top of page
Cestovní průvdoce Srí Lanka, Cejlon

Cestovní průvodce: Srí Lanka aneb Cejlon

Srí Lanka, Šrí Lanka nebo jenom Lanka, oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika anebo chcete-li historicky ostrov Cejlon, leží v jižní Asii, severovýchodně od Malediv. Jednoduše dole pod Indií. Její poloha pro nás „Maledivce“ má obrovskou výhodou, jelikož se z ní na Maledivy letadlem dostanete za pouhou 1 hodinu a 15 minut. Stejný i delší čas například trvá let z hlavního města Male (Maledivy) na druhý konec Malediv, a to Hanimadhoo anebo Gan (Addu atol). Tento krátký časový interval přeletu mezi Srí Lankou a Maledivami tedy znamená, že je poznávání Cejlonu a relaxování na Maledivách naprosto dokonalou volbou. Mě osobně se zamlouvá i trojkombinace Srí Lanky, Malediv a emirátů na Středním východě, např. Kataru nebo Dubaje, kde se přestupuje v případě cestování s Qatar Airways nebo s Emirates.

Cestování na Srí Lanku v roce 2023

Situace na Srí Lance se po Covidu a politické krizi pomalu začíná uklidňovat a turistí se začínají vracet. 

Pro vstup na Srí Lanku je aktuálně potřeba předem zažádat o vízum, jako bylo vyžadováno v minulosti. Očkované osoby nemusí mít PCR test. Neočkované osoby zatím stále ano. Další restrikce byly zrušeny. 

Základní fakta o Srílanské demokratické socialistické republice

O Srí Lance, která se dělí na 9 provincií, jsem slýchávala opravdu spoustu let, a to jak od českých známých, tak maledivských a srílanských partnerů. Dlouho jsem se na ní chystala, jenže mě pořád nevycházel čas. Poprvé jsem se sem dostala v roce 2012 s mým maledivským ex. Od té doby sem za obchodem, nakupováním, inspekcemi a relaxem létám pravidelně. Ono také jak jinak, když tu žije spousta Maledivců, kolem Kolomba jich je momentálně více jak 15 000, včetně několika mých dalších maledivských partnerů. 

Kolombo, které mám procestované křížem krážem, je hlavní obchodní metropolí celé Srí Lanky. Mnoho lidí si také myslí, že je i hlavním městem, bohužel tomu tak, ale není. Hlavní městem je Kotte, celým názvem Šrí Džajavardanapura Kotte.  

Na ostrově Cejlon, který je velký 65 610 km2, žije 20 940 237 obyvatel (2018) různých náboženství a kultur. V největší míře, asi ¾ populace, je zde zastoupen budhismus, dále hinduismus, křesťanství a také islám. Já osobně miluje tenhle mix kultur, od každého kousek. Všichni jsme lidé (I když se spousta z nás tak nechová.), ať jsme bílí, růžoví, hnědí, modří, zelení, věřící či bezvěrci.

Úředním jazykem je zde Sinhálšitna, ale skoro všude, nemám na mysli zapadlé horské vesničky, se domluvíte anglicky. Nečekejte ale oxfordskou angličtinu, ale tu asijskou, které bude rozumět každý se základy angličtiny. Naši průvodci/řidiči mluví anglicky poměrně dobře. Při mých návštěvách Srí Lanky jsem narazila i na místní průvodce, kteří uměli česky. A ono také jak by ne, když na Srí Lance, co jsem slyšela, žije údajně přes 300 Čechů, kteří zde mají svůj vlastní business a dokonce i české hotely/resorty. Ti, kteří se tu snaží „žít“ načerno nepočítám. Osobně znám několik Češek, které jsou za Srílančany dokonce i provdané. Chcete se naučit „Srílansky“ snadno a rychle? Tak s tím vám bohužel neporadím.

Historie Srí Lanky / Cejlonu

Historie Srí Lanky, kterou vezmu velmi zrychleně, se začala psát velmi, velmi dávno, někdy ve 3. století př. n. l., a to ve městě Anurádhupara. Cejlon si prošel „portugalským obdobím“ stejně tak, jako Maledivy, „holandsko-britským obdobím“, po Britech i Holanďanech je v Galle možné najít „pozůstatky“, například nádhernou holandskou pevnost plnou života, restaurací a galerií „Galle Fort“, „etnické nesnášenlivosti“, obdobím „Tamilských tigrů“, kdy se v roce 1972 přestal používat název státu Cejlon, obdobím „otevřené ekonomiky“, určitě si také vzpomenete na občanskou válku, která zde probíhala od července 1983 a skončila v květnu 2009, během níž 26. prosince 2004 přišla tsunami, která zasáhla i Maledivy a další asijské státy.  

