top of page

Koronavirus SARS-CoV-2 a COVID-19 na Maledivách - Ohlédnutí za Covidem

Informace níže jsou dnes již díkybohu historie a takové malé ohlednutí za Coviďákem. Maledivy jsou již od března 2022 bez podmínek. Aktuální info, co je potřeba ke vstupu, víza atd., najdete na naší stránce Maledivy aktuálně. 

Pravidelně přinášíme aktualizované informace o výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách včetně kompletních informací ohledně cestování do našeho úžasného tropického ráje, a to již od 30. ledna 2020. Byli jsme první, ano, ještě před českými úřady a žurnalisty, kdo o výskytu koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 na Maledivách začal informovat českou a slovenskou veřejnost, a i nadále v informování široké veřejnosti na této stránce pokračujeme. Informace o koronaviru, jeho mufnácti mutacích a vše kolem aktuálního cestování na Maledivy v minulých letech a v roce 2022 pochází z maledivských oficiálních vládních zdrojů, z vlastní zkušenosti, a také z reálné situace, která na Maledivách opravdu je, a kterou bedlivě sleduji já i moji maledivští kolegové působící nejenom v cestovním ruchu. Aktuální informace máme ze všech koutů Malediv.

Osobně jsem na Maledivách trávila obě covidové podzimní a zimní sezóny, jak v roce 2021, tak v roce 2022. Za 13 let, co na Maledivách působím, jsem zatím nezažila tak perfektně hladký průběh cestování. Bylo božsky, je a bude. 

Pozor! Za informace uvedené níže nás nikdo neplatí! Jsou poskytnuté zcela zdarma. Neustále aktualizovat stránku stojí dost času a úsilí, které ale nejsou zdarma. Čas je drahý! I vás za vaši práci někdo platí! Proto prosím ty, kteří cestují s jinými společnostmi než s tou naší, aby pozorně četli sepsané níže, nebo své dotazy směřovali na ty společnosti, kterých jsou klienti, a kterým za informace a péči zaplatili. Děkuji, Lucie.

PostCovidové cestování na Maledivy
Koronavirus SARS-CoV-2, COVID-19, Maledivy

Cestování na Maledivy od 13. 3. 2022 bez PCR testů a všech omezení pro všechny! 

Dne 13. 3. 2022 byl na Maledivách ukončen nouzový stav "Public Health Emergency", a od tohoto data je cestování na Maledivy možné bez omezení či PCR testů pro všechny! Neplatí žádné omezení v případě cestování mezi ostrovy či výletů. Vše je jako dřív. Od 9. 4. 2022 není při návratu ze zahraničí do ČR třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. 

Před odletem z ČR

Vyplnit příletový formulář Traveller Declaration / Imuga pro maledivskou stranu → QR kód → Vygenerovaný QR kód má nově  platnost 72 h. a postačí jej mít uložen v mobilu. QR kód se spolu s pasem a voucherem na ubytování ukazuje na odletovém letišti, např. v Praze, personálu při check-in do letadla a na imigračním na Maledivách.

Cestou na Maledivy & Na Maledivách panuje pohoda. Některé aerolinie na rouškách stále trvají. Roušky se na Maledivách nenosí. Jejich nošení je čistě na dobrovolnosti. 

Před odletem z Malediv

Vyplnit odletový formulář Traveller Declaration / Imuga pro maledivskou stranu → QR kód → Vygenerovaný QR kód má nově  platnost 72 h. a postačí jej mít uložen v mobilu. QR kód kontroluje letištní personál.

Informace níže jsou aktuálně jenom připomenutí "Covidí" sezóny a nyní neplatí a doufejme, že už platit ani nebudou!

Maledivy 2022, únor a březen 2022

Aktuální informace z Malediv a nejenom znovuotevření maledivských hranic

Maledivy své brány po pouhé tři a půl měsíční pauze pro běžné smrtelníky / turisty otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. Osobně jsem kromě roušek cestou, "dodržováním" rozestupů, pravidla 4R, litrů dezinfekce, otravných a nákladných PCR testů při přejezdech mezi ostrovy a pár menších detailů, jako např. že mi na vybraných resortech vadí personál v rouškách, kdy nevidím jejich bílý úsměv, nenašla nic, co by bylo jinak než obvykle, a co by mi vadilo. 

Dovolenou, až na pár menších výjimek, kde probíhá rekonstrukce, je možné strávit na všech resortech, na všech obydlených ostrovech, kde jsou registrované penziony a hotely, a na většině safari lodí a jachtách.

Maledivy mají už od září 2020 certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu Covid-19 jednoduše zvladatelný. To samé se týká obydlených ostrovů a lodí. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! A bohužel v sezóně 2021 / 2022 také nejnavštěvovanějších a nejdražších.

Aktuální epidemiologická situace na Maledivách je vzhledem k jejich velikosti přiměřená. Většina případů byla a je v oblasti hlavního města Male, které si žilo, žije a žít bude svým příběhem, stejně tak jako všechna hlavní města na světě. Postupně se promořují i ostatní obydlené ostrovy. Všichni, kteří pracují v cestovním ruchu jsou již očkovaní a většina populace také. Dle nejenom aktuálních, ale i minulých opatření na Maledivách, je a bylo riziko nákazou minimální, speciálně na resortech. České MZV cestování na Maledivy nezakazovalo ani v těch nejvyšších počtech nákaz na světě. Pouze cestování nedoporučovalo. V březnu 2021 to ale bylo na hraně kvůli dvěma uvízlým skupinkám českých potápěčů ze safari lodí v karanténě v Male. Osobně jsem všem cestovkám, které Maledivy nabízí, jedním telefonátem s českými úřady, zachránila prdel, a ani o tom nevědí. 

Na Maledivách jsou přijata komplexní hygienická opatření k zajištění vaší bezpečnosti během cesty i během pobytu v našem tropickém ráji. Sama jsem si během 2 pobytů na Maledivách v roce 2021 a dalších dvou pobytů v únoru, březnu a dubnu 2022, při nichž jsem párkrát nocovala i  ve městě, prověřila, že není čeho se obávat. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu ve vašich plicích. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Čerstvý tuňák a další mořské potvůrky čekají jenom a jenom na vás, a to nejenom na talíři. Kam chodí slunce, nechodí lékař! Tedy pokud svou pokožku chráníte před UV zářením vhodnými produkty na opalování s faktorem 50+, speciálně pak ženy ve věku 40+ jako např. já. Představte si, jak si užíváte v tom nádherně prohřátém tyrkysově modrém moři a pozorujete rybky, jak vesele skotačí v tom obřím akváriu, jak se vaše nožky lehce boří do vyhřátého bílého písku, jak vás sluníčko lechtá svými paprsky nejenom ve tváři, a jak si při západu slunce užíváte romantiku se svou drahou polovičkou a drinkem v ruce… Nádhera, že?! Letíte s námi na Maledivy?! 

Od 17. června 2021 máme na Maledivách Honorární konzulát České republiky. Honorárním konzulem je můj maledivský  známý Madeeh Jamal, se kterým jsme v přímém kontaktu již od jara 2021. V prosinci 2021 jsme se také setkali osobně a pohovořili o budoucí spolupráci v nadcházejících letech.

Odletová taxa se na Maledivách neplatí! Je započítána v ceně letenky, a letišti ji odvádí aerolinky stejně tak, jak tomu bylo vždy. Pokud vám někdo tvrdí něco jiného, tak lže nebo absolutně neví, o čem mluví. 

Od 13. ledna 2022 platí nová pravidla pro turisty, kteří mají pozitivní PCR v průběhu dovolené na Maledivách nebo před návratem domů. Pro očka jsou zkrácené karantény na 7 dnů a spoustu dalších novinek. Více info ke konci stránky.

Od 13. března 2022 již na Maledivách neplatí nouzový stav, což přináší konec většiny coviďáckých omezení a nařízení. Při příletu na Maledivy ani během pobytu již nebude vyžadován PCR test bez ohledu na očkování. Pozor, při kombinacích ostrovů a při přejezdu z resortu na resort či z obydleného ostrova na resort, stále ještě některé resorty PCR testy vyžadují! Speciálně ty nejluxusnější resorty! Povinnost nošení roušek venku na obydlených ostrovech se ruší s výjimkou zdravotnických zařízení, ostrovů s mírou pozitivity vyšší než 20%, míst s vyšší koncentrací osob jako jsou letiště a dopravní prostředky, apod. Zůstává jen povinnost registračních formulářů, tj. 1x maledivský při příletu na Maledivy a 1x maledivský a 1x český při návratu. Pokud bude turista během pobytu vykazovat symptomy virového onemocnění, bude se muset podrobit PCR testu na místě, a pokud bude pozitivní, vztahují se na něho pravidla izolace platná doposud. Stejně tak platí pravidla karantény pro osoby, které s ním přišli do styku.

