top of page
Obydlené lokální ostrovy, Maledivy.jpg

Maledivy: Obydlené lokální ostrovy

Lokální ostrov nebo obydlený lokální ostrov na Maledivách je ostrov, kde žijí domorodci, tedy Maledivci, a pár dalších národností většinou z jiných asijských destinací. Některé ostrovy mají status rybářských ostrovů, některé farmářských ostrovů, a na některých jsou loděnice, což znamená, že na některých žije mnoho rybářů, na některých se farmaří, a na některých se zase opravují a staví lodě. Tyto obydlené ostrovy jsou vesnice či městečka jako kdekoliv jinde na světě, která většinou mají alespoň základní občanskou vybavenost. Na obydlených ostrovech je možné se ubytovat v penzionech a hotelech a hotelech resortního typu.

Poprvé jsem obydlené ostrovy navštívila v prosinci 2009. Náš česko-maledivský tým procestoval všechny obydlené ostrovy, a to 199 plus 1, který dnes již neexistuje. Ostrovy známe velice dobře a víme, které jsou perfektní pro Vaši perfektní dovolenou, a které ne. Ostrovy se bohužel mění raketovou rychlostí a většina z obydlených ostrovů, na kterých funguje cestovní ruch, již nejsou vhodné pro pohodovou dovolenou. Každopádně to, jak znám, a zažila jsem obydlené ostrovy a místní já, už nikdy nikdo nezažije...

Počátek turismu na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Strávit dovolenou na obydleném lokálním ostrově je povoleno od prosince 2009. Dříve bylo cestování po lokálních ostrovech zakázané a ostrovy se mohly navštěvovat pouze na povolení, které bylo zpoplatněné, a které udělovala vláda pouze filmařům, fotografům či různým výpravám. Dostat povolení nebylo vůbec jednoduché. Dále bylo povoleno navštívit lokální ostrovy jako zpoplatněnou exkurzi z resortu, což jsem v prosinci 2009 využila i já. První registrovaný penzion, místo něhož dnes stojí 10 patrový hotel, byl otevřen v lednu 2010 na ostrově Maafushi, který už je dnes přeplněná, a stalo se z něho další město. Mnoho místních své domy a pozemky prodalo a odstěhovali se na jiné ostrovy nebo do zahraničí. ROZDÍL MEZI OBYDLENÝM OSTROVEM, RESORTEM A SAFARI LODÍ

HomeStay turismus na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Se šíleným nápadem obnovy HomeStay cestovního ruchu přišel v roce 2021 ministr cestovního ruchu Dr. Abdulla Mausoom. Koncept HomeStay si na Maledivách po mých zkušenostech, které na obydlených ostrovech čerpám již od roku 2009, opravdu nedokážu představit. Mnoho místních žije v naprosté chudobě a ve špatných hygienických podmínkách i návycích. Ten, kdo žije dobře, na obydlených ostrovech vlastní buď rodinný penzion nebo menší hotel, a to znamená, že tady HomeStay postrádá smysl. Od roku 2011 jsem na Maledivách na vlastní kůži zažila opravdu neskutečně velké množství "HomeStay pobytů", v době, kdy jsem měla maledivské přítele, a věřte mi, že takhle dovolenou opravdu trávit nechcete! HomeStay byl trendy kdysi dávno, např. v roce 1983, kdy na obydlených ostrovech neexistovali žádné penziony a ani hotely. Tehdejší vláda HomeStay později zakázala a dobře věděla proč. Znovuspuštění HomeStay proběhlo 1. ledna 2022 na obydleném ostrově Dhiggaru na Meemu atolu, což mi opět postrádá smysl, protože HomeStay je dobré tak maximálně pro místní nebo opravdové batůžkáře, kteří rozhodně nechtějí utrácet za dopravu až na Meemu atol. HomeStay dovolenou na Maledivách nepodporujeme a ani podporovat nebudeme! 