SríLanská kuchyně a mezinárodní mňamky

Na Srí Lance najdete jak místní, srílanskou kuchyni, tak i mezinárodní z různých konců světa. V Kolombu jsem narazila na opravdu mnoho evropských restaurací. Stejně tak, jako na Maledivách platí, že mezinárodní restaurace a obchody bývají dražší než ty místní. Srílanská kuchyně má základ v kuchyni indické a to znamená, že tu bude jíst kari s rýží na tisíc způsobů. Stejně tak jako je tomu zvykem v dalších asijských zemích zde na tisíc způsobů najdete smaženou rýži a nudle, ryby, kuře a hovězí. Oproti maledivské kuchyni jsou srílanské pokrmy více pálivé. Ničeho se ale nebojte, pokrmy jsou přizpůsobeny turistům. Velký vliv na srílanskou kuchyni měli také cizinci, kteří zde dlouhá létá působili, především Arabové, Portugalci, Holanďané a Angličané.

Z typické srílanské kuchyně za ochutnání stojí rybí, kuřecí anebo hovězí kari (Curry) s rýží nebo s roshi (Roti, chapati), stejně tak smažená rýže a nudle s rybou, kuřetem anebo hovězím. Kotthu Roti – chutné „Co dům dal“, moje oblíbené Deviled Chicken, Fish anebo Beef – smažené, hodně kořeněné jídlo s kuřecím, rybím anebo hovězím masem, v němž najdeme cibuli, papriku, rajčata a chilli (připomíná mi „Katův šleh“), Biryani – chutná rýže na různé způsoby, Nashi Goreng – již zmíněná smažená rýže původem z Indonésie, Bami Goreng – smažené nudle a jako bonbónek se hodí Chilli Pinnapele - ananas s chilli, který v horku krásně osvěží. Na Lance naleznete spoustu dalších druhů pokrmů a exotického ovoce. Pokud v zapadlých uličkách a menších vesnicích narazíte na pojízdného prodavače a bude nabízet něco, co připomíná naši cukrovou vatu, jedno se o to samé, akorát se jí na Srí Lance říká Bombai Motai. Že by pocházela z India a původně se jmenovala Bombajská motanice?! Nechybí tu ani vepřové. Při cestování s námi není nic jednoduššího, než se zeptat vašeho řidiče/průvodce, který se s vámi rád na nějakém tom typicky srílanském obědě nebo svačině rád zastaví.

Z osobní zkušenosti a zkušenosti mých maledivských přátel na Lance moc nedoporučuji jíst street food a v opravdu zapadlých ušmudlaných bistrech. Stejně tak nedoporučuji pít vodou z vodovodu, byť je většinou chlorovaná. Obsahuje různé mikroorganismy, na které nejsme zvyklý. Vypláchnutí úst po vyčištění zubů je v pořádku.

A jak je to tady s alkoholem? Pivo se tu pije běžně. Nejlepším a mým oblíbeným je místní Lion Lager. Dalšími dostupnými značkami je tu Three Coins a Anchor a také Carlsberg, Heineken a Corona, které se na ostrově také produkují. Koupíte zde také víno i lihoviny. Alkohol se na Lance nedá zakoupit všude. Existují zde na něj speciální obchody. Restaurace a bary jsou rozděleny do různých kategorií, kdy jen ty lepší mají licenci na jejich prodej. Ve většině hotelů a resortů alkohol běžně zakoupíte. Máte-li chuť na pivo během vaší poznávačky, opět není nic jednoduššího, než se zeptat vašeho řidiče/průvodce, který má obchody, restaurace i hotely, kde se alkohol prodává, v merku. Pití alkoholu je zde povolenou pouze na vyhrazených místech, a to tam, kde ho, kromě obchodů, prodávají. Pít můžete také v hotelu anebo ve vašem autě při cestování s řidičem/průvodcem. Během státních a náboženských svátků je konzumace alkoholu, potravin a nápojů na veřejnosti zakázána. Např. Poja, Ramadán… Zákaz konzumace alkoholu tu mají i místní ženy, a to celoročně. Jednalo se o zrušení tohoto zákazu, ale návrh zatím neprošel.

Kde se berou suroviny na přípravu místních pochoutek? Srí Lanka je zemědělskou zemí s mnoha plantážemi. Nejznámějšími plantážemi jsou čajové, kokosové, rýžové, kaučukové, batátové, cukrové třtiny, manioků, ovoce a koření. Významný je zde také rybolov. Nejedni srílanští rybáři již byli „uloveni“ maledivskou pobřežní stráží, jak pytlačí ve vodách Malediv. Ve větší míře je zde zastoupen i zpracovatelský (ručně vyráběné kožené výrobky a drahé kameny, které se zde i těží), potravinářský a textilní průmysl. Nemalý příjem zemi přináší také cestovní ruch. Hrubý domácí produkt na hlavu je hned po Maledivách, druhý nejvyšší v jižní Asii. Na vývoz jde čaj, kokosové ořechy, kaučuk, kožené výrobky, drahé kameny a ryby a mořské plody.