Qatar Airways, Maledivy, Covid-19.jpg

Nejlepší letecké spoje na Maledivy v době Covidí 

Od července 2020 jsou postupně obnovovány letecké spoje nejenom z Prahy na Maledivy, ale také z Rakouska, Německa, Švýcarska, Turecka a dalších států. Vše se postupně vrací do normálu. Dle IATA je % riziko nákazou Coviďákem během letu prý stejně velké jako zasažení letadla bleskem! 

 

Zpáteční letenka z Prahy na Maledivy se v Economy třídě v sezóně 2021/2022 dala koupit od 15 500 Kč. Nyní, od března 2022, se ceny zpáteční letenky pohybují od 18 000 Kč do 30 000 Kč. Záleží na aerolinkách, délce cesty a také období. Exponované jsou víkendy, prázdniny, Velikonoce, Vánoce a Silvestr. Cena je závislá i na tom, v jakém předstihu letenku kupujete, resp. jaké tarify jsou dostupné. Business třída je samozřejmě dražší. Dražší jsou vždy také lety z Vídně. Osobně létám buď s Emirates nebo Qatar Airways dle aktuálních cen letenek.

Qatar Airways z Prahy na Maledivy s přestupem v Doha létají od července 2020. Aktuálně je z Prahy na Maledivy s Qatar Airways možné létat 5x v týdnu. Lety jsou možné také z Vídně. Frekvence letů se zatím řídí sezónou. Qatar Airways jsou stále flexibilní a nabízí možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Aerolinky se řídí příletovými pravidly cílových destinací, což znamená, že cestou na Maledivy nepotřebujete žádný PCR test, a to ani při přestupu v Doha v Kataru. Cestou zpět se testování řídí podmínkami vstupu do ČR či cílové destinace, kam máte namířeno. Během letu se musí nosit rouška. Když ji budete mít sundanou nebo na očích a čele při spánku jako já, v 99% vám palubní personál nic neřekne. Naposledy vyzkoušeno v březnu 2022.  Vše o letenkách a letech s Qatar Airways.

Emirates z Prahy na Maledivy začaly s přestupem v Dubaji létat od srpna 2020, kdy z Prahy do Dubaje nyní létají denně a z Dubaje na Maledivy několikrát denně. Stejně tak je tomu z Malediv do Prahy. Nabízí se nejenom lety čistě s Emirates, které jsou delší, ale také možnost kombinace s FlyDubai. Lety jsou možné denně také z Vídně. Emirates jsou stále flexibilní a nabízí možnost přerezervování na později ve stejné knihovací třídě zdarma. Aerolinky se řídí příletovými pravidly cílových destinací, což znamená, že cestou na Maledivy nepotřebujete žádný PCR test, a to ani při přestupu v Dubaji v SAE. Cestou zpět se testování řídí podmínkami vstupu do ČR či cílové destinace, kam máte namířeno. PCR testy nejsou potřeba ani při stopoveru v Dubai International Airport HotelBěhem letu se musí nosit rouška. Když ji budete mít sundanou nebo na očích a čele při spánku jako já, v 99% vám palubní personál nic neřekne. Naposledy vyzkoušeno v  prosinci 2021. Podmínky vstupu do Dubaje a tranzitu / při přestupu v Dubaji.  Vše o letenkách a letech s Emirates.

Austrian Airlines létají z Vídně přímým letem do Male 2x v týdnu. Pro tranzit nejsou PCR testy potřeba. Celý let je nutné mít nasazený respirátor třídy FFP2. Podmínky při cestování s Austrian Airlines najdete na oficiálním webu aerolinií.

 

Pravidelněji z Prahy na Maledivy začínají létat také Turkish Airlines (Türk Hava Yolları). 

Let z Prahy na Maledivy, Emirates

Bezpečnost a preventivní procesy proti COVID-19 na Maledivách aktuálně 

Český honorární konzulát v Male, hlavní město, severní Male atol, Maledivy.jpg

Před odletem z České republiky, Slovenska či jiných zemí a před příletem na Maledivy

Podmínky cestování na Maledivy v roce 2022, plátně do března 2022.

Stále na Maledivy nedoporučuji cestovat na skupinové letenky. V případě izolace bývá problém s přebookováním. V případě, že cestujete jako skupina, zakupte si letenky jednotlivě. Nedoporučuji také cestovat na vlastní pěst! Online rezervační systémy vám v nouzi nepomohou, cestovky s kontakty, ale ano! Tedy pokud nebudete chtít dostat z izolace, to bohužel neumí nikdo. Rozhoduje úřad - Maledivská hygiena (HPA). 

Na cesty je dobré pořídit si vyzkoušené roušky (respirátory). Dalšími vhodnými pomocníky při cestování jsou antibakteriální gel a vlhčené ubrousky, a to nehledě na aktuální situaci. Tyto sadičky se sice fasují ve všech letadlech a na resortech, ale není nad osvědčený produkt.

Doporučuji zakoupit cestovní pojištění, které kryje nejenom léčebné výlohy, ale také případnou izolaci. Dále pak také pojištění storna dovolené, které je aktuálně poměrně nákladné. Stále platí, že se dovolená dá přerezervovat na pozdější datum a ve většině případů zdarma. Vše v době, kdy už dovolená podléhá stornu. Pozor, dovolená pod stornem se ale nedá přerezervovát 100x a jen tak z rozmaru, že se vám nechce cestovat nebo např. kvůli rozchodu s přítelkyní a podobně. Vždy pouze z důvodu Covid+ nebo z vážných zdravotních důvodů či úmrtí v rodině. Komplet info o vhodných pojišťovnách a info o karanténě naleznete níže. 

 

Před odletem na Maledivy musí každý vyplnit online registrační kartu Traveller Declaration aneb Imuga. QR kód, který formulář vygeneruje po zadání všech požadovaných údajů, kontroluje personál aerolinií při check-in např. v Praze, bez něho vás nepustí do letadla, a poté imigrační úředník na Maledivách při vstupní hraniční kontrole. Platnost QR kódu je nyní 72 hodin. Nejlepší čas pro vyplnění formuláře je večer nebo ráno v den odletu na Maledivy nebo večer nebo ráno před odletem z Malediv. Tato karta se musí vyplnit i před odletem z Malediv. QR kód pro maledivskou stranu kontroluje povolaná osoba už na letišti před vstupem na check-in a QR kód pro českou nebo jinou stranu pak personál aerolinek při check-in letišti. Bez QR kódu vás nevezmou do letadla. V případě cestování s "other way holiday", tedy s námi, mají všichni naši klienti ve svých klientských účtech návody v českém jazyce, jak formuláře vyplnit. Někdy se stane, že je systém přetížen a ukazuje hlášku "Error 500". Zkuste formulář vyplnit později. Hlavně nepanikařit, ono se to povede. Do online registrační karty je nutné nahrát Vaši fotografii, která nutně nemusí být průkazková. Stačí jakékoliv foto Vašeho obličeje. 

Víza na Maledivy se stále udělují na příletu na imigračním, a jsou 30 dnů zdarma. Aktuálně se již na příletu na Maledivy nevyplňuje ani celní prohlášení. 

Maledivy, roušky, protipandemická opatření

Přílet na Maledivy a mezinárodní letiště Velana International Airport / MLE do 13. 3. 2022

Po příletu na letiště Velana International Airport je všem cestovatelům měřena tělesná teplota pomocí tělesného screeningu aneb kamerky. V případě, že se letištnímu personálu někdo nezdá, může mu být namátkově proveden i PCR nebo rychlo test, které platí maledivská vláda. Zatím se to nestalo žádnému z našich klientů a ani mně osobně. V případě cestování ve skupině, test podstoupí celá skupina. V případě pozitivního testu si bude moc cestovatel vybrat, zda bude pokračovat do resortu, hotelu nebo penzionu a bude izolován tam anebo do izolace stanovené vládou. Je možné, že lodě a hotely a penziony na obydlených ostrovech cestovatele, kteří jsou pozitivní odmítnou a tito cestovatelé budou muset pokračovat do státem provozovaných izolací. Cestovatelé, kteří čekají na výsledky testu budou ubytování v tranzitních ubytovacích kapacitách (Male nebo HulhuMale). Cestovatelé pozitivní na COVID-19 musí být do cílové destinace převezeni soukromým transferem, který jsou povinni sami uhradit. Tento transfer kryje vhodné pojištění.

