Maledivy, to je můj malý ráj, který je dosažitelný skoro pro každého

Když se řekne "Maledivy", na někoho toto slůvko působí až magicky, okamžitě si představí azurové moře, bílé pláže, palmy a domečky na vodě, ale ony nejsou jenom to. Pro někoho jsou Maledivy místem, kam se nikdy nepodívá, pro někoho místo, kde alespoň jednou byl, pro někoho místo, kam jezdí pravidelně rok co rok nebo několikrát ročně a pro někoho, zcela výjimečně, jsou Maledivy druhým domovem, tak jako pro mě.

Můj malý ráj, moje Maledivy

Maledivy se nachází v Indickém oceánu severozápadně od Srí Lanky a leží na rovníku. Rozkládají se na více jak 90 000 km2, a to ve dvou řadách atolů, které vznikly sopečnou činností, kterými rovník, mezi atoly Suvadiva a Addu, prochází. 99% Malediv se skládá z moře, a to jedno "procento" tvoří 1196 nádherných korálových ostrovů, které jsou seskupeny do 26 přírodních atolů administrativně do 20 atolů, a to Haa Alifu, Shaviyani, Noonu, Raa, Baa, Lhaviyani, Kaafu, Alifu Alifu, Alifu Dhaalu, Vaavu, Meemu, Faafu, Dhaalu, Thaa, Laamu, Gaafu Alifu, Gaafu Dhaalu, Fuvahmulah (Gnaviyani) a Seenu (Addu).

 

Maledivy jsou muslimskou zemí, ale původně byly buddhistickou a právě díky buddhistickým kořenům a vlivem západních turistů zde není Islám tak striktní jako v jiných muslimských zemích. Pokud by Maledivy byly radikální a nebezpečné, ročně by je nenavštěvovalo půldruhého milionu turistů.

Dovolená na resortu, na obydleném lokálním ostrově nebo na lodi

Dovolená se dá v tomto tropickém ráji strávit hned několika způsoby, a to na resortu, na obydleném lokálním ostrově, na lodi a nebo hned kombinací všech nebo některých těchto způsobů.

Dokonalá dovolená na resortech

Na Maledivách znamená slovo resort "Jeden ostrov, jeden hotelový komplex", a to znamená, že je zde ubytování, několik restaurací s místní i mezinárodní kuchyní, kavárny a bary s alkoholem, potápěčské centrum, centrum vodních sportů, lékař, na některých i dětská hřiště a pouze pár maličkých obchodů se suvenýry. Nelze zde koupit nic jiného, než suvenýry a opalovací krém. 

 

Resort má vždy několik typů pokojů a ubytování, od plážových vil/bungalovů, přes vily v zahradě/uvnitř ostrova a nebo vodní vily – „domečky na kůlech“. Ceny čehokoliv jsou zde poměrně vysoké.

 

Osobně jsem procestovala hned několik resortů, a to jak obyčejných, tak luxusních. Jedním z mých nejoblíbenějších resortů je Soneva Fushi na nádherném Baa atolu, na který se dnes podrobněji zaměřím.

 

Tento resort je postaven v přírodním stylu a budete si v něm připadat jako Robinson Crusoe. Resort razí heslo „No news, no shoes“ a velice dbá na to, abyste si v něm odpočinuli a zrelaxovali. Je to jeden z mála resortů, který velmi pečuje o ekologii a recyklaci všeho a to především skleněných lahví ze širokého okolí. Na ostrově se nachází sklárna, kde více než rok působili i čeští umělečtí skláři.

 

Vše je doplněno naprosto dokonalou kuchyní s velkou hromadou čerstvých ryb, mořských plodů a denně čerstvé zeleniny, která se na ostrově pěstuje. Pokud se chcete ztratit někam, kde chcete na vše zapomenout a výborně si pochutnat, tento ostrov doporučuji.

 

Tento ztracený ráj si oblíbila i jedna známá česká zpěvačka. Shodou okolností jsem v době mé návštěvy měla stejného butlera – Mr. Friday (Irfan) jako právě ona. Velkou náhodou je Irfan synovec mého nejlepšího obchodního partnera. Tuto informaci jsem se dozvěděla až později.

Dovolená mezi místními

Lokální ostrov je obydlený ostrov neboli rybářská vesnice, kde žijí místní obyvatelé. Nejsou to luxusní resorty. Je to levnější verze dovolené mezi místními obyvateli, ale především také zážitková. Uvidíte běžný maledivský život. Na ostrovech naleznete skoro vše, stejně tak, jako na vesnicích u nás. Např. obchody, restaurace, bistra, obojí bez alkoholu, dětská hřiště, lékaře a další.

 

Tento druh cestování volí Ti, kteří chtějí poznat místní kulturu a zažít něco jiného, než jen pobyt na resortu. Nejedná se vždy pouze o cestovatele, kteří na resort nemají peníze. Lokální ostrovy navštěvují a také kombinují pobyty s resorty cestovatelé, jak nízkorozpočtoví, tak Ti bohatší. Kombinací tak poznáte dva světy. Cestování po lokálních ostrovech je povoleno teprve od prosince 2009. V lednu 2010 byl otevřen první registrovaný penzion a to na ostrově Maafushi. Dříve byla tato forma cestování a pobytu zakázána. S povolením přišly velké změny a ostrovy se, některé k lepšímu a některé k horšímu, velice rychle mění i nadále.