Občanská vybavenost obydlených lokálních ostrovů na Maledivách

Na obydlených ostrovech najdete v podstatě všechno, co ve většině vesnicích, počínaje obchody s potravinami, smíšeným zbožím, něco jako "naše" asijské večerky, bistra, kavárny, restaurace, nemocnice, zdravotní střediska, ošetřovny, lékárny, policejní stanice, obchody s oblečením, obchody se suvenýry, konče bankou a bankomaty. Na ostrovech, kde funguje cestovní ruch jsou penziony a hotely. ​Ceny v restauracích na lokálních ostrovech a v obchodech jsou podobné jako ceny v Praze. ​Pokud strávíte dovolenou na lokálním ostrově, podporujete tím místní, ostrovní ekonomiku. Často tu někteří lidé spoléhají jen na to, co uloví, aby se vůbec najedli. ​Pokud strávíte dovolenou na resortu, z velké části podporujete ohromné mezinárodní hotelové řetězce a společnosti, ze kterých má příjem pouze maledivská vláda. Na obydlené ostrovy mimo hlavního města Male nebo přilehlého Hulhumale či Villingili na severním Male atolu se tyto peníze vůbec nedostanou.​

Fodhdhoo, Bikini Beach, plážové vilky Sabba Beach Villas, Noonu atol, Maledivy

Pravidla chování na obydleném lokálním ostrově na Maledivách

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivci muslimové, jsou na lokálním ostrově tři pravidla, a to:

 

1. Zákaz požívání alkoholu, který nikde na lokálním obydleném ostrově nekoupíte, proto také heslo: "Pravé Maledivy, dovolená bez kocoviny!" Opravdu to má spoustu výhod. Alkohol si můžete dát na resortu (pouze vybrané), kam se můžete v rámci výletu nebo exkurze podívat anebo také na safari lodi a dále na sandbank, picnic (BBQ) ostrovech a neobydlených ostrovech. Pokud se ale opijete, nepustí vás na lokální ostrov zpátky a budete muset zůstat tam, kde jste se opili, do té doby, dokud nevystřízlivíte. Pokud jste na denní návštěvě resortu, tak to znamená koupit si drahý pokoj na jednu noc. Ale, to by nebyli Maledivci, aby něco ke spokojenosti turistů nevymysleli. U mnoha obydlených ostrovů nyní trvale kotví safari lodě, které mají licence na alkohol, a turisté si tak během pobytu na obydlených ostrovech sem tam nějakou sklenku dopřát mohou. Ceny alkoholu jsou stejné jako na resortech. 

 

2. Zákaz nošení sexy oblečení, tzn. neodhalovat ramena. Tričko s krátkým rukávem a sukně nebo kraťasy ke kolenům jsou OK. Cokoliv s krátkým rukávem, bez hlubokého výstřihu v délce ke kolenům je fajn. Spousta cizinců toto pravidlo nerespektuje. Na některých ostrovech jsou na to Maledivci už sice zvyklí, a na některých proti tomu opravdu hodně bojují. Upřímně, když někdo přijede na dovolenou k nám, taky chceme, aby se choval podle našich pravidel.

3. Zákaz koupání v bikinách na pláži na obydleném lokálním ostrově tam, kde pláž není vyhrazená pro turisty a nenachází se tam tzv. bikini pláž. Na pláže, které nejsou vyhrazeny pro turisty je perfektní mít tričko z mikrovlákna nebo tričko na surf, legíny nebo plavkové kraťasy. Opět, někteří cizinci to nerespektují. Pokuty si platíte sami. Na všech lokálních ostrovech, kde jsou vystavěny penziony a hotely, postupně vznikly privátní pláže pro turisty, kde se můžete koupat i opalovat v bikinách. Bikini můžete nosit také na sandbank, picnic (BBQ) ostrovech a na neobydlených ostrovech a samozřejmě na resortu a safari lodích. 

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Severní Maledivy: Minimálně turistické ostrovy s krásnou přírodou

Výběr obydlených ostrovů

Severní Maledivy se táhnou od samého severního konce Malediv, od atolů Haa Alif až po Baa atol. Severní Maledivy, speciálně samotný vrchní konec Malediv, jsou minimálně turistické a stále je možné tu najít opravdu krásnou přírodu, a to ať bujnou vegetaci, tak pěkné šnorchlování či zajímavá místa k potápění.