Na letišti je povinný sociální distance 1 m a rouška. Samozřejmostí je mytí a dezinfekce rukou. Distance se rozhodně nedodržuje a roušky jak kdo.

Maledivská vláda doporučuje nainstalovat aplikaci pro sledování kontaktů „Trace Ekee“ při příjezdu nebo před příjezdem do země. Jedná se o appku podobnou eRoušce. Turisté ji běžně nepoužívají. Spíše místní. Osobně ji nepoužívám. 

U zavazadlového pásu je nutné dodržovat sociální distanc 1 až 3 m.

Všichni cestující jsou povinni na letišti potkat zástupce cestovních kanceláří a agentur, resortů, hotelů nebo penzionů.

Jakákoliv doprava na ostrovy musí být zajištěna pouze prostřednictvím ubytovacích kapacit, a to resortů, hotelů, penzionů a lodí!!! Turistům je zakázáno cestovat na obydlené ostrovy veřejným trajektem aneb ferry. Využívají se sdílené soukromé rychlo lodě, které jezdí dle jízdních řádů a vnitrostátní lety. Turistům je taktéž zakázáno cestovat v okolí hlavního města autobusem.

Seapleane, hydroplán, Maledivy Covid-19

Ubytovací kapacity na Maledivách v době Covidí do 13. března 2022 

Personál resortů, hotelů, penzionů i lodí je pravidelně testován a nosí roušky. Od 13. března 2022 konečně personál roušky pomalu odkládá. 

Dovolená na resortu v době Covidí, do 13. března 2022

Všechny resorty musí dodržovat státem vydaná nařízení. Jsou vyžadovány vysoká hygienická opatření, sociální distance a u personálu nošení roušek.

 

Každý resort musí mít vyhrazený prostor pro izolaci pozitivních cestovatelů. V případě pozitivity během pobytu je nutné následovat pokyny personálu.

Každý turista musí dbát na pokyny personálu resortu.

Většina luxusních resortů dělá klientům na příletu do resortu PCR test. Ve většině případech pouze dospělým a dětem od 12 let výše. Děti do 12 let jsou z testování vyjmuty. Levnější a cenově dostupné resorty své hosty takto neobtěžují. 

PCR test, který si turista hradí sám, a potřebuje jej při návratu do své země, se provádí přímo na resortu. Ceny jsou různé, od 60 do 200 USD. V případě laboratoře přímo na ostrově jsou výsledky známy do 2 hodin, v případě, že se posílají do Male, jsou výsledky známy od 12 do 24 hodin. Výsledky chodí v PDF. Na každé recepci výsledek testu na požádání vytisknou.

Většina resortů stále nepřijímá hosty, kteří před příjezdem na resorty trávili čas na obydlených ostrovech! Kombinace stále nedoporučujeme!

Zní to drsně, ale věřte mi, že kromě roušek u personálu na vybraných resortech, všude přítomných stojanů s dezinfekčním gelem, sadiček s rouškami, rukavicemi a dezinfekčním gelem, jsem během pobytů na resortech nezaznamenala nic, co by bylo jinak, než je obvyklé. 

Některé resorty se v roce 2020 neotevřely, jelikož sloužily jako izolace nebo prochází kompletní rekonstrukcí. Jako izolace například sloužily resorty Eriyadu, který je již od roku 2021 v plném provozu nebo resort Fun Island, který je zatím uzavřen z důvodu kompletní rekonstrukce. 

Rekonstrukce nebo Rebranding

Holiday Island na Alif Dhaal atol / Jižní Ari atol - Rekonstrukce. Plánované otevření v druhé půlce roku 2022.

Konotta na Gaafu Alifu atol - Rekonstrukce a Rebranding. Dříve Outrigger Konotta. Datum otevření ještě není známo.

Shangri-La's Villingili Resort & Spa (Addu / Seenu atol) - Plánované otevření je v nedohlednu. 

Cana Reef / Herethere (Addu / Seenu atol). Datum otevření není znám.

Fun Island na Kaafu atolu / Jižním Male atolu - Rekonstrukce. Plánované otevření koncem roku 2022.

Vakarufalhi na Alif Dhaal atolu - Rekonstrukce a rebranding na Nova Maldives. Plánované otevření 1. dubna  2022.

Mövenpick Kuredhivaru, Maledivy, Covid-1

Dovolená na obydleném lokálním ostrově v době Covidí do 13. března 2022 

Vybrané obydlené ostrovy, penziony a hotely byly pro turisty otevřeny 15. října 2020. Otevřeno jich bylo pouze pár a jejich otevření záviselo na ostrovních starostech. Od 15. prosince 2020 jsou otevřeny všechny obydlené ostrovy, na kterých jsou registrované penziony a hotely. Ubytovací kapacity musely získat příslušná povolení.

 

Všechny penziony a hotely na obydlených ostrovech musí dodržovat státem vydaná nařízení. Jsou vyžadována vysoká hygienická opatření a sociální distanc.

Na každém obydleném ostrově je vyhrazeno několik penzionů a hotelů, dle kapacity lůžek na ostrově, které slouží jako izolační zařízení. V případě pozitivity během pobytu je nutné následovat pokyny personálu.

Vybrané penziony a hotely na obydlených ostrovech mají dočasně omezený provoz některého příslušenství a služeb, jako například společné bazény nebo spa / lázně, a to kvůli hygienickým opatřením. Vše by mělo být do konce roku 2022 v běžném provozu. Exkurze a aktivity fungují běžným způsobem. Omezené jsou celodenní i půldenní návštěvy resortů.

Moje poslední zkušenosti a poznatky z obydlených ostrovů v únoru a březnu 2022 jsou takové, že již skoro vše funguje tak, jako před Coviďákem. Někteří místní nosí roušky dobrovolně, z vlastní vůle. Je to stejné jako v ČR. Jsem si jista, že mnoho lidí, už roušku nikdy v životě z úst nesundá.  

Vashafaru, Haa Alif, Maledivy v Covid-19

Tranzitní hotely a penziony v Male, na Hulhumale a Hulhule (letiště) do 13. března 2022

Tranzitní hotely i penziony v Male, na Hulhumale či Hulhule jsou již v plném provozu.

Výlety, exkurze a aktivity z tranzitních hotelů a penzionů jsou znovu povoleny. Povolené je například šnorchlování, potápění, vodní sporty a výlety na písečné mělčiny (sandbank). Očko může využít i půldenní nebo celodenní návštěvu The Marina CrossroadsOmezené jsou zatím pouze celodenní či půldenní návštěvy resortů. 

V případě transitu v Male či na Hulhumale, a poté přesunu na resort, stále většina resortů vyžaduje PCR testy. 

Moje poslední zkušenosti a poznatky z Male a Hulhumale v únoru a březnu 2022 jsou takové, že již skoro vše funguje tak, jako před Coviďákem. Někteří místní nosí roušky dobrovolně, z vlastní vůle. Je to stejné jako v ČR. Jsem si jista, že mnoho lidí, už roušku nikdy v životě z úst nesundá.  

Preventivní opatření proti Covid-19, jarchta Fascination Maldives

Potápěčské a turistické lodě, jachty a katamarány do 13. března 2022

Hosté lodí by měli být hned po příletu na Maledivy eskortování na loď a čas do odletu by také měli trávit na lodi. Již se tak neděje. Dále se vše opět řídí pokyny personálu. 

Výlety, exkurze a aktivity jsou povoleny, mimo návštěv resortů. 

Osobně nedoporučuji cestovat na Maledivy v rámci skupinové letenky! V případě karantény jsou z přerezervací problémy. 

Baglioni Maldives, Maledivy, Covid-19.jp

Stravování na resortech, v hotelech i penzionech do 13. března 2022

Dočasně je v některých resortech, hotelech a penzionech omezena samoobsluha u bufetů aneb švédských stolů. Bufety jsou připraveny, jak jsme zvyklí, ale pokrmy si musíte vybrat očima a poté jednoduše personálu sdělit, co si přejete a ten vám vybrané lahůdky naloží na talíř. 

POZOR!  V době Covidí, je poměrně dost, a to i na 5* resortech, omezen výběr potravin. Kromě ryb se na Maledivy vše dováží a ani letecká a ani lodní doprava stále nefunguje tak dobře jako před Covidem, a to znamená problémy se zásobováním. 

Fodhdhoo, Noonu atol, Maledivy.jpg

Výlety na ostrovy, exkurze a aktivity v době Covidí v roce 2022

Výlety a aktivity při pobytu na resortech a obydlených ostrovech fungují běžně za předpokladu dodržování pravidel dle jednotlivých ubytovacích kapacit. Nic extra jiného než bylo obvykle běžné, jsem nezaznamenala. 

