cestování v určité dny na Maledivy letěla s Emirates. V únoru a březnu 2022 na Maledivy opět letím s Qatar Airways a v dubnu 2022 s Emirates. 

Austrian Airlines létají z Vídně přímým letem do Male 2x v týdnu. Cestující, kteří přijíždí z ČR nebo SK na vídeňské mezinárodní letiště za účelem odletu nebo za účelem odvozu osoby blízké přilétající na letiště, nepotřebují PCR test za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět z letiště na hranice s ČR nebo SK absolvují na rakouském území bez zastávky (Výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné.). Cestující, kteří přilétají na vídeňské mezinárodní letiště (VIE) jsou povinny bezodkladně odcestovat do ČR nebo SK. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test, ani jít v Rakousku do karantény. Za bezodkladné odcestování se považuje odjezd nejbližším vlakem, autobusem nebo autem. Při náhodné kontrole je vyžadováno předložit letenky, jízdenky na autobus či vlak nebo parkovací lístek. Na osoby při tranzitu přes Rakousko bez zastávky se nevztahuje povinnost vyplňovat elektronickou registraci! Na palubě Austrian Airlines je podle nařízení rakouské vlády povinné nošení respirátorů - masek FFP2 bez ventilu. 

Pravidelněji z Prahy na Maledivy začínají létat také Turkish Airlines. 

Let z Prahy na Maledivy, Emirates

Bezpečnost a preventivní procesy proti COVID-19 na Maledivách aktuálně v roce 2022

Cestování na Maledivy v roce 2022 ve zkratce

Před odletem z ČR

PCR Test / Odběr max. 72 hodin (vyžadují Emirates a Fly Dubai) až 96 hodin (ostatní aerolinie a maledivská strana) před odletem z ČR nehledě na to, zda máte po vakcinaci nebo ne či po prodělání do 90 dnů! Prostě všichni musí mít PCR test. Doporučujeme 72 hodin. → Výsledek PCR testu pro Emirates a Fly Dubai již nemusí být vytištěný, postačí v mobilu. Qatar Airways zatím žádá výsledky PCR tištěné.

Vyplnit příletový formulář pro maledivskou stranu → Vygenerovaný QR kód má platnost 48 h. a postačí jej mít uložen v mobilu.

Cestou na Maledivy & Na Maledivách 

4R → ruce, roušky, rozestupy a rozum při přepravě a v restauraci nebo ve městě. Nošení roušek je na obydlených ostrovech sice povinné, ale pokud mít roušku nebudete, nikdo se na vás nebude koukat vražedným pohledem. Je to čistě na vlastním uvážení. Ověřeno osobně v prosinci 2021.

Před odletem z Malediv

Očkovaní. neočkovaní i po prodělání musí podstoupit PCR Test / Odběr max. 72 hodin před odletem z Malediv, pokud trávili dovolenou na obydlených ostrovech nebo na lodích → Výsledek vytištěný 1x pro Qatar Airways, pro ostatní postačí v mobilu.

Očkovaní a ti 180 dní po prodělání nemusí podstoupit PCR Test pokud trávili dovolenou na resortu. Při check-in se personálu aerolinií ukazují očkovací certifikáty nebo certifikáty o prodělání.

Neočkovaní musí podstoupit PCR Test / Odběr max. 72 hodin před odletem z Malediv, pokud trávili dovolenou na resortech → Výsledek vytištěný 1x pro Qatar Airways, pro ostatní pouze v mobilu. 

Při cestování s Qatar Airways navíc ještě vyplnit toto prohlášení → 1x vytisknout pro aerolinky

Vyplnit odletový formulář pro maledivskou stranu - QR kód → V mobilu

Vyplnit příletový formulář pro českou stranu - QR kód → V mobilu

Výsledky PCR testů a QR kódy již v některých případech sice nemusí být v tištěné podobě, vždy je ale lepší jeden výtisk mít, a to např. z důvodu vybití nebo ztráty mobilu. Vše je dobré mít uložené na více místech.

Pro příletu do ČR

Od 1. listopadu 2021 je zrušena samoizolace / domácí karanténa pro neočkované. PCR test po příletu je stále povinný. Než obdržíte výsledek, který se na hygienu již nehlásí, musíte nosit respik.  

Český honorární konzulát v Male, hlavní město, severní Male atol, Maledivy.jpg

Před odletem z České republiky, Slovenska či jiných zemí a před příletem na Maledivy

Aktuální podmínky cestování na Maledivy v roce 2022

Stále na Maledivy nedoporučuji cestovat ve velkých skupinách na skupinové letenky.