Mini cestovní průvodce Maledivami

Cestovní průvodce Maledivami a všeobecné informace o tomto tropickém ráji. Vše, co potřebujete vědět o cestovních dokladech, vízech, co je odletová taxa, jaké potřebujete očkování, jakou měnu, jak se na ostrovy dopravit, vše o elektřině a zásuvkách a další důležité informace. Oficiální informace a postřehy z mé vlastní zkušenosti od roku 2009 až do současnosti.

Základní fakta o Maledivách

Oficiální název: Maledivská republika

Poloha: Indický oceán, severozápadně od Srí Lanky. Souřadnice: 3°12′ s. š., 73°13′12″ v. d.

Rozloha: 90 000 km2, ze kterých tvoří ostrovy jen "1%", asi 298 km2. 

20 atolů administrativně a 26 přírodních. Atoly jsou něco jako byly naše kraje. Každý atol má své "krajské město".

Počet ostrovů: 1 196 už dnes není pravdou. Od roku 2015 na Maledivách začaly vznikat umělé ostrovy s resorty. Přesný počet ostrovů je dnes nemožné stanovit. Počet obydlených ostrovů: 199. Počet resortů: cca 145 v roce 2020. V budoucnu jich zase pár přibude.

Administrativně správní členění: hlavní město a další velká města

Hlavní město: Male’. Další velká města: Kulhudhuffushi, Naifaru, Thinadhoo (Gaafu Dhaal).

Populace: 441 882 po sčítání lidu v roce 2018. V roce 2020 by počet obyvatel mě vzrůst na 540 540.

Náboženství: Islám (Sunnité)

Bezpečnost: Maledivy jsou bezpečnou zemí. V hlavním městě Male maximálně narazíte na kapsáře. Od roku 2009 jsem osobně žádného nepotkala, ale chraňte si své věci, tak jako všude, kam cestujete. Nic nenechávejte bez dozoru, a to hlavně na pláži. Vaše cennosti se tak nemusí ani tak líbit místním, ale třeba i jiným turistům. Pokud víte, že budete trávit dovolenou na lokálních ostrovech a budete cestovat přes hlavní město Male', zjistěte si podrobnosti o politické situaci. V případě demonstrací, které souvisí s politikou a většinou se konají v pátek, kdy mají Maledivci volno, se vyvarujte míst se zvýšeným počtem lidí, např. větší hloučky lidí, protestní pochody atd. Čerstvé informace jakémkoliv nestandardním dění, které by ohrožovalo cestovní ruch, vždy naleznete na našem webu na stránce MALEDIVY AKTUÁLNĚ. Mě osobně se na Maledivách, kromě nervů, zatím nic neztratilo. A to ani v případě, když jsem nechala odemčený pokoj na penzionu. Je ale pravdou, že dvoji naši klienti už zloděje naháněli. Maledivské noviny čtu denně a zločiny jsou stejné jako u nás. Ukradené auto nebo motorka, kapesní krádeže, přepadení, občas někoho chytí s drogami, sem tam i vražda nebo sebevražda a hrátky politiků v parlamentu nebo před ním. V pohodě jsem také přežila již druhý stav "State of Emergency" (Výjimečný stav) a do demonstrace a pochodu už jsem se v Male' také dostala. Nic se mě nestalo, ale každopádně je lepší se tomu vyhnout velkým obloukem a být opatrný. Maledivci razí heslo: "Turista je vždy v bezbečí!" Přežít se mi tu podařilo i pandemii koronaviru SARS-CoV-2 a jím způsobené onemocnění COVID-19.