Od 15. října 2020 jsou také opět povoleny všechny celodenní nebo půldenní výlety z ostrova na ostrov v případě, že ostrovy nemají větší počet pozitivních případů nebo nejsou nejsou v izolaci. PCR testy nejsou potřeba. Pozor, výlety na obydlené ostrovy nebo na resorty se zatím ale nepraktikují. Resorty i někteří starostové ostrovů návštěvníky, kteří tu netráví pobyt, z bezpečnostních důvodů zatím stále odmítají.

Vnitrostátní let, Maledivy Covid-19.jpg

Cestování mezi ostrovy na Maledivách v době Covidí 

Aktuálně, v červnu 2022, je cestování mezi ostrovy povolené bez omezení!!! PCR testy při přejezdu vyžadují už jenom některé luxusní 5* resorty.

Od 15. října 2020 je povolené také cestování mezi obydlenými ostrovy a obydlenými ostrovy a resorty. Pozor ale, vše za speciálních podmínek!!!

 

Při kombinaci obydlený ostrov a resort nebo resort a resort či loď a resort, většina resortů stále vyžaduje před přejezdem podstoupit PCR testy, které si hradíte sami. 

 

Většina resortů také stále nepřijímá hosty, kteří před příjezdem na resort trávili několik dnů na obydlených ostrovech. V případě kombinace je nyní lepší nejdříve cestovat na resort a poté na obydlený ostrov, což je dost nepěkný kulturní šok.

Přesun z ostrova na ostrov je možný pouze v případě, že ani z jeden ostrovů nemá hlášené pozitivní případy a nejsou v izolaci. Pokud by situace s nemožností přejezdu nastala, a přesun z ostrova na ostrov by nebyl možný, nejenže přijdete o peníze na ostrově, kam máte namířeno, možnost je samozřejmě také přerezervovat na později, ale to znamená, že na Maledivy musíte letět znovu, ale může se stát, že na ostrově, na kterém jste, bude veškeré ubytování vyprodané a vy budete víte kde...spát na pláži, což je na Maledivách zakázané! 

Osobně se mi během mého pobytu v únoru a březnu 2021 stalo celkem 2x, že jsem nemohla přejet z ostrova na ostrov. Mě problémy nečekaly, jelikož nejsem turistka, vás ale jako turisty problémy spojené s tím, že nemůžete přejet, čekat budou, a to nejenom finanční. V únoru a březnu 2022 mé přejezdy vyšly bez problému. Při přejezdech na resorty jsem ale musela každý druhý den podstoupit PCR test. Některé resorty jsou opravdu striktní. Například na resortu Emerald Maldives, Amilla Fushi či Soneva, vám na uvítanou vyšťourají nosánek i pusinku. 

Byť je kombinace ostrovů naším originálním produktem a naší specialitou, osobně stále nedoporučuji cestovat mezi ostrovy, a to do té doby, než se vše ustálí. Vypadá, že díky Omíkovi to bude brzy. Všem doporučuji ještě v roce 2022 pobýt na jednom ostrově a kombinace plánovat až na podzim 2022 či rok 2023.

PCR Test, Covid-19 Maledivy.jpg

PCR testy na Maledivách, na resortech a obydlených ostrovech v roce 2022

Odběry na PCR testy se standardně provádí na všech resortech, na obydlených ostrovech v hotelech a penzionech nebo ve zdravotních střediscích. Vzorky se pak posílají do nejbližší laborky. Výsledky bývají nejpozději do 24 hodin. Testy si hradí každý sám. Výtěr se většinou provádí z obou nosních dírek i z úst. Někde pouze z nosu a někde z pusy. Ne každý zdravotník či vyškolená osoba je ras. Někteří jsou fajn. Od několika klientů už jsem slyšela, že osobě, která prováděla odběr, před odběrem dali malé dýško a osoba ve skafandru hned byla milejší. Na moji Indku a ani na Číňana nebo co to bylo zač, to fakt nefungovalo...Ale byla jsem na něho posilněná 3 sklenkami šampíčka Ferrari... 😅

Testy se pohybují od 50 USD do 200 USD. Průměrná cena na obydlených ostrovech je 60 až 80 USD za test. Průměrná cena na resortech je 60 až 130 USD za test. Některé resorty provádí PCR testy zdarma. Proč tak vysoká cena? Vzorek se musí lodí nebo letecky poslat do laborky. Pokud ubytovací kapacity nemají přílet nebo odlet, je doprava organizována výhradně pro účel převozu vzorku, což znamená peníze za pohonné hmoty.

PCR test a Antigenní Testy na mezinárodním letišti Velana International Airport

V případě potřeby je možné nechat si udělat test také na letišti Velana. Výsledky trvají 24 až 48 hodin. Testy se posílají do pěti různých nemocnic a ceny testů se pohybují od 490 do 2 000 MVR. Antigenní testy je možné nechat si udělat na klinice, která na letišti Velana místo odpočívárny / lázeňského koutku, hned vedle turistické policie, kousek od odletů. Klinika je otevřena od 6:00 do 12:00 hod., jeden test stojí 50 USD a výsledek je znám za 15 až 30 minut. Pozor, většinou je tu ale zavřeno! Doporučuji podstoupit PCR testy na resortech nebo obydlených ostrovech.

Mezinárodní letiště Velana v Male a odlet z Malediv v době Covidí

Před vstupem na letiště se někdy všem a někdy namátkově měří tělesná teplota. Buď screening nebo na zápěstí malými laserovými teploměry. Dle nařízení maledivské vlády je nutné být na letišti už 4 hodiny před odletem! Osobně jsem byla cca 2 h. jako vždy, protože jsem měla vše potřebné. Buďte zodpovědní a mějte vždy vše připravené, ať zbytečně nezdržujete.

Odlet z Malediv a návrat do České republiky v době Covidí

Pravidla platná pro očkované, po prodělání i neočkované

Před odletem z Malediv, v případě, že odlétáte večer, tak nejlépe provést ráno, je znovu nutné vyplnit maledivský odletový formulář Traveller Declaration / Imuga, který jak už víte vygeneruje QR kód (platnost 72 h.), který předložíte personálu letiště před vchodem na Departure Gates. Dále pak pokračujete na rentgen, check-in, kde po vás budou požadovat dokumenty zmíněné níže, projdete přes imigrační, do duty free, do čekací haly, šup do autobusku a hurá do letadla.

Dále je také nutné ještě před odletem z Malediv, nejlépe hned, po vyplnění maledivského odletového formuláře, vyplnit ještě český elektronický Příjezdový formulář, který také vygeneruje QR kód, který kontroluje personál aerolinií při check-in na Maledivách, a který předložíte hraniční nebo pobytové kontrole v České republice hned po přistání spolu s výsledkem PCR testu z Malediv. Ani český QR kód a ani PCR test nemusí být vytištěné, stačí ukázat v mobilu.  

Dle nařízení české vlády při odletu z Malediv již nemusíte podstoupit PCR testy, v případě, že jste očkovaní a nemáte od druhé dávky déle než 9. měsíců či máte imunitu po prodělání (180 dnů). Aerolinie se řídí pravidly cílových destinací.

Neočkovaní nebo ti z vypršeným očkováním či imunitou po prodělání musí před odjezdem z Malediv podstoupit PCR test, který nesmí být starší než 72 h. před příletem do ČR. Stále platí, že v rozmezí 5. - 7. den po návratu musí cestovatel podstoupit PCR test. Od března 2021 cestovatelé již nemusí výsledky testů sami hlásit příslušným krajským hygienickým stanicím (KHS). Výsledky jsou hlášeny laborkami prostřednictvím automatického informačního systému. Výjimku z testování mají děti do dovršení věku 12 let. Vše, co nařizuje Vnitro. Kompletní informace o Coviďákovi a cestování.

V případě PCR testu a letu s Qatar Airways je nutné vyplnit toto prohlášení, nechat si jej v ubytovacím zařízení vytisknout a předložit jej při check-in na Qatar Airways / boxíku na Maledivách spolu s vytištěným PCR testem.

 

Vše výše uvedené platí i pro 6 či 12 h. stopover v letištním hotelu Dubai International Airport Hotel či Sleep n' Fly v Doha. 

Pravidla pro PCR a antigenní testy

V ČR jsou uznatelné PCR testy, které byly provedeny mimo území EU, tedy na Maledivách či v jiných zemích mimo EU! Jak už bylo zmíněno výše, PCR testy pro potřebu zpáteční cesty zajišťují všechny resorty, hotely a penziony na obydlených ostrovech i safari lodě. 

