Cestovní průvodce Abu Dhabi / Abú Zabí, Spojené arabské Emiráty

Cestovní průvodce: Abu Dhabi / Abú Zabí, Spojené arabské Emiráty

Konzervativnější emirát Abu Dhabi sice není tak velký, jako jeho kosmopolitní a expanzivní bratr Dubaj, ale za to je nejbohatším ze všech sedmi emirátů. Město Abu Dhabi je druhým nejzalidněnějším městem emirátů a zároveň také jejich hlavním městem.

 

Přeložíme-li „Abu Dhabi“ z arabštiny do angličtiny, dostaneme název „Land of Gazelle“, česky „Země gazel“. Město Abu Dhabi bylo pojmenováno po mladé gazele, která náhodou přivedla své stádo ke sladké vodě do malé oázy, kde tehdy rostlo ne více než 300 palem druhu barasti (palmy datlové) a nacházelo se tu pár budov z korálových cihel a pevnost. Dnes tu najdeme velké moderní město, všechny vládní instituce, ambasády, moderní rezidenční čtvrtě, mnoho luxusních hotelů, různých zábavních parků a atrakcí. Přehled nákladů na běžný denní život je možné najít na www.numbeo.com.

Základní fakta a kultura Abu Dhabi

Současným vládcem Abu Dhabi a prezidentem federace emirátů je Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan.

 

Abu Dhabi je díky mezinárodním vlivům a silnému závazku k místnímu dědictví zajímavou směsicí nového a moderního, až nadčasového a starého a kulturního.

 

Kultura Abu Dhabi je pevně zakořeněna v arabských islámských tradicích. Islám je tu víc než náboženství, je to způsob života, který řídí každodenní události od oblékání až po stravování. Kulturní dědictví a dědictví Spojených arabských emirátů je neodmyslitelně spojeno s náboženstvím a je zářivým příkladem skutečného oddanosti islámu vůči toleranci a pohostinnosti. Místní vřelá pohostinnost je velmi známá a patří ke každodennímu životnímu stylu místních Abudhabianů. Ať přijdete kamkoliv, místní vám nabídnou tradiční arabskou kávu a datle. Kultura Abu Dhabi je plná fascinujících příběhů, řemesel a tradic. Najdeme tu tanečníky tradičního tance Ayala Dancing, básníky a zpěváky Taghrouda, místní ženy vám v místních muzeích namalují krásná „tetování“ hennou a utkají pro vás koberec tradiční metodou Al Sadu. Tradici tu má také plachtění a stavba lodí. Opomenou nesmím velmi důležité sokolnictví, arabské pejsky saluki, arabské koně a velbloudy, jež byly a jsou důležití pro přežití beduínů v krutém pouštním prostředí.

 

V Abu Dhabi najdete mnoho restaurací a kaváren, a to jak tradičních s místní kuchyní, tak s mezinárodní. Moje tipy na restaurace s tradiční emirátskou kuchyní jsou vždy zmíněné níže u památek, zajímavých míst a atrakcí. Kompletní informace o emirátské kuchyni. Vyhledávač obyčejných i luxusních restaurací.

Architektura, kterou v Abu Dhabi musíte vidět!

Nejznámějším a také nejnavštěvovanějším místem celého Abu Dhabi je třetí největší mešita na světě a největší v celých emirátech, která pojme až 40 000 modlících, a to mešita Sheikh Zayed Grand Mosque (Velká mešita šejka Zayeda), kterou zajisté ocení milovníci architektury. Mešita vypadá jakoby vypadla z knihy Pohádky tisíce a jedné noci.

Velká mešita, která se rozkládá na více jak 120 000 m2, má 80 kopulí a více jak 1 000 sloupů. Byla navržena britskými, italskými a emirátskými architekty a to tak, aby zahrnovala architektonické styly z různých muslimským civilizací. Najdete tu prvky z Turecka, Maroka, Pákistánu,  Egypta a dalších zemí. Výstavba mešity, která probíhala v letech 1996 až 2007, zaměstnala kolem 3 000 dělníků z 38 stavebních společností, z 12 různých zemí (Např. z Číny, Indie, Pákistánů a místních.). Její stavbu započal a posvětil tehdejší šejk Abu Dhabi a emirátů Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, který v roce 2004 zemřel a je zde pochován. U jeho hrobky se denně střídají místní imámové, kteří mu 24 hodin denně recitují verše z Koránu.