Etiketa: Na Maledivách je přísně zakázán nudismus a plavky jsou akceptovány pouze v plážových resortech, na obydlených ostrovech na speciálních bikini plážích určených pro turisty, na neobydlených ostrovech a na sand bancích, tzv. písečných mělčinách. Na veřejnosti je pro ženu nezbytné mít sukni zakrývající alespoň stehna a triko s krátkým rukávem bez výstřihu. V podstatě cokoliv, co  neodhaluje prsa a ramena. Ani muži by na veřejnosti neměli chodit s odhalenou hrudí. Při vstupu do mešity se musí každý zout, vstup je povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a dlouhém rukávu. Moje postřehy: Občas potkáte místní slečnu v minisukni a vyzývavém tričku, místy ženu, které koukají jen oči a je celá zahalená. Líbání a jiný kontakt, je zde také zakázán. Například v Emirátech, pokud si dáte byť jen letmou pusu a chytnete se za ruku, jdete hned do vězení. Maledivci jsou v tomto dost evropští a ne tak striktní, letmý polibek a držení se při procházce za ruku nikoho nepobouří, sami místní to dělají

Zakázáno: Nudismus, dovoz alkoholu a jeho konzumace na obydlených lokálních ostrovech, stanování a kempování.

Úřední jazyk: Dhivehi (Maledivština). Angličtina je používána vládními úředníky, obchodníky nebo těmi, co pracuji v cestovním ruchu. Základy zná skoro každý. Mnoho Maledivců mluví také italsky, bangladéšsky, rozumí také sinhálštině a hindštině.  

​Měna: maledivské rufie (MRF, MVR or RF), americké dolary (USD). ​Pevný kurz: 1 USD = 15,42 MVR.

Ceny: V resortech jsou ceny poměrně vysoké. Pivo vyjde od 3,50 do 8 USD, koktejly od 6 USD, láhev vína od 25 do 100 USD (500 USD) a lahev minerální vody od 2,50 USD. Večeře v resortu, mimo normální jídelníček vyjde od 25 USD, bez nápojů. V hlavním městě Male' a ostatních lokálních ostrovech stojí jídlo jako u nás v ČR a někde i méně. KOMPLETNÍ CENY NA MALEDIVÁCH.

Časový posun: zimní čas +4 hodiny, letní čas +3 hodiny. Některé resorty mají ještě o 1 nebo 2 hodiny více. Vedení resortů se svým hostům snaží prodloužit den. DETAILNĚ O ČASOVÉM POSUNU NA MALEDIVÁCH.

Kuchyně: maledivská, indická, srílanská a mezinárodní. DETAILNĚ O MALEDIVSKÉ KUCHYNI A STRAVOVÁNÍ

Průmysl: Cestovní ruch a rybolov. Nově také stavařina aneb stavební průmysl.

Elektrický proud: 240 Voltů. Celostátní rozvod elektřiny neexistuje, proto má každý ostrov svůj vlastní generátor. Napětí je v rozmezí 220 V - 240 V. Zástrčky jsou britského typu, je k nim tedy potřeba redukce. Většinou jsou redukce k dispozici na recepci nebo na pokoji, ale vlastní redukcí nic nepokazíte. ELEKTRICKÝ PROUD, ZÁSUVKY A REDUKCE NA MALEDIVÁCH.

Doprava: Mezi ostrovy se lze dopravit pomocí hydroplánu, pro větší vzdálenosti se používají malá letadla a mezi sousedními ostrovy se přejíždí rychločluny - speed boat nebo klasickou lodí - ferry. Po hlavním městě se dá pohybovat pěšky, protože je poměrně malé. Jízda taxíkem zde stojí 10 MVR nebo 1 USD, a to při jakékoli vzdálenosti. Místní taxikáři mají opravdu nervy ze železa, někdy jsem nechápala, jak se tak velké auto může dostat do tak malé uličky, občas mě to připomnělo scénu z Harryho Pottera, jak se tam ten autobus smrštil mezi dvě auta... :-D Kompletní informace se dočtete při pečlivém zkoumání mého webu. VŠE O DOPRAVĚ NA MALEDIVÁCH.