 

Obydlené ostrovy na rozdíl od resortů, kde je povolené skoro vše kromě nudismu, mají pár pravidel. Prvním z nich je, že se zde nesmí pít alkohol a ani ho dovážet, proto razíme heslo „Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!". Druhým, že se v plavkách (bikinách) můžete koupat pouze na plážích vyhrazených speciálně pro turisty, tzv. bikini pláže a třetím, že více musíte dbát na vhodné oblečení, když se pohybujete mezi místními. Pokud Vám tato tři omezení nevadí, zažijete zde krásnou, jak pobytovou, tak poznávací dovolenou.

 

K jedněm z nejhezčích obydlených lokálních ostrovů a mých oblíbených, které jsou dostupné lodí, patří Fehendhoo (Baa atol), Thinadhoo (Vaavu atol), Dhigurah (Alif Dhaal), Omadhoo (Alif Dhaal), Feridhoo (severní Ari Atol), Thoddoo (Alif Alif atol) a Ukulhas (severní Ari atol). Krásných ostrovů je opravdu spousty. Je jasné, že ty hezčí a méně obydlené a méně přeplněné turisty, jsou dál od hlavního města Male.

 

Já osobně jsem si vybrala ostrov Fehendhoo na Baa atolu, který se nestal jenom mým domovem, ale také domovem mantám a žraloku obrovskému. S těmito mořskými stvořeními se můžete setkat na známém korálovém útesu a v laguně Hanifaru Bay u ostrova Dharavandhoo.

 

Celá oblast Baa atolu je jako jediná z Malediv zapsána na seznamu UNESCO a je chráněna. Tento atol je jedním z nejlepších na potápění, šnorchlování i rybolov.

 

Najdete tu jedny z nejkrásnějších potápěčských a šnorchlařských lokací s výskytem různých druhů mořských živočichů. Setkáte se zde s velkým množstvím ryb, želv, žraloků, včetně kladivouna, několika druhy rejnoků, žraloka obrovského, ale především s největší koncentrací mant v celém tropickém ráji. Nedaleko ostrova Fehendhoo je potopen starý pirátský vrak.

 

Náš ostrov Fehendhoo s pouhou stovkou obyvatel, kde snad již brzy otevřeme náš vlastní penzion Atholhu Residence, který je inspirován resortem Soneva Fushi, se nachází pouhých 30 minut lodí od již zmíněného korálové útesu Hanifaru Bay. Sezóna na manty zde začíná v květnu a končí v listopadu.

 

V tuto dobu je okolí našeho ostrova vhodné také pro milovníky kiteboardingu (kitesurfingu). Od prosince do dubna je zase vhodná doba pro rybáře a relax na pláži. Náš ostrov a lokalita se tak, jako jedna z mála maledivských, dá využívat celoročně. 

Na Maledivách se rozhodně nudit nebudete

​Ať jste na resortu nebo na obydleném ostrově, nudit se rozhodně nebudete. Na výběr je zde z velkého množství výletů a aktivit.

 

A pokud se na Maledivy bojíte cestovat, protože máte strach, že se nedomluvíte, zkrátka neumíte anglicky, tak se bát nemusíte, na vybraných ostrovech jsou non-stop k dispozici česky i slovensky hovořící delegáti anebo můžete cestovat se mnou na jeden z pečlivě sestavených a vybraných okruhů.

 

Teď už vám jenom zbývá rozbít prasátko, napsat nám, nechat si od nás sestavit vaši dovolenou snů a vyrazit za námi...

Maledivy a vše o nich
Vše o Maledivách aneb kompletní informace o mém malém tropickém ráji.
Speciální nabídky dovolené
Speciální nabídky ubytování, dalších služeb a naše zájezdy.
Poptávka dovolené
Poptávka dovolené dle přání a vašich finančních možností.
Show More
  • other way holiday
  • other way holidays
  • Lucie Mohelníková
  • other way holiday
  • other way holidays
  • other way holiday
  • Lucie Mohelníková
  • other way holiday
  • other way holiday
  • other way holiday
Maledivy levně i luxusně, s námi můžete obojí! 

Chcete-li zůstat v obraze a vědět o všem, co se kde na Maledivách šustne, sledujte naše facebookové stránky Maledivy by other way holiday anebo Maledivy a spol. by OWH v případě zájmu o kombinaci Malediv a Srí Lanky, stopu v Dubaji nebo jen tak z lásky k cestování.

Novinky a speciální nabídky dovolené na Maledivách nebo s možností kombinace se Srí Lankou? Nebojte, nejsme spamaři. Max. 3x měsíčně nebo méně. Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů!

Rychlý kontakt

Česká republika / Czechia

Cestovní kancelář a cestovní agentura other way holiday  

Telefon | Viber | WhatsApp: +420 603 495 565

E-mail: rezervace@owh.cz a reservation@otherwayholiday.com

Provozní doba

Pondělí - Sobota: 09:00 do 19:00 h. SEČ

Neděle: Pouze pro VIP