Mešita je zdobena mramorem, perletí, polodrahokamy, křišťálem a zlatem. Uvnitř rozsáhlého komplexu můžete obdivovat 7 obrovských lustrů od společnosti Swarovski, které byly dovezeny z Německa. Dominantou hlavní modlitebny, jejíž strop podpírá 96 sloupů zdobených mramorem a perlami, která pojme 7 000 modlících, je lustr s průměrem 10 m a výškou 15 m. Na stěně Qibla je vyobrazeno 99 různých jmen Alláha. Uvidíte tu také největší tkaný koberec na světě. Výroba koberce trvala rok a půl, byl utkán ručně a pracovalo na něm 1 200 tkalců z íránské provincie Khorsan, kteří na něj spotřebovali 38 tun bavlny a vlny. Koberec pocházející z Íránu, má 2,2 miliardy ručně vázaných uzlů, pokrývá 5 625 m2 a váží 35 tun. Na ruční výrobu koberce dohlížel designér a iránský umělec Ali Khaliqi. Každý detail koberce byl pečlivě proveden tak, jak byl navržen. Na koberci je možné najít 25 různých barev, z nichž 20 je přírodních. Na většině koberce převládá zelená barva, která má trojnásobný význam. Nejenže byla zelená oblíbenou barvou Sheikha Zayeda, ale byla také první barvou islámské vlajky a v hrubém terénu emirátů je to téměř posvátný odstín pro svou symboliku života v poušti. Obvod koberce má jemně nažloutlou béžovou, která označuje písek obklopující oázu. Někteří návštěvníci tvrdí, že na koberci cítí spoje a že není utkán jako celek, ale sešit z více kusů. Jeho cena byla vyčíslena na 30 milionů Dirhamů (AED), tedy něco kolem 180 milionů korun. Koberec je z části výtvarné umění a části textilní zázrak. Toto unikátní dílo bylo odhaleno v roce 2007 při příležitosti otevření této mešity, která se pyšní nejenom tímto mistrovským dílem, ale také unikátním světelným systémem, který znázorňuje fáze měsíce.

V případě, že se vydáte na prohlídku této překrásné stavby, ať s našimi průvodci nebo sami, před vstupem do mešity, který je zdarma, si dámy musí obléknou abayu (tradiční arabský černý šat) a pánové, v případě, že na sobě nemají dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem, kandoru (tradiční arabský bílý šat). Abayu i kandoru vám zde zapůjčí. Pravidla zápůjčky a deposit se často mění. Při v stupu do modlitebny je nutné zout si boty. V mešitě je zakázáno se mužům a ženám dotýkat. Během Ramadánu je mešita otevřena denně, s výjimkou pátečního dopoledne.

Wahat Al Karama v překladu znamená „Oáza důstojnosti“ a jedná se o památník na počest zesnulých vojáků a místních, kteří obětovali svůj život ve službách národa. Památník je vizí Sheikha Khalifa bin Zayeda al Nahyana, má rozlohu 46 000 m2 a je spojen 31 masivní hliníkovými pláty, které se o sebe opírají a znamenají jednotu, solidaritu a spojení. Najdete ho mezi mešitou Sheikh Zayed Grand Mosque a the General Headquarters of the UAE Armed Forces (Generální ředitelství armády Spojených arabských emirátů).

 

Jste-li náhodou ubytování v této lokalitě, a to v Holiday Inn Abu Dhabi nebo v Novotel Abu Dhabi Al Bustan, doporučím moderní restauraci Yadoo‘s House Restaurant & Cafe s emirátskou kuchyní.

 

Nedaleko mešity a Wahat Al Karma se nachází zajímavý hotel ve stylu benátské vesničky, a to The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal. V těsném sousedství najdete i mou oblíbenou, tradiční emirátskou restauraci Al Fanar.

 

Opomenout nesmím Heritage Village, provozovanou společností Emirates Heritage Club a pevnost Qasr al Hosn Fort, ve kterých na vás dýchne historie Emirátů.

 

Heritage Village je v podstatě skanzen, který zobrazuje tradiční beduínskou, oázovou vesnici v poušti. Najdete tu souk – tržiště s kořením a bylinami, ručně vyráběnými mýdly a sousty suvenýrů, obchody s perlami, rybáře, mešitu a beduínský tábor. Místní řemeslníci vám převedou tradiční výrobu keramiky, foukání skla a tkaní látky na tkalcovském stavu. V případě zájmu si tato řemesla můžete také vyzkoušet. Tato rekonstrukce tradiční oázové vesnice poskytuje zajímavý pohled do minulosti emirátu. Heritage Village najdete na ostrůvku Breakwater odkud se vám naskytne panoramatický pohled na Abu Dhabi. Vstup do vesnice je zdarma.

 

Qasr al Hosn Fort nebo také Al Hosn Palace je považován za jednu z nejznámějších historických památek Abu Dhabi. Hraje klíčovou roli při zachování kulturního dědictví a tradice emirátů. Od 18. století je pevnost jednou z nejstarších v regionu. Najdete tu stálou expozici historických fotografií, která zobrazuje příběh Abu Dhabi a jeho obyvatel. Palác byl postaven z korálových kamenů (známe i z Malediv). Stěny jsou zdobeny vápnem, místním pískem a mořskými mušlemi. Podlahy a stropy byly postaveny z mangrovníků. V této pevnosti bývávala také jediná studna s pitnou vodou na celém ostrově. Jedním z nejvýznamnějších aspektů ve struktuře paláce je tradiční ventilační systém "Barjeel", což je nejstarší a nejmodernější klimatizační systém, který naváděl mořský vánek do místností úzkými vzduchovými kanály. Pevnost byla poměrně dlouhou dobu sídlem vládnoucí rodiny Al Nahyan.