Telefonování a roaming: Roaming na Maledivách zajišťují pro O2, Vodafone a T-Mobile dva tamní operátoři (Dhiraagu a Ooredoo (Wataniya)). Můžete si koupit i místní sim kartu, kterou zakoupíte v příletové hale na letišti, vpravo. V obchodech mají turistické balíčky. Ceny jsou proměnlivé. Simka stojí od 8 USD. SMS z Malediv do Čech s českou simkou stojí kolem 10 Kč a volání, 1 minuta kolem 30 Kč, když si koupíte maledivskou, vyjde SMS na necelé 4 Kč a volání okolo 10 Kč. Operátor Ooredoo má nejvýhodnější balíčky a také nejrychlejší internet. K zakoupení sim karty potřebujete pouze pas, zaregistrují si Vás. Předvolba: +960. 

Počasí aneb kdy vyrazit: nejlepší doba je od druhé poloviny listopadu do konce dubna, nejlepší měsíce jsou únor, březen první polovina dubna. DETAILNÍ INFORMACE O POČASÍ NA MALEDIVÁCH.

Volný den (víkend): pátek - oficiálně, sobota - neoficiálně, ale já mám pocit, že mají volno 365 dní v roce a když je přestupný rok, tak 366.​

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba: Během Ramadánu počítejte se změnami, které se dějí doslova z minuty na minutu. Oficiální pracovní týden ve státním sektoru je od neděle do čtvrtka 7.30 - 14.30. Pro většinu soukromého sektoru je pracovní doba 9.00 - 17.00 s tím, že v sobotu se pracuje půl dne. Víkendem je myšlen pátek a sobota. Obchody jsou otevřené pořád s výjimkou "prayer time", času modliteb, který se liší.

Očkování: Není potřeba žádné očkování, pokud jste před tím nenavštívili země s výskytem žluté zimnice. Samozřejmě by každý měl dbát na povinná očkování jako je tetanovka a podobně. Já osobně na Maledivách trávím průměrně 6 měsíců v roce, stravuji se s místními i v malých bistrech a mám pouze tetanovku. Žádné další očkování nemám a nic kromě rýmy a kašle z klimatizace, jsem na Maledivách nechytila. V případě podezření na tropickou nemoc doporučujeme obrátit se na specializované kliniky. V Praze na Bulovku a v Brně na MUDr. StrakrleDETAILNÍ INFORMACE O NEMOCECH A OČKOVÁNÍ NA MALEDIVÁCH.

Zdravotní péče: Nebývala, ale od roku 2018, kdy byla na ostrově Hulhumale sousedícím s mezinárodním letištěm Male. otevřena soukromá a na místní poměry velmi luxusní nemocnice Tree Top, už je na docela dobré úrovni. 

Tree Top Hospital (Soukromá, moderní a luxusní klinika / nemocnice), Hulhumale, telefon: +960 335 16 10

ADK Private Hospital (Nemocnice / soukromá klinika), Male', telefon: +960 313 533

AMDC Clinic (Soukromá klinika), Male', telefon: +960 325 979

Indira Gandhi Memorial Hospital (Hlavní a státní nemocnice - nebrat)​

CESTOVÁNÍ NA MALEDIVY V TĚHOTENSTVÍ NEBO S MALÝMI DĚTMI.

Před cestou na Maledivy je dobré si pořídit barevné kopie všech vašich dokladů (Pas, OP, ŘP), včetně itineráře a vzít si je, společně s několika vašimi dokladovými fotografiemi s sebou, nikdy nevíte, kdy se budou hodit. I svým nejbližším nechte v úschově kopie vašich dokladů, váš itinerář, nahlaste jim jména hotelů a kontakty na hotely, kde budete ubytováni. Napište jim občas zprávu nebo e-mail, že jste v pořádku.