Doba testů je počítána od odebrání vzorku, tedy od šťourání v nosíku. Nepočítají se hodiny cesty, jedná se o období před nástupem na cestu (palubu letadla), nikoliv překročení hranice do ČR. 

 

Potvrzení o testu musí být v písemné formě, např. PDF nebo e-mail. Nikoliv SMS. Pro jistotu jednou vytištěné.

Při návratu do ČR je možné mít také antigenní test, který nesmí být starší více než 24 hodin. POZOR! Antigenní testy dělají jen v Male nebo na letišti Velana, kde mají otevřeno pouze od 6:00 do 12:00 hod. a vůbec, ale vůbec není jistá, zda opravdu otevřeno mít budou. Všem doporučuji podstoupit PCR test na resortu nebo obydleném ostrově, pokud se nejedná o pobyt v Male nebo na Hulhumale. 

Testy na COVID-19 nehradí žádná pojišťovna a ani stát a budete si jej muset uhradit sami. Pozor, netýká se namátkových testů na Maledivách, ty platí ten, kdo vám namátkově test dělá. 

Odlet z Malediv a návrat na Slovensko

Před vstupem na Slovensko je také nutné vyplnit elektronický příjezdový formulář, a to Formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia (Public Health Passenger Locator Form) a dále pak Ehranica. Další povinnosti, které po příletu zpět do SK máte, jako jsou PCR testy nebo karanténa, naleznete na oficiálním webu slovenského Ministerstva zahraničních věcí

Mövenpick Kuredhivaru, Noonu atol, Maled

Vhodné pojištění pro případ karantény / izolace na Maledivách

Níže zmíněné pojišťovny kryjí karantény, některé plně a některé částečně, dle karantény / izolace, ve které se nacházíte, jak pozitivním, tak nepozitivním, nehledě na barvičky na semaforu. Při mých cestách na Maledivy jsem vyzkoušela pojištění od maledivské Allied hned na počátku, když naše pojišťovny ještě nevěděly, která bije, dále pojištění od Colonnade při cestování s Qatar Airways, ale i od AIG, které bylo a stále ještě, byť upravené, součásti letenky od Emirates. Zkušenosti s plněním máme od pojišťovny ERV, Colonnade a AIG.

ERV Evropská pojišťovna

Naše partnerská pojišťovna ERV Evropská pojišťovna nabízí cestovní pojištění SingleTrip, které také kryje karanténu a další eventuality. Pojištění je možné sjednat si buď přímo u ERV Evropské pojišťovny nebo prostřednictvím naší cestovky v rámci zájezdu na Maledivy.

Maledivská pojišťovna Allied

8. října 2020 představila maledivská pojišťovna Allied Inbound ve spolupráci s maledivským Ministerstvem cestovního ruchu nové pojištění pro turisty, kteří budou pozitivní během dovolené na Maledivách. Aplikovat je možné online přímo na webu pojišťovny. Pojištění je vhodné pro kohokoli a má tu výhodu, že náklady pojišťovna hradí přímo hotelu.

Krytí: Maledivská pojišťovna Allied má několik balíčků dle rozsahu krytí. Levnější balíčky kryjí náklady pouze pozitivnímu. Pro krytí karantény i pro negativního je nutné zvolit ten nejdražší balíček, a to Allied Inbound Premium za 120 USD. 

Hradí: Pojišťovna hradí částku 75 USD nebo 150 USD na osobu na den po dobu max. 14 dnů.

Platba za karanténu / izolaci: Klient škodu nahlásí pojišťovně a ta za něj uhradí přímo karanténnímu / izolačními zařízení. Pojišťovna razí politiku „Cashless Policy“. Pokud je vaše karanténa dražší než 150 USD za den, zbytek doplácíte sami přímo karanténě / izolaci / hotelu / resortu / lodi.

Jak sjednat: Online na www.myallied.mv/type/inbound-allied/new

Mezinárodní pojišťovna Colonnade

V případě cestování např. s Qatar Airways nebo jakýmikoli jinými aeroliniemi, je možné využít cestovní pojištění od mezinárodní pojišťovny Colonnade, která taktéž kryje karanténu jak pro pozitivní, tak negativní.

Krytí: Mezinárodní pojišťovna Colonnade kryje karanténu / izolaci jak pozitivnímu, tak negativnímu.

Hradí: Pojišťovna hradí částku 2 500 Kč (cca 110 USD) na osobu na den po dobu 14 dnů.

Platba za karanténu / izolaci: Klient škodu nahlásí pojišťovně, sám uhradí přímo karanténnímu / izolačními zařízení, nechá si vytavit fakturu a doklad o zaplacení a pojišťovna mu po návratu domů fakturu po předložení uhradí. Pojišťovna na to má ze zákona 3 měsíce, ale byla jsem ubezpečena, že to většinou trvá měsíc až měsíc a půl, dle toho, kolik mají práce. Pozor, budou hradit pouze tu částku 2 500 Kč x 14 dní = 35 000 Kč za osobu, zbytek je na vás.

Které vybrat: Pojišťovna nabízí tři druhy cestovního pojištění. Vybrat si můžete i příplatky za rizikové sporty atd. Nejlevnější varianta nezahrnuje pojištění karantény. 

Jak sjednat: V případě, že o pojištění máte zájem, myslím tím naše vlastní klienty, neváhejte se na nás obrátit, my vás s pojišťovnou propojíme, a jelikož jste naši, dostanete se vám nadstandardní péče, stejně tak, jako u nás. Dále je také možné cestovní pojištění sjednat online na www.colonnade.cz/online-pojisteni/cestovni-pojisteni/.

AIG v rámci letenky od Emirates

V rámci letenek zakoupených od letecké společnosti Emirates automaticky získáváte v ceně letenky pojištění, které kryje léčebné výlohy v případě onemocnění COVID-19 a náklady na karanténu, jak pro pozitivní, tak negativní. Letenky jen nutné zakoupit v termínu od 1. 12. 2021 do 31. 3. 2022. Pojištění je zprostředkované prostřednictvím americké pojišťovny AIG, která dříve také působila na našem trhu. 

Krytí: AIG kryje karanténu / izolaci jak pozitivnímu, tak negativnímu.

Hradí: Pojišťovna hradí částku 2 390 Kč (cca 105 USD) za osobu za den pod dobu 14 dnů.

Upozornění: Pojišťovna nehradí pojištěné osobě, ale přímo poskytovatelům služeb.

Více info: www.emirates.com/cz/czech/before-you-fly/travel-insurance/

Karanténa / Izolace na Maledivách

Od 13. 1. 2022 se izolace pro očkované, po prodělání i místní zkracuje na 7 dnů od odebrání pozitivního vzorku. Pokud pacient nejeví žádné příznaky Coviďáka, bude po 7 dnech z izolace propuštěn. V případě, že jeví, bude testován a dle výsledku testu propuštěn nebo dál zůstane v izolaci, dokud jeho příznaky nezmizí.

V případě, že očkovaný přišel do styku s pozitivní osobou a nejeví žádné příznaky, nemusí nastoupit do karantény / izolace. Musí ale podstoupit PCR nebo antigen.  

V případě, že neočkovaný přišel do styku s pozitivní osobou, platí pro něho karanténa / izolace stále 14 dnů a z izolace / karantény propouští negativní výsledek PCR. 

V případě, že jak očko tak neočko přišel do styku s pozitivní osobou, a ne více než 90 dní před návratem z Malediv do ČR prodělal Covid-19, a má na to lékařské potvrzení v angličtině od lékaře z Evropské unie, tento dokument je možné předložit maledivským úřadům a šupajdit domů. 

Izolace / Karanténa na obydlených ostrovech

V případě, že klient tráví dovolenou na obydleném ostrově mezi místními a je pozitivní, na ostrově jsou vyhrazené penziony a hotely, kterou jsou aktuálně vyjmuty z cestovního ruchu, tedy není možné se v nich ofiko ubytovat, jsou určené pouze ke karanténám, kam se pak přesune pozitivní i negativní, kterému byla nařízena karanténa a 14 dní tu odpočívají. Je dobré mít s sebou notebook, dost filmů a knížek. Např. částka 150 USD na den, kterou hradí maledivská pojišťovna Allied, tuto karanténu pokryje a pozitivní klient nic nedoplácí. V případě karantény je nutné se ihned spojit s pojišťovnou a vše nahlásit. Další postup vám sdělí přímo pojišťovna. Izolaci / karanténu není možné opustit a jít se vykoupat. Některé penziony a hotely mají malé zahrádky nebo terasy. Na obydlených ostrovech nám v izolaci za celou dobu Covidí zatím nikdo nezůstal.