 

Dalším překrásným místem je 5* hotel Emirates Palace, provozovaný sítí luxusních hotelů Kempinski. Kdo si myslel, že právě tady se natáčel můj oblíbený film Sex ve městě 2 (Sex in the City 2), tak je na omylu. Celý film se totiž nenatáčel v Abu Dhabi, nýbrž v Maroku. Scény z fantastického hotelu se natáčeli v aktuálně zavřeném hotelu Sahara Palace Marrakech. Emirates Palace si rozhodně nenechte ujít. Jedná se o velmi zajímavou a rozlehlou stavbu, jež od jednoho křídla ke druhému měří přes 1 km, která je dekorovaná zlatem a mramorem z různých konců světa. Zahrady hotelu se rozprostírají na téměř 100 hektarech. Hotel má 114 kopulí. Centrální kopule od země měří 72,6 m a je zdobena zlatem, perlami a krystaly. Palác se může pochlubit 1 002 lustry, z nichž největší váží 2,5 tuny. Velké množství lustrů pochází od české společnosti Preciosa, jež je v Emirátech poměrně známá. Dalším nezapomenutelným rysem jsou dva ručně vyrobené nástěnné displeje, které zobrazují samotný palác. V hotelu je možné najít speciální patra pro oficiální státní návštěvy a také soukromá apartmá všech šesti vládců zemí arabského zálivu. Areál Emirates Palace při svých návštěvách využívají hlavy různých států, podnikatelé, různé celebrity anebo filmaři. V tomto hotelu najdete i jednu z mála restaurací s pravou emirátskou kuchyní, a to Mezlai. Milujete-li kávu, zdejší kavárnu Le Café rozhodně vezměte útokem a ochutnejte „Emirates Palace Cappuccinos malými kousky 23 karátového zlata za 60 AED (asi 360 Kč) anebo „Camelccino“ s velbloudím mlékem, které obsahuje málo cholesterolu, za 50 AED (asi 300 Kč). Bude-li vám horko, osvěžte se domácí zmrzlinou, která je rovněž posypána malými kousky 23 karátového zlata za 40 AED (asi 240 Kč). Pozor, při návštěvě kavárny a hotelu nezapomínejte na vhodné oblečení ve stylu Smart Casual. Nejdete do plážového baru, ale do luxusního hotelu. Máte-li dostatek financí, můžete si na památku nebo jako investici, ve zdejším zlatomatu zakoupit zlatou cihličku. V případě zájmu o pobyt v tomto hotelu nás neváhejte kontaktovat. Pobyt vám rádi připravíme na míru.

 

Milovníci moderní architektury zajisté ocení Etihad Towers, komplex 5 mrakodrapů, kde kromě luxusních bytů a kanceláří najdete také observatoř (panoramatickou vyhlídku) Observation Deck at 300, kde si můžete vychutnat nejen krásný výhled, ale také odpolední kávu nebo čaj, luxusní obchodní centrum Avenue, restaurace a bary a luxusní hotel Jumeirah at Etihad Towers Stay Different™. V případě zájmu o vyhlídku nebo pobyt v hotelu Jumeirah nás neváhejte kontaktovat. Pobyt vám rádi připravíme na míru.

The Founder’s Memorial, který najdete v sousedství Etihad Towers, je jedinečná kulturní atrakce oslavující život, dědictví a hodnoty Sheikh Zayed a nabízí jedinečnou příležitost ponořit se do historie a kultury Spojených arabských emirátů. Memoriál se rozprostírá na ploše přes 3,3 hektarů a najdeme tu krásnou flóru, zahrady, vodní kanál „Falaj“, památník a mnoho dalšího. Uprostřed retrospektivy je The Constellation -  monumentální trojrozměrný portrét Sheikh Zayed navržený veřejným umělcem Ralphem Helmickem. Portrét obsahuje 1,327 geometrických tvarů zavěšených na více než 1000 kabelech. Instalaci lze zažít odlišně, a to během dne anebo večer, kdy se tvary lesknou jako hvězdy. Pavilon má výšku 30 m a je jedním z největších uměleckých děl svého druhu.

 

Dalšími architektonicky zajímavými skvosty jsou mrakodrap Capital Gate, Al Bahar Towers, Aldar Headquarters Building, most Sheikh Zayed Bridge a další díla architektů zmíněná níže.

 

Capital Gate je šikmý mrakodrap, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejšikmější věž na světě. Předčila i známou věž v italské Pise, a to hned 4x. V této věži najdete luxusní hotel známého řetězce Hyatt.