Srí Lanka.jpg

Naupování, placení, bankovky a dýška na Srí Lance

Pokud se zde vydáte na shopping, tedy na nákupy místního koření, čajů, oblečení a dalších suvenýrů, nezapomeňte s sebou mít dostatek srílanských rupií (LKR). Mince mají hodnotu 25, 50 a 100 centů (moc se nepoužívají) a 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky 10, 20, 50. 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 rupií. Bankovky s větší hodnotou, a to 1 000, 2 000 a 5 000 doporučuji rychle rozměnit. Na mnoha místech nebudou mít nazpět. Aktuální kurz doporučuji sledovat na internetu. Orientační je kolem 13 Kč/100 LKR (Rs.) Bankomaty je možné najít ve všech větších městech. Vydávají bankovky v hodnotě 500 a výše. Poplatek za výběr 200 LKR + poplatek vaší banky. Bankomaty většinou jednorázově vydávají do 50 000 rupií. Stejně tak jako i místy na Maledivách, jsou u bankomatů hlídači. Americké dolary přijímají většinou pouze v hotelech a vybraných obchodech. Platební karty přijímají ve většině lepších hotelech a resortech.

 

Stejně tak, jako na Maledivách a v celé Asii, budete jako cizinec, respektive turista, za všechno platit více než místní. Skoro celá Asie je pro našinec levná a platí to i o Lance. Cenovky se budou lišit místo od místa a prodejce od prodejce. Některé výrobky mají státem regulovanou cenu. Většinou se ale prodávají v kamenných obchodech, kde se nesmlouvá. Na tržištích smlouvejte. Nebuďte, ale neomalení, i ti místní musí něco jíst. Přehled cen v různých městech a regionech Cejlonu, kdy Kolombo je nejdražším městem, můžete najít na www.numbeo.com.

Srílančané a všichni, kteří zde pracují, mají ve zvyku si za všechno nechat zaplatit a také dostávat dýška (spropitné). Buďte na to připravení. Chcete si někoho nebo něco vyfotit? OK, ale okamžitě za to budete náležitě zkasírováni. Nikdy nepřijímejte první cenu a smlouvejte. Výše spropitného záleží jen a jen na vás. 

Počasí na Srí Lance

Srí Lanka je, stejně tak jako Maledivy, tropickou destinací a tím pádem zde panuje monzunové klima. Počasí se zde dělí na dvě roční období, a to Yala a Maha. Yala je deštivým obdobím, které trvá od května do srpna a z větší části zasahuje jižní, západní a střední část Lanky. Maha je rovněž deštivým obdobím, kdy se k němu přidává ještě vítr a trvá od září do ledna, především na severu a východu. Nejlepší počasí panuje na západním a jižním pobřeží a v pohoří od prosince do konce března, kdy nejméně prší a tolik nefouká. Stejně tak jako na Maledivách, nedám za počasí ruku do ohně. Globálně se počasí hodně změnilo. Například cyklón, kteří zde řádil na konci listopadu 2017, také „dovál“ na Maledivy, což nikdo z Maledivců nepamatuje desítky let. Osobně jsem toho byla svědkem. 3 dny na Maledivách stála kompletní doprava včetně mezinárodních letů. Na Lance jsem zažila jak hezké a slunečné dny, tak jsem v květnu 2017 utíkala, a to doslova, před povodněmi. Stejně tak, jak říkám, že se na Maledivy dá létá v podstatě celoročně, to povím i o Srí Lance, záleží však na tom, jaké aktivity chcete provozovat. Počasí na Srí Lance.

Teploty vzduchu se zde pohybují od 26 do 30 °C ve stínu. V horských oblastech je přes den teplota vzduchu o cca 10 °C nižší a v noci může klesnout i pod 10 °C. Stejně tak, jako na Maledivách je zde vysoká vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí od 70 až po 90%. Typická prádelna. Teplota moře se zde celoročně pohybuje kolem 28 až 30 °C. Nečekejte ale tu krásně průzračnou, azurovou až královsky modrou barvou oceánu, za tou musíte na Maledivy. Srážky se pohybují v rozmezí od 60 mm v sušším období a do 355 mm v období dešťů. Aktuální počasí na Srí Lance.

