top of page
Elektrický proud, zásuvky, redukce, Maledivy

Maledivy: Elektrický proud, generátory, soláry, zásuvky a redukce

Na Maledivách neexistuje celostátní rozvod elektřiny, proto má každý ostrov, ať se jedná o obydlený ostrov nebo resort, svůj vlastní naftový generátor. Na některých ostrovech je konečně možné najít také fotovoltaické a solární panely. Elektrické zásuvky jsou na Maledivách britského typu a je k nim potřeba redukce. Některé ubytovací kapacity již mají zabudované multifunkční elektrické zásuvky, kam redukce potřeba nejsou. Vlastní redukcí ale rozhodně nic nezkazíte. 

Naftové generátory na Maledivách 

Jak už bylo zmíněno, na Maledivách má každý ostrov svůj vlastní naftový generátor. Na většině ostrovů je možné najít generátory dva, a to větší hlavní a menší záložní. Napětí se pohybuje v rozmezí 220 V až 240 V a občas kolísá. Speciálně pak na obydlených ostrovech a starých resortech, kde jsou starší generátory. 

Na obydlených ostrovech jsou elektrárny s generátory většinou vystavěné ve vesnici. V případě staré elektrárny, které se na Maledivách od roku 2015 postupně mění, může být z elektrárny slyšet pěkný hluk. Nové elektrárny se dnes již staví s protihlukovými stěnami a v neobydlených částech ostrovů.

Na resortech jsou elektrárny s generátory většinou vystavěné uprostřed ostrovů, a to tam, kde se nachází kompletní zázemí resortů a ubytování personálu. Některé luxusnější resorty mají zázemí pro personál oddělené v jedné části ostrova, kde není pěkná pláž anebo je zázemí vystavěné na samostatném ostrově. Na nových resortech se elektrárny s generátory automaticky staví s protihlukovými stěnami. 

Fotovoltaické a solární panely na Maledivách

Na vybraných obydlených ostrovech je dnes již možné najít fotovoltaické a solární panely, jejichž trend od roku 2015 roste. Pevně věřím, že jich tu do budoucna hodně přibude.

 

Některé resorty jsou z 50 % až 100 % napájeny fotovoltaikami nebo solárními panely již dlouho. Perfektní příklad a trend udávají například mé oblíbené eko resorty Soneva Fushi, Soneva Jani, Gili Lankanfushi, Six Senses Laamu, Patina Maldives nebo luxusní resort Kudadoo Maldives Private Island, který je solárními panely napájen na 100 %. Na luxusním resortu Patina Maldives mají solární panely i na buggynách.

Elektrické zásuvky a redukce na Maledivách

Elektrické zásuvky jsou na Maledivách britského typu a je k nim potřeba redukce. Většinou jsou redukce k dispozici na recepci nebo na pokoji zdarma nebo na recepci za menší úplatu od 1 USD do 5 USD. Vlastní redukcí rozhodně nic nepokazíte.

 

Některé nové resorty, hotely i penziony již mají zásuvky takového typu, že do nich strčíte i naše dvoukolíkové zástrčky nebo USB kabely.

Trik, jak na zásuvky britského typu na Maledivách, když nemáte redukci

My v other way holiday máme na zásuvky britského typu trik, který je prověřen letitou praxí. Postačí vám pomerančové dřívko na manikúru, tenká tvrdší plastová tyčka anebo manikúrové nůžky. Jednoduše vypnete zásuvku do polohy OFF, zasunete konec dvoukolíkové zástrčky do zásuvky, do vrchní dírky vsunete pomerančové dřívko nebo plastovou tyčku, jde to i s klíčem, maličko s předmětem v horní dírce zakverláte, tím uvolníte pojistku a rázem je zástrčka v zásuvce. Poté tento komponent vyjmete, zapnete do polohy ON a už to "frčí." Tento způsob je na vlastí nebezpečí. Když se zabijete nebo něco rozbijete, riziko nesete sami. Raději si kupte redukci.  

© Informace a fotografie použité na této stránce o elektrickém proudu a zásuvkách

Informace použité na této stránce o elektrickém proudu na Maledivách, generátorech, elektrických zásuvkách, fotovoltaikách a solárních panelech pochází z mé vlastní zkušenosti v tomto tropickém ráji, které tu čerpám již od roku 2009. Pár detailů pochází od resortů. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mého života a pobytů na Maledivách, jež fotím od roku 2009.

bottom of page