Turistické vízum se uděluje pro všechny národnosti, na letišti, při příletu na Maledivy. To znamená, že se předem o vízum nežádá. Turistické vízum je uděleno na 30 dní, a to zdarma. K udělení víza je potřeba mít s sebou platný cestovní pas (platný minimální půl roku po návratu z destinace), zpáteční letenku, dostatek finančních prostředků, to znamená 100 USD jako základ + dalších 50 USD na den, na uhrazení nákladů při pobytu v zemi nebo rezervaci (voucher) od cestovní agentury nebo kanceláře, hotelu či resortu, kde hodláte trávit dovolenou a vyplněnou registrační kartu, kterou dostanete v letadle (pokud jim v letadle dojdou, tak na letišti), na jejímž základě vízum dostanete. Na turistické vízum nesmíte být zaměstnaný. Hrozí trvalé vyhoštění ze země. Registrační karta je v anglickém jazyce a je pro potřeby imigračního úřadu na Maledivách. Vyplňují ze zde údaje jako jméno, adresa trvalého pobytu, národnost, datum narození, číslo pasu, místo pobytu atd. Od roku 2017 má kartu už jen Arrival Card. Departure byla zrušena. DETAILNÍ INFORMACE O TURISTICKÝCH VÍZECH A ARRIVAL CARD.

Věrnostní program Maldives Border Miles Loyalty Program.

Celní předpisy: Dovoz: Zakázáno je dovážet narkotika, alkohol a pornografický materiál, produkty z vepřového masa, symboly jiných náboženství. Hrozí vysoké sankce. Vývoz: Zakázáno je vyvážet korály a ostatní úlovky z mořského dna. Maličké mušličky a úlomek korálu, max. do 5 cm a hrstku písku celníci tolerují. Různé nádobky, suvenýry s pískem a podobně se dají zakoupit v obchodech kolem 1 - 2 USD. CELNÍ PŘEDPISY A VŠE ZAKÁZANÉ.

Odletová taxa: Mnoho médií psalo o odletové taxe, která by měla být platná od 1. 1. 2012, v ceně 25 USD (na některých oficiálních stránkách je uváděno jen 12 USD) na osobu. Daň by se měla platit na letišti v Male', a to buď v hotovosti nebo kartou a je povinná pro všechny kromě nezletilých. Na platbu dostane každý jednotlivec jak potvrzující ústřižek o zaplacení pro sebe, tak i do boarding passu. Tato odletová taxa nikdy nebyla zavedena a letištní taxi jsou zahrnuty v ceně letenek již při jejich koupi. Na Maledivách se ale vše mění doslova z hodiny na hodinu, pro jistotu si těch "posledních" 25 USD schovejte. 

Ročně Maledivy navštíví kolem jednoho a půl až dvou milionů turistů z celého světa. Z ČR průměrně 10 000 a z SK kolem 5 000 cestovatelů.

Důležitá telefonní čísla: Pohotovost 102, Hasiči 118, Policie 119. Telefonní čísla na delegáty a další kontakty poskytujeme pouze našim klientům.

 • FB other way holiday
 • FB other way holidays
 • FB Lucie Mohelníková
 • Instagram other way holiday
 • Instagram other way holidays
 • Flickr other way holiday
 • LinkedIn Lucie Mohelníková
 • LinkedIn other way holiday
 • Twitter other way holiday
 • TikTok other way holiday
 • YouTube other way holiday
Maledivy levně i luxusně, s námi můžete obojí! 

Chcete-li zůstat v obraze a vědět o všem, co se kde na Maledivách šustne, sledujte naše facebookové stránky Maledivy by other way holiday anebo Maledivy a spol. by OWH v případě zájmu o kombinaci Malediv a Srí Lanky, stopu v Dubaji nebo jen tak z lásky k cestování.

Novinky a speciální nabídky dovolené na Maledivách nebo s možností kombinace se Srí Lankou? Nebojte, nejsme spamaři. Max. 3x měsíčně nebo méně. Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů!

Rychlý kontakt

Česká republika / Czechia

Cestovní kancelář a cestovní agentura other way holiday  

Telefon | Viber | WhatsApp: +420 603 495 565

E-mail: rezervace@owh.cz a reservation@otherwayholiday.com

Provozní doba

Pondělí - Sobota: 09:00 do 19:00 h. SEČ

Neděle: Pouze pro VIP