 

Minimálně obydlené a turistické jsou ostrovy Vashafaru, Kelaa, Lhohi, Fodhdhoo a Kihaadhoo. K ubytování Sabba Hotels na ostrově Fodhdhoo na Noonu atolu patří také katamarán, který má licenci na alkohol, znamená to tedy, že je možné si během dovolené na obydleném ostrově Fodhdhoo dopřát také nějaký ten drink. 

 

Severní Maledivy jsou z Male dostupné pouze kombinovanou dopravou, a to vnitrostátním letem a rychlo lodí. Hydroplány létají pouze na vybrané resorty, a jejich použití jako doprava na obydlený ostrov je pouze výjimečné, a hlavně nákladné. Ne každý resort je ochoten nechat sedadlo turistům, kteří míří na lokální ostrovy. Je to zcela pochopitelné.

Střední Maledivy: Část hodně turistická, část méně, urbanizace i krásná příroda

Střední Maledivy se táhnou od severního Male atolu a severního Ari atolu až po Dhaalu atol a Thaa atol. Část středních Malediv je opravdu velmi turistická, obydlená a zastavěná.

 

Pokud si na Maledivy letíte odpočinout, hledáte pěkné atoly, obydlené ostrovy s pěknou pláží, méně turistické, méně obydlené a milé místní, pak nedoporučujeme pobyt na severním a jižním Male atolu, a bohužel už také na severním Ari atolu / Alif Alif atolu a bohužel už také i na Vaavu atolu. Například na obydlených lokálních ostrovech Gaafaru, Himmafushi, Huraa, Thulusdhoo, Dhiffushi, Gulhi, Maafushi, Guraidhoo, Maafushi, Fulidhoo, Thinadhoo, Felidhoo, Keyodhoo, Rakeedhoo, Rasdhoo, Ukulhas, Thoddoo, BoduFolhudhoo, Mathiveri, Himandhoo, Mandhoo, Mahibadhoo, Dhangethi, a ještě pár dalších ostrovů. Obydlených ostrovů, které ve středních Maledivách opravdu stojí za návštěvu a jsou nádherné, je opravdu hrstka. Za dovolenou na Maledivách utratíte nemalé peníze, a to znamená, že by měla být perfektní v rámci možností, a že byste se neměli spokojit s přeplněnými ostrovy, plnými místních, turistů a s nepěknými plážemi nebo uměle vytvořenými plážemi. Vím, o čem mluvím! 

 

Střední Maledivy jsou z Male dostupné veřejným trajektem, který již nezajišťujeme, rychlo lodí a kombinovanou dopravou, a to vnitrostátním letem a rychlo lodí. Hydroplány létají pouze na resorty, a jejich použití jako doprava na obydlený ostrov je pouze výjimečné, a hlavně nákladné. Museli byste letět na resort, který je nejblíže obydlenému ostrovu, který jste si vybrali, a odtud mít zajištěnou soukromou rychlo loď. Ne každý resort je ochoten nechat sedadlo turistům, kteří míří na lokální ostrovy. Je to zcela pochopitelné.

Jižní Maledivy: Méně turistické, vhodné pro potápěče

Jižní Maledivy se táhnou od Laamu atolu, až po Addu / Seenu atol, a jsou vhodné víceméně pouze pro potápěče a milovníky surfování. Jižní Maledivy jsou méně turisticky dotčené, zato více obydlené.

 

Většina obydlených ostrovů je hustě obydlená a pláže jsou lemované mořskou trávou. Ostrov Fuvahmulah, který je zároveň také jako jediný na Maledivách atolem, a to Gnaviyani atolem, je vyhlášený pro potápění se žraloky tygřími aneb s Tiger Shark. 

Na jižní Maledivy je z Male možné se dostat pouze kombinovanou dopravou, a to vnitrostátním letem a rychlo lodí. Hydroplány létají pouze na vybrané resorty, a jejich použití jako doprava na obydlený ostrov je pouze výjimečné, a hlavně nákladné. Ne každý resort je ochoten nechat sedadlo turistům, kteří míří na lokální ostrovy. Je to zcela pochopitelné.