 

Izolace / Karanténa na resortech

V případě, že klient tráví dovolenou na resortu, výše zmíněná maledivská pojišťovna Allied hradí 150 USD na den a zbytek si klient doplácí sám. Na všech resortech je vyhrazeno několik vilek, které slouží k izolaci / karanténě. V případě uvíznutí v izolaci / karanténě, resorty klientům nabízí speciální cenu, kdy se nedoplácí žádné velké částky. V případě levnějších resortů krytí pojištění postačí a v případě dražších resortů se většinou jedná o max. 300 USD za osobu za noc s plnou penzí. Což znamená, že pojištění pokryje zhruba polovinu. Izolaci / karanténu není možné opustit, i když, pokud budete celebrita, nechají vás i vykoupat... Co se týká izolací na resortu, vzhledem k tomu, že nebudete platit plnou částku za noc, kterou jste platili za dovolenou, nesmíte počítat s tím, že vám bude podstrojováno stejně tak, jako kdybyste byli normální hosté. Musíte počítat s tím, že jak stravování, tak servis bude mnohem slabší aneb osekanější, pokud si za něj nepřiplatíte! Za celou dobu Covidí máme zkušenosti pouze se 2 klienty, kteří byli na resortu pozitivní. Prostě si jen prodloužili dovču.

Izolace / Karanténa na lodi, resp. v hotelu na Hulhumale nebo v Male

V případě, že klient tráví dovolenou na lodi, pozitivní i negativní (neočkovaní) se převezou na městský ostrov Hulhumale nebo do Male do karanténních hotelů, které se po dobu 7 dnů očka a 14 dnů neočka nesmí opustit. Pokud jsou testy provedeny později a výsledek bude obdržen až na letišti a bude někdo ze skupiny pozitivní, vše se řídí body výše. Do karantény / izolace již nemusí nastoupit všichni, ale jen pozitivní nebo neočka. Pokud máte potvrzení o prodělání Covid-19 v posledních 3 měsících, můžete šupajdit domů. Nedoporučuji na Maledivy cestovat ve skupinách, a když už, tak ne na skupinové letenky! V případě nutnosti přerezervování je se skupinovou letenkou velký problém. Pozor, ne všechny hotely je možné využít jako izolaci. Jednoduše, ne každý si chce do baráku pustit pozitiváka. Je to čište na rozhodnutí penzionu nebo hotelu. Budete se muset spokojit s tím, co bude. Např. s 3* penziony s malými pokoji, s okny do zdi nebo s výhledem na stavbu, protože se tu neustále staví a opravuje. Jedná o tranzitní ubytování, hosté tu běžně pobývají pár hodin nebo jednu noc. V sezóně je navíc problém s dostupností, jelikož je ubytování plné. Na Hulhumale žádné moc luxusní hotely nejsou a luxusní hotely v Male pozitivní klienty nepřijímají. Jedná se o izolaci nikoli o dovolenou. V případě, že skončíte v izolaci ve městě, je zbytečné dělat halóóó a otravovat českou ambasádu v Novém Dilí či český konzulát v Male, protože oni nemají kompetence vám s tím pomoci. Nikdo ty kompetence nemá. Vše je pouze v rukách HPA (maledivská hygiena) a Alláha. Hold se s izolací musíte smířit a počkat, až budete propuštěni. Ani v ČR byste neprudili hygienu, že vás zavřela do domácí izolace, a že chcete ven. Předpisy jsou hold předpisy a vám nezbývá nic jiného než čekat. Dovolenou na lodi jste si vybrali vy sami a o riziku izolace víte. Za celou dobu Covidí máme zkušenosti s několika skupinami, které dovolenou trávili na lodi. Pouze jedna skupina ale byli naši klienti. Polovina odletěla domů a druhá byla 7 dnů v izolaci na městském ostrově Hulhumale. 

Každá izolace / karanténka má své pro a proti. Na obydleném ostrově není tak nákladná, ale nemůžete ven. Na resortu něco málo stojí, ale vykoupete se. Karanténa ve městě v případě dovolené na lodi je trošku opruz. Pozor, v karanténě uvízne jeden z desítek tisíc turistů... Je to skoro jak šance na výhru v loterii, takže žádný stres! 😉 

Každopádně, ať se jedná o izolaci na obydleném ostrově, na resortu nebo ve městském penzionu / hotelu, je zbytečné prudit českou ambasádu v Novém Dilí i český konzulát na Maledivách. Oni vám stejně nepomohou, nemají na to pravomoci, stejně tak jako ani my je nemáme. Nikdo nemá! Izolaci si prostě musíte odkroutit, a nenaděláte s tím vůbec, ale vůbec nic! Maledivská hygiena pracuje pomalu, je zahlcená stejně tak, jako všechny hygieny na světě, ale vždy vás nakonec pustí.   

Hospitalizace na Maledivách

V případě hospitalizace na Maledivách budete převezeni do té nemocnice, se kterou má smlouvu pojišťovna, u které jste pojištěni.

V případě, že klient s Coviďákem na Maledivách zemře v době vládních opatření, jeho tělo bude pohřbeno na hřbitově na městském ostrově Hulhumale bez možnosti repatriace zpět do vlasti. Troška černého humoru. Napadá mě spousta pozitiv. Kdo může říct: "Letím na hřbitov na Maledivy." Standardně je pohřbívání cizinců na Maledivách zakázáno. I já si kdysi přála být jednou pohřbená na Maledivách, než jsem zjistila, že to není možné.

Baglioni Maldives, Dhaalu atol, Maledivy

Ceny dovolené na Maledivách během Covid-19, platby, storna a zadání poptávek

Ceny resortů, hotelů a penzionů

POZOR! Na sezónu 2022 nejsou ceny takové jako byly v sezóně 2020 /  2021. Jednoduše se ceny vrátily, tam kde byly před Coviďákem. Speciálních nabídek je velice málo a resorty se plní i za standardní ceny. Maledivy jsou stále jedna z mála otevřených exotických a asijských destinací s minimem opatření a míří sem celý svět. Na duben 2022 se sem tam ještě něco málo najde. Tedy kromě Velikonoc. S poptávkami a rezervacemi rozhodně neváhejte! 

I přes Coviďáka platí stále stejné pravidlo, a to že jsou MALEDIVY unikátní a prostě NEJSOU A NIKDY NEBUDOU LAST MINUTE DESTINACÍOstrovy nejsou nafukovací a zájem o dovolenou v našem tropickém ráji je obrovský. VYBRANÉ AKTUÁLNÍ NABÍDKY.

Rezervace, zálohy a platby

Při uzavření smlouvy a rezervaci se u nás aktuálně neplatí žádné velké zálohy. Dovolenou zaplatíte až zhruba měsíc před dovolenou. ZADÁNÍ POPTÁVKY.

Storno dovolené

Storno podmínky jsou aktuálně mírnější, než jaké byly v minulých letech. Pozor ale, ne při změnách jen tak z nudy. V případě zrušení dovolené méně než týden před odletem, např. z důvodu pozitivního testu nebo z jiných důvodů, kdy již většina resortů a dalších ubytovacích kapacit účtuje storno poplatky, je možné dovolenou zdarma přerezerovat na kdykoliv jindy. POZOR, nezneužívejte aktuální situace. Přerezervace jsou možné při doložení pozitivních testů nebo lékařských zpráv. 

Proč na Maledivy cestovat zrovna s námi a ne s konkurencí a nerezervovat přes online rezervační platformy?

Protože jsme specialisté na Maledivy a máme je procestované křížem krážem, podáváme vám čerstvé a kompletní informace jako první, nelžeme, ale hlavně jsme ti, kteří vám v případě problémů okamžitě poskytnou pomoc, což automatizovaný systém s minimální lidskou podporou, kam se jednoduše nedovoláte, zkrátka ne!!!

Covid-19, Trave Kit - TMA, Maledivy

Ohlédnutí za koronavirem SARS-CoV-2 a COVID-19 na Maledivách v roce 2020 a 2021🤒🤧😷

První zprávy o preventivných opatřeních proti Covid-19 a jeho výskytu na Maledivách jsem na sociálních sítích a našem webu začala sdílet již  30. ledna 2020. V podstatě denně jsem na Facebooku sdílela informace o situaci na Maledivách a výskytu nových případů.