Vhodné oblečení na Cejlon

Jak už jsem zmínila, Srí Lanka je typickou tropickou destinací, a proto je zde vhodné zvolit pohodlný a nejlépe bavlněný, popřípadě lněný oděv. Osobně mám na cestování nejraději bavlněné nebo džínové legíny různých délek od kotníků ke kolenům, delší tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem, které mě ochrání před otravnými komáry a žabky nebo kecky, dle destinací také delší svetřík anebo mikinu. Na večer nebo obchodní schůzky pak dlouhé černé nebo modré casual kalhoty, se kterými se dá pracovat (upravit délku dle libosti), lehkou halenku nebo tuniku a balerínky nebo dámské mokasíny. Vozím s sebou také černou tuniku tedy spíše něco mezi tunikou a šaty, lehký svetřík, velmi tenkou šusťákovku, která se dá sbalit do malé ruličky a velký černý bavlněný šátek, který se dá využít jak na krk, tak na pláži jako šaty nebo na letišti jako „deka“. Dále pak samozřejmě spodní prádlo a plavky. Pozor ale, například v tropických destinacích je vhodné přemýšlet i nad vhodným spodním prádlem. Bavlněné prádlo je rozhodně vhodnější a praktičtější než prádlo krajkové. Většina oblečení je jednobarevná, a to černá, námořnicky modrá anebo bíla. Šperky a značkové kabelky využívám výhradně v luxusních hotelových komplexech na obchodních schůzkách. Nikdy při cestování, ať je to kamkoliv. Dle mého názoru už šperkům a sexy oblečkům na poznávacích dovolených dávno odzvonilo. Používají se jen na focení a „show off“ na „socky“ (sociální sítě), tedy na Facebook a Instagram. Osobně razím heslo: „V jednoduchosti, eleganci a pohodlnosti je krása a je zbytečné provokovat.“ Zejména při cestování do muslimských zemí a do Asie, kde je velmi důležitý respekt k místní kultuře a zvyklostem. Čímkoliv v délce ke kolenům nebo pod kolena a s krátkým rukávem bez výstřihu nikoho neurazíte. Ušetříte si nevraživé pohledy místních a budete se cítit v bezpečí! Bikini jsou na srílanských plážích povolené všude, ale byla bych opatrná s opalování se nahoře bez.

Yala, National Park, Srí Lanka.jpg

Fauna a flora Srí Lanky

Srí Lanka je zemí s velmi bujnou vegetací a najdeme tu ohromné množství různých druhů rostlin a zvířat. Najít tu můžeme kolem 100 druhů savců, z nichž kolem 40 je zařazeno mezi ohrožené druhy a 9 z nich dokonce kriticky. Dále pak kolem 435 druhů ptáků a 80 druhů hadů, mezy než patří i smrtelně jedovaté kobry a zmije. Občas je nějakou možné potkat i v ulicích a to s „trumpetistou v košíku“. Ceylon se pyšní nejstarší přírodní rezervací na světě.

Největším zvířátkem (nejsem zase tak velký neznalec pravopisu, ale představte si, že jsou ty názvy druhů jména lidí a docela se u toho pobavíte) je Slon Cejlonský, kterého potkáte ve většině přírodních parcích. Nejznámější je sloní sirotčinec Pinnewala. Ze šelmiček je zde dále možné najít Levharta Cejlonského, Kočku Rybářskou, Medvěda Pyskatého, Šakala Obecného, Promyku Mungo, Ovíječe Skvrnitého a Cibetku. Z opic je nejznámější malá, zlomyslná a zlodějská opička Makak Bandar, dále Hulman Rudolící, Hulman Posvátný, Lori Štíhlá, různé druhy jelenů, například Sambara Indického, Axise Cejlonského, Mundžaka Červeného, Jelínka Vepřího a Kančila Indického. Z buvolů Arniho cejlonského. Z prasátek Prase Divoké Cejlonské. Najdeme tu také Dikobraza Srstnatonosého, Luskana Tlustoocasého a třeba Veverku Pětipásou.

Vyskytuje se zde i Kaloň Indický, kterého potkáte i na Maledivách. Z ptáků je tu možné potkat známého ptáka Loskutáka Srílanského, národního ptáka Kura Srílanského, Strdimila Srílanského, Majnu Obecnou, Holuba Páskovaného, Sámu Stračí, papouška Alexandra Malého, Zoborožce Malbarského, Páva Korunkatého, Vlhu Proměnlivou a Modroocasou, Ledňáčka Hnědohlavého, čápa Nesyta Indického, Bělokrkého, Černokrkého anebo Zejezoba Asijského. Ze známých druhů také různé druhy Volavek, a to Bíla, Popelavá, Červená a Rusohlavá. Dále Kormorány a také Plameňáka růžového, Pelikána Skvrnozobého, Orla Bělobřichého ještě a mnoho dalších druhů ptáků.