 

Al Bahar Towers je dvojice 29 podlažních mrakodrapů, ve kterých najdeme centrálu Investiční rady Abu Dhabi a ústředí banky Al Hilal Bank. Al Bahar Towers mají vnější fasádu složenou z 2 000 prvků ve tvaru voštiny, která je největší, počítačově ochlazovanou fasádou na světě. Voštiny se otevírají a zavírají v reakci na pohyb slunce, což pomáhá snížit nárůst tepelného výkonu uvnitř budovy přibližně o 50%. Střešní solární panely se používá k ohřevu vody. Ekologicky šetrné věže jsou jednou z prvních budov v Perském zálivu, které získaly ocenění „Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) Silver“. Získali také cenu „Emporis Skyscraper Award“.

 

Aldar HQ (Headquarters) je první kruhovou budovou v Arábii, má 23 podlaží a její konstrukce je vysoká 110 m. Budova byla označena jako nejoslnivější kancelář na světě. Získala také ocenění „Best Futuristic Design“.

 

Most Sheikh Zayed Bridge byl navržen uznávanou a celosvětově známou bagdádskou architektkou Zahou Hadid, která za své návrhy a projekty získala řadu ocenění. Před svou smrtí navrhla také projekt Central Business District, „takový malý facelift“ pražského Masarykova nádraží. Most šejka Zayeda je 840 m dlouhý a 64 m vysoký a má křivky zvlněných písečných dun.

 

Máte-li rádi brouzdání městem a prohlídky s průvodcem, není nic jednoduššího než nás oslovit a my vám jej zajistíme, a to jak česky, tak anglicky nebo německy hovořícího.

Promenády, kluby, pláže a parky Abu Dhabi

Až vás brouzdání a prohlídky omrzí zamiřte na promenádu Corniche a jednu z nejhezčích pláží celého emirátu Corniche Beach. Veřejná pláž je rozdělena do třech částí, a to na Al Sahil, která je určena pro jednotlivce a skupiny, Gate 2 je zónou klidu a je určena pro rodiny se staršími dětmi a Gate 3 je určena pro rodiny s řádícími dětmi. V okolí Corniche Beach najdete spoustu dětských hřišť, cyklostezku, pěší stezky, kavárny, restaurace a spoustu různých hřišť se sportovním vyžitím, např. několik volejbalových a několik fotbalových hřišť. Další možnost vyžití je pronájem motorového člunu nebo šnorchlování. Vstupenky na pláž stojí 10 AED za 1 dospělou osobu, 5 AED za 1 dítě, přičemž jsou děti do 5 let zdarma. Pláž je otevřena denně od 8:00 do 20:00 h.

 

Další pláží, kterou můžete navštívit a kde najdete kompletní zázemí je Al Bateen Beach, která získala ocenění „Blue Flag“. Jste-li numismatici, nenechte si nedaleko této pláže ujít muzeum mincí a bankovek UAE Currency Museum, které najdete v přízemí centrální banky. Do muzea je nutné mít rezervaci.

 

Mirfa Beach, která se nachází dál od města Abu Dhabi, je domovem každoročně pořádaného festivalu vodních sportů „Al Gharbia Watersports Festival", Milovníci adrenalinových sportů, kitesurfingu, vodních lyží a dalších sportů si zde v tuto dobu zaručeně přijdou na své.

 

Máte-li rádi parky, zajisté oceníte Umm Al Emarat Park, který je jedním z největších a nejstarších parků Abu Dhabi. Původně byl postaven pouze pro ženy s dětmi v roce 1982 a jmenoval se Mushrif park. Po rozsáhlé rekonstrukci byl přejmenován a otevřen široké veřejnosti. Najdete tu opravdu krásná relaxační místa, zeleň, botanickou zahradu, fontány a vodní kanály, malou zoologickou zahradu a spoustu vyžití pro děti. V případě hladu navštivte nedalekou restauraci Al Mrzab, která nabízí pravou emirátskou kuchyni.

Muzea, zážitky, nakupování, aktivity a golf a yachting v Abu Dhabi

Pokud byste si z Abud Dhbai rádi odvezli tetování hennou, není nic jednoduššího, než navštívit nedaleké Women’s Handicraft Centre, muzeum, které je provozováno ženami. Najdete tu ukázky mnoha tradičních ručních prací, od tkaní koberců, šití až po malování. V případě návštěvy si nezapomeňte zout boty a v případě fotografování se nejprve zeptat.

 

Až budete dostatečně zrelaxovaní a namalování a budete chtít vyzkoušet nějaký ten adrealin, můžete navštívit třeba Bounce Abu Dhabi v Marina Mall, kde najdete velké množství skákacích ploch, trampolín a mnoho dalšího.

Jedním ze zážitků se skvělým výhledem pro vás zajisté bude projížďka na obřím kole Marina Eye, které najdete nedaleko Marina Mall.

Kulturním zážitkem bude návštěva muzea muslimského světa Miraj Islamic Centre, které se také nachází v této lokalitě. Najdete tu sbírky uměleckých děl, např. ručně tkané koberce, hedvábné textilie, mramorové předměty, arabské vázy a mnoho dalšího z Egypta, Sýrie, Íránu, Iráku, Kašmíru, Indie a Ruska.