Maledivská vláda na výskyt Covid-19 zareagovala opravdu rychle, a to ihned, během ledna 2020. Před příletem na Maledivy se v letadle nebo na letišti Velana vyplňovala spolu s příletovou kartou také zdravotní karta. Jednalo se v podstatě o cestovní historii a zdravotní stav. Nejenom na letištích byla a jsou i nadále prováděna preventivní opatření. Probíhal a i nadále probíhá screening všech cestujících a na ostrovech se všem měřila a měří tělesná teplota. 

Během února a března 2020 maledivská vláda pomalu začala rušit letecké spoje z Číny a dalších rizikových destinací, kde již bylo mnoho případů Covid-19.

10. února 2020 jsem odlétala z Prahy na Maledivy, kde jsme původně měla být 2 měsíce. 

První 2 případy nákazou COVID-19 byly zaznamenány až 7. března 2020. V tento den jsem také na našem webu sdílela upozornění, že nejsem informační koutek pro klienty cizích cestovek a solo cestovatelů, kteří si mě pletou s Ministerstvem zahraničních věcí nebo ambasádou. Zároveň jsem také upozorňovala chytráky na sociálních sítích na šíření poplašných zpráv, že za tento čin hrozí vysoké tresty. 

Statusy dočasného uzavření a znovu otevření obydlených ostrovů a resortů se měnily dle výsledků testů. Uzávěrky resortů většinou trvaly 14 dnů. Pro izolaci jsou vyhrazeny ostrovy Farukolhufushi (bývalý resort Club Faru, dnes součást druhé fáze Hulhumale) a Velidhu (Velidoo). Karanténa se nacházela na bývalém resortu Vilivaru. Postupně také přibývaly a ubývaly karantény na dalších ostrovech, většinou na starších resortech, které potřebují rekonstrukci jako sůl, a to na Hulhule (hotel HIH / Hulhule Island Hotel), Fun Island, Biyadhoo, Malahini Kuda Bandos, Dhiggiri, Emboodhoo Village,Varu by Atmosphere, Holiday Island a Royal Island. Dnes, v březnu 2021 už tyto resorty fungují běžně.

V polovině března 2020 se české Ministerstvo zahraničních věcí probudilo z hlubokého spánku a na své stránky napsalo pár informací o stavu koronaviru a COVID-19 na Maledivách. Stránku MZV pomalu začalo informacemi doplňovat. Dnes, v březnu 2021, už je web MZV poměrně informativní. Kdo ví, zda to nebylo mým pošťouchnutím. 

12. března 2020 byl na Maledivách vyhlášen "State of Public Health Emergency"., který i dnes, 18. března 2021, stále trvá. Jedná se o obdobu našeho nouzového stavu. Případy na Maledivách narůstaly a stále narůstají velmi pomalu. Lidí, žijících na Maledivách je pouze něco kolem 500 tis. a Coviďák tu proběhl poměrně rychle. Navíc už je poměrně dost rozjeté očkování. Do konce léta 2021 by měly být proočkování všichni na Maledivách.

13. března 2020 byly pozastaveny výlety a exkurze a začaly se uzavírat některé resorty, kvůli výskytu případů Covid-19. V tento den bylo potvrzeno celkem 9 nakažených osob. V karanténě bylo 17 osob, izolováno 14 osob a v nemocnici 2 osoby.

20. března  2020 jsem se s našimi posledními klienty úspěšně zase "na chvilku" vrátila do Prahy. Jak se říká: "Kapitán opouští loď jako poslední...". Mnoho resortů se dobrovolně začalo zavírat, a to až do konce června 2020. Pomalu začala platit pravidla 3R, výdejová okénka atd. Všem, a to i těm, co si dovolenou nezakoupili u nás, jsme dovolené doporučila přerezervovat na termíny. V tento den se také objevily zprávy, že se nám na Maledivách opět objevili 2 krokodýli. Občas z Indie připlavou na dovču.

27. 3. 2020 bylo na Maledivách potvrzeno 14 osob pozitivních na Covid-19. Bylo pozastaveno vydávání turistických víz na příletu na Maledivy, které tak uzavřely své hranice. 

29. 3. 2020 jsem na web napsala vyjádření o aktuální situaci a naší cestovce, jelikož se na v médiích na internetu začaly rojit různé články o uzavřených cestovkách a nekomunikaci s klienty a podobně. My takovou cestovkou nebyly, nejsme a nebudeme. "Prosím, neházejte všechny CA & CK do jednoho pytle! Je velký rozdíl mezi malou rodinnou a specializovanou CA & CK, která svou práci dělá, byť sice také pro zisk (něco jíst musíme), ale s láskou a péči a rozdíl mezi obří CA & CK, která svou práci dělá pouze pro zisk a více na kvantitu než na kvalitu! Jsme tu pro vás neustále a budeme se snažit přežít a být tu i po COVID-19. "COVID-19 nás snad nedostane!"" Naštěstí nás nedostal a přežít se podařilo, daří se nám, nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že se nám bude dařit i v budoucnu. 

V polovině dubna 2020 se na Maledivách nacházelo velké množství milionářů a miliardářů, kteří sem připluli na svých luxusních jachtách anebo přiletěli v soukromých letadlech. Některé resorty jsou pronajaty na jeden až tři měsíce jako dočasné luxusní domovy. Během totálního uzavření hranic na Maledivách dobrovolně zůstalo kolem 500 turistů.

24. dubna 2020 bylo na Maledivách potvrzeno 116 pozitivních případů. Během dubna byla na Maledivách lockdown, speciálně kvůli hustému zalidnění lokality hlavního města Male.

Od 25. 5. 2020 je možné sledovat aktuální stav Coviďáka v přehledném online grafu na webu Ministerstva zdravotnictví Malediv. Vzhledem k této skutečnosti jsem se rozhodla, že již denně nebudu na náš web a ani na sociální sítě tyto informace přidávat a spamovat tak vaše zdi. Denní aktualizace případů od počátku Coviďáka jsem promázla a nechala tu pouze důležité, užitečné a zajímavé.

15. června 2020 došlo k uvolnění přísné karantény a začalo postupné rozvolňování. Proběhl také návrat zaměstnanců do resortů. Většina cizinců, kteří a Maledivách pracovali, byla propouštěna. Maledivská vláda se aktuálně snaží do práce na resortech zapojit více místních. 

V době krátké uzávěrky hranic, od 27. března do 14. července 2020, byly Maledivy dostupné pouze pro nejbohatší a na speciální povolení bylo povoleno pouze přistání private jetů a kotvení luxusních jachet.

15. července 2020 Maledivy po pouhé 3,5 měsíční pauze opět otevřely své hranice pro turisty. Mezi prvními turisty Malediv byli v tento den i 4 Češi. Od tohoto data tu cestovní ruch znovu začal fungovat. Sine ne stejně, jak jsme byli zvyklí, ale s různými opatřeními, která se postupně začala rozvolňovat. V tento to den se otevřelo jen pár vybraných resortů. Další postupně přibývaly. Cestovní ruch se tu nastartoval poměrně rychle.

Od prvopočátku other way holiday nespolupracuje s žádnou laboratoří, která testy provádí, neinkasuje za testy provizi a ani klientům PCR testy neproplácí nebo na ně nepřispívá. Důvod je prostý, naše klienty neoblbujeme marketingem. Ty cestovky, které na testy přispívají nebo je dokonce platí celé, mají částku započítanou v ceně zájezdu. Testy klient cestovky zaplatí tak jako tak. V Praze, Brně a Ostravě nabízeny také PCR testy ze slin, což znamená naflusat do nádobky. Osobně jsem vyzkoušela. Popravdě mi chvilku trvalo, než jsem nádobku naplnila, sliny musely být bez pěny...

15. září 2020 Maledivy získaly certifikát "Safe Travels Stamp" bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO).

27. září 2020 byl maledivskou vládou představen nový věrnostní program Maldives Border Miles Loyalty Program.  

28. září 2020 proběhlo lehké uvolnění některých opatření. Český trh se rozjížděl opravdu velice pomalu. Bylo pouze pár rezervací, ale byli jsme vděční, za každého klienta. 

15. října 2020 proběhlo otevření prvních obydlených ostrovů, marín a lodí a také dalších opatření. Zhruba kolem tohoto data se nám začaly hrnout poptávky po dovolené na Maledivách na celou sezónu. 

27. listopadu 2020 Maledivy získaly 1. místo ve známé soutěži World Travel Awards a staly se tak nejlepší destinací na světě v roce 2020! Rok 2022 bude úžasný. Maledivy oslaví 50. let od spuštění cestovního ruchu.