O ubytování na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Na Maledivách bylo v listopadu 2022 na 80 obydlených ostrovech ze všech 199, na kterých funguje cestovní ruch, registrováno přes 600 penzionů a hotelů s celkovou kapacitou 14 052 lůžek. Při mé první návštěvě Malediv v prosinci 2009 bylo na obydlených ostrovech, pokud nebudu počítat hlavní město Male, 0 lůžek. V budoucích letech jich několik dalších tisíc ještě přibude. Pomalu se začínají stavět i hotely na pláži. Hlad po penězích je velký a trend 10patrových a vícepatrových hotelů na obydlených ostrovech bohužel roste.

V poslední době se také stalo velkým hitem, že si někdo z místních pronajme penzion, vy si ho na půl roku dopředu zarezervujete a má mezitím trable s provozem, protože to není jeho vlastní penzion a musí platit nájem pravému majiteli, a než vy přijedete, penzion je zavřený anebo je tam někdo jiný, kdo o vás vůbec, ale vůbec neví a nemá pro vás pokoj. Z tohoto důvodu pracujeme pouze s vybranými penziony a hotely, o kterých víme, že je provozuje pravý majitel, který se o svůj penzion stará a nikdy ho nepronajme. S pronajímateli jsou v 99 %, dost velké problémy.

Dovolená na lokálních obydlených ostrovech se nedá vybírat podle ceny ubytování, ale podle typu ostrova a toho, jak vypadá. Počítejte s tím, že při koupi ubytování za super lákavou cenu, budete ubytovaní na ostrově, kde žije příliš mnoho místních, je tu velká zástavba, žádná zeleň, a na bikini, které nejsou zase tak super, bude hlava na hlavě, nebo bude kolem ostrova plno mořské trávy či skládka v blízkosti bikini pláže atd., a vy tak vyházíte spoustu peněz za výlety a exkurze.

Za mnoho let, za které cestovku provozuji, jsem narazila na opravdu spoustu věcí. Na většině ostrovů, na které přijedu, mám vždy schůzku se starosty ostrova. Bavíme se o tom, co je na ostrově potřeba udělat, aby turista přijel atd. Na některých obydlených ostrovech si starostové a obyvatelstvo, si vzali má slova k srdci, ale na některých ostrovech jsou nenapravitelní, a je to s nimi jako házet hrách na zeď. Naštěstí je na spoustě ostrovů vidět kus tvrdé práce.

Naše nabídka ubytování na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Jak je na našem webu mnohokrát zmíněno, other way holiday je průkopnicí cestování na obydlené ostrovy. V minulosti, v dobách, kdy cestování na obydlené ostrovy začalo, jsme nabízeli veškeré dostupné obydlené ostrovy, ale dnes již tomu tak není. A proč? Protože většina obydlených ostrovů je již dnes přeplněná jak místními obyvateli, tak turisty, a nemohou tak nabídnout krásnou přírodu panenských ostrovů. V roce 2021 jsme přestali podporovat overtourism na obydlených ostrovech, jež vede ke konfliktům mezi místními a turisty, z nichž se většina na obydlených ostrovech neumí chovat tak, jak se v muslimské zemi sluší a patří. 

Obydlené ostrovy, penziony a hotely, se kterými aktuálně pracuji, musí od roku 2016 splňovat určitá kritéria, o kterých vím, že pokud budou dodržena, nejenom český a slovenský klient bude spokojen. 

Když jsem před lety s cestovkou začínala, chtěla jsem mít v nabídce obsaženy všechny obydlené ostrovy, na kterých byly penziony a hotely, abych měla co nabídnout. Tenkrát na výběr moc nebylo a bralo se skoro vše. Byla jsem mezi prvními 5 cestovkami na světě, které se obydlenými ostrovy začaly zabývat. Jak jsem ostrovy postupně začala projíždět, na vlastní oči jsem mohla vidět a vidím, kam ano a kam ne. Penziony a hotely se neustále staví a tím pádem už je z čeho vybírat. Ne každý svou práci, ale odvádí dobře a kvalitně. Některé penziony se dost pohoršily anebo už jsou oproti jiným dost staré nebo už nefungují. K mému štěstí se majitelé ubytovacích kapacit o spolupráci s námi předhání. 