 

Milovníci nakupování si zde také přijdou na své, a to buď na starých trzích (souk) anebo v moderních nákupních centrechKlasické souky Fish Souk, Al Mina Fruit & Vegetable Souk a Carpet Souk najdete v Mina Zayed, v hlavní části abudhabijského přístavu. V této lokalitě najdete také známý Warehouse 421, který je výstavištěm moderního umění. Pokud vás tu přepadne hlad, doporučím vyzkoušet některou z restaurací, a to Al Arish nebo Al Dhafra s typickou emirátskou kuchyní. Z moderních nákupních center vás zajisté bude zajímat Yas Mall, Marina Mall, Abu Dhabi Mall, Khalidiyah Mall, Al Wahda Mall, World Trade Center Souk & Mall, Al Raha Mall, Deerfields Mall, Mushrif Mall, Dalma Mall a Bawabat Al Sharq Mall. Co si odvézt z Emirátů?

 

Ve městě Abu Dhabi je možné najít 5 prodejen lihovin High Spirits. Alkohol zde můžete zakoupit za rozumné peníze. Pozor ale, na veřejnosti jej nekonzumujte a nechte si jej do hotelového pokoje. Toto pravidlo platí pro všech 7 emirátů.

 

Zajímá-li vás hra na strunné hudební nástroje, nenechte si ujít Bait Al Oud, centrum hudebních uměním, kde najdete tradiční arabské strunné hudební nástroje. Oud je jedním z nejstarších strunných nástrojů lidstva a pochází z akkadské říše ve starověké Mezopotámii, která je nyní moderním Irákem.

 

Milovníci paintballu si přijdou na své v Battle Park Paintballing a milovníci pola zase v Ghantoot Polo & Racing Club. Projížďky na koni jsou možné v Abu Dhabi Equestrian Club. Že vám tyhle aktivity nic neříkají? A co třeba navštívit hvězdárnu Al Sadeem Observatory.

Abu Dhabi nezapomíná ani na vášnivé golfisty. Golfových klubů a hřišť tu najdete hned několik. Nejznámější je Abu Dhabi Golf Club (The Westin Abu Dhabi Golf Resort & Spa), Yas Links Abu Dhabi, Saadiyat Beach Golf Club, Abu Dhabi City Golf Club, Al Ghazal Golf Club.

 

Milovníci lodí a jachet by neměli vynechat návštěvu Yas Marina, Emirates Palace Marina, Al Bandar Marina, Abu Dhabi International Marine Sports Club, International Abu Dhabi Marina, Eastern Mangroves Marina, Ghantoot Marina & Resorts a Marsa al Bateen Marina. Pokud chcete zažít plavbu nebo večeři na tradiční nebo luxusní jachtě, rádi vám ji zajistíme.

 

Zajímavou plavbou je i Abu Dhabi Pearl Jouney, při které vám místní, kteří se zabývají perlovým průmyslem v Arabského zálivu, vysvětlí způsob lovu perel. Plavba se koná na tradiční lodi Jalboot – Dhow, na lodi posedíte na tradičních arabských polštářích, vychutnáte si místní arabskou kávu a datle a ještě k tomu vám místní členové posádky zazpívají tradiční emirátská písně o moři. Plavba začíná u hotelu Eastern Mangroves Hotel & Spa by Anantary a trvá přibližně 90 minut.

 

Děti zajisté ocení Murjan Splash Park, který se nachází v Khalifa Parku nedaleko Velké mešity, kde najdete spoustu vodní atrakcí. Suší odtud rozhodně neodejdete.

 

Pokud vaše děti milují zvířátka, nenechte si ujít návštěvu Emirates Park Zoo, kde najdete více jako 1 700 zvířat, např. bílé tygry, sibiřského medvěda, lvy, gepardy, zebry a další zvířata. Zoologická zahrada má speciální mlhový systém, který v areálu i přes parné léto vytváří snesitelné prostředí pro život zvířat.

 

V emirátu Abu Dhabi, je dále možné najít další zajímavá místa, jako je např. město budoucnosti Masdar City, které využívá pouze čistou energii. Město kombinuje staré arabské architektonické techniky s moderními technologiemi a je postaveno kolem velkého centrálního arabského aerodynamického tunelu, kterým  do města prochází chladný vánek, takže se tu můžete procházet i při vysokých letních teplotách. Masdar také využívá solární energii z panelů umístěných na jeho střechách a je tak největším fotovoltaickým zařízením na Středním východě. Ve městě jsou zakázány automobily a jako dopraví prostředky se tu používají malá elektrická bezpilotních vozidla. Ve městě pracuje více jak 1 000 osob a rozprostírá se kolem The Masdar Institute of Science and Technology (Masdarova institutu vědy a techniky), což je výzkumná univerzita věnovaná špičkovým řešením v oblasti energie a udržitelnosti. Nedaleko Masdar City, na Al Raha Beach, najdete restauraci Meylas s pravou emirátskou kuchyní.