Z plazů tu můžete potkat Krokodýla Bahenního a Krokodýla mořského. V únoru 2015 se nějak takhle zatoulali až k nám na Maledivy. To byste koukali, jak nikdo nechápal, kde se nám tam vzali Krokoušové. Dále je zde možné najít Varana Skvrnitého, mistra převleků Chameleona Cejlonského a Gekona Collegalenského. Cejlon je jedním z míst s největší hustotou hadů na světě a je možné zde najít 98 druhů. Z jedovatých suchozemských je to Zmije Řetízková, Zmije Paví, Kobru Indickou, Bungara Modravého a Bungara Cejlonského. Z mořských hadů je to Vodnář Dvoubarvý. I želvy na Srí Lance žijí, a to Želva Hvězdnatá, Kareta Zelenavá, Kareta Obrovská, Kožatka Velká a Kareta Pravá. Dále je zde možné najít spoustu druhů obojživelníků, a to ropuchy, parosničky, skokany a létavky. V řekách a potocích je možné najít kolem 82 druhů sladkovodních ryb, například Parmičku Pruhovanou a Stříkouna Lapavého. Ani hmyz zde není nijak oslaben. Najdeme tu kolem 250 druhů motýlů a kolem 120 druhů vážek. A konečně došla řada na tolik milované mouchy a komáři, ani ti tu nesmí chybět. Ve vaší kabelce, batůžku anebo ledvince nikdy nesmí chybět výrobek Off! Tropical. Stejně tak jako na Maledivách. V moři kolem Srí Lanky je možné najít mnoho druhů korálů, ryb (Kranas Obrovský, tuňáci…), humrů a dalších živočichů. Pozorovat zde můžeme také až 26 druhů kytovců z nich největší je Plejtvák Obrovský, Vorvaň Obrovský, Plejtkvák Brydeův a Keporkak. Dále zde spatříte také Delfína Dlouholebého, Delfína Skákavého, Plískavici Šedou anebo Dugonga Indického. 

Zvířátek je hodně, co? Jenže právě proto, že jich je tolik a žiji v bujné vegetaci, sem jezdí ti turisté.

V této bujné přírodě najdeme různé druhy vegetací, od tropických deštných lesů, horských lesů, plantáží a pastvin až k mangrovům, které se vyskytují na pobřeží. Kompletně tu najdeme kolem 3 210 druhů rostlin. Například orchideje, Teku Obrovskou – teakové dřevo, eben, tomel, pryskoň, atlasové dřevo, magahon a další. Jak už bylo zmíněno, pěstuje se zde mnoho druhů čajů, černý, zelený, bílý, např. Čajovník Indický, koření, kardamon, skořice, vanilka, různé druhy pepřů, muškátový oříšek a hřebíček. Dále pak palmy kokosové a banánovníky. Z tropického ovoce např. mango, papája, avokádo, hruškovec, moje oblíbená Mučenka Jedlá (Marakuja nebo Passion Fruit), rambutan a chlebovník. Najdete tu i velké množství okrasných stromů a botanických zahrad. Např. lapacho, jasmín, moje milované a nádherně vonící Plumerie – Frangipani, fíkovníky a další rostliny.

Místa, která stojí za prozkoumání jsou národní parky, čajové plantáže, kulturní památky, hory i pobřeží. Je těžké zvolit ta nejhezčí místa, protože celý tenhle velký ostrov stojí za probádání.

Dambulla Caves, Srí Lanka.jpg

Národní parky Srí Lanky a zajímavá místa

Národních parků je na Srí Lance dokonce 22. Nejznámějšími parky jsou Hortons Plains, Minneriya, Uda Walawe a Yala.

Hortons Plains (Hortonovy pláně) se nachází nedaleko od města Nuwara Eliya (asi 30 km) v nadmořské výšce přes 2 000 m. n. m. V národním parku s velkým množstvím divoké zvěře, luk, lesů, vodopádů a skal se rovněž nachází druhá –  Kirigalpotta a třetí - Thotupola nejvyšší hora Srí Lanky. Velmi oblíbenou túrou je asi 9 km trasa, při jejímž zdolávání mimo jiné potkáte vodopád Baker’s Fall a vyhlídku World’s End (Konec světa). Na túru je nutné vyrazit velmi brzy ráno kvůli dobré viditelnosti. Dorazíte-li na vyhlídku po 9 h. ranní, nebude tu kvůli oblačnosti nic moc k vidění.    

Minneriya je nejenom národní park s lesy a křovinami, kde bydlí velká stáda Slonů Indických, ale nachází se zde také stejnojmenná vodní nádrží. Mimo slonů, která jsou tu hlavním lákadlem, zde narazíte také na Levharta Srílanského a zlomyslnou, zlodějskou opičku Makaka Bandaraka a další zvěř. Minneriya se nachází nedaleko starobylého města Polonnaruwa a její prohlídka se koná z džípu. Takové malé safari. Nejlepšími měsíci pro návštěvu je období od května až do poloviny října.

Uda Walawe je dalším národním parkem a patří ke třem nejnavštěvovanějším. Park se rozkládá na rovině a prochází jím řeka Walawe. Krom řeky tu najdete tu také vodní nádrž, která dle období mění svou velikost. K nádrži, od listopadu do dubna, chodí pít většina zvířat v parku žijících. V Uda Walawe spatříte velká stáda Slonů Indických, Vodních Buvolů, Krokodýly anebo Levharta Cejlonského.