other way holiday je sice schopna zajistit ubytování na jakémkoliv obydleném ostrově, a v jakémkoliv penzionu nebo hotelu na Maledivách, ale nedělá to, protože ne za všechny penziony, hotely a ostrovy se můžeme zaručit naší skvělou pověstí. Některé ostrovy, penziony a hotely nenabízíme a nespolupracujeme s nimi záměrně. Důvody jsou různé. Hlavním důvodem je ale vždy hustota zalidnění ostrova, povaha obyvatel, čistota ostrova, čistota a kvalita bikini pláže, kvalita ubytování, jídla a služeb a v některých případech i neserióznost majitelů ubytování. Nabízíme to, co je dobré a nejlepší, ne to nejhorší, horší a nejlevnější!

Co můžeme doporučit na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

S klidným svědomím dnes můžeme doporučit pouze 5 až 15 obydlených ostrovů ze 199, z čehož je opravdu skvělých pouze 5. Právě těchto 5 obydlených ostrovů vám doporučíme, pokud na Maledivy letíte poprvé anebo opakovaně. Za dovolenou na Maledivách utratíte nemalé peníze, tak proč je vyhazovat za něco, co není perfektní?! Na Maledivách mám osobně procestováno 166 ostrovů, z toho přes 60 obydlených ostrovů, některé tolikrát, že to ani nespočítám. Můj bývalý maledivský přítel procestoval všech 200 původních obydlených ostrovů. A co to znamená, že s námi rozhodně nemůžete šlápnout vedle. 

Jak připravujeme a nabízíme ubytování na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Stejně tak jako dovolenou na resortech připravujeme dovolenou na obydlených ostrovech na míru, tedy dle rozpočtu a reálných přání našich klientů. Pozor a neznamená to, že jsem dražší než online rezervační systémy!!! Pravdou je, že dovolená na pěkných obydlených ostrovech a v pěkném ubytování, je trošičku dražší, než ve 2* penzionech na ostrovech, ze kterých trčí 10 patrové hotely, a je tu hlava na hlavě, ale proto přeci na Maledivy neletíte, to můžete letět do jiné, levnější destinace! Výběru ostrovů a ubytování věnujeme opravdu hodně času a nedovolíme si vás poslat tam, kam bychom sami nejeli a tam, kde bychom sami dovolenou netrávili. Stejně tak to mám s resorty. Ze zhruba 170 jich doporučím pouze polovinu. Orientační ceny ubytování a přibližné rozpočty, jaké musíte mít, na perfektní obydlené ostrovy nebo resorty.

Co zajišťujeme na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

V rámci dovolené na obydlených ostrovech zajišťujeme ubytování se stravou, minimálně však s polopenzí, a s dopravou na ostrovy rychlo loděmi všeho druhu a vnitrostátní lety. Veřejné trajekty, které jsou státní a turisté by je vůbec, ale vůbec neměli využívat, již mnoho let nezajišťujeme. V případě zájmu zajistíme taktéž letenky na Maledivy či cestovní pojištění či pojištění storna dovolené. Tyto dvě služby se ale vyplatí zajistit samostatně. V případě zájmu o tu nejhezčí dovolenou na obydlených ostrovech nám neváhejte zaslat poptávku

Aktivity, exkurze, výlety a svatba na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách

Aktivity, exkurze, výlety a potápění zajišťují přímo penziony a hotely nebo jejich vlastní či partnerská centra vodních sportů a potápění. Pokud vám někdo bude nabízet ubytování, stravu, dopravu, aktivity, exkurze a svatbu v balíčku, musí jedna jako zákonně pojištěná cestovní kancelář. Cestovní agentura tyto aktivity nesmí zajišťovat, pokud se nejedná o přeprodej zájezdu pojištěné cestovní kanceláře!!! Pokud na Maledivy necestujete např. na poznávačku se mnou, Maledivy s Lucií aneb Maledivy s česky hovořícím průvodcem, kde v balíčku nabízíme ubytování, stravu, dopravu, aktivity a výlety jako pojištěná cestovní kancelář, jelikož máme jako skupina výhodnou cenu, vyplatí se vám zajištění aktivit, výletů, potápění či svatby až na místě.