Ostrovy Abu Dhabi: Yas Island, Saadiyat, Al Mariyah, Reem Island, Sir Bani Yas a Nurai

Až vás omrzí pevnina, můžete vyrazit na jeden z blízkých ostrovů. Pánové si zřejmě rádi zařádí ve Ferrari World  nebo na Yas Marina Cirucuit, které se nachází na ostrově Yas Island, jehož výstavba začala v roce 2006 a již o 3 roky déle, v roce 2009 zde byl otevřen již zmíněný Yas Marina Circuit, na kterém se konala Grand Prix Formule 1 (Velká cena Formule 1). Ultramoderní trať nabízí speciální zážitkové závodní jízdy nejenom pro profesionály, ale také pro obyčejné smrtelníky. Taková jízda závodním speciálem Aston Martin GT4 nebo ve Formuli 3000, no kdo z pánu by to nechtěl?! Máte-li o tyto aktivity zájem, neváhejte nás kontaktovat, rádi je pro vás zajistíme. Yas Marina Circuit dále nabízí různé programy jako je např. Yas Track Nights nebo možnosti výuky řízení závodních aut, kde je možné ve škole Yas Racing School získat závodní licenci. Každé úterý od 18:00 hod. je okruh zdarma otevřen pro veřejnost a můžete se tu například procházet, běhat, jezdit na kole atd. GoYAS se koná každou středu a je vyhrazena pouze ženám. Okruh je jedním z nejnavštěvovanějších a nejživějších míst v Abu Dhabi. Uprostřed okruhu se nachází luxusní futuristický hotel Yas hotel, aktuálně (2018) provozovaný hotelovou sítí Marriott. V zábavním parku Ferrari World najdeme kolem 20 různých atrakcí, z nichž jednou z nich je nejrychlejší horská dráha na světě (240 km/h) Formula Rossa. Na ostrově Yas se také nachází vodní park Yas Waterworld, který se rozprostírá na ploše 15 fotbalových hřišť. Ve vodním parku najdete 43 různých tobogánů a atrakcí, např. umělou vlnou vysokou 3 m a mnoho dalšího. Hned vedle vodního parku se nachází zábavní park Warner Bros. World™ Abu Dhabi.

 

Dokonalé, 18 jamkové golfové hřiště Yas Links, které je navržené známým architektem golfových hřišť Kylem Phillipsem, zajisté nenechá na pokoji milovníky golfu. Americký golfový časopis Golf Digest vyhlásil toho golfové hřiště mezi  25 nejlepších hřišť na světě. I shopaholičky si zde přijdou na své. Na ostrově se nachází aktuálně (2018) druhé největší nákupní centrum v celých Emirátech, a to Yas Mall. Až vás aktivity a nakupování unaví, můžete si odpočinout na místní Yas Beach, která je otevřena denně od 10:00 do 19:00 hod. Vstupné na pláž, v němž je započítáno lehátko a ručník, stojí v týdnu pro jednu dospělou osobu 50 AED, pro dítě od 8 do 16 let 25 AED, děti do 8 let mají vstupné zdarma. O víkendu si připlatíte, dospělí za 100 AED a děti od 8 do 16 let za 50 AED. Ženy mají v sobotu vstup za polovic. Hosté hotelu Crowne Plaza mají vstup na pláž zdarma. Máte-li zájem o návštěvu vodního parku a dalších atrakcí, vstupenky vám rádi zajistíme.

 

Až vás Yas Island omrzí, můžete vyzkoušet plavbu rychločlunem kolem Abu Dhabi nebo plavbu mangrovníkovými lagunami na kajaku. I tyto zážitky umíme zajistit. Anebo navštívit další z ostrovů.

 

Ostrov Saadiyat Island se rozkládá na 27 km2 a je vzdálen pouhých 7 min. jízdy autem od hlavního města Abu Dhabi. Milovníci umění si nesmí nechat ujít návštěvu galerie a muzea umění Louvre Abu Dhabi, které je pobočkou francouzského muzea Louvre. Budova galerie a muzea se rozkládá na ploše 9 200 m2 a je navržena věhlasným architektem, Francouzem Jeanem Nouvelem. Jedná se o nezapomenutelný zážitek. Na ostrově najdeme také kulturní centrum Manarat Al Saadiyat (v překladu znamená „místo osvícení“), s expozicí „The Saadiyat Story“, která návštěvníkům vypráví příběh o historii a kulturní vizi ostrova. V budoucnu by na ostrově mělo stát národní muzeum šejka Zayeda, a to Zayed National Museum. Jeho výstavba měla být započata v roce 2016 a dokončena v listopadu 2017, ale byla odložena. Ve výstavbě je také muzeum moderního umění Guggenheim Abu Dhabi. Pokud už vás z muzeí a galerií rozbolí nohy a potřebujete si nutně odpočinout, Saadiyat Beach Club je tou nejlepší volbou. Najdete tu bazén, posilovnu, fitness a welness programy, lázně, bazén, dětské hřiště, soukromé kabany (cabana) a lehátka na bílé písečné pláži. A pokud máte raději veřejné pláže, navštivte 400 metrů dlouhou Saadiyat Public Beach. K dispozici jsou lehátka, deštníky, ručníky, sprchy a koupelny, šatny se skříňkami a plavčík. U pláže je také dostatek parkovacích míst. Pláž je otevřena denně od 8:00 do 20:00 h.. Vstup pro dospělé stojí 25 AED a pro děti starší šesti let 15 AED. Na 9 kilometrů dlouhé pláži každoročně hnízdí i původní obyvatelé ostrova, a to mořské želvy druhu Hawksbill (Kareta pravá). Tyto karety jsou kriticky ohroženým druhem. V roce 2010 zahájila místní společnost Tourism Development & Investment Company konzervační program „Hawksbill Turtle Conservation Programme“, díky kterému se tu úspěšně vylíhlo již velké množství želviček a líhne se dál. Golfisté si přijdou na své v Saadiyat Beach Golf Club.