Yala je největší a nejnavštěvovanější národní park Srí Lanky. Yala se prozkoumává z jeepu a je tak typickým safari. Park je jednou z největších turistických atrakcí a to znamená, že tu potkáte větší koncentraci lidí. Park se skládá z monzunových lesů, křovin, pastvin, písečných pláží a nechybí zde ani přírodní vodní nádrže, ke kterým brzy ráno anebo večer chodí pít místní zvířecí obyvatelé. Potkáte tu Levharta Cejlonského, Slona Indického, Medvěda Pyskatého, Jelena Indického, krokouše (krokodýla), Kance Divokého anebo opičáky. Právě ranní anebo večerní hodiny jsou nejlepší pro návštěvu parku. Nejlepší přístup do parku je z Tissamaharama. Safari trvá přibližně 7 hodin. Park je možné navštívit celoročně. Hlavní sezóna začíná v prosinci a končí v červnu. Při cestování s našimi průvodci/řidiči cestou z Yala do Nuwara Eliya, navštívíte vodopády Ravana a Litle Adams Peak (Malou Adamovu horu).

​Opomenout nesmím sloní sirotčinec Pinnawala/Pinnawala Elephant Orphanage (40 km od Kandy), který byl založen v roce 1975 za účelem péče o zraněné Slony Indické, jedince, kteří by ve volné přírodě nepřežily. Pinnawala je známá tím, že chová největší počet slonů v zajetí na světě. Počty slonů se mění, ale je to něco málo pod 100. První sloní přírůstek se zde narodil již v roce 1984. Sirotčinec má dvě části. V jedné z nich můžete i krmit slůňátka. Z Pinnawala pochází 2 slonice Tamaru a Janitu, které od roku 2012, žijí v pražské ZOO. O slony se starají mahutové (mahout), což jsou pečovatelé a jejich řidiči v jednom. Jejich práce spočívá v krmení a koupání slonů v nedaleké řece. K řízení a ovládání slonů používají nehezkou tyčku ankus, ze které já nečuchám nic dobrého. Slyšela jsem, že to tady s tou péčí není zase tak žhavé, jak to vypadá… Pokud byste se rádi vyzkoušeli práci mahuta, na slonovi se projeli a „vypulírovali“ ho, za návštěvu stojí také centrum Millennium Elephant Foundation (3 km od Pinnawala).

Na Cejlonu najdeme také mnoho krásných vodopádů. Ten největší z nich se jmenuje Bambarakanda (Bambarakanda Falls) a je vysoký necelých 241 metrů. Vodopád je 299 nejvyšším vodopádem na světě. S výškou nad 100 m je možné tu najít 18 vodopádů. S výškou od 10 do 100 m pak 42. Při našich klasických poznávacích cestách spatříte vodopád Ramboda, je vysoký 109 m, je jedenáctým nejvyšším vodopádem na Srí Lance a 729 na světě. Ramboda se nachází na trase z Kandy do města Ella. Zajímavostí je, že se k vodopádu dostanete pouze jednou cestou a to tak, že musíte projít přes hotel. Dalším vodopádem je Ravana, který je vysoký 25 m a nachází se na cestě z městečka Ella do Wellawaya.

Za zmínku i botanické zahrady. Peradeniya (Kandy) je od roku 1821 královskou botanickou zahradou. Původně byla založena jenom jako královská zahrada, a to již v roce 1371. Opravdu velký areál nabízí úžasnou tropickou faunu. Najdete tu velké travnaté plochy, palmové aleje s různými druhy palem z celého světa, orchideje a mnoho dalšího. Jelikož je areál opravdu rozsáhlý, je lepší jej projet v golfové buggyně. Zajímavá je také návštěva zahrady koření v Matale, kterou při našich poznávacích zájezdech také uvidíte.

Nuwara Eliya, Srí Lanka.jpg

Pravý cejlonský čaj

Jak už bylo zmíněno, Lanka má krásné čajové plantáže, které rozhodně stojí za návštěvu. Ty neznámějšími jsou v oblasti Kandy, Galle, Ratnapura a ty nejhezčí v oblasti Nuwara Eliya a Ella.

Proč čaj? No ona to původně byla káva, jenže se tu nějak nechytla. Před rokem 1867, od kdy se píše historie Cejlonského čaje, se zde angličtí kolonizátoři snažili vypěstovat kávu, které se ale nedařilo, neustále ji likvidovala jakási rez – houba Hemileia vastatrix, a tak se jeden z kolonizátorů, chlapík jménem James Taylor, pokusil začít pěstovat čaj, který se tu díky horským klimatickým podmínkám chytil velmi dobře.

Čaj se pěstuje v nadmořské výšce od 600 m. n. m. Ty nejvýše položené čajové plantáže, 1 900 m. n. m., najdete v oblasti krásného koloniálního města Nuwara Eliya.