Male, rybí trh, zeleninový trh, Maledivy

City Hotels & Guest Houses aneb Městské hotely a penziony na Maledivách

City Hotels & Guest Houses znamená městské penziony a hotely, které se nachází na ostrovech s veškerou občanskou vybaveností a jsou dostupné v podstatě nepřetržitým transferem, např. autem / taxi, autobusem nebo příměstskou lodí. Na jakém ostrově je vhodné zůstat, pokud musíte při příletu, krátkém pobytu (méně než 3 noci) nebo odletu, a pozor je to poměrně důležité, aby šlo vše hladce, zbytečně jste nejezdili sem a tam, zbytečně neutrácely peníze atd., sdělujeme pouze našim potenciálním klientům.

 

Pozor, městské penziony a hotely jsou pouze tranzitními místy, kde host pobývá maximálně jednu noc nebo pár hodin, a navíc ve městě, kde se šetří místem. Pokoje i koupelny jsou maličké a kolikrát se v nich sotva otočíte. Nepočítejte tu ani s klidem, a pokud to nebude hotel v první linii u pláže a pokoj s výhledem na moře, tak ani s žádným pěkným výhledem. Ve většině penzionů a hotelů koukáte do zdi. Může tu být i hluk nejenom z dopravy, ale také ze stavby. Města se neustále rozvíjí a staví se tu nové domy nebo ty staré rekonstruují. Jak už jsem zmínila, jedná se o tranzit pouze na přespání. Pokud jste opravdu nároční, doporučuji hotel Maagiri nebo Jen v Male. 

Island Hotels & Guest Houses aneb Ostrovní hotely a penziony na Maledivách

Island Hotels & Guest Houses aneb hotely a penziony na lokálních obydlených ostrovech, v tzv. rybářských vesničkách je nutné vybírat opravdu pečlivě. Ne každé ubytování na obydlených ostrovech, i když je pěkné, se nachází na pěkném ostrově. Na jaký ostrov je vhodné se vydat v závislosti na délce pobytu, a pozor je to poměrně důležité, aby šlo vše hladce, zbytečně jste nejezdili sem a tam, zbytečně neutrácely peníze za dopravu atd., sdělujeme pouze našim potenciálním klientům. Pokud s námi nechcete cestovat, můžete využít placené konzultace od expertky na Maledivy.

Hotely resortního typu na obydlených ostrovech na Maledivách

Lokály na resortech

Nově vznikajícím trendem je na Maledivách výstavba "resortů" na obydlených ostrovech.

 

Jeden z prvních takových hotelů resortního typu byl Equator Village na ostrově Gan na Addu atolu aneb Seenu atolu, druhým The Barefoot Eco Hotel na ostrově Hanimadhoo na Haa Dhaalu atolu a třetím Fiyavalhu Maldives na ostrově Mandhoo na Alif Dhaal atolu aneb jižním Ari atolu, který je domovem žraloka obrovského. Hotely resortního typu je zatím možné najít pouze na třech zmíněných obydlených ostrovech a atolech. Na těchto třech hotelech resortního typu je také k dostání alkohol. The Barefoot ECO a Fiyavalhu Maldives má vlastní safari lodě které kotví u ostrovů, kde si drink můžete užít po celý den nebo jen tak při západu slunce. Equator Village má jako jediný hotel na obydleném ostrově licenci prodávat alkohol přímo v komplexu. Jedná se o pozůstatek po Britech, kteří zde kdysi měli vojenskou základnu a hotel sloužil jejich rodinám k relaxaci. 

 

Koncept "resortů" na obydlených ostrovech je pro Maledivy zvláštní, nicméně se jedná o jakýsi kompromis, kdy chcete být ubytován v pěkném ubytování resortního typu a zažít i nějaké to dobrodružství s místními.

 

Hotely resortního typu na lokálních ostrovech jsou tedy vhodné pro ty, kteří chtějí dovolenou strávit na obydleném ostrově, ale ne v penzionu nebo hotelu, ale nechtějí trávit dovolenou na klasických resortech nebo nechtějí kombinovat více ostrovů, např. pobyt na obydleném ostrově a poté pár nocí na klasickém resortu.