 

Al Maryah Island je nová, rozvíjející se obchodní a zábavní centrální čtvrť Abu Dhabi. Luxusní hotel Rosewood, který byl postaven na Sowwah Square, nabízí úžasný pohled na oceán. V jeho sousedství se nachází nákupní centrum The Galleria, ve kterém najdete kolem 130 nejznámějších světových značek. 

 

Reem Island je rezidenční a komerční část Abu Dhabi a je domovem jedné z architektonických památek Emirátů, a to věže Gate Towers. Na tomto ostrově byla v roce 2006 otevřena první mezinárodní univerzita Paris-Sorbonne University Abu Dhabi. Stala se tak první mezinárodní univerzitou v Perském zálivu.

 

Dalším ostrovem je Sir Bani Yas, na kterém se nachází přírodní park Arabian Wildlife Park, který zabírá více jak polovina ostrova a je domovem více jak 10 000 volně pobíhajících zvířat. Spatřit tu můžete velké množství Arabian Oryx (Přímorožec arabský), gazely, žirafy, hyeny a gepardy. Ubytovat se můžete třeba v luxusním resortu Desert Islands Resort & Spa by Anantara nebo v Danat Resort Jebel Dhanna. Oba resorty máme v nabídce.

 

Ostrov Nurai, který se nachází v nedotčených vodách Arabského zálivu na východ od pobřeží Abu Dhabi, pouhých deset minut jízdy lodí od Saadiyat Island. Ostrov je snadno dostupný ze všech hlavních turistických přístavů v SAE. Nurai je inspirovaný arabským výrazem „nur“, což znamená „světlo“. Ostrov Nurai je ideálním útočištěm pro ty, kteří hledají klid. Na ostrově se nachází luxusní 5* resort Zaya Nurai se soukromými vilkami, několik restaurací a obchodů s potravinami a nápoji. V případě, že byste rádi poobědvali nebo povečeřeli na tomto ostrově např. v restauracích Nurai's Terrace, Beach Burger, Latitude, Olive a Salare je nutné místa dopředu zarezervovat. Odměnou vám bude zdarma doprava na ostrov a zpět.

 

Chtěli byste vidět Abu Dhabi z ptačího pohledu, a to z balónu, hydroplánu nebo z helikoptéry? Neváhejte nás kontaktovat, i tento zážitek vám rádi zajistíme.

Qasr Al Sarab by Anantara, Abu Dhabi

Poušť, písečné duny Abu Dhabi a Liwa Oasis a Tel Moreeb

Až vás omrzí město Abu Dhabi a přilehlé ostrovy, vydejte se do pouště, zařádit si na písečných dunách na čtyřkolkách nebo v Off-Roadech, vyzkoušet tzv. Dune Bashing. Zkusit můžete také sandboarding nebo lyžovačku. Navštivte velbloudí farmu, zažijte jízdu na velbloudech, ochutnejte tradiční arabskou večeři pod dokonalým hvězdným nebem, prožijte nezapomenutelnou noc jako z Pohádky tisíce a jedné noci a brzy ráno si nenechte ujít fantastický východ slunce nad písečnými dunami. 

 

V poušti je překvapivě povoleno i kempování, které je poměrně levné. Zakoupení stanu, dvou spacáků a příslušného vybavení v místním hypermarketu vás vyjde levněji než průvodce. Pozor, nikdy ale do pouště nejezděte sami!

 

Jste-li velmi nenároční cestovatelé v oblasti Al Khazna, která se nachází cestou do města Al Ain, je možné přenocovat v pouštním kempu The Al Badeyah Desert Camp.