Od 16. prosince 2020 mohli do resortů na dovolenou také místní obyvatelé. Kolem tohoto data už jsme nevěděli, kam dřív skočit a až do mého odletu na Maledivy v půlce února 2021, jsme spali max. 5 hodin denně, kolik jsme měli práce. Sezóna je nyní v plném proudu a díkybohu máme práce až nad hlavu. 

V únoru 2017 byl pro Maledivy český trh 7. nejlepším trhem z 10 z celého světa, což znamená, že jsme trhali rekordy v příletech na Maledivy v celé historii cestovních ruchu na Maledivách. Bylo by fajn, kdyby to tak zůstalo a dále narůstalo i v budoucnu. Kdo naříká, že na Maledivy nemá, a že jsou jenom pro pracháče, ať se nad sebou zamyslí. V sezóně 2021 / 2021 s námi cestovalo mnoho lidí, pro které byly Maledivy jenom nedosažitelný sen, a kteří by si Maledivy nikdy nemohli dovolit z finančních důvodů, ale jelikož loni nemohli cestovat na více dovolených do levnějších destinací a neutráceli za zbytečnosti, ejhle, najednou si letos dovolenou na Maledivách mohli dovolit. A jak to vím? Protože mi to sami řekli. Když se chce, všechno jde! 😉

1. února 2021 se na Maledivách začalo očkovat. První šli na řadu zdravotníci, policie...a dále pak všichni, kteří pracují v cestovním ruchu a další obyvatelstvo. Maledivy mají v plánu během nadcházejících 6 měsíců proočkovat všechny obyvatele Malediv, což je něco kolem 540 000 lidí. Další rozvolňování je plánované právě po proočkování všech obyvatel Malediv, a to v druhé polovině roku 2021.

2. února 2021 jsem se jako vicekonzulka stala součástí Honorárního konzulátu Maledivské republiky v České republice. Pozice je neplacená, tedy vykonávána zdarma. 

14. února 2021 jsem na měsíc odlétala na Maledivy.

Dle statistik z února 2021 je, co se týká do návštěvnosti Malediv, český trh aktuálně 7. nejlepším trhem z 10 z celého světa. Bylo by fajn, kdyby to tak zůstalo a dále narůstalo i v budoucnu.

5. března 2021 začala maledivská vláda jednat o tvz. Vaccine Tourism, což znamená, že pokud podstoupíte očkování a budete mít po obou nutných dávkách, při cestování na Maledivy nebudete potřebovat PCR test! Od kdy bude možné takto na Maledivy cestovat se ještě neví, ale jak to bude ofiko, budu informovat!

14. března 2021 jsem se z Malediv vrátila a začala pracovat na aktualizace této stránky a celého webu. Čekáme také spousta dalších zajímavých projektíků, na které jsem už docela dost zvědavá.

16. dubna 2021 maledivské ministerstvo cestovního ruchu "Ministry of Tourism - Republic of Maldives" oznámilo začátek tzv. Vaccine Tourism! Počínaje tímto dnem, kdo z cestovatelů má za sebou 2 dávku vakcíny, a jeho přílet na Maledivy je 14 dní po druhé dávce, nemusí mít PCR test před cestou na Maledivy a ani před odletem z Malediv, pokud to nevyžaduje ČR, SK a další státy nebo aerolinky! Dále se také jedná o nabídce balíčků dovolené s očkováním nazvaných "3V" aneb "Visit, Vaccinate, Vacation". Ten ale bude v nabídce až bude naočkovaná celá populace Malediv. K 16. dubnu 2021 bylo na Maledivách naočkováno kolem 50% populace, což zahrnuje 90% pracovníku v cestovním ruchu. Na Maledivách se aktuálně očkuje vakcínami Covishield (Astra Zeneca) & Pfizer. O dalších novinkách budu informovat. Vaccine Tourism byl následně 3. května zrušen a i nadále jsou nutné PCR testy pro všechny cestovatele, kteří míří na Maledivy. 

27. dubna 2021 byl vydán dočasný zákaz vstupovat na obydlené ostrovy turistům z Indie a všem přilétajícím z Indie. 

 

8. května 2021 byl zákaz rozšířen na turisty z celé jižní Asie.

Od 3. května 2021 jsou všichni cestující na Maledivy, i ti, kteří podstoupili obě dávky očkování, povinni před příletem na Maledivy předložit negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než 72 až 96 hodin od nástupu do letadla na první let dle aerolinií, se kterými cestujete. Maledivská strana oficiálně vyžaduje 96 hodin starý test, Emirates 72 hodin. Aktuálně už platí 96 hodin pro všechny.

 

13.května 2021 bylo pozastaveno vydávání všech víz obyvatelům jižní Asie. 

10. května 2021 do maledivských vod dopadla čínská vesmírná raketa. Údajně někde kolem severního Male atolu. Pořád říkám, že od Male dál!

V červenci 2021 byl český trh v počtu příletů na 10. místě. 

12. července 2021 jsem podala rezignaci na pozici vícekonzulky na Honorárním konzulátu Maledivské republiky v Praze. Úřad jsem vykonávala 6 měsíců. Kdoví, třeba se jednou, až se změní vedení, zase vrátím zpět.

15. červenec 2021 byl na Maledivy opět povolen vstup cestovatelům z jižní Asie. Vše ale za velmi přísných podmínek.

Od 17. června 2021 máme na Maledivách Honorární konzulát České republiky. Honorárním konzulem je můj známý Madeeh Jamal, se kterým jsme v přímém kontaktu již od jara 2021. 

K 22. červenci 2021 má na Maledivách 320 887 osob po první dávce očkování a 259 761 má po druhé dávce očkování. Během září 2021 bude proočkováno již 90% celé maledivské populace vč. expatů.

Od 26. července 2021 je vstup na obydlené ostrovy povolenou pouze těm cestujícím, kteří mají po druhé dávce očkování nebo v případě, že je na ostrově proočkovaná většina místních. Všechny obydlené ostrovy, které nabízíme, samozřejmě ty nejlepší, mají splněné podmínky a není tak nutné být při cestování očkován! Kompletní informace níže!!! Další omezení platí také při kombinací ostrovů! Nadále až do odvolání nedoporučujeme cestovat mezi obydlenými ostrovy nebo obydlenými ostrovy a resorty! Jedná se o zbytečné riziko! Většina resortů nepřijímá hosty, kteří před příjezdem na resort trávili několik dní na obydlených ostrovech!

Od 18. listopadu 2021 je prodloužena platnost QR kódu Traveler Health Declaration z 24 hodin na 48 hodin.

Od 27. listopadu 2021 mají kvůli variantě Omicron na Maledivy až do odvolání stopku turisté z Afriky, ze zemí Botswana, Zimbabwe, Namibia, Lesotho, Eswatini a Mozambique.

19. prosince 2021 jsem konečně měla tu čest se osobně potkat s honorárním konzulem České republiky na Maledivách, Madeehem Jamalem.

29. prosince 2021 byla publikovaná zpráva, že Maledivy ruší zákaz vstupu pro turisty s Afriky. 

13. 1. 2022 byla izolace pro očkované a pro osoby po prodělání zkrácena na 7 dnů od odebrání pozitivního vzorku. 

13. března 2022 byl na Maledivách zrušen nouzový stav, což přineslo konec většiny coviďáckých omezení a nařízení. Při příletu na Maledivy ani během pobytu již není vyžadován PCR test bez ohledu na očkování. Pozor, při přejezdu z resortu na resort či z obydleného ostrova na resort, většina resortů PCR testy stále vyžaduje! Speciálně ty nejluxusnější resorty! Povinnost nošení roušek venku na obydlených ostrovech se ruší s výjimkou zdravotnických zařízení, ostrovů s mírou pozitivity vyšší než 20%, míst s vyšší koncentrací osob jako jsou letiště a dopravní prostředky, apod. Zůstává jen povinnost registračních formulářů, tj. 1x maledivský při příletu na Maledivy a 1x maledivský a 1x český při návratu. Pokud bude turista během pobytu vykazovat symptomy virového onemocnění, bude se muset podrobit PCR testu na místě, a pokud bude pozitivní, vztahují se na něho pravidla izolace platná doposud. Stejně tak platí pravidla karantény pro osoby, které s ním přišli do styku.

© Informace a fotografie použité na této stránce o Coviďákovi

Část informací použitých na této stránce jsou oficiální informace od maledivských nebo českých úřadů, které jsou doplněné informacemi od maledivských kolegů pracujících nejenom v cestovním ruchu a mými vlastními zkušenostmi. Fotografie použité na této stránce, mimo Maldives Border Miles a fotografie z luxusní lodi, jsou mé vlastní, a to z mých pobytů na Maledivách. 

bottom of page