 

Několik projektů tohoto typu již v minulosti bohužel zkrachovalo a nebylo dokončeno. Jeden příklad je možné najít na nádherném ostrově Vashafaru na Haa Alif atolu. Resort by měl být brzy převzat novými investory a dokončen. V budoucnu je v plánu "resort" také na obydleném ostrově Kelaa na Haa Alif atolu. 

 

Cenově jsou tyto "resorty" dražší než penziony a hotely na obydlených ostrovech, ale zároveň trošku levnější než starší 3* až 3,5* resorty na soukromých ostrovech.

Kombinace obydlených ostrovů s jinými obydlenými ostrovy nebo s resorty

Jak je již mnohokrát na našem webu other way holiday zmíněno, jsme průkopníky kombinací ostrovů, a to ať obydlených mezi sebou nebo obydlených s resorty. Jednoduše jsme byli první, kdy kombinace ostrovů začal nabízet. V případě, že máte zájem o kombinaci ostrovů, připravte se na to, že se nejedná o žádnou levnou záležitost, tedy pokud nebudete hodiny cestovat veřejnými trajekty a ztrácet tak půl či celý den přejezdem. Ne všechny ostrovy na jednom atolu jsou skvělé do kombinace.

 

Na každém ostrově doporučujeme strávit minimálně 3 noci, spíše však 5 nocí. Mluvím z letité vlastní zkušenosti, kdy v rámci inspekcí na ostrovech trávím buď 1, 2 nebo 3 noci, a vše je tak opravdu moc hektické a víceméně z ostrova a jeho okolí vůbec nic neuvidíte a nic moc nezažijete. Ostrov se vám pod kůži začne dostávat až právě 3 den. Dovolená není závod o to, kolik ostrovů, kdo za jaký čas navštívil, a pokud po dovolené nechce být unavení jako koťata, od myšlenky strávit na každém ostrově 3 noci rychle upustíte. Ideál je nakombinovat např. 4 noci na jednom obydleném ostrově a 4 noci na druhém, nebo v rámci finančních možností 4 noci na obydleném ostrově a 3 noci na resortu. Já osobně bych dala 5 nocí na krásném obydleném ostrově a 3 noci v nějakém pěkném, a opravdu luxusním resortu. Opět, nejedná se o žádnou levnou záležitost. 

 

V období od května do září, tedy v nízké, dešťové a větrné sezóně, nedoporučuji cestování loděmi mezi atoly. Moře bývá dost divoké, lodě mívají zpoždění anebo nejezdí vůbec. V tuto dobu je nejlepší cestování letadlem nebo hydropánem či lodí max. mezi ostrovy na jednom atolu. Jak a kam v tomto období cestovat naleznete v záložce o počasí.

Dovolená na obydlených ostrovech na Maledivách

Dovolená na obydlených lokálních ostrovech na Maledivách pro vás může být naprosto skvělým či přinejmenším pěkným zážitkem anebo také hodně zlým. Velice záleží na tom, na jaký ostrov se vydáte. Je logické, že ostrovy, kde je cestovní ruch hodně rozjetý, budou levnější než ostrovy, kde je méně místních i turistů, krásná příroda, a jsou pořád ještě tak trochu panenské. Pokud nechcete šlápnout vedle, neváhejte nás oslovit. Dovolenou na obydlených ostrovech zpracováváme formou individuálních nabídek tzv. na míru. Jednoduše nám e-mailem zašlete poptávku s vaším rozpočtem a my pro vás najdeme ten nejvhodnější ubytování a obydlená ostrov.

© Informace a fotografie použité na této stránce o obydlených lokálních ostrovech

Většina informací použitých na této stránce pochází z vlastních zkušeností, které na Maledivách sbírám již od roku 2009. Mé informace jsou doplněné oficiálními informacemi od maledivských úřadů a hoteliérů. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, a to z mých pobytů a života na Maledivách.

Vše, co o Maledivách musíte vědět před vysněnou dovolenou

bottom of page