Cejlonský čaj je považován za jeden z nejkvalitnějších čajů na světě a je nejvíce vyváženou komoditou. Velice zajímavé je vidět, jak se takový čaj zpracovává. Na Srí Lance je mnoho jak moderních, tak velmi starých továren, kde na vás dýchne historie a přenesete o minimálně 100 let zpět. Návštěva čajových plantáží a továrny je v našem okruhu taktéž zahrnuta.

Nejznámější památky a města Srí Lanky

Jak už bylo zmíněno, Lanka má krásné čajové plantáže, které rozhodně stojí za návštěvu. Ty neznámějšími jsou v oblasti Kandy, Galle, Ratnapura a ty nejhezčí v oblasti Nuwara Eliya a Ella.

Proč čaj? No ona to původně byla káva, jenže se tu nějak nechytla. Před rokem 1867, od kdy se píše historie Cejlonského čaje, se zde angličtí kolonizátoři snažili vypěstovat kávu, které se ale nedařilo, neustále ji likvidovala jakási rez – houba Hemileia vastatrix, a tak se jeden z kolonizátorů, chlapík jménem James Taylor, pokusil začít pěstovat čaj, který se tu díky horským klimatickým podmínkám chytil velmi dobře.

Čaj se pěstuje v nadmořské výšce od 600 m. n. m. Ty nejvýše položené čajové plantáže, 1 900 m. n. m., najdete v oblasti krásného koloniálního města Nuwara Eliya.

Cejlonský čaj je považován za jeden z nejkvalitnějších čajů na světě a je nejvíce vyváženou komoditou. Velice zajímavé je vidět, jak se takový čaj zpracovává. Na Srí Lance je mnoho jak moderních, tak velmi starých továren, kde na vás dýchne historie a přenesete o minimálně 100 let zpět. Návštěva čajových plantáží a továrny je v našem okruhu taktéž zahrnuta.

Kandy, Srí Lanka (2).jpg

Horské lokality, hory a skály Srí Lanky

Horské lokality také rozhodně stojí za prozkoumání. Nejvyšší horou je Pidurutalagala, která se pne do výšky 2 555 m. n. Dalšími horami je Adamova Hora, Malá Adamova hora a pohoří Knuckles. Do této kategorie zařadím i známou Sygiriu (Lví skálu).  

Adam‘s Peak/Sri Padha (Adamova hora) je třetí nejvyšší (2 243 m n. m.) horou Srí Lanky a nachází se v centrální části ostrova. Od Kolomba je vzdálená asi 135 km, cca 6 h. po dálnici. Na horu v minulosti vystoupala už hezká řádka lidí různých kultur a každá si zde vytvořila vlastní legendu. Křesťané dali hoře jméno Adamova. Když Adama vyhostili z ráje, musel za trest bloudit světem, a tak bloudil a bloudil, až narazil na tuhle horu. Hora byla vysoká a když na ní vystoupal, pomyslel si, že je opět v ráji. Na vrcholu hory najdete otisk jedné nohy a říká se, že je to otisk Adamovi nohy, který si jako pokání vybral stát zde na jedné noze tisíc let. Budhisté zase věří, že je stopa Buddhova a hinduisté, že Višnova. Chcete-li se na vrchol vystoupat, čeká vás několik nesnadných kroků. Výstup je středně náročný, pro mě osobně extrémně a je vhodné mít s sebou několik vrstev oblečení, stejně tak, jak jsme zvyklí při vysokohorských túrách. Na samotný vrchol, kde je poměrně větrno, vedou dvě cesty. Většina poutníků vychází z městečka Dalhousie, které není nikterak zajímavé. Luxusní ubytování tu nenajdete, ba naopak.  Na horu je nutné vyrazit už ve 2 h. ráno, abyste stihli ten nádherný východ slunce, tedy pokud nebudete mít tu smůlu, že bude zataženo. Další překážkou je nutnost vystoupat něco kolem 5 800 schodů. Když už se dostanete na vrchol a bude hezky, jak už bylo zmíněno, čeká zde na vás nádherný východ sluce a chrám. V případě zájmu o návštěvu chrámu, musíte být bosky. Na horu je doporučené vystoupat mimo víkend a svátky, kdy je na stezkách největší provoz, a to jak turisté, tak místní. Hlavní sezóna trvá od úplňku v prosinci do úplňku v dubnu. V této sezóně je hlavní stezka, na které najdete spoustu stánků s občerstvením a horskou přirážkou, osvětlena.

Little Adam’s Peak (Malá Adamova hora, 1 141 m n. m.) je menší sestřička Adamovy hory. Z Elly na ní snadno vystoupáte od mého oblíbeného resortu 98 Acres Resort, kde se cestou zpět můžete zastavit na čaj nebo něco malého či velkého k zakousnutí. Na horu, včetně kochání se a focení, vystoupáte asi za 2 hodiny. Bez kochání se a focení se na hoře můžete být i za půl hodiny. Výstup není náročný.