 

Já osobně bych volila komfortnější variantu, a to nedalekou vesnici v arabském stylu The Arabian Night’s Village,  která má pokoje s veškerým příslušenstvím. Nádherná vesnice v tradičním arabském stylu má dvě strážní věže, a to Zakher a Al Manhal, které nejsou jméno po rezidencích šejka Zayeda bin Al Nahyana. Najdeme tu 4 různé typy ubytování, klasické beduínské stany Bayt Al Shaaer, domky z palmového listí Bayt Al Bahar, pouštní domky Bayt Al Bar a Fort Tower Al Manha. Interiéry nabízí pohled do minulosti Abu Dhabi. Ve vesničce najdete dokonce i bazén. V restauraci Al Maqam (The Gathering Place) se za poslechu tradiční arabské hudby servíruje arabská i mezinárodních kuchyně. Místní centrum aktivit nabízí všechny výše zmíněné pouštní aktivity a zážitky. Pokud jste ubytování v Abu Dhabi, do této krásné vesničky můžete vyrazit na půldenní anebo celodenní výlet a po tradiční arabské večeři pod hvězdami se opět vrátit do vašeho hotelu ve městě. Tento výlet pro vás velmi rádi zajistíme.

 

Vydáte-li se dál od Abu Dhabi, a to na jihozápad, do regionu Al Gharbia, znám také jako Western Region, který byl v březnu 2017 oficiálně přejmenován na Al Dhafra Region, naskytne se nám možnost spatřit největší a nejvyšší písečné duny na světě. Al Dhafra tvoří více než dvě třetiny emirátu Abu Dhabi a táhne se až k moři. Najdete tu 100 km dlouhé pláže. Místní o této části Abu Dhabi s chutí říkají „Where the desert meets the sea“ v překladu „Tam, kde se poušť potkává s mořem.“

 

Hlavních důvodů, proč vyrazit do této pouště je hned 6. Prvním může být nádherná oáza Liwa Oasis, na jejíž samotném jihovýchodních okraji stojí druhý důvod, a to naprosto dokonalý luxusní resort Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara (Miraga Palace), postavený v typickém arabském stylu. Třetím z důvodů je The Rub al Khali (Empty Quarter), již zmíněná největší masa písku na světě. Čtvrtým důvodem jsou již výše zmíněné aktivity a zážitky, pátým důvodem Tel Moreeb, nejvyšší písečná duna na světě a šestým důvodem každoročně pořádané různé akce.

 

Dámy, pokud pány ukecáte na pobyt v resortu Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara, nezapomeňte se s ním za odměnu, cestou z města Abu Dhabi do oázy Liwa, zastavit v Emirates National Auto Museum, které se nachází pouze 45 km od města a kde najdete fascinující sbírku automobilů, přes 200 kousků, patřících šejkovi Hamadovi bin Hamdanovi Al Nahyanovi. Uvidíte tu různá terénní vozidla, klasické americké vozy, Mercedes Rainbow a také největší vozy na světě. Část sbírky byla představena ve slavném pořadu Top Gear televizní stanice BBC.

 

Liwa Oasis je obydlená oáza, historické město a brána do The Rub al Khali (Empty Quarter) nebo-li prázdné čtvrti. Navzdory tomu, že je Liwa vstupní branou do největší pouště na světě, je domovem velkých plantáží s více jak 100 000 stromy datlových palem. Tato oáza byla formálně uznána Organizací spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) jako vzácný ekosystém, významný jako úložiště genetických zdrojů, biodiverzity a kulturního dědictví. FAO Emiráty ocenila za aktivní úsilí o zachování oázy. Oáza byla také označena jako Globally Important Agricultural Heritage Systém (GIAHS) - Systém celosvětově významného zemědělského dědictví. V oáze Liwa se každoročně koná mnoho akcí a festivalů. Al Dhafrah Festival je určen milovníkům velbloudů, Liwa Date Festival milovníkům datlí, The Moreeb Hill Climb Event je pro milovníky motorismu a Al Gharbia pro milovníky vodních sportů.

 

Resort Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara, který je od Abu Dhabi vzdálen 200 km (asi 90 minut jízdy autem), je na mém seznamu „Must do“. Toto místo vážně vypadlo z Pohádky tisíce a jedné noci. Resort připomíná staré arabské město uprostřed oázy. Najdete tu veškeré příslušenství, 140 pokojů, 14 suite, 52 vilek s vlastním bazénem, restaurace a marocké lázně. Zažít tu můžete všechny zážitky a aktivity zmíněné výše nebo také sokolnickou a Sulaki (psí) show. Romantická večeře v poušti pod hvězdami může být opravdu krásná příležitost jak požádat svou drahou polovičku o ruku anebo perfektním místem pro líbánky. Osobně bych tu při mé návštěvě Emirátů alespoň jednu až tři noci strávila. V případě zájmu o dokonalou Pohádku tisíce a jedné noci nás neváhejte oslovit. Tento luxusní resort máme v nabídce naší cestovní kanceláře other way holiday.

 

The Rub al Khali (Empty Quarter) nebo prázdná čtvrť je, jak již bylo zmíněno, největší písečná masa na světě. Je to krajina neustále se měnících nekonečných dun. Poušť byla ve čtyřicátých a padesátých letech prozkoumána britským průzkumníkem Wilfredem Thesigerem a jeho emirátskými a ománskými společníky.

 

Tel Moreeb nebo jenom Moreeb je nejvyšší písečnou dunou na světě. Pyšní se výškou přes 300 metrů se sklonem 50 stupňů. Vrchol této duny