Ella Rock se také nachází v oblasti městečka Ella. Výstup na tuto horu je o něco náročnější než na Malou Adamovu horu. Celá trasa, kterou je nejlépe začít z železniční zastávky v Ella, je dlouhá asi 10 km. I s kocháním se, focením a odpočinkem na vrcholu, ji v klidu dáte za 3 hodiny.

Sigiriya nebo také Sigiriya Rock Fortress, česky Lví skála, vzdálená asi 150 km od Kolomba, cca 4 h. autem a 17 km od města Dambulla, je skalní masiv tyčící se do výšky skoro 200 m, na jejíž vrcholku naleznete ruiny nedobytného paláce/pevnosti, který/kterou kdysi dávno před naším letopočtem, někde v 5. století, nechal vybudovat král Kashyapa, který zavraždil svého otce, krále Dhatusena, jež se zde proto ukrýval před svým bratrem Mogallana. Kolem skály uvidíte rozsáhle zahrady s vodními nádržemi, které byly součástí pevnosti ve tvaru lva, z níž dnes zbyly pouze tlapky. V případě, že zdoláte to velké množství schodů, cca 1 860, které vedou až na samotný vrchol skály, naskytne se vám úžasný pohled do okolní rovinaté krajiny. V případě, že budete stoupat nepřetržitě a budete v extrémně zdatné kondici, skálu zdoláte za 30 min. V případě fotografování a zastávek za 60 až 90 min., což je můj případ. V roce 1982 byla Sigiriya vyhlášena památkou světového dědictví a zapsána na seznam UNESCO. Dodnes je jednou z nejnavštěvovanějších „atrakcí“ na ostrově.  V případě, že s námi na Srí Lanku budete cestovat, na Sigiriyu s našimi průvodci vystoupáte v ranních hodinách, a poté budete pokračovat do vesnice Hiriwadunna Village Trek, kde si vyzkoušíte jízdu s býčím spřežením, na katamaránu a tuk-tukem. Budete zde mít také možnost ochutnat tradiční srílanské pokrmy. V případě zájmu je zde možné zajistit také projížďku na slonech.

Knuckles (asi 35 km od Kandy) je pohoří ve tvaru připomínající klouby na sevřené pěsti. V této oblasti, dokonalé pro milovníky horské turistiky, je možné vidět nádhernou nedotčenou přírodu s endemickou faunou a florou. Spousty horských stezek vás zavede k vodopádům, na čajové plantáže a rýžová pole. Průzkum této oblasti zabere celý den a je nutné být s sebou místního průvodce. Je zde velké riziko, že se tu sami ztratíte.

Sigiriya Rock, Srí Lanka.jpg

Pobřeží a pláže Srí Lanky

Vydáme-li se na pobřeží, najdeme tu také známé pláže. Těmi nejznámějšími a nejhezčími plážemi jsou Trincomalee a Mirissa. Dalšími známým plážemi a letovisky je Unawatuna, Tangalle, Bentota, Hikkaduwa, Arugam Bay, Negombo a další.

Trincomalee je město a je zde jedna jediná pláž z celé Lanky, na které najdete bílý písek. Maledivy to ale nejsou! Moře je tu v sezóně (květen až říjen) klidné, vhodné i pro děti a starší osoby. Až vás plážování omrzí, můžete navštívit malou pevnost, kterou v roce 1624 vybudovali Holanďané. A až prozkoumáte pevnost, parádním výletem je návštěva pláže Nilaveli (10 km od Trincomalee), kde se nachází velmi známý ostrov, který je zároveň národním parkem, Pigeon (Holubí ostrov), u kterého je možné šnorchlování. Maledivy to ale nejsou!

V Mirissa najdete jednu z nejhezčích pláží Ceylonu, a to znamená, že zde potkáte opravdu hodně velké množství turistů. Kriminalita je tu zda poměrně vysoká. Najdete tu také mnoho hezkých plážových restaurací. Oceán je tu divoký a poměrně zrádný. Na místě je opatrnost. Divokost oceánu využívají především zkušení surfaři. Pro začátečníky je vhodnější pár kilometrů vzdálená Weligama. Z Mirrissa je také nejblíže za velrybami, na které se musí vyrazit brzy ráno.

Unawatuna je známé letovisko a bývalá hipísácká osada. Oceán je zde díky zálivu velmi klidný. Najdete tu spoustu penzionů a hotelů i restaurací a barů. V této oblasti je možné spatřit typické místní rybáře na kůlech. Letovisko se nachází nedaleko Galle, jehož návštěvu a speciálně návštěvu pevnosti Galle Fort, bych si rozhodně nenechala ujít.